osselindustrie grote vervuiler l/VEEK-UIT \NEEK-IN GEEN VERDERE SPREIDING BESTAANDE RIJKSDIENSTEN O Drie mannen vermoord in kantoor naast bevrijdingsraad Suriname (SSERSSCHIP ZINKT, TANKER LEK andaag Lubbers: nadelen te groot Vergeten in eel rijfkracht Prijzen met 0.3 pet omhoog Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! CHINA SEN: MOGELIJK VERGISSING Onderhandelen in Geneve 'Liggen' lustig weer ie jaargang no. 58 Iterdag 9 maart 1985 ISSINGEN Dichte mist was vrijdag opnieuw oorzaak van twee scheepsongelukken. nd het middaguur werd de Nederlandse chemicaliëntanker 'Dutch Master', geladen met r giftige stoffen, bij een aanvaring voor de kust van Westkapelle, lek geslagen. Enkele uren er, omstreeks drie uur, werd het vissersschip 'Breskens 19' door een botsing met de Ierse ster 'Arklow View' zo zwaar beschadigd, dat het vrijwel onmiddellijk zonk. Ambtenaren Misser DEN HAAG (ANP) - Het kabi net wil af van verdere sprei ding van rijksdiensten van enige omvang. Overplaatsen RADSON van arbeidsplaatsen naar zwakke regio's moet worden beperkt tot nieuwe diensten. /li nvankelijk mist. In de middag af toe zon. Middagtemperatuur 8 Iaden. Weinig wind. De komende \chten minimum temperatuur van \istreeks 2 graden. Westhavendijk 14-Q, Goes.Tel.01'100-20620 JSEKE Drie mossel- en kokkelverwerkingsbedrijven t Yerseke hebben een proces-verbaal gekregen wegens lozen van kookvocht en lege schelpen in de Yerseke De bedrijven, die aanzienlijke schade aan de tot een deel tot natuurbeheersgebied verklaarde Yerse- ioer hebben aangericht, zijn inmiddels gestopt met de igen. de stichting Het Zeeuws Landschap is het gebied ar beschadigd omdat er onherstelbare veranderingen \de bodemstructuur zijn toegebracht. Die gronden |n zeker gedurende een aantal jaren onbruikbaar zijn de landbouw. Het kookvocht heeft veel zuurstof aan het oppervlaktewater onttrokken. Verder zorgden de grote schelpenbergen voor een grote toename van kok- en zilvermeeuwen, die op hun beurt weer veel schade toe brengen aan de weidevogelstand omdat zij van de eieren van deze vogels leven. De bedrijven loosden hun kookvocht en schelpen omdat zij de milieuheffing van het waterschap Noord- en Zuid- Beveland te hoog vonden. Het is nog niet bekend of het openbaar ministerie overgaat tot strafvervolging van de zestien verantwoorde lijke personen, die in verband met deze zaak inmiddels zijn gehoord. Zie ook pagina 9. eer aanvaringen >p Westerschelde I drie vissers van de 'Breskens 19' overboord waren geslagen, kon- i worden gered door de coaster en redeboot Bruinvis van het Neder- dse Loodswezen. lat donderdagavond al het Libe- inse vrachtschip 'Contract Voya- geladen met gevaarlijke stoffen, een aanvaring op het strand bij ;skens moest worden gezet, ont- nd dus vrijdagmiddag opnieuw een aarlijke situatie door de aanvaring i de 'Dutch Master' met een Pana- es vrachtschip, de 'Aegam Sea'. nvankelijk werd gevreesd dat de ingtanks lek waren geslagen, maar onderzoek bleek dat zij onbescha- d waren omdat het schip is uitge- t met een dubbele bodem. Met mlp van de eigen pompen kon het lip, dat water maakte, zich drijvend rden. Dutch Master kreeg vrijdagavond toestemming om op te varen naar ir bestemming Antwerpen. De Pa- nese bulkcarrier, die weinig schade iep bij de aanvaring, kon al na iandel bijna direct haar reis vervol- jdag zijn bergers lange tijd in iw geweest om de deklading van Contract Voyager over te laden op t ponton Titan 8. Men hoopte met t overladen het schip, dat steeds er slagzij maakte, genoeg drijf- acht te geven, dat het vandaag, ;erdag, naar Vlissingen zou kunnen irden versleept, waar de rest van lading zou kunnen worden gelost, «wel een