'Wervoer uraniumhexafluorid 91 almanak OPNIEUW IJSPRET Bejaarde in veiligheid bij brand in 'volgestouwd' huis OG GEEN UITSPRAAK O VER WENSELIJKHEID Voorbereidingen voor berging bom gaan door Voor 40 mille schade bij brand Bleijko PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSE Vlissingen Schuilkelder treskense parochie getuigt steun aan lekens Den Bosch OOK BANKBILJETTEN GINGEN IN VLAMMEN OP Geld Gesprek IDDELBURG Het college van gedeputeerde staten van Zeeland zal de Provinciale |lanologische Dienst (PPD) een technisch advies vragen over de mogelijke vestiging van een ntrale opslagplaats voor radioactief afval. De PPD moet daartoe lokaties bekijkep in de gïmeenten Middelburg (industriegebied Arnestein), Borsele en Vlissingen (haven- en dustriegebied Sloe). Het gaat met name om een planologische toetsing. oorlichtingsdag )ver beroepen n school in Goes. WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 QbjN HAAG Voor het vervoer van aniumhexafluoride in Nederland is •téen vergunning nodig. Wel moet )«rorden voldaan aan de vervoers- orschriften, die zijn gebaseerd op nbevelingen van het Internatio- al Atoomenergie Agentschap EA) in Wenen. Controle op het rvoer blijft beperkt tot steekproe- n en de vaststelling van het stra- gsniveau blijft doorgaans achter- ge, omdat met het radio-actieve ateriaal geen handelingen plaats vinden als ontscheping of verlading. Dat antwoordt het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieuhygiëne op vragen, die het Zeeuwse statenlid C. Th. A. van Waterschoot van de PPR-EVP in no vember vorig jaar stelde over het vervoer van uraniumhexafluoride via de haven van Terneuzen. Die vragen waren gericht aan het dagelijks be stuur van de provincie, dat op dit stuk van zaken echter geen bevoegdheden heeft en ze doorstuurde naar het departement. Het ministerie stelt, dat bij acht of tien transporten per jaar via de haven van Terneuzen gesproken kan worden van incidentele gebeurtenissen. Het ministerie duidt verder aan, dat van uit andere havens dan die van Ter neuzen geen berichten door de doua ne zijn doorgegeven over dit soort transporten. In de antwoorden erkent het ministe rie, dat eventuele onvolkomenheden van een individuele verpakking van het radio-actief materiaal kan voorko men. Maar dat doet, zo stelt men, geen afbreuk aan de filosofie/dat de veiligheid wordt gewaarborgd door de kwaliteit van de verpakking. Die kwa liteit berust op regels van het IAEA. Het ministerie stelt in de antwoorden verder, dat de verantwoordelijkheid voor de wijze van verpakking van het materiaal volledig bij de verzender van de stoffen berust tot het moment van overdracht aan de ontvanger. IRESKENS De pastoraatsgroep In de katechese-groep van de 'Heilige larbara' in Breskens hebben namens leze parochie een brief gestuurd naar Ie dekens van Den Bosch, waarin ze hun sympathie betuigen met het ver- Jet van de dekens tegen de benoe- aing van monsigneur J. G. ter Schu we tot bisschop van het bisdom 's- lertogenbosch. fce ondersteunen het voorstel dat mgr Ier Schure zijn benoemingsbrief te- Jggeeft aan de paus en wensen de Bekens veel sterkte en eensgezindheid toe. De brief is het afgelopen weekein de door een honderdtal parochianen pndertekend. In de bus van Vlissingen naar Middelburg waren we onlangs getuige van een gesprek, dat werd gevoerd door twee jon getjes van zo'n jaar of twaalf. Hun toontje was ietsje broeie rig. Het ging dan ook om aan gelegenheden, de erotiek be treffend. Uit wat we opvingen, bleken ze goed ingelicht op een vrij breed vlak. En gewaarschuwd. Want op een gegeven moment zei ëén van de jongetjes: „Je moet er wel mee uitkijken hoor. Je kunt er Adidas van krijgen". VLI SS INGE NI AXEL - Voor wie het nog niet wist: de winter is helemaal terug. En wie de gladde ijzers alweer in het vet had gezet, kon