Geheim rapport tegengaan bureaucratie België plaatst raketten KINDER- EN MEISJESHOEDEN Zegeltje van 14 Gewonden bij trambotsing v.a. 29,98 BOND: 'A CTIEBEREIDHEIDIS BEZUINIGINGEN DEPARTEMENTEN de PZC vandaag DE JAGER-TOLHOEK Keukens Parket Kasten Tegels 8 t/m 17 maart MAISON VISSER GOES aiur |8e jaargang no. 63 pjdag 15 maart 1985 1001 bouwmaterialen onder één dak! dagelijks van 10-17 uur 11 t/m 15 maart ook van 19-22 uur Speciale aanbieding Consumentenkrediet AUTOMATERIALEN HA GEREEDSCHAPPEN r-s Pausbezoek Recordwinst Kerken Raas Visselend bewolkt, af en toe een naartse bui. Overwegend matige cestelijke wind met een middagtem- leratuur van ongeveer 5 graden. 1 GOES MIDDELBURG VLISSINGEN Houtkade 7 Korte Noordstraat 1 Industrieweg 11 V HAAG (GPD) - Minister Riet- k van binnenlandse zaken weigert openbaarmaking van een ambtelijk ^^port waarin aanbevelingen staan een eind moeten maken aan de eaiicratie op ministeries en ande- refijksinstellingen. In| het geheim gehouden stuk wordt ver lag gedaan van de klachten van toj ambtenaren over de grote hoeveel ingewikkelde regels die de al bestaan de departementale bureaucratie nog verder versterken. De opstellers van het rapport pleiten voor grotere bevoegdheden voor lei dinggevende functionarissen op het gebied van bestedingen en perso neelsbeleid. Verder wordt aanbevolen het aantal regels te verminderen waardoor efficiënter kan worden ge werkt. De ministerraad heeft vastgesteld dat het ambtelijk rapport niet evenwich tig genoeg was om het naar buiten te brengen. Een vervolgonderzoek werd noodzakelijk geacht. De bureaucratie wordt niet alleen in de hand gewerkt door bestaande re gels maar ook door richtlijnen die niet formeel zijn vastgelegd. In het uitgelekte rapport wordt voorts de aanbeveling gedaan ministeries niet langer te verplichten goederen en diensten af te nemen van rijksinstel lingen, zoals Rijksautomobielcentrale en Staatsdrukkerij. De departemen ten zouden ook toegang moeten heb ben tot de 'vrije markt'. Premier Martens Van onze correspondent) BRUSSEL - België begint waarschijnlijk nog deze maand met de plaatsing van de eerste 16 van totaal 48 kruisraketten op de lucht machtbasis in het Waalse Flo- rennes. De resterende raket ten worden pas in 1987 ge plaatst. Het Belgische kabi net werd het daar afgelopen nacht om één uur over eens. Premier Martens wilde na het kabinetsberaad geen com mentaar geven, maar goedin- gelichte kringen rond het ka binet bevestigden het plaat- singsbesluit. Martens deelde slechts mee dat een besluit over de raketten was genomen en dat het om een 'unaniem' besluit, ging. Dat is van betekenis, omdat tot op het laatst door enkele Vlaamse christen-democrati sche ministers is gepleit voor uitstel van de plaatsing om de onderhandelingen in Genève een goede kans te geven. Premier Martens zal vanmid dag om twee uur in de Belgi sche Tweede Kamer een ver klaring afleggen, en dat her haalt hij twee uur later in de Senaat. (Advertentie) l'M^I AMSTERDAM ral Trein-toegang-biljetten bij NS-stations. (Advertentie) Uw bont en hoedenspecialist. Stiptheidsacties bij Hoogovens om atv IJMUIDEN (GPD) - Werknemers van Hoogovens zijn donder dagmorgen met stiptheidsacties begonnen. De groene ploeg van de afdeling railvervoer bij Hoogovens is strikt volgens de reglementen en voorschriften gaan werken. Het gaat om een actie in het kader van de druk, die personeelsleden willen uitoefenen op de directie teneinde weer met de vakorganisa ties rond de tafel te gaan zitten voor een nieuwe cao. De onderhandelingen liepen vast op de wens van de bonden de werkweek te verkorten tot 36 uur. algemene streven van de bond naar een kortere werkweek. Tot nu toe heeft de Industriebond alleen met enkele papier- en karton- bedrijven afspraken kunnen maken over verdere atv. Central Soya Utrecht was overigens ook een van de eerste bedrijven in Nederland waar de 38-urige werkweek is ingevoerd. De raad van overleg in de beide cokesfabrieken heeft intussen beslo ten het gebruikelijke overleg (RvO) met de bedrijfsleiding op te schorten. De RvO's van koudbandwalserijen 1 en 2, de vertinnerijen, warmband 1 en 2 plus de kraandrijvers hebben even eens gesprekken met de leiding uitge steld. Het dagdienstpersoneel van de soja- bonenfabriek Central Soya Utrecht gaat per 1 januari 1986 gemiddeld 36 uur per week werken. Directie en Industriebond FNV hebben hierover