Commissie begint met voorbereidingen fusie mavo en havo/vwo Goes Drukriolering Middenschouwen kost anderhalf miljoen Informatie- en adviesbureau voor ouderen is wenselijk 'Perspekt 'stelt technie% in dienst van 't theater PZC/streek WALCHERS COLLEGA MR J. LANTSHEER: SANATORIUM KLEPSYDRA Motie Sluis Commissie dorpshuis Kats geïnstalleerd RAAD KREDIET GEVRAAGD THEMA GOESE OUDERENBONDEN Mantelzorg A #vf'% }m Piet Brakman en Jan Boezeroen geven concert IJzendijke MIDDELBURG - Dijkgraaf G. J. de Jager van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland is voorbarig geweest met zijn pleidooi voor de vorming van twee overkoepelende waterschap pen in Zeeland (één boven en één beneden de Westerschelde). Dat zei donderdag zijn Walcherse collega mr J. A. Lantsheer, tijdens een vergadering van het waterschapsbestuur in Middelburg. R.-k. Vrouwengilde in Goes bijeen VVV Burgh-Haamstede houdt vergadering 't Beest in Goes begint cursus dans Ledenvergadering ANIB Bevelanden Volksdansvereniging Goes naar Japan Jaarvergadering landbouwvereniging in Ouwerkerk BRUINISSE Oranjevereniging in Renesse vergadert Ontspanningsmiddag ouderen in Renesse ARTISTIEK COORDINATOR MICHEAL HELMERHORST: Po st-mo der nisten Emotie Techniek VRIJDAG 8 MAART 1985 14 Bevelandse dijkgraaf sprak voorbarig over concentratie De woorden van De Jager over de wens tot concentratie waren bijzon der slecht gevallen bij hoofdingeland mr R. de Blij. Volgens hem heeft dijkgraaf De Jager een superwater schap voor ogen, onder leiding van een superdijkgraaf. De Blij adviseerde hem alvast naar deze hoge post te solliciteren. Dan kunnen de verschil lende waterschappen tenminste zijn sollicitatie beoordelen. Uit de opmer kingen van De Blij viel zonneklaar op te maken dat hij op de dijkgraaf van Noord- en Zuid-Beveland doelde. Bul derend gelach van de aanwezigen was dan ook de reactie op zijn latere opmerking dat hij geen namen had genoemd. Aanleiding tot de discussie was het voorstel van het dagelijks bestuur om een motie van het waterschap Het Vrije van Sluis, waarin concen tratie wordt afgewezen, te steunen. Dat leidde tot uiteenlopende reac ties. Namens alle hoofdingelanden ongebouwd sprak A. Lampert zich uit voor een nog krachtiger uitspraak tegen verdere concentratie, dan al in de motie van Sluis werd gedaan. Daarbij voerde hij verschillende ar- GOES - De afdeling Goes van het katholiek vrouwengilde houdt dins dag vanaf 20 uur een ledenavond in de Maria Magdalenazaal in Goes. De heer J. Roose komt die avond het een en ander vertellen over het functione ren van de gemeente in Goes. BURGH-HAAMSTEDE - De VVV Burgh-Haamstede houdt dinsdag 26 maart in restaurant Zeelust in Wes- tenschouwen de algemene voorjaars vergadering. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan de diverse jaar stukken, mededelingen over eventue le evenementen in 1985 en over Vidi tel. Verder komt de vraag aan de orde of er belangstelling bestaat voor het vervaardigen van een video-film over Burgh-Haamstede en Renesse en om geving, in samenwerking met de VVV- Renesse. GOES - In het jongerencentrum 't Beest in Goes begint woensdag 20 maart een cursus dans. Verschillende vormen van moderne dans zullen aan de orde komen, waaronder jazz en rock and roll. De eerste cursus van twaalf weken is een soort inleiding, daarna komen de verschillende vor men aan bod. De cursus wordt gehou den in 't Beest zelf. elke woensdag avond van 19 tot 20.45 uur. KATS - De Kortgeense wethouder van welzijn, J. van Noort, heeft woensdagavond de beheerscommis sie voor het dorpshuis 'De Vriend schap' in Kats geïnstalleerd. Gebrui kers van de vorig november geopen de accommodatie en vertegenwoor digers van het gemeentebestuur heb ben hierin zitting. Mevrouw J. A. de Looff-de Wild werd bij acclamatie gekozen tot voorzitter. De benoeming van de heer L. C. H. van Loon verliep langs