en BRANDT CORSTIUS 'TE KWETSEND' EG hoopt op resultaat bewapeningsoverleg "«Sg Ui e PZC vandaag Starwars Overeenkomst Verhoging Advies Woonwagen centrum Gevaar Verontwaardigd RAPPORT: REAGAN MISLEIDT CONGRES NEDERLANDS INITIA TIEF w^S v bedrijlskleding DESKUNDIGEN: MILIEURAMP OP NOORDZEE Elfstedentocht Werkloosheid weer hoger Geen dictaat over kernafval Guur en koud |228e jaargang no. 37 Woensdag 13 februari 1985 Westhavendijk 14B, Goes,Tël.01100-20620 I ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van brandstoffen gaan vandaag tengevolge van de wegens de koude sterk gestegen gasolieprijzen bij de meeste I oliemaatschappijen en de vrije handel omhoog. I Superbenzine wordt per liter 2 cent duurder, normale benzine 1 cent en diesel gaat met 4 cent omhoog, zo is dinsdag bekendgemaakt. De meest voorkomen de prijzen per liter worden dan respectievelijk 185,8 cent (super), 178,8 cent I(normaal) en 134,8 cent (diesel). DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur weigert de PC Hooftprijs-1984, de belangrijkste staatsprijs voor letterkunde groot 10.000 gulden, toe te kennen aan de schrijver Hugo Brandt Corstius (49). De minister heeft deze beslissing, ondanks een unaniem positief advies van de jury onder leiding van prof. dr. Cornelis Verhoeven, genomen na uitvoerig beraad in het kabinet. Over de kwestie zal de PvdA-fractie in de Tweede Kamer vandaag een spoeddebat aanvragen. ROME (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken van de tien landen van de Europe se Gemeenschap hebben dins dag in Rome, op Nederlands initiatief, de hoop uitgespro ken dat het Amerikaans-Rus sische wapenbeheersings- overleg dat 12 maart in Genè- ve begint tot resultaten zal leiden. dus ook Jakobsen Modes Zonnig en koud, middagtemperatuur min 5 graden, matige tot vrij krachti ge wind uit oost tot zuidoost. Van nacht matige tot strenge vorst. PROVINCIALE ZEEUWS De noteringen voor gasolie op de internationale produktenmarkt zijn de afgelopen drie dagen met ruim 10 dollar omhoog gegaan en deze stijging is nog niet gestopt. Daarnaast is ook de dollar weer duurder geworden. De prijzen van de maatschappijen en de vrije handel voor huisbrandolie en petroleum gaan vandaag met 4 cent per liter omhoog. Ook in België gaan de prijzen om soortgelijke redenen omhoog. Brinkman weigert aan auteur PC Hooftprijs In een brief aan de jury wijst Brink man erop dat het werk van Brandt Corstius, die behalve dat hij een twee tal literaire studies op zijn naam heeft staan, vooral bekendheid heeft ver worven als columnist in dag- en week bladen onder de pseudoniemen Bat- tus, Piet Grijs, Jan Eter en Stoker, „het kwetsen tot instrument heeft gemaakt". Naar het oordeel van de bewindsman is zijn werk omstreden en vaak kwets end voor personen en bevolkingsgroe pen. Daarom mag deze omstreden literatuur niet met een staatsprijs als President Reagan wil het Star- wars-project voortzetten, ook als de VS en de Sowjet-Unie overeenstemming zouden be reiken over het afschaffen van kernwapens. PAGINA 3 Yasser Arafat en Koning Hoessein hebben een overeen komst gesloten, gericht op de terugtrekking van Israël uit bezette gebieden. PAGINA 3 De verhoging van de tarieven voor het telefoneren uit cellen is te hoog, vindt de Tweede kamer. CDA en PvdA willen op korte termijn met staatssecre taris Scherpenhuizen over de wijzigingen praten. PAGINA 5 Over de mogelijke vestiging van een centrale opslagplaats voor radioactief afval zullen g.s. van Zeeland een technisch advies vragen aan de Provin ciale Planologische dienst. PAGINA 9 Er zijn geen bezwaren tegen de aanleg van een woonwagen centrum in Aardenburg, vindt de afdeling rechtspraak van de Raad van State. PAGINA 11 blijk van waardering van de overheid worden gehonoreerd. De minister wil de schijn voorkomen dat door toeken ning van de in 1947 ingestelde prijs het kabinet zou willen kiezen voor de schrijver. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil minister Brinkman zo snel moge lijk op het matje roepen. CDA en WD voelen daar niets voor. Beide rege ringsfractie respecteren het besluit van de bewindsman. Jury-voorzitter prof. dr. C. Verhoe ven, zelf winnaar van de PC Hooft prijs, is verontwaardigd over het het „onverstandig optreden" van Brink man. Hij meent dat, hoewel de minis ter het recht heeft het juryadvies te negeren, de situatie dreigt dat deze 'begeerlijke prijs' door de beslissing van de bewindsman in feite niet meer bestaat. „Hij zal nooit meer een jury bij elkaar krijgen, of het moet een club slappe, napratende hovelingen zijn. Wat dus het allerergste is, is dat hij de P. C. Hooftprijs eigenlijk daarmee heeft af geschaft. Hij had dit niet moeten doen. Hij miskent de overwegingen van de jury en daarmee heeft deze 20 jaar jongere, aardige, goedlachse man, met wie ik vanmorgen een uur lang heb gesproken, mij nodeloos en (Slot zie pagina 2 kolom 5) DEN HAAG Het kabinet heeft geweigerd de staatsprijs voor de letterkunde, de P. C. Hooftprijs 1984, toe te kennen aan de schrijver dr. Hugo Brandt Corstius luit Amsterdam. De voordracht van een unanieme jury is niet opgevolgd omdat minister Brinkman meent dat het werk van Brandt Corstius omstreden is en vaak kwetsend voor personen en bevolkingsgroepen. Op deze arhieffoto uit 1983 krijgt de auteur de Multatuli-prijs 1982 uit handen van de heer J. Goudsbloem, destijds lid van de adviescommissie van het Amsterdams Fonds voor de kunst. MOSKOU (AFP-REUTER-UPI) - Een ontmoeting tussen Sovjetleider Tsjernenko en de Griekse premier Papandreou is dinsdag niet doorge gaan wegens ziekte van de president van de Sovjetunie. Dit heeft de woordvoerder van de Griekse rege ringsleider verklaard op een perscon ferentie. Dimitrios Maroudas ver klaarde met nadruk dat een gesprek tussen Tsjernenko en Papandrou op het programma had gestaan. Het niet doorgaan van de ontmoeting is aanleiding voor nieuwe speculaties over de gezondheidstoestand van de 73-jarige Tsjernenko, die vandaag een jaar geleden Joeri Andropov opvolgde als partijleider. Sinds eind december is de president van de Sovjetunie niet in het openbaar gezien. Reagan WASHINGTON (UPI-DPA) - De re- gering-Reagan heeft het Congres „onvoldoende, misleidende en in sommige gevallen onjuiste" infor matie verstrekt over de Ameri kaanse betrokkenheid in El Salva dor. Dat staat in een zeer kritisch rapport van de Republikeinse Congres-leden Mark Hatfield en Jim Leach en de Democraat Geor ge Miller dat dinsdag werd gepu bliceerd. Zij beschuldigen de regering ervan dat er twee maal zoveel Ameri kaanse militaire adviseurs in El Salvador zijn als ze toegeeft. Offi cieel mogen het er hooguit 55 zijn. De Amerikaanse militaire hulp zou ook twee keer zo groot zijn als de economische hulp. Volgens Was hington ligt die verhouding op 3:1 ten gunste van de economische hulp. De regering-Reagan heeft gewei gerd commentaar te geven op de kritiek. Mede op aandrang van West-Duits- land en Frankrijk legden de ministers er de nadruk op, dat ook op andere terreinen dan dat van wapenbeheer sing de dialoog tussen Oost en West zou moeten worden geïntensiveerd. Italië, dat tot juli het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap be kleedt, zal ministers van binnenland se zaken of van justitie van de EG- landen en andere staten die te kam pen hebben met terrorisme uitnodi gen voor een zo spoedig mogelijk te houden conferentie over terreurbe strijding. Binnen enkele weken, zo deelde mi nister Van den Broek mee, zal de Europese Commissie de minister raad van de Europese Gemeenschap een ontwerp voor een Europees-Mid denamerikaans samenwerkingsak koord voorleggen. Het idee van een mogelijk nieuw Europees Midden-Oosten-initiatief is niet van de baan, maar thans niet actueel. Contacten met de betrokken partijen zullen worden geïntensi veerd. De Libanese regering, zo deelde mi nister Van den Broek mee, is niet in staat gebleken VN-secretaris-gene- raal Perez de Cuellar voorstellen te doen over de rol die Unifil, de VN- vredesmacht in Zuid-Libanon, in het proces van de terugtrekking van de Israëlische troepen kan spelen. IAdvertentie WESTDUIN HOTEL heeft het in huis! Koudekerke. tel. 01135-2510. telex 30185 'SllÉpteÉSS N._ iW; van te Souburg. Van de universiteit van Moskou kreeg Papandreou een eredoctoraat, wat zeldzaam is voor een leider van een westers land. De Griekse premier voert vandaag besprekingen met minister van bui tenlandse zaken Gromyko en brengt morgen een bezoek aan Leningrad. Het veiligheidsaspect moet, bij een afsluiting van de storm