horen er niet meer bij HOU HEEL DIE BUS die 'stoere vernielers' Nieuwbouw arbeidsbureau Middelburg eind '86 klaar Overslagbedrijf Terneuzen laat achtste kraan bouwen SEP-DIRECTIE:BIJ OSSENDRECHT Dat levert u elke maand een stukje extra inkomen op. RIJKSLEERSCHOOL VALT ONDER SLOPERSHAMER Mogelijk aanleg crossterrein in Paspolder Sluis verenigde spaarbank Geen buit bij inbraken in Goes PZC/ provincie Nieuwe stijl U wilt uw maandelijkse inkomen aanvullen met de rente van uw spaargeld? Dat kan met de vijf jaar vaste Maandrente- rekening van de Verenigde Spaarbank. De minimum in legist 15.000,- en u krijgt 7V2% rente per jaar (7,76% effectief). Wij maken de rente elke maand automatisch aan u over. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. Doelmatiger I Optredens Zeeuws seniorenorkest Drumband van MTV trad op in België 11» NSDAG 19 FEBRUARI 1985 Dienstleider Blaakman van de ZWN toont een voorbeeld van de vernielingen die in de bus worden aangericht. De Terneuzense werkgroep, waarin de gemeente, de Centrale Stichting voor Sociaal Cultureel Werk, het Zeeuwse Service Bureau voor Jeugd en Jongerenwerk, de ge meentepolitie Terneuzen, de ge meentedienst Openbare Werken en de Woningbouwvereniging Terneu zen zitting hebben, heeft inmiddels een aantal nieuwe acties op stapel staan. In maart en april is er een scholenproject in de wijk 'Zelden- rust' in Terneuzen. Deelnemers zijn 'De Meerpaal', 'De Hille' en 'De Geulle'. In mei is de werkgroep met een informatiestand vertegenwoor digd op een ondernemersbeurs in Terneuzen en voorts zal waarschijn lijk in juni het 'levensgrote' 'Anti Van-dalen-spel' op het schoolplein van de Irisschool in Zaamslag wor den gespeeld. Vlak vóór de zomervakantie ontke tent de werkgroep in de kern Hoek de actie 'Hou Hoek Heel'. Behalve de scholen 'De Wegwijzer' en "t Kompas' zijn daar ook verschillen de verenigingen bij betrokken. Los van het lopende programma doktert Rudolf Dekker nog allerlei andere plannen uit. Zo willen de werkgroepsleden nog een anti-van- dalisme-actie op touw zetten met de Woningbouwvereniging Terneuzen. Naar aanleiding van de actie 'Hou Heel die Bus' gaan b en w van Terneuzen serieus bekijken in hoe verre vernielingen aan de abri's aan de Rooseveltlaan voorkomen kun nen worden. Projectleider Dekker stelt met klem dat de mentaliteitsveran dering alleen een feit wordt wan neer de werkgroep voortdurend ac tie blijft voeren. „Je ziet dat men sen tegenwoordig ook veel milieu bewuster zijn dan vroeger, dat komt omdat eindeloos op die pro blematiek wordt gehamerd. Op die manier moet je ook het vandalisme aanpakken". Dekker werd aan de werkgroep toe gevoegd via de WVM (Werk Verrui mende Maatregel). In augustus moet hij zijn kruistocht tegen de vernieling staken. Daar ziet hij be hoorlijk tegen op. „Ik denk dat we met z'n allen goed werk leveren. Ik zou er graag mee doorgaan, al is het maar voor een paar uur per week. Maar het werk mag hoe dan ook niet ophouden, want anders krijg je met zo'n situatie als in Goes. Daar kwam een paar jaar geleden in de Goese Polder een schitterend pro ject van de grond. Alles werd keurig in een lijvig rapport samengevat, maar vervolgend ging het ergens in een la. Tot m'n stomme verbazing belden ze een paar weken geleden uit Goes. Of ik wat adviezen over vandalismebestrijding kon geven. Heb ik gedaan, maar ik heb er ook bijgezegd dat ik die uit hun eigen rapport heb gehaald". Waldemar Ysebaert Het maagdelijk witte bord gemaakt door leerlingen van scholenge meenschap 'De Leeuwtjes' in Terneuzen is ongeschonden uit de antivandalisme strijd gekomen. In het kader van de actie 'Hou heel die bus!' reisde het bleke stuk spaanplaat voorzien van de uitnodigende tekst: 'Het lukt jullie nooit dit schoon te houden', in een ZWN-bus wekenlang door de