het weer Meer dan 50 miljoen van Afrika-actie al besteed Jacobse: Van Aardenne kan zelf positie overwegen ISRAELMEN GELE IS LIJFARTS VAN PRESIDENT VAN PARAGUAY KOHL VER WOORDT TWIJFEL BONDGENOTEN NOG ACHT ARRESTANTEN VAST Iran verlaagt olieprijzen Verdediging Marchais herkozen als leider van Franse communisten NIJPELS: MINISTER BLIJFT AAN Enschede Vader doodt baby van drie maanden PZC/kinnen-buitenland MÜNCHEN/BRUSSEL (AP/DPA/ANP) - De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger heeft zondag gezegd dat „niet kan worden afgeweken" van de plannen om de veiligheid van de Europese NAVO-bondgenoten te beschermen door middel van een defensie-systeem in de ruimte. Weinberger stelde voorts dat het zogenoemde Star-Warsvoorstel van de Amerikaanse president Ronald Reagan de kans zou vergroten dat "de vrede kan worden gehandhaafd, niet door de dreiging van nucleaire vernietiging, maar door een sterke defensie die de ergste aanval niet alleen kan afschrikken, maar ook kan afslaan. Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 Weinberger onderstreept defensieve nut Star Wars Deze opmerkingen stonden in de toe- Een defensiesysteem in de ruimte dat spraak die Weinberger had voorbereid voor een bijeenkomst van hoge NA- VO-vertegenwoordigers, diplomaten en deskundigen op het gebied van buitenlandse politiek in München. Doordat hij opgehouden werd door het slechte weer liet hij zijn toespraak houden door de onderminister van zijn departement, Richard Perle. De bijeenkomst in München was met strenge veiligheidsmaatregelen omge ven. President Reagan heeft volgens Weinberger niets meer voorgesteld dan het onderzoeken van de moge lijkheid om de Amerikanen zelf en hun bondgenoten te verdedigen te gen raketten uit het heelal. De vraag is of het westen, mede in het licht van de "enorme Russische vor deringen op het gebied van ruimtebe wapening", bereid is met nieuwe tech nieken een werkbare verdediging te gen raketten te ontwikkelen. Voor morgen: Het hogedrukgebied blijft het weer in ome omgeving bepalen. Het is zonnig maar de aanvoer van koude lucht gaat onverminderd door. Matige tot strenge vorst. Een vrij krachtige oostelijke wind. Voor woensdag tot en met vrijdag: Weinig veranderingZonnige perio den en matige tot strenge vorst in de nacht en ochtend. Middagtempera- tuur rond min vier graden. ZON EN MAAN 12 februari Zon op 08.01 Maan op 01.56 Maandag 11 februari uur cm uur cm Vlissingen 5.38 220 18.06 206 Terneuzen 6.05 242 18.29 224 Zierikzee 6.46 161 19.34 152 Hansweert 6.53 252 19.13 237 Wemeldinge 7.24 185 19.45 179 O.scheldemond 6.15 157 18.55 160 Bruinisse 8.10 197 20.45 206 Dinsdag 12 februari (L.K. 8.57) uur cm uur cm Vlissingen 6.25 197 19.01 184 Terneuzen 6.50 219 19.25 203 Zierikzee 7.35 149 20.20 139 Hansweert 7.33 230 20.01 216 Wemeldinge 8.03 170 20.35 164 O.scheldemond 7.10 147 19.53 143 Bruinisse 8.55 186 21.30 186 Maandag 11 februari uur cm uur cm Vlissingen 12.21 199 Terneuzen 00.14 186 12.54 211 Zierikzee 00.29 134 13.10 164 Hansweert 00.38 203 13.16 227 Wemeldinge 00.46 152 13.24 182 O.scheldemond 00.30 117 13.00 161 Bruinisse 01.35 171 14.00 215 Dinsdag 12 februari uur cm uur cm Vlissingen 00.20 162 13.10 182 Terneuzen 00.55 175 13.40 194 Zierikzee 01.19 130 14.01 155 Hansweert 01.18 192 13.57 208 Wemeldinge 01.32 147 14.09 172 O.scheldemond 01.15 116 13.50 152 Bruinisse 02.20 168 14.45 204 ook werkt tegen Russische SS-20- en andere raketten voor de middellange afstand, zal het gevaar van een onver hoedse aanval verkleinen en even wicht scheppen. „Ik ben van mening dat de vooruitzichten op een werkba re en kostendrukkende verdediging een belangrijke aanzet tot onderhan delingen bieden", zei minister Wein berger. Weinberger ging in op de Europese twijfel over ruimtewapens en bena drukte in zijn door Perle voorgelezen rede dat „Star Wars" niet betekent dat de VS zich