Piet van Akker: de rem gaat er nog een keer af Zege Phil Anderson niet meer in gevaar Londen wil tweekamp Oefenwedstrijd van Oranje gaat door Jeugd Animo in promotieduel GERRIT SOLLEVELD WINT LAATSTE ETAPPE OUD-WINNAAR ZEEUWSE 'KLASSIEKER'AL 22 JAAR GESTOPT Schande Combine Slechte winter VROEGERE WINNAAR RIJDT BIJ DE VETERANEN Loopwerk RILLAND Dik tweeëntwintig jaar nadat hij zijn laatste schaatswedstrijd reed is Kees de Jager uit Rilland nog altijd verknocht aan zijn 'oude liefde'. „Als de Elfstedentocht dit jaar gehouden was, had ik de hele dag voor de tv gezeten",zegt hij. Nauwelijks is hij uitgesproken of het 'kleurenoog' in de hoek van de kamer vertoont het gezicht van de heer Sipkema, voorzitter van de Elfstedenvereniging. „Fantastisch", mompelt Kees de Jager, nadat hij het grote nieuws heeft vernomen. Dus toch een Elfstedentocht. Kees de Jager nog steeds verknocht aan 'oude liefde' Zelfheeft Kees de Jager, tweeënvijftig inmiddels, tot twee keer toe zijn beurt voorbij laten gaan. In '56 en in '63 immers was hij in de gelegenheid in Friesland te rijden, maar De Jager werd weerhouden door een soort valse bescheidenheid. „Als ik ooit de Elfste den had willen rijden, had ik het in 1956 moeten doen. Ik heb het toen niet gedaan. Misschien was het wel de angst voor het onbekende. Achteraf zeg ik, dat ik het toen had moeten doen". De laatste tocht in 1963 kwam voor de Bevelander in feite te laat. Tijdens Sluis-Brugge-Sluis, de Zeeuw se klassieker, in dat jaar werd hij al 'uit de ijzers' geschaatst. „Ik had weinig getraind en kon toen al niet meer met de besten meekomen". Eind jaren vijftig en begin jaren zestig hield de familie De Jager danig huis op de verschillende Zeeuwse schaats banen. Jan de Jager (de vader van Kees) was de onbetwiste ster. De stamhouder van de familie maakte in zijn beste jaren twee keer deel uit van de nationale kernploeg. Zijn jongere broer Jaap is nog altijd actief en reed vorig jaar, als 57-jarige, de alternatie ve Elfstedentocht in Canada. Kees, de jongste telg, won in zijn beste jaren twee keer Sluis-Brugge-Sluis, maar benaderde nooit het niveau van zijn vader. „Het moest eigenlijk niet ge beuren dat ik nog verloor van mijn vader, maar het was geen schande. Ja, in de familie werd er wel gekscherend over gedaan. Zo van: 'Je moet die ouwe nu maar eens...'". tot de nationale sprintploeg schopte. „Hij had natuurlijk meer mogelijkhe den dan mijn vader indertijd, maar hij had het er ook voor over om twee tot drie keer in de week naar Den Haag te rijden. Dat is geen flauwekul". Na de strenge winter van '63 hield Kees de Jager het wedstrijdschaat- sen voor gezien. Hij had net een eigen bedrijf en bovendien werd hij in beslag genomen door een andere pas sie: ploeg-wedstrijden. In 1954 was hij al begonnen in de tractor en negen jaar later werd hij gehuldigd als Nederlands kampioen. Bovendien werd hij in datzelfde jaar uitgezon den naar de wereldtitelstrijd in Ca nada en een jaar later naar het WK in Oostenrijk. „Ploegen is vakman schap. Je bent drie uur bezig in volle concentratie en je hebt veel meer last van zenuwen, dan bij het schaatsen". Terwijl het winterzonnetje schijnt steken enkele deelnemers het Slotermeer over voor deze negende Elfmerentoct was gegeven. SNEEK (ANP) - Ruim 8.000 schaats liefhebbers hebben maandag deel genomen aan de