Nieuwe projecten kansarme jongeren in Middelburg Bazaar Kou brengt 5 mille op Kans gebruik Demerary door Turkse vereniging vergroot Eerste Open Podium succesvol verlopen Bezoek liet Middelburg bouwt dit jaar 211 woningei Bromfietsverzekering... Rabobank Q Mii*o laat zien dat het goedkoper kan. Tartaar500 gram Rode-of witte kool kilo Energie-centrum OP TERMIJN KOSTENDEKKEND Bestuurscommissie welzijn Middelburg vergadert B en w Vlissingen willen boerderij Ritthem verkopen Commissie onderwijs vergadert AKKOORD OVER FIN ANCIEN IN V öportionasenbad gulden per jaar bij; de rest wordt Vlissingen verwacht tekort van 715.500 B en w Vlissingen willen subsidie voor bestrijding racisme en fascisme Geopend: dinsdag, wnensdag, dnnderdag E' Dpeniiipjier 151-11311 uur eo 181-M u«r VLISSINGEN Hal van Stadhuis WONINGWET- EN PREMIESFEER PZC/streek 6 Zeezeiler Kasemier houdt lezing voor wsv 'De Arne' Uit in Ylissingen houdt vergadering Geslaagden examen keurmeester bier Kosten Politieauto's Geslaagd Goede resultaten Zeeuwse sjoelers op toernooi Woensdrecht Voor al uw verzekeringen. MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil een aantal werkprojecten voor kansarme jongeren in het leven roepen. In de vier projecten kunnen ongeveer 34 jeugdige werklozen met behoud van uitkering aan de slag. In totaal kosten de projecten het eerste jaar ongeveer 113.000 gulden. Middel burg wil hiervan 20.000 gulden betalen; de rest wordt bijgedragen door het rijk. Het gaat hierbij om een project voor Turkse meisjes, om een arthotheek- project, een onderhoudsdienst voor kleine karweien en een fotografenpro ject. De gemeenteraad van Middel burg bespreekt de plannen in zijn vergadering, die maandag 25 februari om twee uur 's middgas begint in het stadhuis van Middelburg. MIDDELBURG - De bekende zeezei ler en publicist Eilco Kasemier houdt donderdagavond 14 februari een le zing met film en dia's voor leden en belangstellenden van de watersport vereniging 'De Ame' in de Schouw burg in Middelburg. Hij vertelt dan over zijn reizen om de wereld met zijn zeiljacht Bylgia en zijn motorjacht Bylgia II. De lezing begint om acht uur. VLISSINGEN De sectie Uit in Vlissingen houdt dinsdag een verga dering in welzijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen. De vergade ring begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer het programma van Uit in Vlissingen voor maart, de aankoop van een piano, de budgetbesteding van de Stichting Nieuwe Muziek en de activiteit priori teiten in Vlissingen. de evaluatie van het zomerprogramma 1984 en voor stellen voor de te organiseren evene menten in de zomer van 1985 en de Europese dag van de muziek die 21 juni wordt gehouden. MIDDELBURG - De bestuurscom missie voor het welzijn in Middelburg komt woensdag 13 februari bijeen. De vergadering gaat onder meer over een viertal subsidieverzoeken van het Zeeuws Mannenkoor, de Jazz Aktivi- teiten Stichting Zeeland, het Samen werkingsverband Middelburgse Korpsen en de Stichting Vrouwen Bellen Vrouwen, inclusief de werk groep Zeeland van Vrouwen Tegen Sexueel Geweld. Verder praat de be stuurscommissie over het voornemen van b en w om 26 mille extra subsidie te verlenen aan de Stichting Sociaal- Kultureel Werk Middelburg (SKWM). Dit voornemen komt ook aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 25 februari. MIDDELBURG - Voor het examen keurmeester bier van de Federatie van Wijnmakers en Bierbrouwers Gil den zijn de volgende personen ge slaagd: J. J. Lameijn en J. Schaap van het Walcherse Gilde, van het Zeeuws- Vlaamse Gilde B. Voet en verder de heer H. Beekman uit Middelburg. Het examen werd afgenomen door de heer J. van Schaik, met als gecommit teerden namens de federatie de heren H. Lambregts en C. van