Uitzonderlijke koersval dollar VHAOS DOOR MIST OP SNEL WEGEN Kamermeerderheid achter weigeren van de P.C. Hooftprijs /liegverkeer CNV-voorzitter valt fel uit naar De Graaf GEEN HERHALING FOUTEN Tekort 9,4 pet Kernafval Hoop blijft Meerderheid Democratische organisatie voor zigeuners (Staats)prijs van de coalitie Rustig winterweer 28e jaargang no. 50 onderdag 28 februari 1985 Vandaag.... op pagina 8 Alléén. In Afrika. Giro 95066 WORLD I VISION Au (Vs Ke inn Lu O Be .evi rtj Be :en Opnieuw hardnekkige mist, vanmid dag landinwaarts af en toe zon, maxi mum plus 4 graden; de wind is zwak en veranderlijk. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. PROVINCIAL •gei Ro 'eti ''oi 'et! VISTERDAM (ANP) De koers van 1 K Amerikaanse dollar heeft woens- ig een daling te zien gegeven die ch zelden of nooit in de geschiede- s heeft voorgedaan. Dinsdag was in ew York de daling al begonnen. slotkoers in Amsterdam van dins- 'i'jag was 3,9080 gulden, terwijl tegen het slot van de handel van woensdag tussen de 3,75 en 3,76 gulden werd gedaan. Bij de banken moet vandaag voor een dollar 3,84 gulden worden betaald tegen 3,99 gulden woensdag. Aanleiding van de daling is de uitla ting van de Amerikaanse centrale- bankvoorzitter Paul Volcker over het risico dat de hoge dollarkoers bete kent voor het begrotingstekort en de handelsbalans van de VS. Woensdag grepen de centrale banken van Neder land, West-Duitsland, Frankrijk. Groot-Brittannië, België, Denemar ken, Italië en Japan gezamenlijk in. Volgens handelaren precies op tijd, verkochten ze naar schatting een mil jard dollar De handel bood een chaotische aan blik. Het verloop van de dollarkoers, die af en toe per minuut met centen omlaag ging, was voor de handelaren nauwelijks meer te volgen. Handelaren vragen zich af of de daling van de dollarkoers zich voort zal zetten. Honderden auto 's bij botsingen vernield )EN HAAG (GPD) Te grote snelheden bij zeer dichte mist hebben gisteren geleid tot een haos op de Nederlandse, Belgische en Westduitse autowegen. Vele honderden auto's eranderden in schroot en tientallen mensen raakten zwaar gewond bij een groot aantal ;ettingbotsingen. Gisteravond moest de grensovergang bij Heerlen worden afgesloten nadat ip de weg naar Aken zo'n driehonderd auto's bij een kettingbotsing waren betrokken eraakt. In Nederland deden de tientallen kettingbotsingen zich vooral in de ochtendspits oor, waarbij minstens drie zwaar- en tien lichtgewonden vielen. Op de snelheid Breda- tntwerpen nabij St.-Job in 't Goor botsen tweehonderd auto's op elkaar. Een tiental raakte in irand en er vielen twaalf zwaar gewonden. vrachtwagencombinatie doodgere den. Op de Nieuwe Waterweg en in de )oor de mist en de ongevallen ont- tond op de Nederlandse wegen gis- ermorgen honderd kilometer file. loewel waarschuwingen voor zeer lichte mist waren uitgegaan, werd eel te hard gereden. De politie con- tateerde dat onvoldoende afstand erd gehouden en dat bovendien veel uto's te weinig verlichting voerden. Verscheidene snelwegen moesten als evolg van de botsingen voor het erkeer worden afgesloten. Dat was mder meer het geval met de weg ussen Den Haag en Amsterdam, de 3oot van Metz bij Eindhoven en de veg Amsterdam-Wassenaar. Het vliegverkeer ondervond even- ens grote hinder van de mist. Schip- liol was de hele morgen gesloten voor andend verkeer. Zelfs toestellen, uit- erust met de modernste navigatie- ipparatuur konden er niet terecht. Jet vertrekkende verkeer ondervond eel vertraging. De spoorwegen reden vrijwel nor- naai, maar de treinen waren aanzien lijk drukker dan normaal. In het Over ijsselse Ommen werden twee uit de wei ontsnapte paarden door een Rotterdamse haven hebben zich woensdag diverse aanvaringen voor