DE SCHEPENTREKKERSTOCHT Spreidingsplan in de maak voor peuterspeelzalen in Terneuzen KANOEN Praten over vaarverbod op Zeeuwse wateren JIEUWBOUW IN B VOLVO alve finalisten Idiestennisweek Terneuzen bekend VIER IN DE STAD, VIER IN BUITENKERNEN Onze is nog SHOW in volle gang SSijh CAPPENDIJK f\I AUTO'S TERNEUZEN Mr. Haarmanweg 49 tel. 01150-17455 C rsus gehoorzaamheid nden in Aardenburg ndenclub Aardenburg Ji n Terlouw spreekt Maldegem (B) Subsidiëring «■•v- Leden VVV Film Scheren IJDAG 8 MAART 1985 ■S VAN GENT Toerclub Sas van Gent heeft voor komend fietsseizoen tochten uitgezet onder de naam 'De Schepentrekkerstocht'. Deze etijdsrit kan door iedereen gereden worden over een afstand van 45, 55 of kilometer. De tocht van 45 kilometer gaat richting Biervliet, de 55 metertocht gaat naar Hulst en de 100 kilometer is een samenvoeging van de tochten. a kan vertrekken vanaf zondag 10 maart tot en met zondag 13 oktober, iedere dag vanaf tien uur, behalve op donderdag. Inschrijvingen moeten gebeuren in café 'Het Schippershuis' aan de Westkade, waar een ingekleurde routekaart en een routebeschrijving zijn te verkrijgen. Tevens zijn van plaats tot plaats de voornaamste bezienswaardigheden en toeristische attracties beschreven. De toerclub Sas van Gent houdt 17 maart de CPC-Braakman- tocht over 50 kilometer. Inschrijven vanaf 8.00 uur in De Speije. eeuws-Vlaams dierenasiel eg uit kern Terneuzen RNEUZEN Het dierenasiel Zeeuwsch-Vlaanderen verdwijnt uit de kern Terneuzen. derzoek heeft uitgewezen dat nieuwbouw op een steenworp afstand van de huidige accommodatie (aan de Evertsenlaan in de Katspolder) financieel niet haalbaar is. De ja< rlijkse exploitatielasten spelen bij het besluit om uit Terneuzen te vertrekken een belangrijke rol. Het bestuur van de stichting zoekt nu naar een lokatie in de directe omgeving vs|ii de stad, ergens in het 'buitengebied'. Nog vóór de komende zomer moet de knoop worden orgehakt. stichting 'Dierenasiel Zeeuwsch- landeren' kampt al jaren met huis- tingsproblemen. Het nieuwe ge- iw aan de Evertsenlaan, dat in '73 d betrokken, vertoonde al snel rlei mankementen. En uiteindelijk k daaraan weinig te verbeteren. '(Jig najaar al kondigde het stich- sbestuur aan dat het asiel aan ligjuwbouw toe is. Aanvankelijk werd acht aan een lokatie vlakbij het Idige gebouw, in de buurt van de Igerieentelijke kinderboerderij. Maar rzitter Pim Broekhuysen zegt Jla|rover nu: „We hebben een eerste jprek met de gemeente achter de jrug en werken nu aan een program 'H eisen voor nieuwbouw. De finan- ing van de bouw op zich zal uitein- ijk wel op z'n pootjes terechtko- n. Maar de steeds stijgende exploi- elasten noodzaken ons naar een lere plaats te zoeken. We speuren nuj naar een oud polderhuisje of zo, dat kan gaan fungeren als beheerders- wo: ng. Bij dat pandje zouden we dan Buwbouw kunnen plegen". Me die nieuwbouw is een bedrag van eveer twee ton gemoeid. Dat geld ■et worden geput uit een speciaal jnfonds (beheerd door een aparte hting), terwijl ook wordt gerekend |H$ren bijdrage van de Dierenbescher- ng-Zeeuwsch-Vlaanderen. En ver- zal worden aangeklopt bij bedrij en particulieren. Broekhuysen: e willen de aktie pas definitief rten als de plannen op tafel lig- Die plannen moeten in ieder geval binnen een paar maanden gereed zijn. „Dan moet er nog worden onderhan deld met de gemeente en misschien kunnen we dan omstreeks augustus liefst nog eerder met de bouw starten. Eén ding staat vast: vóór de winter moeten