ACTIE DUURT HAL VE DAG Schaatstoertochten op het Veerse Meer Drijfijs op de Zeeuwse vaarwegen OPPOSITIE TEGEN MOTIE Auto vernield bij ongeval PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT, DIJKGRAAF DE JAGER IN KRABBENDIJKE: Snelheidscontrole in Kapelle: 22 processen-verbaal Ruiten ingegooid van lagere school in Wemeldinge ILISSINGEN - De hele operatie rond het onschadelijk maken van de bom in Vlissingen, die ^aar wordt aangenomen onder het wegdek van de Vlamingstraat ligt, zal naar verwachting en halve dag in beslag nemen. In de periode dat de binnenstad in een straal van 150 meter and de vindplaats is ontruimd, wordt de Vlissingse binnenstad bewaakt door in totaal 275 lolitiemensen, waarvan 200 in de ontruimde zóne. Behalve het gebied waarin niemand lanwezig mag zijn, is er een tweede zone, waarin bewoners gedurende het demonteren van de lom niet buitenshuis mogen verblijven. -zóne Vermist KRABBENDIJKE Aan de roep van onder andere minis ter van waterstaat drs N. Smit-Kroes om geld te bespa ren op de bouw van waterzui veringsinstallaties kan moei lijk gehoor worden gegeven. De besparingsmogelijkheden die op- Berekening r ZE DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 Grote politiemacht p de been bij iemontage van bom Is datum voor het onschadelijk ma- en van de bom is zoals eerder gemeld mandag 4 maart gekozen. Burge- ïeester drs Th. J. Westerhout maakte laandagavond tijdens een informa- e-avond in het stadhuis duidelijk, at de weersomstandigheden daarbij ventueel roet in het eten kunnen ooien en tot uitstel van de operatie unnen leiden. Ilijft de datum van 4 maart gehand- aafd, dan gaat de hele operatie 's ïorgens om acht uur van start en zal >nd één uur zijn afgerond. In het te ntruimen gebied trekken tien groe- en van twaalf politiemensen, te be tonen in de Hendrikstraat door het ebied en controleren de woningen op chtergebleven bewoners. „Iedereen aat onder geleide weg. We zullen lies, in aanwezigheid van de bewo- lers, controleren, tot en met de kas- n en onder bedden", aldus hoofdin- pecteur J. G. den Rooijen. Hij zei te erwachten dat met de ontruiming wee a drie uur gemoeid zal zijn. anaf tien uur 's morgens mag nie- and zich in de zogenaamde B-zóne - et een straal van 450 meter rond de igplaats - op straat bevinden. Bewo- Dat de politie zeer alert is op het vinden van vermiste voor werpen, mag bekend worden geacht. Die familie in Vlissingen is er tegenwoordig wel heel erg van overtuigd. Toen zij deze week op bed lagen, begon de hond rond half een te blaffen omdat er werd aangebeld. Hevig ver schrikt keek mevrouw uit het slaapkamerraam, waar zij op de stoep een man in uniform ontwaarde. En voor een agent van politie wordt natuurlijk opengedaan. De agent vroeg de mevrouw zeer beleefd of zij twee zoons had. Bevestigend werd geant woord: de beide zoons van 11 en 13 jaar lagen al uren te slapen. Of mevrouw dat even wilde controleren, zo vroeg de agent beleefd. Geschrokken rende mevrouw naar de slaapkamer van de jongens: die bleken echter in diepe rust te zijn. Weer beneden gekomen werd haar gevraagd of er niets door de familie wordt vermist. Me vrouw en haar inmiddels nieuwsgierig geworden echt genoot antwoordden ontken nend, waarop de agent het echtpaar verlaat met de belof te dat „ze er nog wel van zullen horen." Tien minuten later, net nadat de familie weer in bed was gekropen, belde de recherche op met de vraag of er iets wordt vermist. Opnieuw werd ontkennend geantwoord. Of de familie toch maar even wilde nagaan of er geen bruine herenfiets te weinig in de schuur stond. En ja hoor, na een tocht door de koude tuin naar de garage bleek de reservefiets van de familie, die gebruikt wordt als er lekke banden zijn, verdwe nen. De rechercheur hielp de fami lie snel uit de droom waarom de nachtrust werd verstoord: een passerende agent had alarm geslagen, nadat hij de fiets onbeheerd en niet op slot bij het schoolplein had aange troffen. Aan de hand van de ingegraveerde postcode kon de eigenaar snel worden opge spoord. De oplossing