t VRACHTWAGENS MOGEN BREDER HH DE KLERK Marechaussee: groeiende stroom illegalen aan grens Commissie Geertsema: deze maand lokaties voor opslag kernafval Leraren klagen onderwijsbeleid van laatste vijftien jaar aan PZC/binnen-buitenland UN DEN BROEK OVER BINDEND VERBOD VN: Dollar herstelt VIJFTIG PROCENT MEER WAPENS GEVONDEN [of: boek van mja Barend mag leer in de handel Hl Acht auto's van de weg na controle op rijksweg 58 CONFLICT BIJ DAF-TRUCKS Advocaten boos over te vroege beschuldigingen door officieren Ambtenaren krijgen deze maand al deel vakantiegeld 6 zitplaatsen halen, iets meer dan 5 betalen! Vlissingen: Spuistraat 6. Ziekteverzuim IJDAG 8 MAART 1985 InSELERSDIJK (ANP) - Staatssecretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Verstaat heeft tijdens een studiebijeenkomst over het transport van Xtnen en planten, donderdag in Bloemenveiling Westland in Honseiersdijk, Vdaard dat de maximaal toegestane breedte van wagens zwaarder dan tien I met tien centimeter is verhoogd tot 260 centimeter. Hij heeft toegezegd er te willen werken deze norm ook in België en Luxemburg ingevoerd te krijgen. Hij zei het thans niet opportuun te achten voor de rest van Europa deze nieuwe norm ingevoerd te krijgen. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat had begin vorige maand in antwoord op Kamervragen al gezegd dat het voornemen bestond de breedtemaat te verhogen. Nederlandse vrachtvervoerders hebben lange tijd aangedrongen op verhoging om hun materiaal beter te kunnen benutten. Bondgenoten torpedeerden apenembargo Zuid-Afrika N HAAG (ANP) - Het zijn de bondgenoten en partnerlanden Amerika, Engeland en Riankrijk geweest die in de Veiligheidsraad het Nederlandse streven naar een voor alle bij de VN aangesloten landen bindend verbod op de invoer van wapens uit Zuid Afrika hebben [getorpedeerd. Dii bleek donderdag in de Tweede- Mmercommissie voor buitenlandse pypn waar minister Van den Broek in ntwoord op vragen van De Waart Fjg'dA) toegaf dat van de permanente leien van de Veiligheidsraad - de Vei ;nigde Staten, de Sowjet-Unie, CÜina, Frankrijk en Engeland - niet Ineen de VS oorzaak waren dat de Rfiad zich beperkte tot een verzoek yf geen wapens uit Zuid Afrika te orteren, en niet een dwingend oerverbod afkondigde. los van hun politieke optiek, oven de drie Westerse mogendhe- met het recht van veto niet in het del van sancties, aldus minister Vgn den Broek. Hij zei daarom ook nie1 te zien hoe binnen afzienbare tijd in le Raad bindende besluiten over Rnomische dwangmaatregelen te lgen Zuid Afrika kunnen worden ver- Hcht. Nederland stelt zich, zoals be- |k$j[id, op het standpunt dat economi st» e sancties door de Veiligheidsraad Weten worden uitgevaardigd, willen zij nge effect hebben. De kamercommissie sprak over het Nee erlandse lidmaatschap van de vl ligheidsraad, dat in januari is afge- fflen. WD, CDA en PvdA hadden gemeen waardering voor het Neder- |dse optreden in New York. A [STERDAM (ANP) - Het gerechts- ho in Amsterdam heeft in hoger roep het vonnis vernietigd van htbankpresident B. Asscher met bArekking tot het boek 'Gezond weer op van Sonja Barend en Ellen Bla- ASfcher bepaalde vorig jaar december in Kort geding dat dit boek uit de handel moest en dat de Vara het niet meer als cadeautje voor nieuwe leden cht gebruiken. Di vonnis is nu op alle punten vernie tigt i, aldus donderdag de griffie van haAmsterdamse hof. Het boek mag weer worden verkocht. De eerste druk (1 .000 exemplaren) was overigens al grotendeels over de toonbank gegaan. Over een tweede druk is nog geen bJilissing genomen, aldus uitgever De Haan. Asf.eher overwoog in december dat de tifet van een hoofdstuk in Barends bqtk in combinatie met onder andere het onderschrift bij de foto van Fred var' Zijl ('doodvonnis') - die het geding aangespannen had - te diep ingrepen in de privé sfeer. Het hof acht een en ai ter daarentegen geen