eagan: ruimtedefensie met f zonder kernwapenakkoord het weer Stichting Rein water: Maas sterk vervuild Paraguay: 'Mengele niet hier' Verkiezingen in oppositie verrassend sterk Kamer achter conclusie enquêtecommissie RSV PZCfi EL ONDERHANDELINGEN VOOR PL AA TSING >orp weigert iefensie ;apvergunning Van Aardenne kandidaat WERKLOOSHEID WEER HOGER PZC/binnen-buitenland WASHINGTON (GPD/ANP) - Ook als de VS en de Sowjet-Unie overeenstemming zouden jiereiken over het afschaffen van kernwapens, dan zouden de Amerikanen een verdedigings systeem tegen offensieve wapens in de ruimte moeten ontwikkelen. Onafhankelijk van enige Overeenkomst met de Russen over vermindering van zulke offensieve bewapening wil President Reagan het onderzoek naar defensieve ruimtewapens voortzetten, dat als het ftarwars-project bekend is geworden. Reagan heeft dit gezegd in een interview dat de New Work Times dinsdag publiceerde. Vandaag Hoog water Laag water Omzeilen Kosten TV-uitwisseling Nautisch bericht VVD STEUNT PvdA-MOTIE Vooruitzichten Verlies /OENSDAG 13 FEBRUARI 1985 Indien het onderzoek uitwijst dat een bevredigende defensie tegen offensie ve wapens in de ruimte kan worden J)NDERBANKEN (ANP) - Het college Van B en W van de Limburgse ge- neente Onderbanken heeft dinsdag teweigerd het ministerie van defen- lie vergunning te geven voor het lappen van bomen over een ópper- Hakte van 3,5 hectare in de Schin- leldse bossen. Het ministerie had paar een aanvraag voor ingediend. De beslissing van B en W is in Overeenstemming met de wil van de gemeenteraadsleden, die zich een- Irachtig tegen aantasting van de Vossen hebben uitgesproken, iet ministerie van Defensie acht het kappen van bomen, evenals het aftop ben van een andere partij bomen, in totaal 7 hectare, noodzakelijk ter ver hoging van de veiligheid voor starten de en landende Awacs Boeings op de nabije NAVO-vliegbasis in de West- buitse grensstad Geilenkirche. Woensdag 13 februari uur cm uur cm Vlissingen 7.27 177 20.15 164 Terneuzen 7.51 199 20.38 185 Zierikzee 8.37 139 21.22 128 Hansweert 8.27 213 21.08 197 Wemeldinge 8.58 161 21.38 151 O.scheldemond 8.15 132 21.00 124 Bruinisse 9.40 170 22.30 163 Donderdag 14 februari uur cm uur cm Vlissingen 8.51 164 21.44 149 Terneuzen 9.13 185 22.06 169 Zierikzee 9.58 131 22.41 119 Hansweert 9.45 202 22.35 184 Wemeldinge 10.12 152 23.01 138 O.scheldemond 9.30 117 22.15 109 Bruinisse 10.45 151 23.35 144 Woensdag 13 februari uur cm uur cm Vlissingen 1.25 156 14.2068 Terneuzen 1.51 168 14.45 178 Zierikzee 2.20 129 15.07 147 Hansweert 2.15 184 14.58 194 Wemeldinge 2.28 147 15.09 163 O.scheldemond 2.05 111 14.45 137 Bruinisse 3.05 1BB5 187 Donderdag 14 februari uur cm uur cm Vlissingen 2.46 150 15.46 157 Terneuzen 3.09 162 16.06 169 Zierikzee 3.33 131 16.26 141 Hansweert 3.30 179 16.18 184 Wemeldinge 3.42 146 16.29 156 O.scheldemond 3.10 103 16.00 121 Bruinisse 4.10 151 16.45 168 geïnstalleerd, zou Reagan bereid zpjn met de Russen aan tafel te gaan zitten om te onderhandelen over de vraag of zulke verdedigende systemen kunnen worden geïnternationaliseerd. „Met andere woorden", aldus Reagan, „om tegen die tijd te onderhandelen, voor dat er sprake is van opstelling of iets dergelijks, teneinde te verzekeren dat zij begrijpen dat wij niet werken aan het vermogen om zelf een eerste aan val te doen en dat ons doel nog steeds de eliminering van kernwapens is". Het is de eerste maal dat Reagan te kennen heeft gegeven defensieve ruimtewapens ook nodig te achten als de supermachten zouden besluiten alle kernwapens te vernietigen. tenschappers heeft in een rapport over het Strategische Defensie Initia tief gezegd dat de ontwikkelingskos ten tot 1993 zo'n 70 miljard dollar zullen belopen. De plannen zijn niet alleen kostbaar en nutteloos, aldus de wetenschap pers, maar ook