Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? NCB vindt vluchtweg voor de superheffing TEER AANSLA GEN BERAAMD Verslaafde dood in cel 1/EEK-UIT \NEEK-IN Kabinet is niet principieel tegen lasten verlichting voor de burgers LUBBERS: OVERWEGEN BIJ BEGROTING '86 De verkiezingen zijn te ruiken Minder wind 128e jaargang no. 28 Saterdag 2 februari 1985 IUNCHEN - De 55-jarige Westduitse industrieel Ernst Zimmermann is vrijdag in een liekenhuis in München overleden aan de verwondingen die hij 's ochtends bij een aanslag in lijn woning in Gauting had opgelopen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist ïoor de terroristische organisatie „Rote Armee Fraktion". Het Westduitse politieapparaat is frijdag begonnen met een intensieve jacht naar de twee daders. Er is een beloning uitgeloofd (an 50.000 mark (ca. 55.000 gulden) voor aanwijzingen die tot de arrestatie van de twee leidt. )e politie zegt over aanwijzingen te beschikken dat de aanslag is gepleegd door de RAF-leden Werner Lotze en Barbara Meyer. Lotze wordt beschouwd als een van de belangrijkste tAF-activisten; Meyer is volgens de politie een nieuwelinge. documenten Bibliotheekwerk Michels PvdA-er Oele: kerncentrales geen halszaak Bijscholing Bomaanslag Kabelnet Stede bouw Zie pagina 3 Veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis, geleidelijk afnemende westelijke wind, middagtemperatuur omstreeks 8 graden Celsius. - I ■H ^ILBURG (ANP) - De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) heeft [>n constructie uitgedokterd om aan de superheffing te ontkomen. je constructie functioneert als volgt: als boer A bijvoorbeeld tien procent heer melk produceert dan hem is toegestaan, geeft hij deze hoeveelheid (jdelijk in beheer aan de Melkbank. Dat gebeurt uitsluitend op papier. Als nu aer B door ongeacht welke omstandigheid niet aan zijn maximum hoeveel- eid melk toekomt, maar bijvoorbeeld negentig procent haalt, dan neemt hij ontbrekende tien procent van de Melkbank over. Uiteraard vindt ook die J-ansactie alleen op papier plaats. Jen woordvoerder van de NCB verklaarde vrijdag desgevraagd dat het plan erst nog in het Landbouwschap moet worden besproken. Die organisatie van et agrarisch bedrijfsleven zal vervolgens met het ministerie in de slag moeten, want toestemming van de overheid is noodzakelijk, aldus de woordvoerder. Als de besprekingen naar wens verlopen, denkt de boerenbond dat de stichting Nederlandse Melkbank op 1 januari 1986 kan gaan werken. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft vrijdagmiddag laten weten dat het plan juridisch onmogelijk is. Het ministerie komt zelf met een alternatief voor de uitvoering van maatregelen voor de produktiebeperking van melk. De variant van minister Braks biedt de mogelijkheid om niet de boeren maar de zuivelfabrieken aan een maximum hoeveelheid melk te binden. Als een fabriek het quotum overschrijdt, krijgen de toeleverende boeren die voor het overschot hebben gezorgd alsnog een superheffing opgelegd. Die bedraagt dan niet 75 procent van de literprijs, maar honderd procent, aldus een woordvoer der. AF-duo vermoordt uitse industrieel (Van onze correspondent) ïet drama vond vrijdagochtend te gen half acht plaats. Een jonge vrouw pelde aan bij het huis van dr. Zimmer- lann. Nadat zijn vrouw de deur had geopend, verklaarde de vrouw dat zij [ten brief aan Zimmermann persoon lijk moest overhandigen en deze voor Dntvangst moest tekenen. Toen de idustrieel naar de deur kwam, wer pen hij en zijn vrouw door een met een Itengun gewapende man in het huis eruggedreven. Het echtpaar moest Dp de grond gaan liggen en werd door Se indringers geboeid. Hun monden verden met plakband dichtgeplakt. Zimmermann werd in een zijkamer