Miljoen mark voor Mengele-tip REM OP TREK NAAR DOLLAR Kruiend i js rich it scl ia< le aan RSV-commissie wijst kritiek Winsemius af de PZC vandaag OUDE NORMEN VOOR 57 JAAR OF OUDER r DE JAGER-TOLHOEK Keukens Parket Kasten Tegels Si FOTOGRAAF MAAKTE KINDERPORNO ABP-verdachte vrij na betalen van borgsom Twee doden bij botsing van straaljagers Mijnstaking in Groot-Brittannie Aanhoudend zacht 228* le jaargang no. 27 Vrijdag 1 februari 1985 1001 bouwmaterialen onder één dak! AMSTERDAM (ANP) - Met het oog op de internationale ■ente-ontwikkeling en de situatie op de geldmarkt heeft de ^ederlandsche Bank besloten haar tarieven over de gehele inie met een half procent te verhogen met ingang van /andaag. Het aanhoudend hoge niveau van de dollarkoers ten jpzichte van de Europese valuta's heeft geleid tot een stijging ran de marktrentes en tot een officiële tariefsverhoging in iet buitenland. De marktpositie van de gulden in het Europese monetaire stelsel, zo zegt de Nederlandsche Bank, feeft aanleiding deze verhoging te volgen. Dit mede gezien iet in vergelijking met de meeste Europese landen lage linnenlandse rentepeil. Lombard-rente Hartpatiënten Landbouwprijzen Windenergie Basisschool Overgangsregel Veel bewolking en af en toe regen. Maximum temperatuur rond 8 gra den. Meest krachtige westen wind. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN E'uidl Houtkade 7 Korte Noordstraat 1 Industrieweg 11 RQVINCIALE (flESBADEN (DPA) - Degene die de Westduitse autoritei- en een tip verschaft die leidt tot de aanhouding van de •roegere Auschwitz-arts Josef Mengele, heeft recht op en beloning van 1 miljoen mark. Het openbaar ministe- ie in Frankfurt heeft hiertoe donderdag besloten. Tot usver bedroeg het tipgeld voor de „Tengel des doods" (i 000 mark. Iver de verblijfplaats van Mengele is opnieuw discussie ntstaan nadat uit kort geleden openbaar geworden xnerikaanse documenten was gebleken dat hij vermoe- elijk na de oorlog in de Amerikaanse sector van Wenen gearresteerd is. Naar verluidt heeft hij in 1962 bij de Canadese ambassade in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires een visum voor Canada aangevraagd. Als kamparts in het vernietigingskamp Auschwitz is Mengele van 1943 tot 1945 betrkokken geweest bij de selectie van gevangenen voor de dood in de gaskamer. Ook wordt hij beschuldigd van „medische" experimenten op gevangenen. Men acht hem verantwoordelijk voor de dood van honderdduizenden gevangenen. In 1959 is tegen Mengele een arrestatiebevel uitgevaardigd. Men vermoedt dat hij in Latijns-Amerika woont. Disconto verhoogd met half procent wordt weggezogen uit Europa. Daar door wordt het hier steeds moeilijker om geld aan te trekken. Europese Us gevolg van de maatregel gelden net ingang van vandaag de volgende arieven: wisseldisconto 5,5 procent, iromessedisconto 6,5 procent en de oorschotrente 6 procent. Iet is de eerste discontowijziging in mderhalf jaar. De laatste aanpassing iateert van 9 september 1983, toen de arieven over de gehele linie met een ïalf procent omhoog gingen. /erhoging van het disconto heeft een ente-opdrijvend effect. Het promes- edisconto is hierbij het meest van lelang. De handelsbanken koppelen ïieraan hun voornaamste tarieven /oor kortlopende kredieten en lenin gen aan het bedrijfsleven. Wijziging /an de discontotarieven werkt in het ilgemeen ook door op de kapitaal- narkt. de wijziging, is een reactie op de verhoging van de Duitse Lombard rente (vergelijkbaar met het Neder- andse promessedisconto) eerder londerdag. Deze maatregel hing al jeruime tijd in de lucht. Hij is be doeld om een rem te zetten op de trek naar de dollar, waardoor kapitaal munten worden omgewisseld in dol lars. De dollar is daardoor duur en de Europese munten staan onder druk. Vooral ook het pond had hiervan te lijden. De Engelse banken moesten recent (opnieuw) de rente optrekken om het pond te steunen. Het pond stond nog extra onder druk door de inzakkende prijs van de olie, de be langrijkste inkomstenbron van de En gelse staat. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen betreurt het dat het dis conto is verhoogd. Zo'n verhoging brengt altijd kosten met zich voor de ondernemer. Omdat de indruk be staat dat het disconto verhoogd is om buitenlandse monetaire redenen, verwacht het VNO dat het om een tijdelijke verhoging gaat. BREDA (GPD) - Verdacht van het plegen van ontucht met jongens heeft de Bredase politie de 40-jarige foto graaf F. S. aangehouden. In zijn fotos tudio Studio Visa 2000 in Breda maakte hij voor homobladen opna men van de kinderen. Een politiewoordvoerder noemt het schokkend dat sommige jongens door hun ouders naar de studio werden gebracht. Per foto werd een bedrag van tussen de 50 en 100 gulden be taald. De kinderen moesten een con tract tekenen waarin ze afzagen van alle rechten. De administratie van S. is in beslag genomen. Die wordt onderzocht om er achter te komen of de fotograaf behal ve ontucht nog meer te laste kan worden gelegd. De Bredase politie hield de fotograaf al jaren in de gaten. Pas enkele weken geleden was er een directe aanleiding een onderzoek tegen de man te begin nen. Bij een inval in zijn studio wer den opnamen van tientallen jongens jonger dan zestien jaar gevonden. De foto's werden door S. zelf ontwikkeld en doorverkocht. MAASTRICHT (ANP) - Één van de twee hoofdverdachten in de ABP- zaak, ir. J. van Z. (64), is donderdag morgen uit voorlopige hechtenis ont slagen. Sinds 12 mei van verleden jaar verbleef hij in voorarrest onder verdenking van medeplichtigheid aan fraude, valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpenningen. Van deze misdrijven wordt de andere hoofdverdachte, de geschorste direc teur beleggingen van het ABP, mr. drs. E. M. verdacht. Ir. van Z. was adviseur van M. Vanuit het Maas trichtse huis van bewaring is hij regel recht naar zijn woning in België ver trokken. De verdediger van Van Z., mr. F. Duynstee, maakte bekend dat de borgsom in ruil waarvoor Van Z. op vrije voeten is gesteld 350.000 gulden is. TOKIO Chinese mode in een Japans warenhuis. De 27-jarige Sun Yo Tien, de eerste mannequin van het Chinese vasteland, toont een traditioneel kostuum van een van China's bevolkingsgroepen. Tien is een van de zes modellen die een rondreis maken door Japan om Chinese mode te showen. |gr*||Hf-# *9 ttKMMt, (MMttAflftO Op de Houtribdijk tussen Enkhuizen en Lelystad heeft het verkeer wel te maken met het kruiende ijs, dat al hier en daar onder de vangrails doorkomt. W7~ 1 MAKKUM (ANP) - Kruiend ijs heeft donderdag grote schade aangericht op camping De Holle Poarta aan de IJsselmeerkust bij het Friese Mak- kum. Drie bungalows zijn volgens de politie totaal vernield. Grote ijsschotsen worden door de harde westenwind vanaf het IJssel- meer over een lengte van enkele kilometers tientallen meters het strand opgeschoven. Ook het hotel Vigilate wordt door het ijsgeweld bedreigd. Het terras is inmiddels geheel verwoest en het ijs staat nu vijf meter hoog tot aan de dakgoot van het hotel. Paaltjes, speeltuinat tributen en hekwerken zijn kapot gedrukt. Volgens eigenaar S. Ade- ma die het hotel drie maanden geleden van de gemeente kocht, wordt de schade niet door de verze kering gedekt. Omdat gasleidingen van propaan- tanks door het ijs gebroken zijn bestaat er volgens de politie ont ploffingsgevaar rond de camping. Door de lage temperatuur blijft het gas lang hangen. De politie waar schuwt mensen om niet op de cam ping te gaan kijken. Het verkeer op de