Carnaval in Bergen op Zoom 'strak' geregeld gebeuren 'Zeeland is meer gebaat bij ontwikkelingsbeleid' Jeugdwerk in 's-Gravenpolder kampt met tal van problemen OPBRENGST VOOR VIERING 500 JAAR SMALSTAD Carnaval in Bergen op Zoom GEDEPUTEERDE BARBE IN HEINKENSZAND: VRIJWILLIGERS LATEN HET AFWETEN VT STICHTING VASTENAVOND CREEERT EIGEN SFEER Tocht PZC/streek fepSBSHSlÉBI»! awsK fllSli isitsis lllffiP? »l na bm*S« ivsmi Postitie in 's-Heerenhoek Zaalvoetbaltoernooi BERGEN OP ZOOM De viering van carnaval is in Bergen op Zoom, of het Krabbegat zoals de stad in de weken voor aswoensdag genoemd wordt, een goed voorbereid en 'strak' geregeld gebeuren. Dat klinkt tegenstrijdig, zeker in de oren van die mensen voor wie dit volksfeest hetzelfde betekent als vier dagen losbandigheid en dronkenschap. Voor een geregeld verloop van de carnavalsviering tekent sinds 1946 de Bergse stichting Vastenavond. Traditie is een woord dat hoog in het vaandel van dit 75 mannen tellende gezelschap geschreven staat. Eén van de oprichters des tijds en al 39 jaar bestuurslid, waar van 33 als secretaris, is Wim Besling uit Bergen op Zoom. Hij vertelt wat er zoal komt kijken bij de organisa tie van het vastenavondfeest in het Krabbegat. Vanaf de intocht van de prins op zaterdagmiddag tot aan de sluiting dinsdagavond na het vallen van de kraai, verloopt alles volgens een 26 pagina's dik draaiboek. Hierin is het hele feest tot in de kleinste details geregeld. Als voorbeeld noemt Besling het aanvragen van een wapenvergunning, zodat vas tenavondpolitieagent Steketee tij dens de optocht (dinsdagmiddag) geheel legaal met zijn sabel kan lopen zwaaien. Voordat het echter zover is, zijn er heel wat vrije uurtjes in de voorbereiding gekropen. Daar mee beginnen de leden van de stich ting al vlak na aswoensdag, om streeks half maart. Voor eind april moet het motto bekend zijn (dit jaar 'Eddut of kreddut'). Dat is onder meer nodig omdat in een vroeg stadium het ontwerp voor de praal wagen van de prins getekend dient te worden. In de maand mei vangen de werkzaamheden voor de kinder vastenavond aan. Dit evenement is, volgens Besling, in de loop der jaren uitgegroeid tot een soort operette voor de jeugd, een spektakelstuk met de nodige technische hoog standjes. Aan het gebeuren op maandagmiddag werken 120 men sen, meest achter de schermen, mee. De Grote Markt, die plaats biedt aan tussen de 12 en 14.000 toeschouwers, is dan tot in alle hoeken gevuld. Om de verschillende onderdelen van het vastenavondfeest te kun nen bekostigen, moet er jaarlijks zo'n twee ton op tafel komen. Dit bedrag wordt voor een deel bij elkaar gebracht door een honderd tal vrijwilligers, die in de weken voor carnaval in Bergen op Zoom langs de deuren gaan. Maar de leden van de stichting zijn niet de enigen die lang voordat het feest losbarst met de voorbereiding bezig zijn. Als velen aan zon en strand denken, steekt een aantal Bergenaren de handen uit de mouwen om in de optocht weer goed voor de dag te kunnen komen. Besling schat dat er ieder jaar tussen de 600 en 1000 Krabben in vaak tochtige en koude schuren en hallen meebouwen aan één van de praalwagens, die op dinsdagmiddag door de Bergse bin nenstad rijden. Vooral in de winter maanden is het vaak afzien voor de lassers, boetseerders, schilders en tjeppers (de mensen die de polyes ter aanbrengen). Het in elkaar zet ten van een wagen en die meedingt in de hoogste categorie (dit jaar 5) kost tussen de 10.000 en 15.000 gulden. Maximaal kan een bedrag van 7.000 gulden aan prijzen worden binnengesleept. Daarom zijn een aantal bouwsels vaak al voor carna val verkocht aan organisatoren van optochten in het buitenland. Een Bergse wagen 'doet' ongeveer 10.000 gulden. Een andere onmisbare groep in het vastenavondgebeuren is die van de