het weer scheepmaker Brandt Corstius: geen alternatieve prijs Bezoek na hartoperatie If 5 Thatcher krijgt steun in Belgrano-affaire CHLOORGASVA TEN IN NOORDZEE KUNNEN 'SPONTAAN' OPENBARSTEN PZC/ binnen-buiten land 'ES DODEN DOOR A UTOBOM IN BEIROET ONTVOERDER HEINEKEN DONDERDAG UITGELEVERD Nederland wijst 12 Tamils uit geen misleiding la gerhuis DOLLAR WEER DUURDER Marine voor het eerst sinds '56 naar Iraël Syrië Uitstel invoering kaderwet voor volwasseneneducatie SIDON/BEIROET (UPI/RTR/AFP) - Duizenden islamitische betogers uit Beiroet zijn maan- lag, met steun van gewapende groepen, Sidon in Zuid-Libanon binnengetrokken en hebben ;r drankwinkels geplunderd en gedemonstreerd tegen de Libanese president, Amin Gemayel. Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water BONDEN: MAAT VOL BIJ VERNIEUWING LAGER ONDERWIJS AMSTERDAM (ANP/RTR) - Het koersverlies dat de Ame rikaanse dollar eind vorige week opliep is maandag weer vrijwel volledig goedge maakt. Regis Debray De vroegere linkse guerrilla-tacticus Regis Debray heeft zijn post als speciale adviseur van de Franse president Francois Mitterrand verloren. Hij is benoemd tot rappor teur van de raad van state, het hoog ste Franse rechtscollege in bestuurs zaken. INSDAG 19 FEBRUARI 1985 Extreme islamieten in idon eisen eigen staat Na de terugtrekking van het Israëli sche leger in Zuid-Libanon zijn onge veer vijftig personen geëxecuteerd, die ervan werden beschuldigd te heb ben samengewerkt met de Israëliërs. Dat meldt het Amerikaanse week blad Newsweek in het jongste num mer. Het blad, dat zich beroept op Israëli sche bronnen, stelt dat de wraakne mingen al tijdens de terugtrekking van de Israëliërs uit Sidon begonnen. Een Libanese commandant in Sidon verklaarde dat deze terechtstellingen „zeker zullen doorgaan". Hij vindt dat de „collaborateurs" beter kunnen ver trekken omdat zij „daden tegen de bevolking" hebben begaan. Journalisten meldden dat zondag in Beiroet negen personen, die ook wer den verdacht van collaboratie met Israël, zijn opgepakt door het „Natio nale Libanese verzet". )e islamitische fundamentalisten chreeuwden leuzen tegen Gemayel, srael en het Libanese leger en eisten [e stichting van een islamitische re- iubliek. Gesteund door met automa- ische geweren en granaatwerpers be rapende mannen verwoestten de isla- nieten in heel Sidon zeker tien dran- winkels - de drank werd buiten uit- egoten. e betogers zwaaiden met beelden an de Iraanse leider, ayatollah Kho- neini, en de vermiste shi'itische leider mam Mussa Sadr. Jeregelde Libanese troepen, die za- erdag de controle over Sidon overna- |nen van het Israëlische leger, waren achteloos tegenover de fanatieke [slamieten. <e Amal beweging, die een multi- onfessioneel Libanon steunt, hield en eigen betoging om de bevrijding an Sidon te vieren maar daar werden ationalistische, en geen islamitische, euzen geroepen. h een shi'itische wijk van Beiroet is aandag een autobom ontploft, oor de ontploffing zijn minstens zes oden en 20 gewonden gevallen. Na- ijgelegen gebouwen werden bescha- igd. e autobom ontplofte op 50 meter an een kantoor van de Amal, maar nder de slachtoffers zijn geen leden an Amal. Syrië wil zijn 12.000 troepen ook uit Libanon terugtrekken, zo heeft de Syrische minister van voorlichting, Vasin Rajjouh, verklaard in een in terview met het Libanese blad As Safir. Volgens de bewindsman wacht de regering in Damascus op de Juiste omstandigheden" om de Syrische strijdkrachten uit het buurland terug te halen. Maandagochtend hebben zich ook in cidenten voorgedaan in de door Israel bezette gebieden waar een autobus in brand is