Kraanvogels luiden milder weer in LACHTOFFER VAN LYNCHPARTIJ' restatie leiders olidariteit Auio, '■31'211 Ijstaart van kunstenaars Staking bij de BRT VS willen basisakkoord NAVO over ruimtewapens ELFSTEDENKOORTS LAAIT WEER OP Opmars dollar ondanks verkoop centrale banken vandaag Personen Motie HOTELBRAND IN MANILA BONDGENOTEN DENKEN VERSCHILLEND Onbegrijpelijk Controle Opdracht Uniek Zonnige perioden t?8e jaargang no. 38 )Dnderdag 14 februari 1985 Vandaag... op pagina 10 iARDENBURG - Burgemeester drs W. L. A. Lockefeer van Aardenburg heeft met ingang van 5 maart ontslag gevraagd uit zijn ambt. In een brief aan de koningin schrijft hij, dat hij het oor zichzelf en zijn gezin niet langer verantwoord vindt „object te zijn en mogelijk te blijven an stelselmatige en opzettelijke pogingen om mij in opspraak te brengen." Volgens de urgemeester is hij uit eigen beweging tot zijn stap gekomen en niet onder druk van minister an binnenlandse zaken mr. J. Rietkerk of commissaris van de koningin in Zeeland dr. C. loertien. 71 lm 17 februari AMSTERDAM Eerst zonnig, later geleidelijk meer hoge bewolking, matige oostelijke wind, middagtemperatuur omstreeks min 3 graden Celsius. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. PROVINCIAL ICOSIA iRTRi - Trekkende kraanvogels die dinsdagavond noordwaarts iegend boven Cyprus zijn gezien luiden naar alle waarschijnlijkheid milder °er in Europa in, verklaarde woensdag het Ornitologisch Genootschap van jprus. Men zag 300 gewone kraanvogels in één lijn boven Nicosia vliegen in richting Turkije, aldus genootschapssecretaris Pavlos Neophytou. Het was )or het eerst dat men zo'n vroege trek van kraanvogels op Cyprus jnaleerde. Gewoonlijk keren de kraanvogels op z'n vroegst begin maart uit Noord-Afrika terug. „Het is een aanwijzing dat in Europa beter weer op komst is", aldus Neophytou. In december arriveerden bij de zoutmeren op de zuidkust van Cyprus grote aantallen zeldzame knobbelzwanen. Men had ze er sinds ruim een eeuw niet meer gezien en Neophytou noemde het verschijnsel een opzienbarend voorteken van de bitterkoude Europese winter die voor de deur stond. De zwanen werden gevolgd door rose flamingo's en een ganzensoort, in aantallen die men op Cyprus niet gewend was. ockefeer vraagt de oningin om ontslag het woensdag omschreef) van een aantal raadsleden en politieke partij en en organen op lokaal, regionaal en landelijk niveau, onstaan na de ge meenteraadsverkiezingen van 1982. oals bekend werd in het politiek umoerige Aardenburg al maanden fgewacht of de bewindsman Locke- :er per 16 maart voor een periode van jaar zou herbenoemen. De burge- leester licht vandaag (donderdag) in en brief een aantal instanties en irect-betrokkenen in, zoals collega's, aadsleden en gemeentepersoneel. ockefeer is 56 jaar en 12 jaar burge- eester van Aardenburg. Hij valt na in vertrek binnen een wachtgeldre- eling. Uitzicht op een nieuwe baan eeft hij niet. De burgemeester, die insdag besloot de eer aan zichzelf te ouden voelt zich het slachtoffer van en geestelijke 'lynchpartij' (zoals hij ARSCHAU (UPI/AFP) - De Poolse eheime politie heeft woensdag ze en leiders van het illegale vakver- ond Solidariteit gearresteerd. Dit eeft Lech Walesa woensdag in een elefoongesprek vanuit Gdansk ge- eld. ijdens een vergadering van de top an Solidariteit in Gdansk vond een olitie-inval plaats. Alleen Walesa en iens chauffeur werden niet meegeno- en. gearresteerden zijn Bogdan Lis, Vladislaw Frasyniuk en Janusz Palu- icki van de ondergrondse leiding van Solidariteit, Adam Michnik (één van 'e oprichters van het KOR), Stanis- Handzlik, Mariusz Wilk