muzikanten. Volgens Besling telt het Krabbegat 68 muziekgroepen of dweilbandjes. Dat betekent dat er met carnaval meer dan 800 muzi- Zaterdag 16 februari 15.33 uur, in tocht van prins Manus 1. De route voert van het station naar de Grote Markt. Zondag 17 februari 13.00 tot 18.30 uur, dweilbandfestival in de Stoele- mat. Omstreeks 19.00 uur apotheose op de Grote Markt. Maandag 18 februari 15.33 uur, kin dervastenavond op de Grote Markt. Dinsdag 19 februari 14.00 uur, op tocht. De stoet trekt van de Zuid- Oostsingel door de binnenstad naar de Grote Markt, waar omstreeks 16.45 uur de prijsuitreiking volgt. Om 23.45 uur sluiting op de Grote Markt. kanten door de straten trekken. Een flink aantal van hen vormt op zondagavond het grootste orkest van Nederland tijdens de apotheose v&n het dweilbandfestival op de Grote Markt. Dat alles biedt, zo vertelt Besling, de 'gewone' vastenavondvierder of dweil een kader om vier dagen lang, verkleed en gemaskerd, al leen of met een clubje, van kroeg tot kroeg te trekken, daarbij zich zelf en vooral anderen vermakend. En dit gebruik is in Bergen op Zoom niet van vandaag of gisteren. In de stadsarchieven is er voor het eerst sprake van vastenavond in 1413 (de term carnaval komt in Bergen op Zoom pas voor op he; eind van de 19e eeuw). Maar het is niet onmogelijk dat het feest ook al voor die datum gevierd werd. Door de stadsbrand van 1397 bestaan er daarover geen gegevens. De oorsprong van de vastenavond viering ligt waarschijnlijk in de vruchtbaarheidsriten en lentefees ten uit de tijd voor Christus. In de middeleeuwen werden deze gebrui ken door de katholieke kerk geker stend. Onder invloed van de hervorming I was het tussen 1600 en 1800 in Bergen op Zoom officieel verboden om gemaskerd op straat te lopen. Uit de reeks verbodsbepalingen, die in het gemeentearchief bewaard zijn gebleven, blijkt echter dat er steeds vastenavond gevierd werd. In de Franse tijd komt het carnaval sterk op. De Verbodsbepalingen werden afgezwakt en het feest krijgt in de loop van de 19e eeuw een massaal karakter. In 1894 trok er weer een optocht door de straten. In tegenstelling tot andere steden in Brabant lukte het de katholieke kerk niet om in Bergen op Zoom de vastenavondviering verboden te krijgen. In 1946 zag de toenmalige deken, 'een verstandig mens' vertelt Besling, dan ook in dat verbieden weinig zou helpen. Hij gaf zijn weer stand op maar verbond daaraan de voorwaarde dat het feest in goede banen geleid moest worden. Zo werd in feite op verzoek van de geestelijkheid de stichting Vasten avond geboren. Deze club geeft tot op dit moment vorm aan het carnaval in het Krab begat. En dit feest verschilt, volgens Besling, op een aantal punten van dat in de rest van het land. Allereerst noemt hij het straatcar naval: „Bergen op Zoom is de enige plaats in Nederland waar het offi cieel is toegestaan om tijdens de vastenavond gemaskerd op straat te lopen. Verkleed zijn mag elders ook wel. Maar probeer in Breda bijvoorbeeld niet om een uur te lang je kiel te dragen, want dan ben je erbij". Foto's: Het opbouwen van de praal wagens. WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 Burgemeester Tholen koopt eerste fles feestwijn SINT-MAARTENSDIJK Burge meester E. Baerends van de gemeen te Tholen heeft dinsdagmorgen de eerste fles wijn gekocht van het feest comité 'Viering 500 jaar smalstads- rechten'. Hij kreeg die fles uit handen van de voorzitter van het comité, T. C. Benou. Daarmee begon een ver koop-actie van 5000 flessen wijn ter gelegenheid van het 500-jarig be staan van Sint-Maartensdijk als smalstad. Dat wil zeggen een stad met stadsrechten die niet vertegen woordigd is in de provinciale staten. Deze zomer viert Sint-Maartensdijk dat jubileum. Om het geld voor het feest bijeen te krijgen