Marathon in New York was te kort Feyenoord in Kamperland Jan Gisbers rekent op een beter voorseizoen Zwemmer Patrick Braam wil nu blijven vlammen ZK zwemmen in Kapelle Ik voel me het best thuis als het op kracht aankomt PZC/sport ILS HUURSOLDAA T VAN DE KNWU Voetbal afgelast Midlotto PIET WESTERWEELE EEN LAATBLOEIER IN DE ATLETIEK Reserves van Roda JC naar Philippine VIERDE OP NATIONALE RANGLIJST 17 (MSTERDAM Cees Priem, één van de oudste renners uit de Nederlandse profwielerforma- lie Kwantum die gisteren in Amsterdam aan de pers werd voorgesteld, krijgt er dit seizoen |en nieuwe taak bij. Behalve luitenant van de kopman Jan Raas is Priem huursoldaat van de yielrenunie. De bond heeft hem namelijk gevraagd om zoveel mogelijk baanwedstrijden Ichter de grote motoren te rijden met als speciale opdracht er alles aan te doen om de slechte Jaam van de stayerssport te zuiveren. „Het is een corrupte toestand bij die mannen en we loeten met een paar goede wegrenners, zoals Gerrie Knetemann, proberen daar iets aan te teranderen". BIJ DE VOORSTELLING PLOEG In opstand Raspaardje Geduld AARDENBURG Voor de meeste atleten in de Zeeuwse cross-wedstrijden was hij al lang geen onbekende meer. Piet Westerweele uit Aarden burg heeft zich dit jaar opge werkt tot een serieuze subtop per: daarover is sinds kort geen twijfel mogelijk. Wielingen Naam maken tRIJDAG 25 JANUARI 1985 EW YORK (REUTER) - De Amerikaanse Atletiek Bond (TAC) heeft de tijd an 2 uur 8 minuten en 13 seconden, waarmee Alberto Salazar in oktober )81 de marathon van New York op zijn naam bracht en daarmee een fficieus wereldrecord vestigde, geschrapt als Amerikaans record. TAC nam die beslissing omdat het parkoers in New York ruim vijftig meter korter was dan de voorgeschreven afstand van 42 kilometer en 195 meter. Bob Hersch, de voorzitter van de recordcommissie van de TAC, verklaarde dat onlangs bij nameting is gebleken dat de afstand niet klopte. Wij zullen de tijd van Salazar als Amerikaans record schrappen." ees Priem: slechte naam an stayerssport zuiveren Door Peter de Jonge be 34-jarige Zeeuw kwam vorig jaar, langespoord door officials van de 1NWU, al in actie achter de motor, fooral zijn optreden tijdens de natio nale titelstrijd was uitstekend en het liel meteen op dat hij die discipline lan de wielersport goed beheerst. Het tidde ertoe dat hij werd uitgezonden laar het wereldkampioenschap in Barcelona om oranje daar te helpen lij het halen van een medaille. Maar Priem maakte in de Spaanse bad- llaats pas echt kennis met de praktij- Jen van de stayers. „Die Nederlaners, Bartin Venix, René Kos, hebben hun Imoel niet open gedaan tegen me. Jterker nog: zij hebben mensen be- laaid om in de series tégen mij te lijden, zodat ik niet in de finale kon romen". Bewijzen heeft Priem daar niet voor. iMaar", zegt de doorgewinterde be- loepswielrenner, „als er ineens men- len die op vier, vijf ronden achter (taan mij moeten tegenhouden, weet wel genoeg". Het is niet voor niets Bat het stayeren wel de 'onderwereld Jan de wielersport' wordt genoemd. Die naam verbeterde er niet op toen long jaar meervoudig amateurwe- leldkampioen Gaby Minneboo een poekje open deed over de praktijken Jan de Nederlandse gangmaker Bru no Walrave, die het volgens Minneboo Jelfs gepresteerd zou hebben een we reldtitel van hem buiten zijn medewe- en om te verkopen, pees Priem wist dan ook best dat hij pijn hoofd in een wespennest stak en (reinig sympathie zou ondervinden bij ijn streven om de pure wedstrijd sport weer de boventoon te laten loeren op het terrein waar zaken als pmkoping als normaal worden be schouwd en waar niet-renners de la kens