kfperser actief in Zeeuwsch-Vlaanderen Verdachte moord geldloper in Vlissingen aangehouden Verbod staking veren door rechtbank terecht EVERSDIJK PLEIT VOOR EEN KU STLOKATIEPL AN .AN VOOR AANSTELLING VELD WERKER Vandaag kort geding uitzetting Aanleg van nieuw land voor Zuidhollandse kust PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V eer Vlissingen eer onregelmatig egens de mist ee Vlissingers igehouden wegens lièfstal en heling HOF VERWERPT BEROEP BONDEN Dialoog Taak veldwerker Geestesziek Brief ZE VRIJDAG 8 MAART 1985 JTBURG Een man van rond de dertig jaar probeert sinds dinsdag geld krijgen bij inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de rijkspolitie fcurg kwam donderdag een melding binnen, maar de politie vermoedt dat >erd gevallen zijn. Ian is lopend en komt aan de deur, belt aan, en hangt een smoes op. Zo vertelde hij dat zijn auto stuk was en geld nodig had. Hij zou dit de volgende dag terugbrengen, wat niet gebeurde. De man heeft een verzorgd uiterlijk en spreekt Nederlands. De rijksoplitie van Oostburg verzoekt een ieder die geld afhandig is gemaakt contact met haar op te nemen tel.: 01170-3156. oes bezorgd over toename ebruik alcohol en drugs 2S - Steeds meer jongeren in de gemeente Goes gebruiken zodanige hoeveelheden alcohol ferdovende middelen dat ze er problemen mee dreigen te krijgen. Naar schatting gaat het 300 mensen (voor een deel wonend in andere Bevelandse gemeenten, maar vaak loevend in Goes), bij wie de consumptie van alcohol en drugs zo groot is dat hun dagelijks jjtioneren erdoor in gevaar komt. Tot deze bevinding is de projectgroep verslavingszorg de Goese raad voor maatschappelijke dienstverlening en gezondheidszorg gekomen. let is de bedoeling dat - als het kan in e lo )p van dit jaar - een zogenaamde Mverker wordt aangesteld met de HSSINGEN Het scheep vaartverkeer en de veerdien- jen over de Westerschelde heb- en andermaal last ondervon- di van de mist. Vooral het veer Vlissingen-Breskens voer zeer dpregelmatig. Ir totaal vervielen 13 van de 32 ïjiizen. Tussen twaalf en twee tiir heeft het veer helemaal niet gevaren, evenals vanaf half acht j avonds. Het veer Kruiningen- Berkpolder ondervond nog de Tnste last van de mist. De rbbeldekkers zijn uitgerust het een betere en gevoeliger kdar, dan de oude boten in |lissingen. 's Morgens vielen een aar reizen uit, maar vanaf twee rr 's middags is normaal geva- :n met twee veerboten, 'e loodsdiensten hebben het :heepvaartverkeer op de dag aed kunnen verwerken. In de |iop van de avond echter werd mist dichter en werden de ^dediensten gestaakt. Er werd nu en dan als de mist iets |iinder dik was gevaren. SSINGEN - De Vlissingse ge- kitepolitie heeft maandag de 32- je Vlissinger G. E. P. en diens ltsgenoot, de 23-jarige H. R. W. rehouden. Zij worden ervan ver- Vt cheques een een giro- en bank- |te hebben gestolen uit een wo- aan de Vlissingse Kleiweg. Een rdvoerder van de Vlissingse poli- deelde dit in verband met de aoj tgang van het onderzoek pas ierdag mee. politie kreeg maandagmorgen, na elf uur, de melding van perso- van een bank in Vlissingen dat nd, naar later bleek P. cheques eerde te verzilveren die niet op naam stonden. Een poging van ersoneel om de man aan de praat iuden tot de komst van de politie kte, maar het nummer van het eken van de auto waarmee P. [ween kon wel worden genoteerd, de hand van deze gegevens kon iolitie P. aanhouden. Later werd W. aangehouden, die bij verhoor :nde de inbraak te hebben ge- gd. Overigens werd pas 's mid- i om drie uur aangifte gedaan van ibraak. Daarbij werd, behalve de es en cheques, een portemonnee buitenlands geld gestolen. it Axel doet men ons kond an een voorval, dat als echt" wordt omschreven en at handelt over ome Kees. Ome Kees", zo