is ongeveer een half miljoen gulden nodig en met de wijnverkoopactie wordt geprobeerd daar een deel van in te zamelen. Gerekend wordt op ongeveer 10.000 gulden. Het overige geld moet van een bliksemactie onder de bewoners en inzamelingen bij het bedrijfsleven ko men. Burgemeester Baerends zei, toen hij dinsdagmorgen in het gemeentehuis de eerste fles kocht, dat hij het verko pen van een speciale wijn een goed idee vond. Vooral omdat door het speciale etiket de wijn als een echte 'Sint-Maartensdijkse wijn' te herken nen is. De burgemeester vond het zo'n goed idee dat hij het niet bij het kopen van de eerste fles liet. Hij bestelde meteen nog vijf doosjes, waaruit hij vervolgens met een gul gebaar enkele flessen weggaf. Hij sprak verder de hoop uit dat de actie goed verloopt zodat er deze zomer een imooi feest gehouden kan worden. Gemeentesecretaris Benou verklaar de in zijn functie van voorzitter van het feestcomité dat de viering van 500 jaar smalstadsrechten een hoog staand feest moet worden. Daar hoort volgens hem een hoogstaande actie bij om aan geld te komen. „Zo'n actie is het verkopen van een hoogstaande wijn", aldus Benou. Hij voegde er aan toe dat het niet juist zou zijn om het geld binnen te krijgen met een pro- dukt dat de naam wijn niet verdient. De flessen met het etiket van het feestcomité zijn in verschillende win kels in de gemeente Tholen te koop. De winkeliers verlenen daarvoor hun belangeloze medewerking want ze verdienen niets aan de wijn. De op brengst is voor het feest, dat 14 juni begint. De festiviteiten duren twee weken. Donderdag 7 maart wordt onder de bevolking een bliksemactie gehouden die tot doel heeft geld bij een te brengen. Tevens is er maandag 4 maart in Haestinge in Sint-Maar tensdijk een demonstratie-avond Dan kunnen belangstellenden iets aan de weet komen over historische kledij die tijdens het feest gedragen wordt. Ook wordt dan informatie ge geven over het versieren van gevels in historische stijl. Overigens kwam de wijn in Sint- Maartensdijk terecht door toedoen van een oud-inwoner van de gemeen te Tholen. Dat is H. Moerland die enkele jaren geleden Sint-Annaland als woonplaats ruilde voor een dorp je in Zuid-Frankrijk. De druiven waar de wijn van is gemaakt werden in september/oktober 1983 geoogst. De drank heeft een alcoholpercenta ge van zo'n 12 procent. De wijn komt uit de streek Saint-Chinian en kan getypeerd worden als fruitig en zeer geurig. Het speciale Sint-Maartens dijkse etiket is goedgekeurd door de afdeling Fraude van de kamer van landbouw te Montpellier. trr.»«wirn HÉiiillij ifËWÊi SMm Burgemeester E. Baerends I r.) van Tholen koopt de eerste fles wijn die ter gelegenheid van 'Sint-Maartensdijk 500 jaar Hunrlhnnosf'liiptino smalstad' werd gebotteld, van de heer Benou. iiauuuuugaLiiicuiig HEINKENSZAND „Zeeland is meer gebaat bij een ontwikkelingsbeleid door de rijksoverheid dan bij het stimulerende beleid dat de afgelopen jaren is gevoerd". Dat zei gedeputeerde drs R. C. E. Barbé dinsdagavond voor een gehoor van bijna 150 Borselse ondernemers en adspirant-ondernemers in ontmoetingscentrum De Stenge in Heinkenszand. Barbë was uitgenodigd door het gemeentebestuur van Borsele en de Centrale van Ondernemers in Borsele (COB) om uit te leggen wat de provincie zoal aan instrumenten hanteert om ondernemers te stimuleren arbeidsplaatsen te scheppen. De gemeente Borsele op haar beurt liet bij monde van burgemeester G. C. G. van den Heuvel weten hoe het gemeentelijk werkgelegenheidsplan eruit ziet, een noviteit in de Nederlandse gemeentepolitiek. Gedeputeerde Barbé legde uit dat bouw van 20 of wellicht 21 nieuwe Zeeland van stimulerende aatregelen weinig heeft kunnen meeprofiteren. Aan de ene kant viel de provincie uit de boot bij de decentralisatie van