aantal containers(15) tij- ns de verplaatsing van het schip ar een veiliger stuk strand in het ter terecht kwamen, bestond er n direct gevaar voor de omgeving, adat juist die vaten geen gevaarlijke PZC '7 'kj De ambtenaren hoeven vol gend jaar niet extra in te leveren. PAGINA 2 Zeeuwse arbeiders missen bij grote projecten vaak de boot. PAGINA 9 Belgische kunstenaars in Mid delburg: Raoul de Keyser en Panamarenko; letters lette ren: Machado dfe Assis, een natuurkracht; de taal van Pierre H. Dubois; George Hill en John le Carré; de radio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 23 en 25. De koningin met 'n traantje over de meelstreep bij Eede: een jubileum; AIDS is niet langer voer voor grapjassen; het anti-paus-boek van Her man Verbeek; Bunkers in Zee land: opruimen of op de monu mentenlijst?; Hypnotiseur zoekt sportmensen; Hoe werkt de tweede Kamer? PAGINA 27, 28, 29, 31 en 33. Binnen- en buitenl.: 2 en 3. Financiën, economie: 5. Provincie: 9, 10, 11, 13, 14 en 15. Sport: 17. stoffen bevatten. Inmiddels konden alle containers geborgen worden op één na. DEN HAAG (ANP) - De prijzen in ons land zijn tussen half januari en half februari met 0,3 procent gestegen, voornamelijk als gevolg van prijsstijgingen van olieprodukten. Behalve benzine, dieselolie en LPG, wer den kleding en verse groenten duurder. Dat blijkt uit het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie dat vrijdag is gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Tussen midden februari 1984 en midden februari 1985 bedroeg de prijsstijging 2,2 procent. Het ge corrigeerde jaarcijfer, waarbij minder rekening wordt gehou den met de kosten van medische verzorging en indirecte belastin gen en subsidies buiten beschou wing worden gelaten, kwam uit op 2,6 procent. Een eerste inspectie van de regionale brandweer Noord-en Midden-Zeeland donderdagnacht heeft uitgewezen dat de lading van de Contract Voyager, bestaande uit 282 containers, waar van veertien gevuld met gevaarlijke stoffen, onbeschadigd is. Daarmee was het acute gevaar voor een gifwolk geweken en kon het crisiscentrum van Oostburg de evacuatieplannen voor de kustbewoners opgschorten. Uit voorzorg heeft burgemeester C. Spijkerboer van Oostburg vrijdag om 18.00 uur toch een noodverorde ning afgekondigd, waardoor de kust wegen voor alle verkeer werden ge sloten. Zie ook pagina 11 De Breskense visser R. C. Ritico zet vaste voet aan wal na de aanvaring met de Ierse kustvaarder. VLISSINGEN - De Breskense visser R. C. Ritico zet - gehuld in een warme deken - vaste voet aan wal in de Vlissingse Koopmanshaven. Achter hem in de donkere jas loopt schipper A. Keijmel van de 'Breskens 19', die kapseisde en even later zonk na de aanvaring met de Ierse kustvaarder 'Arklow View'. Na dit angstig avontuur was het voor de onfortuinlijke bemanning goed toeven achter de koffie en de jonge jenever. Advertentie En pak de bliksems-zuinige ER-Electronic van Radson. Zónder waakvlam, waardoor weer zo'n 126,- gespaard. Kies de zuinigste konventionele CV-ketel, liefst 92,7% (o.w.) rendement. Vraag 'n folder bij: Radson, Antwoordnr. 67, 5960 WJ Panningen. (Geen postzegel.) Of bij: spaart u energie Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100 12420 Alleenvertegenwoordiging voor Z.W. Ned. Levering uitsluitend via de installateur Die voorlopige conclusie heeft de mi nisterraad vrijdag getrokken, mede naar aanleiding van het rapport-Wit- sen dat vorig jaar gereed is gekomen. Premier Lubbers liet vrijdag op zijn wekelijke persconferentie blijken dat de spreiding de centrale directie van de PTT haar Groningen (die 1.600 resterende arbeidsplaatsen betreft) wat bestaande grote diensten