Verlenging financiële steun De Schakel in het geding 'Zeeland is meer gebaat bij ontwikkelingsbeleid' Jeugdwerk in 's-Gravenpolder kampt met tal van problemen Carnaval in Bergen op Zoom is strak9 geregeld gebeuren B. EN W. GOES TWIJFELEN OVER VOORTZETTING GARANTIE Oplossing GEDEPUTEERDE BARBE IN HEINKENSZAND: VRIJWILLIGERS LATEN HET AFWETEN Postitie Carnaval in Bergen op Zoom Tocht Familie-avond CBTB in De Vroone Kapelle Zaalvoetbaltoernooi PZC/streek STICHTING VASTENAVOND CREEERT EIGEN SFEER WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 GOES - In de loop van dit jaar moet de gemeenteraad van Goes een beslissing nemen over de eventuele verlenging van de financiële steun aan serviceflat De Schakel aan de 's- Gravenpolderseweg. De gemeente heeft zich vijftien jaar geleden garant gesteld voor exploitatie-tekorten die zich zouden kunnen voordoen. Ondanks het feit dat enigejaren geleden sprake was van een leegstand die zorgen baarde, heeft de stichting Serviceflats De Schakel en De Horst nimmer een beroep op de gemeente hoeven te doen om tekorten op exploitatie aan te vullen. Niettemin bestaat bij het dagelijks bestuur van de gemeente de neiging de raad voor te stellen de garantie niet te verlengen. De Schakel - in 1970 in gebruik genomen - is het eigendom .van de stichting AKZO Pensioenfonds, die het gebouw verhuurt aan de stichting Serviceflats. Door de thans bestaande garantie-afspraken komen mogelijke tekorten voor rekening van de ge meente. Het pensioenfonds van AK ZO blijft daarbij buiten schot. Deze constructie heeft voor enig wenk brauwfronsen in de gemeenteraad ge zorgd toen in het verleden nogal wat appartementen in De Schakel gerui me tijd onbewoond waren. Zo stelde de PvdA-fractie anderhalf jaar gele den vast dat het risico, dat een beleg ger met de bouw van een voorziening als een serviceflat nu eenmaal loopt, wordt afgewenteld op de gemeen schap. Dat werd als een ongewenste situatie beschouwd. Voor de leegstand waarmee De Scha kel te kampen heeft gehad (momen teel zes van de 114 appartementen leeg en de voorlopige cijfers over 1984 geven een sluitende exploitatie te zien) zijn volgens directeur J. Horst man twee oorzaken aan te geven: de toename van allerlei verschillende huisvestingsmogelijkheden voor ou deren in Goes en de economische teruggang. De serviceflat kreeg meer concurrentie en tegelijkertijd werd de groep die zich het verblijf en de dienstverlening in De Schakel kon veroorloven steeds kleiner. Boven dien viel een categorie mogelijke be woners af nadat geen uitkeringen in het kader van de algemene bijstands wet meer werden gegeven voor het wonen in serviceflats. Het bestuur van de stichting Service flats De Schakel en De Horst heeft een oplossing gezocht in een proef met zogenaamde facultatieve dienst verlening. Bewoners hoeven sinds een jaar niet meer het volledige ser vice-pakket van De Schakel af te De Goese serviceflat De Schakel. nemen. Wanneer ze zichzelf in staat achten bijvoorbeeld te koken of het huishoudelijk werk ter hand te ne men, betalen ze een belangrijk lagere huurprijs. Het laagste huurtarief va rieert nu van 784 gulden voor een één-kamerflat tot 1376 gulden voor een appartement met drie kamers. Met volledige dienstverlening kost de kleinste flat 1220 gulden en de grootste (ervan uitgaand dat er twee personen wonen) 2028 gulden. Naar de mening van Horstman voorziet deze keuzemogelijkheid in een be hoefte: „Vooral wat jongere mensen vinden vaak die complete service niet nodig. Dat weerhield hen er in het verleden van om in De Schakel te komen wonen. Die belemmering heb ben we nu weggenomen". Bovendien heeft het bestuur besloten een aantal één-kamerflats om te zetten in appar tementen met tweekamers. Dat ge beurt zodra twee-kamerflats naast elkaar leegkomen. De reden daarvoor is dat de belangstelling voor die kleinste wooneenheden het geringst is. De