terugtrekken in het „fort Amerika". Bondskanselier Kohl zette zaterdag tijdens de bijeenkomst het Westduit- se standpunt inzake „Star Wars" uit een. De Bondsrepubliek Duitsland stemt evenals Groot-Brittannië en Frank rijk in met het 'Star-Wars'-onderzoek, maar deze drie grootste Westeuropese NAVO-bondgenoten vragen zich af of ruimtedefensie ook bescherming van Europa betekent, zoals Kohl duidelijk maakte. Het Sowjet-persbureau Tass stelde zondag dat de Verenigde Staten de druk op hun bondgenoten 'schaamte loos versterken'. Daarbij doelde Tass niet alleen op 'pogingen België en Nederland in de nucleaire draaikolk te betrekken' door mdidel van het plaatsen van kruisraketten, maar ook op het bezoek van Weinberger. Vol gens Tass is de Amerikaanse minister in Europa om er de 'Star Wars'- plannen' te slijten. De Vlaamse Christelijke Volkspartij (CVP), de partij van de Belgische eerste minister Wilfried Martens, heeft zaterdag op haar congres in Gent vermeden een duidelijk stand punt in te nemen over de raketten- kwestie. Frank Swaelen, de CVP-voorzitter, heeft in zijn slottoespraak de verant woordelijkheid voor het al dan niet plaatsen van kernraketten verwezen naar de regering en de CVP-parle- mentsleden. Op een congres in St. Lambrechts Wokune van de PSC, de partij van de Belgische Franstalige christen-democraten, deed voorzitter Gerard Deprez wel een uitspraak. Volgens Deprez dient de Belgische regering zo snel mogelijk te besluiten tot het plaatsen van de eerste zestien raketten in Florennes. De aanval op de vorst werd in het weekeinde afgeslagen en we gaan enkele dagen met matig tot strenge vorst tegemoet. In een groot deel van Europa is de winter terug. De oorzaak hiervan is een hogedrukgebied boven Noordoost-Europa. Deze voert met een oostelijke stroming zeer koude en schrale lucht naar onze omgeving. Ondanks het zonnige weertype wordt het vandaag niet warmer dan min vijf graden, 's Nachts vriest het streng met een minimum temperatuur van circa min elf graden. Daarbij staat een vrij krachtige, aan de kust een krachtige, oostenwind die het buiten onaangenaam maakt. HILVERSUM (ANP) - Al het geld dat is ingeza meld met de in novem ber gehouden actie „Eén voor Afrika" wordt besteed. Van de ruim tachtig miljoen gulden die zijn binnen gekomen is inmiddels vijftig tot zestig mil joen aan directe nood hulp besteed. De rest gaat naar langlopende projecten zoals verbete ring van de landbouw en waterhuishouding. Dit zei voorzitter J. van Kemenade van de stich ting „Eén voor Afrika" zondag voor de AVRO- radio. Hij deed dat in een reactie op uitlatin gen van de Ethiopische minister van buiten landse zaken, Goshu Wolde, die gezegd had dat veel geld dat in West-Europa en Noord- Amerika werd bijeenge bracht voor de bestij ding van de hongers nood, het land niet be reikt. De Ethiopische re gering onderzoekt deze zaak. Volgens Van Kemenade zal over een a twee we ken in het kader van de tweemaandelijkse rap portage een totaalover zicht worden uitge bracht over de projecten waaraan geld is besteed. Daarbij zal worden ver meld welke hulporgani saties in welke landen in welke mate uitgaven doen. Aan het eind van dit jaar volgen de versla gen van de accountant- contoles. De voorzitter zegt dat niet alleen Ethiopië geld krijgt maar in totaal tus sen de twintig en dertig landen in Afrika. Vol gens Van Kemenade komt bovendien het geld voor Ethiopië niet alleen bij de regering te recht. Veel Nederlandse hulporganisaties slagen er via hun eigen lijnen beter in hulp te bieden aan de verschillende groepen in nood, die in het door interne strijd verdeelde land leven, al dus de voorzitter. De leider van Ethiopië, Mengistu Haile Mariam, heeft zaterdagavond op radio en televisie een na tionaal plan bekendge maakt om de honger te bestrijden die volgens hem de levens van 7.5 miljoen Ethiopiërs be dreigt. Het omvat een