Terneuzenaars winnen prijs Unieef-wedstrijd Dow moet streven naar vervangend blaasmiddel GEZELLIGHEID Zeeuwse vereniging van slechthorende jongeren r Wrijving rond provinciale nota bewoningspatronen PZC/ provincie DIJKGRAAF O VER PIJLERDAM: Kleinfruitavond Bouwspullen gestolen uit keet motel Goes Kapelse jongeren naar Frankrijk voor herdenking Nederlands ereveld Samen Beter naar studiedag over patiëntengroepen g - MILIEUGROEPEN VOOR RAAD VAN STATE: Kunstenaarscentrum naar La Grande Parade Amsterdam HOORT. ZIET jfjfr BORSELE 'TREURIG' OVER NORMEN Fietspad RENESSE Bij afsluiting van de stormvloedkering Oosterschelde moet met name het veiligheidsaspect van het gebied voorop staan. Grondmechanisch onderzoek heeft uitgewe zen dat na sluiting van de pijlerdam een gedurende langere tijd gehandhaafd stagnant peil vanaf 1.80 meter plus, gevaar oplevert voor de stabiliteit van een groot aantal kilometers Schouwse dijken. De sluitingsstrategie moet dan ook zodanig worden ingericht dat een dergelijke situatie zich niet voordoet. Het is niet de bedoeling voor de veiligheid van het gebied, na het gereed komen van de stormvloedkering, nieuwe grote investeringen te doen in de dijken binnen de kering. 7 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 121/voei* Lange sluiting kering zal Schouwse dijken schaden Deltaveiligheid van het Schouwse Noorderstrand, waarnaar een onder zoek gaande is. Verder wees hij er op dat de kwaliteit van het oppervlaktewater op Schou wen het slechtste is in de zogenaamde kwelgebieden, waar gebleken is dat fosfaten, stikstof en hier en daar zelfs zware metalen boven komen drijven. JCw/llifpifshph PPt" Provinciale waterstaat heeft bij wijze frUtUCWJl/CffcC/ van proef een kwelscherm ge plaatst Dijkgraaf M. J. Steur betoogde een en ander dinsdag in een districtsverga dering van het waterschap Schouwen- Duiveland in Renesse. Zijn conclusie was dat de stormvloedkering waar schijnlijk binnen anderhalf jaar ope rationeel wordt, maar dat allerlei vraagstukken nog om een oplossing vragen. De Schouwse dijkgraaf signa leerde voorts 'aarzelingen' omtrent de aangrenzende percelen een flinke ver betering ondergaan. Dijkgraaf Steur hoopte dat de proef met het kwel scherm nog zal worden voortgezet teneinde ook de kwaliteit van de gewassen uit landbouwkundig oog punt te kunnen laten onderzoeken. kanten van het waterkwaliteitsbe heer in Zeeland. Daarbij gaf hij als de mening van het dagelijks bestuur van het waterschap dat zolang het tegen deel niet is aangetoond, de Zeeuwse waterschappen het kwali teitsbeheer naar behoren en op een goede manier verrichten. Overigens achtte hij het huidige aan tal van zeven waterkwaliteitsbeheren- de eenheden in Zeeland niet zo gering ten opzichte van het aantal vervui lingseenheden. Maar dat er beter of goedkoper gewerkt kan worden wan neer alle beherende eenheden op één hoop worden gegooid, is geen uitge maakte zaak, stelde dijkgraaf Steur. GOES - Bij het in aanbouw zijnde motel Goes is in de nacht van zondag op maandag in een bouwkeet inge broken en voor 3800 gulden aan bouwmaterialen gestolen. De buit bestond onder meer uit deursloten. A. B. uit Lewedorp deed dinsdag namens aannemingsbedrijf Fraanje bij de Goese politie aangifte van de inbraak, waarbij voor 800 gulden schade werd aangericht. De recherche stelt een onderzoek in. KAPELLE De speciaal voor Kapel- se jongeren georganiseerde reis naar het Nederlandse ereveld in Orly-la- Ville op 4 en 5 mei gaat door. In totaal zijn nu 23 van de 31 plaatsen verge ven. Tot 1 maart kunnen zich nog acht jongeren bij de gemeente Kapel- Ie aanmelden. Le Souvenir Francais tekent voor de organisatie. De eerste dag van de trip, 4 mei, zal een bezoek worden gebracht aan Pa rijs. De gasten worden