PIJLERS SPUIKANAAL BA TH WORDEN UITGEGRA VEN Presentatie van nieuwe opleiding De Wellinge Schelde kon dok van RDM lange tijd kopen Aardenburg kan centrum woonwagens aanleggen NSM bouwt vierde salpeterzuurfabriek PZC/ provincie 11 POLITIERECHTER MIDDELBURG WERKGELEGENHEID 40 Goedkope klinkers werden dure grap Steuncomité vraagt solidariteit FNV Britse mijnwerkers MIDDELBURGSE SCHOOL KREEG COMPUTER Stroomstoring bij aanleginrichting PSD in Breskens Wegblokkade MINISTER: KANS GENOEG GEHAD Investering SCHORSINGSVERZOEK AFGEWEZEN Kleurentelevisie in Middelburg gestolen Vlissingse commissie bespreekt FNV-brief Vlissingse commissie tegen dumpen afval Noordzee na 1986 Verdachten van mislukte overval worden voorgeleid MIDDELBURG - De broers C. (28) en J. K. (27) uit Westdorpe raasden op de avond van 22 april als een wervelwind door hun woonplaats. Na een ruzie in het cafë hield C.'s vriendin het voor gezien en vertrok met onbekende bestemming. Dat was voor de broers het sein om achter haar aan te gaan om haar te zoeken. Daarbij trokken ze een spoor van vernieling door het dorp, zoals officier van justitie mr T. H. W. Stein het dinsdag op de zitting van de politierechter in Middelburg uitdrukte. MIDDELBURG - De Vlissinger J. K. (38) dacht afgelopen zomer voordelig aan een partijtje straatklinkers te kunnen ko men. Hij haalde in totaal tien aanhangwagentjes vol stenen weg van een gemeentelijk op slagterrein, maar werd toen door gemeentepersoneel be trapt bij zijn bezigheden en er werd aangifte van diefstal ge daan. K. vertelde dinsdag op de zitting van de politierechter in Middel burg dat hij de stenen uit een berg puin en rommel had ge haald waarvan hij dacht dat die toch nergens meer voor gebruikt zou worden. „Eigenlijk heb ik de gemeente alleen maar een dienst bewezen door de stenen netjes te sorteren. De aannemer heeft ze bij me opgehaald en kon ze direct naar het werk brengen. Volgens mij had de gemeente ze anders nooit meer gebruikt van wege de hoge arbeidskosten", was zijn verweer. Hij kreeg een nota van ruim 600 gulden gepresenteerd voor de kosten van het transport, die intussen door hem is betaald. Een tweede rekening van 655 gulden voor het extra werk dat hij het gemeentepersoneel be zorgde, zogenaamde 'bemoei- ïngskosten', had hij naast zich neergelegd. Officier van justitie mr T. H. W. Stein vorderde een boete van 500 gulden en vond dat K. wel dege lijk deze tweede rekening ook moest betalen. Wat betreft de boete was politierechter mr J. H. Verstegen het met hem eens, maar de bemoeiïngskosten vond hij onvoldoende gespecificeerd om deze aan de gemeente Vlis- singen toe te wijzen. WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 Het uitgraven van de grond om de pijlers. De officier achtte dit bewezen en eiste daarvoor een boete van 500 gulden, maar de advocaaat mr H. van Es vond dat verhaai volstrekt uit de duim gezogen. Uit de verklaringen bleek in elk geval dat Van H. niet erg hard had gereden, volgens het 'slachtoffer' on geveer 15 km per uur. De politierechter geloofde ook niet dat hij de man werkelijk iets had willen aandoen, maar vond wel dat er sprake was van bedreiging en legde hem daarvoor 250 gulden boete op. TERNEUZEN Het Steuncomité Britse Mijnstakers in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft het district Zee land van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) om steun ge vraagd bij solidariteitsacties voor de Britse mijnstakers. Het comité zou graag zien dat er via de vakbondsbla den informatie wordt gegeven over het verloop en de achtergronden van de staking. Voorts zou de FNV gratis bussen moeten inzetten naar een protestma nifestatie in Rotterdam, zaterdag 9 maart en tenslotte verwacht het comi té een ondersteuning van een toernee van enkele Engelse mijnwerkers langs bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen. Werknemers daar zouden via pamflet ten attent gemaakt