invoerverbod op luxe goederen, waaronder auto's en textiel, ver scherping van de brand- stofrantsoenerings- maatregelen, schenkin gen van Ethiopiërs die een baan hebben en ka nalisering van exportop brengsten ter verlich ting van de hongers nood. PARIJS (Reuter/AFP) - De Franse communistische partij heeft zondag Georges Marchais herkozen als secre taris-generaal, ondanks de verkie zingsnederlagen en de pleidooien van dissidenten voor hervormingen. Een van de belangrijkste dissidenten, Pierre Juquin, verloor zijn zetel in het Politburo. Marchais (64) werd herkozen voor een vijfde termijn van drie jaar aan het eind van het 25-ste partijcongres dat vijf dagen heeft geduurd. Tijdens het congres verzette de partijleiding zich tegen hervormingsvoorstellen. Partijwoordvoerder Pierre Juquin, pleitte eerder deze week voor wijzigin gen in de partijstrategie en de interne structuur. Juquin was zaterdag het enige lid van het Politburo dat zich van stemming onthield, nadat de partijleiding amen dementen van dissidenten had ver worpen waarin werd opgeroepen tot een harder standpunt over schending van mensenrechten in het oostblok en tot een leiderschap dat minder is geënt op het Russische „democra tisch centralisme". Juquin had ver klaard dat de partij, die op haar dieptepunt is sinds de jaren twintig, nog verder steun verliest, indien zij weigert kritiek te leveren op het oost- blok en de problemen van de nieuwe witte-boordenwerkers, de jeugd en de immigranten laat voor wat ze zijn. Van de 1707 afgevaardigden hadden 65 zich van stemming onthouden. BERGUM - De Zonnebloem loopt na de doop van stapel. BERGUM (ANP) - Koningin Beatrix heeft zaterdagmid dag in het Friese Bergum de doop verricht van het hotelschip De Zonnebloem. Dit bijna negentig meter lange schip, dat ongeveer duizend ton meet, biedt plaats aan zeventig gehandicapte passagiers. Het schip, dat 16,5 miljoen gulden heeft gekost, is betaald uit de opbrengst van de 1,2,3-show van de KRO. Het is gebouwd bij de scheepswerf Damen Shipyards in Bergum. In totaal kreeg de katholieke vereniging De Zonnebloem, die zich bezighoudt met het welziin van zieken en gehandicapten, 33 miljoen gulden via de tv-show. Met dit geld kan het schip in ieder geval acht jaar in de vaart worden gehouden. Op 30 juni 1985 zullen in Nijmegen de trossen worden losgegooid voor de eerste reis. Tijdens deze vakantie reis, die een week duurt, zal met een grote groep bedlegerige zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen en vele vrijwilligers een bezoek worden gebracht aan diverse steden in Duits land. De belangstelling voor een tocht met De Zonne bloem is zo groot dat het schip voor de rest van het jaar reeds is volgeboekt. HILVERSUM (ANP) - Het VVD-Twee- de-Kamerlid H. Jacobse kan het zich voorstellen dat minister Van Aarden nen van Economische Zaken over zijn positie gaat nadenken, na het geen hij in de loop van de debatten over de bevindingen van de RSV- enquètecommissie allemaal over zich heen heeft gekregen. Jacobse meent dat „een kamermeerderheid, dus met inbegrip van het CDA", zich „niet bepaald sympatiek of realis tisch" tegenover Van Aardenne heeft opgesteld. Jacobse zei dit zondag voor de AVRO-radio. Volgens Jacobse, die namens de WD in de Vaste Kamercommissie voor Economische Zaken zit, zal de VYD- fractie geen uitspraak doen die de positie van minister Van Ardenne Schietpartij bij overval op drugscentrum in Amsterdam Wind: oostelijk 5 tot 6 Beaufort; zicht: matig tot goed; temperatuur kustwa ter: 1 a 2 graden; afwijking water standen: verlagingen van omstreeks een halve meter; maximum golfhoog te monding Scheldes: op beide hoog waters omstreeks een halve meter zeegang. