Brinkman: toch dit jaar A-status Veronica ONDER VOOR WAARDEN VOORAF Grenso ver schrijding Wilhelmina herdacht Berichten poging coup Suriname tegengesproken OESO: 'Nederlands economisch beleid zit op het goede spoor de PZC vandaag Levenslang RAF-leden M f f Londen verkoopt staatsolie- maatschappij VAKBONDEN CONTRA MINISTER MEER WINST EN FLEXIBELER ARBEIDSMARKT GEWENST Strop Aardenburg Gelijkspel Winst Huur Gemeenten met 10.000 inwoners Regenachtig 28e jaargang no. 62 londerdag 14 maart 1985 Vandaag... op pagina 10 Begrafenis Opklaringen afgewisseld met een en kele, bui. Overwegend matige weste lijke wind, middagtemperatuur om streeks 5 graden Celsius. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. HEILOO (ANP) - Minister Brinkman is toch bereid Veronica nog dit jaar de A-status toe te kennen, mits dat ambtelijk mogelijk is en mits de omroep inderdaad blijkt te voldoen aan de getalscriteria die voor het bereiken van de A-status gelden. De bewindsman heeft de „politie ke bereidheid" daartoe woensdagavond uitgesproken op een spreekbeurt in Heiloo. De A-status, met bijbehorende zendtijduitbreiding, zou per 1 oktober a.s. een feit kunnen worden. Brinkman zei de indruk te hebben dat de zend tijdverdeling per 1 oktober voldoende ruimte zal bieden om de uitbreiding van Veronica ook daadwerkelijk volledig in te passen, zowel voor radio als tv. Mocht dat toch niet het geval blijken. Brinkman. dan zal de minister overwegen zonodig de zendtijd van de NOS te beperken. Om de A-status te verkrijgen heeft een omroep 450.000 leden nodig. Vorig jaar diende Veronica een aanvraag in, in de hoop in oktober 1985 als A-omroep van start te kunnen gaan. Er ontstond echter vertraging door een verschil van mening met het ministerie van WVC. De minister wilde het ledental alleen peilen op 31 maart 1983, Veronica kwam met cijfers van een latere datum. Afgelopen dinsdag stelde de Haagse rechter in kort geding Veronica in het gelijk. Hij overwoog daarbij dat de minister een precedent had geschapen, door in 1983 wél van de EO cijfers van na 31 maart te accepteren bij de toekenning van de B-status aan die omroep. De minister hoefde van de rechter deze uitspraak echter niet meer „mee te nemen" in het zendschema van oktober 1985. eagan stelt gesprek et Gorbatsjov voor WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse president Reagan heeft de nieuwe Sovjet-leider llichail Gorbatsjov voorgesteld een topgesprek te houden en heeft daarbij bijna alle in het [erleden geformuleerde voorwaarden voor zo'n top laten vallen. Dit is woensdag in Washington bekend geworden na uitlatingen van Amerikaanse regeringsfunctionarissen. ket name de door Reagari gehanteer de eis dat een Sovjet-Amerikaanse op tot tastbare resultaten moet lei- len is achterwege gebleven, zo wordt lezegd. Larry Speakes, de woordvoer der van het Witte Huis, liet woensdag Veten dat Reagan ook het Sovjet- Iptreden in Afghanistan niet meer als Inoverkomelijke hinderpaal be- Ichouwt. Reagan stelt zich wél als Voorwaarde dat een topontmoeting Ide perspectieven op vrede verbetert" Jn „tot een verbetering van de Sovjet- nerikaanse betrekkingen leidt". j,Wanneer het mogelijk is een dergelij ke ontmoeting na een volledige en lorgvuldige voorbereiding te arrange ren, geloven wij dat het een construc tieve bijdrage aan de ontwikkeling Van onze verhouding met de Sovjetu nie kan zijn", aldus Speakes. let Witte Huis gaat er vanuit dat jorbatsjov naar de Verenigde Staten zal komen. Speakes wees er op dat in de jaren zeventig driemaal een top in de Sovjetunie is gehouden, éénmaal in Finland en éénmaal in Oostenrijk. De laatste keer dat de leiders van de Verenigde Staten en de Sovjetunie elkaar hebben ontmoet was in 1979. In Wenen spraken toen Breznev en Carter elkaar. Het is in 50 