Werk tv-toren Goes afgerond Video-performance Vleeshal Middelburg ik ben imM MTS in Vlissingen krijgt een ontwerp- en produktiecomputer PZC/ provincie EDEPUTEERDE STATEN WILLEN DRIE REGIO'S EERSTE ZEEUWSE SCHOOL MET CAD/CAM-SYSTEEM kezwaar van EVP fernenergieprotest ieuwe realisten ^poseren in ergen op Zoom Raakpunten POLITIERECHTER MIDDELBURG ZATERDAG 16 MAART HOORT. E Toepassingen 13 Beestenboel in het Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle leelname werkgroep leeuwsch-Vlaanderen in demonstratie [gen kerncentrales JDAG 8 MAART 1985 ES De PTT heeft de antennewerkzaamheden die in verband met de Ranging van de televisiezenders in de radiotoren in Goes noodzakelijk n voltooid. metingen die in Goes en in het verzorgingsgebied van het zendstation Goes zijn uitgevoerd, iskomen vast te staan dat de televisieprogramma's Nederland 1 en Nederland 2 in vrijwel het gehele verzorgingsgebied met de vereiste kwaliteit ontvangen kunnen worden. en w's leggen zich ïeer bij regio-indeling INKENSZAND - De colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten op de ivelanden en Tholen leggen zich neer bij het indelen van Zeeland in drie regio's, in het fler van de nieuwe wet op de gemeenschappelijke regelingen. Tot die conclusie zijn ze iderdagmiddag gekomen tijdens de halfjaarlijkse ontmoeting van die college's in het leentehuis van Borsele te Heinkenszand. zal de vereniging van Zeeuwse eenten gevraagd worden het col van gedeputeerde staten van S|land te laten weten dat de Beve- ;/Thoolse gemeenten betrokken len worden bij het eventueel herin- En van gemeenschappelijke rege- fen. Dat kan gebeuren als de nieu- Jwet van kracht wordt en de inde- van de regio's vast staat. Iils bekend willen de gemeenten dat Zeeland in twee regio's ingedeeld wordt met de Westerschelde als grens. Gedeputeerde staten willen drie re- OOSTKAPELLE - Kinderen kunnen woensdag 13 maart in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle "'eer terecht voor een 'Beestenboel'. plonn tPOPll Hiltlim 'ussen 14 en 16 uur bestaat de moge- v iauu icgcii uaium ijkheid tot het uitpluizen van uilebal- en en het opplakken en onderzoeken van eigen vondsten. Het museum is gevestigd in kasteel Westhove, tussen Oostkapelle en Domburg. DELBURG - De afdeling Zeeland de Evangelische Volkspartij P) betreurt het dat de organisatie de demonstratie tegen kernener- die zaterdag (9 maart) in Middel- ■g, wordt gehouden, geen rekening d met het feit dat deze partij op ielfde dag in Goes een algemene nvergadering houdt. Dat blijkt een persverklaring die donderdag ir het bestuur werd verstrekt. Deze d mede ondertekend door het EVP-statenlid C. van Water- ,oot. betrokkenen vinden het jammer ze hierdoor zaterdag niet aan de onstratie mee kunnen doen. Ze ;en erop dat de datum voor hun vinciale ledenvergadering al ruim ir het bekend worden van de de- nstratie bekend was. Niettemin fdt er vanuit gegaan dat het stand- it over kernenergie van PPR en ruimschoots bekendheid geniet, s statenlid rekent Van Water- oot het echter tot zijn vaste ver- hting om zijn opereren op deze enkomst in Goes toe te lichten", us derklaring. [LST De Vereniging Werkgroep rnenergie Zeeuwsch-Vlaanderen :mt morgen, zaterdag, deel aan de ïonstratie tegen de komst van uwe kerncentrales in Zeeland, die Middelburg wordt gehouden. Zeeuws-Vlaamse kernactivisten ken de reis per auto vanaf een ital vaste vertrekplaatsen. Belang eenden die de manifistatie in Mid- burg willen meemaken kunnen 1 bij de werkgroepleden aanslui- Om 10.30 uur wordt er vertrokken ïaf de Markt in Terneuzen; om pl^O uur verzamelen op de Markt in >t en om 11.30 uur bij het veer 'kpolder-Kruiningen. Voor verdere irmatie kunnen belangstellenden wenden tot de werkgroep. RGEN OP ZOOM - In de tuinzalen het gemeentemuseum Markie- hof in Bergen op Zoom is van 9 art tot en met 5 mei een tentoon- flling ingericht met schilderijen nieuwe realisten. Deze tentoon- lling is voorbereid in samenwer- g met de galerie Mokum uit Am- rdam. Dieuwke Bakker stichtte in 2 deze galerie, als plaats waar Idistische schilders hun werk kon- I a tonen. Tegen de heersende mode In de vele -ismen in, streed Galerie likum voor de rechten van de figu- I lieve kunstenaars. Dieuwke Bak st r overleed vorige zomer. tentoonstelling in het Markiezen- fis de laatste door Dieuwke Bakker grote lijnen voorbereide expositie kan dan ook gezien worden als een mmage aan haar persoon. Van de gende kunstenaars hangt er werk: 'bias Baanders, Jan van den Berg, ns Boxem, Hans Deuss, Chris van est, Maarten 't Hart, Henk Hel- ntel, Aad Hofman, Joost van Ka 's, Roos de Lange, Ans Markus, ry Mastenbroek, Wout Muller, lek Pieters, Peter Pratt, Matthijs 'Hing, Wout van Vliet en Kik Zeiler. I euwke Bakker wist altijd exact te I derkennen wanneer een kunste- I ar 'oorspronkelijk' was en zich niet I zig hield met 'maniertjes'. Wanneer II kunstenaar een te irreële droom- I ireld en een te vlakke wereld schil- I rde waardoor geen schilderij maar I n afbeelding ontstond, behoorde hij I Igens haar niet tot de realisten. I op Venekamp opent 9 maart om 00 uur de tentoonstelling. De expo 's is iedere middag (behalve maan- tussen 14.00 uur en 17.00 uur opend. Tegelijkertijd is in het Mar- zenhof werk te zien van de Zeeuw kunstenaar Marinus Schipper en n vrienden. Deze tentoonstelling uit echter tot eind augustus. gio's, namelijk Walcheren, Zeeuwsch- Vlaanderen en de Bevelanden/Noord- Zeeland. Provinciale staten zijn met dat laatste accoord gegaan, maar te gen die beslissing van de staten kan in beroep worden gegaan. De verzamelde college's werden don derdagmiddag verder ingelicht over de procedure die het kabinet denkt te volgen om de bouw van nieuwe kern centrales te realiseren. De Borselse burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel vertelde dat daarvoor een pla nologische kernbeslissing-procedure voor wordt gevolgd. Die procedure voorziet in de gelegenheid inspraak te geven op de uiteindelijke beslissing. Van den Heuvel schetste verder de gang van zaken rond de keuze van een locatie voor het opslaan van radio actief afval. Tevens hield de regionaal inspecteur voor de milieuhygiëne in Zeeland, drs G. J. Beijen, een inleiding over de raakpunten tussen de milieuwetge ving en de gemeenten. De vergade ring concludeerde dat de nodige aan dacht moet worden besteed aan de naleving van de hinderwetvergun ningen, die de gemeenten verstrek ken. Daartoe moeten ambtenaren vol doende geschoold raken. Ook zal er goede voorlichting over de milieuwet geving moeten komen, was de conclu sie van de vergadering. De aanwezigen besloten verder de overlegbijeenkomsten tussen de colle ge's ook in de toekomst achter geslo ten deuren te houden. Weliswaar werd geconstateerd dat de bijeenkomsten een zeer vrijblijvend karakter hebben, maar dat neemt volgens de meerder heid van de deelnemers niet weg dat de aanwezigheid van de pers of andere belangstellenden ongewenst is. Wel zal na afloop de pers, als daar behoef te aan is, ingelicht worden. Dienstverlening voor jeugdige afperser MIDDELBURG - Een bijzonder kwa lijke zaak. Zo noemde politierechter mr G. H. Nomes de afpersing van een Duitse jongen door de Goesenaar R. B. (21) samen met een vriend. Nadat