CHINA BOUWT EIGEN HOLL YWOOD MELKPRIJS 1,5 PCT OMHOOG Koningin jarig OPEC niet unaniem voor lagere olieprijs de PZC vandaag Tsjernenko 'rust uit "F" m DRIE LANDEN ZIJN TEGEN Zuivel Illegalen Kosten Extra bezuinigingen Van Aardenne Kernafval VOW Post valt aan Barsten in de OPEC-eenheid 'de Stadsschuur' Regen en wind 228e jaargang no. 26 Donderdag 31 januari 1985 Vandaag... op pagina 10 J BRUSSEL - De Nederlandse boeren zien in het landbouwjaar 1985/1986 de EG-prijzen voor hun produkten met gemiddeld 0,1 procent dalen. De melkprijs stijgt met netto 1,5 procent, maar de boterprijs daalt 4 procent, de graanprijs gaat 3,6 procent omlaag en de tomaten moeten 6 procent goedkoper worden. Dat blijkt uit de voorstellen die de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, woensdag in Brussel bekendgemaakt heeft. De ministers van landbouw van de tien EG-landen beslissen uiteindelijk in maart definitief over de prijzen, nadat het Europese Parlement om advies is gevraagd. Primeur voor Goes Meerval-vis i Tel. 01100-12332. Regen en wind. Pas in de middag opklaringen en maximum tempera tuur 6 graden Celsius. WÈÊÈÊmmBm. m j. 1M M i f wmmimm =F advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. PROVINCIALE PEKING (UPI) - China is van plan in de buurt van de voormalige keizerlijke hoofdstad Xian een filmstudiocomplex te bouwen, naar het voorbeeld van het Universal-complex in Hollywood. Daarmee is een bedrag van omgerekend 250 miljoen gulden gemoeid. Er zullen drie studio's in de stijl van de Tang- tot en met de Qing-dynastie (618-1911) verrijzen, voor historische films en voor de toeristen, zo zei de directeur V/u Tuanming tegen het persbureau Nieuw-China. Er zal een paleis met een poort en torens in Tang-stijl worden opgetrokken, alsmede onderkomens, zwembaden, polovelden en arena's voor hanengevech ten, die als achtergrond dienen voor films over het keizerlijke leven. Xian ligt op bijna 1.000 kilometer ten zuidwesten van Peking en diende bijna 900 jaar lang als hoofdstad. Xian werd vooral bekend toen in 1974 even buiten de stad 6.000 levensgrote terracottabeelden van soldaten met strijdwagens en paarden werden gevonden. EG wil prijzen boter en graan verlagen CVan onze correspondent) in het landbouwjaar 1985/86 zal vol gens de Commissie hoger uitvallen dan de in de ontwerpbegroting voor dit jaar geraamde 49,4 miljard gulden. Andriessen noemde een bedrag van 51,2 miljard gulden. Europees landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen zei dat de Commis sie in haar voorstellen de landbouw prijzen over de hele linie in de EG zoveel mogelijk gelijk heeft willen houden. Ook in Nederland blijven de meeste landbouwprijzen met een ge zamenlijke daling van slechts 0,1 pro cent zo goed als gelijk. Alleen in Griekenland, Ierland, Frankrijk en Luxemburg stijgt het gemiddelde van de prijzen. Volgens Andriessen bereikte de totale landbouwproduktie in de Gemeen schap in 1984/1985 een recordhoogte. „Negentienvierentachtig was een goed jaar voor de boeren, met een gemiddelde stijging van de reële inko mens van 4 procent". Achter dat positieve gemiddelde beeld gaan echter op een aantal ter reinen belangrijke afwijkingen schuil. Negatieve in de zuivelsector, positieve in de graansector. Mede in het licht van de onzekere financiële situatie van de EG zijn de mogelijkheden voor prijsverhogingen echter beperkt en waren soms verlagingen onvermijde lijk. „Het is de Commissie ernst, orde op zaken te stellen", aldus Andries sen. De Nederlandse landbouworganisa ties zijn niet te spreken over de prijs voorstellen van de Europese Commis sie. De voorstellen zijn beneden de maat, vindt het Landbouwschap, dat zegt dat prijsaanpassing mogelijk moet zijn zonder gevolgen voor het inkomen van boer en tuinder. Boeren en tuinders zullen er naar schatting ongeveer 2 procent in inkomen op achteruit gaan. Daarbij wordt reke ning gehouden met een inflatieper centage van 1,5 a 2 procent. Het ministerie van landbouw vindt dat de prijsvoorstellen een goede ba sis vormen voor de onderhandelingen die in Brussel daarover gevoerd moe ten gaan worden. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond (CBTB) meent dat er in ons land een beleid moet worden gevoerd waardoor de kosten van boer en tuinder met zo'n 2 procent beperkt kunnen worden. „Dat zal dan beteke nen dat de inkomens op peil kunnen blijven", aldus algemeen-secretaris Anton Stokkers. „We kunnen de in Brussel ingeslagen weg niet opgaan zonder dat we in ons land een struc tuurbeleid gaan voeren waardoor de kosten van de produktie worden be perkt". AMSTERDAM - Koningin Beatrix viert vandaag donderdag31 januari, haar zevenenveertigste verjaardag. Hier de koningin op een recente foto. De prijs die de boeren na 1 april voor de melk mogen rekenen, gaat als de Commissie haar zin krijgt 1,5 procent omhoog. Andriessen zei dat de com missie daartoe heeft besloten in ver band met de slechte inkomensontwik keling in de zuivelsector (vooral onder de kleine boeren) als gevolg van de strenge produktiebeperkende maat regelen die in 1984 zijn ingegaan. De 'medeverantwoordelijkheidshef fing' van 3 procent die de boeren moesten betien, daalt met een pro cent, waardoor de inkomens van de melkveehouders er 2,5 procent op vooruit kunnen gaan. Daarvan moet echter weer de voorgestelde verlaging van de monetaire compenserende be dragen (voor alleen de Nederlandse en Duitse melk- en graanboeren) worden afgetrokken. Andriessen waarschuwde dat met de ze verhoging geen trend voor de toe komst is ingezet. „Deze voorstellen moeten heel nadrukkelijk gezien wor den in de context van de maatregelen uit 1984". De geblakerde resten van jachten na de brand. BRIELLE (ANP) In Brielle heeft in de nacht van dinsdag op woens dag een felle brand gewoed op een jachtwerf aan de Rogges Meeuwes- zoonweg. Het vuur begon in een van de op het terrein van de werf geparkeerde caravans, greep snel om zich heen en sloeg tenslotte over naar een grote loods, waarin zich tientallen jachten bevinden. De schade loopt volgens een woord voerder van de rijkspolitie Dor drecht in de miljoenen. Behalve twee caravans werd één loods ge heel, en een andere voor de helft in de as gelegd. Over de oorzaak van de brand was woensdagmorgen nog niets bekend. GENEVE (DPA/RTR/ANP) - De bui tengewone vergadering van de Orga nisatie van Olie-Exporterende Lan den (OPEC) is woensdag geëindigd in een openlijke breuk tussen de dertien lidstaten. Na drie dagen vergaderen konden slechts negen landen zich vinden in een voorstel voor een nieuw prijzenstelsel dat neerkomt op een verlaging van het gemiddelde prijspeil voor ruwe olie met onge veer een dollar per vat. De vergadering was bijeengeroepen om tot overeenstemming te komen over een verkleining van het prijsver schil tussen de lichtste en de zwaarste oliesoorten. Volgens het voorstel dat uiteindelijk door een meerderheid is aanvaard gaat de prijs van de lichtste soorten omlaag van 30,50 dollar tot 28,90 dollar. De prijs van zware olie is gehandhaafd op 26,50 dollar. De OPEC zal voortaan geen basisprijs meer hanteren. Drie landen, Algerije, Libië en Iran, hebben tegen het voorstel gestemd en de kleine Afrikaanse olieproducent Gabon onthield zich van stemming. De tegenstemmers wilden de prijzen van de door hun geproduceerde lichte