Traangas zorgt voor paniek in discotheek DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT Echtpaar omgekomen op gladde Westduitse wegen Nelson Mandela verwerpt vrijlating Auio. 'IDsiS JEDERLANDSE BIJDRAGE TWISTPUNT Bulkcarrier vast bij Vlissingen vandaag Levende katten in oven 'ZUID-AFRIKA MOET ZELF GEWELD AFZWEREN' Dominant VAKANTIEBUS IN FILE AANGEREDEN Star Wars Protest Record Slotminuut Crosstitel Aanvaring op Waal Personen Aanhoudend vorst 28e jaargang no. 35 üaandag 11 februari 1985 71!ml7 februari AMSTERDAM Zonnig en schraal weer. Middagtem- peratuur min vijf graden. De komen de nacht een minimum temperatuur van circa min elf graden. Een vrij krachtige oostenwind. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie overadverterenO1184-15144 UIVEN (ANP) - In een discotheek in het Gelderse Duiven is zondag enige miek ontstaan nadat vier jeugdige Arnhemmers er een bus traangas (cs-gas) egspoten. De ruim honderd aanwezigen vluchtten via de nooddeuren naar liiten. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie hadden veel mensen last |zn tranende ogen en een geïrriteerde huid. Niemand hoefde zich echter onder oktersbehandeling te stellen. vier Arnhemmers vluchtten, maar konden korte tijd later in Arnhem Iorden aangehouden, omdat de portier van de dancing het kenteken van hun 1ito had opgenomen. Hen zal in ieder geval verboden wapenbezit ten laste worden gelegd en mogelijk mishandeling, aldus de politiewoordvoerder. Spuitbusjes met cs-gas zijn onder meer in de Bondsrepubliek en België vrij te koop, maar vallen in ons land onder de wapenwet. Het motief van de jongens is volgens de politie nog niet bekend. In het Brabantse Geffen moesten eind vorig jaar elf discotheekbezoekers in een ziekenhuis worden opgenomen nadat daar een busje met sterk geconcen treerd cs-gas door een raampje van de dancing naar binnen was gespoten. De enige tijd later gearresteerde daders verklaarden dat zij hadden willen ontdekken, welke uitwerking het gas heeft. verleg over toekomst an Antillen mislukt ORANJESTAD (ANP) - De topconferentie op Aruba tussen minister De Koning, de ntilliaanse regering en de zes eilanden is mislukt en heeft geleid tot spanningen binnen het Antilliaanse kabinet. |e partijen besloten de besprekingen beëindigen nadat bleek dat er geen t'ereenstemming kon worden bereikt ver het solidariteitsfonds, dat finan- ële garanties moet bieden voor de ekomst van de kleinere eilanden onaire, Saba en St. Eustatius. Hier- or is het tweede agendapunt, de ekomstige samenwerkingsvormen issen Aruba en de overige vijf eilan- |en, niet meer aan de orde gekomen, p de conferentie werd het Neder- ndse voorstel inzake het solidari- itsfonds besproken. Zoals bekend is et solidariteitsfonds bedoeld om de |leinere eilanden niet de dupe te laten orden van de financiële gevolgen 'anneer Aruba haar status aparte rijgt. Nederland wil slechts 20 pro ent in het fonds bijdragen en vindt at Aruba en Curacao respectievelijk en 55 procent voor hun rekening oeten nemen. De Antilliaanse rege- ng en de zes eilanden besloten vori ge maand al dit voorstel niet te zullen accepteren. Zij willen dat Nederland 40, Aruba 15 en Curacao 45 procent van het fonds gaat financieren. De topconferentie, die in de slotfase rumoerig verliep, werd diverse malen geschorst voor intern overleg. Daarbij kwam naar voren dat er binnen de Antilliaanse regering onenigheid is ontstaan over de houding van de Arubaanse regeringspartij MEP. De MEP bleek tijdens het overleg het voorstel van Nederland toch te willen steunen om de voorbereiding van de aparte status van Aruba niet te ver tragen. Alle andere eilanden bleven