Ruding wil tekort tot 4 procent terugbrengen BOTSAUTOOTJES. Weer kans op gesprekken partijen Midden-Amerika ARGILL: 'REGIONAAL VERDER VECHTEN' Frans hulpvliegtuig in Ethiopië gekaapt Israël maakt haast met terugtrekking Libanon Onverwacht bezoek Genscher aan Moskou en Warschau alina. ZEEUWSE HORECA BEURS AANBIEDING: NA ONTMOETING SHULTZ - ORTEGA NaRSV Sprintkoningin Winstpremie iunders Latere verlaging ziektegeld kost 200 miljoen gulden n Veel wind 228e jaargang no. 53 Maandag 4 maart 1985 LONDEN - De staking van de Britse mijnwerkers, die een jaar heeft geduurd, is afgeiopen. De gedelegeerden van de mijnwerkersbond NUM besloten zondag met 98 tegen 91 stemmen dinsdag weer aan het werk te gaan zonder enige overeenkomst met de Nationale Kolenraad (NCB). De uitslag was een nederlaag voor mijnwerkersleider Arthur Scargill, die de staking had willen voortzetten. De gedelegeerden keerden zich tegen hem evenals de rest van de top ®van de bond omdat zij vonden dat het geen zin meer had de langzaam afbrokkelende staking nog voort te zetten. Der Spiegel: groot krediet banken VS voor Oost-Duitsland :omatische tweegroeps espresso-machine voor/4995, Alina by Cimbali. Dorp omsingeld Besprekingen Wisselend, bewolkt met kans op een '4Êi. Vrij krachtige zuidwestelijke W^nd. Middagtemperatuur omstreeks 7 c 'riden Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144 PROVINCIALE ZEEUW Van onze correspondent) Aan de langdurigste en kostbaarste staking in het na-oorlogse Engeland is ee een eind gekomen. De mijn werkers hebben niets gewonnen: de Nationale Kolenraad blijft bij zijn plannen verliesgevende mijnen te sluiten. Het waren deze plannen die de staking veroorzaakten. De gedelegeerden besloten de staking te beëindigen nadat het bestuur van de NUM geen onderlinge overeen stemming had weten te bereiken. Op de regio's Yorkshire en Kent na, stem den de vertegenwoordigers van alle mijnstreken voor opschorting van de staking. Het besluit betekent, dat de NUM zich tot niets heeft verplicht waar het gaat om de sluiting van verliesgevende mijnen. Een duidelijk aangeslagen Scargill zei gisteren dat het gevecht hierover nog niet afgelopen is, maar op regionaal niveau zal worden voort gezet. Hij zei dat de NUM ook zal blijven vechten voor de ongeveer 700 mijn werkers die het afgelopen jaar door de Nationale Kolenraad zijn ontslagen omdat zij zich aan geweld of vandalis me hadden schuldig gemaakt. De Kolenraad heeft al gezegd dat er van algemene amnestie geen sprake zal kunnen zijn. Zowel de Kolenraad als de regering- Thatcher, die de afloop van de mijn staking als een overwinning mag zien, zijn bang dat het in verschillende regio's tot een „guerilla-oorlog" komt met spontane stakingen terwille van de ontslagen mijnwerkers of op de sluitingslijst staande mijnen. Onder de mijnwerkers zelf riep het besluit van de gedelegeerden zondag gemengde reacties op. Scargill werd zondag voor „verrader" uitgeschol den toen hij in Londen het besluit van de gedelegeerden bekendmaakte, en groepen in de regio's Kent en Schotland hebben laten doorscheme ren te willen doorstaken. VLISSINGEN - Inbrekers hebben in de nacht van zater dag op zondag een ongekende ravage aangericht in de showroom van garage Auto Poppe BV aan de Vlissingse Gildeweg. Verschillende nieuwe auto's werden als 'bots auto' gebruikt om zich een weg door de showroom te banen. Vijftien auto's werden daarbij zwaar beschadigd en het interieur werd in een puinhoop veranderd. Met één van de auto's werd de garagedeur geramd, waarna een dolle rit door nachtelijk Vlissingen volgde, richting rijksweg 58 waar de politie de auto midden op de rijbaan leeg aantrof. 