gestoken bij Hebron, de vlag van de PLO werd gehesen op een barricade ten noorden van Jeruzalem en een granaat werd geworpen in Gaza. Dit heeft een Israëlische woord voerder bekendgemaakt. Nederland heeft in de mensenrech tencommissie van de Verenigde Na ties een dringend beroep op Israël gedaan, zijn beleid in de bezette gebieden te veranderen. PARIJS (ANP) - Frankrijk levert een van de in Parijs gevangen zittende ontvoerders van Alfred Heineken uit. De 27-jarige Cor van H. gaat donder dag naar Nederland, waar hij dan vervolgd kan worden voor de ontvoe ring zelf, zo is in Parijs uit welinge lichte bron vernomen. De tweede ontvoerder, de 26-jarige Willem H„ blijft nog in Frankrijk in afwachting van een uitspraak van de Raad van State, waar hij om cassatie heeft gevraagd van het vonnis van het Parijse hof. Dat sprak zich 23 mei vorig jaar uit vóór uitlevering op grond van de door Nederland aange voerde beschuldiging: ontvoering. In het geldende uitleveringsverdrag tussen Nederland en Frankrijk staat daarover evenwel niets. Vandaar dat de twee probeerden te worden uitgele verd op andere gronden, bij voorbeeld mishandeling, waarover het verdrag wel spreekt. Op mishandeling staat een veel lagere gevangenisstraf dan op ontvoering. De Franse rechter vond in mei dat eerder dan de letter de geest van de wet dient te worden gerespecteerd. Van H. wordt beschouwd als het brein achter de ontvoering. Een krachtig hogedrukgebied van 1035 millibar strekt zich uit van Scan dinavië zuidoostwaarts over de Noordzee en ons land. Langs de zuid- flank van dit systeem stroomt zeer koude heldere lucht over Zeeland. Vanochtend vroeg vriest het nog een graad of 10 en ondanks de zon zal de middagtemperatuur niet boven het vriespunt komen; bij weinig wind voornamelijk uit het oosten is het toch fraai winterweer. De komende nacht vriest het opnieuw matig tot streng. Voor geïnteresseerden is te melden dat het winter getal, dat eerder in deze krant verscheen, gisteren de 180 over schreden heeft. Tweehonderd is de grens voor een zeer koude winter. AMSTERDAM (ANP) - Hugo Brandt Corstius aan wie het kabinet heeft geweigerd de staatsprijs voor de let terkunde, de P. C. Hooftprijs, toe te ken nen voelt er niets voor om tezijnertijd een „al ternatieve" P.C. Hooft prijs in ontvangst te ne men. Hij verklaarde dit maandag in een reactie op de mededeling dat columnist Nico Scheep maker zo goed als rond is met dit alternatief. Ik doe er liever niet aan mee. Het gaat mij niet om het geld. Ik heb dat Nico Scheepmaker en kele dagen geleden al laten weten. Ik wil er verder niet veel over zeggen, aldus Brandt Corstius. Tien uitgeverijen had den het Cestoda-prijs comité van Nico Scheepmaker al de 10.000 gulden toegezegd die bij de 'echte' P.C. Hooftprijs horen. Ook de bij de prijs behorende sculptuur en ketting wa ren door de schepper er van, Eric Claus, aan de columnist toegezegd. Querido, de uitgever van de boeken van Brandt Corstius, zou de festiviteiten betalen rond de uitreiking van de alternatieve P.C. Hooftprijs, aldus Nico Scheepmaker. De door de regering gepasseerde 'echte' jury van de P.C. Hooftprijs zou verder aanwezig zijn bij de al ternatieve prijsuitrei king. Scheepmaker had al zo'n beetje gerekend op Brandt Corstius' reac tie: „Ik had de uitgeve rijen gezegd nog geen geld over te maken". Als Brandt Corstius bij zijn besluit de prijs van het door een aantal vooraanstaande schrij vers gesteunde HBC-co- mité niet te accepteren, zal Scheepmaker de overgemaakte bedra gen terugstorten. „Of we roepen een fonds voor oude, armlastige literatoren in het leven. Daar hebben we dan na tuurlijk de