Jacht voor zeezeiler Staf Versluys klaar Vijfentwintig jaarpredikant KRO maakt televisie-opnamen van carnaval in Sas van Gent Car na valssongfesti val Buutredners in Hulst TWEE ARRESTATIES NA OVERVAL POMPSTATION Gladheid PZC/ Streek MIDDELBURGSE SCHOOL EERSTE IN ZEELAND Bemanning Se rietje Vergaderingen commissies Axel Televisie, radio en video uit school Philippine gestolen West-Zws-Vlaamse toeristenbibliotheek leende 4125 boeken OPTOCHT EN MANNEKES MA AND A G MIDDELBURG - De Scholengemeenschap De Wellinge in Middelburg heeft van de minister van onderwijs en wetenschappen toestemming gekregen te beginnen met een nieuwe opleiding. Het gaat hierbij om de opleiding Algemene Operationele Techniek (AOT). De Wellinge is de eerste school in Zeeland en de vijfde in Nederland die deze opleiding mag aanbieden. De opleiding wordt toegevoegd aan de Middelbare School voor Scheepswerktuig- kundigen van De Wellinge, die nu dan ook Middelbare School voor Scheepswerktuigkundi- gen en Operationele Technici gaat heten. Wintercompetitie bridgeclub Axel brieken en dergelijke. Voor de afdelingen AOT en Scheeps- studiejaren gemeenschappelijk. In het eerste jaar wordt de basiskennis Aanleiding tot de oprichting van deze drijven, energiecentrales, machinefa- werktuigkundige A zijn de eerste twee nieuwe opleiding is het feit, dat veel afgestudeerden van de Middelbare School voor Scheepswerktuigkundi- gen in de industrie terechtkwamen. Uit een in 1982 gehouden enquête onder deze industriële bedrijven werd duidelijk aan welke opleidingseisen deze afgestudeerden eigenlijk zouden moeten voldoen. Op grond hiervan werd de AOT-opleiding opgezet. Wie aan de AOT is afgestudeerd is een technicus op middelbaar technisch niveau, die kan worden belast met de operationele aspecten van de techni sche bedrijfsvoering. Zijn arbeidster rein is niet de constructie en het ontwikkelen van technische installa ties, maar het bedienen en beheren ervan. Deze kaderfunctie kan worden uitgeoefend in allerlei bedrijfstakken, zoals de petrochemische industrie, verwarmings- en koeltechnische be drijven, olieraffinaderijen, offshorebe- TERNEUZEN De Terneuzense ge meentepolitie heeft vrijdagavond twee arrestaties verricht in verband met de overval op een pompstation aan de Verlengde Guido Gezelle- straat donderdagavond. De aanhoudingen betreffen inwoners van Terneuzen, maar de politie wilde zondag in verband met het onderzoek geen verdere medelingen doen. De twee arrestanten zitten opgesloten in het politiebureau. Ze werden opge spoord aan de hand van getuigen verklaringen. Pomphouder M. de P. wist de overal donderdagavond laat overigens te verijdelen. Rond half elf liep hij met de dagopbrengst van zijn station naar zijn auto, toen een man hem met een pistool bedreigde. De P. trok zich daar niets van aan, gooide de geldcasette in de auto en liep op de overvaller af. Die vuurde van korte afstand drie maal met, naar toen bleek, zijn alarm pistool en nam daarop de benen. AXEL - Bridgeclub Axel speelde de zesde wedstrijd van de wintercompe titie in het cultureel centrum De Halle. De uitslagen zijn als volgt: groep A: 1 mevrouw van den Dries/de heer Olyslager, 2 de heren Bisschop/ De Maagt; 3 de heren L. Scheele/v. Bambost. Groep B: 1 echtpaar Yse- baert; 2 de dames Groenewoud/van de Casteel; 3 de heren Maris/Lindenberg. Groep C: 1 de heren Vermunt/Ver munt; 2 mevrouw v. d. Heyden/de heer Scheele (sr.); 3 de dames Mattheeuws/ Duymelings. van de exacte vakken en van de algemeen technische vakken gedo ceerd. In het tweede jaar worden de exacte vakken afgerond. Daarnaast worden vakken als meet- en regel techniek. bedrijfskunde en electro- techniek zover bijgebracht, dat daar mee in het praktijkjaar al ervaring kan worden opgedaan. In het derde jaar loopt de student stage. In het vierde en laatste jaar komen de vak ken chemische technologie en instal latiekennis aan bod. Tijdens dat laat ste jaar worden toetsen afgenomen en aan het eind van het jaar volgt een landelijk examen. Een stuurgroep van vertegenwoordi gers uit het Zeeuwse en Westbrabant se bedrijfsleven heeft over de keuze van de leerstof geadviseerd. Deze stuurgroep