'De daders zijn nog spoorloos. De schade wordt op een half miljoen gulden geschat. (zie pagina 5) ritse mijnwerkers staking Een groot deel van de VVD- aanhang weet niet of opnieuw op die partij zou worden ge stemd als er nu verkiezingen gouden worden gehouden. Na - de RSV-debatten is grote twij- sfel troef. (PAGINA 3) ellie Cooman heeft op de uropese indoor-atletiekkam- ioenschappen in Athene voor en regelrechte sensatie ge borgd door de 60 meter te winnen. Ze verraste daarmee 'Ue Oostduitse favoriete Mar nes Göhr volkomen. Nellie figooman was sprakeloos en eloofde het pas toen de lich- op het scorebord haar zege \é.angaven. Els Vader werd Vijfde in de finale. Zij won een bronzen medaille op de 200 (mieter. Pagina 9 en 14 fpet elftal van FC Utrecht mcreeg een winstpremie voor giet gelijke spel dat tegen PSV werd behaald. Ajax profiteer de van die misstap, al joegen de Amsterdammers met lelijk resultaatvoetbal wel het pu bliek weg van Woudenstein, waar Excelsior met 1-0 werd verslagen. v uu gelo teni. - Pagina 9 e Nederlandse wielrenners Jacques Hanegraaf en Adrie van der Poel blunderden in de finale van de Belgische ope- lingsklassieker Omloop Het Volk. Die werd dankzij die 'outen nu gewonnen door de iprinter Eddy Planckaert uit ie ploeg van Peter Post. Pagina 16 ADDIS ABEBAPARIJS (AFP/DPA/ RTR) - Een Frans transportvliegtuig met een vijfkoppige bemanning, dat een vlucht met voedsel voor honge rende Ethiopiërs uitvoerde, is zondag gekaapt door Ethiopische guerrilla strijders. Dit heeft het Franse minis terie van defensie bekendgemaakt. Het zou kunnen zijn dat er zich nog meer mensen aan boord bevinden, zo werd er aan toegevoegd. De beman ning van het vliegtuig werd overmand in de noordelijke stad Lalibela, in de provincie Wollo, 300 km ten noorden van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Functionarissen van het mi nisterie zeiden niet te weten tot welke guerrilla-organisatie de kapers beho ren. Een woordvoerder van het de guerril la-organisatie TPLF zei in het naburi ge Soedan dat buitenlandse hulpver leners legitieme doelen zijn, omdat zij behulpzaam zijn bij het instandhou den van wat zij beschouwen als een corrupte politiestaat. Aan boord van het gekaapte vracht vliegtuig bevinden zich naast de vijf bemanningsleden, vier artsen van de organisatie „Médecins sans Frontiè-- res" (Artsen zonder grenzen). Het gaat om een Belgisch en een Frans artse nechtpaar. LONDEN De emoties onder de Britse mijnwerkers liepen hoog op toen bekend werd dat de mijnwerkersbond de staking die langer dan een jaar duurde heeft afgelast. Ray Chadburn, voorzitter van de mijnwerkers bond in Nottinghamshire rechtsprobeert de gemoederen van de leden van zijn bond tot bedaren te brengen. Noordierse politieman vermoord In Noord-Ierland is zondag een politieman vermoord die met zijn ge zin op weg was naar de mis. Hij werd voor de kapel van een klooster in Enniskillen op korte afstand doodge schoten. Doden door lawine Een lawine in het Zwitserse wintersportgebied Wallis heeft het leven gekost aan zeven mensen, zo is zaterdag in Zer- matt vernomen. (Van onze correspondent MEXICO-STAD - Midden-Amerika lijkt een nieuw tijdperk van moeilij ke gesprekken te beginnen. Naar het HILVERSUM (ANP) - De vertraagde invoering van de ziektewetplannen van het kabinet veroorzaakt een be sparingsverlies van 200 miljoen gul den. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken zei dit zaterdag voor de VARA-radio. De verlaging van het ziekengeld van 80 tot 75 procent had per 1 januari moeten ingaan, maar door de late indiening van de wetsvoorstellen wordt dat waarschijnlijk 1 april. De staatssecretaris verwacht dat in de volgende kabinetsperiode vijf a tien miljard gulden aan gefraudeerd geld boven water gehaald zal kunnen worden. HAMBURG (RTR) - Een aan tal Amerikaanse banken on der leiding van Bank of Ame rica heeft Oost-Duitsland een krediet aangeboden van een half miljard dollar. Het aanbod behelsde aanvan kelijk 150 miljoen dollar, maar de belangstelling van de Ame rikaanse banken was zo groot dat het bedrag kon worden verhoogd tot 500 miljoen dol lar, zo staat in het Westduitse weekblad Der Spiegel van vandaag, maandag. heet zal het Middenamerikaanse vre desoverleg onder leiding van de zoge noemde Contadora-groep, dat half februari werd afgebroken, waar schijnlijk nog deze maand worden hervat. Ook lijken er grote kansen op een hernieuwing van de bilaterale gesprekken tussen de Verenigde Sta ten en Nicaragua. Het gaat om de resultaten van de diplomatieke offensieven en mini- tops die in de Uruguayaanse hoofd stad Montevideo plaatsvonden ter ge legenheid van de officiële beëidiging van Julio Sanguinetti als eerste bur gerpresident van Uruguay na twaalf jaar van militaire dictatuur. De groot ste aandacht trok het onderhoud tus sen George Schultz en Daniel Ortega, de president van het sandinistische Nicaragua. Schultz toonde zich na afloop nog altijd erg sceptisch over het voorne men van Nicaragua om 100 Cubaanse adviseurs weg te sturen en voor onbe paalde tijd de aankoop van nieuwe wapensystemen uit te stellen. Desal niettemin lijken toch die verrassende stappen van de sandinisten de directe aanleiding voor de lichte verbetering in de verstandhouding tussen Was hington en Managua. Schultz stelde dat hij bereid is tot de (Slot zie pag. 3 kol. 2) noBrannni Nabih Berri (Advertentie) inclusief: een Alina koffiemolen. Inclusief: een waterontharder. Inclusief: een automatisch bijvulsysteem. Inclusief: het installeren van de machine. Inclusief: één jaar gratis garantie. Inclusief: 24-uurs service en ook in het weekend. Inclusief: de kwaliteit van La Cimbali. Gezien de scherpe aanbieding is inruil niet mogelijk. Prijs excl. BTW. Importeur: Espresso Holland, Duiven- drechtsekade 91,1096 AJ Amsterdam. Tel. 020-680060. Technische Dienst 020-93289L BONN - De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, is zondagmiddag verras send naar Moskou gevlogen voor een bliksembezoek. Hij zal daar vandaag met zijn Russische collega Gromyko praten. Even verrassend zal Gen scher op woensdag - op weg van Helsinki naar Sofia - zes uur lang in Warschau verblijven, waar hij rege ringschef Jaruzelski en minister van buitenlandse zaken Olsowski ont moet. Beide reizen zijn pas zo laat tot stand gekomen dat de begeleidende diplo maten zelfs geen gelegenheid hadden van te voren visa voor de Sowjet-Unie en Polen te regelen. Iets dergelijks is in de elfjarige ambtsperiode van Gen scher niet eerder voorgekomen. In Bonn wordt bestreden dat er spe ciale dringende redenen voor de be zoeken van Genscher aan Moskou en Polen bestaan. Genscher zelf ver klaarde op het vliegveld bij