gevaarlijk, omdat zij de wapenwedloop met de Sowjet-Unie zullen aanwakkeren en de solidariteit binnen het NAVO-bondgenootschap zullen ondermijnen. Ook in Amerika woedt de strijd over het Starwars-programma. Voor- en tegenstanders gaan elkaar hartstoch telijk te lijf, terwijl Reagan de fond sen voor de research van 26 miljard dollar tot 33 miljard heeft verhoogd. De Federatie van Amerikaanse We- Intussen werkt de Amerikaanse luchtmacht aan wapens die de defen siesystemen van de Sovjetunie kun nen omzeilen, zo meldde dinsdag de International Herald Tribune. Het project voorziet in de ontwikke ling van moderne namaakbommen, manoevrerende kernkoppen en ander wapensystemen die speciaal ontwor pen worden om door defensiesyste men te glippen die de Sovjetunie zou kunnen ontwikkelen. Critici zien in het project van de luchtmacht het bewijs van hun stel ling dat de invoering van defensieve systemen zal worden beantwoord met het ontwikkelen van offensieve wa pens die deze systemen te slim af zullen zijn. Een groep Russische en Amerikaanse artsen hebben maandag in Chigago gepleit voor een onmiddellijke stop zetting van alle kernproeven. De art sen zeggen 120.000 medici uit heel de wereld te vertegenwoordigen. De' directeur van het Amerikaanse officiële voorlichtingsbureau USIA, Charles Wiek, heeft de Sovjetunie het voorstel gedaan televisieprogram ma's uit te wisselen waarin politici van beide kanten hun mening verkon digen. Wiek deelde dinsdag aan journalis ten in Washington mee dat hij zijn voorstel enkele weken geleden per brief had doen toekomen aan het hoofd van de afdeling internationale voorlichting van de Russische com munistische partij, Leonid Samjatin. Hij zei nog geen antwoord te hebben gekregen. Een hogedrukgebied boven Oost- Duitsland en Polen verandert weinig van plaats. Het zorgt boven onze omgeving voor een aanhoudende oostelijke stroming waarmee koude en droge lucht wordt aangevoerd. Het is daarom ook vandaag weer een zonnige, maar schrale winterdag. Al met al is de winter aan zijn tweede fase begonnen. Als het de komende dagen zo doorgaat komen we met het wintergetal in de buurt van de winter van 1979. Het lijkt erop dat de komen de dagen nog steeds in het teken van koning winter staan. Een eventuele serieuze aanval op de vorst tekent zich tegen het weekeinde af, maar of deze kans van slagen heeft blijft nog dubieus. Wel zal het iets minder hard gaan vriezen. Wind: oost tot zuidoost 4-5, af en toe 6; zicht: slecht tot matigtemperatuur kustwater: 1 graad Celcius; afwijking waterstanden: enige decimeters ver laging; maximale golfhoogte monding Schelde's: tijdens het hoogwater om streeks een kwart meter. AMSTERDAM (ANP) - De Maas en haar zijri vieren zijn ernstig verontreinigd met mi lieugevaarlijke stoffen. Dit blijkt uit weten schappelijk onderzoek dat de Stichting Rein- water met financiële steun van het Ministe rie van Milieubeheer, het Wereld Natuur Fonds en de gemeenten Heusden, Roermond en Nijmegen heeft ver richt. De organisatie, die te vens de „milieuboosdoe ners" in ons land en Bel gië heeft kunnen identi ficeren, overhandigde dinsdag de resultaten van het onderzoek aan de Tweede-Kamercom missie voor Verkeer en Waterstaat en aan de Limburgse milieugede puteerde ir M. Lode- wijks. In haar rapport „Maas water onderzocht" dringt de stichting sterk aan op de instelling van een internationale be heerscommissie voor de Maas, met bevoegdhe den die verder gaan dan die van de Rijncommis sie. Uit het onderzoek, dat in de maanden mei en juni van 1983 met een laboratoriumschip werd verricht en waarbij vele honderden watermon sters werden genomen, blijkt dat niet alleen het Maaswater, maar ook de rivierbodem ernstig verontreinigd is. De grote vervuilers van de Maas zijn volgens de stichting Reinwater Na- tronchemie