jaar niet voorgekomen dat een Amerikaanse president géén ont moeting heeft gehad met de Sovjet partijleider. Reagan heeft dat tot dus ver geweten aan de elkaar snel opvol gende veranderingen in het Kremlin. Gorbatjsov heeft woensdagavond in Moskou een uitvoerig onderhoud ge I - - - had met de Amerikaanse vice-presi dent, George Bush. Volgens de Amerikaanse bewindsman was er sprake van een „nuttig" onder houd waarbij over „belangrijke za ken" is gesproken. De hoopvol ge stemde Bush verklaarde verder dat de nieuwe secretaris-generaal een sterke indruk op hem heeft gemaakt. Aan het gesprek namen ook de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, George Shultz, en zijn Russische ambtgenoot Andrej Gromyko deel. De Sovjets hebben een ontmoeting tussen de Westduitse bondskanselier. Helmut Kohl, en Gorbatsjov ver plaatst van woensdagavond naar don derdagochtend. De Russische leiders voorzagen waarschijnlijk dat net Sov jet-Amerikaanse gesprek veel tijd in beslag zou gaan nemen. De Franse president, Francois Mitterrand, en de Britse premier, Margaret Thatcher, werden wegens het grote aantal be zoekers later ontvangen dan was afge sproken. Gorbatsjov heeft een uitnodiging van president Mitterrand aangenomen een bezoek aan Frankrijk te brengen, zo is in Moskou bekendgemaakt. De zondag overleden partijleider en president van de Sovjetunie, Kon- stantin Tsjernenko, is woensdag be graven. De lijkrede vóór de bijzetting onderaan de muur van het Kremlin, naast het Lenin-mausoleum op het Rode Plein, werd gehouden door Gor batsjov. De plechtigheid werd recht streeks door de Sovjet-televisie uit gezonden. LONDEN - De Britse regering zal niet langer actief betrokken zijn bij het vaststellen van de wereldolie prijzen. Dat is het gevolg van het gisteren in het Lagerhuis bekendge- naakte voornemen de staatsolie- Imaatschappij British National Oil ^Corporation (BNOC) op te heffen. ■Via de BNOC had Engeland, momen- lteel dank zij de Noordzeeolie een van Ide belangrijkste producenten van olie Iter wereld, steeds enige invloed op de Iwereldolieprijzen. De BNOC werd in 11975 opgericht met de uitdrukkelijke ■bedoeling 51 procent van alle in de iNoordzee gevonden olie op te kopen. iMaar de prijzen waarvoor de BNOC Ide door de commerciële oliemaat- Ischappijen gewonnen olie kocht, wa- jren de laatste tijd steeds hoger dan Idie op de vrije markt, onder andere in I Rotterdam, de zogenaamde spotmar- I het. Dat was en is een gevolg van de lovervloed aan olie op de wereld. iVoor de BNOC in de plaats zal een I nieuwe organisatie komen, de I Government Oil en Pipeline Agency, I waarover de voornaamste taak zal I zijn ervoor te zorgen dat Engeland, in I geval van een noodsituatie, in ieder I geval over voldoende olie kan be- I schikken. De Britten laten nu alles aan de vrije 'markt over. Financiële deskundigen j voorspelden gisteren dat dit op de korte termijn een verlaging van de olieprijzen op de vrije markt zal bete kenen, en dat bovendien de koers van het pond sterling, sterk afhankelijk van de olieprijzen, onder druk zal komen te staan. DÜSSELDORF (REUTER)- Twee be kende RAF-leden zijn woensdag in Düsseldorf tot levenslang veroor deeld wegens moorden die eind jaren '0 zijn gepleegd. Adelheid Schulz kreeg drie maal levenslang en Rolf Clemens Wagner twee maal levens- 'ang wegens een reeks misdrijven, waaronder de moord op de bankier Jurgen Ponto en de industrieel Hanns Martin Schleyer. Ponto werd in 1977 doodgeschoten in hjn huis in Frankfurt. Schleyer, voor zitter van de Westduitse werkgevers vereniging, werd in hetzelfde jaar ont voerd, waarbij zijn chauffeur en drie Politie-agenten werden doodgescho ten. Schleyers lijk werd drie maanden later gevonden in de kofferbak van een auto in de Oostfranse stad Mul house. De