Bar-dancing Casino in Breskens wordt herbouwd utoschepen [rij gesteld lan rechten laven Gent Ds. De Weerd schreef hoek over loopbaan Oosterlander begint eerste commerciële zagerkwekerij Werkgroep wil onderwijs voor dove kinderen dichter bij huis PROEF CHEMISCH AFVAL OP SCHOUWEN-DUIVELAND Reorganisatie gezondheidsdienst dieren PZC/ provincie TBREIDING INFORMATIECENTRUM Ministerie geeft subsidie OPHAALDIENST VOOR ONDERZOEK KADAVERS Baptisten Gemeente es opgeheven RESTAURATIE 'VEENKERK' Radio-uitzending over biddag voor gewas in Middelburg 11 ctieANBO Zeeland légen ledenverlies roesenaar kandidaat lirecteur GAB In Bergen op Zoom Restauratie Versierde eieren in De Wynstock ZEEUWS INFORMATIEFPUNT VOOR OUDERS GEWENST Walcherse weduwen en weduwnaars bijeen rIDAG 8 MAART 1985 Plan presentatie natuur en isserij op Neeltje Jans S - De Nederlandse stichting voor Toegepast Marien Onderzoek (afgekort TMO) heeft bij ijkswaterstaat een plan ingediend om de presentatie van het Oosterscheldeproject in het id rmatiecentrum stormvloedkering op het werkeiland Neeltje Jans aan te vullen met een xpositie over de natuur- en visserijfunctie van de Oosterschelde. Stichting heeft voorgesteld bij het komt dan nog dat volgens Elgershui- Beide overwegingen zijn aanleiding iet matiecentrum een loods te plaat- waarin met behulp van panelen, ria en modellen de waarden van latuur en de visserij kunnen wor- en lelicht. In de opzet die TMO voor staat, moet deze uitbreiding van nformatiecentrum - er is al een voor bedacht: Aquavisie - op 1 de eerste bezoekers kunnen ont- fcen. bij zitter drs. J. Elgershuizen van de ting voor Toegepast Marien On- |oek is van mening dat het infor- ecentrum op Neeltje Jans een we impuls nodig heeft. Aanvan- k was de bouw van de pijlers een k tot de verbeelding sprekende ■pleister. Later richtte de aan zit zich vooral op de grote werk- pen, die funderingsmatten legden lijiers plaatsten. Nu de bouw van itormvloedkering in het afbouw itafium is aangeland, ontbreekt het dergelijke blikvangers. Daarbij vot het zen in het informatiecentrum in zijn huidige vorm de nadruk vooral valt op de techniek van de werken in de Oosterschelde. Natuur en visserij spe len, vindt hij, een ondergeschikte rol. geweest om het Aquavisie-project te ontwikkelen. TMO heeft vorig jaar een plan inge diend om na de voltooiing van de pijlerdam op Neeltje Jans een groot- JES De Baptisten Gemeente ts houdt na bijna zes jaar op te Itaan. Tijdens een ledenvergade- is besloten zichzelf op te heffen, kerkbestuur is tot de conclusie iomen dat het in verband met het aantal leden niet meer haalbaar lis gemeente te blijven functione- De verwachting was dat het ledental verder zou dalen. Er kwamen iswaar nieuwe leden bij, maar het ,1e ledenbestand verminderde h wegens verhuizingen. |ES - Het bestuur van het gewest •land van de Algemene Nederland- ge Bond van Bejaarden Organisaties it actie voeren tegen het teruglo- ide ledenbestand. Dit besluit viel langs op de bestuursvergadering in 'De Villa' in Goes. Vei Ier werd in de bijeenkomst, onder irzitterschap van de heer H. Asma, programma voor de komende rjaarsvergadering vastgesteld, nderdag 11 april zal in De Vroone Kapelle het beleid aan de orde men en de plannen voor 1985. Over df warme maal tijd voorziening werd ral het prijsverschil als onaan- rdbaar aangemerkt. G) .T Het gemeentebestuur van ■nt heeft beslist autoschepen vrij- Helling van havenrechten te verle- ne De maatregel moet worden ge- zii als een vorm van compensatie voor de extra kosten die rederijen dienen te betalen voor de doorvaart de sluis van Terneuzen. Het Gentse gemeentebestuur is van in deel dat de bijkomende kosten die Iderijen zich moeten getroosten om litoschepen door de sluis in Terneu- |n