we de nieuwbouw kun nen betrekken, want nóg een winter in het huidige gebouw is ondoenlijk. De cijfers zijn nog niet allemaal bekend, maar mede door toedoen van de afge lopen strenge winter moeten we straks toch rekenen op een energiere kening van minstens 12.000 gulden". De afgelopen jaren nam het exploita tietekort onaanvaardbare vormen aan. Het asiel jaarlijks goed voor de opvang van gemiddeld driehonderd honden en evenzoveel katten werd in '82 geconfronteerd met een tekort van 'maar' 12.000 gulden, in '83 was het al 20.000 gulden en de cijfers over '84 geven aan dat het tekort is geste gen tot 25.000 gulden. De energiekos ten vormen een steeds belangrijker onderdeel van het jaarlijkse tekort. Voorzitter Broekhuysen: „En daar naast zijn de inkomsten uit de pen sion-activiteiten sterk gedaald en kre- Advertentie) gen we ook minder 'in beslag geno men dieren' binnen. Die laatste cate gorie was toch ook altijd een bron van inkomsten dankzij bepaalde financie ringsregelingen van de overheid". Hoewel de ramingen voor '85 nog niet duidelijk op een rij zijn gezet, zit een verdere stijging van de tekorten er in. Reden voor het bestuur naast maatregelen op het gebied van de huisvesting ook te korten op het personeelsbestand. In het asiel werken voortaan één beheerster en twee parttime-krachten, één minder dan tot nu toe. En verder zal steeds vaker een beroep worden gedaan op vrijwilligers. Het asiel blijft zich in de toekomst cóncentreren op de opvang van zwerf dieren. Daarnaast wordt voorlopig niet 'gesneden' in bijkomende activi teiten als sterilisatie van katten, be middeling bij het terugbezorgen van zoekgeraakte dieren etcetera. Broek huysen: „We moéten maatregelen ne men, maar het zal duidelijk zijn dat we in de regio een belangrijke rol te vervullen hebben. En dat willen we zolang mogelijk blijven doen, hopelijk met de steun van alle gemeenten. Ik zeg 'alle', want hier en daar bestaat de neiging te beknibbelen op de bijdra gen". Broekhuysen streeft trouwens naar een vast bedrag per jaar per gemeente. „Dan weet iedereen waar- ie aan toe is". RDENBURG De hondenclub rdenburg begint zaterdag een nieu- cursus gedrag en gehoorzaamheid r honden. De eerste dressuur voor inners begint zaterdagmiddag om |#)0 uur. Honden vanaf één jaar nnen aan de dressuur deelnemen, kwart voor drie volgt de dressuur >r gevorderden. Geïnteresseerden nnen zich vanaf zaterdag melden op net terrein van camping 'De Elder- ans' in Aardenburg of contact zoe- met de heer H. Rijk in Aarden- RDENBURG - De hondenclub rdenburg hield het eerste examen |drag en gehoorzaamheid'. Er kon- maximaal 48 punten worden be id. Die hoogste score werd ge ld door M. Hubrouck, J. de Wispe- Jre, M. van Amersfoort, F. Schout en 3. de Back. Zaterdag 9 maart start de hondenclub met nieuwe A- en B-j epen. Aanvang 14.30 uur. $\LDEGEM De politicus en iirijver Jan Terlouw houdt vandaag (vrijdag) vanaf 20.00 uur in de zaal van de zusters Maricolen aan de Markt in Bddegem (B) een lezing. Jan Ter- louw, die momenteel in Parijs ver- ift, komt naar Maldegem op uitno- ;ing van het Vrij Secondair Katho- Onderwijs in Maldegem. Terlouw, ex-fractieleider van D'66 Ischrijver van verschillende boeken, ider andere 'Oosterschelde, wind- Icht 10', zal in Maldegem komen Bten over zijn leven en werken. J&RNEUZEN Alle halve finalisten BI de D-categorie van de ladiestenis- wt in de Jarinohal in Terneuzen Bn woensdag bekendgeworden. De olvallendste enkelspeelster die zich geplaatst