Elfmerentocht in Friesland. Het is voor het eerst sinds 1963 dat deze 105 kilometer lange toertocht in zijn geheel kon worden verreden. In 1982 werd een alternatieve Elfmerenroute gere den van 70 kilometer. Het met reservisten versterkte poli tiekorps van Sneek had maandag ochtend zijn handen vol om de enorme verkeersstroom op te van gen. Hier en daar ontstonden files, maar rond een uur of negen had men de situatie weer volledig in de hand. Volgens de organisatie was de kwa liteit van het ijs uitstekend. Wel moest op diverse plaatsen „ge kluund" worden, waarvoor speciale houten loopvoorzieningen waren, aangebracht. Echte problemen de den zich niet voor. Rond één uur in de middag arriveerde de eerste deel nemer weer in Sneek, waar om acht uur in de ochtend het startschot De route van de Elfmerentochl loopt via IJlst, Heeg, Oudega, Gaastmeer, Woudsend, Sloten Balk, Galamadammen, Hindelo- pen, Workum, Bolsward, IJlst na Sneek. In totaal worden zes van de Friese elf steden aan gedaan. Ei waren ongeveer tweehonderd vrij' willigers ingeschakeld om de stroom schaatsers in goede banen te leiden. Kees de Jager met de plaquette, die hij in 1961 won door Sluis-Brugge-Sluis op zijn naam te schrijven. LONDEN (DPA) - Het loven en bieden voor de organisatie van de herkamp tussen de schaakgrootmeesters Kar- pov en Kasparov is maandag, drie dagen na het tumultueuze en bizarre einde van de eerste tweekamp, direct op gang gekomen. Londen heeft voor de gelimiteerde herkamp over 24 partijen in september 200.000 Engel se ponden over, tegen de 800.000 gulden. Grootmeester Raymond Keene, ver tegenwoordiger namens de Engelse schaakbond bij de FIDE, realiseerde zich natuurlijk, dat dit relatief lage bedrag voor een ongelimiteerde twee kamp een lachertje zou zijn. „Als er sprake is, dat er in september weer een tweekamp over zes winstpartijen wordt georganiseerd, dan moet je ui teraard zo'n bod vertienvoudigen. Wij gaan er evenwel van uit, dat de FIDE een tweekamp zal uitschrijven over 24 partijen. In dat geval is ons bod heel redelijk, al zullen er ongetwijfeld nog betere aanbiedingen komen". VENLO (ANP) - De laatste oefenwed strijd van het Nederlands elftal voor het duel tegen Cyprus gaat woens dagavond door. Het veld van eerste- divisieclub FC VW in Venlo is be speelbaar. Tot deze conclusies kwamen maan dag interim-coach Leo Beenhakker en chef De Jong van de grond technische dienst van de KNVB. De Jong had het veld van De Koel vrijdag al geïnspec teerd. Maandag bleek de conditie van de grasmat er alleen maar op vooruit te zijn gegaan. Wim Kieft van Pisa kan volgende week woensdag met het Nederlandse elftal de kwalificatiewed strijd tegen Cyprus spelen. Beenhou wer zal Kieft in elk geval selecteren voor deze wedstrijd. OOST-SOUBURG Na het behalen van de zaalkorfbaltitel in de hoogste klas van de afdeling doet Animo J1 uit Souburg zaterdag weer een poging om promotie naar het district te halen. Al jaren goed voor een kampioen schap slaagde de ploeg daar tot nu toe nooit in. De vijfde poging brengt Animo in Gorcum tegen GKV J1 in de zaal. De verliezer van dit duel (in de Gor- cumse sporthal) krijgt Quick J1 als volgende tegenstander. Bij een even tueel gelijkspel staat GKV J1 - Quick J1 als eerstvolgende ontmoeting. In die dagen schuwde de familie De Jager de combine ook niet. Kees de