ZLM-top ongerust over EG- plannen RECONSTRUCTIE DE WIELINGEN Spijkerboer: Flaneren moet mogelijk worden in Cadzand-Bad ONDERZOEK PLANOLOGISCHE DIENST: PZC/ provincie Dat levert u elke maand een stukje extra inkomen op. AANVRAA G BIJ MINISTERIE verenigde spaarbank 13 Desastreus9 Subsidie U wilt uw maandelijkse inkomen aanvullen met de rente van uw spaargeld? Dat kan met de vijf jaar vaste Maandrente- rekeningvan de Verenigde Spaarbank. De minimum inleg is f 15.000,- en u krijgt 7V2% rente per jaar (7,76% effectief). Wij maken de rente elke maand automatisch aan u over. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN GÖES GROTE MARKT40 TEL.: 01100-30870. MIDDELBURG LANGE DELTT 36_ TEL.:01180-287 51. KANTOOR THOLEN HOOGSTRAAT 28. TEL: 01660-2338 Capaciteit Parkeren Raadslid wil vandalen ramen laten lappen Bingo-avond in Terneuzen te? - - v B ffj iW/.L DONDERDAG 7 FEBRUARI 1985 einig huizenbezitters Hen woning verbeteren ■V1IDDELBURG Onder be- iwoners van eigen huizen die ■n een slechte staat verkeren Bestaat geringe bereidheid ■ïun woning te verbeteren. In ■de vijf Zeeuwse dorpen waar Hiernaar een onderzoek is ge- Haan zou slechts een kwart ■verbetering willen aanbren- fcen. Ook een kwart van de Bewoners van eigen wonin gen die in de afgelopen zeven Ijaar met subsidie zijn verbe- Iterd zouden hun woning ver- Ider willen verbeteren. Bit blijkt uit een onderzoek verricht Koor een stagiair bij de provinciale fclanologische dienst naar woningver betering bij eigenaar-bewoners, ■iet onderzoek is gehouden in vijl Kleine kernen. In de kleinere woonker- lien is het eigen woningbezit namelijk beel groter dan in de grotere plaatsen. In twee van de in het onderzoek betrokken kernen, Kwadendamme en Ivilhelminadorp, staan naar verhou- Bding veel met subsidie verbeterde ligen woningen; in de drie andere Icemen Ellemeet, Oostdijk en Rit- Ihem zijn relatief weinig woningen I.erbeterd. De resultaten van het on- lierzoek zijn volgens de provinciale tlanologische dienst van belang voor Ke voortgang van de stads- en dorps- Ivernieuwing. Tot nu toe was er weinig kekend over de bereidheid van eige- liaar-bewoners de eigen woning te Iverbeteren. Wat bekend was, had al leen betrekking op de situatie in oude Istadswijken. Met het in werking tre ilen van de Wet op de stads- en ■dorpsvernieuwing op 1 januari van dit laar verloopt de subsidiëring van ver- Ibetering van koopwoningen via de Istads- en dorpsvernieuwingsfondsen. iTwee factoren blijken een belangrijke [rol te spelen bij de geringe bereidheid [de eigen woning te verbeteren. In ■ongeveer de helft van de slechte wo- Iningen wonen bejaarden; deze zijn in Igeen geval van plan iets aan hun Loning te doen. Verder blijkt uit het [onderzoek dat eigenaar-bewoners van [slechte woningen in het algemeen |tevreden zijn over hun woonsituatie. [Men stelt blijkbaar lage(re) eisen aan [de woning. Verhuizen wordt niet als [alternatief genoemd voor een even- [tuele verbetering. Het ziet er dan ook [niet naar uit dat het aantal slechte woningen op korte termijn sterk zal afnemen. Bij de bewoners die hun woning willen verbeteren springen de voorgenomen bouwtechnische verbeteringen er uit. Het gaat blijkbaar om zaken die geen langer uitstel dulden zoals het dak, HOOGERHEIDE Het hoofdbe stuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) is 'duidelijk on gerust' over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie voor het markt- en prijsjaar 1985-1986. Met name voor het graanbeleid zijn de gevolgen volgens het hoofdbestuur 'desastreus'. Wanneer naast de prijs voorstellen ook rekening wordt ge houden met bijkomende voorwaar den en marktbeleidsmaatregelen, zal de Nederlandse tarweteler (ofwel vrijwel elke akkerbouwer) rekening moeten houden met een nettoprijs verlaging van tien percent. Gecombineerd met de prijsverlaging in EG-verband van het voorgaande jaar, heeft de tarweteler