Platform in acti$ tegefi kernenergie Het Aanzien Van Een jaar wereld nieuws in beeld SCHUTTINGK UNST 'wel wat anders dan een vel tekenpapier' Ligplaats ramschip Vlissingse Vissershaven niet uitgesloten 'IJK VERLANGT LOSMOGELIJKHEDEN DERDEN PZC/ provincie STICHTING: GELD MISSCHIEN OP TE BRENGEN [evrouw De Graaf roor VVD in raad gi meente Domburg Twijfel 15 llSSINGEN - Het dagelijks bestuur van het havenschap Vlissingen wil een aanvullend jediet van twaalf miljoen gulden uittrekken voor de aanleg van de Kaloothaven noodzakelijk in verband met de ombouw van de conventionele PZEM-centrale in Borssele) jVlissingen-oost. In augustus '84 had het havenschap al ruim achtentwintig miljoen gulden «schikbaar gesteld voor het project. Volgens de jongste becijferingen zullen de uiteindelijke mnlegkosten rond de veertig miljoen gulden bedragen. Recreatieplan Stormezandpolder gaat door ondanks bodemvervuiling Geslaagden maritiem instituut Vlissingen Bijzondere kerkdienst Slechts f 19,90 BIJ BOEKHANDEL k. EN BLADENMAN A HOORT* ZIET if 7 Collecte DE BUITENLANDSE CORRESPONDENT De PZC, een wereldkrant. nJ)NDERDAG 7 FEBRUARI 1985 aloothaven kost twaalf iljoen meer dan geraamd n een toelichting op het voorstel dat I raad van bestuur van het haven- chap maandag 25 februari tijdens Ir vergadering in Terneuzen behan- ■t, schrijft het dagelijks bestuur dat Tde aanvankelijke raming de bouw aanlegvoorzieningen niet was STKAPELLE - Mevrouw Sonja De aaf-Paardekooper wordt in maart nstalleerd als nieuw raadlid voor VVD in de gemeenteraad van mburg. Tijdens de eerstkomende dsvergadering -dinsdag 12 februa- worden haar geloofsbrieven on- zocht. In de raadsvergadering van 12 maart kan ze dan tot de raad rden toegelaten. rvouw De Graaf volgt de heer R. J. ns uit Oostkapelle op, die in de- -nber te kennen gaf dat hij om ondheidsredenen zijn raadslid- atschap moest neerleggen. Me- iuw De Graaf stond bij de laatstge- luden gemeenteraadsverkiezingen 1982 op de zesde plaats op de ndidatenlijst. Ze heeft in het verle- m gestudeerd voor lerares Engels, ige tijd trad mevrouw De Graaf op voorzitter van de afdeling Dom- rg/Oostkapelle van de WD. Ze ont nu zeven jaar in de tot de leente Domburg behorende kern stkapelle. twee leden tellende WD-fr actie in raad van Domburg zal voortaan rden aangevoerd door W. Th. van r Velden. WEMELDINGE De grond in de Stormezandepolder nabij Wemeldinge is verontreinigd met organische stoffen, zoals sulfaat, ammonium en koolstof verbindingen. De bouw van zo merwoningen op die grond is niet zonder risico's. In kruip ruimten van die huizen kan zich methaangas ophopen. Ook kan stankhinder ontstaan. Dit is duidelijk geworden na een oriënterend bodemonderzoek in de Stormezandepolder. In verband daarmee is de milieu inspectie van mening dat beter afgezien kan worden van de voorgenomen woningbouw. On danks de bodemverontreiniging ziet het er naar uit dat het terrein verdeeld wordt in kavels waarop particulieren zomerwo ningen en stacaravans neer kun nen zetten. Dat blijkt uit woor den van de Kapelse wethouder C. M. Dagevos die desgevraagd vertelt erg tevreden te zijn met de resultaten van het onderzoek. Hij geeft toe dat er vervuiling is aangetroffen, maar daar kan met vrij eenvoudige maatregelen iets aan worden gedaan, zegt hij. De Stormezandepolder is eigen dom van de projectontwikkelaar Amfas Vastgoed in Rotterdam. Deze onderneming kocht de pol der met een oppervlakte van ruim