kleintjes VLAAMSE MINISTER BOYCOT TAALUNIE 'Van Aardenne kan beter maar aftreden' de PZC vandaag UITWERKING BELEIDSLIJNEN MEDIANOTA: Rood staan9 Simon GEERTSEMA MEENT: AIDS BIJ KIND NA GEBRUIK BLOEDPLASMA Ontslag van een burgemeester Toenemende wind 228e jaargang no. 39 Vrijdag 15 februari 1985 Motie Op de hoogte Vervanger Abonnee-tv Ster-reclame Guur vriezend, winterweer, zonnige perioden, matige tot vrij krachtige oostelijke wind, middagtemperatuur omstreeks min 3 graden Celsius. kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-27651 Terneuzen 01150-94457| Vlissingen 01184-15144 Hulst 01140-14058 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110- 5380 ROVINCIALE Brinkman HILVERSUM (GPD) - Minister Brinkman (WVC) wil in de Mediawet Hilversum voorstellen als vestigingsplaats voor het nog op te richten Commissariaat voor de Media. Het gemeentebestuur van Hilversum heeft daarom ge vraagd in een brief die aan het eind van juli werd verstuurd. Begin deze week kwam op het Hilversumse gemeentehuis een brief binnen waar de minister met het idee instemt. Hij schrijft dat het hem wenselijk voorkomt de audio-visuele activiteiten zoveel mogelijk te concentre ren. Het commissariaat wordt een beleidsmakend orgaan. Het commissariaat krijgt volgens de Medianota een groot aantal taken. Daarbij zitten onder meer de gezamenlijke belangenbehartiging van de zendgemachtigden, het toela ten van de nieuwe omroepen en het verdelen van de zendtijd, toezicht op de naleving van programmavoor schriften en de financiële voorschriften en controle op de nevenactiviteiten van de omroepen. De nieuwe organisatie zal zich ook bezighouden met het toezicht op de omroepen (lokaal, regionaal en landelijk), een kabelkrant, kabeltekst en abonneetelevisie. VVD ongelukkig met beslissing Brinkman DEN HAAG (GPD) - De VVD-fractie in de Tweede Kamer is bedroefd en uiterst ongelukkig dat het kabinet heeft besloten in afwijking van het unanieme positieve advies van een onafhankelijke jury de P.C. Hooftprijs 1984 niet toe te kennen aan dr. Hugo Brandt Corstius. „Wij erkennen dat de minister van cultuur het recht heeft om het advies van de jury naast zich neer te leggen, maar wij willen er met kracht op wijzen dat het zeer ongebruikelijk is dat hij van die ruimte ook daadwerkelijk gebruik heeft gemaakt", zo verklaarde donderdag avond VVD-woordvoerster mevrouw Sari van Heemskerck Pillis-Duvekot na afloop van overleg binnen de VVD-fractie over de beroering rond de weigering van het kabinet-Lubbers om de staatsprijs toe te kennen. Die verklaring staat lijnrecht tegen- overheid een prijs toekent terwijl die over de aanvankelijke opstelling van de liberalen, waarin sprake was van het respecteren van de besluitvor ming van de ministerraad. De omme zwaai van de WD is toe te schrijven aan de talrijke verontruste en veront waardigde reacties onder de WD- aanhang, die naar aanleiding van de aanvankelijke zienswijze van de libe ralen zijn binnengekomen. Mevrouw Van Heemskerck: „Nu wij de gang van zaken beter kunnen overzien, zeggen wij: de overheid moet geen inhoudelijk oordeel over kunst vellen. Een unaniem advies van een jury, waarvan de samenstel ling en taakopdracht door de minis ter zijn bepaald, moet ook door die minister worden opgevolgd. Afwij kingen van het advies van zo'n jury zijn slechts te rechtvaardigen als de te bekronen auteur strafrechtelijk is vervolgd of wanneer hij geweldig fascistische literatuur zou hebben geschreven. Dat is dus in het geval van Brandt Corstius niet het geval". Het verbaast de woordvoerster van de liberale fractie dat het „zo lang goed is gegaan met dit systeem van staats prijzen voor letterkunde". Het dilem ma is volgens de WD-ffactie dat de zelfde overheid eigenlijk op een grote afstand van de kunst moet blijven. Daarom ook wil de WD zo snel mogelijk met de minister van