unaniem het Nederlandse voorstel verwerpen. De overige eilanden vroe gen daarop een standpuntbepaling van de Antilliaanse regering. lishandeling - Een 15-jarige jon en uit Amsterdam is zondagmorgen ond. 5 uur mishandeld door twee litsmijters van een bar in Enschede, ie jongen liep letsel op aan zijn milt, lieren en neus. ie beide uitsmijters, een man uit nsehede van 26 jaar en een 33-jarige lengeloër zijn inmiddels aangehou- ien. Zij zouden de jeugdige bezoeker ïard hebben aangepakt omdat deze iich in de bar lastig gedroeg. De ongen is opgenomen in een zieken- rnis. VLISSINGEN De Li beriaanse bulkcarrier Ivory (50.188 brt), die zaterdag even voor de rede van Vlissingen aan de grond liep, is zondag middag na enkele mis lukte pogingen, door de gezamenlijke inzet van negentien sleepboten weer vlotgetrokken. De Ivory, zwaar geladen met ijzererts en op weg naar Antwerpen, liep vast na een aanvaring met het Russische vrachtschip Strana So- vetov. De sterke oosten wind en de daarmee ge paard gaande lage wa terstand bemoeilijkten het bergingskarwei aan zienlijk. Nadat een groot deel van de lading was overgeslaan in bakken, kon het schip bij een derde poging worden vlotgetrokken. Daarbij werd de grootste drij vende kraan van Euro pa, kraan 7 van Ovet uit Terneuzen, ingescha keld (rechts op de foto langszij de Ivory). Zes sleepboten maakten aan de bulkcarrier vast en andere sleepboten as sisteerden tijdens de berging door tegen de zijkant van de Ivory te duwen. Het is nog niet bekend hoeveel de ber ging op basis van 'no cure, no pay' heeft ge kost, maar dat bedrag loopt volgens directeur W. Mange van het Vlis- singse bergingsbedrijf Van den Akker in de miljoenen. (Zie ook pagina 5) Op een persconferentie na afloop zei de Antilliaanse premier mevrouw Maria Liberia-Peters dat de Antil liaanse regering bij haar standpunt blijft dat Nederland meer moet bij dragen, maar zich gehoord datgene wat op de conferentie is besproken zal beraden op nadere stappen". Dat zal vandaag, maandag, op Curacao gebeuren. Na afloop zei minister De Koning dat Nederland bij zijn voorstel is gebleven omdat hij niet wil dat Nederland een dominante positie gaat innemen in het solidariteitsfonds. „Het is een po litieke wet dat wie betaalt ook be paalt en ik wil niet in een situatie komen waarbij Nederland via dat fonds gaat bepalen wat er op de Antillen moet gebeuren". Zowel minister De Koning als premier Liberia-Peters zeiden, dat hoewel er geen oplossing is gevonden voor het solidariteitsfonds, de voorbereiding van de status aparte van Aruba ge woon door kan gaan. Minister de Koning zei verder dat hij na zijn terugkeer in Nederland, woensdag overleg zal hebben met de Vaste Kamercommissie voor Antil liaanse zaken. De foto toont de ravage die zaterdag ontstond bij een massale botsing op de snelweg Neurenberg-München. Zeker 30 personen - en vrachtwagens waren bij deze kettingbotsing betrokken. DEN HAAG-MUNCHEN (GPD) - Op de Westduitse autosnelwegen hebben zich het afgelopen weekeinde als gevolg van de gladheid een aantal zware ongevallen voorgedaan waarbij een echt paar uit Amsterdam om het leven is gekomen. De 31-jarige A.J. Twaalfhoven en zijn 30-iarige echtgenote G. Twaalfhoven- ""-r *rüT». SI» De Amerikaanse minister van defensie Weinberger onder streept het defensieve nut van de Star-Warsplannen van pre sident Reagan. PAGINA 3 Actievoerders hebben zater dag de NMB-bank in Middel burg symbolisch gesloten we gens de verkoop van de Zuid- afrikaanse munt Krugerrand. PAGINA 5 Schaatster Yvonne van Gen- nip reed gisteren in Serajewo een schitterend Nederlands record op de 5000 meter 7.38.87, bijna tien seconden