Afsluitdijk wordt volgens de poli tie niet gehinderd door het kruiende ijs. DEN HAAG (GPD) - De Enquêtecom missie RSV wijst de kritiek van dr. A. Winsemius op haar eindrapport vol ledig van de hand. Winsemius, de vader van de huidige minister, was rond 1970 de voorzitter van een com missie die de regering moest advise ren over de herstructurering van de Nederlandse scheepsbouw-industrie. Volgens de enquêtecommissie heeft de Commissie-Winsemius, bij het aansturen op een fusie tussen Rijn- Schelde en Verolme, nogal wat onop geloste problemen laten liggen. En daar is Winsemius het niet mee eens, zo schreef hij ruim een week geleden aan kamervoorzitter Dolman. „De heer Winsemius heeft duidelijk pogingen aangewend een aantal grote problemen op te lossen, maar is daar in slechts zeer ten dele geslaagd. En dat is waarschijnlijk niet aan hem te wijten, want de weerstanden waren groot en de tijd beperkt. Maar hij moet het de Enquêtecommissie niet euvel duiden als zij constateert dat nogal wat problemen zijn blijven lig gen", schrijft de voorzitter van de BREMERHAVEN (DPA) - Bij een botsing tussen twee Phantom-straal- jagers van de Westduitse luchtmacht boven Bremerhaven zijn donderdag twee mensen om het leven gekomen en werden vijf mensen gewond. Na de botsing stortte een toestel op een fabriekshal in het industriegebied van Bremerhaven, waar een werkne mer werd gedood. Volgens het ministerie van defensie stortte ook het tweede vliegtuig dat bij de botsing was betrokken neer. De toestellen behoorden tot een groep van drie, die een opleidingsvlucht uitvoerden. De fabriekshal, waarop een van de vliegtuigen terecht kwam, ging in vlammen op. Over de oorzaak van het ongeluk wordt nog in het duister getast. enquêtecommissie Van Dijk als ant woord. De argumenten die Winsemius sr. aandraagt om te bewijzen dat zijn toenmalige commissie helemaal geen opdracht had definitieve oplossingen aan te dragen voor de scheepsbouw sector, de financiële problemen van Verolme en een fusie met Rijn-Schel de, worden door Van Dijk grondig weerlegd. Zowel uit de stukken van de Commissie-Winsemius en van het mi nisterie van economische zaken als uit de verhoren van Winsemius zélf en regeringswaarnemer Molkenboer blijkt volgens Van Dijk het tegendeel. „De Enquêtecommissie heeft een sterke voorkeur voor de jonge Winse mius omdat zij het hartgrondig met zijn (helaas niet aanvaarde) voorstel len eens is, boven de huidige Winse mius, die ontkent dat een dergelijke structurele aanpak tot zijn taak be hoorde en die de Enquêtecommissie van Don Quichotterij beticht", aldus de brief van donderdag. Het Reanimatieteam Gelder land heeft een gerechtelijk on derzoek gevraagd naar het financiële beleid van het hoofdbestuur van de Neder landse Hartpatiëntenvereni ging. PAGINA 3 Het Landbouwschap vindt de voorstellen van de Europese Commissie voor minimumprij zen voor agrarische produk- ten 'beneden de maat'. PAGINA 5 Het Centrum voor Energiebe sparing in Delft acht versnelde invoering van windenergie mogelijk als de 'discriminatie' van deze vorm van energieop wekking in vergoeding- en subsidieregels wordt wegge werkt. PAGINA 7 In reeks beroepen protesteren Zeeuwse gemeenten tegen het beleid van gedeputeerde sta ten bij de vorming van basis scholen. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 Van Dijk Beperking inkomenstoets in ao w DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft don derdag ingestemd met het voorstel om de inkomensdaling, die een ge volg kan zijn van de wijziging van de aow, te beperken. Hij verklaarde het oordeel van de Kamer over de door PvdA en CDA ingediende voorstellen te zullen respecteren. Alleen de VVD en de kleinere partijen verzetten zich tegen de wijzigingsvoorstellen. PvdA en CDA bereikten donderdag ochtend bij de hervatting van het debat overeenstemming over deze maatregelen, die tot doel hebben om de bijverdienste van een partner van een aow'er minder mee te tellen. Daarnaast kwamen de twee partijen met het voorstel om de overgangspe riode te verlengen. De bewindsman zal zich ook tegen dit tweede voorstel niet verzetten. De nieuwe aow geeft elke partner een zelfstandig recht op een uitkering bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Deze nieuwe uitkering bedraagt 50 procent van de huidige aow-uitkering voor gezinnen. In die gevallen waar een partner nog geen 65 jaar is en geen eigen inkomen heeft, ontstaat de mo gelijkheid een toeslag aan te vragen. Het voorstel van PvdA en CDA komt overeen met de wensen van de vakbe weging. Door het amendement wordt bereikt dat voor het bepalen van de hoogte van de nieuwe aow-toeslag een aanzienlijk deel van het inkomen van de partner, die jonger dan 65 is, buiten beschouwing blijft. Dat betekent dat die partner een bedrag van f 1250 tot f 1400 mag bijverdienen voordat de aow verlaagd wordt. De drempel is vastgesteld op een bedrag dat overeenkomt met 15 pro cent van het netto-minimumloon, aangevuld met eenderde gedeelte van de meerdere inkomsten. Indien het tweede inkomen hoger is, wordt het restant in mindering gebracht op de toeslag. Daarvoor wordt een glijdende schaal geïntroduceerd. De bedragen worden voorts slechts een keer per iaar aangepast, behalve als de wijzi ging meer dan f 50 per maand betreft. PvdA en CDA bereikten donderdag verder overeenstemming over een wij ziging van de overgangsregeling. Dat leidt ertoe dat een echtpaar waarvan de jongere partner de komende drie jaar 65 jaar wordt, niets van de nieuwe regeling zal merken. Indien de jongere partner in de komende maanden (de wet wordt naar verwachting op 1 april van kracht) 57 jaar wordt, zal haar of zijn inkomen ook nog geen rol spelen voor het vaststellen van de hoogte van de aow. Deze overgangsregeling betekent dat voor 62-jarigen en ouderen geen wij ziging optreedt. Voor jongere paren betekent de regeling dat indien de jongere partner jonger dan 57 is, de nieuwe aow over drie jaar van kracht wordt. De bewindsman zegde toe dat het verschil tussen gehuwden en on- gehwud samenwonenden in de aow uiterlijk 1 januari volgend jaar ver dwenen zal zijn. Deze week zag het er even naar uit dat snel een einde zou kunnen komen aan de nu al weer ruim tien maanden durende staking in de Britse mijnen. Ten koste van veel menselijk leed en een schade van bijna tien miljard gulden voor de toch al weinig florissante economie, blijft de meerderheid van de honderden tachtigduizend Britse mijnwerkers de confrontatie met de werkgevers vol houden. Na maanden van bittere strijd tussen de mijnwerkers vakbond NUM en de Nationale Kolenraad leek midden deze week een compromis binnen bereik. De eerste stap daartoe vormde de aankondiging van een nieuwe en beslissende onderhande lingsronde zonder voorwaarden voor af. Op het laatste moment kwamen de werkgevers echter met een ultima tum: de mijnwerkersbond moest zwart op wit verklaren bereid te zijn over sluiting van onrendabele mijnen te praten. Dat gezichtsverlies vooraf wilden de stakende mijnwerkers niet lijden: hun vakbond weigerde een dergelijke verklaring af te geven, waardoor een oplossing op korte ter mijn uit het zicht is verdwenen. Uit het harde standpunt van de Kolen- raad kan worden afgeleid dat de rege- ring-Thatcher in haar confrontatie met de linkse leider van de stakende mijnwerkers, Arthur Scargill, het on derste uit de kan wil halen. Meer en meer is de mijnwerkersstaking op een persoonlijk treffen uitgelopen tussen de conservatieve premier Margaret Thatcher en de 'rode' Arthur