naar de me ning van de ZLM-bestuurders te reke nen met een inkomensverlaging van 800 gulden per hectare in twee jaar tijd. „Een allemachtige tegenvaller", luidde de conclusie van het hoofdbe stuur, tijdens een onlangs in Hooger- heide gehouden vergadering. Omdat de gevolgen van het graanbeleid zich niet beperken tot de sector akker bouw, is de ZLM van oordeel dat krachtig stelling moet worden geno men tegen de voorstellen uit Brussel. Vastgesteld werd dat de gevolgen van de superheffing op teveel geprodu ceerde melk, op een groot aantal bedrijven beklemmend zijn. Door de noodzakelijke produktieverandering, is de rek uit het inkomen verdwenen, meent de standsorganisatie. Hoewel door de overheid gepraat wordt over een verdere verlaging van het heffing- vrije quotum, vindt het ZLM-hoofdbe- stuur dat de ruimte daarvoor niet meer aanwezig is bij de veehouders (voor 1986 is een verhoging aangekon digd van 8,5 tot 11 percent). Thans wordt een toewijzingssysteem van heffingvrije melkhoeveelheden aan in dividuele veehouders gehanteerd. De ZLM wil dit voorshands zo houden en is derhalve tegen een systeem waarbij aan de zuivelfabrieken heffingvrije melkplassen worden toebedeeld. Uit mededelingen bleek dat de gevol gen van de winter voor land- en tuinbouw nog onduidelijk zijn. Vast staat dat een deel van de knoppen aan de fruitbomen verloren is, maar de omvang van de schade is onzeker. Naar het zich laat aanzien is de fruitteelt landinwaarts zwaarder ge troffen dan in het zuidwesten. De boomkwekerij lijkt wel fors te zijn getroffen. De vollegrondsgroente is met spruiten en waarschijnlijk win terbloemkool, duidelijk slachtoffer. De prei is er beter vanaf gekomen. ramen, kozijnen en deuren en niet om het verhogen van het comfort zoals de aanleg van een douche. De slechte eigen woningen vervullen overigens een specifieke functie op de woning markt. Het is vaak de eerste eigen woning van jonge mensen uit het dorp zelf die er vanwege de lage koopprijs in zijn komen wonen. Een eventuele verbetering van deze woningen en daarmee de hogere koopprijs zou deze functie kunnen aantasten. I Advertentie) IV2J0 rente. MIDDELBURG - De subsectie zwakzinni genzorg van de Nationa le Ziekenhuisraad heeft een notitie opgesteld over een mogelijke reorganisatie van de zwakzinnigenzorg in Nederland. De nota is getiteld 'Visie Toe- komstgroep Zwakzinni genzorg'. Alle besturen van instel lingen die bij de subsec tie zijn aangesloten, krij gen de gelegenheid om zich over de notitie uit te laten. Zo vergadert het Provinciaal Overleg orgaan Zwakzinnigen zorg Zeeland donderdag 14 februari over de noti tie. De vergadering be gint om twee uur in het gebouw van de Stich ting Zeeland aan de Dam in Middelburg. Het belangrijkste voor stel uit de notitie, die in juni van het afgelopen jaar is gepresenteerd, is het in het leven roepen van een part-time op vang voor zwakzinni gen. Momenteel kunnen zwakzinnigen alleen worden opgevangen als ze bereid zijn een lange re aaneengesloten perio de in een inrichting door te brengen. De subsectie vindt dat dit moet ver anderen en dat zwakzin nigen ook gebruik moe ten kunnen maken van slechts één of enkele voorzieningen in een in richting. Hierbij wordt onder meer gedacht aan deeltijdverpleging, logo pedie, tandartshulp, weekeindopvang en der gelijke. In de woningen die de laatste zeven jaar met subsidie zijn verbeterd wo nen naar verhouding erg veel jonge gezinnen. In de helft van de gevallen werken man en vrouw. De tweever dieners gaven overigens niet meer uit aan woningverbetering dan één verdieners. Wel werden in de met subsidie verbeterde woningen in ver gelijking met de slechte woningen meer hogere inkomens aangetroffen. De verbeterde woningen bleken vooral in de wat aantrekkelijker woonomgeving te staan. De onder vraagden noemden dit zelf niet als stimulans om tot verbetering over te gaan. Wel blijkt van een