UIEN, PEEN EN VARKENSLEVER Geen actie van de EG tegen hoge dollarkoers Historisch moment op beurs DA-FRACTIE IN TWEEDE KAMER: vandaag Winst voor links Kamer eens met 'uitstrijkje' door huisarts Steun Verlies Bezetting Half uur Naaktstrand Wereldkampioen MINISTERS BEZORGD BOTSING MET TANKWAGEN OP WESTDVITSE SNEL WEG JEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer is er geen voorstander van daf er een ^pslaggebouw voor kernafval verrijst bij de bestaande kerncentrales in Borssele en )odewaard of bij eventuele nieuw te bouwen kerncentrales. Met name de provincie Zeeland loet ontzien worden, omdat dit gewest toch al „hoog genoteerd staat op het voorkeurslijst- e" voor te bouwen centrales van de regering. Om verschillende redenen is het niet raadzaam iim kernafval op te slaan naast een kerncentrale, bit zei maandag CDA-woordvoerder Winsemius zei gisteren wel oren te Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Varia: 6 Financieel: 7 Provincie: 9,10,11,12 en 13 Sport: 14 en 15 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Dwangsom Dividenden Koud en schraal 28e jaargang no. 36 finsdag 12 februari 1985 AMSTERDAM (GPD) - De Amster damse effectenbeurs beleefde giste ren op de eerste beursdag van de nieuwe week een historisch feit. Voor het eerst in de geschiedenis kwam de koersindex van het alge meen beursgemiddelde op 200, de dubbele stand van het gemiddelde koersniveau van 1970. Dit heugelijke feit was al geruime tijd voorzien, want 1984 sloot op 182 Op de foto heffen v.l.n.r. 'hoekman' Abrahamse, Loudon (Amrobank), commissionair Wouters en drs. B. F. Baron van Ittersum het glas op de gebeurtenis. Als inzet de 'lichtkrant' met het historische feit. na op 158 te zijn begonnen, terwijl januari '85 vrijwel vanaf het begin tot het einde in het teken van de hausse heeft gestaan. Velen hadden dan ook vorige week, die op 197 inzette, het bereiken van de mijlpaal 200 ver wacht. Maar het slot van vorige week was 199,6. Nu is het dan zover, want de index sloot gisteren even boven de 200 op 200,4. Voor de beroepshandel op de beurs- vloer was er reden tot feestvreugde en de nieuwe mijlpaal werd met gejuich begroet. Op zich is het natuurlijk ook een opzienbarende gebeurtenis. Want ook al vormt de algemene index maar een doorsnee van 55 aandelen uit een aanzienlijk groter aantal dat notering bezit in Amsterdam, het zijn toch 55 van de belangrijkste. Zo zijn alle vijf internationals opge nomen, vrijwel alle bank- en verzeke ringsaandelen, het vervoerswezen en van handel en industrie de meest gangbare. Het belangrijkste aspect van de stijging is dat het bijna 15 jaar heeft moeten duren tot er van een verdubbeling van de in deze 55 gesto ken beleggingsgelden sprake was. Hiermede hebben de aandelen hun achterstand op de sinds 1970 opge treden inflatie en munterosie eniger mate kunnen inlopen. eeland ontzien bij pslag van kernafval (Van onze Haagse redacteur) Lansink tijdens een overleg van de veede Kamercommissie voor Mi lieubeheer met de ministers Winse- nius (milieubeheer) en Van Aardenne (economische zaken) over het Indica tief Meerjarenprogramma Straling en pet regeringsstandpunt over de op- van radio-actief afval in de toe komst. Lansink ontvouwde gisteren een 'be leidskader' waarin hij een sterke voor- leur uitsprak voor een centrale op- Slagplaats voor alle soorten (dus ook let hoog-radio-actieve kernsplijtings- pfval) kernafval. Opslag voor langere lijd bij bestaande en nog te bouwen kerncentrales wees hij af, in tegenstel ling tot zijn PvdA-collega K. Zijlstra, pie wel een verklaard voorstander is pan opslag bij kerncentrales. Minister PZC hebben naar de argumeten van Lan sink tegen die opslag, voor wat betreft de bestaande kerncentrales. Voor de nieuwe kerncentrales sloot hij opslag naast de reactor niet uit, mits zorgvul dig bekeken. Hij zei overigens dat de regering thans noch positief noch ne gatief staat tegenover het koppelen van een nieuwe centrale aan een centrale opslagfaciliteit. Lansink zei gisteren tegen de opslag naast 'Borssele' te zijn, omdat er volgens hem een levensgroot verschil bestaat tussen het beheer van een kerncentrale en een kernafval-opberg- plaats. Bovendien wees hij erop, dat de huidige kerncentrales niet zijn in gericht voor een dergelijk opslagsys teem en dat men ook bestuurlijk niet voorbereid is op een dergelijke opslag, gezien allerlei vergunningen die zijn centrale en voegde daaraan toe, dat er toch ook wel overeenkomsten be staan tussen elektriciteitsopwekking door kernenergie en afvalopslag, bij voorbeeld op het gebied van zorgvul digheid en training van personeel. De bewindsman wees erop, „datje de opslag inderdaad