Jager, houder van een akkerbouw- en fruitteeltbedrijf, roept Sluis-Brugge- Sluis van 1956 nog even in de herin nering: „Onderweg moesten we de schaatsen afdoen en ongeveer vier honderd meter lopen. Een prachtige handicap natuurlijk. Thuis had ik al geoefend om die schaatsen zo snel mogelijk af- en weer aan te doen. Dat leverde in die wedstrijd een behoor lijke schifting op. Op de terugweg moesten we weer dat stuk lopen en we bleven over met Jan Blok en Staf Dobbelaere. M'n vader en m'n oom Jaap reden er ongeveer vijftig meter achter, maar zij gingen natuurlijk niet op mij jagen. Uiteindelijk bleef ik over met Jan Blok en pas in de laatste kilometer reed ik van hem weg. Ja, het was een stuk moeilijker geweest als de 'familie' achter me aan was gegaan", aldus Kees de Ja ger, die in datzelfde jaar, achter zijn vader, tweede werd tijdens de Zeeuwse titelstrijd. In 1961 won Kees de Jager opnieuw in Sluis. De lichte dooi verhinderde niet dat het ijs er geweldig goed bij lag. Een kolfje naar de hand van de toen 28-jarige Kees de Jager. Al vroeg in de wedstrijd kwam hij samen met Jaap de Roo aan de leiding. De Roo bleek duidelijk minder bedreven dan De Jager tijdens het aan- en afdoen van de schaatsen. „De eerste keer heb ik op hem gewacht, maar op de terug weg ben ik doorgegaan. Het ijs liep formidabel en ik ben altijd meer een glijder dan een werker geweest", ver haalt Kees de Jager. Ook in die periode was het voor de Zeeuwse schaatsers al de gewoonte in de zomer met de training te beginnen. Zelf deed Kees de Jager aan atletiek en ook fietste hij vele kilometers. „Dikwijls trainde je voor niets, want in een slechte winter kon je niet schaatsen, of soms maar een paar dagen. Later zijn we nog een poosje elke zaterdag naar Amsterdam ge gaan om op de kunstijsbaan te trai nen. Mijn vader was altijd de beste schaatser. Hij had er ook meer voor over dan wij. Hij wilde zijn lichaam altijd gezond houden en ging regelma tig trainen als hij al een hele dag flink gewerkt had". Toch heeft Kees de Jager ook veel respect voor een man als Arjaan van de Kreeke, die het ooit Het schaatsen bleef hij echter volgen. Weliswaar op afstand, maar toch in tensief. „Het enthousiasme is nog volop aanwezig. Ik vind het nog steeds één van de mooiste sporten die er is. Ik heb deze winter nog wel wat geschaatst. Nee, geen tochten en dat is toch wel een beetje een schande. Het schort me een beetje aan conditie. Ik heb er altijd hard voor moeten trainen. Ik' doe nu aan kleiduiven- schieten, maar daar ben ik niet zo goed in. Verder ga ik elke winter skiën...". CADZAND De wedstrijd Sluis-Brugge-Sluis komt voor Piet van Aki eigenlijk ongelegen. De tweevoudige winnaar uit de jaren vijftig kampt geruime tijd met een slepende heupblessure en is sinds kort bij fysiotherapeut onder behandeling. „Daar heb ik het advies gekregen voorlopig niet meer te schaatsen", bekent hij. Maar het bloed kruipt waar niet gaan kan: Piet van Akker inmiddels 58 jaar is er vandaag dan bij. Er is inmiddels vastgesteld dat de heupblessure geen kwestie van slijta ge is. Dat is een geruststelling voor de schaatsveteraan. Hij denkt zelf dat het en gevolg is van zijn onbezonnen sportieve arbeid. „Tot voor de eerste Sluis-Brugge-Sluis was ik eigenlijk niet bijzonder actief geweest", herin nert hij zich. „Maar die rit (in 1950) won