en Jacek erkel. bijeenkomst in Gdansk was geor ganiseerd naar aanleiding van de op roep van Solidariteit op 28 februari een kwartier te staken uit protest tegen de onlangs afgekondigde prijs verhogingen. Walesa had zich in eer ste instantie tegen de stakingsoproep gekeerd. Woensdag waren er echter geen meningsverschillen meer. De bij eenkomst had ten doel details uit te werken teneinde de algemene staking van een kwartier tot een succes te maken, verklaarde hij. Een rechtbank in de Zuidpoolse stad Jastrzebie Zdroj heeft woensdag een andere leider van Solidariteit bij ver stek tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld omdat hij een keer had geweigerd zich te legitimeren. Het betreft Andrzej Gwiazda, tijdens de legale periode van Solidariteit naaste medewerker van Lech Walesa. Advertentie AMSTERDAM iHKOU Hij wijst op het feit, dat ondanks het tumult Aardenburg steeds behoorlijk is bestuurd, zoals onder meer blijkt uit de begrotingen, die niet alleen op tijd verschenen maai' ook een floris sant financieel beeld geven. De 'op spraak', waarin Lockefeer gaandeweg terecht kwam, omschrijft hij als „een levensgevaarlijk fenomeen, dat nü zijn intrede doet bij het aanblijven van gezagsdragers, zowel burgemees ters als anderen." "Maar de vraag is: hoe ontstaat opspraak? Opspraak wordt aangeblazen door de media. Zo eindig je nergens." Volgens de burgemeester is hem in dertijd, bij het onderzoek van de 'affaire Waterlandkerkje' door de rijksrecherche, aangeraden zich ziek te melden. „Ik ben nooit op die sug gesties ingegaan maar heb gewoon gepoogd de gemeente te blijven be sturen." dering om Van de Winckels slechte functioneren aan de orde te stellen. „De wethouder gaat veel te eigenge reid te werk. De raad moet zijn gedrag maar eens doorlichten", aldus Bonte. Hij stelt in een toelichting overigens, dat vooralsnog niet van een motie van wantrouwen kan worden gesproken omdat het vertrouwen nog niet is opgezegd. De drie raadsleden willen opheldering over Van de Wijnckels 'geheime' be zoek aan minister Rietkerk in juni vorig jaar en over een brief, die de wethouder zijn collega W. van Helden liet sturen naar aanleiding van (te) hoge declaraties. Van de Wijnckel is verbaasd over de actie. Hij meent dat op zijn gedrag niets valt aan te merken en herinnert voorts aan het feit, dat de trip naar Den Haag op een aantal bijeenkom sten is uitgesproken. (Zie ook pagina 17). DEN HAAG De Bond Beeldende Kunstenaars BBK bood de voorzitter van de vaste tweede kamer-commissie van wvc woensdagavond een enorme ijstaart aan als symbool van de 'bevriezing van de situatie rond de beeldende kunstenaars'. Op de foto krijgt voorzitter Dien Cornelissen (cda) een proefje van de ijzige taart in haar mond. Drs. W. L. A. Lockefeer Los van Lockefeers besluit om op te stappen wordt bestuurlijk Aarden burg binnenkort geconfronteerd met een dreigende motie van wantrou wen tegen CDA-wethouder en loco burgemeester R. A. J. van de Wijnc kel. De raadsleden A. van der Bliek (cda), G. Bonte (gemeentebelangen) en L. de Clerck (eigen lijst) vroegen woensdag om een extra raadsverga- CVan onze correspondent) BRUSSEL - De radio- en televisieprogramma's van de BRT, de Nederlands talige Belgische omroep, zullen vandaag getroffen worden door een staking van het BRT-personeel. Dat protesteert daarmee tegen de bezuinigingen die de overheid op de BRT-begroting wil aanbrengen. Dat heeft tot gevolg dat 's avonds via de televisie geen programma's meer zullen worden uitgezonden na het journaal, dat om 19.45 uur begint. Op de radio worden de BRT-programma's onderbroken van 11.00 tot 13.