Kamer steunt beleid herindeling gemeenten Reagan gaat niet naar begrafenis WORTELTJES EN GEHAKT Iran is bereid aanvallen op burgerdoelen Irak te staken de PZC vandaag Weinig animo voor acties om atv Gorbatsjov: jongere in het Kremlin D[ Medisch onderzoek president Reagan Voedselhulp Libanon Ombuigingen Kerncentrale Arsenaal PAGINA15 Zoetemelk Toekomst |lOSKOU (AFP-DPA) - Nog geen 24 uur na de dood van Konstantin Tsjernenko is maandag de :-jarige Michail Gorbatsjov aangewezen tot de nieuwe secretaris-generaal van de Russische ammunistische partij. De benoeming betekent dat de Sowjetunie voor het eerst sinds de Zeventigers" Brezjnev, Andropov en Tsjernenko weer een relatief jonge leider heeft. Begrafenis VOOR MEI GEEN GESPREK GORBA TSJO V Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. ✓N» Geschrapte Qrl worteltjes, QQ huismeA zak 500 gram Gehakt half-om-half, 500 g §25 3.98 £QQ kilo 2X3)®® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten december van vorig jaar een bezoek aan Engeland. Rechts Gorbatsjovs vrouw orbatsjov opvolger verleden T sj er nenko Minister Schoo heeft 20 miljoen gulden extra voedselhulp beschik baar gesteld voor de door honger geteisterde Afrikaanse landen. PAGINA 3 Het Israëlische leger heeft bij een vergeldingsactie in Zuid-Libanon 32 guerrillastrijders gedood. De meesten werden op de vlucht neer geschoten. PAGINA 3 De ombuigingen vallen ruim 800 miljoen gulden lager uit dan ge raamd, zo wijzen berekeningen van het Sociaal en Cultureel Plan bureau uit. PAGINA 5 De kerncentrale bij Borssele heeft Eugene Fagg van Oostkapelle in tien jaar voor ruim 110 miljoen dubt over zijn voetbaltoekomst. Hij gulden aan extra, onvoorziene in- heeft een 'Van Hanegem-enkel' en vesteringen gekost. de voortzetting van zijn voetbal- PAGINA 9 loopbaan hangt aan een zijden draad. Het lijkt of Joop Zoetemelk aan zijn tweede wielerjeugd bezig is. In de Tirreno Adriatico rijdt hij als de beste. PAGINA 15 benoeming van Gorbatsjov ge- ^urde tijdens een buitengewone zit- ng van het centrale partij comité. Hij UTRECHT (ANP) - De achter ban van de Industriebond FNV loopt nog niet erg warm voor de acties die het bonds- bestuur eind deze maand wil beginnen om de werkgevers te dwingen een werkweek van 36 uur in te voeren. Deze week worden op tientallen plaatsen in het land ledenvergaderin gen gehouden om de actiebe reidheid te peilen. Maandag, de eerste grote pei lingsdag, waren er op een tien tal vergaderingen in steden als Rotterdam, Utrecht, Eindho ven en Zwolle bij elkaar nog geen 200 mensen. De meesten van hen schaarden zich wel achter het beleid van de bond, maar het enthousiasme om hiervoor tot actie over te gaan stond over het algemeen op een laag pitje. De sfeer op de meeste vergaderingen was mat, al waren er hier en daar ook geluiden te horen dat het nu tijd werd om „de messen te slijpen". De cao-onderhandelingen voor de belangrijkste sectoren en concerns in de industrie liepen eind vorige maand vast, omdat de werkgevers niet wil den ingaan op de eis van vak bondszijde om eind 1986 een werkweek van gemiddeld 36 uur in te voeren. De ondernemingsraad (OR) van Hoogovens (17.500 werk nemers) heeft maandag beslo ten het overleg met de Raad van Bestuur en de directies van de diverse onderdelen van het staalconcern op te schor ten. Aanleiding voor deze stap is het feit dat de cao-onder handelingen bij Hoogovens (net als in de metaal en bij Philips en Akzo) zijn vastgelo pen. werd voorgedragen voor de functie van partijleider door minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko die dat namens het politburo deed. Het centrale comité aanvaardde ver volgens unaniem de voordracht. De bijeenkomst zou amper een uur heb ben geduurd. Zijn benoeming volgde nog geen zes uur na de officiële bekendmaking van de dood van president en partijleider Tsjernenko. Westerse waarnemers in Moskou leidden hieruit af dat de opvolgingskwestie