GEZIEN BIJ CAPPENDUK Veere wil betaald parkeren in oude kern invoeren Het eind van een rebelse droom SU BEKEURING ONTBREKEN HULPKOPPELING TEGEMOETKOMING VERHUISKOSTEN Contactorgaan Zaamslag pleit voor wijziging plan Torenberg Voorspeelavonden muziekschool Hulst Bijeenkomst van CBTB, CPB en CPJ CALVINISME IN GENT Raad Hulst over vervanging van uitgebrande caravan op woonwagenkamp Belangstelling buurthuiswerk Axel liep iets terug )OSTBURG „Het leek wel een overval, mijn zoon was zo confuus dat hij geen woord kon itbrengen", vertelde F. B. uit Zuidzande donderdagochtend tijdens de zitting van de antonrechter in Oostburg. B. die zijn zoon N. B. vertegenwoordigde, was het niet eens met et gemak waarmee de politie de jongen eind november 1983 bij een garage aan de andpoortstraat in IJzendijke op de bon slingerde, omdat de aanhangwagen achter zijn auto iet voorzien was van een hulpkoppeling. PZC/streek Songfestival voor carnaval Clinge AUTOBEDRIJF CAPPENDiJK C.V. Mr. R J. Haarmanweg 49, TERNEUZEN, tel. 0Ü50-97455. VV Breskens hield jaarvergadering VEERE - De gemeente Veere wil betaald parkeren invoeren in het hart van het monumentale stadje Veere. Om de vooral 's zomers grote toeristenstromen in de historische kern een beetje te stroomlijnen, is een verkeers- en parkeerplan voor Veere opgesteld. Eén van de onderdelen hiervan is de aanleg van een parkeerterrein aan de Kanaalweg Westzijde, - even buiten de kern - waar gratis kan worden geparkeerd. aarvergadering schutterssociëteit iekwedstrijd Kaartautomaat GENT 'Vierhonderd jaar na de val van Gent' of 'Het eind van een rebelse droom': dat is het thema van een tentoonstelling die tot 17 februari loopt in het museum Vander Haeghen in de Veldstraat in Gent. Omwille van haar bevattelijkheid voor een breed publiek een boeien de expositie over een al even boeiende en turbulente periode uit de Gentse geschiedenis en de Nederlanden van de zestiende eeuw in het algemeen. Maagden Speerpunt Fietscrosswedstrijd in manege Heikant Prijskaarting (RIJDAG 25 JANUARI 1985 Rechter niet gevoelig voor kritiek op politie-optreden vond dat het best bij een waarschu- ng had kunnen blijven. „We zijn al vaak aangehouden en alles was tliijd in orde. Waarom niet gewoon ven een waarschuwing. Er zijn wel neer dingen die een mens niet weet", ildus de vader van de verdachte, die cantonrechter mr B. Verhoeven overi- ens op het hart drukte dat de aan- ïangwagen voorzien was van een uit tekende gietstalen koppeling die niet los kan'. Officier mr J. van Ma- ion maakte B. duidelijk dat er geen echt bestaat om gewaarschuwd te arden. De politie voert gewoon de vet uit. Hij eiste 75 gulden boete en de cantonrechter was het daarmee eens, aarop B. de politie betitelde als aasgieren'. Ik heb een flinke morele optater ;ehad", liet C. D. F. uit Sluis de cantonrechter weten. In december 983 verleende hij op rijksweg 58 geen oorrang aan een automobilist die uit le richting veerhaven Breskens cwam. Dat had, om met de kanton- echter te spreken, 'een hele klap' tot ;evolg. Alvorens de kruising over te teken had D. F. een stroom van iUto's en bromfietsers laten passeren. Toen hij meende dat de kruising vrij vas stak hij over met alle gevolgen an dien. De inzittenden van de auto iepen zwaar lichamelijk letsel op, ariërend van een heupfractuur tot en hersenschudding. Ook D. F. had :en hersenschudding. Voor de officier itond het vast dat hij wel enige voor- ichtigheid had betracht bij het over taken van de kruising, maar hij had ;een waardering voor het feit dat D. achteraf niet meer naar de gezond- ïeidstoestand