toestem ming van de storters voor nodig". DEN HAAG (ANP) - Publikatie van de invoeringswet Kaderwet volwas seneducatie voor 1 augustus kan niet worden gehaald. Dat is naar de me ning van minister Deetman (onder wijs) reeds nu volstrekt duidelijk. Hij heeft de Tweede Kamer maandag meegedeeld, dat thans gedacht wordt aan uitstel van invoering van de Ka derwet tot 1 januari 1987. De Kaderwet - een initiatief van de PvdA-kamerleden Van Kemenade, Worrell en Wallage - beoogt een wette lijk kader te scheppen voor de volwas seneducatie. HAAKSBERGEN (ANP) - Twaalf Ta mils, die vrijdag bij Haaksbergen illegaal vanuit West-Duitsland Ne derland waren binnengekomen, zijn maandag op last van justitie naar West-Duitsland teruggestuurd. De Tamils hadden asiel aangevraagd in Nederland. Justitie heeft hen zater dag gehoord. De Tamils verbleven in het politiebureau van Haaksbergen. De laatste tijd zoeken veel Tamils hun toevlucht in West-Europa, uit vrees voor het geweld op Sri Lanka waar extremitische Tamils voor onafhan kelijkheid vechten. De Stichting Vluchtelingenwerk Ne derland is zeer verontwaardigd over de handelwijze van justitie, te meer omdat inmiddels een kort geding was aangespannen om uitwijzing van de Tamils te voorkomen. Het ministerie van justitie deelde mee dat de asielaanvragen van negen Ta mils (drie hadden er in West-Duits land al asiel aangevraagd) individueel zijn beoordeeld. Volgens de woord voerder van Justitie hebben de man nen niet aangetoond dat zij aan spraak kunnen maken op de vluchte lingenstatus. Dat niet met hun uitwij zing naar West-Duitsland is gewacht tot er op 8 maart een kort geding dient tegen de Staat, heeft te maken met het feit dat Nederland dan de Tamils niet meer naar West-Duits land zou kunnen terugsturen, aldus Justitie. Wind: overwegend oost tot zuidooste lijk, 3 tot 4, zicht: meest matig, tempe ratuur kustwater: om of net onder het vriespunt, afwijking waterstanden: omstreeks een halve meter verlaging, maximum golfhoogte monding Schei- des: minder dan een halve meter zeegang. Voor morgen: weinig veranderingmaar minder koud met een maximum temperatuur net boven het vriespunt, 's Nachts is ër nog steeds matige vorst. Er waait een matige zuidelijke wind. Voor donderdag tot en met zaterdag: de zuidelijke wind voert steeds zachtere lucht over de omgeving. Het blijft overwegend droog met eerst kans op ochtendmist. Een maximum temperatuur oplopend tot plus 5 gra den. 's Nachts lichte vorst. ZON EN MAAN 20 februari Zon op 07.45 onder 18.03 Maan op 08.35 onder 18.43 Dinsdag 19 februari (N.M. 19.43) uur cm uur cm Vlissingen 1.47 206 14.05 225 Terneuzen 2.13 227 14.30 243 Zierikzee 2.54 142 15.53 163 Hans weert 2.58 237 15.25 259 Wemeldinge 3.39 169 15.54 195 O.-Scheldemond 2.30 145 14.50 163 Bruinisse 4.10 191 16.35 214 Woensdag 20 februari uur cm uur cm Vlissingen 2.23 229 14.42 237 Terneuzen 2.49 251 15.06 256 Zierikzee 3.25 155 16.33 169 Hans weert 3.36 258 16.03 270 Wemeldinge 4.17 184 16.32 203 O.-Scheldemond 3.00 149 15.15 165 Bruinisse 4.55 195 17.10 216 Dinsdag 19 februari uur cm uur cm Vlissingen 8.19 214 20.27 189 Terneuzen 8.54 227 21.04 203 Zierikzee 8.54 178 21.09 144 Hansweert 9.16 245 21.24 223 Wemeldinge 9.12 197 21.31 166 O.-Scheldemond 9.15 147 21.35 113 Bruinisse 10.00 198 22.05 165 Woensdag 20 februari uur cm uur cm Vlissingen 9.04 231 21.05 197 Terneuzen 9.37 244 21.43 210 Zierikzee 9.33 188 21.39 148 Hansweert 9.59 262 22.03 231 Wemeldinge 9.50 211 22.06 171 O.