ik en sindsdien ben ik mijn hele leven door bij de sport betrokken geweest". Staf Dobbelaere haalde hem direct na zijn eerste zege van de internationale schaatswedstrijd over om zich op het lopen te werpen. Samen met de be kende atleet uit Schoondijke trainde hij vele uren en die arbeid wierp zijn vruchten af. „Ik won in Sluiskil een bevrijdingsloop en niet veel later won ik in Middelburg de Singelloop". Maar vrij snel daarna dienden de eerste blessures zich al aan. „Het lopen ging niet meer en ik moest wat anders. Ik ben toen veel gaan fietsen. Samen met Toine van den Bunder heb ik heel wat kilometertjes gemaakt. Die kwam ik dikwijls onderweg tegen en dan reden we samen op. En dat is altijd goed gegaan. Als ik fiets of schaats heb ik echt geen last van die heup", zegt hij. „Alleen het lopen, dat gaat slecht. Misschien was het wel te voor komen geweest als we in mijn tijd ook een goede begeleiding hadden gehad. Kijk maar eens tegenwoordig: een dokter hier, een masseur daar, dat had je vroeger allemaal niet". Piet van Akker met de wisselbeker van de PZC die hij destijds in zijn bezit kreeg. Het is juist het loopwerk in deze schaatstocht dat Piet van Akker van daag vreest. „Want je moet er ver- BEZIERS (AFP/ANP) - Het hele pelo ton heeft zich maandag tijdens de laatste dag van de Ronde van de Middellandse Zee neergelegd bij de superioriteit van de Post-ploeg met de Australische kopman Phil Ander son. De slotetappe van La Grande Motte «aar Beziers ging over slechts 105,3 kilometer. De korte afstand en het vlakke terrein maakten ontsnap pingen ook haast onmogelijk. De Post-renners controleerden de koers gemakkelijk. Toen in de slotfase Leo van Vliet en Gerrit Solleveld uit de ploeg van Jan Gisbers ontsnapten, reageerden zij niet. Het ging hen alleen om de hoofdprijs van Ander son. Zo leverde de wapenstilstand tussen de rivaliserende Nederlandse ploegen het vierde Nederlandse succes in het nog jonge wielerseizoen op. Na Ad Wijnands (tweemaal) en Henk Lub- berding zegevierde in de slotrit van de Ronde van de Middellandse Zee Ger rit Solleveld. De snellere Van Vliet sprintte in Beziers niet tegen zijn ploeggenoot. Gerrit Solleveld maakte vorig jaar een zwak debuut bij de profs. De Nederlandse kampioen bij de ama teurs van 1983, wie een grote toe komst bij de profs zou wachten, werd in alle grote wedstrijden uit de wielen gereden. Zijn enige overwinning be haalde hij in een van de laatste 'ker- miskoersen' in België, in Zele. Solle veld kreeg dit jaar een tweede, en laatste, kans. Als hij andermaal mis lukte, kon hij terug naar de tomaten in het familiebedrijf in De Lier. De ex-Westlander Van Vliet hield de Westlander een eindje op streek door hem de overwinning in de slotrit van de Middellandse Zee te gunnen. De overwinning van Phil Anderson in het eindklassement kwam minder als een verrassing. De Australiër, die in alle wedstrijden de rol van kopman mag opeisen van Peter Post, maakte tijdens de winter in de Verenigde Staten veel kilometers op de fiets. In andere jaren trok hij met een rugzak door Australië en raakte hij zijn fiets maandenlang niet aan. Omdat zijn Amerikaanse vrouw moest bevallen van zoon Warren trainde Anderson op de Californische wegen. Het resultaat liet niet lang op zich wachten. Met de Ronde van de Middellandse Zee won Anderson zijn vierde (korte) etappe wedstrijd. In 1981 en 1983 zegevierde hij in de Ronde van de Aude, in 1984 in de Catalaanse Week. Zijn voor naamste successen lagen in de semi- voorjaarsklassiekers Amstel Goldra- ce (1983), Rundum den Henninger Turm (1984) en Kampioenschap van Zürich en de Ronde van Frankrijk (etappewinnaar en gele-truidrager). De uitslag van de vijfde en laatste etappe in de Ronde van de Middellandse Zee van La Grande Motte naar Beziers is: 1. Gerrit Solleveld (Ned) 105,3 km in 2.10.57 (gem. 48.109 km/u. met tijdverg. 2.10.42); 2. Leo van Vliet (Ned) z.t. (met tijdverg. 2.10.47); 3. Eric Vanderaerden (Bel) op 12 sec. (met tijdverg. 2.11.04): 4. Jef Lieckens (Bel) z.t.; 5. Jean-Paul van Poppel (Ned) z.t.; 6. Davis Phinney (Vst) z.t.; 7. Jan Bogaert (Bel) z.t.; 8. Frederic Vichot (Fra) z.t.; 9. Willem Wijnant (Bel) z.t.; 10. Ron Hayman (Can) z.t.; 11. Ad Wijnands (Ned) z.t.; 12. Benny van Brabant (Bel) z.t.; 13. Marco van der Hulst (Ned) z.t.; 20. Joop Zoetemelk (Ned) z.t. Het eindklassement van de Ronde van de Middellandse Zee is: 1. Phil Anderson (Aus) 16.14.55; 2. Eric Caritoux (Fra) op 8 sec.; 3. Stephen Roche (Ier) op 14 sec.; 4. Steve Bauer (Can) op 35 sec.; 5. Joop Zoetemelk (Ned) op 38 sec.; 6. Greg Lemond (Vst) op 43 sec.; 7. Ron Kiefel (Vst) op 53 sec.; 8. Robert Millar (Gbr) op 1.06; 9. Gilles Mas (Fra) op 1.09; 10. Fredric Vichot (Fra) op 1.29: 11. Paul Haghedooren (Bel) op 1.35; 12. Henk Lubberding (Ned) op 1.39; 19. Hennie Kuiper (Ned) op 2.11; 20. Eric Vanderaerden (Bel) op 2.19. Gerrit Solleveld viert het succes in de laatste étappe. Hij was ontsnapt met zijn ploegmaat Leo van Vliet (rechts). schillende keren af', weet hij ervaring. „Vooral bij de siphons ik het kwaad krijgen. Zit ik daa nog in een groep mee vooraan, d blijf ik er beslist bij". Maar juist werd in het verleden vaak de k groep uiteen geslagen. De schaats moeten er een kleine driehonde meter over het wegdek en dat niet iedereen goed af. „Ik heb er verschillende keren wedstrijd verloren. De spanning spelen een grote rol. Je moet uit; schaatsen en een paar honderd me' verder moet je ze weer aan d Onder de grote wedstrijddruk zijn altijd mensen die hun schaatsen i goed vastbinden en dus na een p" honderd meter weer aan de k° moeten. Eenmaal uit de groep kur het wel vergeten", heeft hij al meer re keren ervaren. „Dan wordt het et eenzame strijd". Desondanks slaagde Piet van Aki er twee keer in om Sluis-Brugge-Si te winnen: in 1950 en in 1954. leverde hem zelfs definitief de PZ wisselbeker op en tweëntwintig ja geleden schreef De Vliegende Hollai der (zoals hij destijds in de Belgisch pers werd genoemd) de omgekeeri route op zijn naam, nadat Wim de Hamer uit Philippine een dag daa; voor Sluis-Brugge-Sluis had gewoi nen. „De rivaliteit was destijds tof enorm", weet hij nog. Mannen Wim den Hamer, Jan de Jager, Jaa- de Jager en Kees de Jager (Kees v' Jan) waren fikse concurrenten en 4 legendarische schaatsfamilie ui Wolphaartsdijk was erop gebran' om Sluis-Brugge-Sluis te winnei „Ko Goeree reed toen ook al mee' herinnert Van Akker zich. „Ik hoo: echt dat die mannen er zijn. Het gat mij er niet meer om Sluis-Brugg Sluis te winnen, maar eenmaal in 4 aanloop er naar toe heb ik toch enorm de kriebels gehad. Verschillende keren heeft hij de wei strijd van vandaag dan ook al geré den. „Drie keer, vorige