te krijgen, moeten worden gecom- ïnseerd. Dat gebeurt door deze vrij stellen van havenrechten. De maat- Igel moet tegelijk worden be- Jhouwd als een vorm van steun voor :t bedrijfsleven in de agglomeratie lent. De extra kosten voor het schut- |n van autoschepen zjn een gevolg >n de aanvaringen die enkele jaren deden zware schade veroorzaakten in de bruggen over de sluis in Ter- puzen en het zeekanaal in Sas van Jent. a de jongste aanvaring in Terneuzen psliste rijkswaterstaat dat autosche- ïn enkel met behulp van een buffer- )nton toegang kregen tot de sluis, leze maatregel is nog altijd van pacht. Ook geldt er in Terneuzen een iperking inzake windkracht. Hoog het water liggende autocarriers Jjn erg windgevoelig. Sinds de scha- fevaringen in Terneuzen leeft bij de rentse havendienst constant de vrees [at het Japanse moederbedrijf van inda weieens zou kunnen beslissen Ie aanvoer voor Europa via de haven lan Antwerpen te laten verlopen, 'e vrijstelling van havenrechten jomt ongeveer neer op het betalen loor de gemeente Gent van de kosten [ie nodig zijn voor de inzet van de |onton in de sluis van Terneuzen. iERGEN OP ZOOM - Als kandidaat [oor de functie van directeur van het ■ewestelijk Arbeidsbureau (GAB) te 'ergen op Zoom komt M. A. Poulus lit Goes in aanmerking. 5e hoofdinspecteur-directeur voor de rbeidsvoorziening in de provincie ^oord-Brabant, ir. A. J. de Wildt, ■naakte dit onlangs bekend. Poulus ■olgt de scheidende directeur M. Eij- ffenaar op die in mei van dit jaar met Pensioen gaat. De nieuwe directeur ■ervult momenteel de functie van Poofd algemene arbeidsvoorziening/ Plaatsvervangend directeur bij het PlAB Goes. Van december 1955 tot 1 Jugustus 1975 was hij werkzaam bij Pet GAB Goes; laatstelijk als groeps- poödinator groepsindustrie. BRESKENS Bar-dan- cing 'Casino' aan het Oranjeplein in Bres kens wordt herbouwd. Het 'Casino' brandde zoals gemeld in de nacht van 24 op 25 fe bruari geheel af. Ex ploitant Lucien van de Broecke maakte deze week bekend dat de ei genaar het pand hele maal opnieuw wil bou wen. Hij hoopt op medewer king van onder meer de gemeente Oostburg om snel met de sloop en de nieuwbouw te kunnen starten. Met een beetje geluk moet het Casino dan voor de kersmis in Breskens de eerste donderdag in juli de deuren weer kunnen openen. Tot die tijd verwijst de casino-exploitant de jongeren naar dancing 'de Keipad' in Breskens. Van de Broecke heeft met de eigenaar van die dancing, M. van de Vel de, afgesproken dat on der meer met muziekre pertoire aan het 'Casino- publiek' zal worden aan gepast. Vanaf vandaag kunnen de jongeren daar elke vrijdag en za terdag terecht. Morgen treden de 'Turbo's' in de Keipad op. VLISSINGEN - „Het ambt is erg interessant. Zowel de negatieve als de positieve aspecten zijn erg boeiend. En het zou jammer zijn als de belevenissen in de vergetelheid zouden raken. Daarom heb ik de interessante zaken samengevat". Die samenvatting verscheen ander halve week geleden onder de titel 'Uit het dagboek van een belhamel'. De schrijver is dominee W. de Weerd, sinds 1981 part-time predikant van de hervormde kerk in Vlissingen. De opbrengst van het boek komt tijdens het begin van deze eeuw ten goede aan het restauratiefonds voor 'De Veenkerk' in Klaziena- veen Noord. Deze kerk is door de vader van ds De Weerd gesticht en heet in de volksmond dan ook 'de kerk van De Weerd'. De presentatie van het boek was voor de NCRV aanleiding dieper in te gaan op het ontstaan van de kerk en het wel en wee van de kerkelijke samenleving in de veen koloniën in Drenthe. Dat gebeurt in het televisieprogramma 'Ander nieuws', dat vandaag, vrijdag, van af 22.50 uur wordt uitgezonden via de zender Nederland 1. Dominee De Weerd beschouwt 'Uit het dagboek