dezelfde weg. Zowel wethouder Van Noort als de kersverse voorzitter van de beheers commissie sprak de hoop uit dat samen gewerkt kan worden op een goede basis. De bejaarden hebben overigens geen zitting in de commis sie. Een aantal maakt gebruik van het biljart in 'De Vriendschap', terwijl ook nog een groep in de oude biljartruimte 'Nieuw-Zeelandhuis' speelt. Vanwege deze verdeeldheid is de ouderenplaats in de beheerscommissie voorlopig in genomen door iemand van de dorps gemeenschap Kats. Van Noort ver klaarde tijdens een raadsvergadering in Kortgene dat de bejaarde biljarters altijd nog opgenomen kunnen wor den. KLOETINGE - De afdeling de Beve landen van de bond van gehandicap ten en arbeidsongeschikten (ANIBi belegt zaterdag 13 april vanaf 14 uur een openbare ledenvergadering in het gebouw Amacitia in Kloetinge. De bijeenkomst bestaat uit drie delen. Tot ongeveer 17 uur komt het huis houdelijk gedeelte aan de orde. Daar na is er een gezamenlijke broodmaal tijd, waarop aansluitend het derde deel van de bijeenkomst wordt gevuld met sketches van het duo Rien de Jonge en Wim de Vos Jilles de Puut). GOES - De Goese volksdansvereni ging Vodago heeft succes met de onlangs begonnen actie 'Zeeuwse folklore naar Japan'. Contacten met verschillende bedrijven en met het land van de rijzende zon, hebben geresulteerd in een tournee langs en kele Japanse steden. Het voorlopige programma voorziet in optredens in de steden Nagasaki, Osaka, Kobe en Tsukuba. Vodago vertrekt, als alles doorgaat, vrijdag 16 augustus en komt vrijdag 6 september weer in Goes aan. gumenten aan die tegen een verdere bundeling pleiten. Op het ogenblik bestaan er flinke heffingsverschillen tussen de verschil lende waterschappen. Zo is het nib niveau van het Waterschap Walche ren voor het dijkgeschot het laagst van Zeeland. Lampert vond landelijke gelijktrekking van de heffingen als argument voor concentratie mis plaatst. ,,Da staat nergens in de wet en er zijn meer verschillen van heffin gen en lasten van het ene gebied ten opzichte van het andere", aldus de hoofdingeland. Ook wees Lampert op de gevolgen van de discussie over concentratie voor het waterschapspersoneel. „Dat is niet aangenomen om steeds schich tig naar de deur te moeten kijken of iemand komt vertellen dat men is uitgerangeerd of moet verkassen door reorganisatie of concentratie". Een geheel ander geluid bracht hoofd ingeland W. Wisse voort. Hij wees erop dat de minister van verkeer en water staat al in 1973 (toen beslist werd dat de waterschappen"'er de zuiverings- taak bijkregen) aangekondigd heeft dat er verdere concentratie in het vat zat. Niettemin was hij het eens met hoofdingeland ir J. Mol die instelling GOES - De voortgangs commissie fusie open baar voortgezet onder wijs in Goes, die het samengaan voorbereidt van de Van Dusseldorp- school (mavo) en Het Goese Lyceum (havo en vwo), is met haar werk zaamheden begonnen. Dat kon nadat de be voegde gezagen van bei de scholen, de gemeente Goes (Van Dusseldorp- school) en het rijk (Het Goese Lyceum), zich in beginsel voor de fusie hadden uitgesproken. Er is een inventarisatie gemaakt van de werk zaamheden die moeten worden verricht. Tevens zijn afspraken gemaakt over de manier waarop de beide scholen en de medezeggenschapsra den over de gang van zaken zullen worden geïnformeerd. Het is de bedoeling dat een aantal werkgroepen zal worden gevormd om de onderwijskundige, de rechtspositionele en de materiële aspecten van de fusie nader uit te werken. Daar zijn eerder al studies aan gewijd. De voortgangscommis sie zal zich nu spoedig buigen over zaken als de taakverdeling van de toekomstige schoollei ding, die gezien de nieu we formatieregelingen uit het zogenaamde HOS-akkoord (herstruc turering onderwijs sala rissen) in haar huidige omvang kan blijven functioneren. van een eigen commissie bepleitte, voor onderzoek