gebracht, op een stoel gezet en door liet hoofd geschoten. De daders Vluchtten vervolgens. Zimmermann was sinds 1978 presi dent-directeur van de motorenfabriek ITU (Motoren und Turbinen Union), lie in München en Friedrichshafen pok wapens en militaire uitrusting voor de NAVO en het Westduitse leger produceert. Hij was tevens voorzitter Van de Westduitse vereniging van luchtvaartindustrieën. andere Westeuropese landen. Vorige week werd in Parijs de Franse gene raal Audran in zijn auto vermoord. Hij was belast met de coördinatie van de Franse wapenverkopen aan het bui tenland. De Franse organisatie 'Ac tion Directe' stelde zich voor de moord verantwoordelijk. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdam se politie heeft vrijdagmorgen een 18-jarige arrestant dood in zijn cel aangetroffen. Volgens een politie woordvoerder was de jongen, die verslaafd was aan drugs, donderdag avond gewoon gaan slapen. Het slachtoffer was donderdag wegens keelklachten nog bij de politiearts geweest en had naast medicijnen ook methadon gekregen. De Portugese linkse organisatie 'Volkskrachten van de 25e April' (FP- 25) liet vrijdagochtend acht bommem Je Duitse federale recherche be- bchikt over RAF-documenten die in pen gehuurde flat in Frankfurt wer- Sen gevonden en persoonlijke gege vens van de industrieel bevatten. Er gouden ook gegevens van andere be langrijke Westduitse personen bij Zijn. Zimmermann is het jongste slachtof fer in een reeks aanslagen die ge pleegd worden door de RAF en daar- nee samenwerkende organisaties in Dr. Ernst Zimmerman. J ontploffen in een wijk waar veel Westduitsers wonen die werken op de NAVO-basis bij de Portugese plaats Beja. FP-25 was eerder verant woordelijk voor aanslagen op wonin gen van Portugese grootgrondbezit ters en voor beschietingen van NA- VO-schepen in de haven van Lissa bon. In België pleegde de groep 'Strij dende Communistische Cellen' (CCC) kort geleden een aantal aanslagen op NAVO-objecten. Het is overigens de eerste keer sinds september 1981, dat de Duitse RAF weer een moordaanslag heeft ge pleegd. Onlangs vonden wel mislukte bomaanslagen plaats op een Ameri kaanse militaire school in Oberam- mergau en op een rekencentrum in Stuttgart (waarbij de dader door de bom die voortijdig explodeerde werd gedood en zijn medewerkster zwaar letsel opliep). De recherche vreest dat de serie RAF- misdrijven nog niet ten einde is. Men is bang dat de moordaanslagen op Zimmermann en Audran een nieuwe fase inluiden in de terreuractiviteiten. Deze lopen parallel met de op 4 december begonnen hongerstaking van een dertigtal gevangen zittende RAF-terroristen. Met deze actie wilde de harde RAF-kern kennelijk in bin nen- en buitenland nieuwe medestan ders recruteren. Inmiddels heeft een aantal van de RAF-kopstukken, onder wie Chris tian Klar, Brigitte Mohnhaupt, Knut Folkerts en Günter Sonnenberg, hun hongerstaking beëindigd. In 1974 gin gen gevangen RAF-leden ook in hon gerstaking, waarbij het kopstuk Hol- ger Meins aan de gevolgen stierf. Staatssecretaris Koning nam even de plaats in van een telefoon adviseur. UTRECHT (GPD) - Staatssecreta ris Koning van financiën heeft vrijdag in Utrecht de belastingte lefoon officieel in gebruik gesteld, een nieuw onderdeel van de 'hulp bij aangifte', activiteiten die de belastingdienst elk jaar in februa ri en maart uitvoert. Vanaf maandag 4 februari zitten op werkdagen tussen 09.00 uur en 17.00 uur 30 speciaal opgeleide be lastingambtenaren klaar om telefo nische informatie te geven over het invullen van het aangiftebiljet in komstenbelasting 1984. Daarnaast is vanaf dinsdag 5 februari een speciaal nummer beschikbaar waar informatie kan worden ver kregen over de nieuwe tweeverdie nersregeling die