in het plaatsje Herten, DSM in Heerlen en Ciba Geigy en de Koninklijke Ne derlandse Papierfabriek in Maastricht. Zij zijn verantwoordelijk voor de verontreinigende stoffen fluoride, tri- en tetrachloormethaan, lood en trichlooretheen in het Maaswater. Bedrijven die de rivier in België ernstig vervuilen zijn Phénix, Armco, Cockerill en Nouveau Hall de Cuivre et Zinc. Door de belasting van de Maas en haar zijrivie ren voldoet het rivierwa ter niet aan de kwali teitseisen voor de drink- waterproduktie. ASUNCION (UPI) - De regering van Paraguay heeft dinsdag ontkend dat de gezochte kamparts Jozef Mengele in Paraguay woont. Een regerings functionaris omschreef berichten uit Israël dat de nazi-dokter zich in Para guay bevindt en daar als lijfarts van president Stroessner fungeert als „absurd en ridicuul". Onderminister van voorlichting en cultuur Anibal Fernandez zei dat der gelijke berichten deel uitmaken van een „beledigende en georganiseerde campagne tegen Paraguay". „De vermeende aanwezigheid van Mengele in Paraguay is het belache lijkste verhaal dat de afgelopen 20 jaar de ronde heeft gedaan", zo zei de onderminister. „Indien hij werkelijk hier zou zijn, hadden wij hem al lang gevonden". De Israëlische radio citeerde afgelo pen maandag Tuvia Friedman van het in Haifa gevestigde Documenta tiecentrum nazi-oorlogsmisdaden, die verklaarde dat Mengele momenteel Stroessners lijfarts is. Friedman zei dat de informatie afkomstig was van een Duitse professor die in Paraguay les heeft gegeven aan politie-officie- ren. Een twintigtal Zuidkoreanen wilden dinsdag controleren wat er waar was van geruchten dat oppositieleider Kim Dae Jung onder een soort huisarrest was geplaatst. De groep werd tegengehouden bij een politieversper- ring, een van een aantal die rond het huis van Kim zijn opgezet. SEOEL (AFP-UPI) - De partij van de vrijdag uit ballingschap terug gekeerde oppositieleider Kim Dae Jung heeft het verrassend goed gedaan bij de Zuidkoreaanse parle mentsverkiezingen die dinsdag zijn gehouden. Volgens een nog voorlopige uitslag van de Zuidko reaanse staatstelevisie heeft de Nieuwe Koreaanse Democratische Partij (NKDP) 49 zetels gewonnen. De opkomst was ongekend groot: 84,2 procent tegen 78,2 procent in 1981. De officieuze uitslag betekent dat de pas een maand oude NKDP ruim voor ligt op de andere belangrijkste oppositiepartijen, de Democrati sche Koreaanse Partij (DKP) en de Koreaanse Nationale Partij (KNP) die in het nieuwe parlement respec tievelijk 25 en 19 zetels bezetten. De Democratische Gerechtigheidspar- tij (DJP) van president Chun Doo Hwan behaalde de verwachte over winning. Zij veroverde volgens de tv 89 zetels. Op grond van het kiesstelsel in Zuid-Korea worden 184 afgevaar digden van de Nationale Vergade ring rechtstreeks gekozen. Van de overige 92 zetels gaan er 61 naar de winnende partij, de DJP dus, en wordt de rest naar rato verdeeld door de andere partijen. DEN HAAG (GPD) - De VVD-fractie heeft dinsdagmiddag de motie van oppositiewoordvoerder Meyer (PvdA) over de Enquêtecommissie RSV mede ondertekend. Op Janmaat na ondersteunen alle fracties mede de motie. Door deze motie sluit de Kamer zich volledig aan bij de bevin dingen van de commissie. Volgens de VVD, daarin gesteund door coalitie partner CDA, betekent de motie niet dat er consequenties getrokken hoe ven te worden voor de positie van minister Van Aardenne. Voor morgen: depressie-invloed be gint via Frankrijk wat naar het noor den op te schuiven. Geleidelijk iets meer bewolking. Hierdoor zal de vorst wat getemperd worden. Matige tot vrij krachtige wind uit oostelijke richting. Voor vrijdag tot en met zondag: meer bewolking en stijgende kans op sneeuw. Iets minder koud. Lichte tot matige vorst. ZON EN MAAN 14 februari Zon op 07.57 onder 17.52 Maan op 04.41 onder 