kleintj Antieksmokkel uit Egypte Kamermeerderheid schenkt Van Aardenne vertrouwen 'Schone 'auto minder belast mSISTEAM IN NA CHT BIJEEN Opnieuw treffen tussen Israël en Libanon VOORSTEL WINSEMIUS IN APRIL NAAR KAMER: iding Wapenembargo Winst Drugs Aqua Computer List PVDA: SCHADUW OVER FUNCTIONEREN BENZINE DUURDER 8 t/m 17 maart Van der Doefs afval-betoog Wegtrekkende mist 223e jaargang no. 57 wfjdag 8 maart 1985 AUTOMATERIALEN GEREEDSCHAPPEN Weinig wind. Eerst nog mist, later Weel bewolking. Middagtemperatuur §>mstreeks zes graden. RO (AP) - Douane-ambtenaren op het vliegveld van ■o hebben donderdag een KLM-steward betrapt bij een ng 71 stukken antiek het land uit te smokkelen, aldus persbureau voor het Midden-Oosten, argwanende douane-ambtenaar doorzocht de bagage hoofdsteward J.C. en vond 409 stukken antiek. Een missie van experts die de buit onderzocht kwam tot de :lusie dat 71 stuks echt waren. De smokkelwaar omvatte beeldjes en tapijten van de Koptisch-christelijke kerk, koppen van farao-beelden en een collectie munten uit de Ptolemeische Griekseperio de. De steward wordt nog ondervraagd door de politie. Het Egyptische parlement heeft in september 1983 een wet aangenomen die smokkel van antiek bestraft met boetes en gevangenisstraf met dwangarbeid. chip met gif bij reskens aan grond (Van een onzer redacteuren BR ÏSKENS Het Liberiaanse containerschip Contract Voyager (6327 ton), geladen met gevaarlijke stoffen, is Jonderdagavond rond halfnegen na een aanvaring met een Bulgaars vrachtschip in dichte mist op het strand ten westen iraiï Breskens gezet. boord bevinden zich 282 contai- waarvan veertien met chemica liën en brandbare vloeistoffen. Voor sover gisteravond bekend was geen »an ie containers ernstig beschadigd. He door de aflandige wind werd rooialsnog niet tot evacuatie van de kuststrook bij Breskens overgegaan. Het schip heeft bij de aanvaring zware £&de opgelopen. Twee van de zeven imnen stonden onder water. Slepers H het Vlissingse bergingsbedrijf Var. den Akker hebben de Liberiaan Hens laagwater met de neus op de proever ter hoogte van Nieuwesluis ïskens) gezet. Volgens bergingsdi- teur W. Mange zou geprobeerd [den het schip, dat reeds twintig ;ot| dertig graden slagzij maakte, op zand te houden. Om 23.30 uur nd er aan bakboordzijde water aan terwijl de vloed pas twee uur r zijn hoogste punt zou bereiken, m van de 27 bemanningsleden te tijdens de aanvaring gewond. Op Ier na werden zij in de loop van de ivind door het reddingsschip de Ja- Hee in de Koopmanshaven in Vlis- jen aan wal gezet. Alleen de gezag- frder, de eerste stuurman, een ma- list en een loods bleven aan boord. 3v( r de aard van de gevaarlijke MFfen bestond pas na elf uur enige Inidelijkheid. Volgens de regionale tilndweer in Vlissingen bestaat een Bondgenoten hebben het Ne derlandse streven naar een wapenembargo tegen Zuid- Afrika getorpedeerd. PAGINA 5 Philips heeft vorig jaar een nettowinst van 1,11 miljard gulden geboekt. PAGINA 7 De gemeente Goes is bezorgd over de toename van het ge bruik van alcohol en drugs I onder jongeren. PAGINA 9 De stichting Toegepast Marien Onderzoek heeft een plan ge lanceerd om aan het informa tiecentrum op Neeltje Jans een expositie toe te voegen over de natuur- en visserijfunctie van de Oosterschelde. Er is al een naam voor: Aquavisie. PAGINA 11 De MTS in Vlissingen krijgt als eerste school in Zeeland een ontwerp- en produktiecompu- ter. PAGINA 13 De Italiaanse rittenwedstrijd Pirreno-Adriatico is in een sfeer van list en bedrog van start gegaan. PAGINA 17 Rtv, kunst; 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie: achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11, 13 en 15. Sport: 17. deel van de lading uit natrium en andere chemicaliën. De meeste zorg baarde een container met 150 vaten natrium borohydride, een stof die SIDON/JERUZALEM (Reuter/llPI/ AFP) - Het Israëlische