vloedkering Oosterschelde, voorop staan. Een sluiting ge durende langere tijd kan even tueel gevaar opleveren voor kilometers Schouwse dijken. PAGINA 12 Heel voorzichtig groeit weer een beetje koorts op bij de elfstedentochtliefhebbers nu er weer al op grote schaal op de Friese wateren toertochten worden georganiseerd PAGINA 15 Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 14 Sport: 15 Olielozingen scheepvaart bedreigen leven zeevogels HELGOLAND (DPA) - De laatste we ken worden steeds meer vogels het slachtoffer van afgewerkte stookolie die schepen stiekem op de Noordzee lozen. Eenden, zeekoeten, zeemeeu wen en andere watervogels spoelen bij honderden op de stranden aan, dood of niet meer tot vliegen in staat. Op Helgoland telden vogelwachters in de eerste week van februari al meer slachtoffers van de olievervui ling dan in de gehele periode januari en februari van vorig jaar. Patrouillerende vliegtuigen signaleer den vorige week in de Duitse Bocht verscheidene olievlekken. Bij Sylt dreef vrijdag een partij olie met een oppervlakte van zo'n vier hectaren en in de wateren rond Helgoland, waar tienduizenden eenden, zeekoeten, al ken en meeuwen uit geheel Noord west-Europa overwinteren, dobberen talloze kluiten van deze kleverige sub stantie. De vogelwacht van Helgoland, die in opdracht van de Westduitse overheid de gevolgen van de olievervuiling on derzoekt, heeft haar medewerkers gealarmeerd om de honderden vleu gellamme vogels te verzamelen. Men tracht de dieren te reinigen, maar vele zijn al zo verzwakt dat zij als redde loos verloren moeten worden be schouwd. Wanneer de wind naar westelijke rich tingen gaat draaien zal de milieuramp waarschijnlijk eerst in volle omvang zichtbaar worden. De getroffen dieren drijven dan naar de kust. De huidige aflandige oostenwind verlengt hun doodsstrijd. De verontreiniging wordt volgens het hydrografisch instituut in Hamburg voor 90 procent door de scheepvaart veroorzaakt. Kapiteins van vracht schepen die het geld willen uitsparen dat zij anders in de havens zouden moeten betalen om hun afgewerkte olie te laten wegpompen lappen het milieu aan hun laars en laten de smurrie gewoon in zee weglopen. De invloed van de olievervuiljng op de totale zeefauna is nog weinig bekend, maar waarschijnlijk zeer groot. Naar de mening van milieudes kundigen zijn de vogels alleen de top van de ijsberg. Zij vrezen, dat als er niets wordt ondernomen, de Noord zee binnen afzienbare tijd een leven loze plas vuil water zal zijn. DEN HAAG (GPD) - De werk loosheid is weer tot boven de 800.000 gestegen. Dat blijkt uit cijfers per eind januari, die dinsdag door het ministe rie van sociale zaken en werk gelegenheid zijn gepubli ceerd. Het strenge winter weer wordt als belangrijkste boosdoener beschouwd. In no vember was het aantal werk lozen tot juist onder de 800.000 gedaald. Alleep al in de bouw nam het (Slot zie pag. 3 kol. 6) ROME De bewindslieden van bui tenlandse zaken van de EG-landen in de tuin van de Romeinse villa Mada- ma. Van links naar rechts Tindemans (België), Poos (Luxemburg), voorzit ter Delors van de Europese commis sie, Ellemann-Jensen (Denemarken), Van den Broek, Andreotti (Italië), Genscher (West-Duitsland), Dumas Frankrijkde Britse onderminister Rifkind en de Ier Barry. Niet hoog opspelen, maar ook niet uit de weg gaan. Dat ongeveer is de laatste tijd de tactiek van de regeringspartijen (WD, maar vooral CDA) tegenover kerne nergiekwesties. Toch moeten daarbij alle beschikbare geluiddempers en schokbrekers worden aangewend, want het vraagstuk van de uitbrei ding van kernenergie en alles wat daarmee verband houdt, veroorzaakt bij ieder nieuw feit opnieuw veel ru moer en beroering. Dat was een maand geleden het geval toen het kabinet-Lubbers met de principe-uit spraak kwam dat er in de komende tien jaar 'ten minste twee nieuwe kerncentrales' moeten komen. Dat was vorige week het geval toen de commissie-Lofra (locatiekeuze op slagfaciliteit radio-actief afval) acht provincies benaderde met vragen over zo'n twintig plaatsen die in aan merking komen voor centrale opslag van alle radio-actief afval van Neder land. Door de machinerie van de besluitvorming over de bouw van nieuwe kerncentrales in werking te zetten heeft het kabinet