niet over méér dan één lokatie moet spreiden", maar ging er vanuit dat de „principale discus sie" in de Kamer daarover later pas aan de orde zou komen. Lansink zei, dat een provincie als Zeeland best een beetje ontzien kon worden. De CDA'er wees erop, dat Zeeland als een van de weinige pro- verleend. Hij uitte voorts twijfels over ,vincies „genuanceerd" heeft gerea de planologische geschiktheid van 'Borssele' en 'Dodewaard' en legde de nadruk op een gezamenlijk beheer en het bijeen houden van de opslag op één plek. Winsemius wees het CDA-Kamerlid erop, dat dat uitgangspunt óók kan betekenen: het oprichten van één opslagplaats bij één te bouwen kern- Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Tijdens zijn bezoek aan Ver enigde Staten, heeft koning Fahd van Saoedi-Arabië aan president Reagan gevraagd de Palestijnse zaak te steunen. PAGINA 3 Onder invloed van het RSV- onderzoek, lijken de twee coa litiepartijen CDA en VVD steeds meer aanhang te verlie zen. PAGINA 5 Aan de bezetting van het pand van de woningbouwvereniging in Vlissingen moet onmiddel lijk een einde komen, zo eist het bestuur van de vereniging in een kort geding PAGINA 9 De PSD-veerboten tussen Breskens en Vlissingen blijven varen op een half-uursdienst. Een voorstel een driekwar- tiersdienst in het leven te roe pen werd in de statencommis sie verkeer en waterstaat van de hand gewezen. PAGINA 9 De recreatiècommissie van Oostburg ziet voorlopig geen heil in de uitbreiding van het aantal naaktstranden. PAGINA 9 Ra een lachwekkend gevecht tegen de Canadees Jerry Red- dick is Alex Blanchard na twee ronden 'boksen' wereld kampioen geworden. PAGINA 15 Kilo winterpeen kilo uien Samen Varkenslever 500 gram -Zf&r- geerd op de aanwijzing door de Com missie Lokatiekeuze Opslagfaciliteit Radio-actief Afval (LOFRA) van een twintigtal mogelijke plaatsen voor de bovengrondse opslag van kernafval, waaronder Middelburg en het Sloege- bied. Ernstige kritiek had Lansink bijvoorbeeld op de burgemeesters van Wychen en Nijmegen, die volgens hem veel te vroegtijdig negatief hebben gereageerd op de aanwijzing van hun gemeenten als mogelijke opbergings plaats. Hij vond die reacties „prema tuur" en wees het af dat die gemeen ten „meteen op de barricaden" zijn gegaan. „Dat is niet goed voor een afgewogen besluitvormingsproces". Wat dat betreft vond Lansink de reacties van burgemeester G. C. G. van den Heuvel van Borsele „veel correcter". Minister Van Aardenne (economische zaken) zei gisteren, dat de hoog-ra- dio-actieve bestraalde splijtstofele menten die in Frankrijk voor 'Borse le' worden opgewerkt, in ieder geval niet voor 1990 worden teruggezonden op basis van de opwerkingscontrac- ten tussen de PZEM en het Franse bedrijf Cogéma. Van een mogelijke forse dwangsom van Franse zijde, indien het afval niet door Nederland zou worden geaccepteerd, wist de bewindsman niets af. Hij moest het antwoord op de vraag in die richting (Slot zie pagina 4 kolom 4) VJOODRIDGE De 24-jarige Crystal Sagan heeft naar zij zelf zegt een belangrijke overwinning geboekt voor de linkshandigen. De Amerikaan se had haar werkgever, een supermarkt, voor de rechter gedaagd omdat ze werd gedwongen met haar rechterhand te werken hoewel ze linkshandig is. Ze kreeg van de rechter haar zin en de gedaagde werd veroordeeld haar een schadevergoeding te betalen van 136.000 dollar. Van der Reijden DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer is het eens met het voorstel van staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) om vrouwen van 35 tot 55 jaar eens per drie jaar door de huisarts te laten onderzoeken op de aanwezigheid van baarmoeder halskanker. Het streven is om dit onderzoek begin volgend jaar van kracht te laten wor den, zodat in 1988 alle vrouwen van de genoemde leeftijdsgroep een oproep zullen hebben gekregen om zich door de huisarts te laten onderzoeken. De steun van de kamer voor dit onder zoek bleek maandag tijdens een over leg van de volksgezondheidsspecialis- ten uit de Tweede Kamer met Van der Reijden. Van der Reijden zegde de kamer toe er naar te streven dat het overleg tussen de huisartsen en de zieken fondsen over het vergoeden van de uitstrijkjes voor het eind van het jaar wordt afgerond. Huisartsen en verze keraars zijn momenteel met elkaar in overleg over deze kwestie. Mocht over ongeveer zes maanden blijken dat het overleg stagneert, dan zal Van der Reijden een bemiddelaar benoemen om de partijen tot elkaar te brengen. Ruimtereis - Sinds de bekendma king van president Reagan dat ie mand uit het Amerikaanse lager of middelbaar onderwijs begin volgend jaar met een van de ruimteveren mee mag stromen de