van de slachtoffers had ;eïnformeerd en eiste 300 gulden boe- e. Mr Verhoeven vonniste conform de Sympathiek", noemde de officier d manier waarop D. P. uit Schoondijke iet slachtoffer van een door hem eroorzaakte aanrijding in december 983 in de Nieuwstraat in Oostburg, ïad geholpen. Het slachtoffer, dat ichterop een bromfiets zat, brak het al plai two b ei •d ti nin re ii Ikla I ei rod vei ntó ïergi ixel 1st nten Oost luis 134- akt< linkerhielbeen. P. besloot tijdens de herstelperiode de jongeman twee we ken lang naar school te brengen. P. werd voor zijn schuld niettemin ver oordeeld tot 110 gulden boete. A. B. uit Oostburg zei donderdag dat hij er zijn hand voor in het vuur wilde steken dat zijn vrouw, die hij bij de rechtbank vertegenwoordigde, in december 1983 op rijksweg 58 in Oostburg, niet harder had gereden dan 55 mijl per uur. Omgerekend in kilometers aanzienlijk minder hard dan 125 kilometer, de snelheid die door de verbalisanten werd gemeten. De officier twijfelde aan de exactheid van die meting geen moment en eiste 180 gulden boete en vond daarmee de kantonrechter aan zijn zijde. W. G. uit Sas van Gent verleende eind 1983 geen voorrang op de kruising Kruisdijk/rijksweg 58 bij Breskens. Hij sloeg linksaf en veroorzaakte een aanrijding. „Ik was niet berekend op die harde rijder", luidde G. 's verweer. Maar die opmerking pleitte hem niet vrij van zijn eigen schuld, hield de officier hem voor. De gevolgen bleven beperkt tot blikschade. G. werd ver oordeeld tot tweehonderd gulden boe te. Een voorrangsfout, gemaakt in december 1983 op rijksweg 61 nabij Oostburg, kwam P. P. uit Philippine te staan op een boete van honderd gulden. R. M. uit Cadzand werd half december 1983 bekeurd op de veerhaven bij Breskens. Voor de auto die hij van een vriend mocht gebruiken, was geen geldig deel drie van het kentekenbe wijs afgegeven. M. vertelde donderdag dat hem geen schuld kon worden aangewreven, omdat hij niet de eige naar van de auto was. Maar wel 'de houder', stelden zowel de kantonrech ter als de officier vast. Beiden vonden een boete van negentig gulden op z'n plaats. De fuiken die J. L. uit Sint-Kruis in de Aardenburgse Biezenkreek had uit- CLINGE In zaal De Troubadour te Clinge wordt zondag het songfestival gehouden voor het beste carnavals lied 1985. De deelnemers brengen zelf gemaakte carnavalsliederen ten geho re. De Raad van Elf van Clinge, 'De Kriekeputters', onder leiding van Prins Albert Kriek de Vierde treedt als jury op. Het songfestival begint om 14.00 uur. gezet, werden in november 1983 door de politie in beslag genomen. L. stap te daarop naar het politiebureau en deed aangifte van diefstal. L. was in de veronderstelling dat hij de fuiken had uitgezet in het gedeelte van de kreek dat zijn eigendom is. Op dat moment stond echter niet vast hoe ver zijn eigendom strekte. L. kreeg 75 gulden boete. De netten kan hij opha len bij de politie. L. A. uit Oostburg die in november in de Dorpsstraat in Breskens de snel heid overtrad, had de acceptgirokaart die hem bij wijze van schikking werd aangeboden, niet ontvangen. De kan tonrechter veroordeelde hem donder dag alsnog tot 110 gulden boete. Ook F. W. uit Capelle/Antwerpen (B) kreeg naar aanleiding van een overtreding van het parkeerverbod, gepleegd in juni 1983 in Nieuwvliet, geen transac tie in de bus. De officier gaf hem het voordeel in dit geval overeen met 35 gulden boete. A. G. uit Sluis had geen zin op een koude winteravond in 1983 het lampje van zijn linkerkoplamp te verwisselen. „Ik vond dat geen ge schikt moment, trouwens ik kreeg m'n kofferklep niet open, omdat het vroor". De bekeuring vond hij een flauwe en kinderachtige streek. G. 