vijf hectare in 1979 van het waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland voor een be drag van bijna één miljoen gul den. Het is de bedoeling van Amfas een recreatieterrein in de Stormezandepolder te realise ren. Volgens wethouder Dagevos wil de projectontwikkelaar niet zelf de woningen bouwen, maar alleen de grond voor die bunga lows en caravans aan belanstel- lenden verkopen. Het bestem mingsplan waarmee het recrea tieplan legaal moet worden ge maakt heeft de gemeente Kapel- Ie ondertussen ter goedkeuring aan gedeputeerde staten aange boden. Omwonenden hebben overigens tegen dat plan be zwaarschriften ingediend. Zij verwachten teveel overlast van de recreatieontwikkelingen in die polder. Naar de mening van de wethou der valt dat wel mee. Hij ver wacht dan ook niet dat de be zwaarschriften gegrond zullen worden verklaard. Zodra het plan definitief is zal Amfas zo snel mogelijk overgaan tot ex ploitatie, verwacht de Kapelse wethouder. De regionale milieu-inspecteur, drs G. J. Beyen, is van mening dat terughoudendheid betracht moet worden bij het bouwen van woningen op plaatsen waar verontreiniging is aangetroffen. Zijn dienst ontraadt het dan ook, maar hij sluit niet uit dat de overlast nagenoeg of hele maal kan worden beëindigd als de juiste maatregelen worden genomen. „Het is natuurlijk een voordeel dat je weet dat er verontreiniging in de grond zit, dan kun je daar rekening mee houden", legt Beyen uit. Bij Amfas Vastgoed in Rotter dam was woensdag niemand aanwezig die een nadere toelich ting kon geven. meegenomen, omdat daarvoor nog (in overleg met de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij) definitieve plannen uitgewerkt moesten worder Bovendien was in die raming een verdere verdieping van de Van Cit- tershaven (tussen Hoechst en Pechi- ney) buiten beschouwing gelaten. In het voorstel attendeert het dage lijks bestuur er op, dat het ministerie van economische zaken eist, dat de toekomstige haven en havenvoorzie ningen toegankelijk moeten zijn voor derden. Met andere woorden: behalve voor het lossen van kolen, bestemd voor de PZEM-centrale, moeten er tevens mogelijkheden geschapen wor den om ook andere ladingen te kun nen lossen. Wordt niet aan die voor waarde voldaan, dan zal het ministe rie van economische zaken geen sub sidie voor het havenproject verlenen. Het dagelijks bestuur van het haven schap Vlissingen schrijft dat aan die voorwaarde gevolg kan worden gege ven door de bouw van een ongeveer 250 meter lange kade. Om de aanleg van de Kaloothaven te kunnen finan cieren heeft het ministerie van econo mische zaken een subsidie van eenen twintig miljoen toegezegd, de provin cie Zeeland geeft een subsidie van vijf miljoen en de PZEM zal een zelfde Vlissingen - Aan het maritiem insti tuut 'De Ruyter' in Vlissingen slaag den in de maand januari de volgende kandidaten: Stuurlieden: S III: B. R. Beets, Bennekom; R. P. Sumter, Vlissingen; S II-A: P. H. S. T. Blok, Kapelle; S II: A. D. N. Smith, Ame- muiden; C. J. A. Tromp, Vlissingen; S I-B: J. A. van Gaaien, Middelburg; S I: W. A. Siddré, Vlissingen. Scheepswerktuigkun- digen: B I: C. Giazzi, Vlissingen; B II: R. Schukking, Koudekerke; C I: W. G. Kole, Goes; C II: J. D. C. Davidse, Veere; P. H. M. Schless, Oost-Souburg. bedrag in het project steken. Dat betekent dat de aanleg van de Kaloot haven voor het havenschap een inves tering van negen miljoen gulden met zich meebrengt. Volgens