Snuffelt II ook al l^/tussen de Kleintjes? vier VEEL FRA UDE BIJ UITKERINGEN' Minister: werken onder minimumloon mag niet UIEN, PEEN EN RUNDERTARTAAR de vandaag RSV Boekenverkoop Oranje Bom gevonden Ziekenfonds ONEENS MET EIGEN TOPAMBTENAAR: Surinames feest van camouflage Weinig verandering >8e jaargang no. 48 |insdag 26 februari 1985 Conclusies voor 79,- HAPPY COAT Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Kilo uien kilo gewassen winterpeen, 1 CH samen ±m\J\J Rundertartaar, 500 g <d®@® 7Sf$ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Bommen Wolkenvelden en in de ochtend plaat selijk mist. Middagtemperatuur 8 gra den, een zwakke tot matige zuidenwind. Vannacht minimum tem peratuur rond het vriespunt. PROVINCIALE AMSTERDAM tANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is maandag fors gestegen. Tegen het slot van de handel op de Amsterdamse wisselmarkt werd rond de 3,9150 gulden geno teerd in vergelijking met een slotkoers van ongeveer 3,84 gulden afgelopen vrijdag. De fixing" leverde een koers van 3,9080 gulden op tegen 3,8320 gulden op vrijdag. De banken gaven maandag als advieskoers 3,82 gulden aankoopen 3,94 gulden (verkoop) op, vijf cent meer dan vorige week vrijdag. De goudprijs zakt sterk door de stijging van de dollarkoers. In Londen begon de goudhandel met een prijs van 295,85 dollar per ounce 31,1 gram), waarna een officiële prijs van 290 dollar werd vastgesteld, de laagste officiële prijs sinds eind 1979. Later op de dag zakte de goudprijs verder tot 282,75 dollar, waarop zich weer een kleine stijging voordeed tot 285 dollar. Een handelaar sprake van een „paniekhandel" wart geld kost rijk 0 miljard per jaar )EN HAAG (GPD) - Het zwart-geldcircuit kost de Nederlandse overheid per jaar tussen 17 en 21 miljard aan gederfde inkomsten. Dit blijkt uit het eindrapport van de speciale werkgroep, lie misbruik en oneigenlijk gebruik van overheidsgelden heeft onderzocht. Vooral onder bntvangers van bijstandsuitkeringen komt veel fraude voor: gemiddeld één van elke 15 jijstandstrekkers ontvangt ten onrechte overheidsgeld. Ook bij de belastingen vindt veel fraude plaats. wetten en nieuwe wetgeving op dit moment somber is. Maar er zijn ook perspectieven indien de aanbevelin gen worden uitgevoerd. )e werkgroep keek naar het misbruik tn oneigenlijk gebruik van belastin gen, sociale zekerheid en subsidies, in totaal negentien wetten en regelin gen. Uit het onderzoek blijkt dat nisbruik grote vormen heeft aange nomen. Opmerkelijk is overigens de Conclusie van de werkgroep dat het nisbruik op een aantal terreinen de jaatste jaren verminderd is. Dat komt doordat de overheid betere bestrii- dingsmethoden gebruikt. Opvallend is voorts dat het misbruik van sociale wetten 'niet onbelangrijk' is, en meer onderzoek wordt gewenst geacht. Commissievoorzitter Van Bijsterveld sprak de vrees uit dat de politieke organen niet bereid zouden zijn de belangrijkste aanbevelingen uit het rapport over te nemen. Op een pers conferentie zei Van Bijsterveld dat de situatie rond controle, uitvoering van De Partij van de Arbeid zal deze week naast minister Van Aarden- ne ook staatssecretaris Van Eeke- len ter verantwoording roepen voor zijn rol in de ondergang van het RSV-concern. PAGINA 3 Vlissingen heeft zekerheid over het onderwerp van vele speculaties: Bij graafwerk aan de Vlamings traat werd gisteren inderdaad een niet-ontplofte bom gevonden. PAGINA 9 De sterke daling van de verkoop van boeken is tot staan gebracht. Vorig jaar werden ruim 31 miljoen boeken verkocht. Gemiddelde prijs: 19,30. PAGINA 4 De Ziekenfondsraad is bang dat een tussentijdse premieverhoging nodig zal blijken als de premiehef fing over de uitkeringen krachtens de ziektewet niet doorgaat. PAGINA 5 Leo Beenhakker hekelt de mentali teit van de Oranje-voetballers. Hij hoopt zijn spelers voor het duel tegen Cyprus alsnog de nodige 'bezieling' aan te praten. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en Financiën, economie: 4 Varia: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Conclusies zijn: bij ontdekking van fraude moet de overheid veel harder dan tot nu toe optreden; invoering van een sociaal- en fis caal nummer (later gevolgd door een sociale zekerheidskaart); bij de invoering van nieuwe wetten moet voorkomen worden dat regels ontstaan die moeilijk te controleren zijn (te denken valt aan de nieuwe wetten op het gebied van aow en aaw. die wel haast misbruik voorschrijven, aldus het commissielid drs. De Kor te); mede daarom zouden politieke par tijen van tevoren de controlemogelijk heden moeten onderzoeken van nieu we voorstellen; geldboetes moeten niet langer af trekbaar voor de belastingen zijn; gebruik maken van tips moet als geoorloofd worden beschouwd; het georganiseerde bedrijfsleven moet beunhazen voor de rechter kun nen dagen; instelling van een speciaal opspo ringsapparaat voor beunhazen; normaal onderhoud eigen huis moet weer aftrekbaar worden; bijverdiensten moeten tot een be drag van 3000 gulden belastingvrij zijn; vroegtijdige signalering frauduleu ze bv's door nauwere samenwerking van fiscus, bedrijfsvereniging en mi nisterie van justitie; inkomensafhankelijkheid bij uitke- (Slot zie pagina 6 kolom 7) UTRECHT Tot en met 2 maart wordt in de Utrechtse Jaarbeurs de internationale bouwbeurs gehouden. Minister Winsemius (l) kijkt naar het stellen van een post voor metselwerk, tijdens een rondgang op de beurs die hij even tevoren had geopend. EINDHOVEN (GPD) - De arbeidsbu reaus mogen werklozen niet aan ba nen helpen op salarissen die beneden het wettelijke minimum(jeugd)loon liggen. Minister van sociale zaken De Koning reageerde in die zin op eisen van vertegenwoordigers van de in dustrie- en voedingsbond CNV en van de werkende jongerenorganisatie in de christelijke vakbeweging tijdens een conferentie van het CDA over jongeren en werkgelegenheid. (Advertentie) Nu voor f3,- De directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening (een onderdeel van De Konings departement), drs. Kruse, maakte onlangs melding van het steeds vaker voorkomende verschijn sel dat werklozen genoegen nemen met lonen die onder de wettelijke minima liggen. Kruse meende dat daarmee geen voorschriften worden overtreden. Werkgevers zijn volgens de directeur- generaal alleen verplicht ten minste de wettelijke minima te betalen wan neer de werknemer dat verlangt. Wel zei de minister de arbeidsbureaus te kunnen volgen waar het gaat om het aan het werk helpen van werklo zen door ze deeltijdbanen aan te bie den. Daarbij zal men zich echter ook niet kunnen onttrekken aan het mini mumloon, zij het dat er dan omgere kend moet worden naar een mini mumloon per uur. De directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening is inmiddels van de opvattingen van de minister in kennis gesteld. Advertentie DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (links) van sociale zaken heeft maandagmiddag het eindrapport 1SMO (Interdepartementale Stuurgroep Misbruik en Oneigenlijk gebruik) in ontvangst genomen van de voorzitter Van Bijsterveld. Midden: minister Korthals Altes justitieen rechts staatssecretaris van financien. Koning. SPECIALE VOORJAARSAANBIEDING: suèdine Bercara jasjes van Berghaus City, van 229,- Parade 2A (achter