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. MANILA (AP) - Bij een felle brand in een van de grootste hotels van Mani la zijn woensdagochtend vroeg min stens 26 mensen om het leven geko men. Men vreest echter dat het aan tal doden nog zal stijgens. Veel slachtoffers waren buitenlandse gasten van het hotel. Slechts een van hen, een Amerikaan, kon tot dusver met zekerheid worden geïdentifi ceerd. Veertien uur na het uitbreken woedde de brand hij in bepaalde delen van het elf verdiepingen hoge hotel nog voort. Van de 370 gasten die in het hotel verbleven waren er 160 overgebracht naar een ander onder komen. De verblijfplaats van de overi ge gasten is niet bekend. Het was de zesde hotelbrand op de Filippijnen binnen vier maanden. Drie vorige branden waren volgens de politie aangestoken door "communis tische terroristen", maar de verant woordelijkheid is nooit door enige organisatie opgeeist. (Van onze correspondent BRUSSEL - Nooit tevoren hebben de Amerikanen hun NAVO-bondgenoten zo intensief geraadpleegd over ont wapeningsbesprekingen als nu voor het naderende overleg met de Russen Richard Burt in Genève. Er bestaat binnen de NAVO een zeer sterk begrip voor de noodzaak de Russen eensgezind tege moet te treden. Dat geldt ook voor het omstreden punt van de ruimte wapens. Dat zei de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Richard Burt, woensdag in Brussel, na afloop van de vergadering van de speciale overleggroep van de NAVO die zich bezighoudt met middellange-af- standswapens. Burt erkende dat onder de bondgeno ten verschillend wordt gedacht over het 'Strategische Defensie Initiatief (ruimtewapens) van president Rea gan. „Daarom werken we ook zo hard om onze bondgenoten daarover in te lichten". Burt zei dat het initiatief 'een' vrijmoedig concept' is waarover de Amerikanen voor de onderhande lingen op 12 maart beginnen 'een basisovereenstemming' binnen de NAVO willen hebben. Volgens de Amerikaan bestaat er bij de bondgenoten geen enkele onenig heid over, dat het onderzoek naar ruimtewapens een poging is een bar rière op te werpen voor de Sowjet- geopend van 10-17 uur en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur toegang fl. 12,50, 's avonds fl. 10,— Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations WDlPSNADE Jachtluipaard Suzie heeft voor een feestje gezorgd in het ten noorden van Londen gelegen Whipsnade-dierenpark. Zij werd moeder van vijf gezonde babies, waaronder ook het honderdste jachtlui paard van het park is. Hier de trotse moeder met een van de inmiddels drie maanden oude kinderen in de Britse sneeuw. LEEUWARDEN (ANP) - Ir. J.S. Sipke- ma, voorzitter van de Vereniging De Friesche Elfsteden, gaat volgende week niet op wintersport. Hij heeft zijn vakantie afgezegd in verband met de weer opgeleefde elfsteden- koorts in Friesland. Met de voor het schaatsen gunstige weersomstandig heden in het vooruitzicht houdt het hoofd van de Provinciale Waterstaat wel degelijk rekening met de moge lijkheid, dat de veertiende tocht langs elf steden eind volgende week kan worden gehouden. Voorzitter Ir. J. S. Sipkema verklaar de redelijk optimistisch te zijn omdat in Friesland tot nu toe geen sneeuw is gevallen. "Maar er hangt wel sneeuw in de lucht. Bovendien krijgt de zon steeds meer macht en daarom moet het ook overdag stevig blijven vrie zen". In de tijd gemeten werd voor het laatst een elfstedentocht verreden op 14 februari. "Het kan dus nog wel. Zeker als het blijft vriezen als de afgelopen dagen, houden wij goede hoop. Persoonlijk denk ik dat we het komende weekeinde veel meer duide lijkheid zullen hebben. Het ijs