11.55 DEN HAAG (GPD) - Minister van Aardenne (economische za ken) heeft zich opnieuw kandi daat gesteld voor een plaats op de VVD-lijst bij de komende verkiezingen. Met hem hebben ook zijn collega-ministers Riet kerk (binnenlandse zaken), Smit-Kroes (verkeer en water staat) en Schoo (ontwikkelings samenwerking) zich bereid ver klaard na de komende verkie zingen in de Tweede Kamer zitting te nemen. De ministers Korthals Altes (jus titie) en Winsemius (VROM) heb ben laten weten wel weer minis ter te willen worden maar geen plaats in de Kamer te ambiëren. Van de VVD-staatssecretarissen heeft alleen Hoekzema van de fensie besloten zich niet kandi daat te stellen bij de komende verkiezingen. Van de zittende kamerleden heeft het kamerlid Tripels eveneens besloten af te zien van een kandidatuur. Van Aardenne zal niet aftreden naar aanleiding van de RSV- affaire. „Je mag niet weglopen voor de taak waarvoor je gesteld bent, ook al heeft dat wat nega tieve persoonlijke aspecten", zei Van Aardenne dinsdag. DEN HAAG - Tijdens de stemmingen over de motie-Meijer (PvdA) over de bevindingen van de parlementaire enquêtecommissie kijkt fractievoorzitter Bert de Vries (tweede van links, met bril) van het CDA schuin naar achteren. Achter hem de heer C. P. van Dijk. Hoessein en Arafat: vrede op basis van VN-resoluties CAIRO/JERUZALEM/AMMAN (UPI/ REUTER/DPA) - Koning Hoessein van Jordanië en PLO-leider Yasser Arafat hebben een overeenkomst ge sloten, is gericht op de terugtrekking van Israël uit bezette gebieden in het kader van een internationale confe rentie onder auspiciën van de Ver enigde Naties. Dat heeft de voorzitter van het Jordaanse parlement Akef el-Fayez dinsdag verklaard in Cairo. Volgens El-Fayez zal de gemeen schappelijke poging om vrede in het Midden-Oosten te bereiken worden ondernomen op basis van de resolu ties, die zijn aangenomen door Veilig heidsraad en Algemene Vergadering van de VN. Maandag werd bekendgemaakt dat Hoessein en Arafat het eens waren geworden over een „formule voor ge zamenlijk optreden om een rechtvaar dige en duurzame oplossing voor het Palestijne probleem te krijgen". De verklaring van de Jordaanse parle mentsvoorzitter bevatten de eerste details. El-Fayez zei niet of de Palestijnen op grond van deze overeenkomst zelf standig zullen zijn vertegenwoordigd bij eventuele vredesbesprekingen met Israël of dat zij deel zullen uitmaken van een Jordaanse delegatie. Ook in welingelichte kringen in de Jordaanse hoofdstad Amman werd vernomen dat Arafat alle Midden-Oostenresolu ties van de VN heeft geaccepteerd. De PLO zou zich bij Jordanië en Egypte willen aansluiten om met Israël in gesprek te komen. Een woordvoerder van het Jordaanse hof liet weten dat het akkoord uitgaat van teruggave van de in 1967 door Israël bezette gebieden in ruil voor erkenning van de staat Israël door de Arabieren. Koning Hoessein ging dinsdag naar Algerije om, zo menen diplomaten, steun te verwerven voor het akkoord met Arafat. Aan Israëlische zijde werd terughou dend gereageerd op de overeenkomst. Premier Shimon Peres zei dat het hem niet duidelijk was of het akkoord een stap is op weg naar vrede met Israël. Minister Shamir van buitenlandse za ken nam echter een duidelijker en harder standpunt in. Tegenover het Israëlische dagblad Yedioth Aharo- noth stelde hij: „Als de koning van Jordanië vrede met Israël wil, dan moet hij alle banden met de PLO verbreken. Wij zullen nooit met Arafat of de PLO onderhandelen". President Reagan heeft dinsdag een tweede onderhoud gehad met koning Fahd van Saudi-Arabië en verzekerde zijn gast dat hij het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten niet heeft opgegeven. Reagan heeft in een vraaggesprek met de „New York Times", dat dins dag werd gepubliceerd, zijn zienswijze herhaald dat de weg