naar de voor en te- gens van concentratie. Dijkgraaf Lantsheer bevestigde de uitspraken van Wisse over 1973. „Maar dat is nu niet aan de orde. Het gaat erom hoe wij als Zeeuwse waterschappen over deze zaken denken. Daarbij zijn we niet gehinderd door uitspraken in Den Haag of in Zeeuwse politieke kringen". De algemene vergadering besloot uit eindelijk de motie van Sluis niet ge heel over te nemen. Verschillende aanwezigen vonden dat deze motie redactioneel aan de zwakke kant was en dat sommige feiten die erin worden opgesomd in de praktijk niet kloppen. Onder druk van deze kritiek formu leerde dijkgraaf mr Lantsheer een ander voorstel. Dat werd aanvaard en houdt in dat Sluis wordt meegedeeld dat Walcheren verdere concentratie vooralsnog niet voor de hand vindt liggen. In afwachting van de onder zoeken die provinciaal en op Walche ren worden gepleegd, doet het Water schap Walcheren echter nog geen defi nitieve uitspraken. Uiteindelijk werd ook bijna iedereen het erover eens dat publiekelijke uitspraken over het concentratie- vraagstuk door bestuurders van al lerlei waterschappen een negatieve uitwerking kunnen hebben. De ver gadering was het erover eens, in meerderheid, dat eerst deuitslag van de onderzoeken moet worden afge wacht, alvorens er een afgewogen standpunt over het samenbunde- lingsvraagstuk ingenomen kan wor den. SCHARENDIJKE De gemeente raad Middenschouwen bespreekt za terdagmorgen in een extra vergade ring een voorstel van het college van b en w een krediet van ruim ander half miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van drukriole ring in het buitengebied. Het totale plan omvat het aansluiten van 140 woningen, boerderijen en mini-campings in de gebieden rond Looperskapelle-Brijdorpe, Ellemeet en Kerkwerve. Voor de Kapelleweg staan 37 aansluitingen op het pro gramma, voor de Nieuwe Kerkweg tien, voor de Schelpweg vijftien en de Heuvelsweg twaalf. B en w maken in hun voorstel duide lijk, dat de lozing van het afvalwater in de buitengebieden van Midden schouwen momenteel op het opper vlaktewater plaatsvindt. „Vooral de boerderijen met een melkinstallatie en in de zomermaanden de minicampings brengen een grote ma te van vervuiling met zich mee. Deze lozingen kunnen een bedreiging voor het milieu gaan betekenen", aldus het college. B en w rekenen de raad voor, dat de te verwachten rijksbijdrage in de kosten van het project in de orde van 1,4 miljoen gulden zal liggen, zodat de door de gemeente te dekken kosten neerkomen op ruim één ton. Het college vraagt de raad dit tekort ge deeltelijk weg te werken door een bijdrage van de eigenaars van de panden in de aansluitingskosten op de riolering te vragen. Het voorstel omvat de aansluitbijdrage voor mini- campings te bepalen op duizend gul den en voor alle andere aansluitingen op 250 gulden. Met de opbrengsten reduceert het gemeentelijk tekort tot 56.000 gulden, waarvoor, behoudens goedkeuring van de gemeenteraad, de reserve rioleringen zal worden aange sproken. B en w van Middenschouwen voelen er weinig voor een hogere bijdrage per aansluiting in rekening te brengen. De mensen in het buitengebied zijn de laatste jaren al extra belast voor de aanleg van aardgas en waterleidin gen, aldus het college. De raad Mid denschouwen vergadert in het ge meentehuis te Scharendijke, aanvang 10.00 uur. OUWERKERK - De landbouwvereni ging 'Aller Belang' in Ouwerkerk hield onder leiding van voorzitter W.A. Kuyper de jaarvergadering in het Dorpshuis. Deze sprak in zijn terugblik over topopbrngsten in het afgelopen jaar, met echter een slechte prijsvorming. De heer Kuyper ging voorts onder meer in op onkruidpro blemen, de wet bodembescherming en de normen voor toediening van kunstmest. Ook ging hij in op de graanprijzen en alternatieven voor de graanteelt. Spreker op deze avond was verder de heer Bijzet, die een aantal problemen rond de