Uitbreiding PTT-post met 1000 banen Thatcher zegt VS steun bij Star-Warsplan toe Nederlandse hulp bij verbetering loop Ganges >ER 1 JULI OOK PREMIEHEFFING de ru vandaag HHI WÊÊÊÊÊÊÊÊL Mr -JL L -JÊÊÊÊBÊMÊ Britse film Dollar Ei-ei Produktie Marifoon Muskusrat Fit Dagloon ONDERZOEKRUIMTEWAPENS VERSNELD Lubbers: Beatrix op de hoogte van P.C. Hooftprijs Tutu maant tot kalmte in wijk Lichte dooi l2Se jaargang no. 44 )onderdag 21 februari 1985 Vandaag... op pagina 10 !S icfl IdEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat in meerderheid [akkoord met de verlaging van het ziekengeld per 1 juli tot 75 procent en met het voorstel vanaf die datum premie over deze uitkering te heffen. Er werden woensdag bij de behandeling Ivan de wetsvoorstellen daarover alleen wijzigingsvoorstel len ingediend door de linkse oppositie, die geen van alle een Ikans maken te worden aangenomen. Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 9. Varia: 11. Provincie: 13, 15, 17 en 19. Sport: 21 en 23. WASHINGTON (GPD/RTR/ UPI) - De Britse premier Mar garet Thatcher heeft woens dag in de Amerikaanse hoofd stad verklaard 'voorzichtig optimistisch' te zijn over de uitkomst van het Ameri kaans-Russische wapenover- leg in Genève. Britse mijnwerkers Ondanks de optimistische geluiden die dinsdag te horen waren ten aanzien van een poging een einde te maken aan de Britse mijnstaking is overleg hierover woensdagavond toch weer mislukt. De stakingsleiders verwierpen een vredesformule van de Kolenraad. Landelijke bestuurders van de mijn- werkersbond NUM steunen het voort zetten van de staking. 'Klunen' op slag internationaal Wolkenvelden. In de middag enkele opklaringen. Middagtemperaturen plus twee graden. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. MHMi ÈH M WW tK ÊKÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ/Êk I De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. PROVINCIALE ZEEUWS OEN HAAG (ANP) - De PTT-post wordt dit jaar met hngeveer duizend arbeidsplaatsen uitgebreid. Met deze \iitbreiding moet de arbeidstijdverkorting van het bedrijf vorden opgevangen, waarover de bedrijfsleiding met de Vakorganisaties overeenstemming heeft bereikt. pmds 1 januari van dit jaar is voor het PTT-personeel de •-urige werkweek van kracht. Een woordvoerster van de PTT heeft dat woensdag meegedeeld. Het is niet te zeggen hoeveel extra arbeidsplaatsen de werktijdverkorting bij de andere PTT-onder delen gaat opleveren. De directie heeft met de vakbonden voorts afgesproken de invoering van een eventuele 36-urige werkweek te bekijken. De organisatorische gevolgen zullen eerst worden besproken, zodat men goed voorbereid is als het in de toekomst tot een verdere arbeidstijdverkorting komt, aldus de PTT. amer eens met ager ziekengeld De kabinetsvoorstellen houden een verlaging van het bruto-uitkerings- percentage in de ziektewet in van tachtig naar 75 procent per 1 juli en tot zeventig procent per 1 januari. Daarnaast zal premie over de uitke ring worden geheven en over de aan vullingen op het ziekengeld door de werkgever of in het kader van de WAO en AAW. De maatregelen hadden ei genlijk op 1 januari moeten ingaan en een besparing moeten opleveren van 900 miljoen. Omdat de Kamer door de late indiening van de wetsontwerpen niet in staat was de voorstellen op tijd te behandelen zal die besparing lager uitvallen. De regeringsfracties CDA en WD gingen woensdag op alle punten met de voorstellen akkoord en kwamen niet meer terug op suggesties om veranderingen aan te brengen die zij tijdens de schriftelijke voorbereiding hadden gedaan. Het CDA stelde des tijds voor het uitkeringspercentage gelijk tot zeventig procent terug te brengen om het