J jiPZC Auschwitz herdacht Reagan verwacht geen snel resultaat van wapenoverleg Staatssecretaris boos over tv-gesprek Sonja met ontsnapte harde crimineel PERES: EISEN NIET IN TE WILLIGEN vandaag PAUS HAALT UIT NAAR BEVRIJDINGSTHEOLOGIE Ruimteveer Tsjernenko treedt af Bebop Excuses Niet opportuun Varadi GESPREK 12 MAART IN GENEVE Goudvis Turn titel Britse pers: Onbestendig :28e jaargang no. 23 laandag 28 januari 1985 JERUZALEM (AFP/UPI/GPD) - De besprekingen die Israël en Libanon in Nakoera voerden, lijn afgebroken en zullen „waarschijnlijk niet meer worden hervat". Dat heeft premier Khimon Peres zondag aan het kabinet meegedeeld. Eerst regen, later opklaringen en mogelijk een bui. Later afnemende wind draaiend van zuid naar west. Maximum temperatuur van 6 gra den. Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie overadverteren01184-15144,heer v.d. Bulck. PROVINCIALE ZEEUW ODEWAARD (ANP) - De fruitoogst in de Betuwe komende zomer lijkt een ote ramp te worden. Als gevolg van de strenge winter is negentig procent an de fruitbomen kapot gevroren. Volgens de fruittelers in de Betuwe kan situatie niet slechter en kunnen de gevolgen van de winter alleen nog eevallen. olgens de voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO), G. lofs, zullen met name de prijzen van appels en peren de komende zomer tnhoog schieten. Daarnaast vreest hij dat als gevolg van de te verwachten r slechte oogst veel fruittelers hun bedrijf niet meer kunnen handhaven. De NFO is momenteel bezig de situatie onder de fruittelers in de Betuwe te inventariseren. Men hoopt dat het huidige weer een aantal weken aanhoudt omdat daardoor in ieder geval een deel van de oogst kan worden gered. De oorzaak van de verwachte rampoogst is een combinatie van de extreem lage temperaturen in de afgelopen weken (in Dodewaard werd 21 graden vorst gemeten) en het veel te warme najaar. De fruitbomen raakten daardoor van slag en namen te veel water op. Dat water bevroor tijdens de afgelopen winterweken. De oogst van de pruimen lijkt overigens beter te zijn dan die van de appels en peren, terwijl de morellenoogst er volgens de NFO goed uitziet. esprek tussen Israël n Libanon afgebroken 10 Iet afbreken van de besprekingen ussen Israël Libanon is volgens Peres e wijten aan de eisen die de Libanese delegatie in Nakoera heeft gesteld en lie onmogelijk kunnen worden inge- /illigd". )e Libanees-Israëlische besprekingen /erden gehouden onder auspiciën an de Verenigde Naties in het VN- ioofdkwartier in de Zuidlibanese laats Nakoera. De veertiende en aatste ronde vond afgelopen dinsdag laats. Aanvankelijk werd gesproken over iet sluiten van een veiligheidscver- enkomst voor het zuiden van Liba- lon. Een dergelijk akkoord moest de erugtrekking mogelijk maken van de sraëlische troepen uit Libanon, waar e sinds de zomer van 1982 verblijven, laar nadat Jeruzalem enige weken eleden eenzijdig besloot tot terug rekking, richtte het overleg zich op le mogelijkheid tot samenwerking bij Ie eerste fase van de terugtrekking, leze eerste fase, die inmiddels is ngegaan, betreft het gebied rond Si- Ion en moet voor 18 februari zijn oltooid. Door een vorm van coördi- ïatie hoopte men te voorkomen dat er ;evechten zouden uitbreken tussen de verschillende Libanese strijdgroe pen na de terugtocht van de eerste Israëliërs. Het overleg kwam echter in een impasse terecht doordat Libanon eiste dat Israël een gedetailleerd tijd schema zou overleggen inzake de vol ledige terugtrekkingsoperatie. De Is raëliërs weigerden gegevens beschik baar te stellen over de volgende twee fasen. Israël en Egypte hebben zondag voor het eerst in 21 maanden in een "posi tieve sfeer" onderhandeld en zijn overeengekomen "nieuwe denkbeel den" te ontvouwen ter oplossing van hun conflict over het strand van Taba. Volgens Israëlische kringen beëindig den de twee landen, met de Verenigde Staten als waarnemer, de openingszit- De Amerikaanse jazzdrummer Kenny Clarke, een van de pio niers van de bebop, is in