zal ook in de eerste jaren van de opleiding een begeleidende rol spelen. De nieuwe AOT-opleiding wordt dins dag 12 februari officieel gepresen teerd. De heer H. E. Kuipers van het ministerie van onderwijs en weten schappen, ir H. P. van Heel (directeur van de Vlissingse vestiging van Hoechst Holland) en directeur J. Kingma van De Wellinge gaan daarbij nader in op het belang van de oplei ding. In een kraam, die wordt inge richt door Hoechst Holland, de KMS De Schelde, Dow Chemical en Shell, wordt zichtbaar gemaakt welke werk zaamheden een AOT'er zoal zal kun nen verrichten. De presentatiebijeen komst begint dinsdag om vier uur in het schoolgebouw van De Wellinge aan de Kruisweg in Middelburg. (Slot van pagina 5) voornamelijk het geval op binnenwe gen die niet in de routes van de sneeuwschuivers waren opgenomen. De wegen die de bussen van het openbaar vervoer gebruiken waren wel goed berijdbaar. De bussen van de maatschappij Zuid West Nederland hebben alleen zater dag vertraging opgelopen in verband met het weer. Passagiers hebben niet langer dan een kwartier op hun bus hoeven wachten. Zondag hebben alle bussen volgens de dienstregeling kunnen rijden. Slot van pagina 5) middelste twee (voor de windse) etap pes de staart omhoog gaat en in de eerste en laatste juist omlaag wordt gebracht. Tijdens de opwerkperiode vanuit Oostende zal onder het toe ziend oog van Ribadeau-Dumas wor den uitgeprobeerd wat de meest voor delige stand is. Hoewel de Rucanor eerst nog naar de Gentse tentoonstel ling Flanders Technology gaat (waar de officiële doop plaats vindt) blijft er volgens de ontwerper voldoende tijd over om hierover uitsluitsel te verkrij gen. In die periode, van ruwweg half maart tot aan de start van de Whit- bread op 28 september, zal Staf Ver sluys ook zijn negen- of tienkoppige bemanning moeten selecteren. Versluys (56) zelf is in ieder geval een ervaren Whitbread-zeiler. In de vorige race (1982) voer hij met de tot Croky omgedoopte Tyfoon VI naar een vijf tiende plaats en won als schipper van het kleinste jacht de prijs voor uitzon derlijk zeemanschap. Nu zal hij zijn bemanning zoeken tussen de vele Belgen die zich hebben aangemeld: de onderneming wordt gesteund door dê MIDDELBURG Schouwburg, 20 uur: 'Memoires van Benjamin' met o.a. Paul Röttger, Ina van Faassen en Marijke Merckens; BERGEN OP ZOOM Roxy I, 20 uur: Rhinestone, a.l.; Roxy n, 20.30 uur: Le samourai (Film liga); Cinem'Actueel I, 20 uur: The never ending story, a.l.; Cinem'Actueel II, 20 uur: The karate kid, a.l.; Cinem'Actueel III, 20 uur: Gremlins, a.l.; GOES Grand, 20 uur: Ghostbus- ters, a.l.; HULST De Koning van Engeland, 14.30 uur: Superboezem, 18 jr.; 20 uur: The ghostbusters, a.l.; 20 uur: Purple rain, a.l.; 20 uur Woman in red, a.l.; 20 uur: Alone in the dark, 16 jr.; MIDDELBURG Meccano, 20.30 uur: Stranger than paradise; OOSTBURG Ledel, 20 uur: Sex theater, 18 jr.; TERNEUZEN Luxor, 20 uur: The never ending story, a.l.; 20 uur: Grem lins, a.l.; VLISSINGEN Alhambra I, 20 uur: Purple rain, a.l.; Alhambra II, 20 uur: De Prooi, a.l.; Vlaamse Ocean Training and Racing Association en op de romp prijkt de slogan "Sailing for Flanders". Ver sluys legt veel nadruk op de meteoro logie, die hij van meer belang acht dan de navigatie als het gaat om taktiek. „We zoeken de slimste uit om de meteo te doen", luidt zijn toelich ting. Dit bemanningslid heeft de be schikking over de modernste commu nicatiemiddelen, compleet met com puter, om de weersomstandigheden bij te houden. Voor de rest van de zeilers wordt vooral gezocht onder routiniers uit half- en one-tonners en mensen uit bijvoorbeeld de Olympi sche klassen. Versluys' ruim 17,50 meter lange jacht heeft namelijk 7/8-tuigage en dat ver eist speciale kennis om optimale pres taties te halen. Die kennis is vooral in de genoemde groepen aanwezig. Tij dens de oefenperiode zal ook aan wedstrijden worden deelgenomen. Zo is er in mei een serietje opgezet waarin de Nederlandse Whitbread-deelne- mers Nauta (Philips Innovator) en Van der Lugt (Equity and Law) tegen de Belg zullen varen. Pleun van der Lugt is een directe tegenstander van de Belgen, beide komen