Maar als het doorgaat haal ik ook het einde Voetbaltrainer Ben Pauwels ook naar Elfstedentocht Iman Koeman: Zolang ik me kan voortbewegen, ga ik door PZC/spor* KO GOEREE HEEFT NOG TWIJFELS SLUIS Met een souplesse die een lust voor het oog was en in de stijl van de ware stayer g;leed Frans van den Berge gisteren naar de mooiste overwinning uit zijn carrière. De ïeeuwse schaatscrack wekte af en toe de indruk dat hij in de klassieker Sluis-Brugge-Sluis kan een stevige warming-up deed. Hij reed haast spelenderwijs naar een recordtijd: met een ruime voorsprong op zijn achtervolgers. Maar bij de duizenden toeschouwers onderweg en aan de aankomst dwong de 33-jarige rijder uit Krabbendijke ongetwijfeld een diepe aewondering af. j .Het was heerlijk ijs", glunderde [Frans van den Berge aan de eind- Istreep zonder een spoortje van ver- Imoeidheid. „Maar dat zal donderdag wel even anders zijn. Ik zie er tot nu toe nog niet zo zeer tegenop maar Itoch maakt het al een grote indruk op |me. Toen bekend werd dat het door- Iging heb ik bijna geen oog meer dicht I kunnen doen". Beslissend Uitslagen Avontuur Gaatje Kruisje SLUIS Het bericht zaaide even verwarring in het kamp van de Zeeuwse toprijders. „Ko Goeree wordt uit de uit slag verwijderd," werd er verzekerd na afloop. „Hij is gediskwalificeerd omdat hij het reglement heeft overtre den." Dus geen klassering voor de 46-jarige veteraan in Sluis-Brugge-Sluis. En geen waardering voor de man die in het begin van de wedstrijd de slag had gemaakt. Hij ver werkte de mededeling alsof hij net met een smak door het ijs was gezakt. )ENSDAG 20 FEBRUARI 1985 X0JT kopgroep na enkele kilometers wedstrijd: l Klaayssen, Frans Verstraete en net zichtbaar) Maurice van Vossel a 'mi vrnl: Iman Koeman, Ko Goeree, Gerard Verhulst, Peter Provoost, Frans van den Berge, Bertus Wieles met schuin achter zich, Jan Flip Salomé, rans van den Berge brengt oeschouwers in verrukking Jlet was voor het eerst dat de wed strijd een winnaar kreeg die de 34 kilometer binnen het uur reed. Frans van den Berge kon dan ook terugkij ken op een veelbelovende aanloop naar het veel zwaardere werk. Van daag (woensdag) reist de beste Zeeuw pp de lange afstanden af naar Fries- 1 Hij heeft een startbewijs voor de Elfstedentocht als één van de 300 wedstrijdrijders. Vergeleken met deze nonsterrace was Sluis-Brugge-Sluis Vanzelfsprekend nog maar kinderspel. onbetwiste topper in deze omgeving de eerste stukken van het traject al verkend. „Ik wist niet wat me verder nog te wachten stond", vertelde hij later. Daarom was het zeer opvallend dat Frans van den Berge ook op de stukken waar hij van het ijs moest zo veel winst kon halen. Koeman kwam daar alleen door en drie andere achtervolgers waren toen al op een nog grotere afstand gereden. Het was verrassend dat Ko Goeree zich niet meer in de strijd vooraan kon mengen. De 46-jarige veteraan was verslagen op het stuk dat hij lopend moest afleggen. De solo van Frans van den Berge bracht de vele kijkers langs de kant in verrukking. Met machtige slagen baande de koploper zich een weg naar het succes. „Ze riepen onderweg dat ik een record kon rijden. Ik wist dat de snelste tijd op iets meer dan een uur Zeven man waren er vrij snel na de start op de vlucht geslagen. De sterke Ko Goeree maakte een eerste afschei ding in het veld en gaf met lange slagen het tempo aan. Maar toen deze kopgroep voor het eerst uit de schaatsen moest viel al onmiddellijk de beslissing. Frans van den Berge stond na een driehonderd meter lan ge tussensprint over de weg razend snel weer op het ijs. Hij sloeg een kloof met een plotselinge demarrage en liep vervolgens steeds verder weg. De schitterende tocht naar Brugge en Met een ruime halve minuut voor- I terug was dus een aangename onder- sprong bereikte de leider even later Ibreking. Ver voor de start had de het keerpunt in de wedstrijd. Iman stond en de omstandigheden waren ideaal om daar onder te komen". De