grensoverschrijding bij Eede in Zeeuwsch-Vlaanderen waarmee koningin Wilhelmina op 13 maart 1945 na ruim vier jaar Londense ballingschap de eerste stap op Ne derlandse bodem zette, is woens dag plechtig herdacht. Net als 40 jaar geleden trok de Aardenburger Eduard Cuelenaere (foto) een meelstreep op de Belgisch-Neder landse grens, waar destijds een officiële grensaanduiding ontbrak. Commissaris der koningin dr C. Boertien herhaalde - precies om 12.28 uur - de historische stap over de meelstreep, waarna schoolkin deren ballonnen oplieten. Bij de herdenking waren onder anderen vertegenwoordigers van de Zeeuws-Vlaamse gemeentebe sturen en uit het Belgische Oost- Vlaanderen en 110 oud-verzetsstrij ders aanwezig. Bij het standbeeld van koningin Wilhelmina werden verschillende kransen gelegd. De plechtigheid werd besloten met een herdenkingstocht van de voormali ge verzetsstrijders door Zeeuwsch- Vlaanderen, zoals die destijds ook door koningin Wilhelmina werd ge maakt. Zie pagina 15 MOSKOU - De Amerikaanse vice-president George Bush (links) condoleert de nieuwe Russische partijsecretaris Michail Gorbatsjov bij de begrafenis van Tsjernenko. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Het hoofd van de militaire politie in Suriname, de eerste luitenant Ruben Lieuw Yen Tai, heeft berichten te gengesproken over een verijdelde coup tegen de militaire leiding. Hij sprak ook tegen dat een zestal militairen zou zijn aangehouden, on der wie personen zoals Stanley Joe- man, Badresein Sital en Chas Mijnals. Lieuw Yen Tai sprak van „allemaal valse geruchten om destabilisatie in de hand te werken. Er is niemand aangehouden. De genoemde personen zijn mensen die hard werken aan een revolutionair proces" zo zei hij. Drie van de vier vakbonden in Surina me hebben het vertrouwen in minister Dankerlui van arbeid opgezegd. De minister, die een maand geleden op voordracht van de vakbond PWO op deze post terechtkwam, weigert af te treden. De vakbonden verwijten de minister eigenmachtig optreden. Hij zou niet bereid zijn overleg te plegen met zijn achterban. De PWO heeft zich overigens niet aangesloten bij de stap van de C-47, Moederbond en CLO. Minister Dan- DEN HAAG (GPD) - Het economisch beleid van de Nederlandse regering zit volgens de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) op het goede spoor. Alleen worden de positieve effecten van dat beleid nog maar mondjes maat zichtbaar, met name voor wat betreft het terugdringen van het, naar verhouding hoge, werkloos heids-percentage. Volgens de jaar lijkse OESO-studie over ons land, die vandaag wordt gepubliceerd, zal de overheid er voor moeten zorgen dat de winsten in het bedrijfsleven zich verder kunnen herstellen en dient er een meer flexibele arbeidsmarkt te ontstaan. De OESO vindt eigenlijk dat de rege ring de paar afgelopen jaren redelijk geslaagd is in haar doelstellingen: het stroomlijnen van de publieke sector, het bestrijden van de werkloosheid en het versterken van de positie van de particuliere sector. De groei van de productiviteit neemt toe en de ar beidskosten per eenheid produkt zijn in 1983 en 1984 gedaald (in 1984 waarschijnlijk zelfs 5 procent), aldus het OESO-secretariaat. Dat betekent dat de concurrentiepo sitie op de internationale markten versterkt is en de winsten in de markt sector hersteld zijn tot het niveau van voor de laatste recessie. Toch is het herstel in de produktieve sector „erg laag", meent de OESO, en daarmee ook het niveau van particuliere inves teringen. Een verdergaande verschui ving in de richting van bedrijfswin sten zal nodig zijn om op de wat langere termijn tot hogere investerin gen te kunnen komen. Veel aandacht wordt in het rapport besteed aan het gebrek aan flexibili teit op de Nederlandse ar oeidsmarkt. Een eerste stap is