uit in de top van de D-klasse (de kleinste van de vier race-groepen). Afgelopen zater dag lagen de twee 'kemphanen' trou wens al bij elkaar: Van der Lugt was voor deze gelegenheid vrijdagavond uit Scheveningen over komen zeilen om bij de feestelijkheden rond zijn concurrent aanwezig te zijn. Uiteraard wordt het voor de kleinere jachten een hele toer om de grote maxi-racers tijdens de wereldomzei ling bij te houden of zelfs voorbij te steken. Maar hopeloos is het niet, er zijn uiteraard handicapfactoren die iedereen in principe gelijke kansen geven op de ereplaatsen. Versluys ziet het zo: afhankelijk van het weer zal hij proberen bij de maxi's aan te pikken. De wind speelt in de Whitbread een wel zeer belangrijke rol. De race kan gemaakt of verspeeld worden in bij voorbeeld de Doldrums, de beruchte windstiltegebieden die in de eerste en de laatste etappe moeten worden gepasseerd. Daar kan een snel jacht volledig stil vallen terwijl een lang zaam jacht op een andere plaats nog voortgang maakt. Gerekend over een periode van dagen kan dat de beslis sing brengen. Vandaar ook de nadruk die Versluys legt op de slimme me- teo-man. AXEL De Axelse raadscommissies voor openbare werken, onderwijs en ruimtelijke ordening vergaderen woensdag in het gemeentehuis. Openbare werken begint om 19.00 uur, onderwijs eveneens en ruimtelij ke ordening om 20.00 uur. De commissie openbare werken praat over enkele investeringen voor de dienst gemeentewerken. Belangrijk ste agendapunt voor de commissie onderwijs is de fusie tussen de scholen voor voortgezet onderwijs. PHILIPPINE Uit de katholieke lagere school De Werf in Philippine is in de nacht van vrijdag op zaterdag een kleurentelevisie, een video-recor der en een radio gestolen. De dader(s) kwam(en) de school bin nen door aan de zijkant van de school een ruit in te gooien. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De politie van Sas van Gent heeft een onderzoek ingesteld. OOSTBURG De toeristenbiblio theek West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in het zomerseizoen 1984 in totaal 4125 boeken uitgeleend. Zoals gebruikelijk was het drukste punt Cadzand-Bad. Daar werden ruim 2000 boeken aan toeristen uitgeleend. De toeristenbibliotheek, eigendom van de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek West- Zeeuwsch-Vlaanderen, reisde van 9 juli tot en met 3 augustus langs de kust. Daarbij werden de badplaatsen Cadzand-Bad, Groede, Nieuwvliet en Retranchement aangedaan. De derde week van juli was de drukste periode. Nederlandse toeristen die van de bi bliotheek gebruik maken komen vooral uit de provincie Noord-Bra bant, met Zeeland op enige afstand op de tweede plaats. Van de buitenlan ders voeren de Duitsers de lijst aan. De bibliotheek leent vooral jeugdboe ken uit (1975), maar ook romans (1400) zijn in trek. BIERVLIET „Een man die altijd daar is waar-ie wezen moet." Zo omschreef burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen zondagmiddag ds. W. A. G. Meeuse die in de hervormde kerk te Biervliet zijn 25-jarig jubileum als predikant vierde. Ds. Meeuse was zelf voorganger in de herdenkingsdienst ter ere van zijn jubileum. Geruimte tijd stond hij stil bij de bijbel tekst 'Hij was een aanvoerder'. Na de jubileumdienst stroomde de kerk in Biervliet vol met mensen die de predikant met zijn 'zilveren feest' gelukwensten. Aan het aantal sprekers leek geen eind te komen. Behalve de heer Ockeloen voerden onder anderen ook mevrouw J. Stoutjesdijk en de heer C. de Hulster van respectievelijk de kerkeraad uit Biervliet en IJzendijke het woord. De toespraken werden onder broken door een kort intermezzo van de leerlingen van de zondagsschool en de kleuters van de christelijke kleuterschool 't Harinkje' die de dominee een cake aanboden in de vorm van de cijfers 25. Pastoor A. de Nijs uit Biervliet sprak de jubilerende predikant toe en bood hem een zojuist verschenen nieuwe vertaling van de bijbel aan. De heer De Groote uit Schoondijke deed het woord namens het bijbelgbenootschap. Vervolgens spraken pastoor De Coussemaecker van het pastores convent en voorzitter H. Goldschmeding van het Biervlietse