het dagelijks bestuur is een dergelijke investering verantwoord omdat daar tal van in komsten (bijvoorbeeld via de meerop brengst van havengelden en gronduit- giften) tegenover staan. Het dagelijks bestuur van het haven schap wil op korte termijn beginnen met de uitvoering van de eerste fase van de aanleg van de Bijleveldhaven in het Vlissingse havengebied. Vorig jaar al besloot de raad van bestuur van het havenschap over te gaan tot een versnelde aanleg van een deel van de Bijleveldhaven. Daarmee hoopt het havenschap te voorkomen dat bedrijven in de han dels- en transportsector hun heil el ders gaan zoeken omdat er in het havengebied Vlissingen-oost geen voorzieningen kunnen worden aange boden. Om het project te kunnen uitvoeren is een krediet van twaalf miljoen gulden nodig. Economische zaken en de provincie zullen de aanleg mede-financieren. Met de aanleg van het eerste deel van de Bijleveldhaven zal naar verwach ting ongeveer een jaar gemoeid zijn. MIDDELBURG - In de Middelburgse Getuigeniskerk wordt zondag 10 fe bruari weer een bijzondere kerkdienst gehouden. Deze dienst is afgestemd op hen die verstandelijk minder be gaafd zijn. Voorganger is pastoor Ro- senburg. De dienst begint om 14.30 uur. GOES Zaterdag 9 maart wordt in Middel burg een demonstratie gehouden tegen de uit breiding van kernener gie. Het Zeeuwse plat form Stop Kernenergie is momenteel bezig met de voorbereiding van deze protestmars. De demonstratie is gericht tegen de regeringsplan nen twee of meer nieu we kerncentrales te bouwen. Borssele is daarvoor de favoriete vestigingsplaats. De tocht begint om 13.00 uur op de Dam. Na afloop ervan zullen ver scheidene sprekers na mens het Zeeuws plat form (daarin zijn onge veer vijftien milieu- en anti-kernenergie organi saties en ook politieke partijen in vertegen woordigd) hun mening over de regeringsplan nen geven, alternatie ven aandragen en eisen stellen aan het advies van de Zeeuwse politiek en de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij. Het platform is overi gens van oordeel dat de politieke partijen in Zee land ten onrechte een afwachtende houding aannemen tegenover de plannen van de regering voor de uitbreiding van kernenergie. Gedepu teerde staten willen zo als gemeld een nadere toelichting van de mi nister van economische zaken en ruimtelijke or dening en milieu af wachten. Volgens het platform Stop Kern energie hadden provin ciale staten zich daar afgelopen vrijdag tegen moeten verzetten. In een woensdag uitge geven mededeling laat het platform weten dat, nu dit niet is gebeurd, twijfel ontstaat over het afwijzende beleid van het provinciebe stuur tegenover de uit breiding van kernener gie. En dat wordt in het licht van de beleidsuit spraken die eerder bij voorbeeld in het streek plan Midden-Zeeland zijn gedaan ongewenst geacht. Nog onjuister vindt het Zeeuws platform het dat een provinciaal be drijf, de PZEM, in staat wordt gesteld actief mee te werken aan de komst van nieuwe kern centrales. Vooral de deelname van PZEM-di- recteur A. Tiktak aan een door de minister van economische zaken ingestelde projectgroep om de procedure voor de voorbereiding van een kerncentrale te stroomlijnen, spreekt in dit verband boekdelen, zo meent het platform. Advertentie ZOJUIST VERSCHENEN: 1984 ■m x TERNEUZEN - De scheepvaartmaat schappij Multraship BV in Terneu zen heeft haar sleepbotenvloot uitge breid door het charteren voor onbe