onmisken baar óók de tegenbeweging opnieuw op toeren gebracht. En die is vooral merkbaar op of in de omgeving van alle plaatsen, voorkomend op de voor keurslijstjes met het oog op voorgeno men beslissingen. Het overleg vanuit Den Haag met de regionale besturen, waar vestiging van een nieuwe kern centrale en/of een opslagmagazijn voor radio-actief afval tot de mogelijk heden wordt gerekend zal uiterst moeizaam en tijdrovend worden. Daar twijfelt niemand aan. Opvallend zijn dan ook, steeds na het schrikeffect van wéér een nieuwe mededeling, de pogingen van uit het regeringskamp om de onrust en de felle weerstand zo veel mogelijk te Sussen. Het CDA speelt in dat proces een sleutelrol. De christende mocraten zijn intern bezig met een delicate en voorzichtige verandering van standpunt in deze gevoelige pro blematiek. Werd in het verkiezings programma van enkele jaren terug nog vastgelegd dat er 'thans' niet aan uitbreiding van het gebruik van kern energie wordt gedacht, - met het oog op de toekomst wil het CDA zo ver in afwijzing niet meer gaan. Maar zo'n omslag in denken en benadering van de hele kwestie moet - volgens de CDA-filosofle - geleidelijk vorm en inhoud krijgen. Hetzelfde geldt voor het tempo, waarin het CDA beslissin gen op dit terrein het liefst genomen ziet. Vandaar dat CDA-energiespecia- list Lansink onmiddellijk na de kabi netsuitspraak over nieuwe kerncen trales allerminst gelukkig was met de voorkeur die daarbij tegelijk was ge noemd ('Borssele buitengewoon aan trekkelijk'). Een voorbarigheid die men in deze kamerfractie liever niet had gezien. Dezelfde CDA-woordvoer- der Lansink had er eerder deze week behoefte aan om de opwinding over de mogelijke vestigingsplaatsen voor opslag van radio-actief afval aanzien lijk af te remmen, toen hij daarvoor in een Tweede-Kamercommissie-verga- dering kans zag. Hij vond dat Zeeland bij een keuze in deze zaak moet worden ontzien. Vrij vertaald: je kunt die provincie toch moeilijk opschepen met alles wat elders koste wat kost buiten de deur wordt gehouden. Het is duidelijk dat kabinet en regeringspartijen na de uitkomst van de Brede Maatschappelijke Dis cussie (BMD) in de maag zitten met het probleem, hoe een beslissing in een geheel andere richting uitgevoerd te krijgen zonder daarbij de indruk te wekken dat ze volledig van bovenaf wordt opgelegd. Nu al staat vast dat er jaren zullen zijn gemoeid met de definitieve aanwijzing van vestigings plaatsen (voor nieuwe kerncentrales en voor centrale opslag van radio actief afval). Evenmin is te verwach ten dat op spontane medewerking uit welke regio van het land dan ook kan worden gerekend. Toch zal 'Den Haag' de schijn willen vermijden dat ook bij nadere stappen op weg naar beslissingen in deze bijzonder omstre den aangelegenheden overleg met de betrokken provincies en gemeenten zinloos is. Minister Winsemius (mi lieubeheer) liet dat deze week nadruk kelijk weten. Hij beschouwt 'dictaten vanuit Den Haag' (bijvoorbeeld in de vorm van aanwijzingen op grond van de wet op de ruimtelijke ordening) als een uiterste middel. Tot op dit mo ment is bestuurlijk handwerk van dit kaliber ook nog maar zelden toege past. In kernenergiekwesties zijn ze zeker als gewaagd te bestempelen. Het kabinet en de regeringspartijen in de Tweede Kamer beseffen dat terde ge. Ze zullen daarom in de komende tijd alle zeilen bijzetten om over de bouw van nieuwe kerncentrales en over de aanleg van een centrale op slagplaats voor radio-actief afval met de toekomstige 'betrokkenen' het ge sprek gaande te houden. Of dat zal lukken is zeer de vraag. De reacties van de laatste tijd op de kabinetsbe slissing en het lijstje-met-twintig-na men van de Lofra-commissie zijn in dit opzicht bepaald niet bemoedi gend. En per saldo zijn er ook nog verkiezingen op komst. vdM. Minister stapt op - Robert Coates is dinsdag afgetreden als minister van defensie van Canada. Eerder had de conservatieve premier Brian Mulroney in het parlement ver klaard dat de veiligheid van het land niet in gevaar is gekomen toen Coates zich vorig jaar november, bij een bezoek aan West-Duitsland, begeven heeft naar een nachtclub waar naakt- danseressen optraden, en prostituees aanwezig waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1