sinds 1 januari 1985 van kracht is. Ook bij deze nieuwe activiteit zijn zo'n 20 belas tingambtenaren betrokken. Beide nummers - 06-0543 en 06- 0542 zijn vanuit het hele land gratis te bellen. De Zeeuwse staten besloten giste ren tot concentratie van het over koepelende bibliotheekwerk in de nieuwe bibliotheek in Middelburg PAGINA 10 DEN HAAG (GPD) - Het al dan niet bouwen van nieuwe kerncentrales is voor de PvdA bij coalitievorming geen hals zaak. Dat zegt de commissaris der koningin in Drenthe, dr. ir. A. P. Oele, in het PvdA- partijblad Voorwaarts. De partij zou zich volgens Oele drukker moeten maken over de werkgelegenheid. Die zou op EG-niveau moeten worden aangepakt. Het publiek zou men niet alle problemen van de wereld moe ten schetsen; men zou de men sen een opening voor de toe komst moeten laten zien, al dus Oele, voorzitter van het bestuur van de Wiardi Beek man Stichting, het weten schappelijk instituut van de PvdA. Eerder was Oele voor zitter van de Algemene Ener- gieraad. Gevraagd naar het probleem van het kernafval, zegt Oele: „Dat is hèt probleem volgens mij. Hoe wrang het ook klinkt, door het ongeluk in de centra le van Harrisburg heeft men nu meer greep op de veilig heid. Maar we hebben nog geen ervaring met de afvalpro- blematiek. Niemand durft ook erg goed op dat gebied. Het geeft allerlei problemen als er een plaats voor moet worden gevonden: planologische pro cedures en toestemming van lagere overheden", aldus Oele. Over mogelijke opslag van kernafval in Drente zegt Oele kortweg: „Als de Drenten vin den dat het er niet moet ko men, dan gebeurt het niet". De centrale ondernemersorgani saties pleiten voor het beschikbaar stellen van gelden uit het budget voor volwasseneducatie voor op leiding van jongeren en bijscholing van werklozen. PAGINA 2 Een bomaanslag op een moskee in de Noordlibanese stad Tripoli heeft aan zeker negen mensen het leven gekost. PAGINA 3 MÜNCHEN De woning van Ernst Zimmerman, de Westduitse industrieel die vrijdag door RAF-terroristen in zijn huis is doodgeschoten. De vier grote Zeeuwse gemeenten willen nog dit jaar een besluit nemen over de aanleg van een kabel-tv-net. PAGINA 9 De prijsvraag voor invulling van Vitrite-terrein in Middelburg heeft geen winnaar opgeleverd. PAGINA 9 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 10, 11, 12 en 13 Sport: 15 Voetbalmanager Rinus Michels, die onlangs met hartklachten in het ziekenhuis werd opgenomen, is minstens drie maanden uitgescha keld. De KNVB zoekt een bonds coach. PAGINA 15 Polygoon, het bioscoopjournaal, is 65 jaar oud, gaat niet met pensioen maar moet het toch wat zuiniger aan doen; letters letteren: ver zameld werk van H. L. Friedericy. Twaalf jaar Propria Cures gebun deld dus 'neuzen dicht' en de We reld van Hans WarrenHerman Bleich, een markant journalist en een andere radiostem, die van Frank Sinatra; Mikis Theodorakis warmt zich niet langer aan het revolutionaire vuur; programma's voor. radio en televisie. PAGINA 17, 18, 19, 21 en 23 Het gedeukt vertrouwen van de Schelde-man: de nasleep van het RSV-schandaal; Nieuwe metho diek voor de wielertraining: hyp nose in De Klinge en Els Vaders voorzichtigheid over een wereldre cord; Rooms toerisme tot Heil der Zieken en Kok ontmoet werkge vers: guldens of werk? PAGINA 25, 27 en 29 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal zich niet principieel verzetten tegen de wens van de Tweede Kamer om volgend jaar de lasten voor de bur gers verder te verlagen. Premier Lub bers verklaarde vrijdag na afloop van de ministerraad echter dat het kabinet nog geen standpunt hierover heeft ingenomen. De ministers had den niet verwacht dat de Kamer deze wens woensdag op tafel zou leggen. Volgens Lubbers zal de