olie slechts verlagen als de zware soorten duurder zouden worden. Deskundigen geloven niet dat dat dit veel gevolgen zal hebben voor de olieprijzen. De koers van het Britse pond sterling heeft woensdag duidelijk weten te profiteren van de uitkomst van het OPEC-beraad: de Britse olieprijs hoeft niet omlaag. In Londen werd woensdag een slot- koers voor het pond sterling geno teerd van 1,1265 dollar tegen 1,1152 dollar op dinsdag. Het Nederlandse accountantskan toor Klynveld, Kraayenhof en Co (KKC) heeft van het dagelijks be stuur van de OPEC opdracht gekre gen om de naleving van de afspraken over produktie en prijzen te controle ren. De nieuwe prijsvoorstellen van de Commissie kosten de Europese Ge meenschap volgens Andriessen in het komende landbouwjaar 'relatief wei nig'. Hij rekent op een stijging van de garantiebedragen van totaal 353 mil joen gulden. In 1986 kan zelfs sprake zijn van een verlaging met 215 mil joen gulden, als de verlaging van de graanprijzen het gewenste effect heeft. Het totaal van de landbouwuitgaven Koning voelt voor hogere vrijstelling spaarrente MOSKOU (DPA) - Een hoge ambtenaar van het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag toege geven dat president en partij leider Konstantin Tsjernenko op het moment zijn taken niet vanuit het Kremlin uitoefent maar „in de buurt van Mos kou uitrust". Op de vraag of Tsjernenko bijkomt van de gevolgen van een ziekte en wanneer hij weer in het openbaar zal verschij nen, wilde de zegsman geen antwoord geven. In Moskou doen al geruime tijd geruchten de ronde dat Tsjernenko ern stig ziek is. Officieel doet men er het zwijgen toe. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Koning (financiën) is bereid te bezien of de fiscale vrijstelling voor spaar rente kan worden verhoogd van 700 naar duizend gulden. De staatssecre taris zei woensdagavond bij de voort zetting van de behandeling van de begroting van financiën dat bij de opstelling van de begroting voor vol gend jaar zal worden bekeken of er voor een dergelijke maatregel, die honderd miljoen kost, ruimte is. De regeringsfracties CDA en VVD had den om de verhoging in een motie gevraagd. Koning zei echter „aanzienlijke be zwaren" te hebben tegen het voorstel van de WD mensen met een eigen huis ook te laten profiteren van de vrijstelling naast de hypotheekrente aftrek die zij al genieten. Een dergelij ke maatregel zou nog eens honderd miljoen kosten. De staatssecretaris zegde het CDA toe zo snel mogelijk, maar uiterlijk binnen drie maanden, onderzoek te doen naar de gevolgen van de nieuwe tweeverdienerswet voor huishou dens waarvan de vrouw een beschei den inkomen heeft. Aan de hand van die studie zal worden bekeken of maatregelen nodig zijn. De PvdA'er Vermeend beschuldigde CDA-fractie- leider De Vries ervan „goedkoop poli tiek stuntwerk" te hebben bedreven door vorige week de indruk te heb ben gewekt dat zijn fractie nu al met voorstellen zou komen. Koning gaf de Kamer toe dat de loon- en inkomstenbelasting voor vereen voudiging vatbaar zijn. Hij verwierp echter de suggestie van PvdA en D'66 een speciale commissie een onderzoek te laten verrichten naar die vereen voudiging. Uitgangspunt voor een eventuele herziening van beide belas tingen zullen de voorstellen in de zogeheten Contourennota en interne studies van het ministerie van finan ciën zijn, aldus Koning. Hij zei dat een vereenvoudiging er in deze kabinets periode niet inzit en zal moeten wach ten totdat de financiële toestand wèer wat beter is. Minister Ruding zei niet uit te sluiten dat er dit jaar extra bezuinigingen nodig zijn of dat ombuigingen voor '86 zullen worden