hij door het tweetal in de tang geno men was gaf hij hen 40 gulden, maar daarmee namen ze geen genoegen. Ze sloegen hem tot hij tenslotte ook nog een portemonnee met 180 D-mark afgaf. Hetzelfde duo pleegde een inbraak in het arbeidsbureau in Goes. Daar werd een ontzettende chaos aangericht. De buit bestond uit de omroepinstallatie van het gebouw. Verder stond B. terecht omdat hij zwaar onder invloed op een bromfiets had gereden en omdat hij op het Stationsplein in zijn woonplaats een damesfiets wegnam. Dit was nog maar een greep uit de strafbare feiten die hij op zijn naam bracht. Officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer eiste twee maanden voorwaar delijk in combinatie met 120 uur dienstverlening en zes maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. Mr Nomes bepaalde de voorwaardelijke straf op drie maanden. Wanneer B. de dienstverlening niet tot een goed eind brengt of binnen twee jaar in herha ling vervalt, moet hij die straf alsnog uitzitten. De Middelburger A. van S. (36) werd bij verstek veroordeeld tot drie maan den waarvan één maand voorwaarde lijk voor diefstal van een aantal giro betaalkaarten, kascheques en een be- taalpas uit een woning aan de Veerse- singel in de Zeeuwse hoofdstad. Hij ging ermee naar zijn stadgenoot E. K. (44), die samen met hem bij een aantal postkantoren in Zeeuwsch-Vlaande ren een deel van de betaalkaarten verzilverde. K. was degene die de valse handteke ningen zette. De rest van de betaalkaarten lieten K. en zijn vriendin I. S. (26) zich bij postkantoren in West-Brabant uitbe talen. Tenslotte liepen zij bij het in nen van het geld tegen de lamp. K. vertelde dat hij uit armoede tot zijn l'Odalisque mecanique presente: l'Amour endormi' van Michal Shabtay. MIDDELBURG - In de Vleeshal in Middelburg wordt zaterdag 16 maart een video/performance ge houden met werk van vier video kunstenaars. Er worden werken vertoond van Ulrike Rosenbach, Marina Abramovic en Uwe Laysie- pen, Michal Shabtay en Rose Finn- Kelsey. De eerste twee werken zijn uit de categorie 'video als registra tie': het vastleggen van een ge beurtenis of performance met de mogelijkheid, deze op een later tijdstip opnieuw in 'Real time' te presenteren. In 'Tanz fur eine Frau' van Rosen bach ziet de camera de kunstena res, die op de tonen van walsmu ziek in een witte baljurk ronddanst tot ze er letterlijk bij neer valt. In het werk AAA...AAA van Manna Abramovic/Ulay wordt al enigszins gebruik gemaakt van de techni sche mogelijkheden van de camera. Langzaam zoomt de camera in op het duo, dat onophoudelijk AAA roept. Rose Finn-Kelsey toont in haar tape 'Glory' een Blitzkrieg, uitgevoerd door uitgeknipte figuur tjes van politici, helden en heldin nen, filmsterren, voorwerpen en voertuigen op een grote ronde tafel. De kunstenares Michal Shabtay treedt in haar werk 'Amour endor mi' wel zelf op, maar hoewel de tape performance-achtige aspecten heeft, werd het werk nooit live voor een publiek opgevoerd. De voorstelling in de Vleeshal be gint om 16.00 uur. daad was gekomen. Hij had jarenlang de kost verdiend als beeldend kunste naar, maar was vorig jaar uit de contraprestatie gegooid. De eis tegen K. en S. luidde in beide gevallen acht weken waarvan vijf voorwaardelijk. Mr Nomes vonniste acht weken waar van zes voorwaardelijk. R. E. (29) uit Nieuw- en Sint-Joosland moest een scheldpartij tegen de poli tie duur bekopen. De agent die na 2,00 uur kwam controleren in zijn cafë aan de Reigerstraat stelde vast dat daar nog gasten waren en E. dus in overtre ding was. Het optreden van de wets- handhaver beviel E. niet en hij