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie is zaterdagavond mas saal in actie gekomen na een schiet partij in het drugscentrum Anton de Kom aan de Stadhouderskade. Aan vankelijk leek het er op dat een heroïne vete uitgevochten werd, maar later werd duidelijk dat het om een overval ding. aan de Stadhou derskade. Dit is de politie volgens woordvoerder B. Scholten zondag voorlopig gebleken na verhoor van de in totaal elf verdachten. Drie arrestanten zijn zondag vrijgela ten. Zij behoorden tot de circa zestig bezoekers van het centrum, waar veel Surinaamse drugsverslaafden komen. Acht arrestanten worden nog vastge houden. Zij worden verdacht van dief stal met geweldpleging en verboden wapenbezit. Het gaat om acht man nen, allen van Surinaamse afkomst in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. Hun buit bedroeg volgens de politie een kleine achthonderd gulden en wat hard drugs. De politie vond in het pand aan de onder 17.48 onder 10.53 Stadhouderskade een pistool. In een steeg achter het pand lag verder een dubbelloops jachtgeweer. Bij de over val, waarbij een nog onbekend aantal schoten viel, raakten twee mensen gewond. Een van de rovers ligt met een schotwond in zijn been in een ziekenhuis. Een bezoeker van het cen trum kreeg een klap op zijn hoofd met een vuurwapen. De schietpartij - omstreeks acht uur 's avonds - in het centrum Anton de Kom veroorzaakte de nodige beroe ring in de buurt. De politie was snel met zeker dertien wagens ter plaatse en zette de wijde omgeving af. De meeste bezoekers zagen kans het pand vrij snel te verlaten. De overvallers en resterende bezoe kers kwamen in de loop van de avond de een na de ander ongewapend naar buiten. AMSTERDAM Een van de arrestanten Stadhouderskade, in een politiebusje. die de Amsterdamse politie zaterdagavond laat maakte op de Een 21-jarige man uit Hengelo en een 19 jarige inwoner van Enschede zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een schietpartij in het Enschedese jongerencentrum Attack (de voormalige kokerjuffer). Beide gewonden zijn volgens de poli tie van Enschede inmiddels behan deld in een ziekenhuis. Op de beide bezoekers van het cen trum werd geschoten tijdens een ver hitte discussie over racisme en fascis me. Er zijn vermoedelijk drie kogels afgevuurd, nadat er al enkele rake klappen waren gevallen. De politie neemt aan dat de nog onbekende dader in de daarop volgen de paniek is gevlucht. ondergraaft. Iets anders is het, aldus Jacobse, als er tijdens de volgende debatten of stemmingen over de zaak iets uit de bus zou komen dat Van Aardenne zelf aanleiding zou geven om nog eens een keer na te denken. WD-fractievoorzitter Nijpels zei za terdag zich te kunnen voorstellen dat de gedachte aan aftreden opkomt „wanneer je zo onrechtvaardig wordt behandeld", als Van Aardenne is over komen. Namens Van Aardenne zei Nijpels echter te kunnen meedelen dat hij zal aanblijven als minister. Er bestaat grote kans dat de WD dinsdag voor een PvdA-motie zal stemmen, waarin wordt uitgesproken dat de Kamer de bevindingen van de AMSTERDAM (ANP) - Een 30-jarige Amsterdammer heeft zondagmiddag in zijn woning aan de Wolbrantskerk- weg zijn drie maanden oude kind om het leven gebracht, terwijl zich in een aangrenzende kamer twee poli- tie-agenten bevonden. De moeder van het kind, de partner van de man, wachtte buiten met een vriendin, aldus de politie in de hoofdstad. De politie kreeg zaterdag al te maken met de gespannen relatie tussen de 23-jarige moeder en haar vriend. De vrouw vroeg om hulp omdat zij het huis niet samen met de baby mocht verlaten. De politie ging zondag een kijkje nemen, toen de moeder op nieuw op het politiebureau verscheen. De vader stemde er in het bijzijn van de twee agenten mee in dat vrouw en kind het huis wel konden verlaten. De moeder moest buiten wachten en hij zou het kind aankleden in een andere kamer dan waar zich de politiemen sen bevonden. Toen de agenten on raad roken, was het al te laat: de vader had het kind „met fysiek ge weld" gedood, aldus de politiewoord voerder. De