provincie. Geen enkele vandalist, of graffitikunste naar in spé voelde zich geroepen het bord enige dimensie te geven. Ook niet bij het verlaten van de bus, waar men nog eens met de uitdaging 'Lukt toch niet' werd geconfronteerd. Niemand stak er een vinger naar uit. Het lijkt of de leerlingen van 'De Leeuwtjes' de weddenschap hebben verloren. Hoewel, het bord, dat nu deel uitmaakt van een expositie in het Terneuzense stadhuis, hangt er wat beduimeld bij. Gelukkig heeft projectleider Rudolf Dekker van de Werkgroep Bestrijding Vandalisme in Terneuzen een verklaring. Hij heeft het paneel persoonlijk uit de bus 'gesloopt': „Daarbij heb ik vuile handen gekregen". Begin januari ging de actie van start. Leerlingen van acht scholen voor het voortgezet onderwijs in Terneuzen maakten collages rond het thema 'vandalisme', die in bus sen van streekvervoermaatschappij Zuid West Nederland werden opge- ha ngen. De 'anti-vernielingsbus sen' reden het normei traject. De Werkgroep Bestrijding Vandalisme koos speciaal buslijnen uit waarop veel scholieren worden vervoerd. Maandag maakten de werkgroep en de ZWN in het stadhuis van Terneu zen de balans op van de actie. „De borden zijn in elk geval heel geble ven. Dat is toch wel een groot pluspunt", constateert voorzitter Piet van Driel van de werkgroep. Andere directe resultaten van de actie zijn niet te melden. Ondanks het bord voor de kop, ging de vernielzucht in de openbaar ver voerssector onverminderd voort. Dienstleider O Blaakman van de ZWN moet tot z'n spijt weer twee vervelende gevallen van vandalis me kwijt. Een kaartjescontroleur kreeg na het uitstappen een tl-buis naar het hoofd geslingerd. Een een jongen die het geleerde in praktijk wilde brengen demonteerde een kopkussen uit een van de bussen. Toch is Blaakman niet somber. De actie werpt volgens hem nu al vruchten af. Het oog van de school leiding viel op het merwaardige voorwerp dat de jongeman op het schoolplein meetorstte. Het kwam uiteindelijk tot een proces-verbaal. Blaakman zegt wat de schade in januari betreft nog niet over verge lijkend materiaal ten aanzien van vorig jaar te beschikken. „Je kunt niet verwachten dat het in een maand tijd afgelopen is met de vernielingen", zegt hij. Volgens de dienstleider zal de actie echter zeker op lange termijn effect hebben. Nu is de aanzet gegeven tot een mentaliteitsverandering. Hoe dat proces vrijwel onmiddellijk na de start van de actie opgang kwam, maakte projectleider Rudolf Dek ker van nabij mee. In met schooljeugd volgepropte bussen, bevond hij zich afgelopen maand incognito in 'vandalenland'. In plaats van de vernieling in te gaan tekende Dekker een interes sante discussie op. „Je merkt nu al dat die 'stoere vernielers' er eigen lijk niet meer bij horen. Begint iemand iets te ruïneren, dan roepen de anderen al gauw van: hé, wil je dat wel eens laten, achterlijke van daal! De jeugd begint te beseffen dat het van volwassenheid getuigt om alles heel te laten", aldus Rudolf Dekker. Aan de actie 'Hou heel die bus' zijn heel wat besprekingen vooraf gegaan tussen de werkgroep en mensen van de ZWN. Het ging erom het vandalisme op effectieve, maar ook voordelige wijze aan te pakken. De ZWN worstelt al geruime tijd met het vandalisme-probleem. Afo- doende oplossingen zijn er vrijwel niet. Belgische busmaatschappijen pakten het probleem aan door de bussen uit te rusten met oerdegelij ke plastic zittingen, maar die wek ten juist de aversie op van de ver nielers. Dekker: „Die voelen zich daarmee onderschat en willen ver volgens bewijzen dat ook dat mate riaal in hun vingers niet heel blijft". Voorzitter Piet van Driel haalt een effectiever voorbeeld aan. „Een bus maatschappij in het Duitse Wup- pertal bekleedde de zittingen met velours acryl. Ziet er heel chic uit. Men