besparingsverlies op te vangen. Woordvoerder Weijers rep te tijdens het debat niet meer over deze suggestie, die al door het kabinet Nieuwe Britse produkties staan centraal op het Filmfes tival in Antwerpen. PAGINA 2 De Verenigde Staten laten de ontwikkeling van de dollar koers aan de markt over. PAGINA 3 De Vereniging Milieudefensie meent dat de handel scharrelt met eieren. PAGINA 5 De industriële produktie is vo rig jaar met zes procent toege nomen. PAGINA 9 Er komt mogelijk een nieuwe indeling van de marifoonka nalen op de Wester schelde. PAGINA 13 De bestrijding van de muskus rat wordt de komende jaren flink uitgebreid. PAGINA 15 Wereldkampioen Karpov wil dat de schaaktweekamp on middellijk wordt voortgezet: „Ik ben fit en helemaal niet gelukkig met de onderbre king". PAGINA 23 was afgewezen, omdat de inkomen sachteruitgang daardoor te groot zou zijn. De VVD ging woensdag alsnog ak koord met de voorgestelde mini- mumdagloonbepaling in de ziekte wet. Deze moet verhinderen dat men sen onder het netto-minimumloon terecht komen. Bij de voorbereiding van het wetsvoorstel had de VVD laten weten grote moeite te hebben met het feit dat de beschermende bepaling alleen geldt voor gehuwde kostwinners. De VVD wilde aanvankelijk een po ging doen dit kostwinnersprincipe uit de wet te schrappen. Maar omdat zo'n voorstel de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf te zwaar zou treffen liet woordvoerder Nijhuis woensdag weten dat zijn fractie „met pijn in het hart" akoord gaat met de door het kabinet voorgestelde dag loonbepaling. Weijers en Nijhuis wezen er nog eens op dat huns inziens de kortlopende uitkeringen niet mogen worden ont zien nu er al zo veel is bezuinigd op de overige uitkeringen. Het alternatief zou zijn dat deze uitkeringen nog verder gekort zouden moeten worden, aldus beide woordvoerders. De linkse oppositiepartijen noemden die gedachtengang een negatieve rechtvaardiging. Zij wezen erop dat de maatregelen de arbeidstijdverkor ting frustreren, omdat het CAO-over- leg nu'wordt beheerst door het maken van afspraken over bovenwettelijke uitkeringen op het ziekengeld. De verlaging van het uitkeringsper centage in de ziektewet wijst de PvdA af. De PvdA zal een amende ment van D'66 steunen om de mini- mumdagloongarantie niet alleen voor gehuwde kostwinners te laten gelden, maar ook voor alleenstaan den en vrouwen die geen kostwinner zijn. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan en de Britse premier Thatcher maakten van een pauze tijdens de besprekingen gebruik om even een wandelingetje te maken op het grasveld bij het Witte Huis. Reagan's hond 'Lucky' zorgde ervoor dat beide staatshoofden eens iets geheel anders hadden om over te praten dan de toestand in de wereld. WITMARSUM Er werden gisteren nog oproepen gedaan aan de Friese bevolking om op de 'kluunplaatsen', stukjes in de Elfstedenroute waar niet kan worden geschaatst, vloerbedekking neer te leggen. Hier wordt in Witmarsum een kamerbreed tapijt uitgerold. LEEUWARDEN (ANP) Er was niets meer dat de dertiende Elfstedentocht gisteren nog in de weg stond. Alles loopt zoals het moet", zei voorzitter Sipkema van de Vereeniging de Friesche Elf Steden op de laatste persconferentie van woensdag. Want in de nacht voor de wedstrijd werd een lichte vorst voor speld. Daarna zal in de loop van de wedstrijddag (vandaag) de dooi intreden. „Maar", aldus Sipkema, „er is geen sprake van een verontrustende situatie. De tocht zal alleen nog iets minder licht worden". Behalve voor de „kluunplaatsen" waarschuwde ijs meester Henk Kroes aan de vooravond nog wel voor de lage bruggen in het parkoers en de vele kistwerken. „Het kan zijn", aldus de Friese ingenieur, „dat