Bonn dat het niet om een verrassende reis gaat. Hij zei dat de Bondsrepubliek er be lang bij heeft haar opvattingen over de ontwapeningsonderhandelingen, die binnenkort in Genève beginnen, en in het algemeen de oost-west- betrekkingen in Moskou kenbaar te maken. Volgens Genscher zal 1985 een nieuwe fase in de oost-west-ver houding inluiden en daarbij heeft de Bondsrepubliek vanwege haar geo grafische ligging en politieke beteke nis bijzonder veel belang. Genscher wil ook duidelijk maken dat Europa eigen belangen heeft en zich niet mag laten isoleren. De ministers van buitenlandse zaken Schultz (USA), Dumas (Frankrijk), Howe (En geland) en Andreotti (Italië) zijn van tevoren over de bezoeken van hun Westduitse collega geinformeerd. (Van onze correspondent) TEL AVIV - Het Israëlische kabinet heeft zondag unaniem besloten on middellijk aan de tweede fase van de troepenterugtrekking uit Zuid-Liba- non te beginnen. Uiterlijk binnen drie maanden zullen de militairen achter de dicht bij Israel gelegen Litani-rivier nieuwe posities hebben ingenomen. Opmerkelijk bij het kabinetsbesluit 'was, dat zelfs alle ministers van het rechtse Likoed-blok ermee akkoord gingen. Zondag nog omsingelde het Israëli sche leger met 800 man, tanks en pantservoertuigen het Shi'iten-dorp Marraake, ten oosten van Tyrus. Bij deze 'veiligheidsoperatie' werd een van bomaanslagen verdachte Liba nees op de vlucht doodgeschoten en haalden bulldozers drie huizen neer waarin wapens en explosieven waren gevonden. Een onbekend aantal Shi'i- ten werd gevangen genomen. Nabih Berri, de leider van de Shi'iti- sche Amal-beweging, reageerde op deze actie met de aankondiging dat vanaf vandaag dorpen in Noord-Israël zullen worden bestookt. PLO-leider Yasser Arafat heeft in een vraaggesprek met het Italiaanse weekblad l'Espresso verklaard dat de PLO de Palestijnen vertegenwoordigt bij internationaal overleg over een vredesregeling inzake het Midden- Oosten. Arafat zei in het vraaggesprek dat het doel van de besprekingen moet zijn „een federatie tussen twee soeve reine staten, de Palestijnse staat en de Jordaanse staat". Genscher Dode na ruzie Bij ruzie in een pand aan de 's-Gravendijkwal in Rotter dam is zaterdagavond een 43-jarige inwoner van de Maasstad om het leven gekomen. Een vermeende dader is aangehou den, een 40-jarige man die evenals het slachtoffer een kamer in het pand bewoonde. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding van financiën vindt dat het financieringstekort van de overheid in 1988 moet zijn teruggedrongen tot vier procent van het nationaal inkomen. Hij acht dat haalbaar als de economie voldoende groeit en de voorgenomen bezui nigingen doorgaan. De minister zei dat zaterdagmid dag in het VARA-televisieprogramma 'Bij Koos'. Voor 1986 zijn door het kabinet bezuinigingsmaatrege len getroffen, die ertoe moeten leiden dat het financie ringstekort wordt teruggebracht tot 7,5 procent. „Het volgende kabinet kan er niet aan ontkomen dat tekort verder terug te dringen", aldus Ruding. Volgens de minister hoeven geen extra zware ingrepen te worden gedaan om het tekort in 1988 tot 4 procent terug te brengen. Hij weersprak daarmee de stelling van de financiële specialist van de PvdA in de Tweede Kamer, Thijs Woltgens, die meent dat voor verder terugdringen van het financieringstekort jaarlijks vijf tot zes miljard gulden moet worden bezuinigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1