uitdelen. mannen, zoals Koch en Stakenburg, onder contract. Toch wilde Staken burg het wereldkampioen niet met mij rijden. Ja, wel als ik ook nog eens betaalde. Dat zijn toch bespottelijke toestanden". Met onwillige gangma kers is moeilijk te werken, want zij zitten met de vingers aan de gas kraan en kunnen de wedstrijd letter lijk naar hun hand zetten. De 'nieuwkomers' moeten dan ook proberen die macht te ondermijnen en daarmee de specialisten de ogen te openen. Zij zijn immers het meest gebaat bij een gezonde baansport en die staat op springen, beweert de Zeeuwse routinier. Het laatste bewijs daarvan werd gele verd in de zesdaagse van Rotterdam. „Toen ik het deelnemersveld las wist ik al dat het een fiasco zou worden. De basis voor een baangebeuren moet namelijk op de weg gelegd worden, maar de grote renners passen ervoor om de winterbanen op te gaan. Want de mentaliteit die ze daar tegenko men... Dat houdt geen paard vol". Priem zegt wel dat hij met zijn onge zouten kritiek niet bepaald met open armen zal worden ontvangen door de broodrijders van de piste. „Daarom heeft de KNWU ook andere renners gevraagd om meer achter de grote motor te gaan rijden. Gerrie Knete mann bijvoorbeeld. En uit Zeeland zal ook Heddy Nieuwdorp ermee begin- KAMPERLAND De technische staf van Feyenoord heeft gisteren besloten om alleen morgen zaterdagnaar Zeeland af te reizen. De Rotterdammers spelen een wedstrijd tegen Bevelanders, maar zagen af van een verblijf van twee dagen. De aanvankelijk geplande wedstrijd tegen Vogelwaarde (voor zondag) gaat dan ook niet door. De korte trip van Feyenoord is vooral bedoeld om op gras te voetballen en om Bela Varadi te testen. De Hongaar werd zoals bekend vorige week aangetrok ken. De wedstrijd tegen Bevelanders begint om 14.30 uur. Daarna is Feyenoord te gast in het recreatiecentrum van de Roompot. Vooral tegen dat laatste komt Priem opstand. Want de wielrenners, ook Be Nederlandse toppers als Martin Venix en René Kos, beschouwt hij fcerder als slachtoffers van het ver derfelijke systeem dan als boosdoe ners. „De gangmakers hebben het voor het zeggen. Die vragen bijvoor beeld evenveel geld als een coureur. Dat is toch te gek, want wij moeten er fclke dag voor trainen en zij gaan bewoon op die motor zitten", aldus Priem. „Om een voorbeeld te noe- nen. De bond heeft een paar van die ZEIST (ANP) - De KNVB heeft voor zaterdag en zondag alle wedstrijden, zowel voor de be taalde competitie als de ama teurs, afgelast. Ook alle afdelin gen hebben de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast. De voetbalbond deelde donder dag mee, dat wat het betaalde voetbal betreft veertig procent van de velden bespeelbaar is. Maar de ongunstige weersver wachting voor het weekeinde heeft competitieleider Jan Huij- bregts, na overleg met het sectie- bestuur betaald voetbal, doen besluiten geen risico te nemen. Huijbregts wil voorkomen dat het competitieverloop te ver snipperd raakt. AMSTERDAM (GPD) - Met een sterk verjongde ploeg gaat Jan Gisbers het tweede levensjaar in van de Kwantum- ploeg. Ook voor Gisbers verandert daarin nogal wat, want hij draagt nu in zijn eentje de verant woording over de wie- Ierformatie die vorig jaar door allerlei om standigheden niet aan de verwachtingen kon voldoen. Voor sponsor Joop Steenbergen was dat echter geen reden om nu al een stapje te rug te doen. De geld schieter liet zelfs giste ren tijdens de presenta tie van de ploeg weten dat de sponsoring na volgend jaar, wanneer de drie-jarige overeen komst eindigt, waar schijnlijk nog eens met twee jaar wordt ver lengd, tenzij Steenber gen in het voorseizoen opnieuw te maken krijgt met