we daarom het aantal kluunplaatsen nog moeten vergro ten". Na een verkenning van het parkoers werd vastgesteld dat er in totaal al meer dan een kilometer gekluund zal moeten worden. Gezien de weersverwachting zijn echter op voorhand al voorzieningen aangebracht waar de schaatsers het ijs kunnen verlaten. De Zweedse Olympisch kampioen Tomas Gustafson meldde zich gisteren ook nog aan bij de deelnemers aan de toertocht. Wan de Nederlandse kernploeg rijdt alleen Ria Visser mee: ook zij start met de toerrijders. Hilbert van der Duim en Emiel Hopman zagen daar van af, nadat bekend werd dat ze niet in de wedstrijd zelf mochten vertrekken. Het record van Jeen van den Berg (6 uur en 55 minuten) kan vandaag sneuvelen. Dat werd voorspeld aan de hand van de ijskwaliteit. zie ook pag. 21 De Britse premier steunt het Star- Warsplan (ruimtwapens) van presi dent Reagan en volgens haar visie is het aan de krachtige opstelling van het westen en niet aan de goede wil van Moskou te danken dat beide partijen weer met elkaar gaan praten. Thatcher is voor een tweedaags be zoek in de VS en zij hield woensag een toespraak voor het Amerikaanse con gres. Met Reagan voerde Thatcher bespre kingen over wapens, terrorisme en de economie. Zij beklemtoonde bij her haling dat zij en de Amerikaanse president over de meeste dingen het zelfde denken, „hoewel strategie en tactiek op sommige punten kunnen verschillen". Thatcher heeft dan ook nadrukkelijk gepleit voor verder on derzoek naar een verdediging tegen raketten in de ruimte en meer in het algemeen het handhaven en opbou wen van een sterke defensie. De Verenigde Staten gaan vaart zet- ten achter het zogenoemde Star- Warsonderzoek naar een raketaf weersysteem in de ruimte. In 1987 zal het ruimteveer worden gebruikt om proeven te nemen met richt- en opsporingsapparatuur. Dat is twee jaar eerder dan in de oorspron kelijke plannen was voorzien, zo heeft het ministerie van defensie in Was hington dinsdag verklaard. De woordvoerder van het Pentagon, Michael Burch, bevestigde daarmee een bericht in het gezaghebbende blad „Aviation Week and Space Tech nology". Volgens Burch zullen ten behoeve van de experimenten vanaf 1987 per jaar twee vluchten met het ruimteveer worden gemaakt. Oor spronkelijk had men hiermee willen beginnen in 1989. DEN HAAG (ANP) - Na ruim vijf jaar voorbe reidend onderzoek wordt in september be gonnen met het aan banden leggen van de Indiase rivier de Gan ges, een project dat het Nederlandse bedrijfsle ven voor honderden miljoen orders kan op leveren. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie voor Ontwikkelingsa menwerking meege deeld. Van de dertig mil joen gulden die ontwik kelingssamenwerking dit jaar ter beschikking stelt voor het het verbe teren van de Indiase binnenvaart, zal twintig miljoen worden ge bruikt voor werken aan de 500 a 600 km lange bovenloop van de Gan ges. Het is de bedoeling dat, door het uitdiepen van vaargeulen, de loop van de rivier zo veel mo gelijk wordt vastgelegd, en de oevers zodanig worden verbeterd dat dorpen en rivierhavens beter worden be schermd tegen overstro mingen. Al sinds 1978 heeft India Nederland benaderd met verzoeken om het uitvoeren van water staatswerken. Kennelijk op grond van de bekend heid van Deltawerken en Ijsselmeerpolders werden deze verzoeken uitsluitend tot Neder land gericht, aldus de woordvoerder. Sinds enige jaren wor den in een gemengd Ne- derlands-Indiase stuur groep de mogelijkheden van samenwerking be sproken. Onder leiding van Rijkswaterstaat is een omvangrijke en diepgaande studie tot stand gekomen, die de basis vormt voor werken die in het stroomgebied van de Ganges zullen worden uitgevoerd. De