inbreuk op PI vacy. Nederland heeft zich tijdens zijn tweejarig lidmaatschap van de Vei ligheidsraad ingezet voor een zodani ge, uitbreiding van het bestaande verbod van de levering van militair materieel aan Zuid Afrika, dat ook de invoer van wapens uit dit land zou worden verboden. Maar oriënterende besprekingen maakten duidelijk dat zo'n verbod door een veto zou worden getroffen, aldus de minister. Hij verwees hierbij impliciet naar het veto dat de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk jaren geleden hebben uitgesproken over economische sancties tegen Zuid Afrika, om dit land te dwingen af stand te doen van de apartheidspoli tiek. De niet-gebonden landen die in de Raad zitting hebben wilden verder gaan, met als gevolg dat de Raad als compromis besloot tot niet een ver bod, maar een verzoek. De minister ging niet in op de opmer king van H. Aarts (CDA), dat embar go's een averechts effect kunnen heb ben. Het uit 1977 daterende verbod van de levering van militair materieel heeft ertoe geleid dat geen land zo'n goede wapenindustrie heeft opge bouwd als Zuid Afrika. Shell maakt zich zorgen over de situatie die is ontstaan na een ar beidsconflict in de Rietspruit kolen mijn in Zuid-Afrika. Shell Zuid-Afri ka heeft de directie van de mijn gevraagd om een spoedbijeenkomst. Dat staat in een brief waarmee Shell reageert op het verzoek van de vak centrale FNV en de Industriebond FNV aan de directie van het concern, haar invloed te gebruiken om de ontslagen en huisuitzettingen onge daan te maken die het gevolg zijn van het arbeidsconclict. De helft van de aandelen is in handen van Shell. ARNHEM (ANP) - Medewerkers van de Ekologische Kringloop Stich ting (EKS) in Arnhem zijn donderdag met paard en wagen vertrokken voor een demonstratieve tocht naar Straatsburg. Daar willen de Arnhemse schillen boeren aandacht vragen van de commissie, die het internationale jaar voor jongeren begeleidt, voor de problemen waarmee de EKS heeft te kampen. De Arnhemse schillenboeren, voor namelijk werkloze jongeren, probe ren van de gemeente al enige jaren tevergeefs een vergoeding te krij gen van bijna 57 gulden per ton opgehaalde schillen. De gemeente wil de EKS wel subsi diëren, maar met minder geld dan de stichting denkt nodig te hebben. Bovendien wil Arnhem geen kop peling van de subsidie aan de hoe veelheid opgehaalde schillen. Vrijwilligers in Arnhem kunnen door geldgebrek onvoldoende schillen op halen om een veelbelo vend inzuringsproject voor schillen van de grond te krijgen. Dat project is bedoeld om schillen te verwerken tot een hoogwaardig en relatief goedkoop veevoer. De demonstratieve tocht naar Straatsburg zal ongeveer 10 dagen duren. ARNHEM Medewerkers van de Ecologische Kringloop Stichting (EKS) deden donderdag schilleboer Stephan Triest uitgeleide, toen deze met zijn kar en paard Irma richting Straatsburg vertrok. Op de bok twee medewerkers die hem tijdens de lange tocht zullen vergezellen. Bn HAAG (ANP) - Het aantal personen met een [rkloosheidsuitkering (ww, wwv en rww) is in januari p5 gestegen tot ruim 736.000. Dat is ruim 28.000 meer in december 1984. Dit blijkt uit gegevens van het ïtraal Bureau voor de Statistiek, die donderdag zijn lubliceerd. stijging in januari betrof voornamelijk de ontvangers uitkeringen ingevolge de Werkloosheidswet (ww) en d| Rijksgroepsregeling werkloze werknemers (rww). Voor van beide regelingen bedroeg de toename bijna 14.000. de WW speelden hierbij weersgevoelige sectoren als de (Advertentie) priiswijzer 245.