een dag later op het gemeentehuis van Orly-la-Ville officieel ontvangen. Bij de herdenking op de begraafplaats zullen naar alle waarschijnlijkheid vertegenwoordi gers van de Nederlandse ambassade in Parijs en het Kapelse gemeentebe stuur aanwezig zijn. Het ereveld in het noorden van Frank rijk, ongeveer 40 kilometer boven Pa rijs, herinnert aan 203 Nederlanders die daar tijdens de tweede wereldoor log het leven lieten in de strijd tegen de Duitse bezetter. De oorlogsgraven stichting heeft er zorg voor gedragen dat 114 Nederlandse oorlogsslachtof fers in Orly-la-Ville tesamen zijn her begraven. Hun laatste rustplaatsen lagen aanvankelijk verspreid over heel Frankrijk. Van de resterende 89 Nederlanders zijn de stoffelijke resten niet teruggevonden. Hun namen zijn vermeld op gedenkplaten in een ere- portaal. De grond van het kerkhof in Orly-la-Ville is voor onbepaalde tijd afgestaan door de Franse republiek. De officiële inwijding van het terrein vond 3 mei 1958 plaats. Kapelle heeft een speciale binding met het Frankrijk uit de tweede we reldoorlog. Het Zuidbevelandse dorp kent een Franse begraafplaats waar ieder jaar een herdenking plaatsvindt. MIDDELBURG De Zeeuwse pa tiëntenvereniging Samen Beter neemt zaterdag 16 februari deel aan een studiedag over het oprichten van dergelijke organisaties in het cen trum voor geestelijk gehandicapten 'Borneroord' in Beetsterzwaag (bij Drachten). De bijeenkomst is georganiseerd door de Werkplaats Opbouwwerk Noord- Nederland in samenwerking met pa tiëntengroepen. Drs Wim Blok, staf medewerker van de Werkplaats, advi seur van Samen Beter en opsteller van het rapport over de gezondheids zorg in Zeeuwsch-Vlaanderen 'Tussen artsenmacht en patiëntenklacht', le vert een belangrijk aandeel en maak te met Anjeluus Butijn van de WONN ook de studiemap. Het ochtendprogramma bestaat uit lezingen van Erik Heydelberg (andra- goog/publicist) over 'Noodzaak en mo gelijk heden voor belangenorganisa tie van zorggebruikers', de Eindho- vense opbouwwerker Kees van Dom melen over 'De ondersteuning van patiëntengroepen door het opbouw werk' en een panel van patiëntengroe pen. 's Middags wordt er in zeven themagroepen van gedachten gewis seld over: het opzetten van een pa tiëntenbelangengroep, ondersteuning van patiëntenbelangengroepen, werken met patiëntenklachten, pa tiëntenbelang en gezondheidscen trum, ziekenfondsen en democratise ring, patiëntenplatforms: wens van overheid of gebruikers en vrouwen en gezondheidszorg. Het socialistisch koor uit Leeuwarden zingt liedjes over de gezondheidszorg en het PvdA-kamerlid Wilfried de Pree, lid van de vaste kamercommis sie voor volksgezondheid, sluit de studiedag af. In 'Borneroord' is een aantal patiën tengroepen en instellingen op het terrein van de gezondheidszorg verte genwoordigd met een informatie stand. De bijeenkomst duurt van 9.30 tot 17 uur. van pruei een Kweiscnerm ge piaatst De Schouwse dijkgraaf plaatste tij- aan de landzijde bij de inlaagdijk dens de districtsvergadering enkele JV£iP6lIC Koudekerke. Inmiddels is gebleken kanttekeningen naar aanleiding van dat de berijdbaarheid en de groei op de discussie over de bestuurlijke TERNEUZEN „Het was leuk om te doen, best wel wat moeilijk, maar het heeft toch de moeite geloond", aldus een tevreden Mario de Waal uit Axel dinsdag middag. De Axelse scholier, die twee dagen in de week cursussen volgt aan de Levens school in Terneuzen, won, samen met enkele medecursisten een prijs in de grote linowed strijd van het Kinder fonds van de Verenigde Naties, Unicef. De nationale wedstrijd, die in het najaar van 1984 werd gehouden, kreeg veel respons. In totaal werden 10.000 li- nosnedes door honder den in Nederland opge stuurd naar het hoofd kwartier van