Parijs op 71-jarige leeftijd overleden. (PAGINA 2) De Oostenrijkse kanselier heeft de joodse gemeenschap zijn excuses aangeboden voor de ontvangst van de oorlogs misdadiger Reder. (PAGINA 3) Gedeputeerde staten van Zee land achten het niet 'oppor tuun' nu al te reageren op het kabinetsbesluit om twee nieu we kerncentrales te bouwen. (PAGINA 5) De Hongaarse aanwinst van Feyenoord, Bela Varadi, scoorde zijn eerste twee doel punten voor de Rotterdamse club, die zaterdagmiddag in Kamperland oefende en met 15-0 won. (PAGINA 11) OSWIECIM (RTR/AP) - Voormalige gevange nen van het concentra tiekamp Auschwitz, on der wie enkele joden die de gruwelijke experi menten van kamparts Josef Mengele hebben overleefd, zijn dit week einde in Polen bijeenge komen ter herdenking van hun bevrijding door het Rode Leger, veertig jaar geleden, op 27 januari 1945. Een groep van 70 Poolse overlevenden trok zater dag in een stille proces sie opnieuw door de toe gangspoort van het kamp die nog altijd is voorzien van de woor den 'Arbeit macht frei'. De overlevenden legden bloemen bij de doden muur, op de binnen plaats van het celblok waar ter dood veroor deelden werden opgeslo ten. Op de binnenplaats werden bijna 20.000 mensen geëxecuteerd. Vervolgens gingen de overlevenden naar het drie kilometer buiten Auschwitz (nu Oswie- cim) gelegen vernieti gingskamp Birkenau om kransen te leggen bij het monument naast de resten van de enorme verbrandingsovens. Tussen 1940 en 1945 wer den in Birkenau vier miljoen mensen - in meerderheid joden - vermoord. De Sowjet-pers loofde dit weekeinde meer dan eens het verzet van Sowjet-gevangenen in het nazi-kamp en het Rode Leger dat het 40 jaar geleden bevrijdde, maar repte met geen woord over de joodse slachtoffers. Er werd slechts gesproken over 'slachtoffers'. In Tel Aviv kwamen ruim tweeduizend over levenden en nabestaan den van Auschwitz bij elkaar. Onder hen be vonden zich ook de Is raëlische premier Peres en de Oostenrijkse nazi jager Simon Wiesenthal. Ook in Amsterdam heb ben zondag enkele hon derden mensen de jaar lijkse herdenking, geor ganiseerd door het Ne derlands Auschwitz Co mité, bijgewoond. Ook minister Brinkman van WVC en burgemeester E. van Thijn van Am sterdam waren hierbij aanwezig. ting om nieuwe voorstellen te doen voor de legering van een multinatio nale vredesmacht in Taba. „De onder handelingen worden vandaag en mor gen voortgezet. Taba, een badplaats aan de Golf van Aqaba, is het meest omstreden onder de 15 stukken grond aan de grens die zijn overgebleven nadat Israël in april 1982 het schiereiland Sinai aan Egyp te had teruggegeven. Het strand valt nu onder toezicht van de Israëliërs. President Hosni Mubarak van Egyp te heeft de teruggave van Taba geëist als een van drie voorwaarden-vooraf voor het beter maken van de kille betrekkingen met Israël. Minister van onderwijs en arbeid in het Libanese kabinet, Selim Hoss, heeft zondag besloten af te zien van zijn aangekondigde aftreden. Dit heeft premier Karami zondag na een onderhoud met Ross gezegd. Hiermee zijn de politieke leiders er in geslaagd een kabinetscrisis te voorko men. Pogingen om Selim Hoss, een vooraanstaande soennitische moslim leider en de gematigste'politicus in de negen ministers tellende regering van nationale eenheid, te overreden zijn aftreden te voorkomen, slaagden zon dag tijdens topoverleg. Frits Schalij rechtsen Hein Vergeer: reden tot juichen. ESKILSTUNA In het ijskoude Eskïlstuna (gistermid dag daalde de temperatuur tot 25 graden onder nul) is de 23-jarige Hein Vergeer in de voetsporen van Ard Schenk getreden. Dertien jaar geleden eiste Schenk de Europese titel op door drie afstanden te winnen. De als een komeet omhoog geschoten Vergeer presteerde in het afgelopen weekeinde in de Zweedse plaats hetzelf de: hij won achtereenvolgens de 500 meter, de 5000 meter en de 1500 meter en werd daarmee Europees kampioen als opvolger van Hïlbert van der Duim, die zonder drie afstanden te winnen vorig jaar de titel