zangkoor de Meeuse lovend toe. De her vormde gemeente van Biervliet bood de jubilerende predikant een enveloppe met inhoud aan, die van IJzendijke kwam met een videoband van de gisteren gehouden feestelijkheden op de proppen. SAS VAN GENT De KRO-televisie maakt zondag 17 en maandag 18 februari in Sas van Gent opnamen van de carnavalsoptocht en Manne- kes Maandag. Aan de hand van deze opnamen wordt in samenwerking met carnavalsstichting De Betekop pen uit Sas van Gent bekeken of er volgend jaar een rechtstreekse tele visie-uitzending kan worden ge maakt van een van de bekendste optochten in Zeeland. De opnamen die komend carnaval gemaakt worden zijn in eerste instan tie niet bedoeld voor uitzending. „Maar het kan zijn dat de opnamen later dit jaar op de televisie worden vertoond", aldus persvoorlichter W. de Vrieze van de Sasse carnavals stichting. Met drie camera's worden zondagmiddag opnamen gemaakt door de technische afdeling van de NOS, die de beelden maakt in op dracht van de KRO. Ook de activitei ten op maandag worden opgenomen. Dan viert Sas van Gent Mannekes- maandag, een carnavalsgebeuren, waarin straattoneel, show, muziek en tal van andere activiteiten op straat en in verschillende horecabedrijven worden vertoond. Die activiteiten ge beuren vanaf negen uur 's morgens tot ruim in de middaguren. Het hoogte punt van die dag is de 'Spiekerskor- ner', waarin een aantal Sassenaren Sas van Gent en gebeurtenissen daar aan een kritische blik onderwerpen. Volgens De Vrieze is het initiatief van de KRO zelf uitgegaan. „Ze hadden al het een en ander van het Sasse carna val gehoord en wilden eens komen kijken of de optocht inderdaad niet onder moet doen voor de gevestigde optochten van Bergen op Zoom en Maastricht. Het is voor ons een mooie manier om ons te presenteren en ik weet zeker dat we geen gek figuur zullen slaan". De beslissing om de proefopnamen te maken is pas donderdagmiddag ge nomen na geruime tijd onderhande len met KRO-producent Wijnant Hoek. „We hadden ook de mogelijk heid om de intocht van de prins zaterdagmiddag op de film vast te laten leggen, maar we vonden als carnavalsstichting dat de activitei ten van maandag zich daar beter toe SAS VAN GENT Tijdens de alge mene ledenvergadering van het rooms-katholieke herenkerkkoor za terdagavond is koorlid R. de Groff onderscheiden met de Gregorius-me- daille in zilver. Wegens zijn vijfentwin tigjarig lidmaatschap van het heren kerkkoor. De heer De Groff ontving de medaille uit handen van pastor E. Erpelinck. Mevrouw De Groff kreeg van de voor zitter van het kerkkoor, P. Maas, een bos bloemen. leenden. Tenslotte is dat iets speci fieks Sas", aldus De Vrieze. De route van de optocht zondagmid dag om half drie door de straten van Sas van Gent is dit jaar ingrijpend gewijzigd. In plaats van een grote ronde, waarbij de centrumstraten maar eenmaal werden aangedaan, is nu gekozen voor het tweemaal rijden van de route, helemaal door het cen trum, waardoor het publiek de op tocht tweemaal voorbij kan zien gaan zonder te moeten lopen naar een andere straat. De start is zoals ge woonlijk weer bij de Suikerunie maar de Stationsstraat en de Westkade worden nu tweemaal gereden. Ook komt de optocht door de Klooster laan en de Wilhelminastraat. GRAAUW Diana Totté en Jolanda den Boer hebben zondagmiddag in een bomvol gemeenschapscentrum in Graauw het jaarlijkse carnavals songfestival van de carnavalsstich ting 'De Djerken' uit Graauw op hun naam geschreven. Gekleed in een luier en gezeten in een kinderbox brachten zij hun nummer 'De Peu ters' ten gehore. De jury, bestaande uit S. Gijseman en de dames d'Hert- van Heck, R. van de Klundert, L. de Waal en J. Broeckaert, kende het tweetal 97 punten toe. Sandra Broeckaert, Sonja Mahu en Colinda Verras brachten 'De, Graawe- naar' ten gehore, goed voor 90 punten en een tweede plaats. Het nummer 'Spring maar achterop' van Saskia Molders en Bianca van Hoye, werd gehonoreerd met 88 punten, goed voor een derde plaats. Bij de jeugd tot en met de lagere school ging de eerste plaats naar Nico Mahu uit Graauw. Zijn nummer 'Wa zulder van vinne' kreeg van de jury 93 punten. Tina en Heide