van een belhamel' als een postuum eerbetoon aan zijn vader, die ruim veertig jaar werk zaam was als evangelist in Klazie- naveen Noord. Ds De Weerd sr kreeg grote bekendheid door zijn boek 'De domeneer van Turfland', dat in 1920 uitkwam. Het boek is enige tijd geleden herdrukt en de opbrengst (ruim twintig mille) kwam eveneens ten goede aan de restauratie van 'de kerk van De Weerd'. Ds De Weerd uit Vlissingen be schrijft in zijn boek 'Uit het dag boek van een belhamel' - overigens al het negende boek van zijn hand - in de eerste hoofdstukken hoe hij zijn jeugd in de veenkolonie heeft ervaren. De armoede in die streek staat ook centraal in het NCRV- programma. Dat kreeg als onderti tel mee 'Zendeling in eigen land'. Ds De Weerd: „Dat was een uit spraak van koningin Wilhelmina aan het adres van mijn vader en zeer typerend voor hem". Over het feit dat de televisie nu aandacht besteedt aan de door zijn vader gestichte kerk zegt hij: „Dat is erg leuk. Alles herleeft nu en ik hoop dat dat alles leidt tot de restauratie van de kerk". Die kerk is volgens dominee De Weerd de laatste echte veenkerk in Neder land. Voor de restauratie is volgens hem een bedrag nodig van rond de 200.000 gulden. 'Uit het dagboek van een belha mel' (Een belhamel is een ram, die de bel draagt en aan het hoofd van de kudde gaat - Van Dale) geeft een overzicht van de veertigjarige loopbaan van ds De Weerd. In totaal stond hij in zeven gemeen ten, waarvan Vlissingen de laatste is. Sinds zijn emeritaat in 1981 is de nu 69-jarige ds De Weerd daar part-time predikant. „Ik beschouw mezelf als een hardloper die aan het uitlopen is", zo zegt hij, „Vol gend jaar, als ik zeventig ben, wil ik er helemaal mee stoppen. Dan is de tijd aangebroken om te gaan vissen". Ds De Weerd aan zijn bureau met een exemplaar van 'Uit het dagboek van een belhamel'. scheepse presentatie te bouwen van natuur en visserij, waarbij het pu bliek de gelegenheid moeten krijgen om - net zoals dat het geval is in het Evoluon te Eindhoven - zelf eenvou dige experimenten uit te voeren. Vandaar de naam: Aquaron. Aquavi sie is voorlopig evenwel nog aanzien lijk bescheidener van opzet. Een van de doelstellingen van Elgers huizen is de bezoekers van de Ooster- scheldewerken een indruk te geven van de samenhang tussen de natuur- en de visserijfunctie van de zeearm. Dat gebeurt met eenvoudige midde len: informatiepanelen, video en aquaria. Het plan voorziet ook in de plaatsing van speciale bakken met zand, slik. mossels, oesters en kokkels die mogen worden aangeraakt en op gepakt door de belangstellenden. Elgershuizen heeft medewerking ge vraagd en gekregen van het geweste lijk arbeidsbureau in Middelburg om de loods met de natuur- en visserijpre sentatie in het kader van de werkgele genheid verruimende maatregel te kunnen bemannen. Hij heeft rijkswa terstaat om een bijdrage van maxi maal 50.000 gulden gevraagd om het plan tot uitvoering te kunnen bren gen. Het is de bedoeling dat binnen kort een beslissing wordt genomen over over het Aquavisie-project. MIDDELBURG - Onder de titel 'Op Schaal' is vanaf morgen, zaterdag, tot 13 april in galerie De Wynstock aan de Bellinkstraat in Middelburg een ver koopexpositie ingericht van versierde eieren. Ook vorig jaar werd een dergelijke expositie gehouden en het is de be doeling er een jaarlijks terugkerend gebeuren van te maken. In dezelfde periode exposeert Tiny van der Sar uit 's Gravenzande haar kleuretsen. Speciaal voor deze expositie arran geerde Fernande Hora Siccama uit Den Haag een aantal boeketten. Morgen, zaterdag, houdt De Wyn stock open huis van 11.00 tot 17.00 uur. De openingstijden van de exposi tie zijn: donderdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 11 