slin gerde de man een reeks scheldwoor den naar het hoofd waar de honden geen brood van zouden lusten. Voor het hekje staand legde hij uit dat hij juist zijn verjaardag aan het vieren was met een aantal kennissen. Verder bracht hij naar voren dat het erg moeilijk is de gasten klokslag twee uur buiten de deur te zetten, daar een café een 'sociaal gebeuren' is. „Die avond leek het meer op een asociaal gebeuren", reageerde mr No mes. De officier maakte E. duidelijk dat hij zich maar aan de regels had te houden en eiste twee weken voor waardelijk en 400 gulden boete. De politierechter verminderde de boete tot 250 gulden. ■lllll zalig maker Ombudsman Willem Bonneveld.... praten, overleggen zonder leugen tjes, daar kom je het verst mee OMBUDSMAN Mijn parool is: vecht voor je recht! Niet dat ik achter spandoeken aan ga lopen of een gemeentehuis zal bezetten. Ik werk met feiten, met bewijzen. Iedereen is voor mij gelijk en als er iets verkeerd is dan is het verkeerd. Dat moet dan recht worden getrokken". De kanarie voor het raam begeleidt de woorden van de Zeeuwse ombudsman met een frivole triller. „Nee, ik ben geen Frits Bom, och God nee", roept Willem Bonneveld (64) in zijn woning aan de buitenkant van Nieuwvliet. „Mij zullen ze nooit wegens leugens voor de rechter zien verschijnen". Geruite pantoffels, een gebreid vest zonder buttons. Met een pakje zware shag onder handbereik maakt Bonneveld niet de indruk van iemand die voor het minste geringste op de barricaden klimt. Hij is in Zeeland de enige vertegenwoordiger van de landelijke Stichting De Ombudsman. Aanvankelijk onder de paraplu van de VARA, sinds 1976 steeds zelf standiger opererend, kwam de Om budsman in 1980 helemaal op eigen benen te staan, los van Frits Bom die van ombuds- in consumenten man veranderde. Bonneveld kan daar geen traan om laten. Zijn stichting zet zich in voor de 'sociaal en economisch achterge- stelden', zoals het formeel in de doelstelling staat omschreven. Mensen die door gebrek aan kennis, macht en inkomen onvoldoende aanspraak kunnen maken op hun rechten. „De zwakkeren in de sa menleving, die zelf niet in staat zijn onrecht aan te vechten", zegt Bon neveld. Het secretariaat van de stichting, bestaande uit 12 vaste gespecialiseerde medewerkers, ze telt in Hilversum. Bonneveld is sinds anderhalf jaar als vrijwilliger voor de Ombudsor- ganisatie actief. Alleen zijn onkos ten krijgt hij vergoed. Drie jaar geleden streek hij in Zeeuwsch- Vlaanderen neer. In Amsterdam, waar hij heel zijn leven heeft ge woond, voelde hij zich niet meer veilig op straat. Dat gaat nu stuk ken beter. Toen er in Zeeland be hoefte was aan een regionale stich tingsvertegenwoordiger meldde hij zich aan. Een toevalstreffer, want als voormalig administrateur had hij niet bij voorbaat affiniteit met het werk. Zijn 25-jarige ervaring als voetbalscheidsrechter komt hem nu wel goed van pas. „Regels en wetten moet je niet altijd naar de letter toepassen. Als scheidsrechter heb je geleerd om dat ook naar de geest te doen". de publiciteit door zijn protest te gen het Axelse beleid om de uitbe taling van de uitkeringen Algeme ne Bijstandswet (ABW) een maand te vertragen. „Een absurde situa tie, die aan de kaak moet worden gesteld", zei hij toen. De automati sering van de uitkeringsadmini stratie was in zijn ogen geen ex cuus voor de vertraging. De kwes tie is inmiddels, mede door zijn toedoen, naar behoren geregeld. „Eén van de slachtoffers belde me na afloop op. Dolblij. Dat doet dan goed. Ze vroeg me: wat krijgt u van me? Ik heb gezegd: mens, geef maar een zoen, dan is het goed". Conflicten met