man is aangehouden. TEHERAN (RTR) - Iran heeft zijn olieprijzen met terugwerkende kracht vanaf 1 februari verlaagd. De prijs van lichte ruwe olie gaat met 1,05 dollar omlaag tot 28,05 dollar per vat (van 159 liter) en die van zware olie met 0,20 dollar tot 27,35 dollar per vat, zo heeft een functionaris van het Iraanse ministerie van olie zon dag meegedeeld. Iran behoorde met Algerije en Libië tot de landen die op de vergadering van de Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (OPEC) van eind janua ri weigerden akkoord te gaan met een nieuw prijzenstelsel. Op die vergade ring werd besloten de prijs van de lichtste oliesoorten te verlagen van 30,50 dollar tot 28,90 dollar per vat. enquêtecommissie overneemt. Nijpels zei tijdens een radio-interview, dat het mooi zou zijn als die motie door de hele Kamer gesteund zou worden, al blijft de VVD de conclusies over Van Aardenne afwijzen. In de fractieverga dering dinsdagochtend zal pas defini tief bepaald worden of de WD de motie zal steunen. Nijpels zei zich gestoord te hebben aan de kritiek die CDA-fractievoorzit- ter De Vries tijdens het RSV-debat aan het adres van Van Aardenne het horen. Als de Tweede Kamer dinsdag de PvdA-moties uit het RSV-debat van vorige week aanvaardt, houdt dat onvermijdelijk in dat de positie van minister Van Aardenne in het derde RSV-debat eind deze maand opnieuw ernstig in het geding is, stelde PvdA- fractieleider Den Uyl zaterdag voor de TROS-radio. De ene motie onder schrijft de resultaten en conclusies van het onderzoek van de RSV-en- quêtecommissie, de andere spreekt zich uit tegen het minderheidsstand punt van het VVD-commissielid Korthals. JERUZALEM/LONDEN (AFP/UPI/ RTR) - De oorlogsmisdadiger Jozef Mengele is momenteel de persoonlijk arts van de president van Paraguay, generaal Alfredo Stroesner. Dat heeft het hoofd van het Instituut voor Onderzoek naar Nazisme in Haifa, Touvia Friedmann, zondag voor de Israëlische radio verklaard. Friedmann verklaarde dat deze infor matie aan hem was overgebracht door een Westduitse burger, die onlangs duits heeft onderwezen aan officieren in Paraguay. Friedmann kondigde verder aan dat hij in maart met een twintigtal overlevenden van het ver nietigingskamp Auschwitz de paus wil vragen druk uit te oefenen op Stroesner Mengele uit te leveren. Mengele was als kamparts in Ausch witz verantwoordelijk voor de dood van duizenden joden. Afgelopen week werd in Israël de vorming bekendgemaakt van een team dat speciaal is belast met het coördineren van de inspanningen van de officiële Israëlische diensten om Mengele op te sporen. Volgens de Londense Sunday Times van zondag woont Mengele "vrij openlijk" in Paraguay, waar hij zijn tijd verdeelt tussen een hotel in een dorp in de jungle en een zwaarbe waakt houten huis op een leger plaats. De krant schreef zijn informatie te ontlenen aan Domingo Laino, een vooraanstaand politiek balling uit Pa raguay die momenteel leeft in Argen tinië en een hooggeplaatste diplo maat van de ambassade van Israël in Buenos Aires. Mengele is acht maanden geleden voor het laatst gezien in het dorp VOLENDAM bij de grens van Para guay met Brazilië. Volgens een Amerikaanse deskundige verblijft Mengele echter niet meer in Paraguay maar reist hij nu tussen Brazilië, Uruguay en Chili. John Lof- tus, die heeft gewerkt voor de Ameri kaanse speciale dienst voor de opspo ring van nazi's, zei zijn informatie te hebben gekregen van een advocaat uit Paraguay, die toegang had tot de dossiers van de veiligheidsdienst van Paraguay. De advocaat had Loftus verteld dat Mengele in 1979 zijn Paraguyaanse staatsburgerschap was kwijtgeraakt en dat hij dat land sindsdien nog maar één maal had bezocht, in 1982. Mengele wordt over vijf weken 74 jaar. pzc£) Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingeri 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3