-Scheldemond 9.45 147 21.40 107 Bruinisse 10.30 200 22.35 163 LOUISVILLE (AP) De derde mens met een kunsthart, de Amerikaan Murray Haydon, heeft kort na zijn operatie al bezoek gekregen van zijn vrouw Juanita. Haydon werd zondag in het Humana-hartinstituut in Louisville geopereerd. SIDON (AP) In de Zuidlibanese stad Sidon werd een man opgepakt die gecollaboreerd zou hebben met de Israëliërs. Gewapende mannen namen de in pyjama geklede Mahmoud Habli mee en dwongen hem in de kofferbak van een auto te stappen. Sinsdien is niets meer van hem vernomen. (Van onze correspondent LONDEN - Het Britse Lagerhuis heeft maandagavond met een grote meerderheid een motie van de Labour-partij verworpen, waarin de regering wordt verweten het parlement te hebben misleid over de ware toedracht van het tot zinken "brengen van de Argentijnse kruiser Generaal Belgrano. De uitspraak was de climax van het debat over de slepende Belgrano-af- faire, waarin de regering-Thatcher geen moment in echte moeilijkheden kwam. Dat was vooral te danken aan minister Heseltine (defensie), die alle beschuldigingen over een het in de doofpot stoppen van de zaak met verve naast zich neerlegde. Heseltine gebruikte zijn speech ver der vooral voor een vernietigende en gedetailleerde aanval op Clive Pon- ting, de hoge defensie-ambtenaar die documenten over de Belgrano-affaire doorspeelde naar het parlement. DEN HAAG (GPD) - Het Rijk stelt geen extra faciliteiten voor de invoe ring van de nieuwe basisschool ter beschikking. De vakbonden menen dat de maat „meer dan vol is". Zij roepen hun leden op te stoppen met het doorvoeren van vernieuwingen in het lager onderwijs. Dat is maandag bekend geworden nadat een overleg tussen staatssecre taris Van Leijenhorst van onderwijs en de vakbonden op niets is uitgelo pen. Volgens de vakbonden heeft de staatssecretaris in het verleden 1156 extra arbeidsplaatsen toegezegd. Van Leijenhorst en minister Deetman ont kennen dat. Voor al het extra werk dat de invoe ring van de basisschool geeft, mogen de komende jaren de onderwijzers worden ingezet, die anders door fusies en terugloop van leerlingenaantallen werkloos zouden worden. Zij komen bovenop de formatiesterkte van de school en worden „boventallig" ge noemd. Het is overigens niet zeker dat die boventalligen kunnen blijven werken op de school waar ze nu zitten. Minister Heseltine Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële koers vastgesteld van 3,7120 gulden, bijna 1,5 cent meer dan de 3,6985 gulden op vrijdag. Later steeg de koers met nog eens twee cent tot omstreeks 3,73 gulden bij het slot van de handel. De banken vragen vandaag 3,76 gulden voor een dollar en betalen er 3,64 gulden voor. Volgens valutahandelaren in Amster dam is de koersdaling van vrijdag voor velen aanleiding geweest om weer dollars te kopen. In een structu re daling van de dollarkoers wordt namelijk voorlopig niet geloofd. Er was maandag sprake van een 'dunne' markt met enkele grote commerciële orders uit West-Duitsland. De dolla raankopen aan het eind van de mid dag zorgden voor een wat paniekerige stemming. Ook op de andere Europese valuta markten ging de dollarkoers weer omhoog. In Frankfort werd een offi ciële koers vastgesteld van 3,2788 mark tegen 3,2650 mark op vrijdag. Er waren geen tekenen van ingrijpen van de Bundesbank. DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds 1956, toen de crisis rond het Suez-kanaal leidde tot Frans-Brits ingrijpen in Egypte en tot oorlog tussen Israël en zijn Arabische buur landen, zullen Nederlandse marine schepen een bezoek brengen aan een Israëlische haven. De standaardfregatten Callenburgh, Van Kinsbergen en Piet Heyn, het bevoorraadingsschip Zuiderkruis en de Evertsen van de Van Speykklasse brengen van 10 tot 16 maart een bezoek