Unicef in Den Haag. Enkele da gen geleden volgde de bekendmaking van de prijswinaars. Ook de naam van het Terneu- zense vormingsinstituut bleek op de lijst van winnende scholen voor te komen. De deelnemers wisten de prijs, een grote linos nede van de Nederland se kunstenaar Willem Beerman, in de wacht te slepen door een kalen der op te sturen. Op elk blad van het jaarover zicht is een lino-afdruk gemaakt, die gebaseerd was op het thema van de wedstrijd 'Eten hier en daar'. Paul van Es, Ar nold Cullens, Monique de Bruyn, René Elve, Jeanet de Zeeuw, Gilco de Putter, Sandra de Graaf, Peter Faas, Ge rard Setterich, Ronald Koene. Marion Giele en Mario de Waal maakten ieder een afbeelding. Een van de deelnemers interpreteerde het the ma zodanig dat hij de ongelijkmatige verde ling van het voedsel op aarde afbeeldde door middel van een weeg schaal. Arnold Cullens bracht ondervoeding en welvaart in beeld door een uitgemergelde fi- KAPELLE - In de kantine van het veilinggebouw in Kapelle wordt don derdag 28 februari een kleinfruit avond gehouden. Ir H. Barendse, hoofd van de afdeling marktonderzoek van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen, houdt dan een inleiding over 'Mogelijkheden tot verbetering van de afzet van klein- fruit' en na de pauze spreekt de heer J. P. van Mourik, specialist gewasbe scherming consulentschap Goes, over 'Gewasbescherming in de kleinfruit- teelt'. De aanwezigen worden vervol gens in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen. Het Proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp is overigens vanaf 18.45 uur in de zaal aanwezig met een stand met foto- en ander voorlichtingsmateriaal over tal van facetten van de kleinfruitteelt. De bijeenkomst begint om 19.15 uur en zal omstreeks 22.00 uur worden beslo ten. guur op een fiets te zet ten, achterop zit dan een After-CCire-grOep overdadig gevoed man- spersoon. Ook de andere ifl Goes bijeen afbeeldingen brengen de qOES De after-care-groep Goes houdt woensdag 20 februari vanaf 14.00 uur de maandelijkse contact middag in het gebouw van de protes tants interkerkelijke stichting voor maatschappelijke dienstverlening (PMD) aan de Zonnebloemstraat 53 in Goes. De bijeenkomst, die duurt tot 15.30 uur, is bedoeld voor vrouwen die een borstoperatie- of amputatie heb ben ondergaan. Het gespreksonder werp zal woensdag borstprothesen zijn. contrastrijke situaties 'hier en daar' vaak schokkend in beeld. Projectbegeleider Achiel Schelleman toon de zich ingenomen met het goede resultaat en net zoals de jongeren met de gewonnen prijs. Het kunstwerk krijgt een mooi plekje in het schoolgebouw toegewe zen. Projectbegeleider AchielSchelleman met enkele van de makers van dewinnende kalender en de gewonnen prijs. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De (voormalige) Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) en de Stchting Natuur en Milieu willen dat het chemische concern Dow Chemical een onderzoek instelt naar een verminderde uitstoot van de ozon-laag aantastende grondstof FREOM-12 bij zijn styrofoam-fabriek in Terneuzen. Het is voorts van groot belang, dat dit bedrijf de mogelijkheden bekijkt van het gebruik van een andere grondstof, die minder schadelijk is (j€St€UVld voor het milieu. Dit bleek gisteren tijdens een zitting van de geschillenafdeling van de Raad van State, waar het Kroonbe- roep werd behandeld van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (inmid dels opgegaan in de Zeeuwse Milieu Federatie) en de Stichting Natuur en Milieu tegen een vergunning die gede puteerde staten op grond van de Wet Luchtverontreiniging hebben ver leend aan Dow voor het vergroten en verplaatsen van de styrofoamfabriek. Die vergunning dateert al van 20 oktober 1981 en