heeft is ongetwijfeld Fran- Göbels die na haar uitstekende estaties in de openingspartijen gis- ren met 5-4 Joke Bac versloeg. Wndaag moet Franny Göbels aantre- d|n tegen Trudy Geensen, die als Baliste van vorig jaar eerste in poule ■e eindigde. De andere halve finale Bat tussen Joke Veraart, eveneens fir ste van vorig jaar en Els van Bet. ta ie damesdubbel categorie was de ijd in poule twee het spannendst. Jdat alle wedstrijden gespeeld wa- a bleek dat de koppels Molthoff Nfiessens en Bochardt/Meynardt ge- geëindigd waren. Koos Molthoff en Ria Neassens bleken echter twee mes meer gescoord te hebben waar- or zij zich voor de halve finale atsten. andere overgebleven kanshebbers deze groep zijn Loes Asselman en |es Mast, Magda Roelofs en Nel den an en Corrie Bos en Joke Veraart, als eerste eindigden in respecite- Ujk poule een, twee en drie. de damesenkel E-categorie won |sse Voermans poule twee, terwijl nnie Verpoorte als de grootste nshebber voor poule één genoteerd at. A Ook de jeugd toonde belangstelling voor de jaarmarkt in Sint-Jansteen met de aanvoer van enkele geiten. SINT-JANSTEEN Het jaarmarkt comité van Sint-Jansteen kan terug zien op een succesvol verlopen jaar markt. Vele mensen kwamen in de loop van de dag een kijkje nemen naar het talrijke vee dat was aange voerd. Ook de moderne landbouw werktuigen die in het centrum van Sint-Jansteen waren opgesteld geno ten de aandacht van vele bezoekers. De jaarmarkt in het grensdorp werd dit jaar voor de 101ste keer gehou den. „Het is weer prima verlopen", vertelde voorzitter Piet van Esbroek van het Steense jaarmarktcomité. „Niet alleen werd er veel vee aange voerd, maar ook was de kwaliteit van het vee uitstekend". Donderdagochtend werd begonnen met de keuringen van het aangevoer de vee. In totaal betrof het 148 dieren, waaronder zeventig stuks rundvee (meer dan vorig jaar), twaalf paarden (minder dan vorig jaar), 36 geiten en nog een handvol schapen en lamme ren. Volgens voorzitter Van Esbroek werd er veel vee verhandeld. De kampioenen die bij de keuring uit de bus kwamen, waren van F. de Rechter en zoon uit Absdale met het beste fokvee, J. de Cock uit Sint- Jansteen met het beste jongvee. Deze Steense fokker ging ook strijken met de prijs voor de beste stieren. De overigen winnaars waren G. de Feber uit Hulst met het beste paard onder drie jaar, J. van Helsland uit Sint- Jansteen met de beste kleine pony en S. de Vetter uit Kapellebrug met het beste grote exemplaar. Bij de dikbil- stieren ging de prijs naar slagerij Van Laere uit Axel en bij de dikbilvaarzen naar slagerij Lambert uit Vogelwaar de. De beker voor het beste vleesvee kende de jury toe aan slagerij De Smet uit Koewacht. Slager M. Bies- broeck uit Hulst kreeg een prijs voor het schoonste toomvetvee. Bij de gei ten en de bokken gingen de prijzen achtereenvolgens naar R. Voet en G. Merleman, beiden uit het Belgische Stekene. Voor de beste ram en ooi werden bekroond F. Inghels uit Heikant en G. de Letter uit Clinge. Net zoals vorig jaar ging er ook een prijs, die voor de beste grote geit, naar fokkerij 'De Pint' uit Sint-Jansteen. Verder won H. de Wit uit Clinge het kampioenschap bij de dikbilgraskalveren. TERNEUZEN Het wordt tijd voor een evenwichtige spreiding van peu terspeelzalen in Terneuzen. Dat vin den niet alleen b en w, maar ook de besturen van de speelzalen. Die be sturen hebben samen met de stich ting Overleg Kindercentra Zeeland (SOKZ) een spreidingsplan opge steld, waarin