paalde tijd van de sleper 'Beaufort'. Daarmee is het totale bestand geko men op drie: het Temeuzense sleep- vaartbedrijf heeft de 'Multraship 2' (ex-Lies) en de Multraship 3' (ex- Coastal Service) in bezit. De schepen worden ingezet vanuit Terneuzen op de Westerschelde en Oosterschelde. De slepers hebben een zogenaamd ADNR-certificaat, wat betekent dat zij kunnen worden ingezet bij de ber ging van schepen met een gevaarlijke lading. De 'Beaufort' heeft als thuishaven Puttershoek bij Dordrecht, de baker mat van de familie Muller. Eigenaar is schipper J. P. Muller, een ver familie lid van mevrouw Muller, eigenaresse van Multraship BV. De leerlingen van de Vlissingse scholengemeenschap 'Swanenburgh', die de Middelburgse tapperij aan een nieuw uiterlijk hielpen. V.l.n.r. Anita, Carolien, Monique, Connie, Sigrid, Wendy, Ellen, Kann, Katja en Anita. Achter de ramen van de bistro heerst bedrijvigheid. Aan de bar en de tafeltjes zitten mensen te praten. Een ober brengt drankjes rond en de kok kijkt naar buiten terwijl hij een stokbrood stevig onder zijn arm houdt geklemd: de tijdelijke schutting voor de Middelburgse tapperij 'De Mug' is klaar. Om het winkelende publiek niet tegen een saaie houten gevel aan te laten kijken tijdens de verbouwing van het etablissement, benaderde tapperijhouder Barend Midavaine tekenleraar Guido Metsers uit Zou- telande met de vraag of de leerlin gen van de Vlissingse scholenge meenschap 'Swanenburgh' voor een schildering konden zorgen. Een soort doorkijkje, zodat het dan lijkt of het in aanbouw zijnde overdekte terras er al is? Guido nam het idee mee naar school en legde het - met instemming van de schoolleiding - voor aan de derdeklassers van de leao-afdeling. Zij bogen zich over het plan, maakten wat ontwerpen en zetten het geheel op houten panelen. Woensdagmiddag om vier uur werd het kleurrijke resultaat aan de buitenkant van 'De Mug' aangebracht. Tekenleraar Guido Metsers is tevre den met het produkt van zijn leer lingen. „Het is in twee weken ge maakt. Als je nagaat dat er normaal op een vel tekenpapier wordt ge werkt, is dit wel even iets anders, zo groot. Een schildering als deze kan je alleen maar voor elkaar krijgen als je met mensen werkt die een beetje benul van perspectief heb ben. 't Is gelukt". Volgens Guido is zijn inbreng bij het tot stand komen van het schilderwerk minimaal ge weest. „Ik heb alleen uitgelegd waarvoor de tekening bestemd was: dus niet voor een bruine kroeg, maar voor een bistro-achtige gele genheid. Het is niet zo dat ik de tekening heb gemaakt en dat de leerlingen het alleen maar hebben ingekleurd". Guido Metsers is van huis uit beeldend kunstenaar; hij schil dert en beeldhouwt. Hij doorliep de Antwerpse Academie voor Beel dende Kunsten en verwierf de aan moedigingsprijs voor de kunst van de provincie Zeeland. Nu geeft hij al zo'n tien jaar les aan scholen voor middelbaar onderwijs. „In het onderwijs kan ik mijn ei kwijt. Kunst moet onder de mensen zijn en kunst moet van de mensen zijn. Daarom heb je meer aan het onderwijs dan aan de zogenaamde maatschappelijk geëngageerde kunst", zegt hij. De schildering voor de Middelburg se tapperij is één van de weinige produkten van zijn leerlingen die buiten de deuren van de school zijn gekomen. Als het aan de tekenle raar ligt, wordt dat in de toekomst wel anders. „Ik zou het best aandur ven een expositie te houden met werken van mijn leerlingen" zegt hij. „Je staat