's gemakzucht kwam hem te staan op 75 gulden boete of twee dagen ver vangende hechtenis. Dat laatste leek hem wel wat. „Mag ik meteen mee?", vroeg hij de in de rechtszaal aanwezi ge politiefunctionaris. Advertentie) 1ULST In de week van 28 januari ot 2 februari worden in de zaalruim- edere dag voorspeelavonden gehou- OM FILES TE VOORKOMEN PRIJS- EN UITVOERINGSWIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN. BRESKENS De voetbalvereniging Breskens heeft haar algemene jaar vergadering gehouden. Voorzitter Vermeire blikte terug op een redelijk sportief geslaagd seizoen, waarin ook enkele belangrijke zakelijke investe ringen waren gedaan, zoals onder meer een nieuw kaartverkoophok, aanpassing van de lichtinstallatie en de bouw van een tribune. De penningmeester moest bij het on derdeel jaarverslag en begroting toch contributieverhoging en verlaging van reiskostenvergoeding voorstellen om de eindjes aan elkaar de kunnen knopen in het seizoen 1985/86. De voorstellen werden alle aangenomen. De herkiesbare leden van het bestuur en van de kascommissie werdfen weer benoemd. De voorzitter deelde verder mee dat er een uitnodiging was ontvangen uit het Franse Montreaux om een week end te komen voetballen met het le en 2e elftal. valt De voorspeelavonden zijn bedoeld k d om de leerlingen van de muziek- chool in de gelegenheid te stellen oon end ervaring op te doen in het 'voor 5.OOI publiek' spelen. Publiek dat op deze Di avonden bestaat uit ouders, mede- ziel leerlingen en andere belangstellen- tooi ien. aan bod komen vooral die Ieer- ;ren lingen, die dit jaar examen moeten ling afleggen. )m in het programma enige variatie an te brengen, zijn per avond meer- lere instrumenten gecombineerd, vlaandag zijn dat de piano, koperen ilaasinstrumenten en de klarinet. Dinsdag het accordeon, dwarsfluit, ilokfluit en zang. Woensdag komt het rgel, klarinet en de dwarsfluit aan >od. Donderdag de viool, koperen ilaasinstrumenten, dwarsfluit en de •lokfluit. Vrijdag tenslotte het orgel, )iano, hobo en gitaar. Alle avonden n vrij toegankelijk en beginnen alle- ,tin#naal om 19.30 uur. VESTDORPE - Schutterssociëteit int-Sebastiaan houdt maandg 28 ja- ïuari haar jaarvergadering in café Het oude Raedthuys'. Er zal worden oorgesteld de contributie met tien tilden per jaar te verhogen. Ook 2al en geldreservering plaatsvinden in erband met het te vieren eeuwfeest 1988. Na afloop van de vergadering an men nog deelnemen aan de gezel- chapsspelen. XEL In café 'De Brede Bar' werd en piekwedstrijd gehouden waaraan liefhebbers deelnamen. De uitslag ervan was als volgt: 1 Freddy Jan- en; 2 Tonny Ollebek; 3 Krijn Diele- nan; 4 Lucien de Wit en 5 Eddy van Vijver. Betaald moet worden op het Oranje plein, op gedeelten van de Kaai en aan het Bastion. Alleen eigen inwo ners van de kern Veere en degenen die er hun werkkring vinden, hoeven niet te betalen voor het parkeren van hun auto. Zij krijgen een vignet, dat recht geeft op gratis stallen van de vierwie ler. De gemeenteraad van Veere be spreekt deze voorstellen in de verga dering, die woensdag 30 januari om twee uur 's middags begint in het stadhuis in Veere. „In het hoofdseizoen zie je vaak, dat automobilisten steeds maar rondrij den op zoek naar een parkeerplaats. Deze chaotische situatie belemmert de doorstroming, waardoor het ver keer vaak vast kwam te zitten", zei burgemeester mevrouw G. W. van Montfrans-Hartman in een toelich ting op het plan. In de nieuwe situatie zullen opstoppingen tot het verleden behoren. Want zodra alle betaalde parkeerplaatsen in de kern zijn bezet, zal op borden bij de kernen het woord 'vol' verschijnen. Dan zijn de toeristen gedwongen uit te wijken naar het gratis parkeerterrein aan de Kanaal- weg Westzijde. Mevrouw Van Montfrans maakte be kend dat parkeren in principe in het hele historische gedeelte van de kern Veere wordt verboden. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor het Oranje plein, de Kaai en het Bastion, waar vooral ten behoeve van de bezoekers betaalde parkeerplaatsen worden aangelegd. In de 'achterstraatjes' van de kern kunnen belanghebbenden -die daartoe een vipiet kunnen krij gen- hun auto gratis stallen. Als een 'niet-vignethouder' zijn auto daar stalt, gaat hij onherroepelijk op de bon. Speciaal hiervoor wordt een par- AXEL De kring Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de standsorganisa ties CBTB, CPB en CPJ houdt don derdag 7 februari in het Axelse cultu reel centrum De Halle een bijeen komst. Om 17.30 uur wordt daar een broodmaaltijd gehouden, nadat in de middaguren al enkele bedrijven zijn bezocht. Om 19.00 uur begint het avondprogramma, waarin mr. G. Smallegange een inleiding houdt over de landbouw in Rusland. Hij zal overi gens ook ingaan op de gasprijzen, de mestoverschotten en de graantekor- ten. keerwachter aangesteld. „Want be taald parkeren zonder controle is niet mogelijk", zegt de burgemeester. Voor de uitvoering van het betaald parkeren zullen kaartautomaten worden geplaatst. Daarmee is een bedrag gemoeid van 100.000 gulden. Daar deze apparatuur in enkele jaren wordt afgeschreven, komen de jaar lijkse kosten op 25.000 gulden. De personeelskosten (parkeerwachter en administratie) worden jaarlijks op maximaal 24.000 geraamd. De ge meente Veere verwacht daarentegen een jaarlijkse opbrengst van 80.000 gulden, zodat het betaald parkeren in elk geval kostendekkend wordt inge voerd. Het is de bedoeling om het betaald parkeren in Veere nog vóór het ko mende zomerseizoen in te voeren. De commissie ruimtelijke ordening in Veere heeft zich inmiddels al unaniem positief over het voorstel uitgelaten. Nadat de gemeenteraad het groene licht heeft gegeven, begint een uitge breide inspraakprocedure. Zo wordt woensdag 27 februari een inspraak avond gehouden. De plaats en het aanvangstijdstip daarvan zijn nu nog niet bekend. Bewonerscommissie Axel erbaasd over claim FNV ïeei ïgei •per anti lgö 1XEL De bewonerscommissie van ip?We Axelse componistenbuurt (wijk 2) enkt er niet aan het bestuur van de itecB'egionale Zeeuws-Vlaamse Woning- ouwvereniging (RZVW) te vragen >er? ;en schadevergoeding uit te keren uai »an de bewoners van enkele tinetal- toe en woningen in die buurt. De bewo- ang nerscommissie, aldus voorzitter Chr. a® Dllebek, is zeer verbaasd over de ssei Jrief, die de Axelse FNV-afdeling 0 ei leze week over de schadevergoeding iea heeft verzonden. In die brief werd deAxelse bewoners commissies gevraagd bij het bestuur van de woningbouwverenging te be pleiten om de bewoners van 120 wo ningen alsnog een schadevergoeding van 600 gulden uit te betalen. Die vergoeding zou een tegemoetkoming zijn in de kosten, die de bewoners zouden hebben moeten maken na de uitvoering van een normale grote on derhoudsbeurt. Maar volgens de bewonerscommissie in wijk 2 is er helemaal geen sprake van enige schade aan de woningen. Gewezen wordt op het feit, dat de onderhoudsbeurt tot in de kleinste details met de bewoners is doorge- sporken en dat er wat betreft eventue le schade goede afspraken zijn ge