zes appartementen die nu leeg staan, hebben allemaal slechts één kamer. De directeur van de serviceflats is van oordeel dat de proef met de facultatie ve dienstverlening aan de verwachtin gen heeft beantwoord. De wethouder van financiën in de gemeente Goes, drs. J. Dijkgraaf, spreek voorshands nog van een gedeeltelijk geslaagd experiment. Hij wijst erop dat toch nog sprake is van leegstand, zowel in De Schakel als in De Horst. In deze laatste serviceflat zijn volgens mede delingen van Horstman 12 van de 123 appartementen onbewoond. Het da gelijks bestuur van de gemeente is van oordeel dat de shuren van de serviceflats moeten worden aange past aan die van vergelijkbare voor zieningen. Het aanbod op dit gebied is in Goes de afgelopen jaren aanzienlijk vergroot en dat betekent volgens de wethouder dat het pensioenfonds van AKZO genoegen zal moeten nemen met minder rendement. Het fonds heeft de huurprijs die de stichting Serviceflats moest betalen weliswaar met 250.000 gulden verlaagd, maar dat vindt Dijkgraaf niet voldoende. Vandaag (woensdag) gaat een afvaar diging van het college van burgemees ter en wethouders praten met verte genwoordigers van het pensioen fonds. De uitgangspositie van de ge meente Goes in datg gesprek zal zijn dat b. en w. de gemeenteraad niet zullen voorstellen de exploitatie garantie verlengen. Drs. Dijkgaaf: „We willen wel wat doen, maar dan zal AKZO toch ook over de brug moeten komen". bouw van 20 of wellicht 21 nieuwe woningen in Heinkenszand, die boven het toegewezen contingent komen. Ongeveer 500.000 gulden heeft de ge meente gereserveerd voor een bedrij- vengebouw op het industrieterrein Noordlangeweg in Heinkenszand. waar startende ondernemers naast het huren van ruimte ook nog op het HEINKENSZAND „Zeeland is meer gebaat bij een ontwikkelingsbeleid door de rijksoverheid dan bij het stimulerende beleid dat de afgelopen jaren is gevoerd". Dat zei gedeputeerde drs R. C. E. Barbé dinsdagavond voor een gehoor van bijna 150 Borselse ondernemers en adspirant-ondernemers in ontmoetingscentrum De Stenge in Heinkenszand. Barbé was uitgenodigd door het gemeentebestuur van Borsele en de Centrale van Ondernemers in Borsele (COB) om uit te leggen wat de provincie zoal aan instrumenten hanteert om ondernemers te stimuleren arbeidsplaatsen te scheppen. De gemeente Borsele op haar beurt liet bij monde van burgemeester G. C. G. van den Heuvel weten hoe het gemeentelijk werkgelegenheidsplan eruit ziet, een noviteit in de Nederlandse gemeentepolitiek. Gedeputeerde Barbé legde uit dat Zeeland van stimulerende aatregelen weinig heeft kunnen meeprofiteren. Aan de ene kant viel de provincie uit de boot bij de decentralisatie van overheidsdiensten en aan de andere kant moest er vanuit Zeeland bij de centralisatie fors aan arbeidsplaatsen worden ingeleverd. Barbé becijferde dat er heel wat aan ontwikkeling moet worden gedaan willen de 1200 nieuwe werkzoekenden die in het ko mende jaar op de arbeidsmarkt ver wacht worden, aan een baan worden geholpen. Zeker wanneer daarbij wordt vermeld dat bij ongewijzigd beleid 1500 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Wat de provincie doet om zoveel mogelijk te helpen bij het scheppen van arbeidsplaatsen zette de gedepu teerde nog eens op een rijtje. Aller eerst is er 6 miljoen gulden in de pot voorwaarden scheppend beleid. Geld van de rijksoverheid, dat door de provincie mag worden ingezet als het gaat om het scheppen van mogelijk heden voor ondernemers om uit te bre den, te beginnen of te verplaatsen. Daarnaast zit er 5 miljoen gulden in de pot bijzondere voorzieningen, be doeld om projecten vanuit de over heid te steunen zodat jonge werklo zen ervaring kunnen opdoen in een werksituatie. De derde provinciale pot is het werkgelegenheidsfonds, waarin de provincie jaarlijks 1 miljoen gulden stort. Beginnende onderne mers kunnen daaruit een