de gemeente, de sociale dienst, de kinderbescher ming, dat zijn de zaken waar hij het V— ind vorige maand kwam hij als ombudsman voor het eerst in meest mee te maken heeft. Juri disch of anderszins ingewikkelde kwesties worden aan Hilversum ge rapporteerd. Dikwijls houdt hij zelf het heft in handen. „De meeste mensen laten alles over zich heen komen, de hele bureaucratie. Ik zeg altijd: democratie, dat is maar een woord, meer niet". Bonneveld meent in Zeeland, en dan vooral in Zeeuwsch-Vlaande ren, een grotendeels braakliggend werkterrein te hebben. De regio is volgens hem niet bepaald voorlijk te noemen. „Ik wil niet alles en iedereen over één kam scheren. Toch, de gedachte: als de burge meester, de notaris, de dokter of de dominee het zegt, dan is het goed, leeft hier nog heel sterk. De mensen vergeten dat er een medisch tucht college is, wat dus wil zeggen dat niet alle dokters feilloos zijn. De laatste jaren heb je genoeg kunnen lezen over notarissen die wegens malversaties in de gevangenis zijn beland. Die weten het ook niet allemaal even goed. Maar ja, wan neer je alles als zoete koek slikt....". Hij vindt overheden nogal eens opvallend onachtzaam, ze ver geten de details. Een voorbeeld: de invalideparkeerplaats in Sluis. „Natuurlijk prima dat die wordt aangelegd. Maar waarom 35 meter van de parkeermeter af. De afstand voor iemand met één been over klinkers en een vluchtheuvel is te lang. Bovendien, dan komen ze in hun rolstoel bij de parkeermeter, en dan kunnen ze hun guldentje er niet ingooien, want dat ding zit te hoog. En als ik u nu vertel, dat de hele raad in oktober een rondlei ding heeft gehad op dat parkeerter rein, lopen ze dan te slapen?" Bonneveld waakt ervoor als autori teitenbestormer te worden afge schilderd. Aan alle zaken zitten meerdere kanten, en die wil hij als het enigszins kan tot hun recht laten komen. „Je moet mensen ook taxeren. Soms is een probleem voor hen een obsessie geworden en wil len ze gerechtelijke uitspraken ne geren. Ze denken en voelen dan onrecht, maar wettelijk valt er niets tegen te doen. Ik zeg het ook altijd meteen als er iemand met een klacht komt: ik wil het bekijken, maar ik ben beslist geen zaligma ker". Overigens is hij ervan over tuigd dat er met overleg veel valt te bereiken. „Praten, overleggen zon der leugentjes, daar kom je het verst mee. Als je eerlijk bent kun je elkaar veel beter begrijpen". Feiten, bewijzen, daar draait het voor hem om. „Alleen met vaste grond onder mijn voeten kan ik helpen. Dat wil ik graag, waar het maar kan". Jan van Damme VLISSINGEN - Leerlingen aan de afdeling werktuigbouwkunde van de Vlissingse MTS kunnen zich met in gang van het komende schooljaar bekwamen in het gebruik van teke nen en ontwerpen, en produceren met behulp van een computer. De Vlissingse MTS heeft sinds het begin van dit jaar de beschikking over een computergestuurde freesmachine en vijf losse programmeerplaatsen. Die zijn aangeschaft met door het ministerie van onderwijs en weten schappen beschikbaar gestelde finan ciële middelen. Met de aanschaf was een bedrag gemoeid van 220.000 gul den. Daarnaast heeft de school uit eigen middelen een computer ge stuurd tekensysteem aangeschaft. Daarmee was een bedrag gemoeid van 16 mille. Met deze apparatuur heeft de MTS als eerste Zeeuwse school de beschikking over een zogenaamd CAD/CAM-sys- teem. Die afkortingen staan voor computer aided designdrawing (ont werpen en tekenen) en computer ai ded manufacturing (produceren met behulp van een computer). MTS-directeur M. A. P. Verhoeven ging donderdag bij de presentatie van de apparatuur in