overheidsdiensten en aan de andere kant moest er vanuit Zeeland bij de centralisatie fors aan arbeidsplaatsen worden ingeleverd. Barbé becijferde dat er heel wat aan ontwikkeling moet worden gedaan willen de 1200 nieuwe werkzoekenden die in het ko mende jaar op de arbeidsmarkt ver wacht worden, aan een baan worden geholpen. Zeker wanneer daarbij wordt vermeld dat bij ongewijzigd beleid 1500 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Wat de provincie doet om zoveel mogelijk te helpen bij het scheppen van arbeidsplaatsen zette de gedepu teerde nog eens op een rijtje. Aller eerst is er 6 miljoen gulden in de pot voorwaarden scheppend beleid. Geld van de rijksoverheid, dat door de provincie mag worden ingezet als het gaat om het scheppen van mogelijk heden voor ondernemers om uit te bre den, te beginnen of te verplaatsen. Daarnaast zit er 5 miljoen gulden in de pot bijzondere voorzieningen, be doeld om projecten vanuit de over heid te steunen zodat jonge werklo zen ervaring kunnen opdoen in een werksituatie. De derde provinciale pot is het werkgelegenheidsfonds, waarin de provincie jaarlijks 1 miljoen gulden stort. Beginnende onderne mers kunnen daaruit een achterge stelde lening krijgen indien ze aan de voorwaarden voldoen en zodoende aan het vermogen komen om een bedrijfje te beginnen. woningen in Heinkénszand, die boven het toegewezen contingent komen. Ongeveer 500.000 gulden heeft de ge meente gereserveerd voor een bedrij- vengebouw op het industrieterrein Noordlangeweg in Heinkenszand, Waar startende ondernemers naast het huren van ruimte ook nog op het gebied van faciliteiten hun voordeel kunnen doen. Verder wil de gemeente, en die regeling komt al op gang, ieder bedrijf dat werkgelegenheid schept door een nieuwe activiteit, per werk nemer een subsidie tot 5000 gulden geven. In de laatste pot is 600.000 gulden beschikbaar en van- uit een confectiebedrijf in 's-Heerenhoek is al een beroep op de regeling gedaan. Na de pauze hadden de aanwezigen de gelegenheid om vragen te stellen aan een forum waarin naast de gede puteerde en de bur- gemeester ook deskundigen van het Economisch Technologisch Instituut Zeeland en het Regionaal Dienstverleningscen trum Kleinbedrijf zitting hadden. Het geheel stond onder leiding van COB-voorzitter M. de Witte. 'S-HEERENHOEK In 'De Koren beurs' in 's-Heerenhoek hield de hand boogvereniging 'Concordia' een schie ting op de liggende wippen. Er waren 69 deelnemers. Uitslag eerste wip: eerste hoofdvogel A. Rentmeester Cz, Willem Teil, Ovezande; tweede hoofdvogel P Vette, Concordia, 's-Heerenhoek; eerste zijvogel Jac. de Baar, Willem Teil: tweede zijvogel J. v. d. Dries, Concordia; derde zijvogel P. Rentmeester, Willem Teil; vierde zijvogel bij loting, W. Remijnse, Edele Handboog, Oudelande; eerste kal Ch. Korstanje, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk; tweede kal M. J. Verdonk, Concordia; derde kal J. Rentmeester, Wil lem Teil; vierde kal bij loting M. Nijsten, Vrije Schutters, 's-Heerenhoek. Meeste klei ne vogels, zeven stuks, mevrouw H. Ver donk, Concordia. Uitslag tweede wip: eerste hoofdvogel Sj. van Eijkeren, Vrije Schutters; tweede hoofdvogel B. Meijer, St. Andries, Wemel- dinge; derde hoofdvogel M. C. Verdonk, Concordia; eerste zijvogel H. Koens, Spes Nostra, Ovezande; tweede zijvogel L. de Jonge, Concordia; derde zijvogel A. Rent meester Cz, Willem Teil; vierde zijvogel W. de Jonge, ADLM, Kwadendamme; eerste kal H. Eijke, St. Andries; tweede kal H. Koens, Spes Nostra; derde kal J. de Rijke, Edele Handboog; vierde kal bij loting, W. Verbeek, Spes Nostra. Meeste kleine vogels M. Koole. Soranus 2. Heinkenszand en J. Kroonen, Victoria, Kwadendamme. elk zes stuks. De vliegende vogelprijs was voor H. Eijke. St. Andries. Burgemeester Van den Heuvel was het helemaal eens met de gedeputeer de waar het ging om de positie van Zeeland. „Zeeland zit aan de laatste mem van het economisch varken", zo sp- rak de burgemeester om vervol gen op een rijtje te zetten wat de gemeente zelf van plan is te doen aan die misstand. De gemeente Borsele heeft 2 miljoen gulden beschikbaar om de werkgele genheid nieuwe impulsen te geven. 