cultuur praten over afschaffing van staatsprij zen. Ook WD-fractievoorzitter Nij- pels heeft inmiddels verklaard voor stander te zijn van loskoppeling van overheid en culturele prijzen. Hoewel de WD van oordeel is dat het bijzonder ongebruikelijk is dat de minister de „beleidsruimte heeft ge grepen om de P. C. Hooftprijs niet toe te kennen", zal zij een eventuele motie van de PvdA, waarin het be leid van minister Brinkman van WVC in deze kwestie wordt afge keurd, niet steunen. Deze motie zal vrijwel zeker worden ingediend tij dens de interpellatie die door de socialisten is aangevraagd en waar schijnlijk in de laatste week van februari wordt gehouden. Aanvankelijk was de PvdA van plan de minister volgende week al op het matje te roepen. De bewindsman zou daarvoor zijn vakantie hebben moe ten uitstellen. De PvdA-fractie ging niettemin akkoord met een latere datum. Beinema, woordvoerder van het CDA, dat instemt met het besluit van het kabinet, zei donderdag ver heugd te zijn met het feit dat „de PvdA tijd nodig blijkt te hebben voor een zorgvuldige formulering van de interpellatie". De CDA-woordvoerder noemde in dit verband de reacties in de media op de weigering de staats prijs toe te kennen „buiten-proportio neel" en de schijn wekkend alsof „het culturele vaderland in doodsgevaar verkeert". Hugo Brandt Corstius zal niet ingaan op de uitnodiging van minister Brink man om met hem van gedachten te wisselen over de niet-toekenning aan hem van de P. C. Hooftprijs. De fractievoorzitters van CDA en WD, Bert de Vries en Ed Nijpels, zijn door minister Brinkman al een maand ge leden op de hoogte gesteld van diens probleem rond de prijs. Beiden stem den in met de weigering hem uit te reiken aan dr. Hugo Brandt Corstius. De Vlaamse minister van binnen landse zaken Marc Galle is uit het comité van ministers van de Neder landse Taalunie gestapt. Directe aan leiding daartoe vormt het besluit van minister Brinkman de P.C. Hooft prijs niet uit te reiken. In een brief aan Brinkman zegt de Belgische minister „geschokt" te zijn. „Ik heb altijd gedacht dat Nederland het symool was voor meningsvrij heid". Het is volgens hem de taak van de Nederlandse Taalunie om de letter kunde te beschermen tegen elke vorm van censuur. „Indien dit niet zo zou zijn, lopen wij, Noord en Zuid, het gevaar onze letterkunde te degrade ren tot broodschrijverij of propagan da voor orde en gezag", aldus de socialist Galle. De Commissie Letteren van de Raad voor de Kunst zal en bloc aftreden wanneer het kabinet niet op zijn be slissing terugkomt. In afwachting van een gesprek met de minister heeft de commissie, die de jury voor de P.C. Hooftprijs had aangewezen, donder dag besloten alle werkzaamheden op te schorten. „We menen dat we er onder deze omstandigheden geen goed aan doen het werk dat wij zeer belangrijk vinden voort te zetten", aldus Wam de Moor, voorzitter van de Commisie Letteren. „Wij kunnen ons niet aan een lijntje laten houden, wanneer onze adviezen terzijde worden ge schoven". Rood staan bij een bank wordt duurder voor het bedrijfsle ven. De opslagrente die in 1984 was afgeschaft wordt weer in gevoerd. PAGINA 5 Van de iedereen, de raad Loco-burgemeester Wijnckel vindt dat inclusief hijzelf, in 'gekleurd' is en dat er daarom beter een neutrale vervanger kan worden gezocht als waar nemend burgemeester, na het vertrek van burgemeester W. Lockefeer van Aardenburg PAGINA 9 Ook in Zweden zijn er ijsproblemen op het water. De eigenaar van dit bootje in Stockholm probeert zijn schip los te hakken uit de enorme ijsmassa om te verhinderen dat het wordt verpletterd. HARLINGEN (ANP) - In verband met ijsgang op de Waddenzee zijn de avonddiensten naar de eilanden Terschelling en Vlieland met ingang van gisteren uit de vaart genomen. De dagdiensten gaan gewoon door. Dit heeft een woordvoerder van rederij Doeksen