bemesting besprak. De heer Eerkens belichtte met name de nieuwe adviezen voor het gebruik van fosfaat en kali. De aftredende bestuursleden J.B. Manni en A.J. Romeijn werden herko zen. Burgerlijke stand Geboren: Jeffrey Weijers; Cornelis Hoogerwerf; Pieter C. Giljam. Getrouwd: S. van Klinken en M. Bolier. Overleden: C. IJzelenberg, 98 jr. wv Van Popering; C. M. van Dienst, 79 jr. RENESSE De oranjevereniging Juliana in Renesse houdt maandag 18 maart een ledenvergadering in De Wig. Tijdens de vergadering wordt het programma voor koninginnedag be sproken. De aanvang is 20.00 uur. RENESSE De CJV in Renesse houdt morgen (zaterdag) een ontspan ningsmiddag in het dorpshuis met zang en sketches, een quiz en bingo. De bijeenkomst begint om half drie. GOES - Het Goese beraad van oude renbonden gaat zich bezig houden met de oprichting van een speciaal informatie- en adviesbureau voor ou deren. Tijdens een themadag over thuishulp donderdag in Goes, georga niseerd door de plaatselijke ouderen bonden, kwam dit idee naar voren. De aanwezige Goesenaren waren van mening dat een eigen bureau in de Ganzestad naast het reeds bestaande algemene noodzakelijk is, omdat ou dere mensen beter met leeftijdsgeno ten over hun problemen kunnen pra ten. De oprichting van een informatie- en adviesbureau plaatsten de deelne mers aan de themadag in het kader van de zogenaamde zelfhulp. Ouderen moeten, aldus de aanwezigen, zo lang mogelijk zelfstandig hun boontjes kunnen doppen. Daar blijven ze fit bij. „Onnodige hulpverlening maakt men sen al te snel afhankelijk", stelde themadag-voorzitter L. Lous. „Ge makzuchtigheid is een slechte zaak. Ouderenbonden moeten daarom zelf hulp stimuleren". Alle aspecten van het zogenaamde flankerend bejaardenbeleid kwamen donderdag in Goes ter sprake. Het doel van dit, door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) opgezette beleid is de ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Deze politiek wordt niet alleen ge volgd om zuiver menselijke redenen, maar ook om bezuinigingen op ver- pleeg- en bejaardenhuizen te kunnen doorvoeren. De ouderenbonden heb ben zich toch hierachter geschaard. Zij willen er, zoals in Goes bleek, zelfs graag gestalte aan geven. Een duidelijk aanwijzing hiervoor was het enthousiasme van de themadag bezoekers voor een op te richten com missie vriendschappelijk huisbezoek. „Onder ouderen heerst erg veel een zaamheid", gaf Lous aan. „Via de bonden moeten we er dan ook achter komen wie behoefte aan een gewillig oor heeft. Dat moet natuurlijk niet alleen beperkt blijven tot leden van onze organisaties". Enkele deelne mers wezen er nadrukkelijk op dat veel ouderen drempelvrees hebben en dat een kort bezoek hen daar al een heel eind overheen kan helpen. Ook de zogenaamde mantelzorg, bu ren- en familiehulp, werd donderdag aan de orde gesteld. Lous sprak in dit kader over een warme deken die familie en kennissen figuurlijk om de hulpbehoevende leggen. De gedach ten van de aanwezigen gingen hierbij uit naar het doen van kleine bood schappen en klusjes in het huishou den, zoals het repareren van een stopcontact. Hoofdleidster gezins verzorging P. Wisselingh van het Goese Sociaal Centrum lichtte de volgende stap in de verzorging van de ouder wordende mens toe: de professionele hulpverlening. Zij gaf nadrukkelijk aan dat gezinsverzor ging alleen gegeven wordt wanneer dat ook echt noodzakelijk is. „Ons budget is gelijk gebleven", zei de hoofdleidster, „maar de maatschap pelijke instellingen moeten er wel meer mee doen". Een nieuwe eis van het ministerie van wvc is onder meer de verlening van hulp vierentwintig per dag en ook in het weekeinde. „Het Sociaal Centrum is nog niet zo ver", verklaarde Van Wisselingh, „maar het komt eraan". De ouderen toonden hiervoor veel belangstelling, omdat dan ook incidentele crisissituaties thuis opgelost kunnen worden. Van