de styrofoamfabriek is dan ook inmiddels verplaatst en vergroot. Dow gebruikt voor de fabricage van styrofoam (een soort schuimplastic) de chloorfluor-koolwaterstof FREOM-12, die bij de produktie voor een deel wordt uitgestoten door de fabriek. De stof, die door Dow als blaasmiddel wordt gebruikt, kent ook toepassingen als koelvloeistof voor ijskasten en als een soort drijfgas in spuitbussen, zo liet J. M. Bannink namens VMZ/Natuur en Milieu giste ren weten. Voor de laatste toepassing zijn door de Europese Gemeenschap beperkingen opgelegd. Hij benadruk te dat FREOM-12 een niet onschuldi ge stof is, die er toe bijdraagt, dat de ozonlaag wordt aangetast, waardoor op de lange duur het klimaat in de wereld door het zogenaamde broeika seffect kan veranderen en het aantal MIDDELBURG - Het Zeeuws Kun stenaarscentrum stelt belangstellen den zaterdag 23 februari in de gele genheid om per bus naar het Stede lijk Museum in Amsterdam te gaan, waar de afscheidstentoonstelling van Edy de Wilde als directeur van het Stedelijk bezocht wordt. De 'kijk-tentoonstelling' La Grande Parade bevat werkstukken uit de laatste 40 jaar. De bus vertrekt om 08.00 uur vanaf het station in Middelburg, de terug reis wordt om 17.00 uur aangevangen. In verband met de recente verhuizing van het Zeeuws Kunstenaarscentrum kunnen inlichtingen over de busreis worden verkregen bij Hetty Sijnke, telefoon 01180-26609. Mevrouw Schakel(l) en mevrouw Meulmeester met zittend Anette en Robbie Meulmeester. Slechthorende jongeren tussen de 15 en 30 jaar in Zeeland hoeven niet langer naar andere provincies af te reizen om andere slechthorende leeftijdgenoten in hun vrije tijd te ontmoeten. Onder de vleugels van de Slechthorende Jongeren Organisatie (SHJO) gaat op 2 maart de Zeeuwse Slechthorende Jongeren Club van start. In Middelburg wordt voorlopig begonnen met één ontmoetingsavond in de maand. Initiatiefneemster is Suzette Meulmeester-Franzen, informatrice van de Nederlandse Vereni ging voor Slechthorenden (NWS). Mevrouw Meulmeester: „Het accent van de avonden moet op de gezellig heid worden gelegd. In overleg moe ten we komen tot een invulling van de avonden. Er kunnen naast ont spanningsactiviteiten ook vor mingsactiviteiten plaatsvinden, Maar het is ook belangrijk dat slechthorende jongeren onderling ervaringen uitwisselen en oplossin gen van problemen aandringen. Zo doende kunnen zij werken aan een situatieverbetering voor zichzelf en anderen." Het is niet duidelijk hoeveel jonge ren slechthorend zijn. Maar er zijn schattingen die tot 300.000 jongeren oplopen, waarvan eenderde jonger is dan dertig jaar. Voor die groep is de SHJO in 1973 opgericht. Deze organisatie wil slechthorende jon geren met elkaar in contact bren gen met als uiteindelijke doel een betere integratie te bewerkstelligen in de maatschappij van goedhoren- den. In andere regio's zijn er reeds langere tijd activiteiten voor slech thorenden In Zeeland ontbrak hier tot nu toe aan vanwege de versprei de bevolking en het water dat een obstakel voor een geoliede organi satie was. Een slechthorend kind heeft in veel gevallen een langere lagere school tijd dan een goedhorend kind. De taalontwikkeling gaat erg lang zaam. Aan de hand van voorbeel den worden hen door ouders en logopodisten woorden geleerd. Deze woordenschat is veelal beperkt tot aanwijsbare onderwerpen, zoals bij voorbeeld: beker, tafel, stoel enzo voort. De volgende stap is het leren schrijven van deze begrippen. Als deze fase achter de rug is leert het kind pas de begrippen uit te spre ken. Als het kind rijp is voor een lagere school, gaat het naar een school voor slechthorenden. Omdat er niet veel van deze scholen zijn komen de kinderen veelal in een internaat terecht. Hierdoor wordt