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Albert en Dorothy Bakker OOSTERLAND Na jaren van onderzoek en experimenteren denken Albert en- Dorothy Bakker het raadsel 'Nereis virens' eindelijk groten deels onder de knie te hebben. Want hun 'zeeduizendpoten' gedijen uitstekend en de Oosterlandse wormenkweker en zijn vrouw hopen ze dan ook zeer binnenkort uit de werkplaats bij hun garage te verhuizen naar nieuwe kweekeenheden in een gloednieuwe bedrijfshal, nabij de vluchthaven Bruinisse. De loods kan er als alles volgens plan verloopt in mei al staan. En in die lentemaand wordt daarmee te vens de eerste produktie-draaiende Nederlandse commerciële zager kwekerij geboren. De zagerkweker exploiteert in Oos- terland een autowasserette, maar is van huis uit een beroepsvisser. Van uit die achtergrond met name on derkende hij de laatste jaren de almaar toenemende vraag van sportvissers naar zagers. „Er komen steeds meer spitters, maar veel min der zagers. En gelet op de reductie van de slikken na de afsluiting van de Oosterschelde zal het met de zageropbrengst uit dat gebied straks praktisch wel helemaal afge lopen zijn", zegt Bakker. Het plan is in Bruinisse met dui zend nieuwe kweekeenheden een jaarproduktie van zo'n 1,2 miljoen zagers te gaan leveren. De Oosterlandse automonteur en wormenkweker voelt er niets voor aan de grote klok te hangen hoe hij erin geslaagd is de voortplanting van de 'Nereis virens' zodanig te manipuleren, dat hij er de reeds gesignaleerde 'leuke boterham' mee kan gaan verdienen. Volgens Bak ker ligt er trouwens ook volop werk in het verschiet voor enkele toe komstige medewerkers. Zijn finan cieel adviseur voorziet zelfs 'binnen nu-en vijf jaar' werkgelegenheid voor zo'n 25 man in 's lands eerste zagerkwekerij. Over het kweken van de duizenden nakomelingen van zijn 'zeeduizend- poten-moedermateriaal' wil de kwe ker wel kwijt daarbij principes te hanteren uit een studierapport van een Westduitse student naar aanlei ding van een zageronderzoek, in samenwerking met het Delta Insti tuut voor Hydro-biologisch Onder zoek in Yerseke.. „Zagers zijn zo'n beetje de varkens van de zeebodem, maar dat wil zeker niet zeggen, dat ze ook overal even mooi van worden. Azende vis sen willen spartelende wormen van een rode kleur. En daarvoor is spe ciaal voer nodig, op natuurlijke ba sis en zonder kunstmiddelen", al dus de Duivelandse wormenkweker in het groot. GOES - In Zeeland zou een informatiepunt voor ouders van dove- en zeer slechtho rende kinderen moeten ko men. Dit punt moet vooral functioneren als vraagbaak voor de ouders. Zij kunnen zich daar in een vroegtij dig stadium informeren over de on derwijsmogelijkheden voor hun kin deren. In het centrum kunnen ook de nieuwste ontwikkelingen op dat ge bied bijgehouden worden. Bekeken wordt of de school 'De Kring' te Goes, voor speciaal onderwijs aan slechtho rende en ernstig spraakgebrekkige kinderen, daarbij ingeschakeld kan worden. In een later stadium kan het informatiepunt ook verbonden wor den aan een zogenaamd audiologisch centrum. Dat is een centrum, verbon den aan een ziekenhuis, waar gehooronderzoeken worden gehou den. Vanuit Zeeland zjn de dichtstbij zijnde centra gevestigd in Rotterdam en Tilburg. In Bergen op Zoom is een audiologisch sub-centrum gevestigd. Een andere mogelijkheid die nader bestudeerd wordt is de oprichting van regionale centra, van waaruit zoge naamde home-training en deskundige begeleidng aan dove kinderen, hun ouders en verzorgers en aan onder wijskrachten gegeven kan worden. Home-training is communicatie en spel met deze kinderen en voorlich ting aan de ouders over doof zijn. Een en ander wordt voorzien vanuit de doven-instituten. Tot die conclusie is een 'Werkgroep onderwijsvoorzieningen