teleurstellen de prestaties van zijn renners. Jan Gisbers weet dus wat hem te wachten staat. Op de eerste plaats is het zijn taak om na het wegvallen van Hennie Kuiper (naar de ploeg van Ro ger Swerts) en Joop Zoe temelk (niet meer be schikbaar voor het grote werk) een nieuwe klasse mentsrijder op te leiden. Daarvoor werd de 25- jarige Amerikaan Doug Shapiro naar Nederland gehaald, nadat langdu rige onderhandelingen met Johan van der Vel de niets opleverden. Gisbers vertelde dat het hem veel pijn doet dat Van der Velde uiteinde lijk toch liever bij zijn Italiaanse sponsor bleef, bij wie hij al in een vroeg stadium een nieuw con tract had getekend. „We rekenden echt op de komst van Van der Vel de, maar later kregen we ook in de gaten dat hij ons flink aan het lijntje hield", aldus Gisbers. „Want ik kwam er ach ter dat hij ook al had geprobeerd om bij de nieuwe ploeg van Hen nie Kuiper te komen. Daaruit heb ik toen de conclusie getrokken dat zijn belangstelling om bij ons te komen rijden kennelijk toch niet zo serieus was. Wat mij be treft hoeft Van der Velde nooit meer bij ons aan te kloppen". In de visie van Jan Gis bers heeft zijn ploeg in het voorjaar minstens één grote overwinning nodig om de teleurstel lingen van vorig jaar, waarin zijn ploeg in to taal toch nog aan 57 overwinningen kwam, te doen vergeten. „Vooral vorig jaar zijn er moeilij ke momenten geweest. Eerst door die affaires met Raas (blessure) en Van der Poel (betrapt op dopinggebruik) en later door het plotselinge ver trek van Lomme Dries- sens. We hebben ons daarna behoorlijk her steld, maar we kunnen het ons niet opnieuw veroorloven om dit jaar weer zo laat op gang te komen". De groep is duidelijk vernieuwd. Tegenover het vertrek van Kuiper en de broers Van Hou- welingen staat de komst van vijf renners die vorig jaar nog als amateur re den. De Amerikaan Doug Shapiro en vier Nederlanders: Maarten Ducrot (26), Toine Poels (21), Hans Daams (22) en Jelle Nijdam (21). Overblijvers van 1984 zijn nationaal kam pioen Jan Raas, win naar van de Gold Race Jacques Hanegraaf, Henri Manders, Ludo Peeters als enige Belg en met Adri van der Poel kortstondig gele truidrager in Frankrijk, Cees Priem, Ad Wij- nands, Leo van Vliet, Gerrit Solleveld en Joop Zoetemelk, die als 38-jarige aan zijn laat ste seizoen begint. nen. Dat zijn mensen die je kunt vertrouwen. Die willen ook echte sport laten zien". Voor Priem is het niet meer dan een zuiveringsactie. Hij wil zeker geen basis leggen voor een lange carrière als stayer. „Je kunt er niet van leven en ik ben niet van plan om dat in de toekomst alleen maar te gaan doen. Het wielrennen op de weg blijft het belangrijkste, en dat is nodig ook. Daardoor ben ik namelijk onafhanke lijk in die wereld en kan ik mijn eigen eisen stellen", zegt hij. Eén van die eisen is een goede en vooral betrouw bare gangmaker die de ideeën van de renner deelt en niet achter de scher men onderhandelt met collega's. Priem denkt die te hebben gevonden in de persoon van Rotterdammer Joop Zijlaard, waarmee hij dezer da gen een overeenkomst sloot. Nieuwe gezichten moeten de stayers sport dus nieuw leven inblazen. „Voor Venix komt er geen hond meer kijken", zegt hij zeer beslist. Voor Priem wel? „Tot nu toe is altijd gebleken dat wegrenners in de zes daagse voor publiek zorgen. Boven dien komen er dan renners die het spelletje niet mee willen spelen. En voor echte sport komen de mensen zeker weer naar de baan". Voorlopig zal Priem de gangmakers en stayers het leven nog niet zuur gaan maken. Hij heeft een aantal aanbiedingen voor deze winter laten lopen ('de prijzen stonden me niet aan'), maar denkt deze