betreft de laatste is geweest. Volgens de premier stelt het kabinet zich op het standpunt dat een zinvolle spreiding alleen nieuwe diensten kan behelzen. „De kosten en organisatori sche fricties bij bestaande diensten zijn zodanig dat de nadelen de voorde len overtreffen", aldus de premier. Een nadere toelichting over de „dood lopende weg" van de huidige sprei dingsoptie van bestaande rijksdien sten gaat binnenkort naar de Tweede Kamer. Lubbers heeft nog geen inzicht hoe veel banen spreiding van nieuw te Tijdelijk kunsthart - Een Ameri kaan deze week een nieuwe type kunsthart kreeg ingeplant, is vrijdag overleden. Artsen in Tucson besloten tot de ingreep omdat de man, aange sloten op de hart-longmachine, zon der het kunsthart weinig overlevings kansen had. Het betreffende type kunsthart, dat alleen voor tijdelijk gebruik geschikt was, is nog niet door de Amerikaanse overheid goedgekeurd. vormen rijksdiensten op kan leveren voor het noorden van het land. De achterstand voor het noorden moet mogelijk binnen het regionaal beleid anders worden ingevuld wanneer blijkt dat invulling van forse aantal len arbeidsplaatsen bij nieuwe dien sten een langdurige weg is, zo zei de premier. De PvdA vindt het onaanvaardbaar wanneer het kabinet de afspraak met de noordelijke provincies over over plaatsing van de resterende 2.500 arbeidsplaatsen niet nakomt. PvdA-woordvoerder Van der Doef stelde vrijdag in een eerste reactie op het kabinetsstandpunt dat de toezeg ging aan het hoe dan ook dient te worden nagekomen. De sociaal-democraat voorziet in de Tweede Kamer over dit punt dan ook een „stevig robbertje vechten" met het kabinet. De CDA-er Eversdijk is het met Van der Doef eens dat het kabinet „in principe" de afspraken met het noor den moet r^leven. Als de bestaande afspraken met het noorden echter geen haalbare kaart blijken gaat het er volgens de CDA-er om na te gaan welke nieuwe diensten het best voor spreiding in aanmerking komen. Hij denkt in dat verband bij voorbeeld aan de in opmars zijnde technologische ontwikkeling waar diensten op het gebied van laborato ria en zoal kunnen worden 'gespreid'. Volgende week dinsdag begint in Genève de met zoveel spanning tegemoet geziene ontmoeting tussen vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over wapenbeheersing. De terugkeer van de beide grootmachten naar de onderhandelingstafel markeert een periode van grote spanningen, die vijftien maanden geleden zo hoog waren opgelopen dat de Sowjet-Unie de toen lopende onderhandelingen over vermindering van het aantal kernwapens voor de middellange af stand in Europa het zogeheten INF-overleg afbrak. De herverkie zing van Reagan als president had een positieve uitwerking op de relatie tussen de VS en de Sowjet-Unie, zodat de ministers Shultz en Gromyko be gin januari snel een akkoord konden bereiken over hervatting van de on derhandelingen. Het gaat dus nu om een nieuwe ronde in het overleg, maar de onderwerpen zijn, op één enkele uitzondering na, van de vorige agen da's overgeschreven. Wapenbeheer sing is een zaak van tientallen jaren. De dam die in het verleden tegen de ongebreidelde wapenproduktie is op geworpen, is vele malen doorgebro ken. De winst, die tijdens langdurige onderhandelingen werd geboekt op het gebied van de wapenbeperking, werd door invoering van nieuwe, ge avanceerde systemen telkens weer ongedaan gemaakt. Sterker nog, de wereld is de afgelopen jaren volge stouwd met allesvernietigende wa pens, die tot een zogeheten nucleaire overkill hebben geleid. Waren de te genstanders in de jaren vijftig nog 'slechts' in staat elkaar zware schade toe te brengen bij een eventueel tref fen, anno 1985 zijn ze