DOLFINARIUM GERED M/EEK-UIT EEK- Lubbers: gevolgen wet tweeverdieners bekend iANSLA G A CTION DIRECTE MAATREGEL BLIJFT GEHANDHAAFD Problemen Invloed Naakt Evacuatie Vorst VVD STEUNT WIJZIGINGEN i kiM^u De principiële kanten van een herbenoeming Veel wind !28e jaargang no. 22 [aterdag 26 januari 1985 Westhavendijk150.Goes. lel.01100-204^0 PARIJS (AFP/UPI/ANP) - Een hoge functionaris van het Franse ministerie van defensie, Kene Audran, is vrijdagavond voor zijn woning in een westelijke voorstad van Parijs doodgescho ten. Dat heeft het ministerie van defensie meegedeeld. Audran was plaatsvervangend directeur internationale zaken van het ministerie en onder meer belast met wapenleverings contracten. Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 Paspoort duurder Diesel goedkoper Veel bewolking. Vancohtend regen. Vanmiddag opklaringen en kans op een bui met natte sneeuw. Matige wind, geleidelijk toenemend, vrij krachtig tot hard. PROVINCIAL {ARDERWIJK (ANP) - Voorzitter Eibrink van de Zwolse voetbalclub PEC, eeft vrijdag het Dolfinarium in Harderwijk gekocht. Volgens niet bevestigde \erichten is met de aankoop van het Dolfinarium een bedrag van rond de 2,5 niljoen gulden gemoeid. )e overname van het Dolfinarium door Eibrink komt volgens de heer J.C. trijkers, voorzitter van het bestuur van de Stichting Zeedierenpark, op het laatste nippertje. Volgens hem was het Dolfinarium anders failliet gegaan. De salarissen van het personeel konden niet langer betaald worden. Door een onmiddelijke kredietverlening van een half miljoen gulden door de nieuwe eigenaar zijn de directe vorderingen op het Dolfinarium weer opgeheven. „De dieren kunnen weer gevoerd worden, de salarissen weer betaald en er kunnen vier jonge dolfijnen, die al besteld waren worden aangekocht"aldus Strijkers. Topman van Franse defensie vermoord Vijftien minuten na de aanslag heeft de extreemlinkse guerrillagroepering .Action Directe" zich in telefoontjes aan het Franse persbureau AFP en het dagblad „Liberation" voor de aan slag verantwoordelijk gesteld. De anonieme beller zei: „Action Directe stelt zich verantwoordelijk voor de aanslag op René Audran". Hij veegde daar aan toe: „Ondertekend comman do Elisabeth von Dick, lid van de Rote Armee Fraktion (RAF) die in 1978 in Neurenberg geëxecuteerd is", door de Westduitse politie gedood. Elisabeth von Dick werd in mei 1978 De 56-jarige Audran, een burger, werd in een appartement in Neurenberg volgens de politie door zes kogels De technische hogescholen dreigen in de problemen te komen: het bedrijfsleven lokt talentvolle onderzoekers weg. (PAGINA 2) President Botha belooft de Zuidafrikaanse zwarte meer politieke invloed: bisschop Tu tu heeft de uitspraak als 'non sens' bestempeld. (PAGINA 3) De afdeling Walcheren van het CDA vindt dat ook de naaktre- creanten aan hun trekken moeten kunnen komen. (PAGINA 9) De mogelijke evacuatie van een deel van de Vlissingse binnenstad bij een zoekactie naar een vliegtuigbom zorgt voor onrust. (PAGINA 9) De strenge vorst bedreigt het Europees kampioenschap schaatsen voor heren. (PAGINA 15) Hoe geniaal is het genie? Of: hoe ontwikkelde zich de muzi kale strijd tussen de Grote Drie: Bach, Handel en Scar latti; Iosselani, de Russische filmer op het Rotterdamse Fes tival; letters letteren: nieuw werk van Martin Koomen; het Scheveningse Kurhaus, we reldpodium voor artiesten en theedrinkers, viert het eeuw feest; radio- en tv-program- ma's voor het weekeinde. PAGINA 17, 18, 19, 21 en 23 Zeeland helpt Nepal: directe actie voor het onderwijs in een ontwikkelingsland; een stormpje rond de handbalman Henk Nelisse; voetballer Chris Riemens bezorgt weer post; de Stille Krachten der Natuur: hoe slecht (of goedwas de koudegolf voor wat leeft, groeit