de Linden. Er was een theoretisch en praktisch ge deelte. Dit laatste bestond uit het herkennen van commerciële biersoor ten en het klasseren van zelfgebrou- wen bieren. Dit was het eerste ooit in ons land gehouden examen voor keurmeesters bier. De geslaagden kunnen worden uitgenodigd op nationale en interna tionale wedstrijden. VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen wil de boerderij aan de Westhoekweg/Schotteweg aan pachter A. de Lange verkopen voor een bedrag van 400.000 gulden. Het college heeft hiertoe besloten in het kader van de afstoting van land bouwgronden, die niet meer nodig zijn voor gemeentelijke doeleinden. Het voorstel wordt vandaag maandag besproken in de vergadering van de commissie voor de openbare werken, die om 19.30 uur begint en woensdag in de commissie financiën, aanvang 17.00 uur. In beide commissies worden ook verschillende voorstellen bespro ken voor medewerking aan enkele bouwplannen, zoals voor 26 bejaar denwoningen aan de Hudsonstraat in Oost-Souburg. De huurprijs daarvan is voorlopig vastgesteld op 387 gulden per maand. De woningstichting Wal cheren, die de huizen laat bouwen, heeft van de gemeente een lening gevraagd van 2.440.000 gulden. De woningbouwvereniging Basco heeft een gemeentelijke bijdrage ge vraagd van in totaal 33.000 gulden voor 22 bejaardenwoningen, als on derdeel van het complex van 54 wo ningen aan de Spuistraat. Het college wil aan deze woningbouwvereniging ook enkele percelen grond verkopen voor de bouw van 35 woningen als tweede fase in het plan Gravestraat. De totale koopsom is berekend op 422.280 gulden. Voor de bouw van woningen aan de De Beaufortstraat, Westerzicht en GouwestraatDinter- straat wil het college enkele percelen voor 474.000 gulden verkopen aan NV Grondbedrijf van de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevela ken. Het college wil ook een krediet van 72.000 gulden voor de sloop van de panden Nieuwstraat 112-122 en van 21.000 gulden voor de panden Brande rijstraat 2a en 4. Het ministerie van WVC stelt aan de werkprojecten een aantal voorwaar den. Jongeren moeten in de gelegen heid worden gesteld leer- en werkervaring op te doen. Ze moeten zich kunnen oriënteren op de bestaan de arbeidsmarkt en op opleidingsmo gelijkheden. Verder moet het streven zijn gericht op een op termijn kosten dekkende bedrijfsvoering. Nadat deze voorwaarden waren gefor muleerd, is de gemeente Middelburg gesprekken begonnen met de ministe ries van WVC en Sociale Zaken en Werkgelegenheid, met de arbeids voorziening, met de Streekschool Zee land, met de deelnemers aan het BKR-kunstuitleenproject, met de MIDDELBURG - De commissie on derwijs in Middelburg komt vanmid dag (maandag) om vier uur bijeen in het Stadhuis in Middelburg. Op de agenda staan de op onderwijs betrek king hebbende zaken die op de agen da van de op maandag 25 februari te houden raadsvergadering staan. Ver der wordt de financiële meerjarenra ming '86-'89 besproken. Turkse Werknemersvereniging in Middelburg en met vrijwilligers van het Bureau Baanlozenservice. Uit dat overleg zijn de vier genoemde projec ten naar voren gekomen. Het project voor Turkse meisjes richt zich op naaien en breien. Onder lei ding en begeleiding van een docente naaldvakken gaan 12 Turkse meisjes tussen 18 en 25 jaar kleding maken, die in het nieuwe onderkomen van de Turkse Werknemersvereniging (De- merary in Middelburg) zal worden verkocht. Voor dit doel zal in Demera- ry een werkatelier en een winkel wor den gebouwd. Bij het artotheekproject worden werkloze jongeren in de gelegenheid gesteld reparatiewerkzaamheden te verrichten. Hier is ruimte voor zes jongeren. Acht jongeren kunnen mee werken aan de onderhoudsdienst van het Bureau Baanlozenservice. Dit