in een vroeg stadium de huiselijke situatie verloren. In een internaat verkeren zij in een beschermde omgeving, waar rekening wordt gehouden met hun handicap. Maar zij verliezen wel het contact met goedhorende kinderen. Als ze van de school voor slechthorenden afkomen en naar de middelbare school gaan, zijn ze vaak ouder dan hun klasgenoten en hebben moeite zich in het 'goedho rende milieu' te handhaven. De slechthorenden worden door hun klasgenoten vaak voor dom gehouden. De redenen hiervoor zijn makkelijk aan te wijzen. Omdat een slechthorende zijn eigen stem ook slecht hoort, kost het moeite into natie in de stemklank aan te bren gen. Het gevolg is een monotone stem die vooral bij kinderen afsto tend werkt. Een ander punt is dat zij niet altijd kunnen deelnemen aan een gesprek met meerdere kin deren. Net als bij volwassenen spreekt iederee n dan vaak doorel- kaar. Voor de slechthorende, die veel informatie door liplezen ver krijgt, is het een onbegonnen taak alles te volgen. Kinderen verbinden er dan snel het oordeel 'dom' aan. Mevrouw Schakel-Sandifort, vi ce voorzitster van de ZSJC ondervindt de zelfde problemen en maar wordt niet als dom betiteld. „Op verjaardagsfeesten bijvoor beeld. Je moet steeds de hele kring visite af, om te kunnen zien wie er nu aan het woord is. Je wordt hier erg moe van. Omdat het zoveel moeite kost om ieder paar lippen in de gaten te houden heb je niet veel tijd om ook nog iets te zeggen. Aan het eind van de avond wordt dan al gauw het verwijt gemaakt dat je nooit iets zegt." Mevrouw Meulmeester wijst op een ander aspect: „Als ik niet direct versta wat iemand zegt en om her haling vraag, dan hoor je al gauw 'laat maar, dat is niet belangrijk'. Terwijl het voor mij juist wel be langrijk is. Als er iets tegen mij wordt gezegd dan wil ik ook weten wat er is gezegd". Omdat slechthorenden door hun handicap vaak op onbegrip stuiten, trekken zij zich terug uit het sociale leven. En voor jongeren, die nog niet helemaal gewend zijn aan het feit dat zij in gehooropzicht ver schillen met anderen, is het gevaar groot dat ze zich afzonderen en eenzaam worden. Suzette Meulmeester had vroeger dezelfde ervaring. „Ik had, toen ik jong was, ook de neiging me terug te trekken op mijn kamer. Maar het is niet goed om dat te doen. Je moetje zelf dwingen uit het dagelijkse krin getje van werken, school, televisie, slapen, werken, school, te komen. Daarom staan die bijeenkomsten op stapel. Want door met elkaar over de zelfde problemen te spre ken, kom je uit dit kringetje en is het ook makkelijker om in een maatschappij van goedhorenden te leven". Mevrouw Meulmeester heeft de pro blemen die zij in haar jeugd had geheel overwonnen. Van haar han dicap heeft zij zelfs bepaalde voor delen gehad. „Ik heb een tijd als uitzendkracht voor de Rijks Psy chologische Dienst gewerkt. Het ge kwebbel van mijn collega's kon ik niet horen, waardoor ik mij volledig op mijn werk concentreerde. Toen ik daar wegging bleek dat de hoe veelheid werk die ik dagelijks ver richtte door vier mensen moest wor den gedaan. Dat is een punt dat veel werkgevers vergeten: Een slechthorende kan zich heel goed concentreren". De Zeeuwse Slechthorende Jonge ren Club houdt op zaterdag 2 maart een kennis/ontmoetingsavond in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kous- teensdijk in Middelburg. De avond begint om half acht 's avonds. Marnix Beekmans gevallen van huidkanker bij mensen kan toenemen. De toepassing en uit stoot van de stof is volgens Bannink de afgelopen jaren over de hele wereld fors toegenomen. De VMZ en Natuur en Milieu wisten zich gisteren gesteund door een ad vies aan de Raad van State van het Directoraat-Generaal voor de Milieu hygiëne van het Ministerie van VROM, waarin