wordt uitgegaan van acht peuterspeelzalen in de gemeen te: 4 in de kern Terneuzen en 1 in elke buitenkern. Dat blijkt uit de ontwerp-nota 'Kin dercentra in Terneuzen', die donder dag is verschenen en volgende week wordt besproken in de raadscommis sie voor jeugdzaken, welzijn en milieu. Volgens het spreidingsplan is er in Terneuzen zelf behoefte aan een peu terspeelzaal voor het gebied 'bomen- bloemenbuurt en Oude Vaart', een voor 'Serlippens, Oranjebuurt en om geving', een voor de componisten- buurt en een voor de wijk 'Zelden- rust'. Daarnaast moet rekening wor den gehouden met een extra vestiging in de zich verjongende binnenstad. En verder krijgt een initiatief, zoals dat onlangs wed ontplooid in de kleine kern Spui, de nodige aandacht. In de nota, waarin terloops ook kin derdagverblijf 'De Wip-Wap' is meege nomen. wordt gepleit voor goede sa- menwerkingsafspraken tussen de ver schillende besturen. Er moet één dui delijk beleid uit de bus rollen, dat is duidelijk. Eén stichting zit er niet in. De samenstellers van de nota vinden dat ook niet zo wenselijk, omdat 'de kracht van de werkvorm' schuilt in het kleinschalige karakter en de di recte betrokkenheid van de ouders. Maar verder dienen de besturen zo veel mogelijk volgens vooraf uitge stippelde lijnen te Zerk te gaan (ou derbijdrage, opstelling begroting en voeren administratie etcetara). Voorts moet worden gestreefd naar een goeie samenwerking met het kin derdagverblijf 'De Wip-Wap'. De rol van het club- en buurthuiswerk in 'peuterspeelzaal-land' moet verder worden bekeken, menen de samen stellers. B en w van Terneuzen willen uitein delijk toe naar een subsidiëring aan de hand van een bedrag per peuter. Voordat het bedrag wordt vastsge- steld (en dat gebeurt jaarlijks) wordt overleg gepleegd met de besturen. Van de ouders wordt in ieder geval ook een redelijke bijdrage verwacht (die aan de andere kant ook weer geen 'drempel' voor speelzaalbezoek mag vormen). De concept-nota komt woensdagmid dag aan de orde in de raadscommissie voor jeugdzaken, welzijn en milieu (aanvang halfvijf). en verder wordt de nota nog besproken met de besturen, de ouders en verschillende betrokken instellingen. Scheren door het water van de Schelde. Ja, het is eigenlijk belachelijk. Zeeland telt talloze binnenwateren, maar op de meeste mag je met een boot, kano of surfplank niet (iómen. De kreken in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het domein van de vissers en de Westerschelde is levensgevaarlijk". Frank de Kort uit Graauw, penningmeester van de Zeeuwse kanoclub, somt verder nog de Zeeuwse kanalen op waar je met een kano niet op mag en stelt dan: „Als je dat zo nagaat moet er op korte termijn eens gepraat worden met allerlei instanties die deze wateren beheren om te komen tot een opheffing van het vaarverbod. Al worden er maar een paar kreken of waterlopen vrijgegeven voor de waterrecreatie, dan hebben we toch al iets bereikt". Cor Overdulve uit Koewacht, voor zitter van de club, sluit zich bij de woorden van De Kort aan. „Alleen bereik je bij die instanties, zoals de waterschappen en rijkswaterstaat, niet veel, maar wanneer je in naam van een grote groep watersporters spreekt sta je veel steviger in je schoenen en kun je veel meer berei ken", vertelt Overdulve. De groep mensen achter de Koewachtenaar, die in oktober 1984 het initiatief nam tot het oprichten van de Zeeuwse kanoclub, wordt steeds groter. In het gemeenschapshuis 'De Drie Gehughten' in