Wisselingh stelde dat een gezinsver zorgster niet iemand is die alle huis houdelijke activiteiten maar moet doen. Dingen die de hulpbehoevende nog voor zijn rekening kan nemen, dienen zijn verantwoordelijkheid te blijven. De themadag-deelnemers wa ren het hier volkomen mee eens, om dat de bejaarde anders te afhankelijk wordt. „Als aardappelen nog geschild kunnen worden, moet dat niet uit handen gegeven worden", zo bleek uit de algemene stemming. Goes kent afdelingen van drie oude renbonden: de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, de Protestants- Christelijke Ouderenbond en de Ka tholieke Unie. Lange tijd hebben de verschillende organisaties koudwa tervrees voor elkaar gehad. De thema dag was een initiatief van het Goese Bondenberaad waarin alle clubs ver tegenwoordigd zijn. De aanwezige ou deren bleken allen grote voorstanders van een sterkere samenwerking op materieel gebied. „Wat betreft belan genbehartiging staan we dan ster ker", aldus voorzitter Lous. Levensbe schouwelijke zaken achtten zij echter het exclusieve terrein voor de afzon derlijke bonden. De leiding van de technische theatergroep 'Perspekt', v.l.n.r. Jaap de Jong, Michael Helmerhorst en Joep Kruyver. Opmerkelijk is het natuurlijk wel: de technische theatergroep 'Per spekt' uit Haarlem speelt in de Noordfranse stad Douai in puur Nederlands de voorstelling 'Sanatorium Klepsydra' en krijgt de handen enthousiast op elkaar. Er volgen uitnodigingen voor internationale festivals in het Spaanse Granada (mei) en de Deense hoofdstad Kopenhagen (juni). Volgend seizoen treedt het gezelschap een week op in Cergy-Pontoise, het avangardistisch centrum bij Parijs. Voor de mensen van 'Perspekt' eigenlijk geen verrassing meer, want de belangstelling uit het buitenland dateert al van het begin van de jaren tachtig. Algemeen coördinator van de groep Jaap de Jong: „Dat betekent dat het verplaatsbaar is van de Neder landse situatie naar elders. Los van de tekstgedeelten is het al zo'n bijzondere vorm, dat het opvalt". En artistiek coördinator Michael Helmerhorst vult aan: „In Douai bleek dat het voor het publiek, hoewel dat naar een Nederlandse tekst zat te luisteren, een compleet aanvaardbare voorstelling was door het kijkspel. Het visuele sprak hen duidelijk genoeg aan om het te kunnen volgen. Net zoals wij in het Mickery-theater naar Japanse of Italiaanse groepen gaan kijken, die ook behoorlijk wat tekst hebben, en meer geboeid worden door het tota le beeld en de visuele items, dan door wat ze te zeggen hebben". „Het is eigenlijk geen toneelvorm wat wij doen, al gebeuren er wel toneelmatige dingen", verklaart Mi chael, „In onze vorige produktie 'Hammer' was meer nog dan in deze sprake van een audiovisuele bouw, een soort circus aan gebeurtenis sen, waar de spelers doorheen ren den om op tijd dit en op tijd dat te kunnen doen. In dit stuk hebben we veel meer rust ingebouwd, zodat naast alle geweld aan filmbeelden, dia's en drijvende linten, een speler toch gearticuleerd voor het voet licht komt met wat hij te zeggen heeft. Er wordt wel beweerd dat het spel, het drama verdrongen wordt door een teveel aan vorm. Het is natuurlijk altijd een gevecht tussen vorm en inhoud, maar in 'Sanato rium' is het op een goeie manier gelukt die twee gelijkwaardig te laten zijn. Je moet echter niet bij ons komen voor een stuk ouderwets drama of waarin de spelers echt de darmen op tafel gooien". die één persoon drie uur aan het woord laat. Dan zullen wij iets heb ben van, oké, spannend, maar dat is niet ons materiaal. Een regisseur kan daar een verpletterende adap tatie van maken - daar zijn ze ook altijd mee bezig in de toneelwereld, eikaars adaptaties afkraken of op hemelen maar daar word ik op een gegeven moment dus niet meer warm of koud van, want ik ben alleen nog maar geboeid door din gen die echt visueel of dynamisch iets te zeggen