meldt men 'ns, „is rond de zeventig en ardstikke doof. Hij heeft wel en gehoorapparaatje, maar af piept en suist of hij contact deeft met wezens van een an- iere planeet. Tante Jannie, ook van die leef- ijd, tegen ome Kees: Marie noet in januari ook bevallen". pme Kees: „Is Marie haar kanarie dood gevallen?" Tante Janna, luider nu: Ma de moet een kleine kopen, in 'iet ziekenhuis" T>me Kees, verongelijkt: „Je 'loeft niet zo te schreeuwen. Meet ik, dat ze in het zieken- I luis jonge kanaries verko ken?" taak het verslavingsprobleem in Goes verder in kaart te brengen en hulp te verlenen. Volgens landelijk onderzoek drinkt 10 procent van de jongeren tussen 15 en 25 jaar dagelijks alcohol; 10 tot 14 procent in dezelfde leeftijdscategorie rookt wel eens hasj, van wie 5,5 pro cent regelmatig; 6 procent - weer van dezelfde categorie - heeft ooit cocaïne gebruikt. Voor de Goese situatie bete kent dit 500 jonge dagelijkse drinkers, 500 tot 700 personen die een stick hebben geprobeerd, van wie 300 regel matige hasjrokers en 300 jongeren die een of meer ervaringen hebben met cocaïne. Daar moeten dan nog eens de inwoners van andere gemeenten bij worden geteld die in Goes uitgaan. Wethouder J. de Graag van volksge zondheid (hij is voorzitter van de projectgroep) maakt zich vooral be zorgd over de alcoholstromen die in de weekeinden door dorstige kelen gaan. En het blijft in een toenemend aantal gevallen - preciese cijfers daar over ontbreken - niet beperkt tot alcohol. Zo neemt in Goes volgens D. L. Dijkgraaf, beleidsmedewerker so ciale zaken en volksgezondheid van de gemeente Goes, het gebruik van cocaïne zeer snel toe. Uit gegevens VLISSINGEN - Het Re cherchebijstandsteam Overijssel heeft donder dag in Vlissingen de 33- jarige S. aangehouden op verdenking van de moord op de 33-jarige Hengelose geldloper L. Spanjer. S. is afkomstig uit Enschede, maar heeft momenteel geen vaste woon- of verblijf plaats. De man werd in samenwerking met Vlissingse politie van zijn bed gelicht en is dezelfde dag nog ver hoord. Woordvoerder Wiltjer van de Hengelose politie kon desgevraagd nog niet zeggen of er de ko mende dagen meer aan houdingen zullen wor den verricht. „Dat is me de afhankelijk van wat er allemaal uit het ver hoor komt", aldus de po litiewoordvoerder. Zoals bekend zouden bij de roofmoord twee overval lers betrokken zijn ge weest. Spanjer werd op 29 ja nuari voor het gebouw van de NMB aan de En- schedesestraat in Hen gelo door zijn hoofd ge schoten toen hij weiger de een geldcassette af te geven die hij voor de Agros-groothandel in de nachtkluis moest depo neren. Er is een beloning uitgeloofd van 15.000 gulden voor de tip die leidt tot de aanhouding van de daders. Het is nog niet bekend of de politie inzake S. is ge tipt. CV an onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De president van de Middelburgse rechtbank mr G.R. An- dré de la Porte heeft op 19 november 1983 terecht geëist dat de stakingsac ties bij de Zeeuwse veerdiensten werden beëindigd. De acties, die des tijds voor onbepaalde tijd uitbraken tegen de salariskorting van 3,5 pro cent voor ambtenaren, waren on rechtmatig omdat, bij voortduring ervan, onevenredig grote maatschap pelijke en economische schade zou ontstaan. Een en ander blijkt uit een uitspraak van het Haagse Gerechtshof op het hoger beroep dat de ambtenarenbond Abva/Kabo heeft aangetekend tegen het stakingsverbod. De hoger be roepszaak diende op 24 januari voor het hof. Het gerechtshof heeft het hoger be roep verworpen. Bijna alle overwegin gen die de rechtbankpresident bij zijn door de provincie gevraagde stakings verbod betrok, zijn bekrachtigd. Zo vindt het hof onder meer dat het recht op collectieve actie geen boven-civiel- rechtelijk karakter