vindt het zonde om dat met een mes kapot te snijden". De werk groep schakelde uiteindelijk de scholen in bij de aanpak. Tot en met vrijdag 22 februari zijn de werkstukken van de schoolieren tijdens kantooruren te zien in het stadhuis van Terneuzen. De actie 'Hou heel die bus', die overigens het jeugdjournaal haal de, is daarmee afgelopen. Dekker kreeg naar aanleiding van het ini tiatief tientallen telefoontjes uit het hele land. Ook busonderneming AMZ die het vervoer op de Beve- landen voor haar rekening neemt, nam contact op met de werkgroep voor advies. De AMZ is de laatste maanden overspoeld door een van- dalismegolf. MIDDELBURG - Nog voor de komen de zomervakantie wordt begonnen met de bouw van een nieuw kantoor voor het gewestelijk arbeidsbureau in Middelburg. De benodigde toe stemmingen van de rijksgebouwen dienst zijn binnen en het gemeente bestuur zal binnenkort de bouwver gunning verstrekken. Dat is maan dag desgevraagd meegedeeld door wethouder van sociale zaken M. Vin- ke. Het gebouw zal verrijzen aan de Stad huisstraat, op de plaats waar nu nog de rijksleerschool is gevestigd. Deze zal binnen enkele maanden verhuizen naar Bachtensteene, in het gebouw waar voorheen de roomskatholieke lagere school was gehuisvest. De rijks leerschool zal gekoppeld worden aan de kleuterschool De Kleuterhoek, zo dat een basisschool kan worden ge vormd. Verwacht wordt dat het afbreken van de rijksleerschool en de bouw van het kantoor ongeveer anderhalf jaar in beslag zal nemen. Zit het mee dan kan het arbeidsbureau eind 1986 worden geopend. Op het ogenblik is het ar beidsbureau gehuisvest in de Sint- Jorisdoelen aan de Balans. Maar daar kampt men al jaren met ernstig ruim tegebrek. Sinds september 1983 be helpt men zich met op de binnen plaats neergezette portocabines die als tijdelijke kantoorruimte functio neren. Het nieuwe arbeidsbureau wordt een 'ANS', dat wil zeggen een arbeidsbu reau nieuwe stijl. Dat betekent voor al dat meer dan nu de nadruk zal liggen op de zelfwerkzaamheid van de bezoekers. In het nieuwe gebouw zal dan ook een grote open ruimte worden ingericht waar de toekomsti ge bezoekers allerlei informatie kan aantreffen over vacatures, beroepen- voorlichting en cursussen en oplei dingen. Het is de bedoeling dat er ook video-apparatuur komt met speciale informatie over bedrijven in de re gio. Met behulp hiervan wordt tevens informatie gegeven over zaken als solliciteren en ontslagkwesties. De nieuwbouw betekent de verdwij ning van het in 1877 opgetrokken gebouw van de rijksleerschool. Ver schillende mensen hebben daar verle den jaar tegen geprotesteerd. De school is namelijk gebouwd door de beroemde architect P. J. H. Cuypers en is een van de weinige voorbeelden van goede 19e-eeuwse architectuur, zo zeggen kenners. Het gebouw staat echter niet op de monumentenlijst. De gemeente heeft nog overleg ge voerd met de rijksgebouwendienst over de vraag of het schoolgebouw te behouden is. Na onderzoek bleek ech ter dat het niet mogelijk was het schoolgebouw zo te verbouwen dat het arbeidsbureau nieuwe stijl erin kan. „Jammer", zo zei wethouder Vin- ke gisteren, „maar er moet wel eens wat wijken voor een nieuwe opzet. Daar staat tegenover datnieuw bouw qua stijl geheel aangepast is aan de omgeving". ieuwe verbinding voor nvoer van Franse stroom SjRNHEM (GPD)- De Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven vinden een nieuwe Jternationale verbinding met België noodzakelijk. Daarom wordt voorgesteld bij het oordbrabantse Ossendrecht een aansluiting te maken met het Belgische net. Voornaamste el is het transport van uit Frankrijk te importeren elektriciteit te vergemakkelijken. Het p: oject kost ruim 23 miljoen. londerdag zullen raad van commis- irissen en aandeelhouders beslissen I-er het voorstel van