vervroegd. Er zal dit jaar voor e'e'n miljard gulden aan gaten vallen, waarvan 400 miljoen betrekking heeft op de rijksbegroting. Het gaat daarbij om incidentele te genvallers. Extra ombuigingen door de vertraging in de herziening van het stelsel van sociale zekerheid zijn niet nodig, zo herhaalde Ruding. Ruding zei dat de investeringen van de overheid alleen maar kunnen toe nemen als dit niet ten koste gaat van Staatssecretaris Koning het financieringstekort. CDA en WD hadden om meer overheidsinvesterin gen gevraagd. Volgens Ruding is die ruimte er alleen als er wordt bezui nigd op de consumptieve bestedingen of op de overdrachtsuitgaven (uitke ringen, subsidies) van de overheid. Ruding zei nog niets te kunnen zeg gen over de hoogte van de lastenver lichting voor het bedrijfsleven voor volgend jaar. De WD had daarom gevraagd. Voor dit jaar valt de ver lichting die het kabinet de werkgevers in de premiesfeer heeft gegeven waar schijnlijk iets lager uit dan de 1185 miljoen die was voorzien. Het kabinet is op verzoek van CDA en VVD bereid te bekijken of het het bedrijfsleven volgend jaar fiscaal tegemoet kan komen bij herkapitalisatie (dat is het gebruik van reserves voor de uitbre- ding van het aandelenkapitaal). CDA en WD drongen er in moties bij de regering öp aan te bezien of vol gend jaar ook de premie- en belasting druk voor de burger kan worden ver licht. Ruding zei ernaar te streven nog dit jaar de instelling van de Postbank te regelen. Als uiterste datum daarvoor noemde hij 1 januari '86. Korte-van Hemel Staatssecretaris Korte-van Hemel hanteert een éénmalige heroverweging bij de beoorde ling van de aanvragen voor een verblijfsvergunningOnge veer 600 illegale Surinamers mogen alsnog in Nederland blijven. PAGINA 3 Voor het CDA blijft de positie van minister Van Aardenne ter discussie tot en met het laatste RSV-debat. PAGINA 5 De regering geeft de voorkeur aan een internationale oplos sing voor de berging van kern afval, maar het onderzoek naar de mogelijkheden in Ne derland wordt voortgezet. PAGINA 5 Minister Smit-Kroes acht de aanleg van een Vaste Oever verbinding V/ester schelde fi nancieel niet haalbaar. PAGINA 15 De wielerploeg van Peter Post zet de aanval in over een breed front. Een uitgebreid programma voor zijn renners moet resulteren in een eerste klas selectie voor de Ronde van Frankrijk. i PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 9 Kunst en cultuur: 11 Provincie: 15, 17, 19 en 21 Sport: 23 De eenheid in de club van olie-producerende en- exporterende landen OPEC is kunstmatiger dan ooit ge worden. De buitengewone vergadering van de organisatie in Genève eindigde gisteren weliswaar met de beslissing om de richtprijs voor ruwe olie met één dollar per vat van 159 liter te verlagen, maar drie van de dertien aangesloten landen (Algerije, Libië en Iran) stemden te gen en een vierde (Gabon) onthield zich van stemming. Daarmee is een openlijke breuk ontstaan in het olie kartel, dat de laatste paar jaar toch al steeds meer moeite had om alle leden op één lijn te houden. Er is al tijden geen sprake meer van een (ook niet kunstmatig) olietekort. Als gevolg van de economische crisis en de da ling van de olieconsumptie in de wereld kreeg OPEC te maken met de wet van vraag en aanbod op de olie- markt. Een verschijnsel^dat de club van traditionele olieproducenten aan vankelijk beschouwde als iets. niet op zichzelf van toepassing. OPEC, aange voerd door vooral de Arabische lan den rondom de Perzische Golf, was gewend de olieprijzen vast te stellen zonder met wie dan ook rekening te houden. In 1973 (eerste energiecrisis) en de jaren daarna leidde dat tot