gedaan. Volgens een woordvoerder van de politie in Rotterdam waren in totaal acht schepen bij de ongelukken be trokken. Niemand raakte gewond. Wel liepen enkele schepen dermate ernstige beschadigingen op dat ze niet meteen verder konden varen. Ze moesten worden verankerd om ver volgens naar een plaats worden ge bracht waar ze konden worden gere pareerd. De totale schade aan de schepen is volgens de politie nog niet bekend. De Graaf Van der Meulen NIJVERDAL (ANP) - Voor zitter H. van der Meulen van het CNV heeft woens dagavond in Nijverdal tij dens een discussie met staatssecretaris L. de Graaf (sociale zaken) fel naar deze bewindsman uitgehaald. Dit gebeurde naar aanleiding van een recente uitspraak van De Graaf dat iedereen die vindt dat de kabi netsplannen voor bezuinigingen op de sociale verzekering niet nodig zijn, mensen bedriegt. Van der Meulen legde dit woensdagavond uit als „een aantijging aan het adres van de vakbeweging en dus ook het CNV". De vakbondsman ontzegde De Graaf het recht zich een dergelijk oordeel aan te matigen. De Graaf noemde in een reactie Van der Meulen's interpretatie van zijn uitspraak niet juist en betreur de de toonzetting ervan. ANTWERPEN - Op de autoweg tussen Antwerpen en Breda ontstond woensdag in dichte mist in België een waar autokerkhof, toen tientallen wagens op elkaar inreden. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Ka mer zal minister Brinkman van cul tuur niet dwingen alsnog de P. C. Hooftprijs voor literatuur aan dr. Hugo Brandt Corstius toe te kennen. De minister kreeg gisteren in de Kamer de steun van zijn eigen partij, het CDA. De VVD, de andere rege ringspartij, keurde het besluit van Brinkman weliswaar af, maar vindt dat op grond van het juryrapport de prijs toch niet kan worden uitge reikt. De opwinding over de P. C. Hooftprijs zal waarschijnlijk ook niet leiden tot veranderingen in het systeem waarop staatsprijzen voor kunst worden toe gekend. De WD deed daarvoor giste ren een voorstel, maar kreeg daarvoor geen steun van het CDA en de PvdA. Het debat in de Kamer was aange spannen door het PvdA-lid Frits Nies- sen. Hij wees op de 'lange liberale traditie' in Nederland waarin het praktijk is dat de minister bij prijzen het oordeel van de onafhankelijke jury volgt. Hij hekelde Brinkmans opvatting dat de minister zo'n jury rapport nog eens 'staatkundig- ethisch' moet toetsen. Brinkman legde er in zijn verdediging 1 Aavertentie) Het overheidstekort is vorig jaar teruggedrongen tot 9,4 procent van het nationaal in komen. Een grote tegenvaller: de inkomstenbelasting. De grootste meevaller: de lenin gen van de lagere overheden. PAGINA 5 Gedeputeerde staten van Zee land vinden het industrieter rein Arnestein te Middelburg geen geschikte locatie voor de opslag van radio-actief afval. PAGINA 11 Mexico blijft gloren voor het Nederlands voetbalelftal. Oranje, slecht gestart in groep vijf van het kwalificatietoer nooi voor het wereldkam pioenschap in 1986, won gis teravond in het Ajax-stadion in Amsterdam met 7-1 van Cyprus. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 en 21 Lubbers in RSV-debat achter Van Aardenne AdvertentieI RECTIFICATIE DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne van economische zaken kan volwaardig functioneren als lid van het kabinet. Premier Lubbers zei woensdag tijdens de voortzetting van het derde RSV-debat geen belem meringen te zien in het aanblijven van de minister. De premier sprak zijn vertrouwen in Van Aardenne uit zonder de harde conclusies van de parlementaire enquêtecommissie over de rol van deze bewindsman te weerleggen. De kritiek op het RSV-beleid van de minister heeft wel een 'psychische belasting voor Van Aardenne tot ge volg. „Dat loopt over