eindtijd was zelfs nog veel beter dan werd verwacht. Frans van den Berge dook met zijn 58.51 zes minu ten onder de snelste tijd die uit de vorige vijf edities was overgebleven. Twee minuten later bood Iman Koe man zich aan bij de finish in Sluis. En weer anderhalve minuut daarna was er een boeiende sprint tussen Jan Flip Salomé, Gerard Verhulst en Pe ter Provoost. Het totale veld van bijna honderd rijders bij de senioren was achter deze vijf eersten volko men uit elkaar geslagen. Zo had Gerrie Lamers uit Goes die op de tiende plaats eindigde al een ach terstand van een kleine tien minuten op de winnaar. Een scherpe tijd was er nog wel weggelegd voor Willy Caboor: de 51- jarige Belg die bij de veteranen uit kwam. De trainer van de ijsclub in Brugge was zelf nog het meest verrast door zijn overwinning in de oudste categorie. „Ik had de laatste tijd alleen maar op een korte baan gere den", vertelde hij opgetogen. „En ook vroeger was ik meer een specialist van de kortere afstanden". Bij de dames was de snelste tijd voor Erna van Sliedrecht uit Oostburg. Zij versloeg haar twee rivalen met een tijd van 1.24.55. VLISSINGEN Van 21 Zeeuwse schaatsers was het gisteravond al bekend, dat ze een startbewijs heb ben gekregen voor de Elfsteden tocht. Daarvan zijn er twee inge deeld bij de wedstrijd-rijders: Frans van den Berge en Iman Koeman. De andere Zeeuwen ko men aan het vertrek bij de toerrij ders. De voetbaltrainer Ben Pauwels is ook één van de deelnemers. Hij zou aanvankelijk met Nico Bouwman gaan, maar voor deze speler van AZW was er geen startbewijs meer. Ben Pauwels heeft de laatste weken opvallend veel getraind. „Ik heb onder meer twee tochten van 150 kilometer gereden", vertelde hij. De Zeeuwen die van start gaan zijn: Frans van den Berge, Iman Koeman, Jaap Moelker, Ko Goe ree, Dick de Waayer, Toon Capello, Piet Hamelink, Geert Hillebrand, Piet Klaayssen, Ben de Kok, Jan de Wilde en Ben Pauwels. Opvallend veel schaatsers van Schouwen-Duiveland nemen deel aan de Elfstedentocht: Piet van Aarsen, Cor Muller, Johnny Quaak, Marcel Hanse en Piet-Jan Lande- gent (allen uit Haamstede), Theo den Engelsman, Jaap den Engels man en Herman Padmos, allen uit Burgh, en Martin Moermond uit Noordwelle. Frans van den Berge zet aan voor de laatste kilometers naar Sluis. De uitslag van Sluis-Brugge-Sluis is: Senioren (93 deelnemers): 1. Frans van den Berge (Krabbendijke) 34 kilometer in 58.51; 2. Iman Koeman (Wolphaartsdijk) 1.00.37; 3. Jan Flip Salomé (Breskens) 1.02.18; 4. Gerard Verhulst (Vlissingen) 1.02.19; 5. Pe ter Provoost (Cadzand) 1.02.23; 6. Maurice van Vossel (Gent) 1.05.28; 7. Bertus Wieles (Sluiskil) 1.05.31; 8. Piet Klaaysen (Groede) 1.05.36; 9. Ko Goeree (Graauw) 1.05.42; 10. Luc Hartekeet (Brugge) 1.06.13; 11. Joseph de Weert (Deinze) 1.06.15; 12. Frans Ver straete (Sluis) 1.07.24; 13. Harold Lyppens (Terneuzen) 1.07.24; 14. Roland Minnikhof (Goes) 1.07.25; 15. Cees Cijsouw (Groede) 1.08.03; 16. Jan van Laarhoven (Hulst) 1.08.11; 17. Arjan Tollenaar (Hoek) 1.08.18; 18. Bram Beun (Groede) 1.08.21; 10. Ko Verstraten (Axel) 1.08.23; 20. Gerrie Lamers (Goes) 1.08.30. Veteranen: 1. Willy Caboor (Maldegem) 1.04.4; 2. Piet van Acker (Cadzand) 1.07.02; 3. Willy van de Gehuchte (Zomergem) 1.07.14; 4. Hans Bostelaar (Middelburg) 1.07.14; 5. Remi van de Gehuchte (Zomergem) 1.08.13. Dames: 1. Erna van Sliedrecht (Oostburg) 1.24.55; 2. Josien Cornelis (Zuidzande) 1.27.08; 3. Suzi van Hoeve (Nieuwvliet) 1.27.08. SLUIS Iman Koeman is één van de uitverkorenen. De 27-jarige schaatser uit Wolphaartsdijk behoort, net als Frans van den Berge uit Krabbendijke, tot de selecte groep van driehonderd wedstrijdschaat sers, die morgenochtend om half zes het spits mogen afbijten van de Elfstedentocht 1985. „Geestelijk ben ik er klaar voor", zegt hij, na het behalen van de tweede plaats in de Zeeuwse 'klassieker' Sluis-Brugge- Sluis (34 km). „Maar ik kan niet zeggen dat ik er extra voor