Scargill, ooit lid van de communistische partij en sinds een aantal jaren de grote leider van de mijnwerkers en hun bond. Zowel voor Thatcher als voor Scar gill ligt de oorzaak van hun krachtmeting in het verleden. Als aankomend stakingsleider in het ko- lengebied van Yorkshire was Scargill de grote man in 1972 en 1974. In 1972 gaf de toenmalige conservatieve pre mier Heath toe aan de looneisen van de stakende mijnwerkers. Nauwelijks een jaar later brak opnieuw een con flict uit tussen regering en mijnwer kers met als inzet betere werkomstan digheden en een hoger loon. Dit keer hield Heath voet bij stuk. De regering had geen enkele ruimte aan de eisen van de stakers tegemoet te komen. De begin februari 1974 uitgeroepen sta king kwam op een moment dat de energievoorziening in Groot-Brittan- nië uiterst kwetsbaar was geworden door de oliecrisis. Heath zag maar één oplossing: nieuwe verkiezingen. Hoe wel noch Labour, noch de Conserva tieven de meerderheid behaalden, wa ren de socialisten in staat een minder- heidsregering-Wilson te vormen. De man die verantwoordelijk was voor de val van de regering-Heath was nie mand minder dan Arthur Scargill. De Britse mijnwerkersleider heeft vorig jaar en ook dit jaar bij herhaling betoogd, dat de mijnwerkers weer voor dezelfde stunt zullen zorgen als in 1974. Het 'zeer' van de nederlaag van 1974 zit diep bij de conservatie ven. Margaret Thatcher, niet voor niets de 'IJzeren Dame' genoemd, is er de vrouw niet naar een dergelijke 'belediging' te vergeten. Het scenario voor een treffen tussen de premier en de stakingsleider was daardoor al op de eerste dag van de staking geschre ven. De mijnstaking is een politieke krachtmeting geworden. Scargill heeft de mijnwerkers willens en we tens betrokken bij zijn strijd tegen de regering. Sluiting van twintig onrendabele mijnen met ontslag voor twintig duizend mijnwerkers zij zouden öf werk krijgen in andere mijnen öf vervroegd met pensioen worden ge stuurd vormde de aanleiding tot de staking. Niet in alle mijndistricten werd het werk neergelegd, waardoor vanaf de eerste dag geen sprake was van een volledige staking. Ook buiten de eigen bond kreeg Scargill weinig steun en sympathie. Op een enkele uitzondering na vonden sympathie stakingen geen gehoor. Na bijna elf maanden staken is de vaart er uit. Steeds meer mijnwerkers keren Scar gill de rug toe. Velen hebben grote persoonlijke offers moeten brengen. Zij en hun gezinnen zijn niet in staat veel meer te verduren. De Nationale Kolenraad en met hem de regering zijn er duidelijk op uit Scargill en zijn kern van harde stakers voor jaren buitenspel te zetten. De laatste eis van de Kolenraad wijst op een verhar ding van standpunten bij de werkge vers. Arthur Scargill moet boeten voor zijn houding van de afgelopen tien maanden. Het prestigeduel mag maar één winnaar kennen: niet Scar gill, maar de 'IJzeren Dame' in Dow ning Street 10. De vraag is of de Nationale Kolen raad er verstandig aan doet van het compromismodel af te stappen en op een hernieuwde confrontatie aan te sturen. De verhoudingen in het land zijn daar beslist niet mee ge diend, evenals de duizenden gezinnen van de mijnwerkers die bittere armoe de lijden. De winst voor mevrouw Thatcher zit in een snelle oplossing van het conflict. Langer wachten kan elk voordeel in een nadeel verande ren. Als persoonlijke overwegingen niet zullen wijken voor zakelijke argu menten, moet ernstig worden getwij feld aan de oprechte wil van Londen het conflict te beëindigen. Een 'eervol le vrede' is te verkiezen boven een 'opgelegde capitulatie'. De regering dient zich te realiseren dat werkge vers en werknemers na de staking verder moeten met elkaar. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1