het buurt schap Spui, tussen Terneuzen en Axel, zijn ruim honderd kano-fana ten neergestreken. Het bestuur van de club had op een dergelijke op komst bij de eerste clubavond niet gerekend. „De volgende keer zullen we een grotere ruimte moeten afhu ren", klinkt het vanachter het tafel tje bij de entree. In de zaal is de rook te snijden. Bij de tap achter in de zaal hangt een groep jongeren te wachten op wat er komen gaat. Rond de tafels zitten pa, ma en de kinderen te kijken in brochures over kano's, peddels en noem maar op. Peter van Stipdonk uit Eindhoven, in het verleden vijf tien keer kampioen van Nederland in het wild-water-varen, is bezig een film op de projector te zetten. Hij kijkt nog eens de zaal rond, stapt naar voren en bestijgt het podium. Handenwrijvend, een beetje moei zaam spreekt hij de aanwezigen toe. „Wild-water-varen wordt door som mige mensen gezien als een gevaar lijke sport, maar als je je kop erbij houdt kan er niet veel gebeuren", zegt hij in z'n inleiding. no-vaarders de woorden van Peter van Stipdonk goed in de oren ge knoopt. „Bouw alles stap voor stap op. Zorg dat de uitrusting in goede staat verkeerd, zoniet dan ben je bezig met levensgevaarlijk gekken werk". De leden van de Zeeuwse kano-club weten klaarblijkelijk wat ze doen, want twee uur later, koude uurtjes vooral, staan ze weer terug op de vaste wal. Henk Bouman, eveneens bestuurs lid van de club, vertelt over het enthousiasme van de mensen die zich in de loop van de winter heb ben aangemeld bij de club. „We mikten bij de oprichting van de club vooral op mensen die voor het plezier het water opgaan, dus niet op wedstrijdsporters, en die groep blijkt zeker in Zeeland groter te zijn dan we ooit gedacht hadden". Overdulve: „We wilden eigenlijk al leen maar trachten te bereiken dat we als kanovaarders in groepsver band ergens naar toe konden reizen zodat we van die vervoersproble men af waren. Je kan namelijk makkelijk honderd kilometer ped delen, maar om dan terug te keren, da's een andere kwestie. Je bent nat en vermoeid en het beste watje dan kunt hebben is wanneer er een auto op je staat te wachten om je zo snel mogelijk terug naar huis of verblijf plaats te vervoeren". je een goed vaartuig". Van Stip donk, die tegenwoordig zijn brood verdient met het bouwen van ka no's en het vervaardigen van acces soires, spreekt zich over het koste naspect wat genuanceerder uit. „Duur is het zeker niet. Voor pak weg 1400 gulden kun je de eerstko mende tien jaar vooruit. Of je nu de zee op wild of vlak water, dat maakt niets uit. Wat mensen echter wel in het oog moeten houden is het veilig heidsaspect. Velen denken dat doen we wel eventjes en dan ben je toch verkeerd bezig", aldus de Eindho- vense kanobouwer, die van zijn hob by een beroep heeft weten te ma ken. De Zeeuwse Kanoclub stelt haar leden in de gelegenheid om veilig met een kano te leren om gaan. Zo wordt regelmatig in het zwembad van de zwakzinnigenin richting 'De Sterre' in Clinge het eskimoteren geoefend. Eskimoteren is het ronddraaien om de lengte-as van de kano. Kopje onder dus en hopen weer terug boven te komen. Ook in het clubblad worden regel matig nieuwe materialen uitvoerig belicht. „In de nabije toekomst gaat de prille vereniging zich wat meer ma nifesteren als club", stelt voorzitter Overdulve met enig enthousiasme. „In mei geven we op de Otheense Kreek nabij Terneuzen een demon stratie in het eskimoteren. In juni organiseren we op een water op Walcheren een