- bespaart u nu op dit hoekbankstel. Da's bijna één zitplaats gratis. De zitgroep is opgebouwd uit 6 elementen met interieurvering. Bekleed met brede rib- velours. Keuze uit diverse kleuren. VanJ84CC- NU 1595: BvH85 M65 RUCPHEN (GPD) - Bij een groot scheepse verkeerscontrole op Rijks weg 58 tussen Roosendaal en Breda is gisteren 83 maal proces-verbaal op gemaakt. In totaal werden 240 voer tuigen onder de loep genomen. Een woordvoerder van de Rijkspolitie in Breda noemde dit resultaat „zorgba- rend". Van de 132 auto's die werden gecon troleerd, bleken er 48 technisch niet in orde te zijn. Meestal ging het daarbij om kapotte schokdempers, gladde banden en speling op wielen en stu ren. In enkele gevallen bleken de mankementen ernstiger te zijn; acht auto's mochten niet meer terug op de weg. Vier ervan werden afgevoerd naar de sloop, de overige bestuurders zijn gesommeerd hun auto binnen twintig dagen te laten repareren en keuren. Tegen 35 chauffeurs van de 108 gecon troleerde vrachtwagens werd een pro- ces-verbaal opgemaakt. De meest voorkomende fouten hier waren over treding van de rij tij den wet, te zware belading en slecht werkende remmen. Zes van de vrachtwagens werden tij delijk uit het verkeer genomen. AMSTERDAM (ANP/DPA) - De Ame rikaanse dollar heeft zich donderdag op de Europese valutamarkten enigs zins hersteld van de forse koersda ling in New York op woensdagavond. De koers bleef echter nog ruim onder het niveau van de voorgaande dag. De dollarkoers opende in Amsterdam onder invloed van de ontwikkelingen in New York zes cent lager op 3,8235 gulden. Vervolgens was er een stijging die leidde tot een officiële midden koers van 3,8560 gulden, altijd nog ruim 2,5 cent minder dan de 3,8820 gulden op woensdag. Tegen het slot van de handel bedroeg de koers ruim 3,85 gulden. De banken vragen van daag 3,92 gulden voor een dollar en betalen er 3,80 gulden voor, wat een verlaging met twee cent betekent ten opzichte van de tarieven van donder dag. Ook op de andere Europese valuta markten bleef de dollarkoers onder het niveau van woensdag. landbouw en bouwnijverheid een belangrijke rol. De bij RWW houdt de stijging vooral verband met de omstandig heid dat een grote groep werkloze schoolverlaters, voor wie in december nog aanspraak op kinderbijslag bestond, in januari voor het eerst in aanmerking kwam voor een RWW-uitkering. Daar deze laatste groep al eerder tot de geregistreerde werklozen behoorde, ligt het voor de hand dat de geregistreerde werkloosheid in januari minder sterk steeg (met bijna 8.000). Ten opzichte van het jaar 1983 is in 1984, gemiddeld genomen, het aantal werkloosheidsuitkeringen met 43.000 toegenomen tot 691.000. Amerikaanse veteranen bij de resten van de brug bij Remagen. REMAGEN (RTR) - De eerste Amerikaanse soldaat die in de tweede wereldoorlog de Rijn in Duitsland overstak, heeft donderdag - op de veertigste verjaardag van het feit - verteld hoe bang hij was door machinegeweer neergemaaid te worden voordat hij de andere kant zou hebben bereikt. Ex-sergeant Alex Drabik en 100 veteranen van de 9e pantserdivisie keerden naar het toneel van hun grootste overwinning, de dramati sche verovering van de brug van Remagen, terug, voor een emotio nele hereniging met hun voormalige Duitse vijanden. De brug van Remagen was de enige die beide oevers van de Rijn nog verbond en haar onverwachte ver overing stelde de geallieerden in staat voordat zij inzakte vijf Ameri kaanse divisies naar de overkant te brengen en het eerste bruggehoofd te slaan naar het hart van het Derde Rijk. Drabik, die nu 74 jaar is, ging op 7 maart 1945 zigzaggend over de spoorbrug, twintig minuten nadat de Duitse verdedigers wanhopige pogingen hadden gedaan om haar op te blazen. „Ik dacht dat ik öf doodgeschoten zou worden öf de brug zou worden opgeblazen. Het was of ik 1.500 mijl moest doen", aldus Drabik, een arbeider in ruste uit Toledo in Ohio. Voor de herdenkingsbijeenkomst aan de voet van de overeind geble ven twee identieke stenen torens - de brug is nooit herbouwd - waren een 400-tal Duitse, Amerikaanse en Belgische veteranen naar Remagen gekomen. De torens zijn nu een vredesmuseum en een herden kingsmonument voor degenen die bij Remagen vochten en sneuvel den. ZEVENAAR (GPD) - De stroom