er af en toe verbaasd van als je ziet wat ze presteren. Het is jammer dat er veel werk van de leerlingen gewoon verdwijnt, dat er niets mee gedaan wordt. Mijn ma gazijn puilt uit van zelfgemaakt materiaal; er zitten werkelijk ju weeltjes tussen". Toen Guido pas op 'Swanen burgh' kwam, heeft hij gepro beerd werk van leerlingen 'naai buiten' te brengen. Die pogingen zijn gestrand. Toch ziet hij een tentoonstelling in een bejaardente huis, ziekenhuis of andere openba re instelling nog steeds als een mogelijkheid. „Voor een lagere school zouden we bijvoorbeeld door een tentoonstel ling aan kunnen geven, wat de kinderen op school kunnen leren. Ik heb het dan niet alleen over de dingen die ze bij de tekenlessen maken, maar ook over de produk ten van de technische afdelingen van de scholengemeenschap". Wat zijn eigen vakgebied betreft, zou hij het illustreren van een kinderboek wel aan de scholieren willen toever trouwen: „Dat kunnen ze. Er is toch ook zo'n grammofoonplaat van 'kin deren voor kinderen'; zo'n boek zou er ook kunnen komen!" Een versiering voor bijvoorbeeld een bibliotheek? Kom maar met het idee en het materiaal, de uitvoering kan gerust aan de middelbare scho lieren zelf overgelaten worden, vindt Metsers. „Als je de huidige gebouwen van onze scholenge meenschap ziet, spreek je eerder van een 'Lelijke Eendenburgh' dan van een 'Swanenburgh'; totdat je het gebouw van binnen ziet. Wat je aan versiering ziet, is door de scho lieren zelf bedacht en uitgevoerd. Hopelijk komt het bij de toekomsti ge nieuwbouw van de school nog beter tot zijn recht." Barend Midavaine heeft alle ver trouwen in de prestaties van de 'Swanenburgh'-leerlingen. Ieder jaar rond de Kerstmis nodigt hij een school uit een raamschildering voor zijn tapperij te maken. Een paar jaar geleden maakten de leerlingen van Guido Metsers de raamschilde ring. „Dat is toen zo leuk geworden, dat ik deze opdracht ook graag aan hen gaf. Als de verbouwing van 'De Mug' klaar is, maken we een soort bouwpakket van de schildering. De Middelburgse horeca kan het dan gebruiken voor presentatie-doelein den in stands. Dat is met een aantal horeca-houders afgesproken", aldus Midavaine. De schilderessen van 'Swanen burgh' willen best nog eens iets maken dat verder dan de school deuren komt. „Voor deze schilde ring krijgen we toch zeker wel een etentje, hè? Een grapje, hoor", roe pen ze er haastig achteraan. Joan Vermeulen ADVERTENTIE De sleper 'Beaufort'. SINT ANNALAND - De collecte ten bate van de Stichting Woord en Daad' heeft in Sint-Annaland 2623.80 gulden opgebracht. VLISSINGEN - De Vlissingse stich ting 'Ramschip Schorpioen' sluit een toekomstige ligplaats voor het ram schip in de Vissershaven, na restau ratie en herinrichting tot jachthaven, nog niet uit. Op dit moment wordt in ieder geval nog niet uitgekeken naar een andere ligplaats. Dit zegt Wil van Son van de stichting desgevraagd, naar aanleiding van de mededeling van de Vlissingse wethouder D. J. P. Bruinooge (PvdA) vorige week tij dens de begrotingsbehandeling, dat exploitant H. Wesselman van de toe komstige jachthaven geen kans meer ziet de stichting een gratis ligplaats aan te bieden voor de Schorpioen. De heer Wesselman heeft het college van b en w in een notitie laten weten, het financieel nadeel van een gratis ligplaats voor de Schorpioen 38.000 tot 45.000 gulden per jaar bedraagt en dat die lasten niet op te brengen zijn. „Ik wil de Schorpioen