het incasserings vermogen van de heer Van Aardenne. En dat is hoog", concludeerde de premier. De vertrouwensrelatie tussen minis ter Van Aardenne en de Tweede Ka mer kwam in de eerste plaats in het geding, omdat de bewindsman in 1980 de Kamer misleidde. Dit feit was volgens de premier zo ernstig dat de Kamer er zelf over moest oordelen. Dit eerste debat eind vorig jaar naar aanleiding van een verklaring, waar toe Van Aardenne zelf het initiatief nam, liep echter anders af dan de premier had gehoopt. Van Aardenne kreeg immers slechts het 'voorwaardelijke groene licht' van CDA-fractievoorzitter De Vries. „Op dat moment was Van Aardenne enig zins gehandicapt en daar kun je niet zo lang mee uit de voeten", aldus Lubbers. Lubbers erkende dat in de steun aan het RSV-concern fouten zijn gemaakt. Maar voor een herhaling hiervan zei hij niet bang te zijn. Heel zwaar heeft voor de premier geteld dat het juist Van Aardenne is geweest die in de eerste maanden van het huidige kabi net een streep heeft gezet onder de steuncyclus aan RSV. Lubbers deelt de conclusie van de enquêtecommissie, dat Van Aardenne zonder een besluit van de minister raad RSV de garantie gaf de scheeps- bouwverliezen voor rekening van de staat te nemen. Het toenmalige kabi net heeft formeel nooit een besluit genomen over die zogeheten 'blanco cheque'. Maar nadat Van Aardenne tijdens de verhoren door de commis sie zich beriep op een „impliciet be sluit" heeft commissievoorzitter Van Dijk op suggestie van premier Lub bers de bewuste notulen van de minis terraad gelezen. Maar volgens de premier zocht Van Dijk iets dat in die notulen niet te vinden was. „Kern van de zaak is de context van de besluitvorming, die kennelijk niet waarneembaar is voor de enquêtecommissie. Dat houdt ver band met manier waarop de ministers toen met elkaar omgingen", aldus Lubbers over het kabinet Van Agt- Wiegel. Vandaag vervolgt Lubbers zijn be toog waarna voor het kabinet nog onder meer de ministers Van Aarden ne, De Ruiter (defensie), Rietkerk (binnenlandse zaken) en Korthals Al- tes (justitie) en staatssecretaris Van Eekelen (buitenlandse zaken) aan het woord komen. de nadruk op dat de P. C. Hooftprijs een staatsprijs is en geen juryprijs. In dit geval ging het om de afweging of een schrijver die in een deel van zijn werk 'telkens, al sarrend en schoffe rend, de grenzen van het fatsoen overschrijdt' door de staat moest wor den geprezen, aldus de minister. In het juryrapport vond de WD reden de prijs toch niet toe te kennen, hoewel ze het 'inhoudelijk oordeel' van de minister over het werk van de schrijver van de hand wees. De slotzin van het rapport vindt de WD 'grie vend voor met name het rooms-katho- lieke volksdeel'. In die slotzin zegt de jury dat het geen toeval is 'dat de P. C. Hooftprijs aan Brandt Corstius wordt toegekend in het jaar dat de Paus Nederland bezoekt.' WD-wethouders en -raadsleden uit diverse gemeenten door het hele land hebben de WD-kamerfractie woens dag per brief opgeroepen het kabinet te bewegen de prijs alsnog aan Brandt Corstius toe tekennen. Een meerderheid van de Nederlandse bevolking (63 procent) vindt dat de P. C. Hooftprijs wèl aan Hugo Brandt Corstius had moeten worden uitge reikt. Twintig procent geeft minister Brinkman (WVC) gelijk. Dit blijkt uit een representatieve steekproef die in opdracht van de Evangelische Omroep onder 500 per sonen is gedaan door het Hilversumse bureau Intomart. De uitslag werd gisteravond in het tv-programma Tijdsein bekendgemaakt. Wegens godslastering of racistische uitlatingen zou een staatsprijs vol gens respectievelijk 49 en 78 procent moeten worden geweigerd. Smekende gezichten, smekende nanden Ik loop er langs Buiten de poort stromen de mensen