vreemdelingen die illegaal ons land wil binnenkomen wordt steeds groter. Ook het verboden wapenbezit bij grenspassanten neemt drastisch toe. Vorig jaar werd bij de grensdoorlaat- post Berg-autoweg 50 procent meer wapentuig in beslag genomen dan in 1983. Dat blijkt uit het donderdag versche nen jaarverslag van de Brigade Zeve naar van de Koninklijke Marechaus see, waaronder Westeuropa's grootste grensdoorlaatpost Berg-autoweg res sorteert. Terwijl op politiek niveau binnen de Europese Gemeenschap wordt gepleit voor het volledig open stellen van de nationale grenzen, meldt de Mare chaussee dat vorig jaar een duidelijke toename werd geconstateerd van vreemdelingen, die illegaal ons land willen binnenreizen. Onder meer ver- Drugs VS sinds 1978 is de handel in drugs in de VS per jaar met 30 tot 40 miljard gulden toegenomen. De omzet in 1984 bedroeg voor de drughandela ren ongeveer 400 miljard gulden. Deze cijfers staan in een rapport van de commissie voor de narcotica uit het Huis van Afgevaardigden. stopt in de kofferruimte van perso nenauto's. In 1984 moest bij Berg-autoweg aan EINDHOVEN (ANP) - De Industrie bond FNV is boos op Daf-Trucks in Eindhoven omdat het bedrijf de ver goeding voor het overwerk wil verla gen. Dat heeft districtsbestuurder Frank Kooien donderdag meegedeeld. Als de Raad van Bestuur van Daf-Trucks de maatregel doorzet dreigt een regel recht conflict, aldus Kooien. Volgens een woordvoerder van Daf- Trucks komen de werknemers er nog beter af dan destijds bij de invoering van de 36-urige werkweek is afgespro ken. ruim 11.000 vreemdelingen de inreis naar ons land worden geweigerd, on der wie ruim 9000 EG-onderdanen. Tevens werden bij deze grensdoor laatpost door de Marechaussee bijna 1500 vreemdelingen Nederland uitge zet; een toename van ongeveer 50 procent. De reden was in veel gevallen overtreding van de opiumwet (drugs) illegaal verblijf of gevaar voor de openbare orde en-of rust. Via Berg-autoweg passeerden vorig jaar ruim 23 miljoen personen de grens. Op verzoek van de Nederlandse justi tie en Interpol werden 550 gesigna leerde personen aangehouden. 25 pro cent meer dan in 1983. HBO-scholen De medezeggen schapsraden van 150 van de ongeveer 430 scholen voor hoger beroepsonder wijs hebben de vier centrales voor overheids- en onderwijspersoneel la ten weten het fusieproces in het HBO te zullen boycotten als er geen sociaal plan tot stand komt. AMSTERDAM (GPD) - De Orde van Advocaten is bezorgd over de toene mende gewoonte van officieren van justitie om via de media beschuldi gingen te uiten aan het adres van een verdachte voordat de onafhankelijke rechter een uitspraak heeft gedaan. Zulke beschuldigingen berokkenen de verdachte grote schade. Dat heeft de deken van de Orde, mr. Jaap Glasz, donderdagmiddag tijdens een bijeen komst met journalisten in Amster dam gezegd. DEN HAAG (GPD) - Omdat een aantal provinciale besturen geen technische informatie willen geven over terreinen die mogelijk ge schikt zijn voor de opslag van radio-actief afval, gaat de commissie- Geertsema nu zelf de gemeenten benaderen. De commissie hoopt op die manier toch in staat te zijn deze maand nog tien plaatsen te selecteren uit de twintig die in eerste instantie waren uitgekozen. Mr Geertsema, voorzitter van de commissie Lokatie Opslag Radioactief Afval (Lovra), wil eind maart minister Winsemius (milieu beheer) een interim-rapport aan bieden, waarin de tien plaatsen worden genoemd. De plaatsen wor den dan ook openbaar gemaakt op een persconferentie. Door deze werkwijze hoopt de com missie toch op schema te blijven. Volgende maand begint dan een gespreksronde met de besturen van provincies en gemeenten, waarin de tien mogelijke vesti gingsplaatsen liggen. In oktober moet Geertsema een lijstje met de drie meest geschikte lokaties aan Winsemius overhandigen. De mi nister maakt dan de definitieve keuze. De Regionale Raad voor