motie van CDA en WD een rol spelen bij het opstellen van de begroting voor 1986. Het is niet zeker dat hij dan zal worden uitgevoerd, omdat de twee regeringsfracties gevraagd hebben om een deel van de lastenverlichting voor het bedrijfsleven (jaarlijks 1,5 miljard) hiervoor te gebruiken. De twee werkgeversorganisaties, VNO en NCW, hebben al geprotes teerd tegen deze aanslag op de lasten verlichting. Ook premier Lubbers maakte duidelijk dat de wens van de twee fracties alleen kan worden uitge voerd als blijkt dat de gemiddelde rendementen van de bedrijven en hun vermogensposities al zover verbeterd zijn dat extra lastenverlichting over bodig is. Hij wees erop dat er meestal enkele jaren van goede winsten nodig zijn voordat de verhouding tussen het eigen vermogen en het vreemd vermo gen verbeterd is. Wel blijkt dat de gemiddelde rendementen aanzienlijk verbeterd zijn, maar deze verbetering werkt in de verschillende sectoren verschillend uit. De premier maakte duidelijk dat het nieuwe voorstel niet voortvloeit uit het regeerakkoord. Hij suggereerde dan ook dat extra lasten verlichting betaald zou moeten wor den uit nieuwe ombuigingen, boven de al afgesproken zeven miljard. Maar ook kan het geld gevonden worden door het financieringstekort minder snel te laten dalen of- zoals de Kamer wil - de lasten voor het bedrijfsleven minder snel te verlagen. Lubbers zei dat het kabinet het rond uit jammer vindt dat De Nederland- sche Bank donderdag de officiële rentetarieven met een half procent heeft verhoogd. Maar hij toonde be grip voor de beslissing van bankdi recteur Duisenberg, die gedwongen was de renteverhoging in West-Duits- land te volgen. Minister Ruding (financiën) zal maan dag in Brussel zijn Duitse collega op de hoogte stellen van de Nederlandse onrust. Vanuit Nederlands gezichts punt had ook Duitsland de rente niet hoeven verhogen, maar omdat de Duitse 'Bundesbank' erg bevreesd is voor een stijging van de inflatie, wordt te snel gegrepen naar het middel van de renteverhoging, zo viel uit Lub bers' woorden op te maken. Ruding heeft in de ministerraad uit gelegd dat de verhoging van het dis conto geen gevolg is van geheime afspraken tussen' de ministers van financiën van de vijf belangrijkste Westerse landen. Deze groep van vijf kwam onlangs in Washington bijeen. Lubbers waarschuwde er nog voor om in Europa een geldpolitiek te voeren, gebaseerd op verhogingen en verlagingen van het disconto. Overi gens beschouwt hij de verhoging van een half procent als 'zeer gering'. Vuurtje stoken met het oog op de Tweede-Ka merverkiezingen in 1986 be gint een alledaagse bezig heid te worden. Begrijpelijk, want de stembus komt geleidelijk aan dichterbij. In zo'n periode zijn de uitkomsten van regelmatige opinie peilingen naar de politieke voorkeur van de Nederlandse burger voor de meeste politici toch wat minder vrij blijvend dan op grotere afstand. En dus vinden ze het hoogste tijd om hun duidelijkste gezicht naar de kiezer te trekken. Uit de politieke barometer standen van het ogenblik valt af te leiden dat - wanneer er volgende week verkiezingen zouden worden gehou den - de PvdA op stevige winst kan rekenen en de aanhang van de rege ringspartijen CDA en WD aan forse uitdunning onderhevig is. Voor de socialisten aanleiding om tevreden door te gaan met een fel kritische benadering van het huidige regerings beleid; voor christendemocraten en liberalen alle reden om naar buiten toe scherper positie te bepalen, niet in de laatste plaats tegenover elkaar. Er zijn namelijk de afgelopen maanden tussen CDA en WD nogal wat troebe len geweest, die op zijn minst de vraag openlaten hoe deze partijen nai 1986 verder met elkaar denken om te gaan. Er zijn momenten geweest, waarop