ze er dinsdag weer uithalen. De eerste waaghalzen trokken al koud twee dagen na het begin van de nieuwe vorstperiode opnieuw hun baantjes op het nog lang niet overal betrouwbare ijs. Maar op sommige plaatsen hoeft de vorst maar even toe te slaan of de krabbelaar, de vrouw van 'beentje over' en de snelheidsmaniak op noren kunnen er zonder angst voor wakken en ander ongerief hun baantje trekken. Zoals in Axel. Het geheim? Ongeveer 15 centimeter water, dat ieder najaar op het grote parkeerterrein bij de crossbaan wordt gespoten. En zo lag daar dinsdag alweer een fraaie ijsbaan van 250 bij 70 meter- Maar het ziet er naar uit dat de komende dagen op veel plaatsen elders de ijspret weer in alle hevigheid kan losbarsten. s vragen planologisch dvies opslag kernafval antwoord op de vraag: „Heeft het college bij de aangewezen instanties al een krachtig protest laten horen? Zo ja, wat is de inhoud daarvan? Zo, nee wat is de reden van het achterwe ge blijven van een dergelijk protest?". De democraten verzoeken het college de vragen 'mee te nemen' in de eerst volgende raadsvergadering, die wordt gehouden op maandag 25 februari. Het college van b en w van Vlissin gen heeft nog geen standpunt ingeno men over de brief van de zogenaamde commissie Lofra (Lokatiekeuze Op slagfaciliteit Radio Actief Afval), waarin de gemeente Vlissingen wordt genoemd als een van de negen tien plaatsen in Nederland waar mo gelijk radio-actief afval kan worden opgeslagen. Wethouder W. Wisse van milieu zei dit dinsdagmiddag in zijn reactie -op mededelingen in verschil lende media, dat alle genoemde ge meenten tegen opslag van dit kernaf val in hun regio zouden zijn. Het Vlissings raadslid M. Lorier (CDA) liet in de vergadering van de commissie van advies en bijstand voor het milieu weten niet gelukkig te zijn met de bij voorbaat afwijzende reacties van de betrokken gemeenten. Hij vroeg de Vlissingse wethouder of het college van b en w de brief van de commissie Lofra nog zal bespreken met de gemeenteraad, alvorens met een definitief standpunt of eindoor deel te komen. Wethouder Wisse verklaarde als enige van het college de brief te hebben gelezen. Hij wees er verder op dat de inhoud vertrouwelijk is, zodat hij niet de vrijheid bezit daarover te praten. „Deze geheimhouding tekent de sfeer waarin alles wordt afgewerkt", was de reactie van raadslid J. Schaap (D'66). Wethouder Wisse zei verder niet de garantie te kunnen geven, dat de brief nog in de eerstvolgende raads vergadering wordt behandeld. „Ik betwijfel dat ten zeerste. Wij moeten dit wel serieus benaderen, maar ons ook weer niet gek laten maken", stelde hij. WALSOORDEN Een kortstondige hevige brand heeft maandagmiddag in de betoncentrale van betonfabriek Bleijko nv in Walsoorden voor onge veer 40.000 gulden schade aangericht. Er vielen geen gewonden. De brand ontstond bij het met gasbranders ontdooien van een bevroren water leiding. Nabijgelegen isolatiemate riaal vatte daarbij vlam. Dat gebeur de op de afdeling, waar de specie voor het beton wordt aangemaakt, de betoncentrale. Het werk op de afdeling zal circa één week stil komen te liggen, in verband met reparatiewerkzaamheden. Al spoedig na het ontstaan van de brand, om ongeveer half twee, werd duidelijk dat de brandweer eraan te pas moest komen. Het korps Honte- nisse was spoedig met vier brand weerlieden en een hogedrukwagen aanwezig. Het bluswerk nam een klein uur in beslag. De brand, die een grote rookontwikkeling veroorzaakte, richtte veel schade aan, onder meer aan stroomkabels, beplatings- en iso latiemateriaal. Vandaag (woensdag) wordt de schade door experts onder zocht. Ie commissie lokatiekeuze opslagfa- lliteit radioactief afval (Lofra) heeft pn gedeputeerde staten om informa- gevraagd over Arnestein en Sloe- bbied. De terreinen behoren tot de Wlopige