achterge stelde lening krijgen indien ze aan de voorwaarden voldoen en zodoende aan het vermogen komen om een bedrijfje te beginnen. gebied van faciliteiten hun voordeel kunnen doen. Verder wil de gemeente, en die regeling komt al op gang, ieder bedrijf dat werkgelegenheid schept door een nieuwe activiteit, per werk nemer een subsidie tot 5000 gulden geven. In de laatste pot is 600.000 gulden beschikbaar en van- uit een confectiebedrijf in 's-Heerenhoek is al een beroep op de regeling gedaan. Na de pauze hadden de aanwezigen de gelegenheid om vragen te stellen aan een forum waarin naast de gede puteerde en de bur- gemeester ook deskundigen van het Economisch Technologisch Instituut Zeeland en het Regionaal Dienstverleningscen trum Kleinbedrijf zitting hadden. Het geheel stond onder leiding van COB-voorzitter M. de Witte. KAPELLE De CBTB, CPB en CPJ Noord- en Zuid-Beveland houden vrij dag vanaf 19.00 uur een familie-avond in dienstencentrum 'De Vroone' te Kapelle. Het hoofdgerecht van de bijeenkomst is een toneelstuk getiteld 'Strikt Zakelijk'. In totaal doen hier negen spelers aan mee. Regisseur is Fannie Lepoeter en Willem van Bou- ter tekende voor de inhoud. Na afloop van het toneelspel in drie bedrijven sluit de Bevelandse CBTB- kringvoorzitter A. Sandee het 'officië le' gedeelte van de avond af. De aanwezigen kunnen daarna nog dan sen op muziek van de Leo's uit Brui- nissë. Burgemeester Van den Heuvel was het helemaal eens met de gedeputeer de waar het ging om de positie van Zeeland. „Zeeland zit aan de laatste mem van het economisch varken", zo sp- rak de burgemeester om vervol gen op een rijtje te zetten wat de gemeente zelf van plan is te doen aan die misstand. De gemeente Borsele heeft 2 miljoen gulden beschikbaar om de werkgele genheid nieuwe impulsen te geven. 900.000 gulden wordt gestoken in de GOES - De jeugdcommissie van de voetbalvereniging Kloetinge houdt maandag 18 februari een voetbaltoer nooi voor A- en B-junioren in het sportcentrum in Goes. Er wordt aan deelgenomen door de A-junioren van Arnemuiden, Goes, HVV, Middelburg en Kloetinge (twee teams) en de B- junioren van Kapelle, Oostkapelle, Middelburg, RCS en Kloetinge (twee teams). Voor het toernooi, dat om 11 uur begint en tot 17 uur duurt, worden beide hallen van het sportcentrum benut. Voorzitter Haasdonk van de vv Kloetinge reikt na afloop in het res taurant van het sportcentrum de prij zen uit. 'S-GRAVENPOLDER Het jeugd werk in 's-Gravenpolder heeft pro blemen. Veel activiteiten staan op de tocht omdat vrijwilligers het laten afweten. De tegenslag is echter nog groter geworden. Onlangs gleed er een brief in de bus met de mededeling dat de stichting haar onderkomen, 't Polderuus, moet verlaten wegens in stortingsgevaar. Op het eerste ge zicht leek dit de genadeklap voor het reeds zes jaar bestaande jeugdwerk in 's-Gravenpolder. De bestuursleden J. van der Maas en A. Bakx peinzen er echter niet over om het werk op te geven. „Ik ben van mening dat de jongeren een honk moeten hebben. En zeker hier in een dorp waar voor hen totaal niets te beleven valt", aldus Van der Maas. Over het huisvestingsprobleem zijn inmiddels al besprekingen geweest met het gemeentebestuur van Borse le. Dit heeft geresulteerd in een aan vraag bij de stichting 'Jongeren bou wen voor jongeren' - in het leven geroepen in het kader van het ionge- renjaar 1985 en in verband met de grote werkloosheid onder jonge bouw vakkers - om een nieuw onderkomen voor de stichting jeugdwerk te bou wen. „Het gemeentebestuur reageer de zeer enthousiast op deze plannen en verleende direct alle medewer king", vertelt Bakx. De nieuwe huis vesting wordt waarschijnlijk gevon den in het kleuterschooltje De Beve- landertjes dat ten gevolge van de vorming van een basisschool komt leeg te staan. Bakx hoopt dat 'Jonge ren bouwen voor jongeren' eind dit jaar nog met de aan- en verbouw