van het raadsel bleek simpel: de oudste zoon had de fiets genomen om te gaan schaatsen op het opge spoten schoolplein, maar was vergeten de fiets weer mee naar huis te nemen. Sinds dus een voorwerp eer der terecht is, dan vermist, is die familie zeer overtuigd van de accuraatheid van de poli tie, óok al kost dat wat uurtjes slaap... ners van huizen in deze zóne hoeven hun woning niet te verlaten, maar moeten wel ramen en deuren opzen- zetten. De scholen in dit gebied (de Frans Naerebout- en Ichtusschool en de kleuterscholen Mezennest en Prinses Irene) zijn op de dag van demontage gesloten. De B-zöne wordt begrensd door de achterzijde van de woningen aan de Coosje Buskenstraat en Boule vard De Ruyter en strekt zich aan de oostkant uit tot de Landingstraat, Wijnbergsekade en Paardenstraat. Dit heeft onder meer tot gevolg dat bewoners van het Eiland hun huizen alleen via de sluizen kunnen bereiken. Onder de ruim zestig aanwezigen op de informatie-avond, vvoornamelijk middenstanders, bleek met name de vrees voor diefstal tijdens hun afwe zigheid groot. Dat risico wordt in de meeste gevallen niet door de verzeke ring gedekt en ook "de gerfteente zal dat risico in tegenstelling tot scha de aan panden en inboedel niet op zich nemen, zo bleek uit antwoorden van burgemeester Westerhout op vra gen uit de zaal. Volgens de heer Den Rooijen wordt dat risico niet alleen door de grote politiemacht vrijwel uitgesloten, maar ook door de aanwe zigheid van een helikopter, van waar uit het ontruimde gebied voortdurend wordt gadegeslagen. De omvang van de politiemacht - „Er is relatief gezien meer politie op de been dan tijdens de demontage van de bom in Leiden", aldus de hoofdinspecteur - leidde tot de vraag vanuit de zaal of ook de politie wordt gecontroleerd. „Stel dat iemand ergens een politie-uniform huurt en toch het gebied ingaat", aldus de vragensteller. Een dergelijke manoeuvre hoort echter niet tot de KAPELLE De rijkspolitie van Ka- mogelijkheden, zo bleek uit het ant- pelle heeft maandagmorgen een snel- woord van de heer Den Rooijen. heidscontrole gehouden aan de Dijk- Burgemeester Westerhout zei te ver- welseweg in Kapelle en aan de Post- wachten dat in het midden van de VLISSINGEN - Evenals elders in het land heeft de scheepvaart ook in Zeeland rekening te houden met ijs gang. In het stroomgebied van de Oosterschelde, zo bericht rijkswater staat, komt vooral op het traject Volkeraksluizen-Stavenisse zwaar, verspreid drijfijs voor. In de Schelde- Rijnverbinding bevindt zich middel zwaar, verspreid drijfijs. Licht tot middelzwaar drijfijs komt voor op de Wester schelde van Antwerpen tot Ter- neuzen. RITTHEM - Een ijzig tafereeltje aan de Zeeuwse kust. waarbij men zich allerlei ludieke voorstellingen kan maken: een rijtje uit hun krachten gegroeide lucifers bijvoorbeeld. Of£en garde-regiment met fraaie bontmut sen, in het gelid wachtend op de komst van de zeegod Neptunis, nou ja, gezien het knoestig voorkomen, zal hier eerder sprake zijn van de oude garde. Of gewoon camavalvierders die zich hebben verkleed als Vader Abraham of Aad van den Heuvel en een blik op de einder werpen... Maar het is niet meer of minder dan een speling van Moeder Natuur in eendrachtige samenwerking met Koning Winter, die dit paalhoofd bij Ritthem zo'n goedgemutst uiterlijk gaf. Moeilijk te besparen op bouw van de zuiveringsinstallaties weg. In totaal werden 220 auto's gecontro leerd. Aan de Dijkwelseweg leverde dit achttien processen-verbaal op we gens het overschrijden van de maxi mum snelheid van vijftig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was hier negentig kilometer per uur. Op de Postweg werden vier proces sen-verbaal uitgeschreven. Hier lag de hoogste snelheid op 77 kilometer per uur. volgende week duidelijk wordt of de bom er inderdaad ligt en in welke staat die zich bevindt. Dan pas kun nen de deskundigen van de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) bepalen op welke wijze het projectiel onscha delijk moet worden gemaakt. Aan het begin van de