omgeving met verbeterde woningen een posi tieve werking uit te gaan op anderen in die omgeving. Uit het onderzoek is ook naar voren gekomen dat men vaak wel weet heeft van het bestaan van een subsidierege ling voor het verbeteren van de wo ning. Wat de regeling precies inhoudt is vaak niet bekend; ook bestaan er misverstanden over. Meer voorlich ting over de subsidiemogelijkheden zou wellicht van invloed kunnen zijn op het aanbrengen van verbeteringen. Aan de andere kant blijkt zo leert het onderzoek dat de financiële situatie maar een beperkte belemme ring vormt en in gevallen waar dit zo is zou minder dan de helft van de zaken waarover men niet tevreden is worden verbeterd als men meer subsi die zou krijgen. Een andere belemme ring om de woning te verbeteren kan de vrees zijn voor te strikte criteria en normen die door subsidieregeling en bouwvergunning worden gelegd. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat een gerichte voorlichting over subsidie mogelijkheden vooral bij huishou dens waarvan het hoofd niet ouder is dan 50 jaar, enige woningverbetering tot gevolg kan hebben. Daarbij moe ten vooral de voorwaarden voor subsi dieverlening en de vraag om welke bedragen het gaat de aandacht krij gen. Voorts moeten de bewoners geen verbeteringen worden opgedrongen die zij zelf niet willen of nuttig achten. Het stimuleren van woningverbete ring bij bejaarden biedt weinig per spectief, aldus enkele van de aanbeve lingen. De hoogte van de subsidie zal waar schijnlijk wel stimulerend werken op de woningverbetering: in slechte wo ningen wonen naar verhouding veel lagere inkomensgroepen. Een aanvul lende gemeentelijke subsidie is dan ook op zijn plaats. De gemeente Bor- sele kent, al een dergelijke regeling met name voor de kernen Borssele en Nisse. Verder zouden de gemeenten een gedeelte van de gelden die zij in het kader van de stads- en dorpsver nieuwing krijgen moeten reserveren voor particuliere woningverbetering en monumentenrestauratie. Ook ge deputeerde staten gaan hier in hun nota stads- en dorpsvernieuwing van uit. Als gemeenten zelf woningen aanko pen en gaan verbeteren is het beter dat geconcentreerd te doen in een bepaalde straat of straatwand dan verspreid over de hele kern. Deze woningverbetering zou dan gepaard moeten gaan met het aantrekkelijk maken van de woonomgeving, zo wordt gezegd. Vier van de vijf prijswinnaars uit Zeeland. Van links naar rechts, John Bollier, Muriel Maas, Tamara Oostendorp en Marielle de Visser. Uiterst rechts mevrouw Van den Doel van de PZC. VLISSINGEN - Slechts tien Zeeuwse deelnemers aan de tekenwedstrijd van de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD), ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van Disneyland, hebben zich echt gehouden aan de opdracht om een niet bestaand dier te verzinnen. Dit zei Anneke van den Doel, voorlichtingmedewerkster van de PZC, woensdag bij de prijsuit reiking aan vier van de vijf winnaars van de tekenwedstrijd, tijdens een bijeenkomst in de drukkerij van de PZC aan de Oostsouburgseweg in Vlissingen. Mevrouw Van den Doel voegde daaraan onmiddellijk toe, dat de prijswinnaars uit de regio Zeeland behoorden tot het groepje van tien, dat zich wel strikt aan de opdracht hield. „Anderen tekenden toch weer een bestaand beest, zoals een eend met een gekke hoed of een paard met een vreemde staart", verklaar de zij. In totaal zijn er ruim 450 inzendin gen uit Zeeland ontvangen. „Een leuk resultaat", vond hoofdredac teur C. van der Maas. Tamara Oostendorp (8) uit Oost- Souburg won de eerste prijs, een dagtocht voor het hele gezin naar de Efteling. Giny Bosman (12) uit Philipinne won de tweede prijs, een fototoestel. Zij kon deze echter in verband met haar afwezigheid door ziekte niet zelf in ontvangst nemen. De derde, vierde en vijfde prijs bestonden uit een exemplaar van het boek 'Sprookjes van de Efte ling', van Martine