wordt snel dikker en de kwaliteit lijkt alles zins redelijk", aldus Sipkema. Vanuit het bestuur is ook weer con tact gezocht met de rayonhoofden. Op sommige plaatsen, zo blijkt uit hun reacties, ligt inderdaag mooi zwart ijs, maar op andere plaatsen is het water nog niet bevroren. Vooral in de Friese zuidwesthoek is allerminst sprake van een degelijke ijsvloer. Daarente gen is het stuk naar Dokkum van een uitstekende kwaliteit. Veel beter dan in januari. Verschillende rayons ne men alvast voorzorgsmaatregelen. Om wakken vrij te houden van een den, wordt er gebruik gemaakt van netten. belangen op het gebied van de strate gische defensie. Zoals bekend, werken ook de Russen aan een systeem van ruimtewapens. De New York Times onthulde een dezer dagen dat de VS ook bezig zijn met onderzoek naar een systeem dat de Russische afweer tegen ruimtewa pens onschadelijk kan maken. Daar mee zou de VS min of meer onkwets baar worden. Volgens Burt, die bena drukte dat het om onderzoek gaat, is dit niet strijdig met het bestaande anti-raketverdrag (uit 1972). „Het is bovendien erg moeilijk wetenschap pelijk onderzoek te verhinderen en dat ook te controleren", zo zei hij. *PZC Commissaris van de koningin in Groningen, Henk Vonhoff, vindt het besluit van het kabi net om de P.C. Hooftprijs niet toe te kennen aan schrijver Hugo Brandt Corstius een on begrijpelijke beslissing. PAGINA 3 Ir. Sipkema AMSTERDAM (ANP/DPA/RTR) - De koers van de Amerikaanse dollar is woensdag verder gestegen ondanks interventie van westerse centrale banken, waaronder de Bundesbank en de Nederlandsche Bank. De dollarverkopen van de banken en de kort daarvoor de kop opstekende geruchten daarover zorgden in de loop van de ochtend slechts voor een kortstondige terugval van de koers. Al spoedig was er weer sprake van een opgaande lijn die leidde tot een flinke koerswinst ten opzichte van dinsdag. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd woensdag een officiële midden koers vastgesteld van 3,7320 gulden, ongeveer 1,5 cent meer dan de 3,7175 gulden van de voorgaande dag. Later steeg de koers verder tot omstreeks 3,7400 gulden bij het slot. Bij de banken moet donderdag 3.78 gulden voor een dollar worden betaald. Bij aankoop van dollars betalen de ban ken 3,66 gulden. Ook op de overige Europese valuta markten zette de dollar zijn opmars na een korte inzinking voort. Tegen het slot van de hanaei in Frankfurt doorbrak de dollar de grens van 3,30 mark. Valutahandelaren raamden het be drag dat de Bundesbank 's ochtends verkocht op 100 a 200 miljoen dollar. De Nederlandsche Bank zou om streeks 60 miljoen dollar hebben ver kocht. Aan het begin van de dag was er ook sprake van interventie door de Japanse centrale bank op de markt in Tokio, mogelijk mede namens het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten. Zieke werknemers bij de PTT moeten worden gecontroleerd door collega's. Het staatsbe drijf hoopt met deze maatregel het ziekteverzuim terug te dringen. PAGINA 5 Oud-rector drs P. Vis heeft van het ministerie van onderwijs en wetenschappen de op dracht gekregen een onder zoek in te stellen naar de problemen rond de rijksscho lengemeenschap 'Petrus Hon- dius' in Terneuzen. PAGINA 13 De schaaktweekamp tussen Karpov en Kasparov, nu al een half jaar bezig, zal tot in lengte van dagen worden ge zien als een uniek gebeuren. Nooit eerder waren twee scha kers blootgesteld aan zo'n uit puttingsslag. PAGINA 21 Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel: 4 Varia: 9 Kunst en cultuur: 11 Provincie: 13, 15, 17, 18 en 19 Sport: 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1