moeten worden op wat zich in Groot-Britannië af speelt. In de brief aan het FNV-district wordt de eis van een algehele kolenboycot van bedrijven die brandstof naar En geland exporteren herhaald. RILLAND - Het aannemingsbedrijf Amsterdam Ballast, Bagger en Grond B.V. dat sinds het voorjaar van 1984 het Bathse Spuikanaal graaft, is onlangs begonnen met het vrijmaken van de pijlers onder de bruggen die ter hoogte van de Kreekrakdam over het nieuwe kanaal zijn gebouwd. Dat gebeurt niet met behulp van de cutterzuigers die aan weerszijden van de bruggen aan het werk zijn en zand, klei en veen door persleidingen afvoeren, maar met een kraan en vrachtauto's. Deze duurdere werkwijze is om een aantal redenen gekozen. Allereerst moet het ontgraven van de pijlers (alle bruggen over het toekomstige spuikanaal zijn in het droge ge bouwd) voorzichtig gebeuren om beschadigingen te voorkomen. De kop van een cutterzuiger is daar een te grof werktuig voor. Bovendien bestaat de kans dat bij de graaf werkzaamheden zal worden gestuit op restanten van beschoeiingswer- ken die in 1860 bij de aanleg van de Kreekrakdam zijn aangebracht. Een cutterzuiger kan niet door de stenen en houten palen van die oude beschoeiing heen. Ook moet er rekening mee worden gehouden dat nog enkele bommen en granaten uit de Tweede Wereld oorlog worden opgegraven. In 1944 hebben de Canadezen en de Duit sers verwoed slag geleverd om de Kreekrakdam. Daarbij zijn nogal wat explosieven in de bodem ach tergebleven. Zo is bij het graafwerk voor de Schelde-Rijnverbinding al heel wat oorlogstuig onschadelijk gemaakt. En ook bij de bouw van de spoorbrug over het spuikanaal pal naast de Schelde-Rijnverbinding zijn enkele bommen gevonden. Daarom heeft de explosievenoprui mingsdienst voordat met het graaf werk ter hoogte van de bruggen is begonnen een zorgvuldig onderzoek ingesteld. Alle metalen voorwerpen in de bodem zijn in kaart gebracht. Op die plaatsen gaat de kraanma chinist met extra voorzichtigheid te werk. Vrachtwagens voeren het weggegraven zand af en storten het pal ten zuiden van de bruggen mid denin het toekomstige spuikanaal. Een van de zuigers zal het daar weghalen. Het Bathse Spuikanaal moet eind volgend jaar klaar zijn. MIDDELBURG - De Scholengemeen schap voor Beroepsonderwijs en de Middelbare School voor Scheeps- werktuigkundigen en Operationele Technici De Wellinge in Middelburg heeft gisteren haar nieuwe opleiding Algemene Operationele Techniek ge presenteerd. Het officiële begin van de opeleiding kreeg gestalte door de aanbieding van een computer aan schooldirecteur J. Kingma. De com puter werd hem overhandigd door ir H. P. van Heel, directeur van Hoechst Holland in het Vlissingse Sloegebied. De nieuwe AOT-opleiding biedt leer lingen de gelegenheid zich te bekwa men als bediener en beheerder van technische installaties in het bedrijfs leven. De opleiding is om die reden mede ontwikkeld in overleg met het industriële bedrijfsleven. Daar De Wellinge de enige school in Zeeland is, die deze opleiding mag geven, heett ook het Zeeuwse bedrijfsleven geadvi seerd over de keuze en inhoud van de leerstof. De presentatiebijeenkomst werd ge opend door de voorzitter van het schoolbestuur van De Wellinge, de heer J. J. Ubbink. Nadat hij de ge schiedenis van de school had ge schetst, stelde de heer J. Kuipers van het ministerie van onderwijs en we tenschappen dat het onderwijs meer zal moeten luisteren naar signalen uit het bedrijfsleven. Zijn betoog kwam erop neer, dat meer en meer moet worden ingespeeld op de vraag naar specifiek opgeleid personeel. Met de nieuwe AOT-opleiding voldoet De Wellinge naar zijn mening zeer goed aan die eis. „Want vooral in deze tijd is veel vraag naar leidinggevend per soneel op operationeel gebied in het hoger en midden kader; Iets waarvoor de AOT-opleiding met name is opge zet". voor spoor van Westdorpe Twee weken vernieling in „Deuren werden