getraind heb. Ik zie op tegen het rijden van de tocht, maar ik kijk uit naar het moment waarop ik hem uitrijd". Om de Elfstedentocht te volbren gen is Koeman bereid tot het uiter ste te gaan. Desnoods zou hij op de bodem van zijn kunnen de laatste restjes energie bijeen willen schra pen om Leeuwarden toch maar te bereiken. „Zolang ik me nog kan voortbewegen, ga ik door", aldus de strijdlustige Koeman, die op hetzelfde moment zijn pijnlijke lin kerknie betast. Tijdens Sluis-Brug- ge-Sluis kwam de Bevelandse land bouwer frontaal in botsing met een „vrouw op kunstschaatsen", die hij door zijn snelheid met geen mogelijkheid meer kon ontwijken. Hij liep bij dat ongeluk een pijnlij ke knie en een gehavende kin op. „Wat dat betreft was het levensge vaarlijk met al die mensen op het ijs. Het was, dat ik nog tweede kon worden, anders was ik misschien wel gestopt". Voor de tweede keer in zijn leven rijdt Iman Koeman morgen een tocht over tweehonderd kilome ter. In Zevenhuizen volbracht hij die afstand een jaar of vijf geleden in 7.45 uur. „Maar toen schaatste ik nog niet zo als nu. Ik was helemaal niet goed getraind en in het laatste rondje heb ik nog een kop koffie staan drinken". Sinsdien is de Bevelander er heel wat op vooruit gegaan. Qua schaatscapaciteiten is hij thans nauwelijks meer te vergelijken met de schaatser van toen, net zo min als de tocht in Zevenhuizen in de schaduw kan staan van de Elfste dentocht. Hij zit dan ook nog met de nodige twijfels: „Ik heb het de laatste tijd veel te druk gehad om hard te trainen, daarom wordt het voor mij wei een flink avontuur, maar dat is juist het mooie er van", zegt Koeman, die niet echt bezeten lijkt van de Friese tocht, maar de schijn ophoudt er uiterst nuchter tegenover te staan. Niettemin licht Koeman een tip van de sluier op als hij verklaart: „Het begint nu toch wel te borrelen van binnen". Bovendien had hij vorige week toen hij op vakantie was in Inzeil regelmatig contact met het thuisfront om naar de weersgesteldheid in eigen land te informeren. „Op een gegeven mo ment zeiden ze dat hij (de Elfste dentocht) deze woensdag gehou den zou worden en dan begint er toch wel wat te kriebelen". morgen geen serieuze gooi naar een hoge klassering. Het gaat hem om het begeerde 'Elfsteden-kruis je' en om niets anders. „Wat maakt het nou uit of je op de vijftigste of op de honderdvijftigste plaats ein digt. Alleen de eerste tien tellen echt mee", aldus de Bevelander, die in de zomer wielerwedstrijden rijdt bij de amateurs. „Ik rij bij de amateurs, omdat ik niet zo best te motiveren was voor wedstrijden bij de trimmers. Bij de amateurs rij ik niet vooraan, maar af en toe pak ik eens een prijsje". In Sluis-Brugge-Sluis was Iman Koeman in ieder geval wel in zijn element. Schaatsen is voor hem sport nummer één en in de Zeeuw se klassieker was hij in de voorste gelederen te vinden. De schaatser uit Wolphaartsdijk verloor de wed strijd op het punt waar de rijders van het ijs en 'uit' de schaatsen moesten om hollend driehonderd meter over land af te leggen. Koe man had voor die onderneming beduidend meer tijd nodig dan Van den Berge, die gelijk een beslissend gat sloeg. „Ik had niet geoefend met het af- en aandoen van m'n schaatsen, maar dat maakte niet veel uit, Frans is toch de betere schaatser. Het had alleen wat span nender kunnen zijn als dat stuk land er niet tussen gezeten had", verklaart de Bevelander, die ver volgens bij Frans van den Berge even informeert of er in Friesland veel 'gekluund' moet worden. Aan de tocht van vijf jaar geleden, in Zevenhuizen, heeft Iman Koe man toch nog iets nuttigs overge houden. Gehuld in beschermende kledij gaat hij morgenvroeg in Leeuwarden van start in ruim zit tende schaatsen. „Die trek je dan strak aan en na verloop van tijd gaan ze losser zitten. Net op het moment dat je denkt: ik moet ze wat strakker doen, zwellen je voe ten op. Dat gebeurt na ongeveer honderd kilometer en dan zitten je