Bijl en Anton Pieck en werden gewonnen door respectievelijk Marielle de Visser (9) uit Vlissingen, Muriël Maas (11) uit Breskens en John Bollier (9) uit St. Annaland. De landelijke hoofdprij zen, twee reizen naar Disneyland die inmiddels al achter de rug zijn, zijn niet in Zeeland gevallen. De tekenwedstrijd, die in december werd gehouden, is georganiseerd door de GPD, een samenwerkings verband van dertien regionale kran ten, waaronder de PZC. Gs dringen aan op computer-tomograaf MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de staatssecre taris van welzijn, volksgezondheid en cultuur met klem verzocht de aanvraag van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren voor een mobiele computer-tomograaf te honoreren. De staatssecretaris had gs om een advies gevraagd. De Stichting Streekziekenhuis Wal cheren heeft in juni 1984 namens de overige Zeeuwse ziekenhuizen een aanvraag ingediend. Het is de bedoe ling de computer-tomograaf op een vrachtwagen te monteren, zodat het apparaat bij alle ziekenhuizen in de gezondheidsregio Zeeland kan wor den gebruikt. Een computer-tomo graaf maakt met röntgenstralen een doorsnee van het lichaam of de herse nen. Daarmee kan snel een afwijking of tumor worden opgespoord. Gs vinden dat Zeeland niet verstoken mag blijven van deze bijzondere voor ziening. Elke gezondheidsregio met uitzondering van Zeeland en Gouda heeft inmiddels een of meer compu- ter-tomografen. Een mobiel apparaat is nog onbekend in ons land; in een dun bevolkt gebied als Zeeland zal het uitstekend dienst kunnen doen, zeggen gs. Nu moeten de Zeeuwen gebruik maken van de computerto- mografen in Breda en Rijnmond. Dit geeft volgens gs extra vervoerskosten en een extra belasting van patiënten en medicus. Als deze drempel blijft, zullen de diagnostische mogelijkhe den - en daarmee de totale zorg - achterblijven bij de rest van Neder land. Gs vinden dat onaanvaardbaar: cijfermatige argumenten mogen nim mer de doorslag geven bij beslissin gen over het op peil brengen van de kwaliteit van de zorgverlening in een gezondheidsregio OOSTBURG Cadzand-Bad moet een echte badplaats worden. In een echte badplaats wordt geflaneerd. Om dat mogelijk te maken moet de Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad een complete metamorfose ondergaan. De Oostburgse commissie planologie kreeg woensdag de eerste ontwerptekeningen onder ogen. Binnenkort worden de schetsen aan belanghebbenden in de bijna echte badplaats voorgelegd. karren, die in navolging van Knok- ke steeds meer in het straatbeeld verschijnen, zou er dan een veiliger uitwijkmogelijkheid worden ge creëerd. Recreatie-ondernemers dringen daar al langer op aan. Flaneren. Dat is volgens burge meester C. Spijkerboer: gezellig heen en weer lopen om door ande ren gezien te worden. Tot nu toe was dat in Cadzand-Bad nauwelijks mogelijk. De herinrichting van de boulevard voorziet dan ook op het traject tussen 'het Haventje' en het winkelcentrum aan beide zijden van de rijbaan in brede trottoirs. Natuurlijk is dat niet de enige reden dat de gemeente voor enkele miljoe nen aan de hoofdstraat van het dorp wil verspijkeren. Wat zeker zo zwaar weegt is dat in Oostburg het laatste jaar de filosofie van de 'ge broken lijn' furore maakt. Zo heeft de aanleg van binnendijkse duinen alles te maken met het doorbreken van de saaie, strakke kustlijn. De reconstructie van de boulevard is bedoeld om de fantasieloze rechte rijweg, die als een lineaal door het dorp loopt, te variëren. De voorlopi ge ontwerpen laten een bijna slinge rende boulevard zien. Het betreft een grootscheepse aanpassing. Is de Boulevard momenteel nergens bre der dan twaalf meter, in de nieuwe situatie moet er met een breedte van 26 tot 33 meter rekening wor den gehouden. De asverschuiving heeft een matigende werking op de snelheid van het autoverkeer, iets wat de commissie planologie met de vele