ingetrapt, agenten van hun uniform ontdaan en kelen werden dichtgeknepen", stelde de of ficier vast. In de woning van de ouders van de vrouw ging het tweetal als wilden tekeer. Toen de politie J. K. wilde arresteren rukte hij ëén van de agenten letterlijk de kleren van het lijf. Behalve huisvredebreuk was beide jongemannen ook mishandeling te laste gelegd omdat zij bewoners van de huizen die zij waren binnengedron gen behoorlijk toetakelden. De jonge lui hielden het op zelfverdediging, maar dat verweer ging de politierech ter, mr J. H. Verstegen, toch wat te ver. Beide broers werden conform de eis veroordeeld tot twee weken gevan genisstraf. Een aantal Ieren dat tijdelijk in Ne derland werkzaam was had half april een feestje in hotel 'De Post' in Ter- neuzen. Op het toppunt van de feest vreugde vloog een belangrijk deel van het meubilair door de ramen op straat, waar een geparkeerde auto door het huisraad werd getroffen. Ver der hanteerden de heren de brands lang, hoewel er geen sprake was van vlammen in het gebouw. De in Dublin woonachtige G. T. (20) moest voor het aanrichten van deze chaos terechtstaan, maar had de reis naar Middelburg daar niet voor over BRESKENS De aanleginrichting van de veerhaven in Breskens had dinsdag twee keer met een stroomsto ring te kampen. In de loop van de middag ontstond er een vertraging van drie kwartier. Bij aankomst van de laatste boot in Breskens om half twaalf, was het weer mis. Het manke ment werd na een kwartier verholpen. Hij werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 750 gulden en moet bovendien ruim tweehonderd gulden schadevergoeding betalen aan de ei genares van de gedeukte auto. Een verkeersprobleempje in 's-Gra- venpolder dreigde even lelijk uit de hand te lopen. J. van H. (44) uit Kapelle leverde een partij kranten af op een adres aan de Iepenlaan en blokkeerde daarbij de straat. Een ongeduldige automobilist achter hem kon niet wachten tot hij klaar was en wilde dat hij de doorgang vrij maakte. Daar ging Van H. niet op in, waarop de ander en zijn passagier hem lieten weten dat ze hem 'onder de stenen zouden slaan'. Van H. vluchtte zijn auto in en deed de deur op slot. Hij reed naar de politie in Kapelle en vroeg daar om assistentie om zijn kranten verder veilig te kunnen lossen. Die hulp werd hem verleend, maar tevens werd door de boze automobilisten een aanklacht tegen hem ingediend omdat hij over de stoep op ëën van de mannen zou zijn ingereden. ir H. P. van Heel stelt de computer in gebruik. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De afdeling recht spraak van de Raad van State vindt, dat er geen bezwaren zijn tegen de aanleg van een woonwagencentrum aan de Eedeweg in Aardenburg. Een verzoek om schorsing van de bouw vergunning en de verklaring van geen bezwaar van gedeputeerde sta ten is afgewezen. De heer en me vrouw J. M. Leenhouts uit Aarden burg hadden om schorsing gevraagd omdat zij tegen de bouw van een aantal bergingen en sanitaire voor zieningen zijn, die een eerste aanzet vormen voor de komst van het zes standplaatsen tellende woonwagen kamp. Het woonwagencentrum kan er dus gewoon komen, en daarmee geven burgemeester en wethouders van Aar denburg uitvoering aan het provin ciaal woonwagenplan 1979-1984. Een woordvoerder van de gemeente zei gisteren desgevraagd, dat het cen trum dringend nodig is, omdat er in Zeeuwsch-Vlaanderen sprake is van een sterke overbezetting van de woon wagencentra: er staan in totaal 110 woonwagens, waarvan er 25 bovental lig zijn. Er is slechts plaats voor 85 wagens, zodat er een overbezetting is van 23 procent, rekende hij voor. Hij zei, dat, mocht de familie Leenhouts schade ondervinden van het centrum, er een beroep kan worden gedaan op de schadevergoedingsregeling op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De bezwaren van het echtpaar tegen het centrum hadden te maken met twee landhuizen, die zij willen