selectie van de commissie, let is de bedoeling dat uiteindelijk op Fn terrein voor een periode van vijf- |g tot honderd jaar al het Nederland- radioactieve afval - van hoog tot Jag, met inbegrip van kernsplijtings- val en/of bestraalde splijtstofele menten - wordt verwerkt en opgesla- en. Er zijn, inclusief de Zeeuwse frreinen, momenteel 19 lokaties 'in markt'. (edeputeerde staten hebben zich |insdag nog geen oordeel gevormd ?er de vraag of de opslag in Zeeland jenselijk is. Volgens de provinciaal (oordvoerder is er alleen gepraat over procedure en niet over de inhoude- Ijke kant van de afvalopslag. Hij jerwachtte dat zulks op zijn vroegst las zal gebeuren als het advies van de )PD binnen is. Wel besloot het colle ge de betreffende drie gemeentebestu ren formeel op de hoogte te stellen van het feit dat de commissie Lofra belangstelling heeft voor een terrein in Sloe en op Arnestein. Niet aan de orde is geweest, aldus de woordvoer der, het vragen van advies aan de gemeentebesturen van Borsele, Mid delburg en Vlissingen. „Het gaat om een technisch-planologische aangele genheid. Dan ligt het voor de hand de PPD in te schakelen", zei de woord voerder. De gemeenteraadsfractie van D'66 In Middelburg wil van het college van b en w weten of de keuze van de commissie 'Lokatiekeuze opslagfaci liteit radioactief afval' (Lofra) op onder meer Middelburg iets te maken heeft met de in 1982 verstrekte subsi die voor de bouw van de parkeer- annex schuilkelder in het Geerege- bied. In een toelichting zei fractievoorzitter drs W. Ovaa desgevraagd: „Ik heb een vermoeden dat Lofra onder andere het Middelburgse industrieterrein Ar nestein voor opslag van kernafaval heeft genoemd, in het kader van 'voor wat hoort wat'. D'66 wil verder (in schriftelijke vra gen) weten of de Lofracommissie in formatie bij het Middelburgse college heeft ingewonnen en hoe die luidt. D'66 is verder benieuwd naar een OES De mavo-dekanenkring loes van de Nederlandse vereniging an schooldekanen, houdt donderdag anaf 9 uur een regionale beroepen- oorlichtingsdag in de De Casem- ÜBrootschoot in Goes. De dag is be- njtemd voor de derde-klassers van de aavo-scholen en -afdelingen op de evelanden, Schouwen-Duiveland n Goeree. )e leerlingen kunnen informatie in winnen over 33 scholen, opleidingen if instellingen, waar ze na het behalen an het diploma terecht kunnen. De oorlichters krijgen de gelegenheid >m in lessen van 35 minuten iets over ïun school of instelling te vertellen. >e scholieren kunnen drie of vier van eze bijeenkomsten bijwonen. De grote hoeveelheden matrassen, dekens en kleding in de woning van de bejaarde Vlissinger veroorzaakten een hevige rookontwikkeling die de bluswerkzaamheden bemoeilijkte. VLISSINGEN - Medewerkers van het bedrijf Mos uit Rhoon. dat gespecialiseerd is in grondonder zoek, hebben dinsdag op het bouw terrein aan de Vlamingstraat in de Vlissingse binnenstad filters in de grond aangebracht. Daarmee wil len ze bekend raken met de stand van het grondwater, in verband met het uitgraven van een metalen voorwerp waarvan wordt aange nomen dat het een niet ontplofte vliegtuigbom uit de Tweede We reldoorlog is. Op een diepte van 4.5 meter en van acht meter zijn filters aangebracht. Die moeten aantonen in hoeverre bemaling van het gebied nodig bij het uitgraven van de vermeende bom. Uit een eerder onderzoek is gebleken dat het voorwerp op een diepte van ongeveer vier meter in de straat ligt. De onderzoekers gaan tot een diepte van tien meter met hun bestudering van de grond. Het is nog niet bekend wanneer precies wordt begonnen met het uitgraven, maar deze week zal dat niet meer het geval zijn. Bijzondere Een medewerker van het bedrijf Mos bezig met het aanbrengen van een filter in de Vlamingstraat in verband met het onderzoek naar de grondwaterstand. maatregelen van de