maakt. Ollebek: „De aannemer zou die schade betalen. Die is verantwoor delijk en er trouwens ook voor verze kerd. Bovendien is er tot nu toe niemand geweest die ook maar één cent schade heeft geclaimd". De bewonerscommissie betreurt de brief van de FNV des te meer omdat daarmee wordt getornd aan het goede overleg met de woningbouwvereni ging. De commissie vindt de brief, die overigens was ondertekend door voor zitter J. Vink, dan ook niet pleiten voor FNV-secretaris J. van Schaik. Die is tevens dagelijks bestuurslid van de woningbouwvereniging. Terechtstelling van twee doopsgezinden in Gent op 14 februari 1555 (gravure door Jan Luyken, Universiteitsbibliotheek, Gent). Triomfboog voor de hertog van Parma in 1584 aquarel door Lieven van der Schelden, 1585, stadsarchief Gent). De stad Gent heeft in de Neder landse opstand tegen koning Filips II van Spanje een heel bijzondere en aparte rol gespeeld Het calvi nistisch bewind (1577-1584) en de uiteindelijke terugkeer onder het gezag van de koning worden gere kend onder de woeligste perioden die de Arteveldestad in de zestien de eeuw beleefde. Calvinisten, veel al tot 'haviken' gehard in de bal lingschap onder de hertog van Al- va, en ijveraars voor het herstel van de middeleeuwse, glans van de stad sloegen de handen in elkaar om Gent aan het hoofd van een mach tige calvinistische republiek weer een eersterangs rol te laten spelen in Vlaanderen. De Spaanse land voogd Alexander Farnese, hertog van Parma, maakte op 17 septem ber 1584 een eind aan deze rebelse droom. De verovering van Gent en de val van de Brabantse steden Antwerpen en Brussel het daarop volgende jaar, betekenden de feite lijke scheuring van de Zeventien Provinciën, waarbij het Noorden onafhankelijk werd en het Zuiden onder Spaans gezag bleef. De tentoonstelling die de stad Gent thans 400 jaar 'na de val' organiseert, is het verhaal van de Gentse dopers en calvinisten, van beeldenstormen en revolutionaire politieke experimenten, van onge breidelde vrijheidsdrang en gods dienstig radicalisme. De expositie is van een verhelderende duidelijk heid, een eigenschap die nog kracht wordt bijgezet door een ori ginele catalogus die er eigenlijk geen is. De catalogus is veeleer een boek, samengesteld uit een reeks van opstellen die werden samenge bracht onder leiding van de Gentse stadsarchivaris J. Decavele. De ge specialiseerde historicus en de leek worden er geconfronteerd met de opstand die tenslotte tot de scheu ring zou leiden. De tentoonstelling en boek verwij zen naar die dag in 1521 als de pauselijke nuntius op de Vrijdag markt in Gent meer dan driehon derd ketterse boeken in vlammen laat opgaan. Was het onluikend protestantisme een onderonsje van de Gentse happy few, van het ge- leerdenwereldje en de rijke abdij en? zo vraagt de archivaris zich af in een bijdrage over wat hij noemt de 'religieuze breuklijn'. Daarin schetst Decavele hoe de proletari sche doperse beweging massaal kwam recruteren in de stad en het strijdbaar calvinisme vanaf 1560 een echte ondergrondse kerk ging vormen en mee het draagvlak werd van de Nederlandse opstand tegen Filips n. werd Gent de speerpunt van het revolutionair verzet tegen de ge vestigde machten in de Lage Lan den. Decavele wijst er in zijn expo sitie op dat geen stad in de Neder landen zoveel naamhebbende pro testantse predikanten kende als Gent. De calvinistische kerkorga nisatie werd geroemd. Er functio neerde een Latijnse school en de theologische faculteit in het Pre- dikherenklooster stak een tijdlang de Leidse Universiteit naar de kroon. Eén van de Decaveles