dove kinde ren in Zeeland' gekomen. Het college van gedeputeerde staten van deze provincie heeft die werkgroep twee jaar geleden ingesteld. De werkgroep MIDDELBURG De kerkdienst in de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Middelburg die gehouden wordt ter gelegenheid van biddag voor het gewas, is woensdag 13 maart te be luisteren in een rechtstreekse radio uitzending via Hilversum 2. De uit zending begint om 20.00 uur. Voorganger is ds De Graaf en hij heeft als tekst gekozen Genesis 9:12 en 13. KERKWERVE - De intergemeentelij ke reinigingsdienst Schouwen-Dui- veland in Kerkwerve gaat een proef project uitvoeren rond de verwer king van chemisch afval en andere probleemstoffen. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieuhygiëne (VROM) heeft daarvoor 125.000 gulden beschikbaar gesteld. Doel van het experiment dat een looptijd heeft van één jaar, is inzicht te krijgen in soort en hoeveel heid chemisch afval in een platte landsgebied. Directeur J. Landman van de Schouwse reinigingsdienst toonde zich donderdag verheugd over het besluit van het departement. Hij ver telde dat zijn reinigingsdienst al enke le jaren bezig is met de inzameling van chemisch afval. Sinds 1983 staat op de vuilstortplaats bij Serooskerke (S) een depót. Op deze manier pro beert de dienst waarin de zes Schouw se gemeenten samenwerken, de vuil nisbelt voor verontreiniging te behoe den. In het kader van het nu toegekende experiment zal de aandacht uitslui tend gericht worden op bedrijven die werken met probleemstoffen. Onge veer 250 ondernemingen staan op de nominatie voor een bezoek. De nog aan te stellen ambtenaar zal in eerste instantie aan de verschillende onder nemers voorlichting verstrekken over chemisch afval. Hij verzamelt dan ook informatie over de soort stoffen die gebruikt worden en in welke hoeveel heden. Niet alleen de industrie wordt met een bezoek vereerd. Ook de land bouwsector valt onder het werkter rein van de betreffende overheidsdie naar. Tien procent van de 500 agrari sche bedrijven op Schouwen-Duive- land wordt meegenomen. De aan dacht zal zich daar met name richten op bestrijdingsmiddelen en hun ver pakkingen. Het ministerie verwacht met de Schouwse gegevens nadere aanbeve lingen te kunnen opstellen voor het toezicht op de naleving van de wet chemische afvalstoffen in andere re gio's. Regels en voorschriften voor de verwijdering van chemisch afval en afgewerkte olie zijn in de genoemde wet opgenomen. De proef op Schou- wen-Duiveland begint, aldus direc teur Langman van de reinigings dienst, zodra de nieuwe ambtenaar is aangesteld. GOES - Het is zo goed als zeker dat de dependances van de gezondheids dienst voor dieren in West- en Mid den-Nederland worden opgeheven. Het bestuur van de dienst heeft zich hier onlangs voor uitgesproken. In plaats van de dependances roept de organisatie een ophaaldienst in het leven die de verschillende gebieden aandoet. Op een aantal vaste inleverpunten in de provincie kunnen veehouders dan hun voor onderzoek bestemde kada vers afleveren bij de ophaaldienst. „Met deze verandering hebben we uitsluitend een beter en doeltreffen der optreden van onze organisatie voor ogen", aldus de directeur van de dienst voor West- en Midden-Neder land, J. H. van Wijhe. Het dependance in Goes verdwijnt dus ook. Er blijft echter een vertegen woordiger van de gezondheidsdienst voor dieren in de Ganzestad. De dierenarts/medewerker J. J. Pekelder zal, evenals voorheen, gezeteld blijven in het gebouw van de vereniging voor veehouderijbelangen (WB) in Goes. Van Wijhe: „Geografisch gezien ligt Goes vrij centraal en kan zodoende met de stationering van een medewer ker een herkenbaar punt voor de regio blijven". Het hoofdgebouw staat ech ter in