volgens het Parijse bureau al wel gezet door meer gede centraliseerde cao-onderhandelingen. „Het is nu noodzakelijk dat alle partij en in de cao-onderhandelingen zich de noodzaak realiseren van meer déni- vellering van de lonen". Grotere differentiatie van de lonen is nodig vanuit het oogpunt van efficien cy", aldus de OESO, die er aan toe voegt dat dit wel eens moeilijk te accepteren zou kunnen zijn in een land met sterk egalitaire opvattingen. Het minimumloon in Nederland blijft een van de hoogste in het OESO- gebied (West-Europa, Noord-Ameri- ka, Japan, Australië en Nieuw-Zee- land), zodat het verschil tussen mini mumloon en modaal loon best groter kan worden, aldus het bureau. Maar de OESO verwacht op grond van de voornemens van het kabinet dat de sociale lasten in 1985 met 4 procent punten zullen dalen. De OESO gaat er onder meer van uit dat het bruto nationaal produkt in 1984 met 1,75 procent gestegen is en verwacht opnieuw een kleine stijging in 1985 van 2,25 procent. Dit laatste vooral veroorzaakt door een toename van de export met ongeveer 2 procent. De binnenlandse vraag trekt iets aan, zij het in gering mate. Het volume van de particuliere con sumptie zou dit jaar volgens het secretariaat met 1 tot 1,5 procent kunnen stijgen. De werkgelegenheid zou ook enigzins kunnen stijgen, me de als gevolg van het feit dat mensen teleurgesteld over hun kansen op de arbeidsmarkt naar school of univer siteit gaan. De werkloosheid zou zich op die manier stabiliseren rond de 790.000 tot 800.000 personen op jaar basis, aldus het rapport. De Koninklijke Marine heeft over een periode van tien jaar een strop geleden van ruim 1,2 miljard. PAGINA 5 De Sluisse burgemeester JAs- selbergs is tot waarnemend burgemeester in Aardenburg benoemd. PAGINA 15 De topper in het bekervoetbal tussen Ajax en PSV is in een gelijkspel geëindigd. PAGINA 23 Voor ruim 1500 merendeel jeugdige toeschouwers be haalde het Nederlandse jeugd- elftal in Middelburg een ver diende overwinning op België. PAGINA 25 Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Pop en cultuur: 11 Provincie: 15, 17, 19 en 21 Sport: 23 en 25 kerlui is een van de vier door de vakbonden aangewezen ministers in het Surinaamse kabinet. De beide regeringspartijen zijn akkoord gegaan met een huurverhoging van 3 procent, alleen de oppositie wijst een verhoging af. PAGINA 3 Sinds maandag waart in tal van kleine gemeen ten het spook van de herin deling rond. Die dag behan delde minister Rietkerk van binnenlandse zaken zijn notitie over gemeentelijke herindeling met de ka merspecialisten, waarbij hij van twee van de drie grote partijen - PvdA en WD - steun kreeg voor zijn opvatting méér kleine(re) gemeenten samen te voegen. Volgens Rietkerk moet, een enkele uitzondering daargelaten, de ondergrens bij tienduizend inwoners worden gelegd. Onder dat aantal heeft een gemeente in het algemeen weinig mogelijkheden tot een zelf standig bestaan, is de bewindsman van oordeel. Over het minimumaan tal van tienduizend inwoners valt te twisten, maar dat de lappendeken van te kleine en te veel gemeenten van een aantal kleurtjes moet worden ontdaan staat buiten kijf. Dat wil niet zeggen, dat geen sprake zou zijn van een pijnlijke ingreep. Pijnlijk vooral in emotionele zin, want rationeel bena derd betekent een gemeentelijke her indeling het scheppen van meer mo gelijkheden voor de burger. Maar te genstanders van herindeling hebben daar geen boodschap aan; zij voelen het verlies aan kleinschaligheid als een aanslag op hun persoonlijke le venssfeer. Als één provincie (bijna) alles over herindeling van gemeenten weet dan is het Zeeland. In de tweede helft van de jaren zestig en in het begin van de jaren zeventig is in deze provincie het aantal gemeenten teruggebracht van honderdéén tot