de SEP-directie tussen de punten Kreekrak (bij ,1., Issendrecht) en Zandvliet (bij Ant- lerpen) een verbinding te maken. De ijroom die contractueel uit Frankrijk jordt afgenomen, komt nu via het kc opelstation bij Maasbracht, waar iwel aansluitingen met het West- el ritse als met het Belgische net be- aan, naar ons land. I elgië heeft echter gesteld dat niet in lie gevallen voldoende capaciteit k; i worden gegarandeerd voor het di rvoeren van de Franse elektrici- |it naar Nederland. Daarnaast vin- fcn de Belgen het wenselijk de inter- Ktionale koppelingen te versterken. Z hebben daarom gesuggereerd de nietten ten noorden van Antwerpen let elkaar te verbinden, lolgens de SEP-directie is dit project opk voor Nederland interessant, mede oor de Belgische toezegging dat bij aanleg van deze verbinding de brgoeding van het transport door (elgië van de stroom die het Franse taatselektriciteitsbedrijf levert, dan jomt te vervallen. Ook zal België Ijdragen in de kosten van de aanleg v n deze 380 kiloVoltverbinding. Gebaseerd op het prijspeil van begin 1984 worden de totale kosten van het project op ƒ23,3 miljoen geraamd. Het Franse elektriciteitsbedrijf zal on geveer 7,5 miljoen bijdragen. Voor de SEP en het Belgische stroombe drijf blijft dan ieder 7,5 tot 8 mil joen. De SEP zal de investering gro tendeels terugverdienen door het wegvallen van de transportvergoedin gen. Vorig jaar maakte de SEP al bekend dat meer aansluitpunten voor stroom- invoer (ongeveer 10 procent per jaar) nodig zijn. Er zouden drie internatio nale koppelverbindingen bij moeten Advertentie) SLUIS Opnieuw is een loka- tie gevonden, waar eventueel een motorcrossterrein voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen zou kunnen worden gerealiseerd. Het terrein is gelegen in de Paspolder in de gemeente Sluis. Het idee om het crossterrein in de Paspolder aan te leggen komt uit de werkgroep Lawaaispor- ten. Tijdens een vergadering, waarbij ook vertegenwoordi gers van de gemeente aanwezig waren, werd over de mogelijk heden van dit terrein gespro ken. Het Oostburgse raadslid Harry van der Weegen (Dorps belangen en Toepisme) spreekt over een daverend voorstel. Volgens hem is het terrein laag gelegen, wat gunstig is voor het crossterrein in verband met de geluidswering. Verder liggen rond het terrein verschillende dijken, die in dat verband als geluidswal kunnen dienen. Ook wethouder A. de Feyter van Oostburg spreekt zich positief uit over de lokatie. Hij noemt het het ei van Columbus. Volgens de wethouder ligt het terrein op zo'n 1500 meter van Sluis en twee kilometer van het natuur gebied Het Zwin af. De Feyter zei, dat met de gemeente Sluis overlegd zal worden over het terrein. Zoals bekend is de ge meente Oostburg al lange tijd op zoek een geschikte lokatie voor een motorcrossterrein. Eerder werden de voormalige vuilnis belt in Groede en de Vossekaai in Hoofdplaat al afgewezen. De Feyter meent dat het niet alleen een probleem van de gemeente Oostburg is, maar van heel de streek. Volgens de wethouder zou in het gunstigste geval bin nen een jaar het terrein in Sluis geschikt gemaakt kunnen wor den als crossbaan. Wethouder H. Lokerse van de gemeente Sluis was nog niet op de hoogte van de mogelijke loka tie. Hij stelde dat b en w van 'Sluis in principe welwillend te genover aanleg van een motor crossterrein staan. „Als het in een behoefte voorziet, zijn wij bereid om mee te werken en samen te werken met Oostburg en Aardenburg", aldus Lokerse. N atuurbeschermingsvereniging "t Duumpje' vindt de lokatie niet zo gunstig. Volgens I. Her man betreft het een stilte gebied. Zij zullen de lokatie nader bestu deren. 