leger in Zuid- Libanon is donderdag voor de tweede maal binnen enkele weken in gevecht geraakt met de Libanese strijdkrach ten. Uit welingelichte bron in Jeruzalem werd vernomen dat daarbij één Israë lische soldaat is gewond. Het treffen speelde zich af bij het Zuidlibanese dorp Kawthariyet Al Siyad. Van Israëlische zijde werd verklaard dat een eenheid van het Libanese leger het vuur opende op een Israëli sche legerpatrouille in de buurt van het dorp Kawthariyet Al Siyad, waar na de Israëliërs terugschoten. In Zuid-Libanon werd echter verno men dat Israëlische tanks begonnen met het beschieten van een Libanese legerpost. zeer heftig met water reageert. Een woordvoerder van de regionale brandweer sloot niet uit, dat zich in het geval de containerinhoud met water in contact zou komen, een gifwolk zou vormen. In Oostburg werd op het politiebu reau een crisiscentrum ingericht, waar onder anderen burgemeester C. Spijkerboer, adjudanten van de rijks politie en de regionale brandweer commandant de vinger aan de pols hielden. Een wagen van de brandweer in Breskens rukte uit om in noodge vallen vanaf het strand bijstand te verlenen. De Oostburgse rijkspolitie sloot alle duinovergangen tussen Breskens en Nieuwesluis af. Later op de avond arriveerde vanuit Terneuzen een verbindingscommandowagen. Het bergingsbedrijf Van den Akker was met groot materieel uitgerukt. Zes sleepboten en de bergingsschepen Deurloo en Onrust waren ter plaatse. Ingeval van verdere slagzij wilden de bergers proberen de bovendekse con tainers aan boord te nemen. Over de precieze lokatie van de vaten met gevaarlijke stoffen bestond gister avond nog onduidelijkheid. Directeur Mange wist alleen te vertellen, dat de container met natrium borohydride benedendeks was gesignaleerd, wat het vrijwel onmogelijk maakt om op korte termijn tot berging over te gaan. Verder werd de operatie bemoeilijkt, omdat de hefinrichtingen van de ber gingsschepen eigenlijk niet berekend zijn op vaten van 25 ton. De totale lading weegt 5032 ton. Het Bulgaarse vrachtschip Vitocha (1563 ton), dat bij de aanvaring op de Wielingen was betrokken, kon zonder probleem voor anker gaan. DEN HAAG Na afloop van het RSV-debat in ~de tweede kamer drukt vice-voorzitter Joekes (l) van de RSV-enquêtecommissie zijn VVD-partijgenoot minister Van Aardenne de hand. Achter Joekes staat De Vries, fractievoorzit ter CDA. De Filippijnse bemanningsleden bij hun aankomst in de Koopmanshaven in Vlissingen, tesamen met enkele van hun redders. (Van een onze redacteuren) VLISSINGEN - De vijftien bemanningsleden van de 'Contract Voyager' die donderdagavond met de reddingboot 'Javazee' vanuit Breskens naar Vlissingen werden gebrach,t maakten eerder de indruk op schoolreis te zijn, dan zojuist van een schip te zijn afgekomen dat zich in een penibele situatie bevindt. De aanvaring had de meeste bemanningsleden in hun slaap verrast en pas aan wal, in de volle belangstelling van verslagge vers en foto grafen, schenen zij zich te beseffen wat hen was overkomen. Na de aanvaring met het Bulgaarse vrachtschip 'Vitosha' werden de vijftien Filippijnen met de redding boot overgebracht naar de Koop manshaven in Vlissingen. Daar wer den zij opgewacht door enkele wa gens van de taxicentrale Vlissingen die hen overbrachten naar hotel Bos Internationaal in Vlissingen. Daar kregen zij de gelegenheid enig zins op verhaal te komen en de gebeurtenissen tot hen door te laten dringen. Derde stuurman Manuel A. Garcia was op het moment van de aanva ring op de brug, maar op de vraag wat er nu precies gebeurd is, blijft hij het antwoord schuldig. „Dikke mist", is het enige dat hij als reden voor de aanvaring kan geven. Een maal in het hotel aangeland, is het enige dat de 'schipbreukelingen' in teresseert de vraag of zij met Manil la kunnen telefoneren. De meesten hebben hun persoonlij ke bezittingen kunnen meenemen. Radio's, camera's