van het pand kan beginnen. Beide bestuursleden verwachten dat een nieuw onderkomen de animo om vrijwilligerswerk te doen bij de inwo ners van 's-Gravenpolder zal vergro ten. Zij wijten de geringe belangstel ling voor de onbetaalde diensten ten dele aan de armoedige toestand waar in 't Polderuus verkeert. „Anderzijds zijn we er ook van overtuigd dat de belangstelling voor het jeugdwerk in 's-Gravenpolder bij een aanzienlijke groep inwoners niet erg groot is", betoogt Van der Maas. De jeugd is daarentegen volgens Bakx erg enthousiast over de activi teiten van de stichting. Hij leidt dat af uit de grote teleurstelling van de kinderen - ruim 100 deelnemers - toen ze hoorden dat de verkleed- en play back show door gebrek aan mensen niet meer door kon gaan. Het kinder vakantiewerk hangt om dezelfde re den ook aan een zijden draad. „We beschikken momenteel over zeven vaste vrijwilligers. Wil je zo'n vakan tieweek goed laten draaien, dan zijn minstens vijftien mensen nodig", legt Bakx uit. Toch zal het jeugdwerk ondanks de nodige problemen de activiteiten niet stilleggen. Het is de bedoeling dat verschillende bezigheden in het dorpshuis worden voortgezet. „Je moet immers een vaste kern behou den, anders bloedt het jeugdwerk in 's-Gravenpolder werkelijk dood". ggpa BERGEN OP ZOOM De viering van carnaval is in Bergen op Zoom, of het Krabbegat zoals de stad in de weken voor aswoensdag genoemd wordt, een goed voorbereid en 'strak' geregeld gebeuren. Dat klinkt tegenstrijdig, zeker in de oren van die mensen voor wie dit volksfeest hetzelfde betekent als vier dagen losbandigheid en dronkenschap. Voor een geregeld verloop van de carnavalsviering tekent sinds 1946 de Bergse stichting Vastenavond. Traditie is een woord dat hoog in het vaandel van dit 75 mannen tellende gezelschap geschreven staat. Eén van de oprichters des tijds en al 39 jaar bestuurslid, waar van 33 als secretaris, is Wim Besling uit Bergen op Zoom. Hij vertelt wat er zoal komt kijken bij de organisa tie van het vastenavondfeest in het Krabbegat. Vanaf de intocht van de prins op zaterdagmiddag tot aan de sluiting dinsdagavond na het vallen van de kraai, verloopt alles volgens een 26 pagina's dik draaiboek. Hierin is het hele feest tot in de kleinste details geregeld. Als voorbeeld noemt Besling het aanvragen van een wapenvergunning, zodat vas tenavondpolitieagent Steketee tij dens de optocht (dinsdagmiddag) geheel legaal met zijn sabel kan lopen zwaaien. Voordat het echter zover is, zijn er heel wat vrije uurtjes in de voorbereiding gekropen. Daar mee beginnen de leden van de stich ting al vlak na aswoensdag, om streeks half maart. Voor eind april moet het motto bekend zijn (dit jaar 'Eddut of kreddut'). Dat is onder meer nodig omdat int een vroeg stadium het ontwerp voor de praal wagen van de prins getekend dient te worden. In de maand mei vangen de werkzaamheden voor de kinder vastenavond aan. Dit evenement is, volgens Besling, in de loop der jaren uitgegroeid tot een soort operette voor de jeugd, een spektakelstuk met de nodige technische hoog standjes. Aan het gebeuren op maandagmiddag werken 120 men sen, meest achter de schermen, mee. De Grote Markt, die plaats biedt aan tussen de 12 en 14.000 toeschouwers, is dan tot in alle hoeken gevuld. Om de verschillende onderdelen van het vastenavondfeest te kun nen bekostigen, moet er jaarlijks zo'n twee ton op tafel komen. Dit bedrag wordt voor een deel bij elkaar gebracht door een honderd tal vrijwilligers, die in de weken voor carnaval in Bergen op Zoom langs de deuren gaan. Maar de leden van de stichting zijn niet de enigen die lang voordat het feest losbarst met de voorbereiding bezig zijn. Als velen aan zon en strand denken, steekt een aantal'Bergenaren de handen uit de mouwen om in de optocht weer goed voor de dag te kunnen komen. Besling schat dat er ieder jaar tussen de 600 en 1000 