en altijd weer boeit?; Schillebeeckx, een theoloog voor mensen; loodvrije benzi ne, een stap naar de toekomst. PAGINA 25, 26, 27 en 29 AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft in samenwerking met de Postale recher che een einde gemaakt aan een miljoenenzwen- del met bank- en giro cheques. Bij invallen de afgelopen dagen in vijf woningen in Amster dam, Hoorn en Purme- rend zijn veertien arres taties verricht. Meer aanhoudingen volgen. De politie kwam de zwendel op het spoor toen een rechercheur een zaak te behandelen kreeg waarbij een van de verdachten stereo apparatuur wilde beta len met een valse cheque en pasje. Al snel bleek dat het om een veel gro tere zaak ging. De zwendel begon al bij de PTT, aldus de politie. Voor rekeninghouders bestemde pasjes en setjes van 25 cheques werden achterover ge drukt door medewer kers bij de postbehande- ling. Die verkochten setjes en pasjes door aan professionele ver valsers. Dat vervalsen gebeurde volgens de politie „op grote schaal en nauw keurig". Men beschikte over blanco pasjes die door middel van een ge stolen machine werden voorzien van namen en nummers op de gestolen cheques. De vervalsers hielden zich ook bezig met valse legitimatiebewijzen zo als rijbewijzen en pas poorten. Zij hadden ook blanco kentekenbewij zen. De meest verkochte 'eindprodukten' waren echter complete setjes met cheques en pasje. Verslaafden waren vol gens de politie belangrij ke afnemers. Een van de verdachten, de 24-jarige 'inwisse- laar' R.P, verklaarde voor miljoenen guldens te hebben geïnd bij ban ken en giro-instellingen. geraakt toen hij van zijn werk op weg was naar huis en uit zijn auto stapte in La Celle Saint-Cloud, een westelij ke voorstad van Parijs. Er waren geen getuigen van de aanslag. Volgens een eerste onderzoek moet hij onmiddel lijk zijn overleden. Ook België houdt ernstig rekening met de. mogelijkheid dat terroristen een aanslag in dit land voorbereiden. Dit verklaarde vrijdag minister No- thomb van binnenlandse zaken na 'afloop van het wekelijkse kabinets beraad. Waarnemers in de Belgische hoofd stad hebben gesignaleerd dat de be waking bij enkele ambassades is ver sterkt, met name bij die van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot Brittannië en Irak. In de nacht van donderdag op vrijdag is in West-Duitsland een bomaanslag gepleegd op een hoogspanningsmast bij een kerncentrale ten oosten van Hamburg. Doordat de hoogspanningsmast om viel en andere masten beschadigde kwam de stroomproduktie van de centrale voor onbepaalde tijd stil te liggen. Onderzoek heeft geen aanwijzigingen gegeven dat de daders gezocht moe ten worden in kringen van de Rote Armee Fraction (RAF), die al een serie aanslagen heeft gepleegd sinds een aantal RAF-leden in hongersta king is. Sommige politiebronnen zochten de verantwoordelijken voor de aanslag in kringen van de anti- kemenergiebeweging. Deze zou ook vorig jaar lichte schade bij de fabriek nabij Hamburg aangericht hebben. BELGRADO (AP) - Een ongeluk met een Joegoslavische personentrein bij de berg Zlatibor, 130 km ten zuidwesten van Belgrado, heeft vrijdagochtend aan minstens acht mensen het leven gekost. Drieëndertig inzittenden raakten gewond, aldus het persbureau Tan- jug. De slachtoffers zijn, naar wordt aangenomen, allen Joegoslaven. Het ongeluk gebeurde toen de trein, die op weg was naar Bar aan de Adriatische kust overieen op de rails geschoven hoop aarde reed en ontspoorde. De aardverschuiving was waarschijnlijk het gevolg van regen. V. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer was vorig jaar al de hoogte van de v effecten die de nieuwe belastingwet voor tweeverdieners kon hebben, ook voor gezinnen waar een laag tweede inkomen binnenkomt. Minister president Lubbers reageerde hiermee vrijdag na de ministerraad op de uitlatingen van CDA-fractieleider De Vries, die zei dat het CDA was verrast door de uitwerking van de wet. Politiemensen bij de gevelde hoogspanningsmast op zoek naar sporen. Volgens De Vries houden veel vrou wen op met werken omdat zij vrezen (vooral als zij slechts vijf tot tiendui zend gulden bijverdienen) dat hun gezin fors moet inleveren. Dat is vol gens het kamerlid tegen de afspraken die vorig jaar met het kabinet zijn gemaakt. De WD steunt na enige aarzeling de gedachte dat deze groep tegemoet gekomen moet worden. De liberalen zijn van mening dat „de hele tweeverdieners-operatie nooit door de WD gewenst is, maar een verlangen was van het CDA. Nu ook het CDA de nadelen van de wet tweeverdieners erkent, kunnen de pijnpunten alsnog worden weggeno men", verklaarde WD-woordvoerder De Grave vrijdag. Staatssecretaris Koning van finan ciën heeft vorig jaar al toegezegd eventuele problemen met de tweever- dienerswet in de gaten te houden en in het voorjaar aan het parlement mee te zullen delen. Het kabinet heeft vrijdag besloten deze studie versneld te voltooien, zo verklaarde de premier vrijdag. Het valt verder nog maar af te wach ten of de mensen er echt op achteruit zullen gaan, aldus Lubbers. Ook Koning zei dat het CDA de regering ten onrechte ervan beschul digt „aan verkeerde voorlichting" te hebben gedaan. De WD-bewindsman maakte hij een scherp verwijt aan bijvoorbeeld orga nisaties van de gezinszorg, die veel van hun werknemers volgens Koning onnodig ongerust hebben gemaakt. Gisteren werd bekend dat tussen de 150 en 200 medewerksters van een schoonmaakbedrijf in Almelo de ge volgen van de tweeverdienerswet als reden opgegeven hebben om uiterlijk in februari hun werk massaal te beëindigen. ROME (UPI AFP DPA) - Paus Johannes Paulus II heeft vrijdag een buitengewone bisschoppensynode aangekondigd over de hervormingen van het Tweede Vaticaanse Concilie. De paus deed de verrassende aankondiging aan het eind van een mis in de kathedraal van St. Paulus in Rome precies 26 jaar, nadat paus Johannes XXIII het historische concilie had bijeengeroepen. De buitengewone bisschoppensynode zal plaatsvinden van 25 november tot 8 december van dit jaar, de twintigste verjaardag van het Tweede Vaticaanse Concilie. De synode heeft onder meer tot doel de besluiten van het concilie „verder te verdiepen en ze toe te passen in het leven van de kerk, ook in het licht van nieuwe eisen", aldus de paus. Voorts kan de synode volgens de paus de in bepaald opzicht buitengewone sfeer" van twintig jaar gelden doen herleven „door te delen in het lijden, de vreugde, de strijd en de verwachtingen van de kerk in de verschillende delen van de wereld". De paus onderstreepte dat hij een bijzonder belang hecht aan het initiatief. Hij zei dat Vaticanum II altijd het richtpunt is geweest van zijn pausschap en dit altijd zal blijven. De paus zei dat de patriarchen en aartsbisschoppen van de oosterse kerken en de voorzitters van alle bisschoppenconferenties van de vijf continenten de synode zullen bijwonen. DEN HAAG (ANP) - De pas poorten en toeristenkaarten worden 2,50 gulden duurder. De rijksleges bedraagt nu 42,50 gulden. Dit is vrijdag bekend geworden na het over leg van de ministerraad. De rijksleges op paspoorten voor kinderen tot 16 jaar is al enige tijd met de helft verlaagd naar 21,25 gulden. De tarieven voor toeristenkaarten voor minder jarigen zijn dit jaar gelijk ge bleven. WKÊÊÊÊÊÊÊÊttÊÊÊÊÊÊKIÊÊÊItÊÊKÊmI Brinkman verlaagt omroepboetes (Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Brinkman van WVC heeft de boetes voor de omroepen TROS, AVRO, VOO, VA RA, KRO en NOS wegens overtreding van de reclameregels, met een kwart verlaagd. In