donderdag meege deeld. De snelboot Koegelwieck tussen Terschelling en Harlingen vaart momenteel niet. De veerdiensten naar Ameland varen volgens het normale schema. De boten tussen Schiermonnikoog en Lauwersoog varen wel op andere tijden. Rijkspolitie, brandweer en duikers zijn donderdagavond met een grootscheepse zoekactie bezig ge weest naar een onbekende man door het ijs was gezakt op een van de Loosdrechtse Plassen. Rond elf uur donderdagavond is de actie gestaakt wegens de slechte weers omstandigheden. Aan het begin van de avond ont ving de rijkspolitie de melding van een passant, die de onbekende man door het ijs had zien zakken AMSTERDAM De sectie letteren van de Raad voor de Kunst vergaderde donderdag in Amsterdam over de weigering van het kabinet de PC Hooftprijs 1984 toe te kennen aan de schrijver Hugo Brandt Corstius. Op de foto rechts voorzitter W. A. M. de Moor. DEN HAAG (GPD) - De vooraan staande liberale oud-fractieleider en oud-minister, mr. J.W. Geertsema, vindt dat minister Van Aardenne (economische zaken) moet aftreden. Tijdens een spreekbeurt in Zoeter- STOCKHOLM (Reuter) - Zweedse zie kenhuizen gebruiken geen bloedplas- ma uit het buitenland meer sinds een kind na een bloedtransfusie de be ruchte ziekte aids heeft gekregen. Een functionaris van het Zweeds bac teriologisch laboratorium verklaarde woensdag dat een elfjarig jongetje, dat regelmatig vers bloed krijgt om dat hij aan een bloedziekte lijdt, met het aids-virus is besmet. De toestand van het kind, dat op de afdeling intensieve verzorging is opgenomen, werd kritiek genoemd. Men vermoedt dat het uit de Verenigde Staten geïm porteerde plasma afkomstig was van een lijder aan aids, een dodelijke ziekte die het afweermechanisme te gen infecties vernietigt en waarvoor nog geen geneesmiddel is gevonden. Geen derde net en omroep niet op abonnee-televisie Twee jaar is Simon Tahamata afwezig geweest bij de selectie van het Nederlands elftal. Trainer Leo Beenhakker heeft de Feyenoorder teruggehaald. PAGINA 17 Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De omroepen krijgen geen toegang tot de exploitatie van commerciële abonnee-televisie. Dit staat in het ontwerp van wet, waarin de beleidslijnen uit de Medianota nader zijn uitgewerkt. Over het ont- werp-Mediawet hoopt het kabinet vandaag definitief overeenstemming te bereiken. Vorige week stemde de ministerraad er reeds mee in dat voorlopig wordt afgezien van invoe ring van een derde televisie-net. Er bestaat geen principieel bezwaar tegen realisering van Nederland III, maar omdat gevreesd wordt dat de noodzakelijke verhoging van de om roepbijdrage op den duur niet tot tien gulden per jaar beperkt zal kunnen blijven, wil het kabinet op dit moment nog geen beslissingen nemen over het tijdstip waarop het derde net zou moeten gaan „draaien" en over de programmatische invulling ervan. De CDA-fractie in de Tweede Kamer houdt echter onvoorwaardelijk vast aan de komst van een derde televisie net met ingang van uiterlijk oktober 1986. „Het kabinet lijkt geen overwe gende bezwaren tegen een derde net te hebben en technisch kan er binnen de grenzen van tien gulden omroep bijdrage-verhoging gestart worden", aldus CDA-woordvoerder Beinema. Of de CDA-fractie inzake het derde net overigens nog op de steun van de PvdA kan rekenen is twijfelachtig, nu het waarschijnlijk is dat het kabinet zich conform de inhoud van het ont- werp-Mediawet tegen deelneming van de omroepen aan abonnee-tv zal uit spreken. Nu het vrijwel zeker is dat de toegang van „Hilversum" tot de exploitatie van abonnee-tv van de baan is, zal de PvdA geneigd zijn haar steun aan de CD A-motie inzake het derde net in te trekken. In het ontwerp-Mediawet staat voorts dat de omvang van de STER-reclame- zendtijd niet meer dan vijf procent van het totale landelijke programma mag zijn. Zwevende