Paroèjiies bij pausbezoek naar Den Bosch Onder: zoek naar vlieg tuigbom inde lissingse binne nstad Kabelnet op Tholen tot nu toe een mislukking Zeeu ws-Vlaamse burgemeesters bezorgd o verprocedure herbenoeming Lockef eer PSD-STAKING VOOR HAAGS GERECHTSHOF Geen werk voor hele groep ziekenverzorgsters Der Boede PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EVACUATIE BIJ ZOEKACTIE NODIG Toeters Onschadelijk DEELS DOOR GODSDIENSTIG KLIMAAT Niet staken PAGINA 9 DEN HAAG - Overheidswerknemers die in staking gaan moeten zeer zorgvuldig de gevolgen van hun acties afzetten tegen de belangen die daarmee zijn gediend. Het stakingsrecht van de ambtenaren wordt hierdoor geenszins tot een illusie gemaakt. Dat blijkt wel uit de ruimte die de rechter in bepaalde gevallen voor acties blijkt te willen toestaan. De tweedaagse stakingsacties bij de Zeeuwse veerdiensten in november 1983 gingen echter te ver: de schade die daarmee werd toegebracht aan derden, doordat een heel landsdeel - Zeeuwsch- Vlaanderen - van de rest van Nederland werd geisoleerd, was onevenredig groot in vergelijking met de belangen van de stakers. Talenkennis r ZEELAND VRIJDAG 25 JANUARI 1985 BREDA/DEN BOSCH (GPD) - De parochies in de bisdommen Breda en Den Bosch zullen als het aan de Bossche Commissie Pausbezoek ligt, worden uitgenodigd op 11 mei twee afgevaardigden te sturen naar de kathedraal van gen Bosch. De paus zal daar op de eerste dag van zijn bezoek aan Nederland voorgaan in een plechtige eucharistieviering. De eerste dag van het pausbe zoek is de zogenaamde Brabantdag, speciaal bestemd voor de bisdommen Breda en Den Bosch. Volgens secretaris F. Leijgraaf van het bisdom Breda is de organisatie van deze Brabantdag nog niet geheel rond. Zeker is, dat het Bossche idee om de parochies te laten vertegenwoordigen volledig door Breda wordt gevolgd. In de St. Jan zal de paus waarschijnlijk het nieuwe liturgische centrum inzegenen. Dit is vorige week gereed gekomen door plaatsing van reliëfwerk van de Oosterhoutse kunstenaar Niels Steenbergen op de omranding van de altaarvloer. Hiermee is de restauratie van de St.Jan, waaraan bijna honderd jaar is gewerkt, voltooid. Stakende ambtenaren moeten acties zorgvuldig afwegen (Van onze Haagse redacteur) Dit zei donderdag mr J. J. van der Weel namens de provincie tijdens de behandeling van het hoger beroep bij het Haagse Gerechtshof dat de amb tenarenbond Abva/Kabo aantekende tegen een uitspraak van de president van de rechtbank in Middelburg, waarmee veertien maanden geleden een einde kwam aan de acties bij de Zeeuwse veren. De president stelde toen, dat de maat schappelijke ontregeling, die het ge volg is van acties, zoals die bij de veren, de overheidswerknemers ver plicht tot een extra zorgvuldige afwe ging tussen de belangen en de gevol gen van de acties. Mr R. Metselaar vond gisteren na mens de Abva/Kabo, dat uit de uit spraak van de president voortvloeit, dat ambtenaren nooit tot een serieu ze, professionele staking kunnen overgaan, doch slechts „met vlag getjes, toeters, pamfletten en optoch ten" aan hun onvrede uiting kunnen geven, en dat kan volgens hem niet de bedoeling zijn. „Het recht op col lectieve actie voor ambtenaren moet wel degelijk ook 'body' hebben", zei hij. Van der Weel bestreed deze opvatting en wees erop, dat door de noodzakelij ke zorgvuldige afweging de Abva/ Kabo niet „wordt veroordeeld tot louter demonstratieve acties" en dat er een soort middenweg mogelijk moet zijn. De raadsman, die voorop stelde, dat beide partijen het eens zijn over de - principiële - mogelijkheid van ambtenarenstakingen, achtte „binnen bepaalde marges" 