donderdag een akkoord bereikt. De arbeidstijdverkorting (atv) wordt ge heel door het bedrijf betaald, zo heeft algemeen directeur A. Teigeler mee gedeeld. Districtsbestuurder H. Wijninga van de Industriebond FNV noemt het ak koord een „stukje doorbraak" in het Werkgevers en werknemers in het verzekeringsbedrijf hebben, nu het einde van de cao-onderhandelingen nog niet in zicht is, afgesproken dat de verzekeraars in ieder geval voor lopig het ziekengeld blijven aanvul len tot 100 procent. Ook hier is werk tijdverkorting het grootste struikel blok. De leden van de Industriebond FNV bij Akzo Zout Chemie (AZCi in Henge lo vinden dat de Bond vast moet houden aan de eisen die ze bij de cao-onderhandelingen hebben ge steld. Die slotsom trok districtsbe stuurder J. Maatje donderdagavond na twee ledenvergaderingen in Hen gelo. De opkomst voor deze bijeenkomsten was volgens Maatje bijzonder goed: 116 van de 360 leden. Er werd una niem een motie aangenomen waarin onder andere staat dat de voorstellen van de Akzo-directie volstrekt onvol doende zijn waar het gaat om de arbeidstijdverkorting, koopkracht en ploegendiensten. De Industriebond NVV heeft nu onge veer de helft van de achterban geraad pleegd en volgens coördinator ar beidsvoorwaardenbeleid J. Schermer is de actiebereidheid groter dan was verwacht. „Ik heb het grootste ver trouwen dat we zonodig de mensen op de been kunnen krijgen als er met de werkgevers niet te praten valt". Dins dag a s. maakt de industriebond de definitieve balans op. Volgens een onderzoek van het Ne derlands Christelijk Ondernemers Verbond onder 300 ondernemers heeft de helft van de kleine bedrijven tot 25 werknemers de prijscompensa tie uitbetaald. Arbeidstijdverkorting stuit in deze bedrijfstak op grote nroblemen, aldus het NCOV. LONDEN AFP/RTR- Een zeldzame postzegel die in 1861 in Hamilton op de Bermuda-eilanden te koop was voor 1 penny, is donderdag bij Sotheby in Londen geveild voor 33.000 pond (140.000 gulden), wat bijna tweemaal zoveel is als de geschatte waarde. Van de William Bennet Perot"-uitgaaf bestaan er in de hele wereld maar vijf en de geveilde is de enige ongebruikte. De koper is een anonieme Zwitserse verzamelaar. Ruding wil nog eens twee milj ar d korten Door het grote aantal gewonden (27) kon niet iedereen meteen naar een ziekenhuis worden vervoerd. Enkele passagiers liepen, gewond en al, wat verdwaasd over straat totdat zij door personeel van de GGD of omstanders worden opgevangen. ROTTERDAM (ANP) - Door een frontale botsing van twee trams op het Heemraadsplein in Rotterdam zijn donderdagavond zevenentwintig mensen gewond ge raakt, waarvan drie ernstig, maar niet levensgevaarlijk. Het voorste deel van de trams is total loss, zo heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie meegedeeld. De oorzaak van het ongeval is een foute wissel waardoor de trams, in plaats van elkaar te passeren, met elkaar in botsing kwamen. Twee mensen raakten bekneld en moesten met behulp van de brandweer worden bevrijd. De chauffeurs van de trams liepen respectievelijk een gebro ken scheenbeen en lichte hoofdwonden op. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) wil volgend jaar 2 miljard meer bezuinigen dan in het regeerak koord is afgesproken. Hij heeft de ministers deze week voorstellen ge daan om te komen tot bezuinigingen van totaal 9 miljard gulden. De extra bezuinigingen zullen volgens hem vooral gevonden moeten worden op de begrotingen van de verschillende departementen. In zijn brief, waarover het kabinet over tien dagen voor het eerst verga dert, volgt de minister in grote lijnen het advies van de ambtenaren van de Centraal Economische Commissie. Dit advies lekte het afgelopen week einde uit. Uitgangspunt van de voor stellen van de minister is het terug dringen van uitgaven op die posten waar de grootste overschrijdingen plaatsvinden. In het regeerakkoord is afgesproken elk jaar minstens 7 miljard om te buigen. Dit bedrag moet worden ge vonden door bezuinigingen op de so ciale zekerheid (2 miljard), ambtena rensalarissen (2 miljard), departemen ten (2 miljard) en volksgezondheid (1 miljard). Maar net als in de afgelopen jaren zijn deze bezuinigingen volgens Ru ding nog onvoldoende om het over heidstekort te laten dalen tot 7,5 procent in 1986. In tegenstelling tot de afgelopen pe riode is de brief van de minister ditmaal echter nog weinig