totaal gaat het nu om een bedrag van 1,7 miljoen gulden. Eerder had de bewindsman een tota le boete geëist van 2,3 miljoen gul den. Het besluit betreft de definitieve vaststelling van de boetes voor over treding van de reclameregels in de periode 15 november tot 1 december '84. De omroepen moeten nu de volgende boetes gaan betalen: AVRO 22.000 (voor reclame in Televizier), KRO 495.000 (reclame in 1-2-3-shows en Studio Vrij), NOS 67.500 (reclame in Teleac), TROS ƒ562.500 (reclame in Aktua), VARA ƒ45.000 (reclame in Buchs Boeken en Bij Koos) en Veroni ca 585.000 (reclame in Indoor Motor gala en Tineke). Deze bedragen zal de minister nog niet onmiddellijk inhou den op de vergoeding aan de omroe pen. Hij wil eerst de uitslag van het hoger beroep afwachten, dat de om roepen tegen het besluit hebben aan getekend. De minister heeft de boetebedragen verminderd, omdat hij de indruk heeft dat de betrokken omroepen streven naar een verbetering van de situatie met betrekking tot de reclame en het de eerste keer is dat er boetes worden opgelegd, zo schrijft hij in een toelich ting. „Er is in de maanden december en januari duidelijk minder reclame gemaakt, nog altijd niet ideaal, maar het is beter geworden". De korting op de boetes is eenmalig en de brief van oktober, waarin de omroepen op de hoogte werden ge steld van het systeem van boetevast stelling, blijft gehandhaafd, aldus Brinkman. De bewindsman heeft zich niet gevoe lig getoond voor de argumenten die in het verweerschrift van de omroepen op 10 januari naar voren zijn ge bracht, want niet een van de beboete programma's is van het lijstje afge voerd. Brinkman heeft de voorzitters van de zes omroepen dinsdag uitgenodigd voor een gesprek, waarin zal worden ingegaan op de suggesties vanuit de omroep voor een afkoelingsperiode. „We moeten in ieder geval uit die sfeer van hetze zien te komen", aldus de bewindsman gisteravond, „daar heeft niemand belang bij". TROS, AVRO en Veronica toonden zich gisteravond 'verbijsterd' over de beslissing van de minister en hebben aangekondigd in hoger beroep te gaan bij de Raad van State. De VARA vindt het in de eerste plaats belang rijk dat Brinkman zich niet houdt aan onmiddellijke inning van de boete. Binnen de KRO zal eerst overleg worden gevoerd over het besluit. De NOS noemde het opvallend dat de minister niet inhoudelijk is ingegaan op de argumenten in de verweer schriften van de omroepen. TTet vervolgverhaal Aar- .Lidenburg leverde deze week een opmerkelijk be richt op. De burgemeesters in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in augustus en september van het vorig jaar in briefwisseling getreden met minister Rietkerk van binnen landse zaken om hun ongerustheid te uiten over de procedureel-principiële kanten rond herbenoeming van bur gemeesters. Het voorbeeld vonden zij in eigen streek: Aardenburg, waar de gemoederen hoog zijn opgelaaid over de eventuele herbenoeming van bur gemeester W. L. A. Lockefeer. Voor zover we hebben begrepen uit de uitgelekte, maar niet officieel bekend gemaakte brieven van zowel de Kring van burgemeesters als van de be windsman, nemen de eerste burgers van de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen geen standpunt in de 'af faire-Aardenburg' in. Het zou, wat hun betreft, even goed om een ge meente op de Veluwe, in Friesland of waar ook in Nederland kunnen gaan. In feite gaat het om een uiterst princi piële zaak, die voor de burgemeesters actueel werd toen zij uit de dagbladen vernamen dat Aardenburgse raads- en steunfractieleden op uitnodiging bij minister Rietkerk waren geweest om over de herbenoeming van burge meester Lockefeer te praten. Dat laat ste deed de Zeeuws-Vlaamse burge meesters in actie komen, want als de verhalen van de