heeft. Die opvat ting van de Abva/Kabo is niet juist, aldus de uitspraak, omdat het sta kingsrecht niets afdoet aan de plicht voor ambtenaren om zorgvuldigheid in het maatschappelijk verkeer te betrachten. De uitspraak van het hof in deze principiële zaak duidt erop, dat de maatschappelijke gevolgen die een staking kan hebben in het geval van de veren zwaarder wegen dan de belangen van de stakers, die met een dergelijke actie zijn gediend. Het hof kan zich vinden in de overwe gingen van de tegenpartij in de hoger beroepszaak, de provincie, dat als de staking voor onbepaalde tijd zou heb ben voortgeduurd, dit tot een enorme maatschappelijke en economische on tregeling zou hebben geleid. De provincie vond dat de ambtenaren van de Provinciale Stoomboot Dien sten (PSD) duidelijk te ver waren gegaan: derden zouden schade lijden door de acties en een heel landsdeel - Zeeuwsch-Vlaanderen - dreigde van de rest van het land te worden geiso- leerd. Deze ernstige gevolgen van de staking vond de provincie van groter gewicht dan de belangen die ermee gediend waren, reden voor gedepu teerde staten om bij kort geding een verbod van de acties te vragen, dat door een vonnis van mr André de la Porte inderdaad werd verkregen. De Hof-uitspraak bevestigt de opvat ting van de provincie, dat ambtena ren niet mogen staken wanneer een en ander leidt tot een vergaande maatschappelijke ontregeling. Tij dens de behandeling van het hoger (Slot zie pagina 15 kol. 2) van de Goese vestiging van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) blijkt dat een duidelijke tendens bestaat in de rich ting van gecombineerd gebruik van alcohol, drugs en andere middelen. Jongeren die langdurig werkloos zijn, weinig scholing achter de rug hebben en geen raad weten met hun vrije tijd, worden beschouwd als een groep met een verhoogd risico voor verslavings problemen. „Het gaat ons erom", legt De Graag uit, „de jongeren die het gevaar lopen door alcohol en drugs in de moeilijk heden te komen de helpende hand te reiken op het moment dat de versla vingsproblematiek nog niet al te groot is geworden. Het knelpunt daarbij is in contact te komen met deze groep. Dat wordt een belangrij ke taak van de veldwerker die we willen aantrekken". Behalve contacten leggen, waaruit dan tevens een duidelijker inzicht in samenstelling van de probleemgroep moet worden verkregen, zal de veld werker voor begeleiding moeten zor gen (bijvoorbeeld bij het oplossen van huisvestingsknelpunten en het weer op gang brengen van vastgelopen scholing) en informatie moeten door geven naar instellingen die zich op een of andere manier bezighouden met de groep jongeren waarvan wordt verondersteld dat ze het riciso lopen verslaafd te raken. Dat zijn onder meer de stichting Jeugd en Jongeren werk Goes, de instellingen voor maat schappelijke dienstverlening en het ZCAD. Tot voor enkele jaren droeg de ge meente Goes bij aan het huiskamer project voor drugsverslaafden in Vlis singen. Aanvankelijk werd ervan uit gegaan dat dit project ook voor Goe- senaren van belang was. Dat bleek evenwel nauwelijks het geval te zijn. Dat is de reden waarom De Graag van oordeel is dat de financiële middelen die het ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur niet alleen in Vlissingen terecht moeten komen. „Wij hebben hier ook onze versla vingsproblemen", aldus de wethou der. „En die willen we op onze eigen manier aanpakken. Vandaar dat we bij het ministerie een aanvraag heb ben ingediend om subsidie voor de aanstelling van een veldwerker die in Goes aan de slag gaat". De Graag heeft niet de illusie dat de komst van een verldwerker voor verslavingszorg de gesignaleerde problemen kan op lossen. „Maar we willen wel hulp bieden en proberen te voorkomen dat