7'4% rente. komen. Genoemd werden toen een punt bij het Groningse Meeden (tus sen Winschoten en Veendam) en bij Gronau. Via dat tweede punt zou de stroom kunnen worden ingevoerd die volgens een overeenkomst met West- Duitsland in ruil voor aardgas wordt afgenomen. Daar kwam een derde punt bij, ten zuiden van Ossendrecht in de wande ling Kreekrak genoemd. Bij deze aan sluitingen gaat het niet in de eerste plaats om verhoging van de import van goedkope stroom. De bedoeling is wel de internationale verbindin gen doelmatiger van opzet te krijgen. Uiteindelijk wordt het elektrici teitstransport daardoor goedkoper. Deze plannen staan in het nog steeds niet verschenen Elektriciteisplan 1988-1990. De Belgische wensen versnellen de bouw van de koppeling aan de Neder lands-Belgische grens. Eind 1983 sloot de SEP met Electricité de France een vijfjarig contract voor levering van stroom uit kolencentrales. Frankrijk kan die elektriciteit goedkoop leve ren, omdat die centrales anders stilge legd zouden moeten worden. Frankrijk dekt de eigen behoefte voornamelijk met goedkoper werkende waterkracht- en kerncen trales. De invoer van stroom uit Frankrijk bedraagt ongeveer 2,5 pro cent van de jaarlijkse behoefte in Nederland. Volgens de SEP is de ingevoerde stroom goedkoper dan de elektriciteit die in plaats daarvan anders in eigen land zou moeten wor den opgewekt. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN GOES GROTE MARKT 40. TEL.: 01100-30870. MIDDELBURG 1ANGE DELFT 36 TEL.:01180-287 51. KANTOORTHOLEN HOOGSTRAAT 28 PZC-12/2 TEL 01660-2338 GOES Het afgelopen weekeinde is in Goes op drie plaatsen ingebroken. Opvallend was dat in geen van de drie gevallen vermissingen werden aangegeven. Bij een kantoormachi- nehandel aan de Wijngaardstraat werd vermoedelijk de voordeur inge trapt waardoor het slot werd ver nield. Niet duidelijk is of de daders in het pand zijn geweest. De schade beliep 100 gulden aan het deurslot. Een draairaam moest het ontgelden bij een schoonmaakbedrijf aan de Westhavendijk. Ook hier neusden de inbrekers rond maar namen niets mee. In de Slagersvakschool aan de Westwal braken onbekenden een kan toortje en kast open. De schade bleef beperkt tot de braaksporen. TERNEUZEN Overslagbedrijf Terneuzen b.v. (OVET) investeert 12 tot 14 miljoen gulden in de bouw van een achtste drijfkraan met een hefvermogen van 25 ton. De opdracht ging naar Machinefabriek Figee n.v. in Haar lem. De nieuwe kraan lijkt op de huidige kraan 7, 'Noordzeereus 1' en moet voor het eind van dit jaar worden opgeleverd. OVET wil het gevaarte inzetten voor alle mogelijke werkzaamheden zowel op de Westerschelde als het Ka naal Gent/Terneuzen. De drijfkraan stelt het Terneuzense bedrijf in staat om vooral grotere scheepstypen (125.000 ton) snel en efficiënt te bedienen. Bij OVET werken circa 100 mensen. Foto: Kraan 7 van het Overslagbedrijf Terneuzen. De nieuwe aanwinst 'op de helling' bij Figee vormt een getrouwe kopie. KAPELLE Het seniorenorkest Zee land uit Kapelle geeft de komende maanden drie concerten in respectie velijk Breskens, Kloosterzande en jGoes. Het eerste optreden wordt ge- I houden in 'De Uitkomst' in Breskens 1 op woensdag 27 februari. Dit concert begint om 14.30 uur. Het muziekgezelschap doet woensdag 27 maart vanaf 14.30 uur huize Sint- Antonius in Kloosterzande aan. Op woensdag 24 april volgt tenslotte een concert in het psychiatrisch zieken huis Zeeland aan de Oostmolenweg in Kloetinge. Ook dit optreden begint om 14.30 uur. MIDDELBURG De tamboers, trompetters, majoretten en Bright Stars van de Middelburgse Turnver eniging '69 (MTV) hebben zondag met succes deelgenomen aan een carna valsoptocht in het Belgische Amay, een plaatsje in de buurt van Luik. De Middelburgers waren de enige buiten landse groep en kregen daarom een ereplaats voorin de stoet. MTV ver zorgde een showoptreden als finale.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9