de Hema), Bergen op Zoom, tel. 01640-58358 (Advertentie) JERUZALEM/WASHINGTON (AFP/ UPI/REUTER) - Israël heeft maan dag positief gereageerd op het voor stel van de Egyptische president Hos- ni Mubarak voor een nieuw vredesi nitiatief in het Midden-Oosten. Mu barak riep de Verenigde Staten op een gemeenschappelijke Jordaans/ Palestijnse delegatie in Washington uit te nodigen om voorbereidingen te treffen voor Israëlisch/Arabische vredesonderhandelingen. „Wij menen dat die voorstellen (van Mubarak) bekeken moeten worden vanuit een positieve hoek. Directe onderhandelingen tussen Israël en een Jordaans/Palestijnse delegatie, zonder de PLO, zijn noodzakelijk", zo verklaarde premier Peres. „In die on derhandelingen zal elke partij zijn voorstellen doen en die van de andere partij onderzoeken". Peres zei te ver wachten dat de Israëlische minister van energiezaken, Moshe Shahal, die momenteel in Egypte verblijft, Muba- raks initiatief zal bespreken. Shahal is in Egypte voor besprekingen over olieleveranties. Het Witte Huis heeft het Egyptische voorstel voor een Israëlisch/Arabische ontmoeting „prematuur" genoemd, maar stelde dat de recente ontwikke lingen in het Midden-Oosten bemoe digend zijn. „De tijd om meer betrok ken te worden (bij het vredesproces in het Midden-Oosten) is voor de VS gekomen als de partijen in het gebied her erover eens worden wanneer de onderhandelingen moeten beginnen. Tegen die tijd zijn wij bereid direct en behulpzaam te werk te gaan", zo zei Witte-Huiswoordvoerder Pete Rous- sel. Washington meent dat het Jordaans/ Palestijnse akkoord een „kader kan vormen voor directe onderhandelin gen", maar eist dat die onderhande lingen worden gevoerd op basis van VN-resolutie 242. Na tegenstrijdige verklaringen van Jordanië en de PLO over aanvaarding van deze resolutie wil het Witte Huis duidelijkheid. In resolutie 242 wordt impliciet het be staansrecht van Israël erkend. Positieve reactie Israël op vredesinitiatief van Egypte In een dichtbevolkte sji'itische woonwijk aan de zuidkant van Bei roet zijn maandag twee autobommen ontploft. Als gevolg van de explosies zijn zeven mensen gedood en 43 gewond, zo is uit kringen van de politie en van de kant van ziekenhuizen vernomen. Premier Peres Het eerste lustrumfeest van Surinames 'revolu tie' is gisteren uitgegroeid tot één grote camouflage van de problemen waarmee het bewind-Bouterse te kampen heeft. Met saluutschoten, met opgewekt vlagvertoon, met een militaire para de, met een officiële zitting van de Nationale Assemblee en met gerouti neerde andere feestelijke franje had den de militairen zichzelf tot middel punt van de belangstelling verheven bij de herdenking van de sergeanten staatsgreep op 25 februari 1980. We kenlang was aangekondigd dat een groot aantal staatshoofden van be vriende landen voor de feestelijkhe den naar Paramaribo zou afreizen. Op de dag zelf bleek dat het ging om afvaardigingen van bijzonder beschei den niveau. In de aanloop naar de grote dag was een sfeer geschapen, waaruit naar buiten toe moest lijken dat het bewind vah 'Bouta' onder de Surinaamse bevolking bijzonder po pulair is. Hoe betrekkelijk de sponta ne deelname aan de feestelijkheden was viel af te leiden uit de verplich ting die alle ambtenaren werd opge legd om aan het vertoon mee te doen. En in de vele toespraken die vanach ter de even talrijke katheders werden gehouden hebben de huidige macht hebbers niet nagelaten duidelijk te maken dat Suriname vijf jaar na de coup kan rekenen op brede steun uit het buitenland, behalve uit het zo paternalistisch optredende Neder land. Toch was alle glitter en feestelijk