zo ver dat ze elkaar tien, twintig en meer keren kunnen vernietigen. De nieuwe onderhandelingsronde in Genève bestrijkt drie hoofdter reinen: de strategische wapens (inter continentale raketten), de atoomra ketten voor de middellange afstand (INF) en de ruimtewapens (de befaam de Star-Wars-plannen). Het betrekken van de ruimte bij de besprekingen is nieuw. Het is tevens het onderwerp, waarover al ruim voor de aanvang van de komende onderhandelingen over en weer ruzie wordt gemaakt. Het grootscheepse Star-Wars-project van de Amerikanen benauwt de Russen. Die plannen, zo zeggen de machtheb bers in het Kremlin, luiden een nieu we ongeëvenaarde wapenrace tussen de supermachten in. Reagan is er echter van overtuigd dat een ruimte schild tegen vijandelijke raketten juist in het voordeel van de vrede werkt, omdat het een defensief sys teem is. Los daarvan gaat het volgens de Amerikanen alleen maar om een onderzoek, een theoretische benade ring die niets zegt over de uiteindelij ke uitvoering. De Amerikanen zijn dan ook niet van plan hun ruimtewa- penplan als 'wisselgeld' in te brengen tijdens de komende onderhandelin gen. De opstelling van beide super machten over bewapening in de ruim te, werpt nog voordat één woord tus sen de onderhandelaars is gewisseld, een schaduw over de komende be sprekingen Het optimisme is ver te zoeken. Maar misschien moet een dergelijke houding juist positief wor den gewaardeerd, omdat in het verle den maar al te vaak is gebleken dat hoge verwachtingen zelden uitkomen. RIJSWIJK (GPD) In een kantoorge bouw in Rijswijk zijn in de nacht van donderdag op vrijdag drie ongewa pende mannen doodgeschoten en twee zwaar gewond. Het gaat om leden van een popgroep die in het gebouw repeteerden. De slachtoffers zijn Albert Kneefel (32), F. M. Bakker (29) en Willem van Putten (29), allen uit Den Haag. Van de beide zwaargewonden verstrekte de politie slechts de initialen: J. de B. (29) en F. E. (24). Ook zij komen uit Den Haag. Voorzitter Chin a Sen van de Raad voor Bevrijding van Suriname houdt er terdege rekening mee dat de moord het werk is van aanhangers van leger leider Bouterse. Chin a Sen zegt te weten dat de daders een donkere huidskleur hadden. De repetitieruim te van de hard-rockgroep ligt naast het kantoor van de bevrijdingsraad. De politie van Rijswijk heeft geen signalementen vrijgegeven. Hoofdin specteur M. Geerartz zegt dat er geen enkele aanwijzing in de richting van een politieke aanslag is. Geen van de muzikanten had een binding met de Surinamers. „Wij staan voor een raad sel", zei hij. Een van de twee overlevenden moest vrijdag een zware hersenoperatie on dergaan. Zijn toestand is, net als van de andere zwaargewonde man, rede lijk stabiel. De amateurband bestond in totaal uit zeven mensen. Twee van hen waren donderdag niet aanwezig. Verhoor van dit tweetal heeft niets opgeleverd. Chin a Sen van de Bevrijdingsraad van Suriname heeft vrijdag een ge sprek gehad met het rechercheteam. Hij zegt dat hij weinig informatie heeft kunnen geven, hoewel hij een politieke actie heel goed mogelijk acht. Chin a Sen wees op eerdere - onopgehelderde - aan slagen op leden van de Raad en herinnerde aan de banden van Bouterse met Libië. „De moordaanslag op de popgroep kan een vergissing zijn geweest. Ze zagen licht branden op onze etage en hebben meteen koelbloedig toegesla gen. Ik weet natuurlijk ook niet welke factoren daarbij een rol hebben ge speeld". Chin a Sen zegt dat de Bevrijdings raad de laatste maanden niet meer in Rijswijk bijeen kwam. „We vergade ren tegenwoordig in de buurt van Amsterdam". Na de aanslag van heeft Chin a Sen geen politiebescherming gevraagd. DEN HAAG Een van de