medewer kers wijdt een hoofdstuk aan de literatuur en de pennestrijd die de opstandelingen vöerden. De geleer de tractaten uit het Gent van die tijd nemen een belangrijke plaats in in de literatuurgeschiedenis. Een ander luik toont hoe de hertog van Parma vanaf 1582 zijn herverover- ingsstrategie concentreert op de grote Vlaamse steden en uiteinde lijk na eerder Brugge en leper te hebben ingenomen het totaal uit geputte Gent op de knieën krijgt. Schitterend is het slothoofdstuk van de tentoonstelling die is gewijd aan de vorstelijke intochten die een bijzondere plaats innemen in de feestcultuur van het midden van de zestiende eeuw. Tijdens de calvinis tische republiek werden er in Gent drie georganiseerd: de verwelko ming van Willem van Oranje in december 1577, de blijde intrede van de hertog van Anjou als graaf van Vlaanderen op 20 augustus 1582 en de triomftocht die was voorbehouden aan de hertog van Parma voorzien voor 30 september of 1 oktober 1584. De beeldenstorm was in Gent on gemeen hevig. In augustus 1566 werden acht kerken, vijfentwintig kloosters, tien hospitalen en zeven kapellen geteisterd. Het Lam Gods van de gebroeders Van Eyck was één van de zeldzame kunstwerken die ternauwernood aan de vernie ling ontsnapten. Vanaf eind 1577 Parma kwam niet omdat hij te zeer in beslag was genomen door het beleg van Antwerpen. Van de opge zette stadsversiering zijn echter schitterende getuigenissen be waard. Zo werd voor de hertog van Parma in de Mageleinstraat een begroeting gepland door 52 maag den als bustes opgesteld op pië destals. De daarop aangebrachte emblemen verzinnebeeldden de deugden van de hertog. De meisjes hielden de wapenschilden van de 52 Gentse gilden in de hand. Aan fantasie geen gebrek. Stadsarchivaris Decavele besluit met een korte bijdrage over het vertrek van zo'n 20.000 Gentenaars uit de stad die later zouden bijdra gen tot de bloei van de Hollandse Gouden Eeuw. De geschiedenis van Gent vóór en na 1584 illustreert hoe er in het Europa van die tijd nergens plaats was voor positieve tolerantie, al dus de Gentse schepen van cultuur in zijn inleidend woord tot de catalogus. Dat maakt deze exposi tie zonder meer duidelijk. De sche pen is van oordeel dat de bundel opstellen en de tentoonstelling niet alleen een historisch karakter hebben, maar ook bedoeld zijn als late boodschap van Willem van Oranje, de man die tevergeefs heeft gestreefd naar een vreed zaam samenleven van katholieken en protestanten. HULST De gemeente Hulst is van plan om een caravan aan te kopen voor de familie Lawartin uit Hulst. De familie bewoonde tot 15 januari een huurwagen van de gemeente Hulst. Deze woonwagen stond op het sloopterrein van het woonwagen kamp nabij Hulst. Een felle uitslaan de brand veranderde die dag de woonruimte van de familie in een rokende puinhoop. Bij de brand wer den twee caravans, die naast de woonwagen stonden, eveneens be schadigd. Met de aankoop van de nieuwe woon wagen is een bedrag gemoeid van 20.000 gulden. De kosten die met de aanschaf gemoeid zijn verwacht de gemeente terug te krijgen uit de ver huur van de caravan. De aankoop van de wagen zal door de gemeenteraad van Hulst besproken worden tijdens de raadsvergadering van donderdag 31 januari. Verder zul len de raadsleden zich buigen over het voorstel van burgemeester en wethou ders om een gemeentegarantie te ver strekken aan enkele tennisverenigin gen in de gemeente. Zo willen de tennisverenigingen 'Hulster Am bacht' uit Hulst en 'Smash' uit Sint- Jansteen greenset-banen vervangen door gravel-banen. Met het uitbreken van de kunststofbanen en de aanleg van de nieuwe gravel-banen is een totaalbedrag gemoeid van circa 60.000 gulden. De Hulster tennisver eniging wil tevens haar clublokaal uitbreiden. Ook hiervoor moet een gedeelte gefinancierd worden. 