Vernimmen legden met hun 'Djerkenlied' beslag op de tweede plaats met 87 punten. Nancy van Troost en Inge Leeraert eindigden als derde. Hun liedje 'Vier Carnaval' kreeg 82 punten. Onder de meer dan driehonderd aanwezigen waren niet alleen jeugdigen maar ook veel oude ren. Voor de muzikale omlijsting zorg den enkele muzikanten, die tussen de bedrijven door de gebruikelijke carna valskrakers ten gehore brachten. Na afloop reikte Prins Djerk I in samen werking met organisator O. Kips de prijzen uit. Tentoonstellingen AXEL Galerie Slijkdreef, 10-18 uur: illustraties van Koen Fossey (t/m 16/ 3); DOMBURG Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen zoeken.... en vinden in Zeeland'; HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktui gen. HULST Galerie Van Geyt, 9-12 en 14-18 uur: 'Natuur en landschap'; KATS Galerie Zwaluwenhof, 14-18 uur: werken van Piet van 't Hageland; TERNEUZEN Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: werken Liesbeth de Jonge (t/m 15/2); VLISSINGEN Reptielenzoo 'Igua na', 14-17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insekten; IJZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'Buitenmensen' (foto's van Peter Verdurmen) en metaals culpturen van Arnold van Hijften. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwseh-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in lood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur- weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Tot de plaatselijke buutredners die in Hulst voor het voetlicht traden, behoorde ook Peter Dobbelaer. HULST Vier plaatselijke buutred ners uit Hulst en omgeving traden zaterdagavond samen met de kam pioen van Limburg, Ton Jordan uit Roermond, op tijdens de tweede buu- trednersavond van de Hulster carna- vaisstichting 'AHC De Vossen'. In het tot de laatste plaats bezet zalencen trum 'Tiffany' in Hulst brachten de kandidaat-buutredners, Arnold Coe- nen. Peter Dobbelaer, Reggy Buys- rogge, Frans de Schepper en Jack Visser uit Prinsenbeek de meer dan 500 aanwezigen met hun 'gezegden' over stad, streek en een beroep veel vuldig aan het lachen. Werd er vorig jaar tijdens de eerste buurtrednersavond gejureerd, deze keer werd daar van afgezien. Een 'hoogtepunt' had kunnen worden het optreden van de bekende Limburgse Pierre Cnoops, maar hij kon in ver band met een ingelast tv-optreden niet in Hulst aanwezig zijn. Zijn plaats werd ingenomen door de kampioen van Limburg Ton Jordan. De avond werd geopend met de pre sentatie van de Hulster Prins Regi nald I. zijn hofdames en alle leden van de Raad van Elf. Uit volle borst werd vervolgens door alle aanwezigen 'Het Vossenlied' gezongen. Daarna volg den de presentatie en een optreden van de carnavalsvereniging 'De Bete koppen', onder leiding van Prins Ma rio I uit Sas van Gent. Nadat de gebruikelijke onderscheidingen wa ren uitgereikt en opgespeld, kon het buutrednen beginnen. De spits werd afgebeten door Jack Visser. Hij en alle andere kandidaat-buutredners wer den aangekondigd en gepresenteerd door Joan Picavet uit Hulst. Na Jack Visser was het woord aan Peter Dob belaer. Als werkloze verpleger wist ook hij het publiek aan het lachen te brengen. Arnold Coenen creëerde een aanhanger van de Bagwan. Reggy Buysrogge bracht het wel en wee van Hulst in al zijn facetten onder de aandacht van de aanwezigen, waarna als laatste Frans de Schepper een creatie van een PTT-beambte naar voren bracht. Secretaris Piet van Kerkhoven van AHC De Vossen noemde na afloop het buutrednen een traditie die voortgezet zal worden. Het gebeuren werd uiteindelijk beslo ten met een optreden van Ton Jordan met een creatie als kelner. Na afloop kregen alle buutredners uit handen van Joan Picavet een Vosje als herin nering. Daarna kon er in drie zalen gedanst worden The tiffany Band', de 1JML Band' en de boerenkapel 'De Kallesaien'. Audrey van Damme en Natascha de Blok namen ook deel aan het carnavalssongfestival in Graauw, maar vielen niet in de prijzen. MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 De Wellingeleidt op in de operationele techniek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 23