project is in feite een uitbreiding van de bestaande dienstverlening door dit bureau. Het fotografenproject is een initiatief van een aantal jongeren zelf. Het biedt plaats aan acht jeugdige werklozen. In alle gevallen geldt dat de kosten voor het eerste jaar beduidend hoger zijn dan die voor het tweede jaar en dat de Streekschool Zeeland de aan vullende begeleiding voor haar reke ning neemt. Na de 'opstartperiode' van twee jaar moeten de projecten kostendekkend kunnen werken. KOUDEKERKE De bazaar die de Immanuelschool zaterdag in Koudekerke heeft gehouden heeft 5000 gulden opgebracht. Een gedeelte van de opbrengst gaat naar een school in Malawi in Afrika, tevens wordt met het geld een computer voor de lagere school zelf gekocht. Hoogtepun ten van de dag waren een snuffelmarkt, het rad van avontuur en de grote verloting. Een leerlinge van de school, Ilonka Friesema won de hoofdprijs, een fiets. MIDDELBURG - Als de gemeente raad van Middelburg akkoord gaat, kan de Turkse Werknemersvereni ging binnenkort gebruik maken van het al lang leegstaande gebouw De merary aan het Oostkerkplein in Middelburg. Omdat de Turkse ver eniging niet in staat is om de jaarlijk se huurprijs van 32.000 gulden op te brengen, wordt de raad gevraagd een huursubsidie te verlenen van 11 mil- TVT1 t r-i j 1 j le. De Turken dragen zelf vijfduizend betaald door het Ministerie van WVC. In hun voorstel merken burgemeester en wethouders van Middelburg op, dat tegenover de te betalen huursub sidie van 11.000 gulden de jaarlijkse huuropbrengst van 32.000 gulden staat, zodat de gemeente er per saldo globaal 21.000 gulden op vooruit gaat. Bij leegstand komt immers geen cent aan huuropbrengst binnen. De gemeenteraad bespreekt het voor stel in de vergadering van maandag 25 februari. Deze vergadering begint om twee uur 's middags in het Middel burgse stadhuis. De raad praat dan ook over een extra subsidie van 26 mille aan de stichting Sociaal-Kultureel Werk Middelburg (SKWM). Tijdens de begrotingsbe handeling in december wilden b en w het SKWM een subsidie geven die 51 mille lager was dan de stichting had gevraagd. De gemeenteraad dwong toen een extra subsidie van 25.000 gulden af en deed daarbij tevens een dringend beroep op het college van b en w om structurele middelen te vin den voor de resterende 26 mille. Die structurele middelen hebben b en w nog niet gevonden. Daarom stellen ze de raad voor om die 26.000 gulden dan maar voor dit jaar uit de reserve welzijnszaken te betalen. Zoals gemeld wil de gemeente Middel burg bewegwijzeringsborden aan schaffen om automobilisten te verwij zen naar de verschillende parkeerter reinen in de Zeeuwse hoofdstad. Met de aanschaf is een bedrag van elfdui zend gulden gemoeid. De borden kun nen eind maart of begin april worden aangebracht op een groot aantal pun ten in de stad. Het zetten van koffie in het Middel burgs stadhuis is een gevaarlijke be zigheid. „Het keukenpersoneel moet bij het zetten van koffie ketels met kokend water boven hun macht tillen. Lichte verbrandingen aan de armen komen daarbij regelmatig voor", stel len b en w bezorgd vast. Daarom vragen ze de raad een krediet van ruim vijf mille voor de aanschaf van een nieuwe automatische koffiezetin- stallatie voor het stadhuis. De gemeentepolitie van Middelburg heeft behoefte aan drie nieuwe au to's. Een Opel, een Volvo en een VW zullen worden ingeruild tegen drie nieuwe Opeis met dieselmotor. Hier voor is ruim 42.000 gulden benodigd. De gemeente Middelburg zoekt een neiuwe bestemming voor de panden Dam 39/41, waar vroeger het kantoor van het gemeentelijk energiebedrijf was gevestigd. Het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs wil de benedenverdieping van Dam 41 huren. Daarvoor is een kleine