'Hul ster Ambacht' betaalt 20.000 gulden uit eigen middelen. De raadsvergadering in het Hulster stadhuis begint donderdag om 19.00 uur. AXEL De kinderclub, de VOS- cursus en het volksdansen van de stichting club- en buurthuiswerk Axel trekken de laatste tijd weinig bezoekers. Er is nog wel volop be langstelling voor de cursussen naai en en knippen en textielbewerking. Dat bleek donderdagavond tijdens de vrijwilligersbijeenkomst van de stichting. De vergadering werd zeer druk be zocht. Tijdens de bijeenkomst kwam naar voren dat de bakens moeten worden verzet om de belangstelling voor bepaalde activiteiten te stimule ren. De stichting wil echter voorko men dat men in het vaarwater terecht komt van andere verenigingen. On danks de teruggelopen belangstelling voor de VOS-cursus voelen de vrijwil ligers toch voor een vervolgcursus. De plannen zullen binnenkort worden be sproken in het bestuur van de stich ting. Het kindertoneel heeft de laatste tijd op een laag pitje gestaan als gevolg van gebrek aan vrijwilligers. Het ziet er echter naar uit dat dat probleem is opgelost, gezien de be langstelling voor de vergadering en het grote aantal aanmeldingen voor vrijwilligerswerk. HEIKANT De Eerste Zeeuwse Fietscross Vereniging Axel (EZFVA) en de Kreekcrossers uit Westdorpe houden zondag een indoorcross in de manege bij Heikant. Daar kan van 11.00 tot 12.00 uur worden ingeschre ven. De eerste manches beginnen di rect na de trainingen om 13.00 uur. De manege is tijdens deze crosswedstrij den verwarmd. ZAAMSLAG De oudheidkundige kring De Vier Ambachten in Zeeuwsch-Vlaanderen pleit voor een zodanige wijziging van het ontwerp bestemmingsplan Torenberg in Zaamslag, dat een deel daarvan vrij van bebouwing zou blijven in ver band met de archeologische waarde. Dat bleek tijdens vergadering van het contactorgaan Zaamslag. Het bestuurslid drs A. M. J. de Kraker van de oudheidkundige kring beriep zich hierbij op de resultaten van een proef-opgraving die in 1983 onder zijn leiding was uitgevoerd. Deze opgraving wees uit dat op die plaats een deel van de voorburcht van het toenmalige kasteel van Zaamslag zou hebben gestaan. Daarom achtte hij het gewenst dat niet alleen de Torenberg zelf, maar ook de voormali ge voorburcht onbebouwd zou blij ven. „Het geheel is van grote archeo logische en cultuur-historische waar de", aldus de heer De Kraker. De leden van het contactorgaan, die zich jaren sterk hebben gemaakt voor het plan Torenberg, toonden wel sympa thie voor de argumenten van de oud heidkundige kring, maar waren te vens zeer beducht voor het tijdverlies dat een nieuwe wijziging van het plan met zich mee zou brengen. Besloten werd de zaak aan te houden om nader te kunnen bezien om welk deel van de geprojecteerde bebouwing het gaat. De vergadering waarin voor het eerst een tweetal jongeren waren opgeno men boog zich verder over de proble matiek rondom de ingekrompen ope ningstijden van de openbare biblio theek en de geplande herdenkingen op 4 en 5 mei. CLINGE In café De Landbouw te Clinge werd een prijskaarting gehou den, waaraan 48 kaarters deelnamen. De uitslag is als volgt: 1 R. van den Branden, 2 M. van Kerkhoven, 3 A. Ruijloft, 4 W. Sorber, 5 Th. Rottier, 6 W. de Block, 71. de Winckel, 8 mevr. Roelands, 9 K. Ivens, 10 J. Pauwels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 29