sneller dan de eerdere record tijd van Ria Visser: 7.48.73. Maar de Oostduitse suprema tie bij het wk-schaatsen was zo groot, dat dit record voor Yvonne van Gennip slechts een troostprijs was. PAGINA 11 Op het nippertje is PSV in de race met Ajax gebleven. De ploeg uit Eindhoven won pas in de laatste minuut bij FC Groningen. Het was overigens een van de weinige wedstrij den, die doorgingen in het betaalde voetbal. PAGINA 11 De 27-jarige Leon van der Vel den uit Kapelle doet pas vier jaar aan atletiek. Niettemin schreef hij zaterdagmiddag de Zeeuwse crosscompetitie op zijn naam door de Galgen cross in Vlissingen te winnen. PAGINA 16 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16 Vier sleepboten maakten vast aan de achterkant van de Ivory en twee aan de moment voortging met het lossen van een deel van de lading ijzererts. voorkant, terwijl de grootste drijvende kraan van Europa tot het laatste (Slagboom en Peters Luchtfotografie). Van 't Hoff werden op slag gedood bij een kettingbotsing op de snelweg Neurenberg-München waarbij tiental len auto's waren betrokken. Vijf Ne derlanders belandden in het zieken huis. De verwachting is dat ze van- BEUNINGEN (ANP) - Bij een aanva ring op de Waal ter hoogte van het Gelderse Beuningen is zondag het Nederlandse motorvrachtschip „Stella Maris" zwaar beschadigd. Een Belgische tanker (1983 ton) ram de de zijkant van het Nederlandse schip bij het wegvaren van een bun kerstation in Beuningen. Volgens de rijkspolitie te water in Nijmegen was de schade zo aanzien lijk, dat de „Stella Maris" niet verder kon varen voordat de lading, 700 ton blik, was overgeslagen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het Belgische tankschip, dat leeg was, bleef onbeschadigd. TILBURG (ANP) - In een wo ning aan de Joost van den Martelstraat in Tilburg heeft een onbekende in de nacht van zaterdag op zondag twee levende katten in een bran dende oven gestopt. Een kat kwam om het leven, de twee de wist ernstig gewond te ontsnappen. Dat heeft een woordvoerder van de Til- burgse politie zondag meege deeld. De katten waren eigendom van een inwoonster van Til burg. De vrouw was tussen 0.30 en 1.30 uur niet thuis. De beesten moeten toen uit haar woonkamer zijn gehaald en in de oven gestopt. De eigenares deed van het voorval aangifte bij de politie. Over motief en dader is niets bekend. daag weer naar Nederland kunnen terugkeren. In de buurt van Ingolstad werd een bus van de Nederlandse touroperator Arke in een file van achteren aangere den door een zware veewagen. Op wat blauwe plekken na bleven de 46 pas sagiers ongedeerd. Eén passagier, af komstig uit Groningen, moest met een shock worden opgenomen in een ziekenhuis. De bus was vrijdagavond vertrokken naar een wintersportbe stemming in Oostenrijk. De meeste gedupeerde vakantiegangers hebben hun reis later met een andere bus kunnen voortzetten. Veel gestrandde Nederlanders deden het afgelopen weekeinde een beroep op de ANWB-alarmcentrale in Den Haag. In zeventig gevallen moest wor den bemiddeld. Woordvoerders van de Nederlandse Spoorwegen en streekvervoeronder- nemingen, deelden zondagavond mee dat gebruikers van het openbaar ver voer vanmorgen geen problemen hoe ven te verwachten omdat er volgens de weersverwachting geen neerslag zal vallen. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Driebergen verklaarde zondag avond dat ook de automobilisten van morgen geen rekening hoeven te hou den met vertragingen. Het verkeer heeft zondag alleen in de omgeving van Eindhoven last ondervonden van de stuifsneeuw, zo deelde hij mee Ook in anderen delen van Europa ondervonden mensen de gevolgen van het teruggekeerde winterweer. In Groot-Brittannië liep zaterdag veel verkeer vast als gevolg van sneeuwstormen over vrijwel het hele land. In Noord-lerland ontstondeh op de wegen sneeuwduinen van tot 1,20 meter hoog. Rond twintig mensen werden uit vastgeraakte auto's be vrijd. Kernproef in S.U. Het KNMI in de Bilt heeft zondagochtend om half vijf onze tijd een ondergrondse explo sie geregistreerd in het Russische kernproefgebied van Semipalatinsk in oost-Kazachstan. De kracht van de explosie was 6.0 op de schaal van Richter, wat gelijk is aan ongeveer 150 kiloton TNT. Advertentie AMSTERDAM lBft(aK (Van onze correspondent) SOWETO/JOHANNESBURG - De tot levenslang veroordeelde ANC-leider Nelson Mandela heeft zondagmiddag Zuidafrikaans aanbod hem vrij te laten als hij geweld afzweert van de hand gewezen. Dat bleek, toen zijn 23-jarige dochter Zindsi een verkla ring van Mandela voorlas op een bijeenkomst van het Verenigd Demo cratisch Front (UOF) in Soweto. Deze bijeenkomst was georganiseerd om hulde te brengen aan bisschop Des- mond Tutu voor de toekenning van de Nobelprijs. De verklaring van Mandela is overge bracht via zijn vrouw Winnie, die hem samen met zijn advocaat Ismael Ayob vrijdag in de gevangenis Pollsmoor bij Kaapstad bezocht. Omdat ook Win nie Mandela niet in het openbaar mag spreken, sprak zijn dochter Zindsi de verklaring van Mandela uit in het Jabulani-amfitheater voor zo'n 6.000 toehoorders. Mede namens de andere politieke gevangenen in Pollsmoor zei Mande- la, dat hij het aanbod van staatspresi dent Botha afwees, omdat hij onvoor waardelijk blijft vasthouden aan de koers van het ANC en diens leider-in- ballingschap Oliver Tambo. „Wij zijn het niet geweest, die geweld in Zuid- Afrika hebben gebracht, maar de res pectievelijke presidenten Malan, Strijdom en Verwoerd. Als Botha echt moed heeft, laat hem dan tonen, dat hij anders is dan zijn voorgangers". Volgens Mandela kan dat wanneer Botha afstand doet van geweld tegen de zwarte bevolking, als hij een einde maakt aan de apartheid, als hij ANC weer toelaat in Zuid-Afrika, alle poli tieke gevangenen onvoorwaardelijk vrijlaat en ballingen naar hun land laat terugkeren. Ook kan Botha, volgens Mandela, dat tonen door vrije politieke activiteiten te garanderen, zodat het volk zelf kan beslissen wie namens hen regeert. Toen Zindsi Mandela meedeelde, dat haar vader het aanbod van Botha moest afwijzen, omdat slechts vrije mensen kunnen onderhandelen barst ten vele aanwezigen in tranen uit. Nelson Mandela zit sinds 20 april 1964 een levenslange gevangenisstraf uit op beschuldiging van sabotage en hoogverraad. Aanvankelijk zat hij op Robbeneiland, maar de laatste jaren is hij opgesloten in de politieke vleu gel van de gevangenis in Pollsmoor. Waarnemers menen dat het feit, dat de tekst van Mandela werd voorgele zen op een bijeenkomst van het UDF, laat zien dat het verboden ANC zich meer herkent in het UDF, dan in andere oppositionele bewegingen De woordvoerder van president Bo tha weigerde te reageren op de opmer kingen van Mandela in Soweto. De Zuidafrikaanse regering wacht een officiële reactie van Mandela af. In middels hebben de Zuidafrikaanse gevangenisautoriteiten - zonder na men te noemen - wel bekendgemaakt, dat twee politieke gevangenen op Robbeneiland akkoord zijn gegaan met hun vrijlating-onder-voorwaar den. Het gaat hier om twee personen, waarvan de één twintig en de ander meer dan twintig jaar hebben uitge zeten van een levenslange veroorde ling. geopend van 10-17 uur en 19-22 uur, zaterdag err zondag 10-17 uur toegang fl. 12,50, 's avonds fl. 10,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1