en andere waar devolle spullen hebben zij in de haast weten in te pakkken. Souve nirs voor familieleden, die het in enkele gevallen al bijna tien maan den zonder hun naasten moeten doen, zijn op het schip achtergeble- Wat de vijftien Filippijnen nu staat te wachten weten zij nog niet. De officieren, met de Duitse en Joego slavische nationaliteit, zijn aan boord achtergebleven. Of de overige bemanningsleden nog terug zullen keren weten zij nog niet. Manuel Garcia keert het liefst terug naar Manilla, zo blijkt uit zijn woorden. Echt geschrokken lijken de opva renden niet, daarvoor is het 'schip verlaten' te rustig verlopen. DEN HAAG (ANP) - De meer derheid van de Tweede Ka mer heeft donderdag aan het einde van drie lange debatten over de RSV-affaire voldoen de vertrouwen in minister Van Aardenne uitgesproken. De regeringspartijen CDA (minus het kamerlid De Boer) en de VVD ge steund door SGP, RPF, GPV en Jan maat stemden de motie-Nypels (D'66) weg, waarin afkeuring werd uitgespro ken over de misleiding van de kamer door Van Aardenne, zoals de parle mentaire enquêtecommissie-RSV heeft geconcludeerd. Aanvaarding van de motie had moeten leiden tot het vertrek van Van Aardenne. Een dergelijke motie van oppositieleider Den Uyl, waarin wantrouwen in Van Aardenne werd uitgesproken, sneu velde al in het eerste RSV-debat me- dio-december vorig jaar. PvdA-leider Den Uyl constateerde voor de stemmingen dat als de motie- Nypels zou worden verworpen en Van Aardenne kon aanblijven dat „een schaduw over het functioneren van onze parlementaire democratie" zou betekenen. CDA-fractieleider De Vries sprak naar aanleiding van de drie debatten over het RSV-rapport zijn teleurstelling uit over het feit dat het accent in de discussies vooral heeft gelegen op de vraag wat de gevolgen voor individue le leden van het kabinet moesten zijn. De hoofdvraag was en had moeten blijven welke lering de politiek uit het RSV-drama trekt. De Korte (VVD) is van mening dat verwerping van de motie-Nypels een „signaal is dat Van Aardenne zijn vruchtbaar werk kan voortzetten en afmaken". Hij haalde opnieuw uit naar de PvdA omdat de socialisten weigerden zelf een motie van afkeu ring tegen Van Aardenne in te dienen. Het CDA-kamerlid De Boer, die als enige van zijn fractie niet tegen de motie van afkeuring stemde, verklaar de na afloop dat naar zijn oordeel Van ROTTERDAM (ANP) - De prij zen van normale en superben- zine gaan met ingang van van daag omhoog met 2,6 cent per liter. De prijsstijging is het gevolg van de ontwikkelingen op de internationale produk- tenmarkt. De meest voorko mende prijzen bij de zelftank- stations worden dan 192,4 cent per liter voor superbenzine en 186,40 cent per liter voor nor male benzine. Ook de diesel wordt vandaag 1,6 cent duurder. Bij de meeste zelftankpompen moet dan 138,4 cent voor een liter diesel worden betaald. Aardenne aan „zulke ernstige be schuldigingen niet had kunnen voor bijgaan". De PvdA probeerde nogmaals tever geefs Van Aardenne te dwingen om opheldering over de zogeheten 'blan co cheque' te geven. De minister wilde daar echter niet op in gaan en stuitte daarbij ook niet op een té grote tegenstand. Premier Lub bers had eerder in het debat toegege ven dat het overleg binnen het toen malige kabinet in 1979 en de 'blanco cheque' op gespannen voet met el kaar staan. De limiet van 180 miljoen gulden die aan de steun gesteld was werd door de minister niet vermeld in zijn brief aan RSV. Over degelijke tegenstrijdige besluiten rest dan slechts nog het waardeoordeel. Dat de strop hoger uitviel noemde Lubbers een 'taxatiefout' van de ministers. (Zie ook pagina 3). Pensioenfondsen De pensioens fondsen in de westerse wereld - exclu sief de overheidsfondsen - bezaten eind vorig jaar een gezamenlijk be legd vermogen van 1,2 biljoen dollar. Deze opeenhoping van geld zal zich de komende tien jaar versneld