volgende week wordt een aanvang gemaakt met het blootleggen van de bom. Mocht bij dat onderzoek duidelijk (Slot zie pagina 11 kol. 1) Hoofdinspecteur Den Rooijen geeft uitleg over de ophanden zijnde ontruiming van de Vlissingse binnenstad. Achter de tafel van links naar rechts de heren A. L. Pronk, M. Matthijsse, burgemeester Westerhout en wethouder Adan. genoemd worden, dragen namelijk, vaak een academisch karakter. Op de werkvloer zijn verwachtingen die ach ter bureaus zijn gewekt in de praktijk lang niet altijd uitvoerbaar. Dijkgraaf G. J. de Jager betoogde dit maandag tijdens de districtsvergadering van het waterschap Noord- en Zuid-Beve land in Krabbendijke. De Jager haalde een handvol bewijzen aan voor de kloof tussen theorie en praktijk. Hij stelde onder meer dat het vrijwel onmogelijk is een zuive ringsinstallatie te ontwerpen die steeds voor honderd procent belast is. Het waterschap moet rekening hou den met bevolkingstoename en uit breiding van de bedrijvigheid. In re creatiegebieden speelt het vakantie seizoen een rol. Daar dient altijd een zekere overcapaciteit aanwezig te zijn. Hetzelfde geldt voor seizoensge bonden bedrijven als de mossel- en kokhanenindustrie. Een ander aspect dat de dijkgraaf WEMELDINGE Onbekenden heb ben zondagavond of later in de nacht ruiten ingegooid van de openbare lagere school aan de Spoorlaan in Wemeldinge. In totaal moesten vier ruiten van 220 bij 180 cm het ontgel den. Dat het hier zuiver een daad van vandalisme betreft, blijkt uit het feit dat er niets uit de school wordt ver mist. De politie verzoekt een ieder die hier iets van heeft gezien of gehoord zich op het bureau te melden. aankaartte, is de rijksheffing op onge zuiverd looswater. Het waterschap moet daarvoor nu 1,75 miljoen gulden op tafel leggen. Dat is ongeveer vijftig gulden per gezin. De doelcorporatie wil daar vanaf en is daarom druk bezig met het bouwen van zuiverings installaties. Volgens De Jager zit het waterschap nu op het goede spoor. Het complex in Waarde is in bedrijf en gedeputeerde mr J. Boersma zal 19 april de officiële opening verrichten. Een dag later mag het publiek de installatie komen bezichtigen. Eind 1985 zal het zuiveringscomplex bij Wissenkerke operationeel zijn. De eer ste spade voor het project in de Willem Annapolder bij 's-Gravenpol- der gaat najaar 1986 in de grond. Bij de laatste installatie kan, aldus De Jager, het achterwege laten van de stikstofverwijderingseis een be sparing op de bouwkosten opleveren van tien procent. De spreker baseer de zich daarbij op recente berekenin gen. In eerste instantie werd echter uitgegaan van een kostenbesparing van 25 procent. De Bevelandse dijkgraaf gaf aan dat het waterschap de 's-Gravenpolderse zuivering toch zonder stikstofverwij- deringsapparatuur zal bouwen nu mi nister Smit-Kroes voorstander is ge worden van verschillende, aan de plaatselijke situatie aangepaste lo- zingseisen. Het hangt echter van een besluit in Den Haag af of de besparing optimaal zal zijn. Als de minister voor een hogere rijksheffing op het looswa ter kiest, blijft die op jaarbasis steken op drie procent in plaats van negen procent. De lozing van gezuiverd afvalwater in poldersloten levert, zo meldde de wa terschapsman, een grote jisteb kos tenbesparing op. Rijksheffingen be moeilijken echter dat hier profijt van wordt getrokken door de waterschap pen. Om deze besparingsmogelijkheid toch nog een keer onder de aandacht van de regering te brengen zal het waterschap Noord- en Zuid-Beveland een brief sturen naar de bewindsvrou we van waterstaat. De Jager hoopte dat dat idee dan meegenomen zal worden in de parlementaire discussie over de heffingennota. Raad Aardenburg bespreekt donderdag positie wethouder AARDENBURG De gemeenteraad van Aardenburg bespreekt donder dag in een extra vergadering het functioneren van CDA-wethouder en loco-burgemeester R. van de Wijnc- kel. Drie raadsleden, A. van der Bliek (CDA), G. Bonte (Gemeentebelangen) en L. de Clerk (eigen lijst), hebben vorige week om de bijeenkomst ge vraagd. Ze