reclame-blokken (reclame tussen de programma's) wor den in het ontwerp opnieuw afwezen. Teletekst moet volgens het ontwerp worden verzorgd door de (nieuwe) NOS-Programmastichting en het ANP. Verder zal er in elke provincie een radio-omroep mogen komen. De kos ten moeten betaald worden uit een opslag (van ten hoogste 10 gulden) op de omroepbijdrage. Dunbevolkte provincies (Drenthe en Flevoland) krijgen steun van het rijk. Voor regionale televisie acht de Me diawet de tijd, financieel gezien, nog niet rijp. In het ontwerp wordt recla me in lokale en regionale omroep niet toegestaan. Lokale omroep moet door de gemeenten, uit het kabelabonne ment en uit donaties en contributies worden gekostigd. Lokale omroep moet de landelijke STER-reclame doorgeven. De pers, die op lokale kabelnetten de gelegenheid krijgt een kabelkrant of kabeltekst te exploiteren, mag overi gens wél reclame maken, aldus het ontwerp-Mediawet. Verder volgt het ontwerp wat de kabelkrant betreft de Medianota van 1983. Toch nog onverwacht is e meer zei Geertsema dat de positie van de bewindsman door de discus sies over de RSV-zaak onhoudbaar is geworden. Hij herhaalde die uit spraak donderdagavond voor de NOS-tv. Geertsema, die in eerste instantie antwoord gaf op een vraag vanuit de zaal, zei dat door het opstappen van Van Aardenne het debat tussen rege ring en Tweede Kamer over het RSV- rapport zuiverder zou worden. Hij vindt niet dat de minister moet aftre den omdat hij de Kamer heeft voorge logen over de 'blanco cheque', die hij aan RSV heeft gegeven. WD-fractieleider Nijpels weigerde donderdag in te gaan op de opmerkin gen van Geertsema. Hij wees erop dat elk partijlid het recht heeft vragen te stellen, op vragen antwoord te geven of zijn eigen mening te uiten. „Dat is onze pluriformiteit," verklaarde Nij pels. Geertsema kan begrip opbrengen voor het optreden van Van Aardenne tegenover de Kamer in 1980, toen hij loog over zijn toezeggingen aan RSV. De bewindsman had op dat moment op grond van een artikel in de Grond wet kunnen weigeren antwoord te geven. In die situatie had dat bete kent dat hij toch al te veel informatiei zou geven, aldus de oud-minister. Hij noemde het verder niet gelukkig dat leden van de WD-Kamerfractie de afgelopen dagen verschillende uit spraken over de positie van de minis ter hadden gedaan. Hij wees daarbij op de stellige mededeling van Nijpels voor de VARA-radicrdat Van Aarden ne zou blijven, en de uitspraak (een dag later) van het Kamerlid Jacobse dat Van Aardenne zelf zou kunnen besluiten af te treden. Geertsema uitte daarbij onverholen kritiek op het optreden van Nijpels. Hij maakte duidelijk dat deze de fractie strakker zou moeten leiden. Geertsema een einde gekomen aan de affaire-Lockefeer in Aar denburg. De omstreden bur gemeester van deze gemeen te heeft niet afgewacht of hij per 16 maart a.s. zou worden herbenoemd; hij heeft met ingang van 15 maart ontslag gevraagd. Lockefeer ontloopt op deze wijze de vernedering die een afwijzing in Den Haag met zich mee zou hebben gebracht. Hoewel officiële kanalen zich niet uitlaten over een eventuele herbenoeming, kan uit schaarse mededelingen worden afge leid dat een verlenging van de ambts termijn van Lockefeer er niet in zat. Noch Den Haag - waar de beslissing ligt - noch Middelburg - adviserend - is van oordeel dat deze burgemeester gezien zijn handel en wandel in de afgelopen tweeëneenhalf jaar kan worden herbenoemd. De ontslagaan vrage van burgemeester Lockefeer moet dan ook als een 'elegante oplos sing' worden gezien, waarbij veel bin nenskamers en ongezegd blijft. Hoe men ook over het functioneren van Lockefeer als burgemeester moge denken, feit is dat hij en zijn gezin tweeëneenhalf jaar lang onder grote spanning hebben geleefd. In het geval van Lockefeer waren het vooral zijn persoonlijk optreden en zijn als Bourgondisch