al geregeld is tij dens het bewind van Tsjernenko. Gor batsjov heeft zich de afgelopen maan den ondubbelzinnig gepresenteerd als kroonprins van de overleden partijlei der. Volgens het medisch bulletin stierf Tsjernenko zondag om 19.20 uur als gevolg van een langdurig longemfy seem, dat zijn hart en longen ernstig belastte. Hij leed verder aan een chro nische leverontsteking. Tsjernenko zal woensdag om 11.00 uur Ned. tijd worden begraven. Tot die tijd ligt hij opgebaard in de Zuilenzaal van het Huis der Vakbon den in Moskou. De Russische bevol king kan hem vandaag en woensdag morgen de laatste eer bewijzen. Naar aanleiding van het overlijden van Tsjernenko is een nationale rouwpe- riode van drie dagen tot donderdag afgekondigd. Gorbatsjov hield direct na zijn benoe ming een rede die door het officiële persbureau Tass werd verspreid en voor de tv werd voorgelezen. Over de onderhandelingen met de VS, die van daag in Genève beginnen, zei hij dat de Sowjetunie niet streeft naar eenzij dige voordelen ten opzichte van de VS, de NAVO-landen of naar een militaire superioriteit tegenover deze staten. Gorbatsjov stelde verder dat de Sow jetunie toegewijd blijft aan de „de tente" die tot stand is gebracht tij dens de jaren '70. Ze zal zich blijven inzetten voor vreedzame samenwer king met staten op basis van gelijk waardigheid, wederzijds respect en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden". Gedeputeerde staten staan niet toe, dat de gemeente Vlissingen voor een bedrag van 2,2 miljoen gulden het Arsenaal koopt van het ministerie van defensie. PAGINA 11 Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Tsjernenko (Van onze correspondent) WASHINGTON - President Reagan gaat niet naar Moskou voor de begrafenis van Sowjet-leider Tsjernenko. Hij laat daarmee volgens vele Sowjet- deskundigen en Congresleden een gelegenheid voorbijgaan om met de nieuwe communistische voorman Gorbatsjov te spreken zonder dat zo'n ontmoeting, in tegenstelling tot een officiële topconferentie, bij voorbaat wordt belast met verwachtingen omtrent de uitkomst. Vice-president George Bush (in Genève momenteel) leidt nu een kleine Amerikaanse delegatie, waarvan vermoedelijk ook minister van buitenlandse zaken George Shultz en de VS-ambassadeur in Moskou, Arthur Hartman, deel zullen uitmaken. WASHINGTON (AFP) - Het medische onderzoek dat president Reagan on langs heeft ondergaan, heeft de aan wezigheid uitgewezen van een goedaardig gezwel in zijn darmen. Dit heeft het Witte Huis maandag bekendgemaakt. De president werd vrijdag in het mari nehospitaal van Bethesda bij Was hington onderzocht. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van PvdA en VVD in de Tweede Kamer is het eens met minister Riet kerk van binnenlandse zaken dat de gemeentelijke herindeling moet wor den voortgezet. Beide fracties kun nen zich vinden in het voorstel van de bewindsman om gemeenten met minder dan 10.000 inwoners in prin cipe op te heffen. Het CDA verzet zich hiertegen. Maandag besteedde de vaste kamer commissie voor binnenlandse zaken uitvoerig aandacht aan een notitie van minister Rietkerk over de voort zetting van de gemeentelijke herinde ling. Bij een inwonertal van ongeveer 10.000 bestaat er volgens de minister een redelijke zekerheid dat het be stuurlijk apparaat van een gemeente de door decentralisatie van overheids taken groeiende bevoegdheden aan kan. Hij wil dat getal niet als onder grens, maar als richtsnoer voor het beleid zien. Gemeenten met minder dan 10.000 inwoners hoeven niet persé te worden opgeheven. Wel moet wor den bekeken of ze voor het opgaan in een grotere gemeente in aanmerking komen. De WD kan zich daarin volledig vinden. De PvdA had die grens liever wat hoger gezien om ook full-time wethouders te kunnen aantrekken. CDA-woordvoerder Mateman verzet zich tegen een stringente getalsnorm. Hij is niet tegen een ondergrens, maar wil dat