verbou wing van het pand noodzakelijk. B en w willen verder honderd stoelen kopen voor de foyer van De Schouw burg in Middelburg. Verder heeft De Schouwburg behoefte aan een nieuwe koelcel en aan een elektrische trekin- stallatie voor het toneel. De kosten van dit alles bedragen 44.000 gulden. De raad kan zich maandag 25 februari verder uitlaten over de koop van bijna 20.000 m2 grond voor bijna 80.000 gulden voor de toekomstige uitbrei ding van de begraafplaats in Middel burg en over een extra subsidie voor de restauratie van het orgel in de Nieuwe Kerk in Middelburg. VLISSINGEN - De raad van beheer van het Sportfondsenbad in Vlissin gen verwacht dit jaar een exploita tietekort van 715.573 gulden. Deze wordt mede veroorzaakt door min der opbrengsten, als gevolg van een lagere schatting van het aantal be zoekers, in verband met de bouwacti viteiten voor de uitbreiding. De raad van beheer heeft echter toch besloten de tarieven niet te verhogen. De personeelskosten tonen een lichte stijging in vergelijking met 1984, om dat rekening wordt gehouden met de vervulling van een nog openstaande vacature. De stijging van de directe kosten met ongeveer 50.000 gulden wordt veroorzaakt door grotere uitga ven voor water, brandstoffen en elek triciteit, in verband met de bouwacti viteiten. Het aantal bezoekers wordt geraamd op 184.130. Dat is 32.000 minder dan vorig jaar. De exploitatiebegroting wordt woens dag behandeld in de commissie voor de financiën. De vergadering in het stadhuis begint om 17.00 uur. VLISSINGEN - Het college van b en gulden ter beschikking stellen VOLLE ZAAL VESTZAKTHEATER de bestrijding van het racisme en fascisme. Dit blijkt uit het gemeente lijk programma van lokale activitei ten voor minderheden in 1985, dat vandaag (maandag) wordt behandeld in de commissie van advies en bij stand voor het welzijn. De vergade ring in het stadhuis van Vlissingen begint om 17.00 uur. Het gemeentelijk programma van ac tiviteiten voor minderheden kan wor den beschouwd als een jaarlijkse na dere uitwerking van het beleidsplan culturele minderheden van de ge meente, 'Van buitenstaander tot me deburger'. Een probleem bij de verde ling van de subsidies is volgens het college echter het bovenplaatselijk karakter van de meeste zelforganisa ties van culturele minderheden, die namelijk ook leden hebben in andere gemeenten. Daarom wordt ook over leg gevoerd met die gemeenten, om te komen tot medesubsidiëring van de in Vlissingen gevestigde instellingen. De gemeente Terneuzen heeft vorig jaar als centrumgemeente voor Zeeuwsch-Vlaanderen 3.000 gulden subsidie verleend aan de Joegoslavi sche vereniging 'Edvard Kardelj', voor activiteiten vanuit het ontmoe tingscentrum in Vlissingen. Met de gemeente Middelburg heeft dit over leg echter nog niet tot resultaat ge leid. BREDA De ENSAID-modevak- school in Breda heeft examens afge nomen voor coupeuse, tailleuse, cos- tumière en modinette. Geslaagden zijn: mevrouw G. C. Suurmond-Steke- tee uit Oost-Souburg (coupeuse); me vrouw M. E. Keijzer-Lastdrager uit Koudekerke (tailleuse); mejuffrouw O. C. Jacobs uit Oost-Souburg (costu- mière) en voor modinette mevrouw J. J. van de Mee uit Vlissingen, mevrouw M. H. T. M.Gorissen-Brassé uit Oost- Souburg, mevrouw C. A. Noordenbos- Kloosterman uit Oost-Souburg, me vrouw A. J. J. M. van de Velde- Schinkel uit Oost-Souburg en mejuf frouw N. Demper uit Oost-Souburg. VLISSINGEN - Het Open Podium van Uit In Zeeland blijkt zowel bij het publiek als bij de deelnemers goed aan te slaan. Voor het eerste programma, zaterdag avond in het Vestzak theater van Vlissingen was zoveel belangstel ling, dat geen enkele zit plaats in het zaaltje on bezet was gebleven. Uit het applaus na de ver schillende ootredens bleek, dat