verwijten de wethouder een 'eigen- grereid' optreden. Daarbij wordt ge doeld op zijn 'geheime' missie naar Den Haag, om er met minister van binnenlandse zaken mr J. Rietkerk van gedachten te wisselen over het functioneren van burgemeester drs W. L. A. Lockefeer en zijn optreden tegen zijn collega-wethouder W. van Helden, die hij via de secretarie-afdeling finan ciën een briefje liet sturen over een te hoge declaratie. Het ging om een bedrag van 132,-. Later legden beide bestuurders het geschil bij. Of een eventuele motie van wantrou wen tegen Van de Wijnckel donderdag een.meerderheid haalt wordt betwij feld. De wethouder zou namelijk kun nen rekenen op steun van de vijf leden tellende oppositie, bestaande uit D'66, WD, PvdA en de tweemansfrac tie van lijst Standaert. Op de agenda staat ook een voorstel om een schilderij van de Rabobank Eede, dat al in 1982 symbolisch werd aangeboden, onder dankzegging te aanvaarden. B en w hebben een meerder- en een minderheidsstandpunt over perso neelsuitbreiding van de afdeling so ciale zaken. Als het aan de meerder heid in het college ligt, reserveert de raad donderdag ruim 24.000,- voor een parttimekracht, die overigens nu al in het kader van een stage bij de dienst werkzaam is. Een minder heid houdt het op een maximumsala ris van 20.479,25. Het restant ruim 3.532,zou moeten worden aange wend voor het salaris van een nieuwe kracht voor de secretariaatswerk zaamheden in het kader van de indi catiecommissie bejaardenoorden. Andere agendapunten: de fusie van de streek VW's voor Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen en een voorstel om de openbare basisschool te ver noemen naar het beroemdste school hoofd dat Aardenburg heeft gekend: G. A. Vorsterman van Oyen, bevorde raar van onder meer land- en tuin bouw. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. KAMPERLAND - De ijsclub Kam perland houdt vandaag - dinsdag - schaatstoertochten op het ijs van het Veerse Meer. Er kan worden gereden over afstanden van 10, 25, 50, 75 en 100 kilometer. Liefheb bers kunnen vanaf 10.00 uur van morgen inschrijven in café-res taurant d'Ouwe Veerstoep aan de Kamperlandse haven. Er is een parcours van ongeveer vijf kilometer in de richting van de Houtplaat uitgezet, dat met vlag gen is afgebakend. De deelnemers krijgen in d'Ouwe Veerstoep tegen een kleine vergoeding een stempel kaart. Zowel op de Houtplaat als in de oude landbouwhaven wordt een stempelhok ingericht. Na ver trek vanaf d'Ouwe Veerstoep kun nen de deelnemers al naar gelang hun uithoudingsvermogen tussen de Houtplaat en oude landbouw haven hun baantjes trekken. Er is overleg gevoerd met de ge meente, politie, rijkswaterstaat, de dienst Domeinen en het recreatie schap Het Veerse Meer. Voorzitter J. Mol van de Kamperlandse ijs- club noemt het een unicum dat er op het Veerse Meer een toertocht wordt geschaatst. De organisatie van een dergelijke tocht in 1979 ging op het allerlaatste moment vanwege invallende dooi niet door. Het uitgezette parcours bevindt zich geheel in het ondiepe gedeel te, binnen de 1.50-meterlijn die voor de scheepvaart met staken is gemarkeerd. De heer Mol: „Het ijs is daar zo'n 15 centimeter dik en de waterdiepte onder het parcours is nergens meer dan 80 a 100 centi meter. Speciaal met het oog op de veiligheid hebben we het zo uitge zet". De ijsclub heeft zich verzekerd van de medewerking van de EHBO- ploeg Kamperland. Deelnemers kunnen overigens de hele dag star ten, maar om 17.00 uur moet de tocht afgelopen zijn. „Dan wordt het donker en moet iedereen bin nen zijn", aldus de heer Mol. PHILIPPINE Bij een ongeluk in de Zandstraat bij Philippine is in de nacht van zondag op maandag rond één uur de auto bestuurd door V. H. uit Sint-Kruis onherstelbaar beschadigd. H. reed over de Zandstraat richting IJzendijke en raakte vlak voor Philippine op onverklaarbare reden de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto over de kop ging. De bestuurder is met de schrik vrijgekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 7