I/I/EEK-UIT \NEEK-IN Lubbers: het kabinet blijft bij weigeren van P.C. Hooftprijs O kvel over steun aan RSV Iblijft na antwoord kabinet TERKE GROEI EXPORT ZET DOOR vandaag Sandinisten Woningverkoop Voor Afrika Vennootschappen Walradar Bom JUR Y KAN SLOTPASSA GE NIET SCHRAPPEN Tsjernenko op doktersadvies niet in Kremlin Thatcher in W ashington B< Rustig weer ISe jaargang no. 46 iterdag 23 februari 1985 Westhavendijk150.Goes. "fel.OHOO-20440 EN HAAG (GPD) - De werkloosheid zal niet veel rder dalen en dit jaar op rond de 800.000 blijven aan. In de tweede helft van het afgelopen jaar aide het aantal werklozen nog met ruim 50.000 or het aantrekken van de economie. Dat blijkt uit rekeningen van het Centraal Plan Bureau (CPB) veneens uit berekeningen n het CBS over de ontwik- eling van de economie blijkt at de Nederlandse export vo- g jaar met niet minder dan eertien procent tot een tota- waarde van 210 miljard is estegen. r7( DEN HAAG - Het kabinet is voorlopig niet van plan terug te komen op het besluit om Hugo Brandt Corstius de P.C. Hooftprijs niet toe te kennen. Dat zei premier Lubbers vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Het kabinet zal niet vooruitlopen op het komende kamerdebat over het niet toekennen van de prijs. m; Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! RADSON veel bewolking. Zwakke zuidweste lijke wind. Middagtemperatuur om streeks vier graden. In de nacht chte vorst. PROVINCIALE N HAAG (ANP) In (omvangrijke pakket Iwoorden dat het ka- |et de kamer vrijdag uggezonden heeft kr aanleiding van jgen over de RSV-en- pte blijft de zaak of uister Van Aardenne economische zaken lenmachtig heeft ge handeld bij het geven van overheidssteun in 1979 onbeantwoord. Het kabinet wijst voorts een groot aantal van de suggesties die door de kamer geopperd waren na de eerste RSV-debat- ten van de hand. Bin nenkort praat de kamer met het kabinet zelf over het rapport van de RSV-enquêtecommis- sie. Gisteren werd ook bekend dat het RSV- concern beroep aangete kend heeft tegen het te rugvorderen van vele miljoenen overheids steun. (Zie ook pagina 3). AMSTERDAM (ANP/DPA) - De koers van de Amerikaanse dollar is vrijdag opnieuw fors gestegen en kwam daardoor ten opzichte van de gulden op een na-oorlogs record. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 3,8320 gulden, bijna vier cent meer dan de 3,7935 gulden van donderdag en iets meer dan het na-oorlogse hoogtepunt van 3,83 gulden in 1956. Bij het slot van de handel was de koers verder gestegen tot ruim 3,84 gulden. De banken vragen maandag 3,89 gulden voor een dollar en betalen er bij aankoop 3,77 gulden voor. Ook op de andere Europese valutamarkten ging de stijging door. President Reagan heeft donderdag tijdens zijn persconferentie duidelijk gemaakt dat hij geen actie zal ondernemen om een verdere stijging van de hoog opgelopen dollarkoers te voorkomen. Van de zijde van de handels partners wordt hierop aangedrongen. Volgens de president zullen hun financiële problemen vanzelf verdwijnen als de landen zich economische weten te herstellen van de crisis van de afgelopen jaren. „Ik denk dat het huidige probleem van de dollar er in feite op neerkomt dat onze handelspartners er niet in geslaagd zijn ons economisch herstel bij te benen", zei de president. PB: werkloosheid lijft rond 800.000 PZC De Verenigde Staten willen de Sandinisten uit Nicaragua verdrijven als het huidige be wind zijn communistische structuur niet wijzigt. PAGINA 2 De tweede kamer wil de ver koop van woningen minder belasten. PAGINA 2 Een tussenbalans van de actie Eén voor Afrika: 97 miljoen. PAGINA 3 Het kabinet heeft vrijdag inge stemd met verlaging van de vennootschapsbelasting naar 42 procent. PAGINA 3 De exploitatie van de walra- darketen Westerschelde kost jaarlijks een kleine 25 miljoen gulden. België neemt 19 mil joen voor zijn rekening. PAGINA 9 Het onschadelijk maken van de 'Vlissingse bom' is tech nisch gezien een routineklus. PAGINA 13 Binnen- en buitenland: 2 en 3. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11, 13 en 15. Sport: 17. De computer in opmars, k in de strijd tegen begripsver warring; A. Mar ja, dichter- schrijver, joker én stoker; voorts - Letters Letteren - Nieuw licht op de Middeleeu wen en misdaadromans; Ne derlanders graven in de Nijl- delta; Linda van Dyck in een produktie over het thema Zelf moord; radio- en tv-program- ma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 23 EN 25 Hoe bar was het en hoe mooi? Zeeuwse Elfstedenrijders thuis; Zeeland helpt Nepal: overdaad hier en nood daar; Willem de Beijl stapt op bij Waterstaat; Status aparte voor Schiermonnikoog? grauwe armoe voor de Ameri kaanse boer. PAGINA 27, 29, 31, 33 Het gemiddeld aantal werklozen kwam in 1984 uit op 820.000. De vorig jaar ingezette daling zal zich de eerste maanden van dit jaar nog wel voort zetten, maar dan is de rek er uit. Het Centraal Plan Bureau heeft in de berekeningen voor 1985 geen rekening kunnen houden met de jeugdwerk plannen, omdat nog niet vast staat hoe die zullen uitwerken. Volgens het Centraal Plan Bureau zal het plan van minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid om langdurig werkloze jongeren via de uitzendbureaus van de overheid aan werk te helpen, er toe leiden dat anderen hun baan zullen verliezen of niet aan de slag kunnen komen. Ook de verdere jeugdwerkplannen van de industrie en bij de overheid zijn in de meeste gevallen nog niet van de grond gekomen. De Centraal Plan Bureau verwacht dat het aantal nieuwkomers op de arbeidsmarkt dit jaar 70.000 zal zijn. De groei van de economie is echter niet voldoende om die aan werk te helpen. Door de arbeidstijdverkorting zullen enkele tienduizenden wel werk kunnen vinden. De economische groei zal volgens de berekeningen 2 a 2,5 procent bedra gen. Voor het eerst sinds 1980 zal de particuliere consumptie weer stijgen en wel met 1,5 procent. De groei van de economie doet zich vooral voor dank zij een toenemende export. Voor onze exportprodukten worden gemid deld ook hogere prijzen betaald. Uit CBS-cijfers blijkt dat niet minder dan een kwart van de Nederlandse uitvoer voor rekening komt van de agrarische sector. Overigens is ook de invoer gestegen, zelfs met 15 procent tot een totale waarde van 200 miljard gulden. Volgens het Centraal Plan Bureau werkt de groei van de export ook door naar andere sectoren van het bedrijfs leven, zoals de dienstensector. Dit is mede een gevolg van de groei van de particuliere consumptie, o.a. mogelijk doordat werknemers in het bedrijfsle ven meer hebben te besteden door daling van de belastingen en premies. Verwacht wordt dat de investeringen van bedrijven met een procent zullen toenemen. Volgens het Centraal Plan Bureau blijven deze investeringen achter bij de winsten die de bedrij ven ook dit jaar weer zullen maken. Berekend is dat de bedrijven dit jaar een financieringsoverschot zullen hebben van 10 miljard gulden. Dit geld zal wegvloeien door investerin gen in het buitenland en versterking van de vermogensverhoudingen. ILOPANGO (AFP) Twee vrouwelijke politieke gevangenen met schotwonden in hun benen krijgen hulp van vrouwelijke lotgenoten op de binnenplaats van deze vrouwengevangenis in El Salvador. Vertegenwoordigers van het internationale rode kruis en ook van de VN-commissie voor de rechten van de mens hebben de autoriteiten verzocht de twee gewonde vrouwen naar een ziekenhuis over te brengen. (Van onze Haagse redactie) Hugo Brandt Corstius tijdens zijn toespraak bij de uitreiking van de Busken Huetprijs in de Koningszaal in Artis. Lubbers zei ook niet vooruit te willen lopen op een situatie, die kan ont staan wanneer de jury de meest bekri tiseerde passage alsnog uit het rap port schrapt. Na de wekelijkse pers conferentie werd vrijdagavond overi gens bekend dat de passage niet eens meer geschrapt kan worden, omdat de jury naar aanleiding van het be sluit van minister Brinkman de prijs niet toe te kennen, is afgetreden. Formeel gesproken bestaat de jury dus niet meer. Overigens bestaat on der de oud-leden van de jury niet eens overeenstemming over het schrappen van de meest gewraakte passage: „ten slotte acht de jury het geen toeval dat de P. C. Hooftprijs wordt toegekend in het jaar dat de paus Nederland be zoekt". Volgens Lubbers heeft minister Brinkman (WVC) in deze aangelegen heid uiterst zorgvuldig gehandeld. Hij kwam pas tot zijn besluit na uitvoerig overleg met adviseurs, de leden van het kabinet en