hebben". „Er zijn veel theaterrichtingen op dit moment die daar mee bezig zijn. In Italic heb je de post-modernis- ten, dat is een gigantische verza melnaam voor een hele hoop audio visueel ingestelde groepen, die veel met video werken en snelle beel den. Daar is er helemaal geen spra ke meer van dat er keurig een verhaaltje verteld wordt. Het pu bliek krijgt een hoop materiaal en indrukken en dat rangschikt het zelf maar, is hun boodschap. Maar er gebeuren onverklaarbare din gen, hoor, waarbij wij zelfs op het puntje van onze stoel.... Niet dat wij altijd maar geilen op effecten of vergrote mogelijkheden, want gaat uitproberen met spelers in he: decor en ben je wekenlang bezig oir. de logica die je van te voren in dal decor bedacht had, weer terug te vinden. Maar als wij op een gegeven moment ergens voor kiezen, dan gebeurt het ook". „Er gebeuren echt onverklaarbare dingen in de voorstelling, zodat het publiek zich afvraagt: hoe flikken ze dat nou? Terwijl het eigenlijk een heel oude truc is uit het boekje van de grand-guignol. Maar doordat het gecombineerd is met dia's en film. als een totaalshow die meer van deze tijd is, staat men toch heei verbaasd. Er zit ook humor in stuk, die aan de Dada-humot grenst, logica uit de waanzin haald. De vader, naar wie de zoon Jozef in dit stuk op zoek is, heeft allemaal prachtige fantasieën ovei een tweede schepping, een tweede herfst....". Jaap de Jong: „De emotie zit vooi een groot deel in de onbereikbaar heid van die vader. De man die oj zoek gaat naar de vaderfiguur komt alleen in allerlei afgeleide werelden terecht. Een onderwerp waar velen zich in kunnen herken nen, iedereen behoort tot een be paalde generatie en wordt dan ge confronteerd met andere genera ties". Joep Kruyver: „De hoofdfi guur is met een vrij zinloze onder neming bezig. Zijn vader is eigen- lijk al overleden, maar hij verheer- lijkt zijn kindertijd zo, dat hij terug wil in die tijd. Hij gaat eigenlijk op zoek naar zijn vader „Voor 'Perspekt' is de belangrijkste taak om de techniek, of die nu van gisteren is, van tien jaar geleden of van morgen, elke vorm van tech niek toegankelijk te maken voor theater, vooral de combinatie van technieken, en om daar zelf theater mee te maken. In de tweede plaats heeft dat een uitstraling naar ande ren die dat ook willen. Wij zullen nooit iets doen omdat het moeilijk is of omdat het een theater- vijandige techniek lijkt. Wij vinden dat elke vorm van techniek - of het nou een mechanische is of een com putergestuurd programma - altijd een middel is om theater mee te maken. Dus theater is doel". „In de combinatie van al die dingen kan je vandaag de dag heel ver gaan, zeker als je als theater gelijke tred wilt houden met uitdrukkings mogelijkheden zoals die er steeds meer zijn, dia's, video, montage. Wat niet wegneemt, dat de oerwet- ten in het theater altijd zullen blij ven gelden, maar er komt een nieu we maniér van iets laten zien, iets vertellen, dat weet ik zeker, dat is al aan de gang. Het publiek leert met andere ogen naar beelden te kijken. Wij zijn een visueel ingestelde groep. Het gaat soms meer de vorm- gevingskant op en soms meer de bewegingskant, dan dat je van een toneelkant kunt spreken". „We zijn eerder geobsedeerd door wat we in een clip op de t.v. zien, een rare camerabeweging die we niet kunnen verklaren of een rare bewe ging die iemand op straat maakt. Dat boeit ons sneller dan een nieu we prestatie van een toneelschrijver De technische theatergroep 'Perspekt' uit Haarlem brengt 'Sanatorium Klepsydra' zaterdagavond in de Schouwburg in Middelburg en zaterdag 30 maart in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Het stuk wordt gespeeld door Edo van Dijken, Joep Kruyver, Wigbolt Kruyver, Anna Korterink en Michael Helmerhorst. Script en toneelbeeld zijn van Joep Kruyver en Michael Helmerhorst. 