is gesteld, dat Dow zélf onderzoek moet verrichten naar de toepassing van een onschuldiger blaasmiddel (FREOM 142 B), en naar de toepassing van technieken die de uitstoot van blaasmiddelen met vijf tig procent terugbrengen. Dat onderzoek zou dan binnen drie jaar moeten zijn afgerond. Dow Chemical, zo bleek gisteren, is een tegenstander van toepassing van een ander blaasmiddel, omdat dan het produktieproces van de styro foam-fabriek ingrijpend zou moeten worden veranderd, wat veel geld kost. Bovendien zal het eindprodukt door die andere grondstof van mindere kwaliteit zijn, vreest het bedrijf. Dow vraagt zich ook af, of een onderzoek zoals in het advies aan de Raad van State bepleit, wel in een voorschrift voor een vergunning kan worden op genomen. In de vergunning die gs afgaven voor de fabriek stond, dat Dow een oriënterend onderzoek moest doen. HEINKENSZAND De gemeente Borsele kampt met de halsstarrig heid waarmee de provincie, en met name de provinciale planologische dienst (PPD) vasthoudt aan de cijfers in de provinciale nota bewoningspa- troon. Tijdens de vergadering van de commissie financiën en algemene en economische zaken hief burgemees ter G. C. G. van den Heuvel dinsdag een klaagzang aan, waar alle com missieleden mee instemden. Het is vooral treurig, zo vond de burge meester, dat de gemeente, overigens in opdracht van de PPD, een notitie volkshuisvesting heeft gemaakt die niet of nauwelijks gehanteerd wordt in Middelburg. In die notitie volkshuisvesting komt de gemeente, op grond van PPD- normen, tot een planologisch kenge tal van 144, hetgeen betekent dat er jaarlijks zoveel woningen bij zouden mogen komen. Op grond van dezelfde normen komt de provincie, in de nota bewoningspatroon, op een kengetal van 114 en houdt voet bij stuk dat het gaat om de concrete invulling. „Wii hadden deze nota niet hoeven ma ken", vond Van den Heuvel, „het stuk is veel lof toegezwaaid, bij de provin cie vonden ze het prachtig. Maar als er vervolgens niets mee gedaan wordt is dat alleen maar treurig", Die opmer king was aanleiding voor raadslid G. de Lange (CDA) om voor te stellen het volkshuisvestingsplan, dat de provin cie ook nog wil hebben, maar hele maal niet te maken. Burgemeester Van den Heuvel haastte zich daarop te melden dat niet het college van gedeputeerde staten verantwoorde lijk moet worden gesteld voor de wrijving die is ontstaan over de beide nota's. „Van de gedeputeerde krijgt Borsele alle ruimte binnen de uiter mate enge marges", zo stelde de voor zitter. Tijdens de vergadering kwam ook de aanleg van een tweezijdig fietspad langs de Korenweg in Lewedorp aan de orde. De gemeente wil dat op eigen kosten doen omdat het pad op de provinciale prioriteitenlijstjes niet erg hoog genoteerd stond. Omdat de Korenweg veel weg heeft van een racebaan en omdat er veel verkeer overheen gaat van en naar het sport veld, met name jeugdige fietsers, vindt de gemeente langer uitstellen onverantwoord. Met eigen middelen wil de gemeente nu aan weerszijden van de weg een pad van stelcon- platen leggen, van de weg gescheiden door een elzenhaagje. Binnen de com missie financiën ondervond het plan om hiervoor 220.000 gulden beschik baar te stellen, geen weerstand. De commissie algemene en economi sche zaken kreeg een makkelijk agen dapunt aan de bespreking van de viering van bevrijdingsdag 1985. Van uit de SGP-fractie was al bij de begro tingsbehandeling verzocht vooral de zondagsrust (5 mei valt op een zon dag) te eerbiedigen. Een paar tele foontjes hielpen het probleem uit de wereld. De Oranjeverenigingen in Borsele zijn helemaal niet van plan op 5 mei feest te vieren, maar op 30 april en dat valt dit jaar op een dinsdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 12