'leuke' dingen voor de bonden wel degelijk mogelijk en voegde daaraan toe dat het stakingsrecht hierdoor zeker niet 'illusoir' wordt, zoals Metselaar be weerde. Het uitgangspunt voor de provincie blijft, dat het stakingsrecht onder bepaalde omstandigheden overeind blijft, maar de vraag is: hoe wordt er van dat recht gebruik gemaakt?, al dus Van der Weel. De stakingen bij de Zeeuwse veren braken destijds uit als protestmiddel tegen de voorgenomen salariskorting van 3,5 procent voor de ambtenaren per 1 januari 1984. Bij kort geding vroeg de provincie een verbod van deze staking, dat bij vonnis van de president van de rechtbank in Middel burg op 19 november 1983 werd ver kregen. Mr Metselaar zei gisteren dat de Ab va/Kabo vooral ook moeite heeft met het feit dat de president in zijn vonnis, dat een einde aan de tweedaagse staking maakte, de belangen van der den bijna een doorslaggevende bete kenis heeft gegeven. Daarbij is te weinig rekening gehouden met het zogenaamde evenredigheidscrite rium, aldus de raadsman. Immers, de president stelt, dat er sowieso zo min mogelijk schade moet worden toege bracht aan derden, terwijl het evenre digheidscriterium met zich mee brengt, dat de schadelijke gevolgen KOUDEKERKE - Zes tien van de achttien zie kenverzorgsters in op leiding bij het ver pleegtehuis Der Boede in Koudekerke hebben donderdag te horen ge kregen dat er voor hen hij het beëindigen van hun cursus eind mei geen vaste aanstelling bij het tehuis zal vol gen. De ziekenverzorg sters sluiten voor de duur van de tweejari ge interne) opleiding een contract af met de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ). Twee van de achttien hadden een an dersoortig contract en zullen op grond daar van eind mei niet wor den ontslagen. Dit bevestigde directeur drs U. J. M. Overmars van Der Boede gister avond desgevraagd. De heer Overmars was van mening dat het de eerste keer is, dat aan bijna de hele groep mensen die de opleiding volgen geen vaste aanstelling in het vooruitzicht kan worden gesteld, iets dat hij ernstig betreurt. „Maar", zo zei hij, „wij vonden het juister om de mensen nu al op de hoogte te brengen van het feit dat er voor hen geen dienstverband voor onbepaalde tijd zal volgen na hun oplei ding". Overigens wees de directeur op de moge lijkheid dat er door va catures toch aanstel lingsmogelijkheden zul len zijn, maar wilde daarover niet specule ren. Ook over de moge lijkheden voor de ko mende groep die de op leiding zal gaan volgen wilde hij geen veronder stellingen uiten. „We zullen de gevolgen van de teruggang in de fi nanciële mogelijkheden moeten afwachten". Overigens vertelde de heer Overmans „uit de Randstad berichten te hebben gehoord dat daar een situatie begint te ontstaan waarin een tekort aan gegadigden voor de opleidingen te zien is". van de acties „niet nodeloos groter zijn gemaakt dan voor het doel van de actie vereist was", aldus Metselaar. Van der Weel deed gisteren geen uitspraak over het door Abva/Kabo genoemde zware belang dat gediend was met de staking - „dit is in wezen een 'politiek' oordeel dat de provincie in het kader van deze procedure niet hoeft te geven" - maar benadrukte wél, dat de door Abva/Kabo aan vori ge rechterlijke uitspraken ontleende stelling dat schade aan derden niet voor een afweging bij een staking in aanmerking komt „volledig achter haald" lijkt. Er kan niet over worden getwist, dat de acties van de PSD-werkersdestijds Zeeuwsch-Vlaanderen volledig heb ben geisoleerd, omdat de veerdien sten de enige verkeersverbinding over Nederlands gebied tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van Nederland vormen. „De mensen