schaatsen vanzelf weer goed", al dus de Bevelander, die vandaag naar Friesland rijdt om zich in te schrijven (wedstrijdrijders zijn van daag pas aan de beurt). Hoewel hij ingedeeld is bij de wedstrijdrijders, doet Koeman .Iedereen die schaatst moet hier toch eigenlijk aan meedoen. De Elfstedentocht is groter dan het WK. Ja, sommige mensen krijgen er ineens een gaatje van in hun kop. Er zijn veel toerrijders, die niet eens weten waar ze aan begin nen". auto aangereden. Een eindje verder stond er een jongen met een brommer. Die zag dat ik ontzettend schrok en vroeg of ik een stukje mee wilde rijden. Dat heb ik gedaan om een beetje te bekomen. Maar voor zo'n kleinigheid krijg ik toch geen straf," verweerde Ko Goeree zich bij de orga nisatoren. De wedstrijdleiding maakte de maat regel inderdaad ongedaan. Ko Goeree kreeg zijn zin en werd als negende in de eindstand opgenomen. „Ik was nog zo sportief geweest om niet bij de veteranen mee te rijden. Dat hebben ze wel mee laten tellen, denk ik. Want als 46-jarige was ik toch een oudstrij der bij die topjongens," lachte hij even later zijn opgekropte woede weg. Ko Goeree staat voor zijn tweede Elfstedentocht als toerrijder. Hij was er bij in de laatste tocht (in 1963), maar haalde toen niet het einde. Twintig kilometer voor de eindstreep werd hij met Jaap de Jager, Wim Hirdes en een paar medestrijders uit de wedstrijd genomen. „Ze zeiden dat de laatste controle-post bij Dokkum al gesloten was. Maar later bleek dat dat een misverstand geweest moet zijn. Ik had hem dus uit kunnen rijden en dat moet ik nu nog afwachten." De tegenwoordig in Graauw wonende Ko Goeree gaat er overigens nog altijd vanuit dat de Elfsteden nog niet definitief door zal gaan. „Ik heb het al eens meer meegemaakt dat het ijs op het laatst nog werd afgekeurd. We zaten al in de trein van Zwolle naar Leeuwarden: ik geloof dat het in 1961 was. Toen hoorden we ineens dat we naar huis konden gaan." De enige Zeeuwse deelnemer met die ervaring voegt zich niettemin van daag bij Frans van den Berge, Iman Koeman en Jaap Moelker om alvast de startplaats op te zoeken. Zijn ver wachting is op voorhand: „Ik haal het einde als het niet te veel tegen zit. Want als ik daar ook maar enigszins aan zou twijfelen dan bleef ik liever thuis." Hij schat overigens de kansen van Frans van den Berge om bij de eerste vijftig in de rangschikking te eindigen hoog in. „De beste Zeeuwse rijder is tot nu toe Jan Blok uit Krabbendijke geweest," herinnert Ko Goeree zich. „Daar heb ik nog altijd enorme be wondering voor. Hij werd 28e bij de tocht in 1956. Ik vind dat Frans zich daar een beetje op moet richten." Iman Koeman heeft zijn schaatsen weer ondergebonden na driehonderd meter hollen over het land en gaat in de achtervolging op Frans van den Berge. LEEUWARDEN - Bij de 300 geselecteerde wed strijdschaatsers, die donderdagmorgen in Leeuwarden van start gaan voor de Elfsteden tocht, zijn twee Zeeu wen: Frans van den Berge uit Krabbendijke en Iman Koeman uit Wolphaartsdijk. De bekendste wedstrijd rijders zijn: Albert Bakker uit Schoonhoven, Teun Busser uit Utrecht, Jan van de Capelle uit Den Haag, Lex Casemier uit Den Horn, Co Giling uit Warmenhuizen, Emiel Hopman, Hilbert van der Duim, Ria Visser, Jan Kooiman uit Am- merstol, Ineke Kooiman uit Ammerstol, Yep Kramer uit Ouden- schoot, Jan Roelof Kruithof uit Havelte, Henk Langenberg uit Lemmer, Jos Niesten uit Heemskerk, Egbert van 't Oever uit Lisse, Henk Portengen uit Neder- horst den Berg, Jos Pronk uit Oost-Graft- dijk, Henri Ruitenberg uit Oldebroek, Jan Uit ham uit Noorderhoge- brug, Dries van Wijhe uit Oosterwolde, Frans Boon uit Hem, Wim Westerveld uit Eemnes en Evert van Ben them uit Sint-Jansklooster. „Dit wordt een kleine rel," voorspelde hij even later. „Ik werd op het stuk waar ik moest lopen bijna door een Ko Goeree, na afloop met een van inspanning getekend gezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 19