op de ontwikkelin gen rond de automatisering bij bedrij ven en de daaruit ontstane behoefte aan goede opleidingen. Hij wees in zijn toespraak op een door de Techni sche Hogeschool in Twente uitge voerd onderzoek naar produktie-auto- matisering. Daaruit blijkt volgens de heer Verhoeven niet alleen dat tal van, met name grote, bedrijven zijn overgegaan tot automatisering, maar ook dat in de komende vijfjaar kleine bedrijven die stap zullen zetten. „Cir ca twintig procent van het personeel in de in Twente onderzochte bedrij ven is direct bij computergestuurde apparatuur betrokken", zo zei hij, „Bij de onderzochte bedrijven bestaat de verwachting dat er in de toekomst minder personeel met een opleiding op LO-niveau en LTO-niveau in dienst zal zijn en in verhouding meer personeel met een MTS-opleiding of hoger". Om leerlingen een zo groot mogelijke kans op een plaats in het bedrijfsleven te geven is het volgens de heer Verhoeven nodig dat zij alle maal het werken met dergelijke appa ratuur in hun basis-MTS-opleiding hebben gehad. Vooralsnog is het werken met het CAD/CAM-systeem voorbehouden aan de afdeling wertuigbouwkunde. Maar, zo zeggen de leraren die zich thans vertrouwd maken met de appa ratuur, ook voor alle andere afdelin gen zijn toepassingen denkbaar. Om zoveel mogelijk leerlingen met de nieuwe apparatuur vertrouwd te ma ken, heeft de MTS inmiddels al weer twee programmeerplaatsen en zes tekensystemen aangevraagd. De heer Verhoeven verwacht eind van dit jaar antwoord van het ministerie. „Ik schat de kansen hoog in", aldus de directeur. Behalve deze apparatuur heeft de school ook nog een computer gestuurde draaibank aangevraagd. De voordelen van het CAD/CAM-sys teem blijken overduidelijk uit de door de leraren verzorgde demonstratie. Het tekensysteem zet in nauwelijks een minuut een tekening op het pa pier, waar een ervaren tekenaar toch gauw een uur mee bezig is. De ontwer pen van het CAD-systeem worden met behulp van het CAM-systeem 'vertaald' tot programma's voor de produktie-apparatuur. Via de compu ter is het eveneens mogelijk het pro gramma te simuleren, zodat eventue- ,1e fouten in ontwerp of programma vroegtijdig aan het licht komen. VLISSINGEN - Galerie Marquis in Vlissingen opent zondag 14 april het 'Grafiek Gala '85 in Zeeland' met een eerste tentoonstelling, gewijd aan werk van Marinus Fuit, Jeroen Henneman, Dies de Jonge, Eric de Nie en Ron Rooymans. Dat moet het begin worden van een reeks manifestaties in het zomerseizoen, in samenwerking met de Vlissingse dansschool De Jong, waar op eerste pink sterdag (26 mei) een evenementenruimte in gebruik wordt genomen. Daarin komt in samenwerking met Marquis een perma nente zomertentoonstelling van hedendaagse grafische kunst te hangen, met een informatiestand over hoe grafiek tot stand komt, wat grafiek is en welke materialen en gereedschappen worden gebruikt. Vanaf dezelfde datum -26 mei - is galerie Petit uit Amsterdam in Vlissingen te gast bij De Johg en Marquis en van 30 juni tot en met 28 juli is de Printshop uit Amsterdam vertegenwoordigd. Als sluitstuk van 'Grafiek Gala '85' komt de tentoonstelling 'Grafiek Nu' (in oktober geopend in het Singer Museum in Laren), een collectie topkwaliteit van 86 kunstenaars, naar Vlissingen. Deze zal te zien zijn van 4 augustus tot en met 1 september, op welke datum de manifestatie wordt afgesloten met een 'finalefeest', waarvoor alle kunstenaars en andere betrokkenen worden uitgenodigd die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het Grafiek Gala en de evenementenruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 27