strandgangers in Cadzand-Bad zeker meegenomen achtte. Andere belangrijke aanpassingen zijn het fietspad en de ventweg, die naast de rijbaan moeten worden aangelegd. Met name voor de fiets- Het parkeren langs de Boulevard zal waarschijnlijk een heet hangij zer worden. Nu kunnen er over de volle lengte van de straat auto's worden neergezet. In het ontwerp van de stedebouwkundige wordt daar drastisch mee afgerekend. Hij voorziet alleen parkeerplaatsen aan de beide uiteinden van de boulevard, om op die manier alle ruimte te hebben voor groen en andere voorzieningen die de rijweg Het winkelcentrum in Cadzand-Bad krijgt met de reconstructie weer het karakter van een marktplein. voor het oog aantrekkelijker moe ten maken. De directeur van de Oostburgse gemeentewerken, M. Doorns, gaat in zijn schets iets autovriendelijker te werk. Hij wil ook parkeerplaatsen bij de duin overgangen aanleggen. Mocht er daar te weinig opstelruimte blij ken dan moet er volgens hem beke ken worden of het verkeer naar de achterliggende straten kan worden verwezen. Burgemeester Spijker boer legde uit dat het college in principe van de doorgaande par- keerstrook langs de rijweg af wil. Vooral 's winters geeft zoveel as falt in zijn ogen een troosteloze aanblik. Hef winkelcentrum tenslotte krijgt in de nieuwe opzet meer het karak ter van een echt plein. Momenteel stelt het centrum behalve een win kelgalerij en een parkeerplaats wei nig voor. Het pleinidee kan volgens Doorns verkregen worden door bij voorbeeld het wegdek ter hoogte van het winkelcentrum iets op te hogen en ook aan de noordzijde van de rijbaan voorzieningen te treffen. De kosten van de reconstructie wor den op minstens drie miljoen gul den geraamd. De gemeente streeft ernaar de helft via provinciale en rijkssubsidies terug te vangen. De nieuwe Boulevard de Wielingen maakt onderdeel uit van het totale Oostburgse recreatiebeleid, dat voor de komende jaren nog verschil lende miljoenenprojecten op stapel heeft staan. Cadzand-Bad komt waarschijnlijk in 1986 aan de beurt, na de eerste fase van de binnendijk- se duinen. In hun advies aan de staatssecretaris stellen gs verder dat in de aan Zee land grenzende gezondheidsregio's Breda en Rijnmond geen aanzienlijke overcapaciteit bestaat aan onder zoeksmogelijkheden met de compu ter-tomograaf. Hiermee wordt vol daan aan een van de voorwaarden die het rijk heeft gesteld voor gezond heidsregio's met een verzorgingsge bied van minder dan 450.000 inwoners die met de computer-tomografie wil len beginnen. Het wegvallen van de computer-to mograaf in het St. Claraziekenhuis in Rotterdam geeft volgens gs een extra argument voor een eigen Zeeuwse voorziening; juist in dit ziekenhuis werden veel onderzoeken verricht voor Zeeuwse patiënten. KLOOSTERZANDE Jeugdige van dalen in de gemeente Hontenisse, die vernielingen aanrichten aan school gebouwen, zullen zich nuttig moeten maken voor de gemeente door bij voorbeeld ramen van schoolgebou wen schoon te maken. Dat plan opperde raadslid J. F. M. Everaert (lijst Roctus) woensdag avond tijdens de raadsvergadering in Kloosterzande. Everaert kwam tot deze inval door een voorstel tot het herstel van ver nieling aan een lagere school in Ter hole. dat de raad behandelde. Burge meester mr M. Somers wees het raads lid erop dat hij met een dergelijk voorstel naar de rechterlijke macht zal moeten stappen. De gemeente heeft daar geen beslissingsbevoegd heid over, benadrukte Somers. Raadslid Everaert knikte daarop in stemmend. Of de vandalen, die de school in Terhole beschadigden, aan het schoonmaken gaan blijft een vraag. De daders zijn namelijk nog niet bekend. TERNEUZEN Maandag houdt de binnenstadsvereniging Terneuzen een bingo-avond in het gebouw van de Centrale Stichting in de Nieuwstraat. De bingo-avond begint om acht uur. Er is een uitgebreide prijzentafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 33