bouwen op een stuk bouwland, dat grenst aan het centrum en eigendom is van het paar. Door de komst van het centrum wordt de bouw gefrustreerd, vinden zij, en worden de huizen onverkoop baar doordat zij sterk in waarde da len. Namens b en w van Aardenburg werd maandag tijdens de behandeling van de zaak voor de Raad van State naar voren gebracht, dat de gemeente ge houden is aan uitvoering van het woonwagenplan. Ook GS lieten zich in dergelijke bewoordingen uit. Dat plan moest eigenlijk al op I januari van dit jaar gerealiseerd zijn. Boven dien, aldus b en w, dateert de bouw vergunning van Leenhouts voor de landhuizen al van 1978, dus het echt paar heeft voldoende tijd gehad om de bouw te voltooien. Ook de heer Van Heel stelde dat goed onderwijs geen consumptiegoed is, maar een investering in de toekomst. De AOT-opleiding omschreef hij met vier woorden: 'Beheren, beheersen, kennen en kunnen'. Hierbij doelde de Hoechst-topman op de kostbare, gea vanceerde apparatuur in het be drijfsleven, die aan de zorgen van de bedieningsvakman (operator) is toe vertrouwd. Sprekend over de naam bedieningsvakman moest hem van het hart, het onjuist te vinden dat de arbeidsinspectie nog steeds geen toe stemming heeft gegeven om vrouwen te laten werken in de nachtdienst. „Vrouwen in de nachtdienst, in het kader van de gelijkberechtiging van man en vrouw, zouden wij als bedrijf toejuichen. Die paar toiletten bou wen we er wel even bij!", zei hij. In zijn afsluitingswoord zei directeur Kingma dat onderwijs geen luxe is, maar een van de kernvoorwaarden die moeten leiden tot een economisch herstel en dat goed onderwijs en een goed industrieel klimaat niet los van elkaar kunnen worden gezien. Daar om hoopte hij niet alleen dat veel leerlingen van de AOT-opleiding door de industrie zullen worden opgeno men, maar ook dat er blijvend overleg zal kunnen zijn tussen onderwijs en industrie over de inhoud van de nieu we opleiding. Na het officiële gedeelte brachten de genodigden een bezoek aan de hal van het schoolgebouw, waar door middel van kraampjes was uitge beeld in welke sectoren toekomstige afgestudeerden van de AOT-oplei ding aan de slag kunnen. MIDDELBURG - Uit de woning van E. B. aan de Jodengang in Middel burg is maandagavond tussen 19 en 23.30 uur een kleurentelevisie ont vreemd. Er zijn geen sporen van inbraak aan getroffen. De voordeur van de woning was niet afgesloten en de dader(s) kon(den) zo naar binnen stappen. De waarde van het televisietoestel be draagt 1600,-. De Middelburgse poli tie vraagt getuigen zich te melden bij het bureau (telefoon 01180-27251). SLUISKIL - De Nederlandse Stik stof Maatschappij (NSM) in Sluis kil investeert 100 miljoen gulden in de bouw van een vierde ammo- niakfabriek. De uitbreiding levert werk op voor 40 man. Bij de bouw worden zoveel mogelijk Neder landse bedrijven ingeschakeld. Het gaat om een afgeleide werkge legenheid van 350 tot 400 manja ren. De NSM investeerde sinds 1982 600 miljoen gulden in uitbreidingen en nam 230 mensen - voor het meren deel jonger dan 25 jaar - in dienst. Salpeterzuur wordt gebruikt bij de produktie van nitraatmeststoffen als kalkammonsalpeter, stikstof magnesia, gestabiliseerd ammo nium-nitraat en urean. De bestaan de drie fabrieken hebbén een jaar capaciteit van 760.000 ton a 100 procent. Dat is te weinig om de groei van de verkoop te kunnen bijhouden. De nieuwbouw is ontworpen in eigen bedrijf. De salpeterzuurfa briek voldoet aan de modernste eisen op het gebied van uitstoot, geluidhinder en energieverbruik en zal voorts worden uitgerust met een computergestuurd controlesys teem. De werkzaamheden vergen 18 maanden. Een bestaande salpeterzuurfabriek van de NSM in Sluiskil. De nieuw bouw krijgt een vrijwel identiek aanzicht. VLISSINGEN - De Vlissingse com missie van advies en bijstand voor de sociale aangelegenheden vergadert vandaag (woensdag) over de brief van het FNV, waarin de