Gouda, daar worden tevens de onderzoeken gehouden. De reorganisatie van de dienst is het gevolg van een herziening van een vorig jaar geschreven nota waarin een doeltreffender communicatie en infor matievoorziening werd bepleit. Voor de veehouder heeft de reorganisatie, die op den duur een besparing gaat opleveren van 700.000 gulden, weinig directe voordelen. Zij dienen vanaf uiterlijk 1 januari 1986 hun kadavers op nog nader te bepalen vaste punten in de provincie in te leveren. De ophaaldienst komt de dode dieren daar op afgesproken tijden afhalen. Bij de gezondheidsdienst voor dieren in West- en Midden-Nederland staan nog meer veranderingen op stapel. In de herfst van dit jaar krijgt de dienst- via het overkoepelend orgaan de Ge zondheidszorg voor dieren in Den Haag - aansluiting op het landelijk laboratorium informatie systeem. De aansluiting heeft tot gevolg dat on derzoeksgegevens sneller voorhan den zijn en verwerkt worden. „Ook om die reden is de bundeling van zaken op één plaats een vereiste", betoogt Van Wijhe. had verschillende taken. Zo moest er een inventarisatie komen van- aanwe zige en te ontwikkelen tussenvormen van plaatsing in een internaat en het 'gewone' onderwijs voor dove kinde ren in Zeeland. Ook moest de werk groep de mogelijkheden van begelei ding van dove en zeer slechthorende kinderen en hun ouders en verzorgers bekijken. Op grond van de uitkom sten van deze inventarisaties zou de werkgroep voorstellen moeten ont wikkelen voor de inrichting van on derwijsvoorzieningen in Zeeland voor dergelijke kinderen. Een laatste taak van de werkgroep is het ontwikkelen van een voorstel voor het verstrekken van informatie bestemd voor die ou ders en verzorgers. Eind vorig jaar heeft de werkgroep een rapport met haar bevindingen aan het college van gedeputeerde staten aangeboden. Daarin wordt on der meer de conclusie getrokken dat het in bepaalde gevallen mogelijk is zeer slechthorende kinderen met goe de begeleiding zo dicht mogelijk bij huis onderwijs te laten volgen. Momenteel zijn de kinderen en hun ouders aangewezen op instituten die nogal ver van Zeeland verwijderd zijn, zoals Rotterdam, Voorburg en St. Michielsgestel. Die instituten zouden in zo'n geval wel betrokken moeten worden bij de begeleiding aan vooral de kinderen. Gedacht zou kunnen worden aan enkele dagen in de week onderwijs aan een van de instituten en de rest van de week aan een 'gewone' school dicht bij huis. De werkgroep acht het in dit geval wel noodzakelijk dat bij deze vorm van onderwijs (deelonderwijs) een hande- lings- en begeleidingsplan wordt op gesteld voor elke leerling afzonderlijk. Overigens hebben de bewuste institu ten waar dove en zeer slechthorende kinderen onderwijs kunnen volgen, wel de nodige kanttekeningen gezet bij het opzetten van een Zeeuwse onderwijsvoorziening voor deze kin deren. Zo'n Zeeuwse voorziening zou eveneens aan 'De Kring' gekoppeld kunnen worden, ook al wijzen de doveninstituten er op dat het onder- wijs-systeem van een school voor do ve kinderen sterk verschilt van dat van een school voor spraakgebrekki ge en slechthorende kinderen. Ze wij zen tevens op het kostenaspect. Ook vinden de doveninstituten dat het aantal Zeeuwse kinderen dat hier voor in aanmerking komt te gering is. Mede op grond van die argumen ten is de werkgroep van mening dat een Zeeuwse onderwijsvoorziening, al dan niet aan 'De Kring' gehaakt, als niet haalbaar moet worden be schouwd. MIDDELBURG - De Walcherse wedu wen- en weduwnaarsgroep houdt dinsdag 12 maart weer een bijeen komst in het FIOM-gebouw aan de Varkensmarkt 1 in Middelburg. Een medewerker van de PZEM zal dan voorlichting geven over energiever bruik. Aanvang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 25