'Perspekt' heeft overigens al weer een nieuwe produktie op het program ma staan, die in Zeeland voorlopig alleen voor scholieren te zien zal zijn 'Spin Marty's Beef Squad'Deze kleine-zaalvoorstelling wordt omschre ven als 'cartoontheater' en gespeeld door Michael Helmerhorst en Marl Kingsford (van Limited CompanyDeze comedy tegen de achtergrond van een agressief geluidsdecor is 19 maart te zien in de aula van de christelijke mavo in Vlissingen, 2 april in Britannia in Vlissingen voor de leerlingen van de katholieke mavo en 3 en 4 april in de aula van de Stedelijke Scholengemeenschap in Middelburg. wij houden ook wel van een mooi rustig stuk theaterspanning, maar het visuele staat wel voorop". Het is dan ook begrijpelijk dat Michael Helmerhorst en Joep Kruy ver, zich beiden kwalificerend als scriptschrijver, ideeënmaker en ac teur, er de voorkeur aan geven zelf een scenario of een bewerking van iets te maken, zodat er talloze visue le mogelijkheden benut kunnen worden. Voor 'Sanatorium Klepsy dra' vormde het gelijknamige ver haal van de Pool Bruno Schulz (1892-1942) - die overigens maar twee boeken schreef, doch deson danks met mensen als Gombrowicz tot het cultureel gemeengoed van Polen wordt gerekend - de leidraad, waaraan elementen uit andere van zijn verhalen werden toegevoegd. De dramatische handeling en de visuele beelden, ideeën voor het decor, ontwikkelen zich min of meer gelijktijdig bij de makers. Aan de hand van maquettes wordt van al les uitgeprobeerd. Michael: „Zo kom je op nog tiendui zend dingen, die je allemaal be dacht hebt vóór je de eerste spijker in het hout gaat slaan. Zoiets kan je alleen maar maken als je werkt met een module en een hoop prikbor den. En dan gaat er nog eens een technisch tekenaar overheen, die zegt wat wel en wat om constructie- technische redenen niet kan. Dan komt het moment dat je de dingen over het graf heen. Dat klinkt heel zwaar, maar Schulz relativeert een heleboel dingen weer. Er zitten ook Kafka-achtige dingen in". Michael Helmerhorst, die 'Perspekt ziet als een soort laboratoriumthea ter, verklaart nader: „De dubbele bodem, het kunstmatige, het onech te speelt bij Schulz een ontzettend belangrijke rol en wij hebben dat optimaal in deze voorstelling kun nen gebruiken. Af en toe is het om te kijken en af en toe om te luiste ren, die dosering is heel spannend geweest. Je hebt ook wel eens dat iets zo bedacht, zo artificieel is dat het snel saai wordt, maar het is ons aardig gelukt dit stuk vrij levendig te houden. En je moet het veel kunnen spelen natuurlijk, want hoe vaker een acteur zo'n rol per week doet, hoe gemakkelijker hij zich in zo'n constructie gaat voelen". „Daar komt nog bij het werken met mechanica. Als je een acteur één wil laten zijn met het decor, me' een set, dan heeft hij niet genoeg aan één week repeteren. Dan moet die acteur in de module van die set misschien al maanden bezig zijn geweest, voordat hij weet wat hij met dat decor kan doen. Dan krijg je echt iets oorspronkelijks te zien. iets onnavolgbaars. Anders kom! iemand gewoon op en gaat gewoon af....". Frans P. J. Doeleman IJZENDIJKE Op uitnodiging van de showdrumband Jeugdbelang in IJzendijke treden zaterdagavond 30 maart Piet Brakman en Jan Boeze roen op in het jeugdgebouw in IJzen dijke. De avond komt in de plaats van de jaarlijkse fancy-fair van de drumband. Voorafgaand aan het optreden van Brakman en Boezeroen wordt een talentenjacht gehouden. Er moet 'li ve' worden gezongen. Deelname staat open voor Zeeuws-Vlaamse solisten en bands. De prijs bestaat uit een gratis opname in een professionele studio. Bovendien mogen de num mers één en twee van de talentenjac! die avond optreden in het voorptf gramma van Brakman en Boezerofi De talentenjacht begint om 14.00 u® Kandidaten kunnen zich aanmeld* bij de zanger Piet Brakman in Gr# de. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 24