het gebodene goed was te verteren. De organisatoren had den gezorgd voor een gevarieerd programma, met de nadruk op ont spanning. Hugoo Sunke uit Bruinisse bracht poëzie en proza en bo vendien enkele persoon lijke ontboezemingen tijdens een monoloog, waarin hij met woorden probeerde te improvise ren als een jazzmusicus met geluid. Tevoren bracht Marco Jansen uit Middelburg een play back uitvoering van 'Kleine Johanna' van Henk Elsink, maar nog meer succes had hij la ter als het Rotterdamse zangeresje dat tijdens de plaatopname in 'ge vecht' raakt met een bouvier. Het Vlissingse barber- shopkoor besloot het ge deelte voor de pauze. Dit optreden bleek het best aan te slaan bij het publiek, wanneer de bij behorende gebaren en passen werden uitge voerd ter ondersteuning van de zang, hetgeen niet zelden een komisch effect had. Geert Overdam besloot dit eerste Open Podium met zijn 'muziekthea ter', waarbij hij gebruik maakte van talrijke slaginstrumenten. Het is de bedoeling van de organisatoren dit Open Podium te laten uit groeien tot een maande lijks terugkerend evene ment, waarbij het pro gramma steeds weer an ders van karakter zal zijn, met name om zo veel mogelijk Zeeuws ta lent de kans te geven podiumervaring op te doen. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft toestemming gekregen voi de bouw van 211 woningen. Dit aantal is exclusief de bouw in de vrije secto| Het grootste deel van het contingent voor dit jaar zal worden gerealiseerd het uitbreidingsgebied Reijershove. Het contingent -toestemming van de rijksoverheid voor de bouw van wo ningwet- en premiewoningen- wordt besproken tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en stadsver nieuwing (kortweg Rovos genoemd) in Middelburg. De vergadering begint dinsdag 12 februari om half acht 's avonds in het Stadhuis van Middel burg. In de loop van dit jaar mogen 68 woningwetwoningen worden ge bouwd in Middelburg. Vijftien hiervan wil de Woningbouwvereniging Mid delburg bouwen aan de Molenberg. De overige 53 zullen door de Woning bouwvereniging worden gebouwd in Reijershove. Zeventien premie A-koopwoninge| mogen in Middelburg worden bouwd. Deze worden alle gerealisseil in Reijershove. Bouwbedrijf FlipJ bouwt er zes, het Bouwfonds Nedel landse Gemeenten vijf en de Walche se Bouw Unie zes. Acht woningen tenslotte worden gi bouwd in de sector premie B-koopvvi ningen. Twee daarvan worden bouwd aan de NieuwenhovenseweJ twee door Bouwbedrijf Flipse in Rei ershove en vier eveneens in Reijersh ve door het Bouwfonds Nederland Gemeenten. In de sector 'niet-winstgevende pre miehuurwoningen' worden vijftien woningen gereserveerd voor aftop ping van de hoogbouwflats in Middel burg. Dertig mogen worden gebouwd door een kerkelijke organisatie. Deze dertig verrijzen in Reijershove. De resterende vijftien neemt de Woning bouwvereniging voor haar rekening; eveneens in Reijershove. De sector 'premiehuur beleggers' biedt het bedrijf MACO de gelegen heid om 33 woningen te bouwen in de Sint Janstraat in Middelburg. Bouw bedrijf De Delta mag 25 woningen bouwen in het nu nog braakliggende middengebied van de Geere. Deze woningen zullen na de bouw worden verkocht aan een belegger. oil OOST-SOUBURG - Drie spelers sjoelvereniging 'Schijf '83' uit Oos Souburg hebben zaterdag een eers plaats behaald tijdens een open sjo toernooi in Woensdrecht. Edwin Colijn (11) uit Souburg we eerste bij de Jeugd C met 1966 punte Conny Colijn werd eerste bij de her D met 2179 punten en Diana Brouw uit Middelburg behaalde de eers plaats bij de Dames C met 23 punten. De Zeeuwse vereniging wa| met acht leden vertegenwoordigd i dit toernooi met een totaal van deelnemers. nu: nu: 98 MIIIRIOI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 6