het Mi lieubeheer Rijnmond vindt de Maasvlakte niet geschikt als ber gingsplaats voor radioactief afval. De Raad - waarin vertegenwoordi gers zitten van de Rijnmondge meenten. het bedrijfsleven en een aantal maatschappelijke groepe ringen - heeft dit aan het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond laten weten. De raad geldt als het belangrijkste advies orgaan van het dagelijks bestuur. DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren krijgen al deze maand een deel van hun vakantiegeld. Dat houdt ver band met de wetswijziging waarbij wordt bepaald dat ambtenaren vanaf 1 april zelf de AOW-premie moeten betalen. Het daartoe strekkende wetsvoorstel is woensdag naar de Tweede Kamer gegaan. Tegenover de premie-inhou ding staat een verhoging van het bruto-salaris waardoor de gevolgen in het netto-loon beperkt blijven. Om de berekeningen eenvoudig te houden wordt aan de ambtenaren tegelijk met het salaris van maart het vakantiegeld uitbetaald over de pe riode van juni 1984 tot en met maart 1985. Dat vakantiegeld wordt onder, de oude regeling verstrekt; er wordt dan ook geen AOW-premie over inge houden. Eind mei krijgen de ambtenaren de rest van het vakantiegeld, het deel over de maanden april en mei. Daar voor geldt het nieuwe regiem. Het wordt berekend over het verhoogde bruto maandloon, maar er wordt ook AOW-premie over ingehouden. Commerciële reis Op 1 juli vertrekt uit de Amsterdamse haven het „Holland Trade Ship" de „Konin gin Juliana" voor een handelsreis van drie maanden naar het Verre Oosten. Bedrijven kunnen voor gemiddeld 24.000 gulden mee met deze reis naar twintig havens in elf landen, waaron der China, Japan en Indonesië. In het najaar zal nog een reis gemaakt worden naar het Midden Oosten en een derde reis gaat naar de Verenigde Staten. DORDRECHT (ANP) - Het voortgezet onderwijs is vijftien jaar lang door de opeenvolgende ministers en staatssecretarissen verwaarloosd. Het is het kind van de rekening geworden: de rekening van de bezui nigingen en de rekening voor de vernieuwingen elders in het onder wijs. Dit schrijft het Nederlands Genoot schap van Leraren (20.000 leden) in het donderdag verschenen rapport „vijf over twaalf', waarin het onder wijsbeleid in de jaren 1968 tot 1984 wordt aangeklaagd. „Slachtoffers zijn uc leerlingen die onvoldoende aan dacht en begeleiding kregen en het begeerde en broodnodige diploma niet konden verwerven. De slachtof fers zijn ook de leraren die door langdurige overbelasting en stress be taalden met hun gezondheid", aldus het rapport. Het genootschap heeft berekend dat er door bezuinigingen sinds 1968 in het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (VWO) en het middelbaar en hoger algemeen voortgezet onder wijs (MAVO/HAVO) bijna 12.000 (26,7 procent) volledige arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. In het lager, imuueloaar en hoger beroepsonder wijs (LBO/MBO/HBO) waren dat er 3.700 (resp. 3, 12 en 18 procent). Zon der deze afbraak van werkgelegen heid hadden volgens het genootschap ongeveer 20.000 werkloze leraren nu werk in het voortgezet onderwijs kun nen vinden. Het genootschap constateert dat het ziekteverzuim onrustbarend stijgt. In het rapport wordt verder gespro ken van een alarmerende stijging van de invaliditeitscijfers in het onderwijs. Voor het voorgezet onderwijs is die stijging naar verhouding het grootst. Het rapport werd opgesteld ten be hoeve van een conferentie die de afgelopen dagen in Genève is gehou den. In aanwezigheid van functiona rissen van de Internationale Arbeids organisatie (ILO) werd daar onder meer gesproken over de arbeidsom standigheden in het onderwijs. Het Nederlands Genootschap van Le raren heeft de ILO laten weten dat naar zijn mening de Nederlandse regering internationale afspraken over arbeidsvoorwaarden onvol doende is nagekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5