900.000 gulden wordt gestoken in de GOES - De jeugdcommissie van de voetbalvereniging Kloetinge houdt maandag 18 februari een voetbaltoer nooi voor A- en B-junioren in het sportcentrum in Goes. Er wordt aan deelgenomen door de A-junioren van Arnemuiden, Goes, HVV, Middelburg en Kloetinge (twee teams) en de B- junioren van Kapelle, Oostkapelle, Middelburg, RCS en Kloetinge (twee teams). Voor het toernooi, dat om 11 uur begint en tot 17 uur duurt, worden beide hallen van het sportcentrum benut. Voorzitter Haasdonk van de vv Kloetinge reikt na afloop in het res taurant van het sportcentrum de prij zen uit. 'S-GRAVENPOLDER Het jeugd werk in 's-Gravenpolder heeft pro blemen. Veel activiteiten staan op de tocht omdat vrijwilligers het laten afweten. De tegenslag is echter nog groter geworden. Onlangs gleed er een brief in de bus met de mededeling dat de stichting haar onderkomen, 't Polderuus, moet verlaten wegens in stortingsgevaar. Op het eerste ge zicht leek dit de genadeklap voor het reeds zes jaar bestaande jeugdwerk in 's-Gravenpolder. De bestuursleden J. van der Maas en A. Bakx peinzen er echter niet over om het werk op te geven. „Ik ben van mening dat de jongeren een honk moeten hebben. En zeker hier in een dorp waar voor hen totaal niets te beleven valt", aldus Van der Maas. Over het huisvestingsprobleem zijn inmiddels al besprekingen geweest met het gemeentebestuur van Borse le. Dit heeft geresulteerd in een aan vraag bij de stichting 'Jongeren bou wen voor jongeren' - in het leven geroepen in het kader van het ionge- renjaar 1985 en in verband met de grote werkloosheid onder jonge bouw vakkers - om een nieuw onderkomen voor de stichting jeugdwerk te bou wen. „Het gemeentebestuur reageer de zeer enthousiast op deze plannen en verleende direct alle medewer king", vertelt Bakx. De nieuwe huis vesting wordt waarschijnlijk gevon den in het kleuterschooltje De Beve- landertjes dat ten gevolge van de vorming van een basisschool komt leeg te staan. Bakx hoopt dat 'Jonge ren bouwen voor jongeren' eind dit jaar nog met de aan- en verbouw van het pand kan beginnen. Beide bestuursleden verwachten dat een nieuw onderkomen de animo om vrijwilligerswerk te doen bij de inwo ners van 's-Gravenpolder zal vergro ten. Zij wijten de geringe belangstel ling voor de onbetaalde diensten ten dele aan de armoedige toestand waar in 't Polderuus verkeert. „Anderzijds zijn we er ook van overtuigd dat de belangstelling voor het jeugdwerk in 's-Gravenpolder bij een aanzienlijke groep inwoners niet erg groot io betoogt Van der Maas. De jeugd is daarentegen volgens Bakx erg enthousiast over de activi teiten van de stichting. Hij leidt dat af uit de grote teleurstelling van de kinderen - ruim 100 deelnemers - toen ze hoorden dat de verkleed- en play back show door gebrek aan mensen niet meer door kon gaan. Het kinder vakantiewerk hangt om dezelfde re den ook aan een zijden draad. „We beschikken momenteel over zeven vaste vrijwilligers. Wil je zo'n vakan tieweek goed laten draaien, dan zijn minstens vijftien mensen nodig", legt Bakx uit. Toch zal het jeugdwerk ondanks de nodige problemen de activiteiten niet stilleggen. Het is de bedoeling dat verschillende bezigheden in het dorpshuis worden voortgezet. „Je moet immers een vaste kern behou den, anders bloedt het jeugdwerk in 's-Gravenpolder werkelijk dood". 4ÊSê.^.:: ■f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 22