wel veroverde. Het Nederlandse succes in Eskilstuna was overweldi gend, want Frits Schalij legde beslag op de tweede plaats en Hïlbert van der Duim werd vierde. Een val op de 500 meter schakelde Emiel Hopman uit voor een hoge klassering, maar door een uitstekende vijf kilo meter plaatste hij zich wel bij de laatste zestien. Meer over de Europese schaatskampioenschappen op pagina 9. WASHINGTON (RTR/DPA) - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gezegd dat de Amerikaans-Russsische onderhandelingen over wapenbeheer sing die op 12 maart in Genève hervat zullen worden, taai zullen zijn. Hij weigerde te voorspellen of er nog voor het einde van zijn tweede ambtster- mijn van vier jaar een overeenkomst zal worden gesloten. 0* „We zullen het zeker proberen maar ik zou het niet willen beperken tot vier jaar omdat ik weet hoe lang sommige onderhandelingen hebben geduurd", De president deed zijn herindeling in een rechtstreeks uitgezonden radio interview, kort nadat Moskou en Was hington gelijktijdig de datum en de plaats van de nieuwe gesprekken had den aangekondigd. Reagan toonde enig optimisme over een positieve uitkomst van het over leg, maar waarschuwde dat hij niet „euforisch" was. Hij zei bemoedigd te zijn door het feit dat Moskou, volgens zijn herinnering voor de eerste keer, openlijk heeft gezegd dat het het aantal wapens wil verminderen. Hij zei dat „alleen het feit al" dat Moskou een termijn en onderhande laars heeft genoemd, hem tot de ver onderstelling heeft geleid dat ook de Sowjet-Unie resultaten wil bereiken. De Russische afvaardiging bij de on derhandelingen in Genève staat, zoals verwacht, onder leiding van oudge diende onderhandelaar Viktor Kar- pov. Karpov, is een veteraan-onderhande laar. Hij vergezelde Sowjet-minister Gromyko (buitenlandse zaken) in Ge nève en vertegenwoordigde de Sow jet-Unie in de onderhandelingen De Amerikaans/Russische besprekin gen worden gevoerd in drie groepen: voor strategische kernwapens (lange- afstandswapens), kernwapens voor de middellange afstand (INF, in Europa) en ruimtewapens. Karpov vertegen woordigt ook, aldus radio-Moskou, „de Russische zijde in een van de groepen bij de besprekingen". De an dere Russische delegatieleden, en ver tegenwoordigers in de andere groe pen, zijn de ambassadeurs Yuli A. Kvitsinsky en Aleksej A. Obukhov. Wie welke groep zal bijwonen werd niet meegedeeld. De Amerikaanse de legatie staat onder leiding van de advocaat Max Kampeiman, die al eerder benoemd werd. Een overlevende laat het kampnummer zien dat in zijn arm getatoëerd is. Achter hem de muur waar vele gevangenen van Auschwitz geëxecuteerd loerden. CARACAS (UPI/ANP) - Paus Johan nes Paulus II heeft zaterdag de bis schoppen van Venezuela opgeroepen op te komen voor de mensenrechten CAPE CANAVERAL (AFP) - Het Amerikaanse ruimteveer Discovery is zondagavond om 22:23 uur onze tijd veilig geland op Cape Canaveral. De Discoverij was drie dagen in de ruimte en zou in die tijd een zeer geheime spionagesatelliet boven de Sowjet-Unie uitgezet hebben. Over de eerste militaire vlucht van het ruimteveer werd weinig of geen in formatie gegeven. De militaire mis sie was donderdagavond begonnen met een bemanning van vijf man. Zwemmer Patrick Braam kan een 'goudvis' worden. Zwem- trainers zijn van mening dat hij de Olympische Spelen in Seoel kan halen. (PAGINA 15) Doordat favoriete Sandra de Leuw verstek moest laten gaan, greep Jeannet Moerdijk van het Goese Volharding voor het eerst in haar loop baan de kring- en povinciale tumtitel. (PAGINA 16) Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16. AMSTERDAM (GPD) - Komend voorfaar zal de opgraving van het vroegere VOC-schip de 'Amsterdam' voor de kust van Hastings voortgezet worden. Het bestuur van de Stichting VOC-schip Amsterdam, heeft dit bekend gemaakt na een voorlopige rapportage over de proefopgraving van vorig jaar. Met de opgraving is spoed geeist, omdat duidelijk is geworden dat het schip op het punt staat langzaam uiteen