gedetail leerd. Dat komt omdat er nog veel onzekerheden zijn. Zo zouden, bij een hoogblijvende koers van de dollar, de aardgasinkomsten veel hoger kunnen worden dan tot nu toe wordt ver wacht. Ook kunnen de werkloosheids uitkeringen in de loop van dit jaar verder meevallen indien de daling van de werkloosheid doorzet. De minister heeft voorlopig nog afge zien van voorstellen om opnieuw te korten op de uitkeringen of de ambte narensalarissen. Bezuiniging op deze posten houdt hij echter wel achter de hand voor het geval de andere maat regelen te weinig opleveren. Ook wil minister Ruding nog afwachten of in het komende kabinetsberaad nieuwe voorstellen op tafel komen. Voor de extra bezuinigingen van 2 miljard denkt hij vooral aan de posten volkshuisvesting en onderwijs en we tenschappen. Op deze departementen vinden ook de grootste overschrijdin gen plaats. Onder deze omstandigheden wil hij alsnog 100 miljoen gulden bezuinigen op de huursubsidie en zelfs wil hij op den duur naar een regeling waarbij gemeenten 10 procent van de huur- Consumptie stijgt door aan vulling ziekengeld Ruding DEN HAAG (ANP) - De particuliere consumptie in ons land zal dit jaar met 1,5 procent stijgen. Dat is een half tot een heel procent meer dan het Centraal Planbureau (CPB) in september vorig jaar in de Macro Economische Verkenning veronder stelde. Het CPB ging echter toen nog uit van een verlaging van het zieken geld die niet (volledig) zou worden aangevuld. Nu het er naar uit ziet dat die aanvulling op zeer grote schaal wel tot stand komt, stijgt de con sumptie met 1,5 procent, aldus don derdag een woordvoerder van het Centraal Planbureau. De aanvullingen op het ziekengeld komen voor rekening van de werkge vers, waardoor in feite een herverde ling van inkomen ontstaat. De prijzen (inflatie) zullen dit jaar iets sterker stijgen dan aanvankelijk werd geraamd: met twee in plaats van met 1,5 procent. De dure dollar heeft via de hogere invoerprijzen invloed op de consumptieprijzen. Ook de invloed van het loonpeil (door de ziektewe taanvulling) speelt een rol. Toch zal de loonvoet vrijwel onveranderd blij ven, door de voortschrijdende ar beidstijdverkorting waarvoor wordt ingeleverd. Het Centraal Planbureau heeft de stijging van de reële investeringen (exclusief woningen) in vergelijking met Prinsjesdag 1984 bijgesteld tot 5,5. Het planbureau wijkt hiermee sterk af van de jaarlijkse voorspelling van een groep Groningse economen (Grecon-voorspelling), die donderdag in het economenblad ESB zijn gepu bliceerd. Deze voorspelling komt op een stijging ten opzichte van 1984 van 9,5 procent uit. De werkloosheid zal dit jaar gemid deld op 790.000 uitkomen. In septem ber werd nog uitgegaan van een jaar gemiddelde van 830.000. Het financie ringstekort van de overheid zal dit jaar uitkomsten op „een krappe acht procent". Het CPB verwachtte aan vankelijk 8.4 procent. Het definitieve cijfer over 1984, dat onlangs in de februari-nota van minister Ruding (fi nanciën) werd gepubliceerd, bedoeg 9,4 procent van het nationale inko men. Nadat de afgelopen jaren de markt voor consumptief krediet een gestage daling te zien heeft gegeven, is er in 1984 een voorzichtige stijging opge treden. Het verstrekte krediet nam met een half procent toe tot f 6,6 miljard. De Vereniging van Financieringson dernemingen in Nederland VFN ver wacht dit jaar en de volgende jaren een toenemende vraag naar krediet voor de aanschaf van duurzame con sumptiegoederen. Advertentie 4461 HH Goes Marconistraat 14 Telefoon 01100-30892 4301 XD Zierikzee Schelphoekstraat 5-7 Telefoon 01110-6557 subsidie-uitkeringen voor hun eigen rekening nemen. Op de voorziene uitgave voor studiefinanciering kan volgens hem 200 miljoen bespaard worden in 1986. De Nederlandse Hervormde Kerk zal officieel aanwezig zijn bij het pausbezoek. PAGINA 3 De Koninklijke Shell Groep heeft in 1984 een recordwinst geboekt van ruim 15 miljard gulden. PAGINA 7 De provinciale raad van ker ken in Zeeland voelt zich nauw verbonden met het be leid dat bisschop Ernst van Breda voert. PAGINA 11 Jan Raas zal zaterdag wel deelnemen aan de voor jaarsklassieker Milaan-San Remo. PAGINA 17 Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 iAdvertentie van nieuwe Honda's van 15 tot 30 maart Gildeweg 15-21 - tel. 10220, Vlissingen Off. Honda-dealer voor Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1