in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben recht op normale verbindingen met de rest van Neder land", aldus Van der Weel, die er voorts op wees, dat de actie van onbepaalde duur zou zijn. Metselaar bestreed dit gisteren. „De actie was niet gepland voor de lange duur" vond hij, doch slechts bedoeld „om zo snel mogelijk te winnen". De om schrijving 'voor onbepaalde tijd' hield volgens hem in: totdat de werkgever zich voegt naar onze wensen". Tenslotte wees Van der Weel erop, dat de acties een aanvang namen, toen de onderhandelingen over de ambtenarensalarissen nog gaande waren, hetgeen volgens hem oneven redig was. Echter: Ook als de stakin gen waren begonnen nadat de onder handelingen waren gestaakt was er volgens de provincie sprake geweest van een onevenredige actie. Toen de stakingen begonnen was de Abva/Kabo al lang tot de slotsomge- komen, dat de werkgever - de minis ter - de werknemersverlangens blééf afwijzen, aldus Metselaar. Uitspraak op 7 maart. Tijdens de staking van het veerdienstpersoneel in november 1983 mochten alleen voetgangers en fietsers met de pont mee. Dat deden dan ook velen, die beslist naar de overkant moesten. De vliegtuigbom moet zich volgens foto's uit de tweede wereldoorlog en de verhalen van overlevenden in het midden van de Vlamingstraat bevinden, ter hoogte van de voorste auto. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen stelt een nader onderzoek in naar een vliegtuigbom uit de tweede wereldoorlog, die zich diep onder het wegdek van de Vlamingstraat moet bevinden. Het college van b en w beslist volgende week over een eventuele zoekactie, waarvoor een groot deel van de binnenstad zou moeten worden ontruimd. De bom moet waarschijnlijk worden opgegraven in verband met komende heiwerk zaamheden in de omgeving voor de bouw van nieuwe woningen. De gemeente Vlissingen is door kapper J. S. van Broekhuizen uit het Groenewoud op de hoogte ge steld van de bom, die volgens hem in oktober 1941 is gevallen. Dezelfde nacht zou ook een blindganger te recht zijn gekomen in de tuin van het pand Groenewoud 48. De heer M. Meulmeester, die in het aangren zende huis woont, heeft uit voorzorg deze bom ook bij de gemeente aan gemeld. De bewoonster van het pand is namelijk zelf op vakantie en ook in het Groenewoud wordt een renovatieproject uitgevoerd. De gemeente Vlissingen heeft de beschikking over kaarten, waarop de bominslagen tijdens de tweede wereldoorlog staan aangegeven en rapporten van de luchtbescher mingsdienst. Daaruit blijkt dat op 25 oktober 1940 in de Vlamingstraat een bom viel. Op 27 oktober is in overleg met de Duitse bezetters onderzocht of de blindganger kon worden verwijderd. Een dag later werd om 13.00 uur geprobeerd de bom met een springlading tot ont ploffing te brengen. De springlading explodeerde, waardoor de gevels van omliggende panden en de riole ring werden beschadigd. De bom zakte echter alleen een meter dieper weg in het zand. Een ploeg vrijwilli gers heeft nog geprobeerd de bom uit te graven, maar is gestopt op een diepte van 1,50 meter, toen men nog niets had gevonden. De heer L. Klijberg uit de Vlamings traat kan zich de nacht waarin de bom viel nog goed herinneren, al weet hij niet meer precies wanneer dat is gebeurd. Momenteel maakt hij zich geen zorgen over eventueel gevaar. „Toen de PZC in de Vla mingstraat bouwde voor de pers (ongeveer dertig jaar geleden, red.) zijn er ook veel trillingen geweest. Mijn gevel is daardoor gescheurd, maar de bom is toen niet ontploft", vertelt hij desgevraagd. Kapper Van Broekhuizen kan zich de bom nog goed herinneren, even als de pogingen om het gevaarte