buurtbewoners willen tijdens deze werkzaamheden volgens de gemeente Vlissingen overbodig zijn, omdat het werk met zoveel veiligheidsmaatregelen wordt omgeven dat er geen sprake zal zijn van een gevaarsituatie. Eind deze maand wordt besloten of er op welke wijze de bom op maan dag 4 maart wordt gedemonteerd. Zoals gemeld moeten eigenaars en bewoners van panden binnen een straal van 150 meter van de Vla mingstraat tijdens deze operatie hun woning of bedrijf die dag ont ruimen, met geopende ramen en deuren. Eigenaars en bewoners bin nen een straal van 450 meter moe ten eveneens veiligheidsmaatrege len nemen, maar hoeven hun pan den niet te verlaten. Welke maatre gelen dat zijn wordt hen volgende week meegedeeld. VLISSINGEN - De 79-jarige Vlissin ger P. A. J. C. is dinsdagmiddag met shockverschijnselen opgenomen in het Bethesda-Sint-Josephziekenhuis in Vlissingen, na een brand in zijn woning aan de Jan van Goyenlaan. Bij de brand, die in de kamer is begonnen, ging een bedrag van enke le duizenden guldens aan bankbiljet ten in vlammen op. Een deel van het geld dat C. in zijn woning bewaarde bleef gespaard, gespaard. De oorzaak van de brand was gisteren nog niet bekend, maar de politie sluit opzet uit. woning was tot aan het raamkozijn volgestouwd met matrassen, dekens en kleding. Ook langs de wanden waren allerhande spullen opgetast. Volgens omwonenden lijdt de heer C. aan een 'verzamelwoede'. Ook in de gang en de keuken lagen tal van artikelen, waaronder grote stapels kranten, opgeslagen. Tijdens de bluswerkzaamheden von den brandweerlieden bundels bank biljetten. Volgens de Vlissingse poli tie gaat het om een bedrag van ettelijke duizenden guldens. De juis te omvang van het bedrag is nog niet bekend. Een deel van het geld is verbrand of door het vuur aangetast, maar volgens de heer Van Leersum is het grootste deel gered. De bewoner van het pand was toen politie en brandweer arriveerden al in veiligheid gebracht. Aanvankelijk leek het erop dat hij brandwonden had opgelopen aan het gezicht, en hij werd daarom overgebracht naar het (Slot zie pagina 13 kol. 1 De brand werd omstreeks tien over half één gemeld. Toen de brandweer vijf minuten later ter plaatse was, dreigde het vuur over te slaan naar de woning op de eerste verdieping. Daar van was de ruit van de woonkamer al gesprongen. Hoewel er sprake was van een uitslaande brand, had de Vlissingse brandweer het vuur snel onder controle. De bluswerkzaamheden werden enigszins bemoeilijkt door de hevige rookontwikkeling. Dat werd volgens brandweer commandant W. P. van Leersum veroorzaakt door het feit dat er veel brandbaar materiaal, waaron der veel nylon en andere kunststoffen, in de woning aanwezig was. De ach terkamer van de drie kamers tellende I WISSENKERKE De openbare lagere school 'De Vliete' in Wissenker- ke heeft er sinds maandag een bezoeker bij. Overigens niet ëén die door het ministerie van onderwijs wordt meegeteld. Het is een vleermuis. Voorlopig mag het zoogdiertje blijven rondfladderen in het schoolge bouw. Hoofdonderwijzer J. van Iwaarden vertelde dat de kinderen 'weg' zijn van de ongebruikelijke klasgenoot. Ze hebben hem al een naam gegeven: Flippo. Vleermuizen houden een winterslaap, maar het Wissenkerkse exem plaar zag blijkbaar meer in de warme klaslokalen. Van Iwaarden geeft te kennen dat er genoeg voedsel voor de insekteneter is te vinden. Als de temperatuur stijgt, gaat het raam open en mag Flippo weer naar zijn kameraden terug. De Wissenkerkse onderwijzer meldt tenslotte dat de lessen ondanks het bezoek hun gewone gangetje gaan. „Terwijl de scholieren rekenen", legt hij uit, "vliegt het beestje rustig wat rond. Ze zijn er na een dag wel aan gewend". Een deel van de huisraad werd naar buiten gesleept en daar verder geblust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9