voorzet ten. De verwachting is dat de pen sioensfondsen rond 1995 vijf biljoen dollar te beleggen hebben. (Advertentie) (Van onze correspondent Hans de Bruijn) BRUSSEL - Minister Winsemius (mi lieubeheer) wil dat er een financiële tegemoetkoming komt voor mensen die een auto kopen die voorzien is van apparatuur om de uitlaatgassen te zuiveren. Begin april wil de be windsman voorstellen daartoe bij de Tweede Kamer indienen. Zo'n tegemoetkoming kan bestaan uit een lagere prijs voor loodvrije, of een hogere voor loodhoudende benzi ne, maar ook uit lagere belastingen op 'schone' auto's. De minister zei dat donderdag in Brussel, waar de milieu ministers van de EG vergaderden over maatregelen tegen de uitstoot van afvalstoffen door auto's, een van de belangrijke oorzaken van de 'zure regen' die de Europese bossen aan tast. Engeland heeft al gedreigd financiële tegemoetkomingen voor schone auto rijders te zullen aanvechten voor het Europese Hof van Justitie, omdat daarmee in feite ook de producenten van schone auto's worden gesteund, wat concurrentievervalsend zou zijn tegenover producenten die nog niet zo ver zijn. Het overleg zat gisteravond Iaat nog muurvast omdat de EG-landen het niet eens konden worden over het tempo waarin maatregelen tegen de afval-uitstoot moeten worden geno men. Nederland behoort met Duits land tot de landen die de meeste haast willen maken. Als de EG-minis- ters het niet eens worden, dreigt Duitsland eenzijdig maatregelen te zullen nemen. Winsemius sloot niet uit dat Nederland die zal volgen. Groot-Brittannie en West-Duitsland staan het scherpst tegenover elkaar. Duitsland tilt zwaar aan maatregelen tegen de vervuiling, omdat de Bonds republiek het meest te lijden heeft van de zure regen, die de Duitse bossen ernstig heeft aangetast. Engeland, dat wel een grote veroorza ker is maar er zelf (dank zij de over heersende continent-gerichte winden) nauwelijks last van heeft, wil zijn automobilisten niet op hoge kosten jagen. Een katalysator die de uitlaat gassen zuivert kost per auto tussen 1000 en 1500 gulden. Over maatregelen tegen vervuiling door grote, snelle en dus meer vervui lende auto's, leek donderdagavond overeenstemming wel mogelijk. Maar vooral met betrekking tot de veel grotere markt aan kleinere au to's stonden de diverse landen lijn recht tegenoyer elkaar. dagelijks van 10-17 uur 11 t/m 15 maart ook van 19-22 uur AMSTERDAM WT2ÊI Trein-toegang-biljetten bij NS-stations. (Advertentie) 4461 HH Goes Marconistraat 14 Telefoon 01100-30892 4301 XD Zierikzee Schelphoekstraat 5-7 Telefoon 01110-6557 In de wereld van de science fiction neemt de nucleaire technologie een geheel apar te plaats in. De onmetelijke krachten van de atoomener gie bieden volop stof voor de meest fantastische vertellingen. Tal van schrijvers voeren de lezer een wereld binnen, waarin de onbegrepen en on gelimiteerde krachten van de atoom energie de nietigheid van de mens moeten accentueren. Sommigen gaan zelfs zover dat zij de nucleaire techno logie in de plaats stellen van kerk en religie: de atoomcentrale is het kerk gebouw, de technische specialisten vormen de onaantastbare pries tersklasse. Kortom alles wat met kernenergie te maken heeft is overgo ten met een sausje van schier eindelo ze heiligheid. De wereld van de scien ce fiction lijkt soms dichter de werkelijkheid te benaderen dan de nuchtere twintigste eeuwer algemeen aanneemt. De vragen ja of neen bouw van nieuwe kerncentrales in Neder land en wat te doen met de opslag van radio-actief afval ontlokt heftige dis cussies in de samenleving. Voor- en tegenstanders bestrijden elkaar met een verbetenheid en een fanatisme, die zelfs overdreven geloofsijver in de schaduw stellen. Ook Zeeland laat zich niet onbetuigd op dit terrein, getuige de ernstige kritiek die in kringen van de Partij van de Arbeid wordt geuit op het (Zeeuwse) lid van de Tweede