aanmeldingen bij de NASA, het bureau voor ruimtevaart, binnen. Tot dusver heeft het bureau 1.800 aanvragen ontvangen en men verwacht dat het aantal tot zo'n 3.000 zal stijgen. Later dit jaar wordt be kendgemaakt op welke leraar of lera res de keus is gevallen. Van onze correspondent) BRUSSEL - De tien landen van de Europese Gemeenschap zijn voorlo pig niet van plan gemeenschappelijk maatregelen te nemen teger. de hoge koers van de dollar. De ministers van financiën van de tien spraken maan dag in Brussel hun grote bezorgdheid uit over de ontwikkeling van de Negentien Britse militairen omgekomen in brandende bus (Van onze correspondent BONN - Bij een ongeluk op de auto weg tussen Neurenberg en München zijn minstens 19 Britse militairen om het leven gekomen. Vierentwintig mensen werden gewond, een aantal van hen ernstig. De catastrofe gebeurde even na drie uur maandagmiddag, toen een dub beldeks autobus met muzikanten van de Britse luchtmacht achterop een tankauto botste. Daardoor werd één van de achterste tankkamers in el kaar gedrukt en vloeide 6000 liter vliegtuigbenzine weg. Er ontstond een gigantische brand, waardoor de autobus totaal uitbrand de. De chauffeur van de tankauto reed met zijn auto een halve kilometer door en voorkwam daardoor dat ook zijn wagen in brand vloog. De tankau to had, zo bleek later, al enige tijd gelekt, waardoor een spoor van kero sine op de autoweg was ontstaan. Daardoor kon de chauffeur van de bus waarschijnlijk niet tijdig genoeg rem men toen de in totaal met 36.000 liter vliegtuigbenzine geladen tankauto vaart verminderde. Naar verluidt zou de achterste nooduitgang van de bus geblokkeerd zijn geweest of op slot hebben gezeten. Brandweer, politie en hulpdiensten waren geruime tijd bezig de slachtof fers uit het uitgebrande wrak van de bus te bergen. Het ongeluk gebeurde bij de afslag Holledau, 30 kilometer ten nooden van München. De auto weg tussen Langenbruck en Holledau in de omgeving van Ingolstadt was uren lang geheel afgesloten. Afgelo pen zaterdag was op dezelfde autoweg eveneens een ernstig ongeluk ge beurd. Toen kwamen bij een ketting botsing als gevolg van sneeuw en mist zes mensen om het leven. dollarkoers, maar daar bleef het bij. De dollarkoers is gisteren weer geste gen. De banken vragen er vadaag 3,74 voor. Volgens minister van financiën Ru- ding zijn alle landen het erover eens dat Amerika 'harder aangepakt moet worden'. Maar de mogelijkheid van een interventie op de wisselmarkten door de EG-landen gezamenlijk wordt niet overwogen, aldus Ruding. Men hoopt vooral de Amerikanen via over leg tot maatregelen te kunnen bren gen, bijvoorbeeld waar het gaat om het renteniveau. Tot nog toe heeft dat overleg echter niets opgeleverd. Ruding zei te be treuren dat de andere landen van de 'Groep van Vijf (de financiële groot machten Japan, West-Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië) er niet in geslaagd zijn 'hun medelid Ameri ka' tot andere gedachten te brengen. Ruding hoopt dat mogelijk via het Internationale Monetaire Fonds stap pen ondernomen kunnen worden. Hij steunt de opvatting dat het IMF zijn invloed ook moet kunnen uitstrekken tot lidstaten die geen kredieten van het IMF ontvangen, zoals de VS. De voorzitter van de Europese Commis sie, Jacques Delors, hield maandag een pleidooi voor uitbreiding van de rol van de ecu, de 'Europese munt', die vooralsnog niet meer is dan een rekeneenheid. Volgens Delors moet de ecu naast de dollar internationaal als reserve-valuta erkend worden en moet ook het particuliere gebruik van de ecu worden gestimuleerd. Volgens Ruding neemt het gebruik van de ecu ook in ons land al sterk toe. De ministers werden het maandag niet eens over de heffingen op dividen den van dochterondernemingen waar van het moederbedrijf in een ander land staat. Dit is vooral een probleem voor Nederland en West-Duitsland. Veel dividenden vloeien over de grens naar het moederbedrijf en daarover wordt in West-Duitsland nu 15 pro cent belasting geheven, in Nederland 10 procent. De EG wil dat deze tarieven worden verlaagd. De Europese Commissie heeft voorgesteld het Duitse tarief tot 10 procent te verlagen, het Neder landse tot 5, maar dat is voor minis ter Ruding niet acceptabel. Hij vindt dat het Duitse tarief moet worden gehalveerd (tot 7,5 procent), dan wel dat Nederland ook slechts een derde omlaag hoeft (tot 6,67 procent). Advertentie Nu voor f3,- Het wrak van de uitgebrande bus. Zonnig met een middagtemperatuur van min 5 graden, vannacht matige tot strenge vorst met een temperatuur van ongeveer min 10 graden Celsius. Een vrij krachtige oostenwind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1