Nederlandse sectie van de stuurgroep omvat vertegenwoordigers van de ministeries voor Ont wikkelingssamenwer king en Economische Zaken en van Rijkswa terstaat en wordt geleid door de chef van de di rectie Azië van het mi nisterie voor Ontwikke lingssamenwerking, drs. M. Damme. CBS: miljoen z wartwerkers DEN HAAG (GPD) - Meer dan een miljoen mensen in ons land verdient zwart bij. Het totaal aan inkomsten dat jaarlijks niet aan de belastingen wordt opgegeven, beloopt 3,5 miljard gulden. Dat blijkt uit cijfers van het centraal bureau van de statistiek (CBS), dat in 1983 een enquête heeft gehouden naar de omvang en aard van het zwartwerken. Meer dan de helft van de ondervraagden heeft geen antwoord willen geven aan de enquêteurs van het CBS. De uitkomsten van het onderzoek moeten dan ook met de nodige reservers worden gezien. De enquête geeft meer informatie over de bevolkingsgroepen die makkelijk vertellen dat ze zwart bijwerken: siuaenien, jongeren, mensen met zeer lage en mensen met hoge inkomens. De categorie mensen met een inkomen van tussen de 1700 en 4500 gulden netto per maand geven minder vaak dan anderen op dat ze zwarte neveninkomsten hebben. Mensen die niet zwart werken, denken dat de pakkans vrij groot is. Zwartwerkers daarentegen denken dat dat wel meevalt en bovendien vinden ze het niet zo'n zwaar delict om een deel van hun inkomsten voor de belasting te verzwijgen. De 3,5 miljard gulden die naar schatting niet op de belastingformulieren wordt ingevuld, komt volgens berekeningen van het CBS overeen met één procent van het nationaal inkomen. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft koningin Bea trix zelf op de hoogte gesteld van het oordeel van de jury dat de P.C.Hooftprijs 1984 zou moeten worden toegekend aan Hugo Brandt Corstius. In een interview met het week blad Vrij Nederland zegt Lub bers met de koningin over de P.C.Hooftprijs te hebben ge sproken, zoals hij ook opposi tieleider Den Uyl op de hoogte heeft gesteld. Volgens Vrij Nederland ont ving koningin Beatrix zelf ook een exemplaar van het jury rapport, waarin de prijs aan Brandt Corstius wordt toege kend niet alleen vanwege diens publicaties in boekvorm, maar ook als columnist. Juist in die hoedanigheid bekriti seerde Brandt Corstius onder de schuilnamen Jan Eter, Sto ker en Piet Grijs) de koninklij kefamilie regelmatig. Lubbers weigert in te gaan op de vraag of het koningshuis ook gecon sulteerd was over de afwijzen de beschikking van het kabi net. Nederland heeft van tijd tot tijd het vermogen zich van een ongrijpbaar, in emoties verpakt soort ex port te bedienen. De Elfste dentocht in Friesland - op het mo ment dat de lezer deze krant in han den krijgt al volop van start - is er zo'n puik verkopend artikel van. Na 22 jaar achtereen gestraft te zijn met kwak- kelwinters die slechts valse hoop (of soms niet eens dat) gaven op de aanmaak van dit zo unieke produkt, is het dan eindelijk echt zo ver. Vier weken geleden ging het op het laatste nippertje nog allemaal mis. Neder land stond net even te vroeg op zijn kop bij de kans om met dit evenement van de Elfstedentocht in de wereld de aandacht op zich te vestigen als schaatsnatie. Inmiddels verrijkt met een nieuwe wereldkampioen hardrij den op de schaats, binnengehaald in het Noorse Hamar. wagen we vandaag een nieuwe poging. Ook al kwam gisteravond de weerman vertellen dat Friesland vanwege de conditie van het ijs eigenlijk best wel weer eens een dag te laat zou kunnen zijn. Maar dat is wijsheid achteraf in weersverwach tingen, een produkt dat het zelfs op de binnenlandse markt altijd maar ma tigjes doet. Voor de gemoedsrust van de duizenden deelnemers aan de ty pisch vaderlandse