naar me toe. want ik vertegen woordig voedsel Ik vlucht naar binnen De Limburgse huisarts Peter Jordans in zijn Ethiopische dagboek Morgen zal het an ders ziin Help het werk van Jordans doorzetten t.n v World Vision Nederland onder vermel ding Honger in Afrika Amersfoort Naastenliefde in de praktijk DEN HAAG (ANP) - Op het congres dat zigeuners in Den Haag hebben gehouden, is woensdag besloten één democratische open organisatie voor hen in ons land in het leven te roepen. De Vereniging Rom en het Internatio naal Zigeuner Comité, die ook het dinsdag gehouden tribunaal hadden opgezet, zullen proberen over twee maanden met een blauwdruk voor de nieuwe instelling te komen. SPECIALE VOORJAARSAANBIEDING: suèdine Bercara jasjes van Berghaus City, van 229,- voor 179,-ü HAPPY COAT Parade 2A (achter de Hema), Bergen op Zoom, tel. 01640-58358 ROTTERDAM (ANP) - De prijs voor een liter auto-gas wordt met ingang van vrijdag 1 maart met 3,8 cent per liter verhoogd. De prijs voor een liter LPG bij de zelftankstations is vanaf die dag 87,5 cent. De prijzen kunnen als gevolg van plaatselijke omstandigheden verschillen. De prijsstijging is het gevolg is het gevolg van de prijsveranderingen op de internationale produktenmarkt. DEN HAAG (GPD) - De Vereniging zijn gisteren de actie 'Stop kwik- houdende batterijen. Het kwik in Milieudefensie, de stichting Natuur stroom' gestart, die moet leiden tot deze stroomcellen vormt een grote en Milieu en Konsumenten Kontact een consumentenboycot van kwik- belasting voor het milieu. Het gaat in de actie om de zogenaam de kwikknoopjes, vooral gebruikt in gehoorapparaten en fototoestellen, en om alkaline houdende batterijen. De organisaties zeggen dat de zink- luchtbatterij een uitstekende vervan ger is voor het kwikknoopje. In plaats van de alkaline houdende batterij wordt een gewone zink-bruinsteen batterij geadviseerd of de oplaadbare nikkel-cadmiumbatterij De actie roept speciaal op om geen batterijen te kopen van Duracell en Union Carbid (Ucar). Directe aanlei ding hiervoor is de weigering van deze bedrijven om de afzet van de kwikk noopjes in Nederland te beëindigen. Een 'gifkikker' toont op het Binnenho] in Den Haag een protestbriefkaart bij een emmer afvalbatterijen. Het interpellatiedebat, gisteren in de Tweede Kamer, over het niet toe kennen van de P. C. Hooft prijs voor literatuur aan de schrijver Hugo Brandt Corstius laat een onbevredigend gevoel achter. Dat onze cultuurminister Brinkman niet wijkt voor de druk die van vele kanten op hem is uitgeoefend om zijn beslis sing te herzien, wijst op karaktervast heid. De bewindsman wijkt geen cen timeter af van zijn eerder ingenomen standpunt: een man als Brandt Cor stius - die onder vele pseudoniemen schrijft en heeft geschreven - verdient geen staatsprijs. Gisteren sprak Brinkman over 'verbaal terrorisme' en 'karaktermoord', kwalificaties, die duidelijk maken, dat de inhoudelijke gronden voor de afwijzing nog altijd even zwaar wegen bij deze minister. Men hoeft het niet met hem eens te zijn om toch waardering op te kunnen brengen voor de wijze waarop hij tegen de meerderheid van de publieke opinie in zijn eenmaal ingenomen standpunt handhaaft. Geen gedraai of mooipraterij van deze bewindsman, maar een duidelijke afwijzing. Zijn tegenstanders weten in elk geval wat ze aan hem hebben. Het wat onbevredigend gevoel over het verloop van het debat van gisteren, wordt vooral ingegeven door de houding van de liberale kamerle den. Zij zijn het - terecht - oneens met de redenen die de minister geeft voor de afwijzing; puur op inhoudelijke gronden wordt Brandt Corstius de P. C. Hooftprijs geweigerd. Als goede liberalen zijn zij van oordeel dat de overheid zich niet met inhoud en vormgeving