drie slachtoffers in Rijswijk wordt op een brancard het gebouw uit gedragen. De hardrock-formatie was aan het repeteren in het kantoorgebouw. Even na middernacht drongen ten minste twee gewapende mannen het kantoorgebouw binnen. Ze waren in het bezit van automatische wapens. De bandleden werden gedwongen op de grond te gaan liggen, waarna het vuur werd geopend. Twee leden van de groep werden meteen dodelijk getroffen. Een derde zag nog kans om zwaar gewond via de lift het pand te verlaten. Een toevalli ge voorbijganger trof hem op straat aan en waarschuwde de politie. De gewonde bezweek later in de nacht in het Haagse ziekenhuis Leijenburg aan zijn verwondingen. De overige twee leden van de groep werden zwaargewond in het zieken huis opgenomen. De politie van Rijswijk heeft bij haar onderzoek assistentie gekregen van het regionaal recherchebijstands team. Vijfentwintig politiemensen houden zich met het onderzoek naar de drievoudige moord bezig. ENSCHEDE (ANP) - Een 35- jarige inwoner van Hengelo heeft vijf dagen te lang in een cel van het hoofdbureau van politie in Enschede gezeten. Door een fout heeft de politie de man, vorige week zaterdag aangehouden wegens openba re dronkenschap, zondag na de gebruikelijke ontnuchte ringsperiode vergeten vrij te laten. Donderdag kwam men erachter dat de man nog in de cel zat. Hij heeft in de dagen dat hij ten onrechte vastzat geen eten gehad. Deman heeft ook niet gemeld dat hij de cel uit wilde. Hij had dit kunnen doen via een bel. De man maakt het volgens de politie overigens goed. Burgemeester Wierenga van Enschede, hoofdofficier mr R. Gonsalves en hoofdcommissa ris IJzerman hebben besloten „een diepgaand onderzoek" te laten instellen naar de oor zaak van de te lange inslui ting. Het is overigens merkwaardig hoe de ruimtewapens in betrekkelijk korte tijd de discussie over ontwape ning zijn gaan beheersen. In Europa zijn de meningen verdeeld. Velen zien in Reagans ruimteplannen de aanzet voor een nieuwe wapenwedloop, die de veiligheid van de wereld niet bevordert en integendeel een destabi liserende werking zal hebben. Ande ren daarentegen wijzen op een nieuwe toegevoegde waarde aan het veilig heidsbeleid, zoals die in de Navo- doctrine past. In Nederland heeft de Tweede Kamer afgelopen week gede batteerd over het Amerikaanse Star- Wars-plan. Een meerderheid zegt niet bij voorbaat neen. De positie van Nederland valt het best te omschrij ven als afwachten en zien wat de resultaten van het onderzoek zijn. Ons land, zo mocht uit de woorden van minister Van den Broek van buitenlandse zaken worden opge maakt, zet zich op die manier niet buitenspel. Dat mag dan een stand punt worden genoemd, maar veel in druk zal het niet maken. Een positie ve bijdrage voor Genève is er zeker niet uit te lezen. Integendeel. Genève 1985 en wellicht volgende jaren is een gesprek tussen twee supermachten, waarbij de rest van de wereld vol strekt met lege handen staat toe te kijken hoe de VS en de Sowjet-Unie hun macht gebruiken en misbruiken. Op snelle resultaten mag niet worden gerekend in Genève. Het blote feit dat na vijftien maanden weer een ge spreksronde op stapel staat, geeft in elk geval enige hoop dat beide landen de noodzaak erkennen van wapenver mindering. Niet praten brengt geen enkele oplossing. De winst-tot-nu-toe is een voorzichtig herstel van de be trekkingen tussen Moskou en Was hington. Als de volgende stap een begin van een wapenbeheersingsover- eenkomst is, dan heeft Genève al voor een belangrijk deel aan zijn doel beantwoord. Wapenbeheersing NU heeft alles te maken met de toekomst van de mensheid op deze planeet. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1