Krabben in vaak tochtige en koude schuren en hallen meebouwen aan één van de praalwagens, die op dinsdagmiddag door de Bergse bin nenstad rijden. Vooral in de winter maanden is het vaak afzien voor de lassers, boetseerders, schilders en tjeppers (de mensen die de polyes ter aanbrengen). Het in elkaar zet ten van een wagen en die meedingt in de hoogste categorie (dit jaar 5) kost tussen de 10.000 en 15.000 gulden. Maximaal kan een bedrag van 7.000 gulden aan prijzen worden binnengesleept. Daarom zijn een aantal bouwsels vaak al voor carna val verkocht aan organisatoren van optochten in het buitenland. Een Bergse wagen 'doet' ongeveer 10.000 gulden. Een andere onmisbare groep in het vastenavondgebeuren is die van de muzikanten. Volgens Besling telt het Krabbegat 68 muziekgroepen of dweilbandjes. Dat betekent dat er met carnaval meer dan 800 muzi- Zaterdag 16 februari 15.33 uur, in tocht van prins Manus I. De route voert van het station naar de Grote Markt. Zondag 17 februari 13.00 tot 18.30 uur, dweilbandfestival in de Stoele- mat. Omstreeks 19.00 uur apotheose op de Grote Markt. Maandag 18 februari 15.33 uur, kin dervastenavond op de Grote Markt. Dinsdag 19 februari 14.00 uur, op tocht. De stoet trekt van de Zuid- Oostsingel door de binnenstad naar de Grote Markt, waar omstreeks 16.45 uur de prijsuitreiking volgt. Om 23.45 uur sluiting op de Grote Markt. kanten door de straten trekken. Een flink aantal van hen vormt op zondagavond het grootste orkest van Nederland tijdens de apotheose van het dweilbandfestival op de Grote Markt. Dat alles biedt, zo vertelt Besling, de 'gewone' vastenavondvierder of dweil een kader om vier dagen lang, verkleed en gemaskerd, al leen of met een clubje, van kroeg tot kroeg te trekken, daarbij zich zelf en vooral anderen vermakend. En dit gebruik is in Bergen op Zoom niet van vandaag of gisteren. In de stadsarchieven is er voor het eerst sprake van vastenavond in 1413 (de term carnaval komt in Bergen op Zoom pas voor op het eind van de 19e eeuw). Maar het is niet onmogelijk dat het feest ook al voor die datum gevierd werd. Door de stadsbrand van 1397 bestaan er daarover geen gegevens. De oorsprong van de vastenavond viering ligt waarschijnlijk in de vruchtbaarheidsriten en lentefees ten uit de tijd voor Christus. In de middeleeuwen werden deze gebrui ken door de katholieke kerk geker stend. Onder invloed van de hervorming was het tussen 1600 en 1800 in Bergen op Zoom officieel verboden om gemaskerd op straat te lopen. Uit de reeks verbodsbepalingen, die in het gemeentearchief bewaard zijn gebleven, blijkt echter dat er steeds vastenavond gevierd werd. In de Franse tijd komt het carnaval sterk op. De Verbodsbepalingen werden afgezwakt en het feest krijg: in de loop van de 19e eeuw een massaal karakter. In 1894 trok er weer een optocht door de straten. In tegenstelling tot andere steden in Brabant lukte het de katholieke kerk niet om in Bergen op Zoom de vastenavondviering verboden te krijgen. In 1946 zag de toenmalige deken, 'een verstandig mens' verte! Besling, dan ook in dat verbieden weinig zou helpen. Hij gaf zijn weer stand op maar verbond daaraan de voorwaarde dat het feest in goede banen geleid moest worden. Zo werd in feite op verzoek van de geestelijkheid de stichting Vasten avond geboren. Deze club geeft tot op dit moment vorm aan het carnaval in het Krab begat. En dit feest verschilt, volgens Besling, op een aantal punten van dat in de rest van het land. Allereerst noemt hij het straatcar naval: „Bergen op Zoom is de enige plaats in Nederland waar het offi cieel is toegestaan om tijdens de vastenavond gemaskerd op straat te lopen. Verkleed zijn mag elders ook wel. Maar probeer in Breda bijvoorbeeld niet om een uur te lang je kiel te dragen, want dan ben je erbij". Foto's: Het opbouwen van de praal wagens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 20