grote aantallen jongeren door alcohol en verdovende middelen in de moei lijkheden belanden", betoogt hij. Momenteel telt Goes ongeveer 35 gebruikers van zware verdovende middelen die bij de politie bekend zijn omdat ze hun verslaving finan cieren door inbraken en dergelijke. Vijftien a twintig gebruikers zijn in behandeling bij het ZCAD in Goes. Mehmet (16) ten midden van zijn oudste broer Hüdayi en zijn neefje Nidaye (10 maanden). MIDDELBURG - „Waarom wordt er toch met twee maten gemeten? Er is toch geen verschil tussen een Nederlands kind en een Turks kind?". Hüdayi Arslan uit Middelburg ageert hiermee tegen een uitspraak van het ministerie van justitie. Dat ministerie bepaalde in augustus vorig jaar, dat de toen nog 15-jarige Mehmet Aeslan, uit Nederland naar zijn geboorteland Turkije moest worden uitgewezen. 'Een Turkse jongen kan daar wel voor zichzelf zorgen', was ongeveer de motivatie van de uitspraak. „Maar tegen Nederlandse kinderen van 15 jaar zou zoiets nooit worden gezegd", zegt Hüdayi. Mehmet Arslan woont sinds augus tus '83 bij zijn oudste -en enige broer Hüdayi in Middelburg. Hij kwam ons land binnen op een toe ristenvisum, meldde zich bij de vreemdelingenpolitie in Middel burg en werd onder meldingsplicht gesteld. Op zijn verzoek om een verblijfsvergunning werd door de politie, na ruggespraak met het ministerie, negatief beslist. Dat hield in dat Mehmet ons land moest verlaten. Daarom dook hij onder bij landgenoten in de Randstad. Mehmets advocaat, mr E. G. M. Smit in Middelburg, ging tegen de beslissing van het ministerie om de jongen geen verblijfsvergunning te verlenen, in beroep. Dat beroep dient pas over een half jaar bij de Raad van State in Den Haag. Om te bereiken, dat Mehmet de behande ling van die beroepszaak en de uitspraak daarvan in Nederland mag afwachten, dient vandaag (vrij dag) een kort geding voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag. Het geding, aangespannen door mr Smit, gaat tegen de Staat der Ne derlanden. Indien Mehmet Arslan daadwerke lijk wordt teruggestuurd naar zijn eigen land, komt hij terecht bij een geesteszieke moeder die -mede ten gevolge van een aardbeving- onder erbarmelijke omstandigheden leeft. De vrouw, die wordt onder houden door Hüdayi, is psychisch niet in staat voor Mehmet te zor gen. Een eerdere opmerking van het ministerie van justitie, dat stelde dat Mehmets zusters in Turkije maar voor hem moeten zorgen, snijdt geen hout. Die zusters zijn na uithuwelijking getrouwd en zijn door de familiepatronen in Turkije niet in staat om zich om Mehmet te bekommeren. Op eigen benen staan kan hij evenmin. Mehmets vader is in '73 overleden, waardoor Mehmets oudste broer Hüdayi bij wie hij in Middelburg woont, officieel het hoofd van de familie is geworden. Die broer heeft een relatie met een Nederlandse vrouw, met wie hij een tien maan den oud kind heeft. In deze huiselij ke gezinssituatie, die hij in Turkije niet zou hebben, voelt Mehmet zich zeer thuis. Volgens mr Smit is een Turkije- deskundige van de reclasserings- dienst van het Leger des Heils in Breda bereid een onderzoek in te stellen naar de situatie ter plaatse in Turkije. Daaruit moet blijken, dat Mehmet in het dorpje van zijn moeder absoluut geen toekomst en geen mogelijkheden heeft om een menswaardig bestaan op te bou wen. Smit is tevens in het bezit van officiële verklaringen van plaatselij ke en regionale overheden in Tur kije, waarin staat dat een jongen als Mehmet daar zwaar te lijden heeft onder de problematische levens standaard en werkgelegenheid. Naar aanleiding daarvan heeft het Anti-rascisme en Anti-fascisme Ko- mitee in Vlissingen een brief ge stuurd waarin staat dat 'het terug zenden van een kind naar een rampgebied waar middelen van