onschadelijk te maken. „Hij lag midden in de straat. Later hebben ze er beton over gestort", zegt hij. Uit de rapporten van de luchtbe schermingsdienst blijkt, dat mili taire deskundigen indertijd de bom tot een onschadelijk projectiel heb ben verklaard. De vraag is nu in hoeverre dat nu ook nog het geval is. Volgens de duik- en demonteer- ploeg van de koninklijke marine in Vlissingen kan wel degelijk gevaar ontstaan wanneer de aannemer met het heiwerk begint, dat niet meer lang op zich laat wachten. Daarom is aanvankelijk gedacht aan een zoekactie op 4 februari. Die is nu uitgesteld tot begin maart, omdat een nieuwe vorstperiode wordt verwacht. „Je kunt niet zeg gen tegen de buurtbewoners, dat zij (Slot zie pagina 15 kol. 3) SINT-MAARTENSDIJK Het een jaar oude kabelnet op het eiland Tholen heeft de exploiterende firma Casema tot nu toe ruim 500.000 gul den verlies opgeleverd. Slechts 1500 Tholenaren sloten zich de afgelopen maanden aan op het radio- en televi siecircuit. „Wij veronderstelden dat het abonneebestand van 35 procent zou uitgroeien tot rond de 80 procent. Met het huidige bestand van 33 pro cent bleek dat uitgangspunt een mis vatting te zijn", aldus het hoofd net- beheer van Casema, M. Noordam. De maatschappij blijft echter niet wachten totdat het percentage nog meer is geslonken. Binnen afzienbare tijd breidt Casema het programma aanbod uit en wordt de beeldkwaliteit verbeterd. Oorzaken zijn volgens het hoofd net- beheer niet rechtstreeks aan te wij zen, al vermoedt Noordam dat het godsdienstig klimaat in de gemeente Tholen het veel mensen niet toestaat een televisietoestel in huis te hebben. Dit werkt natuurlijk fnuikend voor hen die het moeten hebben van zoveel mogelijk beeldbuizen per exploitatie- gebied. Noordam mijdt echter de stel ling dat de geringe abonneeverkoop uitsluitend heeft te maken met de grotere dichtheid van gelovigen op het eiland. „Ik moet ook toegeven dat het huidige programma-aanbod op het Thoolse kabelnet even goed met een flinke antenne op het dak is te ontvangen", vertelt het hoofd netbe- heer. Een groter programma-aanbod op het kabelnet is volgens Casema het ant woord om de negatieve ontwikkelin gen te keren. Binnenkort hoopt de firma nieuwe aanwinsten vanuit Ber gen op Zoom over de kabel naar Tholen te sturen. Het bestuur van Casema is nog in onderhandeling met de maatschappij in Bergen op Zoom. De kabel voor het transport van de signalen naar het Zeeuwse ligt reeds op zijn plaats. Bovendien tracht Case ma de uitbreiding zonder tariefsver hogingen door te voeren. Op het ogen blik bestaat het aanbod uit de Neder landse zenders, twee Belgische, twee Franse en drie Duitse stations. De maatschappij is van plan om op zijn minst het Franse station TV-5 en de Engelse zenders Music Box en Sky- Channel hier aan toe te voegen. „En wellicht in de wat verdere toekomst een aantal programma's via de straal zender uit Spanje en Italië", hoopt Noordam. Dat was nog eens wat anders wat die vijfdeklassers werd voorgeschoteld. Daar kregen ze zowaar al enig inzicht in de Engelse taal. Nog wel niet zo driftig veel, maar beslist voldoende om er indruk mee te kunnen maken bij kinderen van lagere klas sen. En thuis keken ze er ook van op. Zeker toen Martin van twaalf aanleiding vond om zo achte loos mogelijk zijn talenkennis te spuien. Dat gebeurde toen opa op be zoek was. Thuiskomend uit school liep hij meteen op de oude heer af, porde hem eens joviaal in de zij en riep opgewekt: „Hoi, Bigfather". Die zal het nog ver schoppen in de Engelse taal. Reken maar van yes! AARDENBURG/DEN HAAG De Zeeuws-Vlaamse burgemeesters kring heeft in een brief aan minister