Kamer, Jaap van der Doef. Het socialistische kamerlid heeft onlangs na afloop van een bezoek aan de kernenergiecentrale verklaard dat er praktische redenen zijn het landelijk centrale opslaggebouw voor radio-actief afval in Borssele neer te zetten. Van der Doefs verhaal is dat we, of we het leuk vinden of niet, nu eenmaal te maken hebben met radio actief afval van twee kernenergiecen trales Doodewaard en Borssele en van laboratoria, ziekenhuizen en dergelijke. De bouw van een opslag centrum bij Borssele voorkomt dat het aantal risicopunten wordt uitge breid. En daar in Borssele een belang rijke hoeveelheid kennis over en erva ring met kernenergie is opgebouwd, komt Van der Doef, zeg maar na optellen en aftrekken, tot de slotsom dat het landelijk opslaggebouw voor kernafval daar dient te komen. In alle objectiviteit een eerlijk en sluitend betoog. Met weinigen heeft Van der Doef gemeen dat hij niet alleen een standpunt inneemt, maar ook een keuze durft maken. De zogeheten commissie-Lofra heeft twintig moge lijke locaties genoemd voor de opslag van kernafval. Bijna unaniem hebben betrokken gemeenten en provincies scherp afwijzend gereageerd. Nie mand vindt dat het vuil op zijn grond gebied moet worden gedropt. Op voor hem goede gronden meent Van der Doef dat hij iets meer moet doen dan 'neen' verkopen, ook al klinkt dat laatste als muziek in de oren van het kiezersvolk. Van een politicus wordt verwacht dat hij oplossingen aan draagt in het algemeen belang. Met zijn opmerkingen bewijst het socialis tische kamerlid dat hij tegen de stroom durft oproeien. Men hoeft het niet met hem eens te zijn om tóch te durven vaststellen dat hier een volks vertegenwoordiger aan het woord is die verder kijkt dan de eerstvolgende verkiezingen. De socialisten in Vlissingen en Mid delburg hebben hem zijn opmer kingen niet in dank afgenomen. .On zorgvuldig en ongenuanceerd en een slechte promotie voor Zeeland', vol gens de Vlissingse PvdA en 'uitver koop van Zeeland', naar het oordeel van de Middelburgse sociaal-demo craten. Dat zijn kwalificaties, die dui delijk maken dat de socialisten hoogst ongelukkig zijn met het stand punt van Van der Doef. Waarom toch die vreemde gevoeligheid als het gaat over een onderwerp als kernafval? Men zou haast denken dat er een taboe op rust. Kennelijk wordt vooral gevreesd dat de uitspraken van het kamerlid slecht zijn voor het beeld van de PvdA als anti-kernenergie par tij en vele potentiële kiezers van de partij zal vervreemden. Moet een volksvertegenwoordiger wachten tot zijn partij of een aantal regionale kopstukken hun standpunt hebben bepaald alvorens hij zijn mond mag opendoen? Aan ja-knikkers en nee- zeggers op commando heeft niemand iets. Afgezet tegen wat wordt veron dersteld de publieke opinie te zijn, heeft de Partij van de Arbeid weinig reden de heer Van der Doef in dit geval met applaus te begeleiden. Eni ge teleurstelling is begrijpelijk, maar de vorm waarin de kritiek is gegoten gaat wel erg ver. In een nadere toe lichting in de rubriek Te Gast, woens dag in deze krant, zet Van der Doef alle argumenten nog eens op een rijtje, waarbij hij er op wijst vertolker te zijn van de landelijke PvdA-opvat- ting over opslag van radio-actief afval. Met andere woorden: hij houdt zijn Vlissingse en Middelburgse partijge noten voor dat hij op geen enkele wijze buiten zijn boekje is gegaan. Dit soort conflicten/conflictjes doet zich wel meer voor tussen landelijke politi ci en plaatselijke partijmensen van één en dezelfde politieke groepering. Dat is niet iets om over wakker te liggen. Van der Doefs standpunt kan voor de tegenstanders van afvalop- slag bij Borssele hooguit een aanspo ring zijn hun bezwaren met kracht van argumenten uit te dragen. Dat maakt meer indruk dan het trachten terug te fluiten van een gewetensvol volksvertegenwoordiger. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1