rumoer gisteren net iets te veel opgelegd pandoer om de harde werkelijkheid in het Suriname van vandaag buiten het zicht te kunnen houden. En die bestaat erin dat de revolutie van vijf jaar geleden er nog steeds een is van veel woorden en beloftes, maar van weinig resultaten. De militairen grepen destijds naar de macht met de leus dat ze een eind zouden maken aan het corrupte be wind, waarvan vooral de kleine man de dupe was geworden. Ze beloofden grote veranderingen op sociaal-econo misch terrein, kansen op opleiding, werk en betere levensomstandighe den voor iedereen. Kortom, een vorm van bevrijding en 'echte onafhanke lijkheid', waarvan de Surinamer tot dan toe alleen maar had gedroomd. Van dat alles is nog maar bitter weinig terecht gekomen. Suriname is nog steeds een land dat ruim een derde van zijn bevolking aan de ande re kant van de oceaan (in Nederland) weet. Een land dat als resultaat van een soort achtervolgingspsychose van zijn leiders een belachelijk omvang rijk leger op de been heeft. Een land dat economisch vrijwel bankkroet is, een ingestorte levensstandaard heeft en zelfs de voornaamste bron van deviezen - de bauxietindustrie - ziet opdrogen. Een land tenslotte, waar 'bevelhebber' Bouterse het begrip de mocratie voorgoed uit het woorden boek lijkt te hebben geschrapt. In de verhouding tot Nederland is sinds de 'december-moorden' van 1982 - toen Den Haag besloot de ontwikkelingshulp op te schorten - nog steeds een patstelling van kracht. Op een feestdag als gisteren is vanuit Paramaribo weinig ondernomen om daarin verandering te brengen. Dat viel ook eigenlijk nauwelijks te ver wachten gezien de" uitlatingen van Bouterse c.s. de laatste tijd. Voor de militaire leider zijn de gebeurtenissen op 8 december 1982, toen in Fort Zeelandia 15 critici van het bewind werden omgebracht, een 'afgesloten hoofdstuk'. En dat terwijl juist tien dagen geleden bekend werd dat con clusies uit een rapport van een onder zoek dat de Kenyaanse jurist Amos Wako heeft uitgevoerd in opdracht van de Verenigde Naties uiterst belas tend zijn voor Bouterse en zijn militai re top. De voorzichtige contacten die minister Van den Broek van-buiten landse zaken het afgelopen jaar heeft gehad met de Surinaamse (burgen premier Udenhout hebben de Neder landse regering en de Tweede Kamer nog geen aanwijzingen gegeven dat Paramaribo een gebaar wil maken in de richting van de voorwaarden die 'Den Haag' aan hervatting van de ontwikkelingshulp heeft gesteld. Intussen lijkt de koers van het be wind-Bouterse er steeds meer een te worden van binnenlandse politieke en economische verwarring en buiten landse avonturen. Bouterses pogin gen om de leiders van de 'oude' Suri naamse partijen NPS en VHP, Arron en Lachmon (zijn 'vijanden' bij de staatsgreep van 1980) te winnen voor de eenheidsgedachte onderstrepen nog eens dat het hem kennelijk volsla gen ontbreekt aan een beleid dat op brede steun onder de bevolking kan rekenen. En zijn - gehaast - voorne men om nog deze week een bezoek te brengen aan het Libië van Gaddafi met de bedoeling daar een lening van honderd miljoen dollar los te praten is een aanduiding te meer dat hij op weinig andere plaatsen in de wereld op belangstelling en begrip kan reke nen. Hoe prachtig ook verbloemd, het lustrum van de Surinaamse 'revolu tie' heeft het land geen steek verder gebracht. vdM Gift voor Zimbabwe De Britse popgroep UB40 heeft de gehele op brengst van een recent Afrikaans toernee, een bedrag van 100.000 pond 415.000), geschonken aan een hulp programma voor de armen en daklo zen van Zimbabwe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1