marathon op 200 kilometer bevroren water en de mil joenen supporters langs de route en aan de beeldbuis was het hoog tijd geworden om de mythe te laten herle ven. En naar het buitenland toe had Nederland langzamerhand ook weer eens wat waar te maken van de legende, die al bijna een generatie achter zich had gelaten. Export van de ongebruikelijke soort, dat is ook de miljardenop dracht die ons land heeft gekregen van India. Na jarenlange studies op mogelijkheden om in dat land de heilige rivier de Ganges bevaarbaar te maken hebben Nederlandse deskun digen zoveel vertrouwen weten te wekken dat er voor de naaste toe komst een 'pakket' waterbouw kan worden uitgevoerd met gunstige per spectieven voor het Nederlandse be drijfsleven. India wil - met inschake ling van een belangrijke bijdrage aan ontwikkelingsgelden - de Ganges over een afstand van 1600 kilometer be vaarbaar maken voor de binnenvaart. Een gigantisch, sterk tot de verbeel ding sprekend project, waarin veel Nederlandse ervaring in problemen op het terrein van waterbouw, water huishouding en havenaanleg kan wor den geïnvesteerd. Niet alleen de des kundigheid van Nederlandse technici en wetenschapsmensen, maar ook de reputatie die ons land in de wereld ophoudt als het gaat om een ant woord op uitdagingen in onvoorspel baarheid van zeeën en rivieren, speelt onwillekeurig een rol bij zo'n op dracht. En ook hier geldt: Nederland was langzamerhand hard toe aan een succesje in de export van het Delta plan. Al vele jaren beijveren het mi nisterie van verkeer en waterstaat en de aannemerij in de waterbouw zich om in het buitenland een markt te vinden voor het hoog ontwikkelde produkt dat de afgelopen kwart eeuw binnen onze grenzen veel geld heeft gekost, maar ook een bijzonder ge kwalificeerde vorm van werkgelegen heid heeft opgeleverd. Het Ooster- scheldeproject is daarvan het peper dure sluitstuk geworden. In feite is Nederland te klein geworden voor het mythologisch effect van zijn eigen waterbouw. De order uit India komt op een goed moment om dat te beves tigen. Elfstedentocht en waterbouw van hoog niveau: twee elementen van Nederlands beeldvorming naar bui ten, die - wanneer er weer eens na drukkelijk de aandacht op wordt ge vestigd - bepalend kunnen zijn voor een indruk met een internationaal gemeten belangrijke nawerking. Af en toe kan dat geen kwaad tegenover nieuwsfeiten die ons land op dezelfde dag in een volslagen ander daglicht zetten. Zoals de conclusie van het documentatiecentrum van Franse verzekeraars dat Amsterdam (samen met Frankfurt, Kopenhagen en Pa rijs) voor verzekeraars tot de gevaar lijkste steden ter wereld behoort. En zoals de uitslag van een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat Nederland 1,3 miljoen kleine zwartwerkers telt die samen 3 miljard aan de gecontro leerde economie onttrekken. Van tijd tot tijd is er echt behoefte aan om ons exportvermogen op peil te brengen door een dagje uit te pakken met een evenement, waarvan buitenstaanders zich echt afvragen hoe het in hemels naam mogelijk is dat zóveel Nederlan ders daarvoor zó warm lopen. Op slag wordt 'klunen' dan een internationale term. vdM. CROSSROADS (RTR) - De Angli caanse aartsbisschop van Johannes burg en Nobelprijswinnaar, Des- mond Tutu, heeft de bevolking van het zwarte woonoord Crossroads bij Kaapstad woensdag opgeroepen tot kalmte. Op een bijeenkomst in het oord, waar 65.000 zwarten wonen, beschuldigde hij de Zuidafrikaanse regering ervan dat zij haar beloften niet is nageko men om Crossroads verder te ontwik kelen en er huizen te bouwen. De afgelopen dagen zijn zeker zestien doden gevallen in Crossroads. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1