de fractieleiders De Vries en Nijpels nog nauwelijks met elkaar praatten om dat het wederzijds vertrouwen in twij fel werd getrokken. Er waren ernstige botsingen in de Tweede Kamer die alleen met kunst- en vliegwerk kon den worden opgelost. Er zijn - zoals afgelopen week bij de stelselherzie ning AOW - monsterverbonden met de oppositie geweest. En dan is er volgende week bij het debat over het rapport van de Parlementaire Enquêtecommissie-RSV nog een aar dig vuiltje weg te werken rondom de zaak-Van Aardenne. De WD is er veel aan gelegen de tot nu toe opgelopen schade in het komende jaar zo sterk mogelijk te beperken. En voor het CDA komt het er op aan het nogal ingrijpende so ciaal-economische beleid van het ka- binet-Lubbers zoveel geloofwaardig heid mee te geven dat niet bij iedere gelegenheid het verwijt van dubbel hartigheid en gebrek aan duidelijk heid opduikt. Op een bijeenkomst van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren heeft CDA-voor- man De Vries deze week met zoveel woorden laten weten dat hij van die vertekende beeldvorming af wil en met een 'rechte rug' op de stembus van 1986 afstevent. Bovendien maak te hij bij die gelegenheid duidelijk dat het beleid van het kabinet-Lubbers onomwonden inzet van de verkiezin gen wordt. En daarmee gaf De Vries tegelijkertijd aan dat het CDA in de eerste plaats uitgaat van voortzetting van de regeringssamenwerking met de WD. De vraag wat er moet gebeu ren als CDA en VVD bij de stembus in 1986 hun meerderheid kwijt raken houdt het CDA voorlopig af. In dat geval toch een beweging maken in de richting van de PvdA zou voor De Vries' rechte rug wel eens nadelige gevolgen kunnen hebben. Een opvallende verkiezingsgeur had afgelopen week ook het voor stel van CDA en WD (gezamenlijk) om in 1986 de belastingen en sociale premies te verlagen met de bedoeling een koopkrachtverbetering te be werkstelligen. De regeringsfracties deden bij de behandeling van de begroting van financiën de suggestie de ruimte voor een dergelijke maatre gel te zoeken in een verkleining van de lastenverlichting voor het bedrijfs leven. De grote werkgeversorganisa ties hebben zich steeds tegen zo'n aanpak verzet. Maar bij het midden- en kleinbedrijf en de detailhandel (warenhuisdirecteur Dreesmann is er vurig pleitbezorger van) wordt een koopkrachtinjectie als een belangrij ke bijdrage voor het economisch her stel op de binnenlandse markt be schouwd. Het lag voor de hand dat minister Ruding (financiën) eerder de ze week bijzonder voorzichtig op het CDA-WD-ideetje zou reageren. Toch is de prompte reactie van het kabinet gisteren ('dat het zich niet principieel zal verzetten tegen de wens van de Tweede Kamer om volgend jaar de lasten voor de burgers verder te verla gen') niet voor tweeërlei uitleg vat baar. Na de harde bezuinigingspolitiek in de eerste periode van het kabinet- Lubbers en de voortdurende onderlin ge ruzies tussen de regeringspartijen hebben CDA en WD er alle belang bij hun imago stevig op te poetsen. In dat geval moet er - als het even kan - wat ruimte worden gemaakt voor weer eens enkele leuke dingen voor de mensen. En verder komt het aan op een duidelijk geprofileerd leiderschap in het verkiezingsjaar. De WD is wat dat betreft duidelijk in het nadeel bij het CDA, waar Lubbers heeft bewezen opvallend de toon aan te geven. Het doet alleen wat vreemd aan in de top van de regeringspartijen nu plotseling zoveel bedrijvigheid te signaleren, al leen maar bedoeld om zo snel moge lijk weg te werken wat men in de voorbije jaren zo opzichtig aan ellen de over zichzelf en elkaar heeft afge roepen. vdM. iAdvertentie Wie, wat, waar is het Automatiserings sspspook. jsE t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1