daarnaar eerst een onderzoek wordt ingesteld. De christen-demo craten denken daarbij aan een inwo nertal van zes- tot zevenduizend. Tsjernenko's verscheiden en zijn op volging door de jongste Sowjet-leider sedert Lenin heeft in de Amerikaanse hoofdstad onmiddellijk geleid tot de speculatie dat Reagan in het verleng de van zijn reis naar Europa van 30 april tot 10 r mei een gesprek met Gorbatsjov zou willen organiseren. Gorbatsjovs aantreden wordt in de VS beschouwd als een duidelijke wis seling van de wacht, met een jongere generatie van leiders op weg naar de topfuncties. Amerikaanse deskundigen zijn het erover eens dat de dood van Tsjernen ko niet, althans niet op korte termijn, zal leiden tot belangrijke wijzigingen in het Russische beleid. In Moskou beslist een collectief en dat heeft, nadat de Russen zich van de onder- (Slot zie pagina 4 kol. 6) rie maanden geleden 'bezocht de tweede man in de Sowjet-hiërarchie Mi chael Gorbatsjov Groot- Brittannië. De televisiebeel den toonden een joviale, vlotpratende Rus van rond de vijftig jaar, die grote indruk achterliet bij zijn Engelse ge sprekspartners. Sinds gisteren is die zelfde Rus de eerste onder zijn gelij ken in het Kremlin. Door de benoe ming van de 54-jarige Gorbatsjov tot partijsecretaris is gebroken met de gewoonte de leiding van de partij en van het land in handen te geven van een vertegenwoordiger van de oude garde. Het hoogbejaarde gezelschap Russen dat het Politbureau vormt, maakte gisteren verrassend snel be kend wie de opvolger is van de zon dagavond overleden Tsjernenko. De weg naar verjonging lijkt definitief te zijn ingeslagen met Gorbatsjov's be noeming. Dat is ook de weg die naar vernieuwing van de Sowjet-maat- schappij moet leiden. Mondjesmaat, want de Sowjet-autoriteiten houden niet van snelle en radicale veranderin gen. Voor het westen is aan de benoe ming van Gorbatsjov de hoop verbon den dat het nieuwe Sowjet-leider- schap een positieve uitwerking zal hebben op de relatie tussen Oost en West. Een voorzichtig optimisme is gerechtvaardigd. Waar staat Michael Gorbatsjov ideologisch? In de eerste plaats kan hij worden beschouwd als een vertegenwoordiger van de jongere ge neratie Russen, die niet de last en de frustraties van de Tweede Wereldoor log met zich meedraagt. Hij was elf jaar toen de oorlog uitbrak; te oud om er geen herinneringen aan te heb ben, maar te jong om bewust een 'oorlogsverleden' te hebben opge bouwd. Hij behoort tot de groep Rus sische machthebbers, die aanstuurt op ontspanning tussen Oost en West.' Geen détente in de traditionele zin, waarin alles draait om de verhouding Sowjet-Unie-V.S., maar één die zich meer richt op West-Europa en Japan. Gorbatsjov dankt zijn positie vooral aan de vorige partij chef, Andropov, die begin februari 1982 is overleden. Binnen de eliteclub van Politbureau leden heeft Gorbatsjov gaandeweg zijn positie versterkt, óók in de perio de na de dood van Andropov, toen met de benoeming van Tsjernenko werd teruggekeerd naar de oude ver trouwde Brezjnev-lijn. Hoewel ideolo gisch goed geschoold is Gorbatsjov meer een technocraat en pragmaticus dan ideoloog. Hij zit in elk geval niet vast aan onverwoestbare dogma's, zo als vele van zijn oudere collega's. De zieke Tsjernenko, die de laatste maanden alleen in het openbaar optrad om het Russische volk en het Westen te laten zien dat hij nog steeds functioneerde, is nauwelijks dertien maanden aan het bewind geweest. Te kort om op enigerlei wijze zijn stempel te drukken op de Sowjet-politiek en de Sowjet-maatschappij. In tegenstel ling tot Andropov behoorde hij tot de behoudende groep rond Brezjnev. Drie jaar geleden werd hij gepasseerd, toen door de dood van Brezjnev het ambt van partijsecretaris beschik baar kwam. Hij werd ongeschikt geacht. Andropov werd de opvolger van Brezjnev. Kennelijk waren de oude Politbureauleden zó geschokt door het optreden van de in hun ogen