zomer in actie te komen in de stayerszesdaagse van Alkmaar. Gaandeweg zal moeten blij ken of de schoonmaakactie succes heeft. Priem hoopt er maar op dat de gevestigde stayers op den duur zullen inzien dat het vooral hun belang is dat de machtsverhoudingen snel anders komen te liggen en daardoor zijn zijde zullen kiezen. „Want als ik alleen maar tegenwerking krijg stop ik er natuurlijk mee". Voorlopig gaan zijn gedachten echter uit naar het wielrennen op de weg. Voor het tweede jaar met de Kwan- tumploeg zal hij proberen Jan Raas in en buiten de koers bij te staan bij het behalen van klassieke overwin ningen. Met een aanloop in de Tirre- no-Adriatico, „die een betere voorbe- reidingskoers is dan Parijs-Nice", vindt Priem. „In Frankrijk wordt het meteen een zware wedstrijd. In Italië kun je je in alle rust prepareren". Over zijn kopman en vriend Jan Raas zegt Priem: „Ik denk dat hij een goed seizoen gaat maken. Als het een beetje loopt, lukt dat zeker wel". En over de derde Zeeuw in de formatie, Maarten Ducrot, wil de oudgediende nog wel kwijt: „Ik heb hem in Mallor- ca extra in de gaten gehouden en gezien dat het best weieens een goede coureur zou kunnen worden. Zo heb ben we trouwens nog een paar jon gens in onze ploeg. Ik heb dan ook wel alle vertrouwen in dit seizoen", be sluit de renner die aan zijn dertiende seizoen als professional begint. PHILIPPINE Het C-team van de voetbalclub Roda JC speelt dit week einde twee wedstrijden in Philippine. Zaterdag is Philippine zelf tegenstan der van de Limburgers. Zondag komt Breskens in actie, maar ook deze wedstrijd wordt gespeeld in Philippi ne. Beide wedstrijden beginnen om 14.30 uur. DEN HAAG (ANP) - De winnende getallen van midlotto nr. 3a van donderdag zijn: 12 - 24 - 25 - 30 - 31 - 39. Reservegetal: 34. Winnend getal cij- ferspel: 873397. De extra prijzen vielen op de volgende getallen: 527, 7828 en 31619. MIDDELBURG Als jeugdzwemmer mocht Patrick Braam al een paar keer in de keuken van het nationale topzwemmen rondneuzen. De Middelburgse zwemmer, die volgende maand zeventien jaar wordt, is echter ook op het seniorenvlak als een komeet omhoog geschoten. Sinds 1 januari van dit jaar behoort de mavo-scholier tot de oudste categorie en zijn debuut is veelbelovend. Op de honderd meter schoolslag zwom hij het afgelopen weekeinde 1.05.9. Dat betekent een fantastisch Zeeuws record, maar ook een vierde plaats op de nationale seniorenranglijst. „Ik had niet verwacht dat het zo snel zou gaan". Patrick Braam verraste niet alleen zichzelf, maar ook de buitenwacht. Zijn beste tijd stond op 1.08.2 en in een sport waar tienden van secon den een wereld van verschil kunnen betekenen is de progressie van de Luctor-zwemmer spectaculair. „Het is moeilijk om gelijk weer aan de top mee te doen als je net naar de senioren bent gegaan. Ik had ver wacht dat ik eerst moest 'terugko men'. Ik wilde afgelopen zondag een record zwemmen, maar ik had niet gedacht zo'n tijd neer te zetten", verzekert hij. Toch is het niet de eerste keer dat. Braam plotseling met sprongen vooruit gaat. Een paar jaar geleden behaalde hij tijdens de nationale kampioenschappen in Dordrecht vanuit het niets twee keer zilver. „Terwijl ik een paar maanden daar voor nog maar net bij c.e top tien zat". De Middelburgse zwemmer verdiende door die prestaties uit zending naar internationale wed strijden in Italië. Ongetwijfeld bezit Braam ook het talent om als senior uit te groeien tot een nationale topzwemmer. In een paar tijd groei de hij uit tot het raspaardje van het Zeeuwse zwemmen. Het aantal Zeeuwse titels die hij behaalde zijn dan ook niet meer te tellen. „Ik zou het eens op