week", zegt hij „Het ijs is goed, maar het blijft lastig Want deze wedstrijd is er een mij hindernissen. Vroeger ging je bij siphons nog met een bootje over e: later ook nog wel over telefoonpalen] Nu zorgen het lopen en de bruggei voor lastige obstakels. Gelukkig hel ik tegenwoordig een juiste maat val] schaats: maat 39. Vroeger dacht altijd dat het verstandig was om eer iets grotere maat te hebben. Maar of, maat 41 reed ik altijd op de punt va] mijn schaatsen en dat werkte als een rem". „Die rem gaat er vandaag wel af' voorspelt hij. Piet van Akker heeft ooit als snelste Brugge-Sluis-Bruggf gereden (in 1963: 1 uur, 4 minuten er. 56 seconden) en snelheid heeft hij noi1 wel. „Ik heb vorige week niet op mijn horloge gekeken, maar het gaat nog steeds lekker. Een kanshebber op eindzege ben ik niet", weet hij, „maai ik mag graag jakkeren. Dat zit nu eenmaal in me". Van Akker heeft ook de ontwikkelin gen in de Zeeuwse schaatswereld gevolgd. Van den Berge, Van de Kree ke, het zijn bekende namen voor he® „Maar winnen zie ik die mannen niet", voorspelt hij. „Dat wordt een Belg, Caboor. Hij is rond de 45 jaar en kampioen van België. Dat zegt niet direct veel. Maar echt die vent rijd' goed". DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 SLUIS Het is vrijwel zeker dat de volledige Zeeuwse schaatstop vandaag (dinsdag) van start zal gaan in de wedstrijd Sluis-Brugge-Sluis. De organisa toren van dit evenement hebben weliswaar geen officiële voorinschrijving gehouden, maar het was gisteren wel al bekend dat er vele sterke rijders naar de wedstrijd komen. Een van de kanshebbers in dat veld is zonder twijfel Frans van den Berge uit Krabbendijke, die zondag op het Schenge nog een tocht over vijftig kilometer op zijn naam schreef. De wedstrijd Sluis-Brugge-Sluis gaat over een afstand van 34 kilometer. Hij werd voor het laatst gereden in 1963 en gewonnen door Wim den Hamer. Daarvoor was Piet van Acker uit Cadzand twee keer de snelste geweest in 1950 en 1954. Kees de Jager won de twee daaropvolgende edities. De inmiddels 50-jarige Piet van Acker is ook nu weer een van cfe deelnemers. Hij gaat van start bij de veteranen. Van de Zeeuwse rijders was gisteren overigens de deelname van Arjaan van de Kreeke nog onzeker. De korte baan-specialist voelde er zelf nog niet veel voor om deze wedstrijd te rijden. „Ik voel er niet veel voor om tijdens zo'n tocht onderweg een paar honderd meter te moeten lopen", vond hij aan de vooravond van de wedstrijd. „Met die onderbrekingen onderweg wordt het een soort triathlon en dat is niets voor mij". Maar hij moest ook bekennen: „De andere jongens kunnen me misschien nog wel overhalen om toch mee te rijden". Een concurrent voor de Zeeuwen is waarschijnlijk Willy Caboor. Deze Belgische kampioen heeft aangekondigd dat hij ook van start zal gaan. Caboor is trainer van de ijsclub in Brugge. De verwachting is trouwens dat ook de Belgen met een aantal rijders vertegenwoordigd zullen zijn. De wedstrijd is verdeeld in drie categorieën. De senioren gaan vanmiddag om half drie van start. Een kwartier later vertrekken de veteranen en de dames. De organisatie verwacht een totaal tussen de zestig en de zeventig deelnemers. De inschrijving is tussen 9.00 en 12.00 uur in het Hof van Brussel in Sluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 20