vlakwatertocht en in juli gaan we met zijn allen de zee op. Voor later in de zomer is er dan nog een gezinsweekeinde in de Bies- bosch gepland. Het seizoen wordt vervolgens afgelsoten met een wild- water-tocht op de Ourthe of Lesse in de Belgische Ardennen", somt hij op. Dan volgt er een filmvertoning. Een groep peddelaars beweegt zich over een riviertje in de Franse Provence. Een plaatje.... maar al gauw verandert het idyllische ri viertje in een kolkende watermas sa. De kleine polyester kano's schieten met een enorme vaart tus sen de rotsblokken door. „Dat zie ik me nog niet doen", zegt iemand in het donker. Na afloop van de vertoning gaat Van Stipdonk uitvoerig in op aller lei veiligheidsaspecten bij het wild- water-varen. „Of je nu op open, rustig of wild water aan het pedde len bent, doe altijd een zwemvest om", stelt hij nadrukkelijk. „Ook een helm op je hoofd is uit een oogpunt van veiligheid aan te ra den. Maar geen motorhelm natuur lijk, want als die volloopt ben je verder van huis". De voormalige kampioen verzorgt de rest van de avond het grootste deel van het programma. De aandacht van de kano-enthousiastelingen in de zaal is te vergelijken met die van zesjari ge kinderen op hun eerste school dag. Overdulve maakt aan het slot van de avond nog wat afspraken met de aanwezigen en kan tevreden naar huis afreizen. Kanovaarders kampen normaal ge sproken altijd met een vervoerspro bleem", stelde de Koewachtenaar eind vorig jaar bij de oprichtingsbij eenkomst van de club. Deze zon dagmiddag valt het mee. De lichte polyester-kano's vijftien tot twin tig kilo liggen vastgesjord op de auto's of op aanhangwagentjes die bij het gemaal nabij Othene komen aangereden. Ondanks de koud lig gen de vaartuigen binnen een mum van tijd in het water en peddelen de mannen het water op. „Het zijn wel allemaal mannen deze keer, maar ook vrouwen en kinderen bedrijven deze hobby", zegt Overdulve ter verontschuldiging. Inmiddels heeft de watersportver eniging zo'n vijftig leden en alle drie de bestuursleden verwachten dat nog meer mensen zich zullen aanmelden. „Ach je weet hoe dat gaat", vertelt De Kort. „Mensen gaan op vakantie naar de Arden nen of de Ardèche, varen een keer in een kano en zijn er helemaal weg van Wanneer ze dan thuis komen en beseffen dat kanoën ook hier in Zeeland goed mogelijk is on danks de weinige geschikte wate ren, die tot onze beschikking staan dan kopen ze een kano en gaan het water op". „Daar komt nog bij", vult Overdul ve aan, „dat kanovaren helemaal geen dure hobby hoeft te worden. Voor ongeveer duizend gulden heb „Dat is dan op het recreatieve vlak", zegt hij ter verduidelijking. Ook op het politieke vlak gaan de Zeeuwse kanoërs aan de slag. Zo zullen er contacten worden gelegd met VW's en waterschappen om te komen tot het openstellen van meer binnenwateren voor recrea tieve doeleinden. Er wordt een inventarisatie ge maakt van alle wateren waar een vaarverbod op geldt en mogelijk gaat de club bij de gemeente Ter neuzen aankloppen om een clubver gunning voor het gebruik van de Otheense Kreek te verkrijgen. Overdulve: „Maar ja, de toekomst zal uitmaken wat er allemaal van terecht komt". Conny van Gremberghe. De kleine kano's scheren door het water van de Westerschelde. Op de achtergrond bewegen zeeschepen zich tegen het profiel van Zuid- Beveland. Hopelijk hebben de ka- Peter van Stipdonk (l.) en voorzitter Cor Overdulve bij een kano. ■9*-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 29