moeten schrijven....". Het is duidelijk dat Patrick Braam bij het Middelburgse Luctor opti maal presteert. Onder leiding van trainster Ans Geervliet traint de 16-jarige scholier 'slechts' vijf keer in de week en dat is ongeveer de helft van de trainingsarbeid, die door de nationale top wordt ver richt. De inmiddels bejaarde nood kreet: „Meer zwemwater graag" is nog altijd van kracht. „Je vraagt je natuurlijk wel eens af wat je zou zwemmen als je wel tien uur in de week zou trainen. Aan de andere kant zou de overgang misschien te groot zijn". En wellicht zou Patrick Braam het plezier in het zwemmen bij zoveel trainingsarbeid verliezen. Zelfs nu vraagt hij zich wel eens af waar hij mee bezig is als hij 's morgens rond kwart over vijf naast zijn bed staat. „Maar ik geloof dat iedereen dat wel eens heeft. Ik ben nu wel gewend om vroeg op te staan voor de trai ning. Soms heb je wel eens geen zin, maar als je om zes uur in het water ligt, is dat verdwenen". Voor de Zeeuwse zwemtitelstrijd, die zaterdag en zondag in Kapelle wordt gehouden, wordt Patrick Braam weer als een kandidaat ge zien voor een flink aantal 'plak ken'. Hoewel hij het Zeeuwse ni veau langzamerhand ontgroeit wenst hij de provinciale kampioen schappen niet af te doen als een niemendalletje. „Zelfs voor de Zeeuwse kampioenschappen maak ik me toch nog wel zenuwachtig. Er i atiÉÊk StÊÊL kan tenslotte van alles fout gaan. Het is toch een evenement waar je naartoe leeft en bovendien ligt er nu toch een bepaalde druk op je. Er zijn trouwens ook altijd kapers op de kust". Daarom zal de Luctor-zwemmer het komend weekeinde 'tot op de bo dem' willen gaan. „Zo'n goede tijd als van het afgelopen weekend bete kent een geweldige stimulans om harder te trainen. Je wilt dan graag nog een keer vlammen", aldus Braam, wiens zelfvertrouwen met de week groeit. „Toch heb ik wel eens gedacht dat ik het niet meer kon. Vlak na de zomervakantie zwom ik 1.11. Ik wist wel dat het minder zou gaan, omdat je dan nog niet zo goed getraind bent, maar toch dacht ik even dat ik het kwijt was". Patrick Braam is in de afgelopen jaren volledig in de ban van het zwemmen geraakt. Na zijn middel bare school wil hij een ClOS-oplei- ding volgen. „Je schijnt daar ook een aantekening zwemmen te kun nen halen. Het is alleen verschrik kelijk moeilijk om daar toegelaten te worden. Het aanbod is verschrik kelijk groot. Ja, ik zou graag iets in de sport willen gaan doen", ver klaart de Middelburgse zwemmer, die naast vijf zwemtrainingen in de week ook nog twee uur aan karate doet. „Dat gaat wel samen met het zwemmen. Je krijgt er soepele spie ren van. Af en toe krijg je natuurlijk wel eens een tik, maar dat word je hard van". Patrick Braam. Het geduld van Patrick Braam is uiteindelijk beloond. Op de hon derd meter schoolslag realiseerde hij een jaar lang tijden van rond de 1.08. „En dan blijf je maar doortrai- nen en ineens schiet je vooruit. Vooral de Nederlandse kampioen schappen zijn nu een uitdaging voor me". VLISSINGEN Zaterdag en zon dag worden in Kapelle de Zeeuwse winterkampioenschappen zwem men gehouden. Zwemmers van tien Zeeuwse clubs komen daarbij in actie in verschillende catego rieën. De wedstrijd in Kapelle beginnen op beide dagen om 15.45 uur en duren tot omstreeks 18.00 uur. De Zeeuwse titelstrijd zal ongetwijfeld weer een felle strijd te zien geven tussen Stormvogel, Luctor, Ganze en Bruinvis, de toonaangevende clubs in Zeeland, die ook op de estafettenummers tegen elkaar uit zullen komen. De finale wedstrijden zijn over beidé dagen verdeeld. Kanshebber voor een aantal ere plaatsen is Luctor-zwemmer Pa trick Braam, die zich sinds het