de fractieleiders van CDA en WD, aldus Lubbers. „Dat is het voor mij op dit moment". Hij benadrukte overigens dat de kritiek van het kabinet zich niet uitsluitend richt op de opmerking in het juryrap port over het pausbezoek. Het kabi net beschouwt de gehele slotpassage van het rapport als discriminerend. Aanvankelijk had de voorzitter van de jury, prof. Verhoeven, aangekon digd dat de jury de zinsnede over het pausbezoek zou schrappen. Daarmee volgde de jury-voorzitter de wens van de WD-fractie in de Tweede Kamer. Fractievoorzitter Nijpels en woord voerder Dijkstal hebben donderdag en vrijdag verklaard dat de P.C. Hooftprijs in dat geval alsnog moet worden toegekend. Volgens voorzitter Verhoeven zou de jury daarmee ech ter worden opgezadeld met een kwes tie waaraan ze niks meer kan doen. De jury voor de staatsprijs voor de kinder- en jeugdliteratuur legt haar taak neer, tenzij minister Brinkman de P.C. Hooftprijs alsnog toekent aan Hugo Brandt Corstius. Dat heeft de voorzitter van de jury, H. Bekkering, vrijdag bekend gemaakt. Hoewel de jury erkent dat de minister het recht heeft het advies van de jury naast zich neer te leggen, getuigt het volgens de voorzitter van „wijs beleid van dit recht geen gebruik te maken". Nu de minister het unanieme advies van de jury voor de P.C. Hooftprijs niet heeft overgenomen, is het nood zakelijke vertrouwen tussen de mi nister en de jury voor de kinder- en jeugdliterauurprijs ondermijnd, al dus de voorzitter. Tsjemenko MOSKOU (RTR/AFPUPI/ DPA) De Russische presi dent Tsjernenko, die al twee maanden niet in het openbaar is verschenen, heeft vrijdag een rede tijdens een bijeen komst in verband met de ver kiezingen morgen, zondag, voor de Opperste Sowjet (par lement) niet persoonlijk kun nen uitspreken. De rede werd voorgelezen, aldus het officië le persbureau Tass. De partijleider van Moskou, Viktor Grisjin, heeft volgens Tass meegedeeld dat Tsjer nenko op doktersadvies niet in het Kremlin was verschenen. Het is voor het eerst dat offi cieel is meegedeeld dat Tsjer nenko ziek is. De Russische president lijdt aan longemfy seem, dat volgens wersterse specialisten ongeneeslijk is. Tn het politieke leven van Xde Britse premier Marga ret Thatcher is een tijd ge weest, dat zij - de ferventste aanhanger van de Ameri kaanse president Ronald Reagan - weinig was gesteld op de man in het Witte Huis in Washington. Dat was op het hoogtepunt van de Falklandcrisis, toen de VS een neutraal standpunt innamen, zich vervolgens aarzelend achter Engeland stelden om tenslotte toch weer tot de Latijns-Amerikaanse optie terug te keren. Londen moest ervaren dat de historische banden met het grote land aan de andere kant van de Oceaan minder hecht waren dan altijd was gedacht. De bemidde lende rol, die Londen stilzwijgend op zich had genomen in de altijd moeiza me relatie tussen de VS en West- Europa, kreeg na dat.incident minder betekenis. Toch is mevrouw Thatcher in haar buitenlands beleid voor een groot deel blijven varen op de koers van Washington. Ronald Reagan en Margaret Thatcher hebben gemeen, dat zij fel anti-communistisch zijn. Beide staatshoofden staan uiterst wantrouwend tegenover de bedoelin gen van de Sowjet-Unie. De politiek behoudende Reagan en de conserva tieve Thatcher voelen zich ideolo gisch sterk verwant. De Falklandge- beurtenissen spelen geen rol meer nu in de relatie tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Aan de voor avond van haar bezoek aan Washing ton liet mevrouw Thatcher zich lo vend uit over de Amerikaanse presi dent, wiens 'grootste aanhanger' zij zich noemde. Haar bezoek straalde de adorering uit. die de Engelse premier voor de Amerikaanse president heeft. voor de omstreden Starwars-plan- nen van Reagan. Enkele maanden geleden liet mevrouw Thatcher zich in een gesprek met Ruslands tweede man Michail Gorbatsjov nog afwij zend uit over Reagans plannen voor de ruimte, maar van enige aarzeling bleek deze week in een rede voor het Amerikaanse Congres geen sprake. Mevrouw Thatcher is nu een enthou siast voorstander van het Starwars- project. Tegenover het Congres sprak zij de verwachting uit dat Britse we tenschappers bij het onderzoek be trokken kunnen worden. De Britse premier ziet het al