naar de vrede kan worden bereikt door directe on derhandelingen tussen Israël en Jor danië. Reagan zei te blijven vasthou den aan zijn voorstel uit 1982 van zelfbeschikking voor de Palestijnen in associatie met Jordanië in de door Israël bezette strook van Gaza en op de westelijke oever van de Jordaan. De VVD stemde wel tegen een tweede motie-Meyer, waarin het minder heidsstandpunt over onder meer het onaanvaardbare optreden van Van Aardenne werd verworpen. Het CDA stemde wel voor deze motie, die daar mee een ruime meerderheid in de Kamer haalde. CDA-fractievoorzitter De Vries zei echter in een stemverkla ring op het eerder ingenomen stand punt te blijven staan dat er niet één zondebok aangewezen mag worden voor het RSV-drama. PvdA-voorman Den Uyl heeft inmid dels aangekondigd de positie van de liberale minister eind deze maand, tijdens het debat met de regering over het verslag van de Enquêtecommis sie, opnieuw aan de orde te zullen stellen. Daarbij zal hij zeker wijzen op het feit dat de voltallige Kamer dins dag de bevindingen van de Enquête commissie tot de hare heeft gemaakt. De commissie noemt niet alleen het misleiden van de Kamer door Van Aardenne in 1980 'onaanvaardbaar', ook krijgt de minister ernstige kritiek op het geven van een 'blanco cheque' (Slot van pagina 1) aantal werklozen in januari met 2000 toe. Veel bouwwerken werden stilge legd en er werd niet met nieuwe projecten begonnen, zo schrijft het ministerie in een toelichting. De strenge vorst en de sneeuw veroor zaakten ook in de agrarische sector een forse groei van de werkloosheid. Het aantal werklozen in Nederland steeg in januari met 7700 tot 804.200. Het aantal mannen dat op zoek was naar een baan, steeg met 10.900. Bij de vrouwen deed zich overigens een da ling voor. Er werden 3200 vrouwen meer uit de registers van de arbeids bureaus uitgeschreven dan er zich lieten inschrijven. De groei van het aantal werklozen was in januari zo groot dat ook de gecorrigeerde cijfers opliepen. Bij cor rectie van de werkloosheidscijfers voor de invloeden van het seizoen - in de winter is er normaal altijd al minder werk dan in de zomer - liep het aantal werkzoekenden toch nog met 3400 (3300 bij de mannen en 100 bij de vrouwen) op. Het gecorrigeerde cijfer bleef ondertussen wel royaal onder de 800.000-grens: 780.300. Een positief gegeven in de maandcij fers van het ministerie was de stijging van het aantal banen dat via de arbeidsbureaus werd aangeboden. Er stonden eind januari 19.700 vakatures open, 3700 meer dan een maand tevo ren. Sanering Moerdijk - Het kabinet is niet bereid meer te steken in de sanering van de schulden van het Industrie- en Havenschap Moerdijk (IHM) dan de 109 miljoen gulden die zij begin dit jaar heeft voorgehouden aan de participanten in het Industrie schap. De deelnemende gemeenten (Klundert, Zevenbergen, Hoge- en La ge Zwaluwe en Breda) en de provincie Brabant zullen zelf negentig miljoen gulden moeten fourneren. Staatssecretaris Van Zeil (Economi sche Zaken) stelde zich woensdag tijdens een mondeling overleg met de vaste Kamercommissie voor Econo mische Zaken hardnekkig op het standpunt dat hieraan niet valt te tornen. aan RSV in 1979, zonder besluit van de ministerraad. En de commissie constateert bovendien dat zijn scheepsbouwbeleid in een chaos ein digde. De Staatsdrukkerij heeft door de uitgave van het RSV-rapport een verlies van ongeveer 190.000 gulden geleden. Dat komt doordat alle abon- nee's op de kamerstukken het rap port, dat ongeveer 5500 pagina's tel de, automatisch kregen toegestuurd. Dit heeft woordvoerder Mulder van de Staatsdrukkerij dinsdag meege deeld. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2Vï x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. V I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3