afgelopen weekeinde verzekerd weet van een plaats bij de nationale toppers op de honderd meter schoolslag. fiet Westerweele: in training voor de Braakmancross. De 30-jarige loper eindigde de laatste weken bijvoorbeeld als vijfde in de Wallenloop en in de Deltacross. Het is dus geen toeval meer dat Piet Wester weele zich zo snel heeft aangediend voor een hoge klassering in de cross competitie. Zaterdagmiddag vertrekt de Zeeuws- Vlaming vanzelfsprekend ook in de Braakmancross van Scheldesport. Hij gaat er zelf vanuit dat „hoe zwaarder het is des te beter het gaat" en dat verklaart waarom hij zich zelden op de weg laat zien. Piet Westerweele is een specialist van de crossen. Daar stemt hij dan ook zijn hele seizoen op af. t De postbesteller uit Aardenburg heeft zijn vooruitgang onder meer te dan ken aan Piet Vonck. Toen hij enkele jaren geleden lid werd van RKHAV kreeg hij van de routinier de schema's om te trainen. „Daarvoor liep ik vrij wel alleen maar duurlopen en ik dacht dat dat de beste manier was", vertelt hij. „Piet Vonck heeft me uitgelegd hoe ik een week trainen op moet bouwen". De afwisseling van duurlopen en in terval-training hebben Piet Wester weele met sprongen vooruit geholpen. „Zoiets kun je pas goed te weten komen van iemand die er verstand van heeft. Ik train nu bijna iedere dag anders, 's Maandags bijvoorbeeld loop ik tien of vijftien keer een twee honderd meter. Dinsdag een duurloop en woensdag weer interval, maar met langere afstanden". Piet Westerweele heet een laat bloeier te zijn in de atletiek. Hij begon zes jaar geleden pas aan wed strijden mee te doen en liep in dat eerste jaar meestal rond de vijftigste plaats. Dat is langzamerhand verbe terd en zelfs nu lijkt het einde nog niet in zicht. „Maar als Vermeule en Reynierse ergens aan de start komen hebben we geen schijn van kans. Alleen in een wedstrijd zonder die twee kan ik redelijk vooraan lopen". Dat geldt ook voor de Braakmancros sers, hoewel daar met een sterke Dalebout rekening wordt gehouden. Maar voor Piet Westerweele, die te genwoordig lid is van De Wielingen, zijn de eerste plaatsen wellicht nog onbereikbaar. „Vorig jaar liep ik rond de tiende plaats en nu zit ik meestal al bij de eerste vijf: het gaat dus nog steeds beter met me". Hij heeft overigens met zijn nieuwe club nog niet de ideale mogelijkheden om te trainen. Piet Westerweele is de enige die de wedstrijden bij de senio ren loopt. „Voor de rest heeft de club alleen veel jeugd, maar ik vind het niet zo erg dat ik alleen moet trainen. Ik trek toch altijd m'n eigen plan". Vooralsnog heeft hij ook met Kees van Oosten nog weinig contact ge had. De sprinttrainer houdt zich vooral bezig met de jeugd van De Wielingen en moet zich daar behel pen met een gebrekkige accommoda tie. „Ze moeten trainen op het vroe gere voetbalveld van Oostburg", weet Piet Westerweele. „Een echte baan heeft de club nog niet, maar dat is ook bijna onmogelijk. We zullen eerst een beetje naam moeten maken als vereniging". Piet Westerweele is daar hard mee bezig met zijn uitslagen in de laatste crossen. Maar of het in de Braakman zwaar genoeg is om te schitteren valt nog te bezien. „Met die vorst in de grond wordt het vrij licht om te lopen", verwacht hij. „Dat is eigenlijk niet zo gunstig voor me. Ik loop liever in de modder of in los zand met veel tempo-wisselingen. Want ik moet het toch een beetje van m'n inzet hebben. Ik voel me het best thuis als het echt op kracht aankomt". De drie Zeeuwse renners stoeien met serveersters tijdens de voorstelling van hun ploeg. Vlnr Jan Raas, Maarten Ducrot en Cees Priem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 19