dertig. Alle argu menten vóór en tegen zijn gedurende een periode van meer dan tien jaar breed uitgemeten. Soms laaiden de emoties hoog op als gemeente X bij Y zou worden gevoegd, maar over het algemeen werd het uitgangspunt aan vaard dat alleen grotere bestuurlijke eenheden de uitdaging van de nieuwe tijd aankonden. Zeeland en zijn dertig gemeenten zijn er niet slecht bij geva ren. Tóch is ook toen al de vraag gesteld of de herindeling wel ver ge noeg ging. De zelfstandigheid bijvoor beeld die Sluis en Aardenburg werd gelaten, wekte grote verwondering. Nu, vijftien, twintig jaar later, han teert minister Rietkerk de grens van tienduizend inwoners. Afgezet op de kaart van Zeeland leidt de tiendui zend-norm onveranderd tot de con clusie dat bijna tweederde van de Zeeuwse gemeenten cijfermatig ge zien voor herindeling in aanmerking komt. Zelfs bij hantering van de door het CDA gehanteerde absolute onder grens van zesduizend inwoners staan veertien gemeenten op de nominatie hun zelfstandigheid prijs te geven. Herindeling van gemeenten, inder daad een emotioneel onderwerp. Niemand ziet graag het oude, ver trouwde verdwijnen. Kleinschalig heid heeft onmiskenbaar voordelen, maar diegenen die er midden in zit ten, hebben zelden oog voor de nade len. Dat is trouwens niet iets dat alleen bij herindelingen hoort. De vroegere gemeentesecretaris van Mid delburg, mr. M. W. G. van der Veur verhaalt in zijn boek Middelburg in oorlogs- en bezettingsjaren over een slepende grenswijziging met Koude- kerke. Al in 1920 'aasde' Middelburg op een stukje grond van Koudekerke, namelijk de woonwijk 't Zand, waar op een uur gaans van de kom (van Koudekerke) verwijderd, kennelijk talrijke Middelburgers die wel de lus ten maar niet de lasten der stad begeerden, waren neergestreken, ter wijl anderzijds Middelburg aldaar min of meer geblokkeerd zat met nieuw bouw". Het conflict met de gemeente Koudekerke kwam pas in het begin van de Tweede Wereldoorlog tot een oplossing. B. en w. van beide gemeen ten bereikten, zo bericht de Middel burgse secretaris, een akkoord, dat 9 april 1941 door de raad van Middel burg werd aanvaard, maar diezelfde dag door de gemeenteraad van Kou dekerke werd verworpen. De secreta ris-generaal van binnenlandse zaken moest er aan te passen komen om de grenswijziging op te leggen. Nu gaan niet alle ervaringen met gemeentelij ke grenswijzigingen en herindeling van gemeenten zo ver, maar wel leven bij vele inwoners en bestuurders van kleine gemeenten nog diezelfde ge voelens als een aanslag op hun zelf standigheid wordt gepleegd. Die komende aanslag op zelfstan digheid - de minister zal nu onge twijfeld vaart achter zijn plannen zet ten - is het spookbeeld dat in menig gemeentehuis rondwaart. De vergade ring van de kamercommissie voor binnenlandse zaken trok maandag dan ook vele tientallen burgemeesters en wethouders aan. Zó groot was de publieke belangstelling op het Bin nenhof, dat naar de Ridderzaal moest worden uitgeweken. De gemeentebe sturen zullen zich vooral moeten reali seren dat het verleden een gesloten boek is. Honderd jaar geleden was de schaal nog kleiner, elk dorp, elke gemeente was min of meer een eiland in een vijandige zee. Herindeling van gemeenten heeft alles te maken met een goed en efficiënt functioneren van het gemeentelijk bestel. De behoefte aan grotere eenheden is vooral een maatschappelijke ontwikkeling. De signalen die daaruit voortkomen die nen dan ook te worden opgepakt. Rietkerk aarzelt niet in actie te ko men. Zó hoort het ook. Dim Explosie - Bij een explosie in een graanelevator van een overslagbedrijf in de Zuidargentijnse havenstad Ba- hia Blanca zijn woensdag zeven men sen om het leven gekomen en worden nog 11 anderen vermist. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1