Rietkerk zijn bezorgdheid uitge sproken over de procedure rond de herbenoeming van burgemeester W. Lockefeer van Aardenburg. Vooral de ontvangst van Aardenburgse raadsleden door de bewindsman april vorig jaar valt bij de burge meesters in slechte aarde. Zij vrezen dat een burgemeester bij een herbe noeming op die manier in een rech teloos niemandsland terecht kan ko men. De bewindsman heeft de kring geantwoord, dat hij de raadsleden ontving op aandrang van enkele ka merleden van D'66, PvdA en VVD, die hem over de Aardenburgse peri kelen hadden benaderd. De Zeeuws-Vlaamse burgemeesters haken met hun brief in op de Haagse trip, die het WD-raadslid J. de Rid der en de steunfractieleden W. West- phaal (D'66) en D. van Heijst (PvdA) vorig jaar op uitnodiging van de bewindsman maakten. Zij bespra ken toen de drankaffaire Waterland kerkje, waarin burgemeester Locke feer geen al te beste rol zou hebben gespeeld. Het gesprek vond plaats kort nadat de minister bekend had gemaakt, dat hij naar aanleiding van die affaire geen stappen tegen de burgemeester zou ondernemen. Volgens de waarnemend voorzitter van de kring, burgemeester M. So- mers van Hontenisse, gaat het om 'puur vertrouwelijke corresponden tie'. Hij wil dan ook geen nadere mededelingen doen over de inhoud van de brieven. Het ministerie van binnenlandse zaken bevestigt dat er op 30 augustus en 19 september 1984 met de Zeeuws-Vlaamse burgemees ters is gecorrespondeerd. Over de inhoud wordt gezwegen. Ook de ka binetschef van de commissaris van de koningin, mr A. de Ru, is van het schrijven op de hoogte. Hij is van mening dat het bezoek van de raads leden de aanleiding voor de actie van de burgemeesters is geweest. Er zou den in de brief uitsluitend procedure le zaken ter sprake zijn gebracht. In Haagse kringen wordt benadrukt, dat het onjuist zou zijn om het initiatief van de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters als een ruggesteun voor de Aardenburgse burgervader te beschouwen. Die interpretatie wordt 'te eng' genoemd. In juli 1984 liet de minister weten een zware rol aan de Aardenburgse raad toe te kennen in de herbenoeming van Lockefeer. Dat werd bekend gemaakt door wethouder R. van de Wijnckel, die in die periode eveneens een gesprek met de bewindsman had. Of die kwestie een rol heeft gespeeld in de actie van de burge meesterskring, wordt niet duidelijk. Tenslotte verschenen drie raadsle den van de Aardenburgse meerder heidsfracties CDA, lijst Gemeente belangen en lijst De Clerck begin deze maand bij de minister op au diëntie. Dat bezoek vond plaats ruim nadat de burgemeesters in de pen waren geklommen. Als deze maatregelen op den duur toch nog weinig vruchten afwerpen hoeven de huidige abonnees niet bang te zijn dat Casema haar activi teiten op het eiland zal staken. „Ten eerste gaan wij ervan uit dat met het grotere aanbod en de verbeterde beeldkwaliteit het aantal abonnees zal toenemen", betoogt het hoofd netbeheer. „En tenslotte dient de investering in Tholen er op zijn minst voor een deel uit te komen. Indien wij vertrekken komt daar niets voor terug". Of de stationuitbreiding werkelijk zo veel zoden aan de abonneedijk zet wordt door een aantal inwoners van Tholen sterk in twijfel getrokken. „Het is natuurlijk een niet gering bedrag - 20,65 - dat elke maand moet worden betaald. Dat weerhoudt ten minste één groep mensen om zich als lid aan te melden", aldus een Thole- naar. „Tel daarbij de grote groep van inwoners die om geloodsredenen geen televisie in huis heeft, en je houdt misschien 40 procent aan serieuze kabelkandidaten over".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9