omschreven levenswij ze, die veel kritiek uitlokten. Dat optreden paste nauwelijks binnen de kaders van het Nederlandse staats-en rechtsstelsel. Zijn weinig democrati sche opvattingen over het besturen van een gemeente brachten hem her haaldelijk in conflict met een deel van de gemeenteraad, hetgeen verlam mend werkte op het bestuur. Locke feer manipuleerde met de macht, die een burgemeester in een kleine ge meente bijna onvermijdelijk heeft. Daarbij maakte hij de haast klassieke fout het verzet in zijn gemeente te onderschatten. De vele conflicten rond zijn figuur, vaak overtrokken en, persoonlijk gericht, maar ten dele door de burgemeester zelf opgeroe pen, hebben zijn functioneren als eer ste burger van Aardenburg ter discus sie gesteld. Dat bleek met name de afgelopen maanden, de periode voor afgaande aan een eventuele herbenoe ming. Minister Rietkerk heeft lang geaarzeld met het nemen van een beslissing: wel of niet herbenoemen. Den Haag was nu zover dat de balans duidelijk naar niet-herbenoemen doorsloeg. Lockefeer heeft de bui zien aankomen: hij vroeg ontslag teneinde de eer aan zichzelf te houden. Niettemin dient de beslissing van de Aardenburgse burgemeester te worden gerespecteerd. Er gaat heel wat aan vooraf voor iemand zover is dat hij deze stap doet. Het moet als uiterst pijnlijk worden ervaren in een zodanige positie terecht te komen, dat een ontslagaanvrage de enige oplossing biedt. Het is triest dat op een dergelijke wijze een einde komt aan een carrière van een man, die de kwaliteiten heeft voor het ambt van burgemeester, maar die tegelijkertijd de grenzen van zijn macht niet wil kennen. Tegen de achtergrond van alle gebeurtenissen in Aardenburg in de afgelopen jaren was het onvermij delijk dat Lockefeer vroeg of laat het veld moest ruimen. Een burgemeester neemt nu eenmaal een kwetsbare positie in. Zeker in een kleine gemeen te, waar nog dorpspolitiek wordt be dreven. Een burgemeester die in op spraak komt, zet zijn ambt op het spel. Hij balanceert als het ware langs de rand van de afgrond. Lockefeer was in die positie terechtgekomen. De vraag is of met het ontslag van Lockefeer ook een einde komt aan de bestuurlijke crisis in Aarden burg, die zich parallel aan, maar nauw verweven met de affaire-Lockefeer af speelde? Het is tekenend voor de verhoudingen binnen de gemeente raad dat juist nu weer het functione ren van wethouder Van de Wijnckel ter discussie wordt gesteld. Twee blokken in de raad liggen voortdu rend met elkaar overhoop, waarbij het er verbaal lang niet altijd zachtzinnig aan toegaat. Dat alles heeft geleid tot een bestuurlijke crisis, die de gemeen te nog net niet onbestuurbaar heeft gemaakt. Lockefeers vertrek kan zui verend werken voor de verhoudingen binnen de gemeenteraad, maar de 'schade' van vele jaren laat zich niet door één enkele gebeurtenis herstel len. Het onderlinge vertrouwen is ern stig aangetast, de conflictstof nog lang niet verdwenen. Ongetwijfeld zal daarbij ook een rol spelen of de huidi ge burgemeester daadwerkelijk uit Aardenburg vertrekt of zich als amb teloos burger op de achtergrond blijft bemoeien met het reilen en zeilen in de gemeente. In het eerste geval mag goede hoop bestaan dat onder een nieuwe burgemeester de gezonde ver houdingen in de gemeenteraad zullen terugkeren. Besluit Lockefeer even wel zich op een of andere wijze bijvoorbeeld door zich verkiesbaar te stellen bij de komende raadsverkie zingen, zoals hij al eens eerder heeft geopperd met de plaatselijke poli tiek te blijven bemoeien, dan staat Aardenburg nog wat te wachten. Daarmee zou de heer Lockefeer zich zelf, zijn gezin en de gehele Aarden burgse gemeenschap de slechtst denkbare dienst bewijzen. Met een schone lei beginnen, daar is deze Zeeuws-Vlaamse gemeente hard aan toe. Dim ■4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1