aan de Israëlische haven plaats Haifa, voor onder meer vlagver toon. Tegelijk brengen het geleidewapen fregat Tromp, de Van Galen en de Isaac Sweers (Van Speykklasse) een bezoek aan de Egyptische haven plaats Alexandrië. De acht oppervlakteschepen en de onderzeeboot Potvis vormen een es kader dat op 4 februari is uitgevaren voor een oefenreis naar de Middel landse Zee. Volgens Debray zelf heeft zijn over plaatsing geen politieke achtergrond. Dat het ministerie het niet raadzaam achtte, alle omstandigheden rond het tot zinken brengen van de Generaal Belgrano openbaar te maken had en heeft te maken met militaire veilig heid, zo zei Heseltine. Van misleiding van het Lagerhuis was en is geen sprake, aldus de minister. Een commissie van het Lagerhuis zal nu alsnog documenten mogen inzien waarin een volledige weergave staat van wat er precies met de Generaal Belgrano gebeurde, zo beloofde Hesel tine. Labour-woordvoerder Denzit Davies zei dat er wel degelijk sprake is geweest van excessieve geheimhou ding en van directe misleiding van het parlement. Als hoofdschuldige wees hij staatsse cretaris John Stanley (defensie), wiens aftreden hij eiste. Stanley zei later niet aan aftreden te denken. IJMUIDEN (ANP) - Het gevaar dat een van de zeventien in de Noordzee voor IJmuiden nog vermiste chloor- gasvaten spontaan openbarst is aan zienlijk groter dan tot nu toe werd aangenomen. Volgens de berekeningen van het che misch concern AKZO en de onder zoekorganisatie TNO moeten de bou ten van de afsluiters zo ver zijn door geroest dat een lichte schok al vol doende is om ze te laten springen. Dit heeft R.C. Schril, hoofd operatio nele zaken rampenbestrijding van de directie Noordzee van Rijkswater staat maandag gezegd. Volgens hem wordt gevreesd dat een vissersschip een van de vaten een dezer dagen ophaalt. Een ontploffing zou bij een ongunstige wind de dood van alle opvarenden tot gevolg hebben, zegt hij. Ondertussen kan Rijkswaterstaat slechts met alle beschikbare mate rieel en de assistentie van mijnenbe- strijdingsschepen van de Marine blij ven zoeken naar de nog vermiste vaten. Een vaarverbod voor het be trokken gebied is juridisch onmoge lijk en waarschuwingen aan zeevaren den blijken weinig effect te hebben, aldus Schrill. Dat laatste werd vol gens Rijkswaterstaat zondagmiddag even na twee uur nog eens bevestigd, toen het Chinese schip „Thun Tank 10" regelrecht de gaswolk van een zojuist tot ontploffing gebracht vat dreigde in te varen. Door snel ingrij- pen van het vliegtuig van Rijkswater staat, dat de opruimwerkzaamheden begeleidt, konden ongelukken wor den voorkomen. De vaten zijn afkomstig van een Iraaks zeeschip. Dat verloor er in december 1979 voor IJmuiden in to taal 51. Zondagavond is het laatste van een serie van acht recentelijk gevonden vaten tot ontploffing ge bracht. Het totaal aantal geborgen of tot ontploffing gebrachte vaten is daarmee op 34 gekomen. Gistermiddag hervatte Rijkswater staat het zoeken naar de zeventien die nog worden vermist. In de loop van de week zal de marine daarbij opnieuw assisteren. Een tiental be drijven heeft Rijkswaterstaat aan biedingen gedaan om met nog verfijnder apparatuur de vaten che mische op te sporen. De restanten van de tot ontploffing gebrachte vaten worden onderzocht door Akzo en TNO. PZC^ Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overiijdens advertenties maandag- t/'m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40: franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 21/2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel- Iburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3