helemaal niet weren uit de Vissershaven, maar moet uitgaan van een zakelijke benadering. Nog steeds steeds sta ik positief te genover een ligplaats voor de Schor pioen in de Vissershaven. In de huidi ge situatie, die in verschillende op zichten is gewijzigd in vergelijking met vorig jaar, kan ik,echter niet 38.000 tot 45.000 gulden bijdragen", aldus de heer Wesselman. Mevrouw Van Son onderschrijft de zakelijke benadering van de heer Wes selman. „Hij moet wel, maar het is nog helemaal niet gezegd, dat de stichting dat bedrag niet zelf kan opbrengen, op een of andere wijze. Wij geven de moed in ieder geval niet op en blijven doorrammen om het schip een plaats te geven in die Vissersha ven", zei de woordvoerster van de stichting. De heer Wesselman had de stichting vorig jaar een gratis ligplaats voor de Schorpioen aangeboden, omdat hij uitging van een zogenaamde 'in- kassing' van het schip. Door een dergelijke inham voor het schip in de kade te maken zouden er relatief weinig ligplaatsen voor jachten ver loren gaan, waardoor een financieel nadeel van 5000 gulden kon worden berekend. In de exploitatie-opzet van de stich ting Ramschip Schorpioen was voor een ligplaats 16.000 gulden opgeno men. Het plan voor de inkassing is echter verworpen, omdat de gemeen te de meerkosten niet voor haar reke ning wilde nemen. Het gevolg was dat het ramschip verder van de kant moet komen te liggen en daardoor meer ligplaatsen voor jachten in beslag neemt en met name minder ligplaat sen voor de grootste jachten overlaat, waarnaar de meeste vraag bestaat. De heer Wesselman schat het verlies van elf ligplaatsen op 27.500 gulden per jaar en het totale nadeel, met inbegrip van de aanloopverliezen op ongeveer 45.000 gulden. Maar niet alleen het bedrag dat hij zou moeten opbrengen is inmiddels veranderd. Geruime tijd is namelijk gedacht, dat het bedrag zou kunnen worden opge vangen, omdat het aantal passanten in de verwachtingen laag is gehouden. Inmiddels is volgens de heer Wessel man gebleken, dat de kans op tegen vallers groter moet worden geschat dan op meevallers. Wanneer het be drag van 45.000 gulden zou kunnen worden opgebracht door de stichting of door subsidies blijft de heer Wessel man zijn medewerking verlenen aan een toekomst voor het ramschip in de Vissershaven. Het bestuur van de stichting zal zich de komende tijd beraden over nader te nemen stap pen. Heette vroeger in de oertijd buitenlandsche briefschrijver. Hij wrochtte zijn artikelen en stuurde ze per zeepost naar de redactie. Nu zijn het snelle heren in alle hoofdsteden van de wereld, die van uur tot uur in telefonisch contact staan met de redactie buitenland in de Wolstraat te Vlissingen. Ze zijn niet te benijden. Werken 24 uur per dag en bestrijken (coveren heet dat in het jargon) gebieden die meestal groter zijn dan het Koninkrijk der Nederlanden. Mannen van hoge journalistieke stand, die één keer per jaar vermoeid op Schiphol neerstrijken op jacht naar kaas, drop en kroket, zaken die vrijwel elke buitenlandse correspondent node op zijn standplaats mist. Neem ook een abonnement op de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT en u ontvangt de krant 2 weken gratis. NAAM ADRES WOONPLAATS POSTCODE GIRO/B ANKREK. NR. Ik wil de Jfirant daarna voor 65,40 per kwartaal In enveloppe doen, zonder postzegel verzenden aan Administratie PZC, Antwoordnr. 2, 4330 VB Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 25