vakvereniging de mogelijkheden voor de gemeente aan geeft om iets te doen aan de steeds slechtere positie van de mensen met de laagste inkomens. De vergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur. VLISSINGEN - De Vlissingse com missie van advies en bijstand voor het milieu toonde zich dinsdag una niem positief over het voorstel van burgemeester en wethouders van Vlissingen om in beroep te gaan bij de Belgische overheid, wanneer die vergunning verleent voor het lozen van titaandioxyde tot ver na 1986. Daarmee wordt een resolutie van de milieu-beweging Greenpeace en de PvdA-Zeeland overgenomen tegen de lozingen van dit zwaar giftige afval op veertig kilometer voor de kust van Westkapelle door het Belgische dumpschip Falco. Verwacht wordt dat de Belgische overheid in april een beslissing neemt over de dumpingen in de Noordzee. De Falco stort jaarlijks 300.000 ton titaandioxyde van NL Chemicals te Gent en Bayer Antwerpen. Dit afval bestaat uit afgewerkte zuren met zwa re metalen. Commissielid E. Kant noemde deze zware metalen de ergste verontreiniging die men zich kan in denken en niet te vergelijken met het ongezuiverd rioolwater dat bij Rit- them in de Westerschelde wordt ge loosd. Raadslid M. Lorier (CDA), die overigens sprak van een goed initia tief van de PvdA om de resolutie van Greenpeace over te nemen, meende namelijk dat de ongezuiverde lozin gen Vlissingen een zwakke positie geven tegenover België. Hij wilde daarom weten wanneer de zuivering installatie voor het rioolwater van Walcheren bij Ritthem zal worden gerealiseerd. Wethouder W. Wisse (PvdA) verklaarde dat de installatie bestekklaar is en de bouw dit jaar kan worden aanbesteed. TERNEUZEN De twee mannen, die de gemeentepolitie van Terneuzen vrijdagavond heeft aangehouden in verband met de mislukte roofoverval op een pompstation in de Guido Ge- zellestraat zijn de Terneuzenaren I. A. (27) en R. K. (20). Dinsdag zijn ze voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Ze willen vooralsnog niet direct toegeven bij de overval betrokken te zijn geweest. De twee werden opgespoord aan de hand van getuigenverklaringen. kelijk belangstelling voor het ge vaarte. Dit antwoordt minister Van Aardenne (economische zaken) op schriftelijke vragen van het VVD-Tweede Kamer lid H. Jacobse. De VVD'er had in de vragen gesuggereerd dat zowel 'De Schelde' als het bedrijf Wilton Fij- enoord „grote belangstelling" had voor dit dok, vanwege de specifieke afmetingen ervan. Volgens Van Aardenne is het repara tiedok, 'Prins Bernhard' genaamd, en afkomstig uit de RSV-surséance, in 1984 samen met het RDM-dok num mer 8 met sloopbestemming verkocht aan de firma Van Rijsdijk in Rotter dam, onder de voorwaarde dat een eventueel nieuw gebruik van deze dokken alleen buiten Europa zou ge schieden. Bij het vervoer van het dok 10 van Rotterdam naar Brazilië is het dok verongelukt. De bewindsman kan geen opheldering geven over de trans portkosten en de hoogte van de risic overzekeringen daarvan omdat de verkoop een privaat karakter had, waarbij de rijksoverheid niet betrok ken was. De minister schrijft, dat bij de ver koop van het dok uit de RSV-surséan ce rekening is gehouden met de be langstelling van de Schelde en Wil ton Fijenoord voor zowel het dok 10 als het dok 8. De bedrijven zijn volgens hem „tot in het finale sta dium in de gelegenheid gesteld een bod op deze dokken uit te brengen". Van Aardenne (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Koninklijke Maat schappij 'De Schelde' in Vlissingen is tot in laatste instantie in de gelegen heid geweest om het enige tijd gele den voor de kust van Noord-Spanje verongelukte vroegere reparatiedok '10' van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) te kopen. In verband met de verkoop van het dok toonde De Schelde gezien de afmetin gen (265x52x22 meter) ervan aanvan- 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11