geweldige prijsschokken. De westerse wereld was bijzonder afhankelijk van de mannen die de oliekranen bedien den in het Midden-Oosten. OPEC opereerde vanuit een duidelijke machtspositie. Sinds de jaren waarin voor de OPEC-landen olie en macht het zelfde betekenden is er veel veran derd. Toen de organisatie nog meer dan de helft van de wereldoliemarkt in handen had kon er volop met produktie en prijzen worden gemani puleerd. Klassiek uit die tijd zijn de sermoenen die de Saoedische oliemi nister sjeik Yamani zijn afnemers overal ter wereld voorhield dat de oliereserves in het Midden-Oosten niet onuitputtelijk zijn, dat er op korte termijn grote schaarste aan ruwe olie zou ontstaan, dat daarom de produktie moest worden beperkt en dat dus de prijzen stevig omhoog zouden moeten gaan. Niet eerder had het industriële westen, lang profite rend van goedkope olie, zo pijnlijk beseft dat het zich in feite volledig had 'verkocht' aan OPEC. Het recht streekse gevolg van de politiek die OPEC bedreef alsof ze het alleen voor het zeggen had, is geweest dat in de verbruikerslanden een sterke neiging is opgekomen om zich vrijer op te stellen tegenover dit soort van dicta ten. Wat vroeger niet mogelijk bleek (doodeenvoudig omdat de ruwe olie te goedkoop was) lukte toen, merkwaar dig genoeg dank zij de prijspolitiek van OPEC. Voor landen als Engeland en Noorwegen werd het interessant om Noordzee-olie te gaan winnen en rendabel af te zetten; voor een land als Mexico begon het de moeite te lonen de enorme, maar voordien te dure olievoorraden in exploitatie te nemen. Deze omslag op de wereldenergie markt heeft haar uitwerking op de positie van het ooit zo machtige OPEC-kartel niet gemist. Het 'ver- bond-van-dertien' begon last te krij gen van concurrentie. Een tot dan toe onbekende hindernis. En die concur rentie heeft binnen de organisatie de eenheid duchtig verstoord. OPEC- vergaderingen waren niet langer sy noniem met een bastion dat macht uitstraalde. Eerder begonnen ze te lijken op moeizame prestigeslagen, waarin ieder van de dertien aangeslo ten landen pogingen ondernam om er vooral zelf het best uit te springen. De produktiebeperkingen die OPEC haar deelnemers moest opleggen werden scherp voelbaar aan de inkomsten kant van de olielanden, waar men in korte tijd gewend was geraakt aan enorme opbrengsten. En dat leidde er weer toe dat het almaar moeilijker werd om tot sluitende prijsafspraken te komen. Bij een vorige gelegenheid al doken enkele landen onder het akkoord over een richtprijs. De OPEC-vergadering die gisteren in Ge nève eindigde heeft opnieuw aange toond dat de organisatie op de wereld oliemarkt veel aan invloed heeft ver loren. Op zichzelf is dat een gezonde zaak. Met een marktaandeel van even dertig procent op de wereldafzet aan ruwe olie heeft OPEC moeten erken nen dat ze zich in de toekomst meer aan anderen gelegen moet laten lig gen dan vroeger ooit het geval is geweest. De vergaderingen van OPEC zijn nog wel interessant voor de ener gievoorziening in de westerse wereld, maar lang niet meer zo bepalend als tien jaar terug. Inmiddels zijn veel meer landen dan de traditionele 'der tien' ook een soort van OPEC-landen geworden. Nederland met zijn aard gasvoorraden en zijn export op dit terrein niet uitgesloten. Zeker voor deze 'nieuwelingen' op de wereldener giemarkt is het van belang dat er een evenwichtige prijsvorming blijft be staan. De afgelopen tien jaar hebben aangetoond wat er allemaal kan mis gaan wanneer dat evenwicht in de verhoudingen zoek is. /vdM. iAdvertentie In café-rest. zowel gerookt, I als gepocheerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1