bestaan ontbreken, op z'n minst een merkwaardig besluit zou zijn'. De brief is gestuurd naar de presi dent van de rechtbank in Den Haag, waar vanadaag (vrijdag) het ge noemde kort geding dient. Mehmet volgde tot aan zijn onder duiking lessen op de christelijke Klarenbeek LTS in Middelburg. Zijn leerkrachten zijn zeer tevreden over hem, en gaven hem zelfs geheel vrijwillig bijlessen. Omdat hij het op school zo goed doet, heeft het Vlissingse Anti-racisme/-fascisme Komitee er in de genoemde brief voor gepleit, Mehmet hier zijn school te laten afmaken zodat hij, of in Nederland, of in Turkije, 'een menswaardig bestaan, kan opbou wen voor zichzelf en zijn moeder'. Samenvattend zegt mr Smit: „Deze jongen heeft in Turkije een rotpe- riode achter de rug. Midden in zijn puberteit ging hij naar Nederland. Hij heeft hier van het westerse leven geproefd. Al die dingen, tesa- men leidden tot een breuk in zijn opvoeding. Alleen al om de jongen evenwichtig te laten opgroeien in een huiselijke situatie mag hij niet worden uitgewezen". ZALTBOMMEL - In de afgelopen kwart eeuw heeft de Nederlandse waterbouw zich tot zeer grote hoogte ontwikkeld, met name als gevolg van de Deltawerken. Als die Nederlandse waterbouw in de sfeer van vooroplo pende techniek en ervaring verder wil gaan, dan is er behoefte aan een project met vernieuwende en duide lijk renderende aspecten. Het kustlo- katieplan - de aanleg van nieuw land voor de Zuidhollandse kust van Goe- ree tot Scheveningen - kan zo'n pro ject zijn. Dit stelde het tweede kamerlid drs H. Eversdijk (cda) donderdag tijdens het symposium 'zicht op het kustlokatie- plan', dat gehouden werd in Zaltbom- mel Volgens Eversdijk investeert de rijks overheid te weinig. In 1974 was nog 13 percent van de overheidsuitgaven be stemd voor investeringen; in 1984 was dat nog maar 6 percent. Het kamerlid betoogde dat vooral de sector grond-, weg- en waterbouw de dupe van dit beleid wordt, zeker als na het voltooi en van de Deltawerken nieuwe moge lijkheden uitblijven. In dit verband noemde drs Eversdijk ook aanleg van een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde 'een uitste kend investeringsobject'. De CDA-er achtte het hard nodig dat de regering en parlement op korte termijn een visie ontwikkelen ten aanzien van het kustlokatieplan. In zijn bijdrage aan het symposium (Slot zie pagina 15 kol. 6) ZALTBOMMEL - „Dat is të eenvoudig en eigenlijk onder niveau". Met deze woorden reageerde het CDA-tweede kamerlid drs H. Eversdijk donderdag op uitlatingen van minister van verkeer en waterstaat drs N. Smit-Kroes over de verkeersprognoses voor de vaste oeververbinding Westerschelde. In een PZC- interview had de bewindsvrouwe deze verkeersprog noses als 'natte vingerwerk' omschreven. Daar was Eversdijk het totaal niet mee eens. Tijdens een symposium over kustwaterbouw in Zalt- bommel maakte hij duidelijk dat het rekenwerk voor de brug/tunnel over de Westerschelde door gerenom meerde instanties is verricht. Een beeld van de staking in november vorig jaar. In dit kader noemde de CDA-er vooraanstaande aannemingsbedrijven, het economisch-technologisch instituut voor Zeeland, provinciale waterstaat Zee land. de NV vaste oeververbinding, het departement van financiën en het departement van verkeer en waterstaat. „De minister zegt wel erg gemakkelijk dat de berekeningen als natte vingerwerk kunnen worden afgedaan", betoogde drs Eversdijk. Hij zei 'druk op de ketel te blijven houden' om uitvoering van de oeverver binding binnen bereik te krijgen. Het kamerlid erkende wel dat het project niet onder het huidige kabinet kan beginnen. „Maar ik ben ervan overtuigd dat op termijn de vaste oeververbinding tot stand komt".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9