liberale Andropov, dat ze bij diens dood ijlings een oude conservatief van stal haalden: Tsjernenko. Hij was de man, die op de winkel moest passen. De bewaker van de Sowj et-ideologie en doctrine. De Russische leiders hechten aan continuïteit in het leider schap. Tsjernenko, doodziek en nau welijks in staat tot regeringsdaden, paste precies in dat beeld. Hij geloof de in het collectieve leiderschap. Een gewaardeerde eigenschap voor ie mand, die zich in de hoogste cirkels van het Kremlin beweegt. DEN HAAG - Maandag vergaderde de Vaste Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken over de notitie Gemeentelijke Herindeling. In verband met de zeer grote belangstelling werd de vergadering in de Ridderzaal gehouden, wat eerder nog niet is voorgekomen. Advertentie WM TEHERAN/BAGDAD (UPI/AFP) - Iran heeft maandagmiddag bekend gemaakt bereid te zijn met ingang van vandaag een eind te maken aan zijn aanvallen op burgerdoelen in Irak overeenkomstig de oproep van VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar het afgelopen weekeinde. En kele uren voor deze aankondiging bombardeerde Iran nog Bagdad en vier Iraakse grensplaatsen. Er is nog geen Iraakse reactie op het bericht uit leneran. Enkele uren eer der had een hoge Iraakse functionaris laten weten dat hij bereid was naar de VN te gaan om te proberen een einde te maken aan de bombardementen. Volgens de Iraanse boodschap "is het belangrijk duidelijk te maken dat Iran zich het recht voorbehoudt met al zijn kracht terug te slaan als het Iraakse regime uw voorstel afwijst en de aanvallen op niet-militaire en be woonde gebieden voortzet". Perez de Cueilar had eerder op de dag in Geneve laten weten dat hij in nauw contact stond met Iran en Irak en dat hij bereid was te bemiddelen tussen de twee partijen. Iran en Irak waren maandag volledig in een "stedenoorlog" gewikkeld. Een buitenwijk van Bagdad werd getrof fen en in de Iraanse hoofdstad werd voor het eerste in zes maanden lucht alarm gegeven. Vrijwel op hetzelfde moment waren vijf andere steden het doelwit van Iraakse toestellen of artillerie. Ook op zee gaat de oorlog door. In Bagdad werd maandagmiddag bekendge maakt dat "een groot scheepsdoel" was getroffen in de buurt van het Iraanse olieterminal op het eiland Kharg. Iran heeft maandag de VN een lijst met "praktische voorstellen" doen toekomen voor een uitwisseling van krijgsgevangenen met Irak. Tsjernenko kan met recht een 'tus senpaus' worden genoemd. Voor hem ging het er slechts om de status quo te handhaven. Gezien zijn leeftijd en zijn gebrek aan ambitie mocht niet anders worden verwacht. Tegen die achtergrond heeft de thans overleden partijleider zich op verdienstelijke wijze van zijn taak gekweten. Hij heeft in elk geval ruimte geschapen de tweede man in de Sowjet-hiërarchie, nu de nieuwe partijsecretaris Michael Gorbatsjov in tal van opzichten op zijn taak te laten voorbereiden. Gor batsjov heeft een zwaar en ambitieus pakket: hij is belast met de coördina tie van de economie, hij houdt het opperste toezicht op de landbouw en de voedselindustrie, zijn pakket bevat voorts internationale (communisti sche) contacten en al het ideologisch werk. Zijn bezoek aan Engeland, drie maanden geleden, viel onder het hoofdstuk 'opvoeding en ervaring op doen'. Naar Russische overtuiging - en velen in het Westen denken er niet anders over - is de nieuwe partijsecre taris van de Sowjet-Unie glansrijk voor zijn examen geslaagd. Als hij er in slaagt de vele facties binnen de ingewikkelde partijstructuur onder één noemer te brengen, kan deze nieuwe hoogste Russische baas een belangrijk stempel drukken op het dagelijks gebeuren in zijn uitgestrek te land. Een dergelijke ontwikkeling zal de rest van de wereld niet onbe roerd laten. Gorbatsjov moet in staat worden geacht een positieve bijdrage te geven aan het wereldgebeuren. Dim.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1