Aardenburgers juist zijn, handelt de minister in strijd met zijn eigen richtlijnen. De herbenoemingsprocedure van burgemeesters wijkt op wezenlij ke punten af van wat bij een benoe ming gebruikelijk is. Bij een herbe noeming geen raadpleging van de gemeenteraad, zoals dat wel het geval is als een nieuwe burgemeester moet worden benoemd. Eind van de jaren zeventig, begin van de jaren tachtig hebben de burgemeesters in Neder land via hun organisaties langdurig overleg gepleegd met de verschillende ministers van binnenlandse zaken over wat wèl en wat niet kan bij een herbenoeming. De overweging de ge meenteraad niet te raadplegen, steunt op de opvatting, dat een burge meester optimaal moet kunnen blij ven functioneren. Als hij voor een herbenoeming afhankelijk zou zijn van de gemeenteraad, zou hij het laatste jaar of anderhalf jaar van zijn ambtstermijn de gemeenteraad naar de mond kunnen praten. Een burge meester die afhankelijk is van de raad is niet voorstelbaar. Tweede overwe ging is dat in Nederland nog altijd sprake is van een benoemde functio naris. In tegenstelling tot enkele ons omringende landen kent Nederland niet het fenomeen van de gekozen burgemeester. De mogelijkheid een herbenoeming te torpederen, zou op termijn de weg openen voor zo'n geko zen functionaris. En daarmee zou het gehele, zo zorgvuldig opgebouwde systeem, een hol bouwwerk blijken te zijn. Aan de zekerheden die de huidige rechtspositieregeling de burgemees ter biedt mag dan ook niet worden getornd. Een minister, die zich daar aan schuldig maakt, moet worden teruggefloten. De stap van de Zeeuws- Vlaamse burgemeesters is misschien wat ongewoon, maar zij hebben er het volste recht toe. Een minister herinne ren aan afspraken kan nooit kwaad. Zij beschuldigen de minister niet; zij wijzen slechts op de bestaande afspra ken. Overigens staat de gemeenteraad niet geheel machteloos aan de kant als de herbenoeming van de burgemeester aan de orde komt. De raad of een fractie uit de raad kan zelf initiatieven nemen, zoals bijvoorbeeld is gebeurd bij de herbenoeming van burgemeester Schols van Den Haag. De Partij van de Arbeid in die stad zag het niet meer zitten met deze overheidsfunctionaris, hetgeen de mi nister ondubbelzinnig duidelijk werd gemaakt. Voor Schols waren er geen gevolgen: hij werd herbenoemd. Hoe het in Aardenburg zal aflopen is nog steeds de vraag. Het is niet ongebrui kelijk dat een herbenoeming lang op zich laat wachten. Er zijn gevallen bekend van burgemeesters, die veer tien dagen voor afloop van him zitten de termijn te horen kregen dat zij voor een nieuwe ambtsperiode waren her benoemd. Uit een oogpunt van zorg vuldig bestuur kan de minister nau welijks worden verweten dat hij tijd nodig heeft om tot een besluit te komen over Aardenburg. Voor zover we begrepen hebben ligt het probleem niet (meer) in Middelburg, maar in Den Haag. Tot nu toe heeft minister Rietkerk niets van zich laten horen. De tijd begint te dringen. Het Haagse zwijgen is niet bevorderlijk voor de rust in Aardenburg. Als de minister nu nog niet voldoende over de proble men in Aardenburg afweet en in het bijzonder over de rol van de burge meester daarin, dan kan hij nooit een beslissing nemen. De zorgvuldigheid vereist óók dat de minister snel de knoop doorhakt. Met uitstel en wach ten is niemand gebaat. Dim ROTTERDAM (ANP) - Diesel- en huisbrandolie worden vandaag, zater dag 2 cent per liter goedkoper. Aan de zelftankpomp moet dan voor een liter dieselolie gemiddeld 128,8 cent wor den betaald. De prijzen van gasolie en huisbrandolie varieren dan van 101,6 tot 102,5 cent per liter. De prijsveran- deringen zijn het gevolg van de ont wikkelingen op de internationale pro- duktenmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1