van de kunst - en in dit geval de literatuur - moet bemoeien. Evenmin moet de overheid er publie kelijk een oordeel over uitspreken. Natuurlijk heeft een minister privé- opvattingen. Niemand zal hem die ontzeggen, maar een goed overheids functionaris zal zich niet door zijn sympathieën of antipathieën laten lei den. De opvattingen van de liberalen over de kunst hebben als logische consequentie dat ook in die geest wordt gehandeld. Wat met de mond wordt beleden, moet in consequente daden worden omgezet. De WD-ka- merleden doen dat niet. Zij leggen zich bij het besluit van de minister neer. Op dat punt komt de politiek binnengeslopen: in eerste instantie moeten de belangen van de coalitie worden gediend en pas daarna gelden de principes. Dat is een houding waar voor weinig waardering bestaat. Er is alle aanleiding om te veron derstellen dat de WD-fractie in de Tweede Kamer zich volgende week bij de stemming in grote meerderheid achter het standpunt van minister Brinkman zal opstellen. De vraag kan gesteld worden of de affaire rond het niet toekennen van de staatsprijs voor literatuur in een dergelijke crisis sfeer moet worden getrokken. Het is weliswaar een politiek gegeven dat de bewindsman de prijs niet toekent ondanks het eensluidende advies van de deskundige, objectief oordelende jury, maar het komt wel meer voor dat kamer en minister het niet eens zijn. De verantwoordelijkheden van minis ter en kamer zijn strikt gescheiden. Als elk conflict tussen een minister en de Tweede Kamer tot gevolg zou hebben dat een minister de laan werd uitgestuurd of het gehele kabinet zou aftreden, zou het land niet bestuur baar zijn. Ministers leggen wel meer moties naast zich neer, zonder dat de kamer daar consequenties aan ver bindt. Een principiële WD stemt met de oppositie mee tegen de minister. Kennelijk willen de liberalen coalitie genoot CDA niet voor het hoofd sto ten. Dat is overigens de slechts denk bare reden. Als deze politieke vorm van samenwerking dit soort zaken niet kan verdragen, moeten de part ners zich in alle gemoede afvragen waarmee zij bezig zijn. Het niet toekennen van de staats prijs aan de schrijver Brandt Cor stius maakt pijnlijk duidelijk, dat de minister van cultuur zich graag op werpt als zedenmeester en als hoeder van ons geestelijk welzijn. Dat is niet de weg die een minister moet bewan delen. De minister heeft objectief ge zien gelijk als hij vaststelt dat Brandt Corstius vaak mensen kwetst. Deze veelzijdige schrijver heeft een geheel eigen soort taalgebruik en een aparte stijl, die hem tot een gevreesd colum nist maken. Zijn kwalificatie van het duo Lubbers-Van Aardenne als Sto ker in de Volkskrant - 'het kabinet- Zwendelaar-Leugenaar' - bijvoor beeld liegt er niet om. Maar dat mag nooit een reden zijn geen staatsprijs toe te kennen. Als minister of anderen zich aangesproken voelen door de woorden van Brandt Corstius kunnen zij in dit land een oordeel vragen aan de rechter. Hij is de aangewezen per soon uit te maken of een schrijver over de schreef is gegaan. Als de rechter niet wordt ingeschakeld en de persoon in kwestie wordt voorgedra gen voor een literaire prijs dan lijkt een ministerieel veto op het doordruk ken van een persoonlijke opvatting. Juist een minister moet daarvoor wa ken. Misschien moet er dan toch een herziening van het staatsprij zenstel sel komen, hoewel de aanleiding daar toe beter een andere zou kunnen zijn. Dim Overwinning op nazisme De Franse regering wil 8 mei vieren in het teken van de overwinninmg op het nationaal-socialisme en niet als dag van overwinning op Duitsland. Dit heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Roland Dumas, in Parijs verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1