helemaal voor zich: de beschermende verdedigingspara plu van de Amerikanen óók gespreid boven Groot-Brittannië. De teleurge stelde Russen wijten de 'ommezwaai' van de Britse premier aan de zware druk die de Amerikanen op haar hebben uitgeoefend. Het gaat in de ogen van Moskou dezelfde weg op als indertijd met de plaatsing van de zo omstreden kruisraketten in West-Eu ropa. De Sowjets hameren er voortdu rend op, dat de Westeuropese landen aan de leiband van Washington lopen. Welke druk Washington dan wel op Londen heeft uitgeoefend, blijft in het vage. Premier Thatcher kan in elk geval geen vaagheid worden verwe ten: zij heeft zich weer eens ouderwets tegen de Sowjet-Unie gekeerd tijdens haar bezoek aan Washington. De Sow jets zijn er alleen maar op uit twee dracht te zaaien, is de al zo vaak herhaalde aanklacht van mevrouw Thatcher. In Amerika kreeg ze er de handen van de leden van het Congres mee op elkaar. 'evrouw Thatchers stellingne- .ming in Washington bevestigt nog eens dat Groot-Brittannië in alle opzichten de trouwe bondgenoot is van de VS. De komst van Gorbatsjov naar Engeland, twee maanden gele den, verandert daaraan niets. En mocht al de indruk zijn gewekt, dat de Engelse premier met Moskou koket teerde dan is elk misverstand daar over in Washington uit de weg ge ruimd. De IJzeren lady blijft een anti communiste van het zuiverste water. Die houding zal Ronald Reagan onge twijfeld plezier hebben gedaan, maar zij heeft er niet toe kunnen leiden dat de Amerikaanse president zich soepe ler opstelt in de 'handelsoorlog' met de rest van de wereld, West-Europa in het bijzonder. Vooral de naar het oordeel van vele Europeanen uit de hand gelopen waarde van de dollar is een steen des aanstoots. Reagan is echter niet van plan daaraan iets te doen. De schuld ligt niet bij de VS en bij de hoge dollarkoers, maar bij de landen zelf. Zij moeten hun economie verbeteren, is zijn keiharde oordeel. Kennelijk is de Amerikaanse presi dent niet vatbaar voor suggesties. De economische en militaire macht van zijn land strekt zover, dat hij een dergelijke afwijzing zelfs in het open baar niet meer met omhaal van mooie woorden hoeft te camoufleren. Daar uit spreekt de arrogantie van de macht. Reagan én hij alleen weet wat goed is voor de wereld. Erg diploma tiek is het allemaal niet van de Ameri kaanse president. Zolang hij bewon deraars heeft als mevrouw Thatcher, zal de heer Reagan zich gesterkt voelen in zijn denkbeelden: Amerika is onbetwist de leidende natie in de wereld en Ronald Reagan is niet voor niets de president van dat land. Dim Advertentie AMSTERDAM (ANP) - „Een land waar de literatuur van officiële zijde verdacht wordt gemaakt glijdt af naar onvrijheid. De minister van cultuur heeft samengespannen om de oorlog te verklaren aan de literatuur". Dit heeft de schrijver dr. Hugo Brandt Corstius vrijdagavond gezegd bij het in ontvangst nemen van de Busken Huetprijs 1985 in de Koningszaal in Artis in Amsterdam. De tweejaarlijkse prijs voor essayistisch werk is hem toegekend door het Amsterdamse Fonds voor de Kunst. Aanleiding hem deze prijs vervroegd toe te kennen was de weigering van het kabinet Brandt Corstius de P.C. Hooftprijs te geven. Het Fonds van de Kunst heeft de voordracht van de jury voor die staatsprijs overgenomen. Brandt Corstius verklaarde dan ook dat de minister hem eigenlijk de Busken Huetprijs heeft bezorgd. „Strikt persoonlijk genomen is deze zaak voor een columnist die dagelijks de regering bekritiseert natuurlijk verrukkelijk, maar publiekelijk ben ik kwaad", zei hij. Hij gaf blijk weinig te zien in het debat dat volgende week in de Tweede Kamer gehouden wordt. De uitslag daarvan staat volgens Brandt Corstius al vast en „het zal druipen van boter op hoofden". En pak de bliksems-zumige ER-Electronic van Radson. Zónder waakvlam, waardoor weer zo n 126.- gespaard Kies de zuinigste konventionele CV-ketel. liefst 92.7% (o w.) rendement. Vraag 'n folder bi) Radson. Antwoordnr. 67. 5960 WJ Panmngen. (Geen postzegel.) Of bij: spaad uenerpe Goes Zindvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 Alleenvertegenwoordiging voor Z W. Ned. Levering uitsluitend via de installateur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1