te vallen. De Amsterdam liep in 1749 op haar eerste reis voor de kust van Hastings in een vliegende storm aan de grond en verdween binnen enkele dagen in het drijfzand. Dat drijfzand was er de oorzaak van dat het schip in lange tijd uitzonderlijk goede staat bleef vorig jaar werden proefopgravingen gedaan. Daaruit bleek dat van het schip en lading tweederde deel nog in goede staat verkeert. Alleen aan bovenbouw en bovendek hebben veel schade aangericht. en een meer rechtvaardige verdeling van de welvaart, maar ook vastbera den op te treden tegen de voorstan ders van de zogeheten bevrijdings theologie. De paus hield zijn gehoor voor, dat er mensen zijn die hun lerende opdracht van de kerk misbruiken. De paus hield zijn toespraak na in Venezuela welkom te zijn geheten door president Lusinchi, die vergezeld was van het voltallige Venezolaanse kabinet. Dui zenden mensen juichten de paus van buiten het om veiligheidsredenen her metisch afgesloten vliegveld toe. De paus kuste bij aankomst de Venezo laanse bodem en kreeg een eresaluut van 21 schoten. De paus blijft twee dagen in Venezue la tijdens een twaalfdaagse reis door latijns Amerika en het Caribische gebied. Hij zal nog Ecuador, Peru en Trinidad-Tobago aandoen. Reagan naar Bonn - De Ameri kaanse president Ronald Reagan zal in mei een officieel bezoek van „enke le dagen" aan de Bondsrepubliek brengen. Reagan kondigde dit zater dag aan in een radio-interview. Het bezoek zal aansluiten op de eco nomische topconferentie van de geïn dustrialiseerde landen, die van 2 tot 4 mei in Bonn wordt gehouden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG (GPD) - Politie en justi tie zijn boos op de VARA, die zater dagavond een interview met de ont snapte gevangene Stanley H. heeft uitgezonden. In het televisiepro gramma 'Sonja op zaterdag' werd een discussie met politie- en justitie- woordvoerders over de ontsnapping plotseling onderbroken voor een in terview met H. De VARA heeft met de uitzending van het vraaggesprek volgens staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) niet in strijd met de wet gehandeld. Maar de bewinds vrouw kwalificeerde de uitzending wel als 'heel erg' Stanley H., een berucht bankoverval ler, ontsnapte vorige week uit de Bijlmerbajes. Hij was wegens de 'zo veelste' gewapende overval tot vijf jaar celstraf veroordeeld. De Amster damse politie beschreef H. als een zware crimineel, die er niet voor terug deinst een vuurwapen te'gebruiken. In de media werd H. afgeschilderd als schietgevaarlijk. In het vraaggesprek zei H. zich ernstig bedreigd te voelen door de hetze, die de politie tegen hem voert. „Ik heb nog nooit een vuurwapen gebruikt om mee te schieten. Ik heb mijn eigen grenzen bepaald. Maar door deze het ze zou die grens overschreden kunnen worden. Ik ben verschrikkelijk bang, dat ik nu wel zal schieten", aldus H. Staatssecretaris Korte-van Hemel meent dat de VARA met het inter view schade heeft berokkend aan de slachtoffers van H. „Ik wens dit nie mand toe, zeker niet degenen die sidderen als ze zijn naam horen en niets durven zeggen uit angst voor (Slot zie pag. 3 kol. 4) LONDEN (AP) - De president van de Sowjet-Unie Konstan- tin Tsjernenko is zo ziek dat hij zal aftreden, hebben twee Britse kranten zondag ge meld. De Sowjet-leider zou niet meer te genezen zijn van zijn longklachten en hart kwaal. De Sunday Times meldde dat de 73-jarige Tsjernenko, die sinds 27 december niet meer in het openbaar is verschenen, de eerste Russische leider wordt die vrijwillig aftreedt, aldus onofficiële berichten. De Sunday Express schreef dat Tsjernenko "zo ziek is ge worden dat hij mogelijk tot aftreden wordt gedwongen, zo wordt in politieke kringen in Moskou gespeculeerd." Volgens de Sunday Times heeft het Politburo al een plan goedgekeurd waarin Tsjernen ko wordt opgevolgd door de 20 jaar jongere Michail Gorbats- jov, naar in brede kring wordt aangenomen de nummer twee in het Kremlin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1