SSSsSi. JAKOBSEN-HUIBREGTS(PVDA/PPR): Nieuwe adjunct opent verbouwde leskeuken van De Vliedberg FILES TE VOORKOMEN verbaasd over claim FNV aad Hulst over rvanging van gebrande caravan woonwagenkamp Bijeenkomst van langstelling irthuiswerk Axel iets terug Recreatiecommissie Valkenisse vergadert PZC/ streek RE - De gemeente Veere wil betaald parkeren invoeren in het hart van het monumentale je Veere. Om de vooral 's zomers grote toeristenstromen in de historische kern een beetje troomlijnen, is een verkeers- en parkeerplan voor Veere opgesteld. Eén van de onderdelen rvan is de aanleg van een parkeerterrein aan de Kanaalweg Westzijde, - even buiten de waar gratis kan worden geparkeerd. Voorspeelavonden muziekschool Hulst Kaartautomaat Klaverjasavond in 'Aldegonde' Vlis singe n Thema-ochtend vrouwen buurthuis Oost-Souburg [vonden voorwerpen ^tscross wedstrijd manege Heikant TEGEMOETKOMING VERHUISKOSTEN cbtb, cpb en cpj Bewonerscommissie Axel KOUDEKERKE - Op de begroting voor 1985 van de gemeente Valkenisse is de ruimte te vinden om dit jaar nog enkele werken uit te voeren, buiten de projecten die b en w in de begeleidingsbrief noemen. De financiële ruimte kan worden gevonden door minder rente toe te voegen aan de reserves, een groter deel van de opbrengst toeristenbelasting te bestemmen voor de gewone dienst en structureel te bezuinigen op de post openbare werken. Dat stelde mevrouw L. Jakobsen-Huibregtse namens de PvdA/PPR-fractie in de gemeenteraad tijdens de gisteravond gehouden algemene beschouwingen. Ongerustheid Kampeerwet Kaarting VARA OP DA G VAN BENOEMING 4 |JDAG 25 JANUARI 1985 I reere wil betaald parkeren n oude kern invoeren ti aald moet worden op het Oranje- n, op gedeelten van de Kaai en het Bastion. Alleen eigen inwo- 3 van de kern Veere en degenen die un werkkring vinden, hoeven niet etalen voor het parkeren van hun 3. Zij krijgen een vignet, dat recht I Ft op gratis stallen van de vierwie- De gemeenteraad van Veere be- ekt deze voorstellen in de verga ng, die woensdag 30 januari om e uur 's middags begint in het huis in Veere. het hoofdseizoen zie je vaak, dat jmobilisten steeds maar rondrij- op zoek naar een parkeerplaats, e chaotische situatie belemmert doorstroming, waardoor het ver keer vaak vast kwam te zitten", zei burgemeester mevrouw G. W. van Montfrans-Hartman in een toelich ting op het plan. In de nieuwe situatie zullen opstoppingen tot het verleden behoren. Want zodra alle betaalde HULST In de week van 28 januari tot 2 februari worden in de zaalruim te van de muziekschool in Hulst iedere dag voorspeelavonden gehou den. De voorspeelavonden zijn bedoeld om de leerlingen van de muziek school in de gelegenheid te stellen ervaring op te doen in het 'voor publiek' spelen. Publiek dat op deze avonden bestaat uit ouders, mede leerlingen en andere belangstellen den. aan bod komen vooral die leer lingen, die dit jaar examen moeten afleggen. Om in het programma enige variatie aan te brengen, zijn per avond meer dere instrumenten gecombineerd. Maandag zijn dat de piano, koperen blaasinstrumenten en de klarinet. Dinsdag het accordeon, dwarsfluit, blokfluit en zang. Woensdag komt het orgel, klarinet en de dwarsfluit aan bod. Donderdag de viool, koperen blaasinstrumenten, dwarsfluit en de blokfluit. Vrijdag tenslotte het orgel, piano, hobo en gitaar. Alle avonden zijn vrij toegankelijk en beginnen alle maal om 19.30 uur. parkeerplaatsen in de kern zijn bezet, zal op borden bij de kernen het woord 'vol' verschijnen. Dan zijn de toeristen gedwongen uit te wijken naar het gratis parkeerterrein aan de Kanaal- weg Westzijde. Mevrouw Van Montfrans maakte be kend dat parkeren in principe in het hele historische gedeelte van de kern Veere wordt verboden. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor het Oranje plein, de Kaai en het Bastion, waar vooral ten behoeve van de bezoekers betaalde parkeerplaatsen worden aangelegd. In de 'achterstraatjes' van de kern kunnen belanghebbenden -die daartoe een vignet kunnen krij gen- hun auto gratis stallen. Als een 'niet-vignethouder' zijn auto daar stalt, gaat hij onherroepelijk op de bon. Speciaal hiervoor wordt een par keerwachter aangesteld. „Want be taald parkeren zonder controle is niet mogelijk", zegt de burgemeester. Voor de uitvoering van het betaald parkeren zullen kaartautomaten worden geplaatst. Daarmee is een bedrag gemoeid van 100.000 gulden. Daar deze apparatuur in enkele jaren wordt afgeschreven, komen de jaar lijkse kosten op 25.000 gulden. De personeelskosten (parkeerwachter en administratie) worden jaarlijks op maximaal 24.000 geraamd. De ge meente Veere verwacht daarentegen een jaarlijkse opbrengst van 80.000 gulden, zodat het betaald parkeren in elk geval kostendekkend wordt inge voerd. Het is de bedoeling om het betaald parkeren in Veere nog vóór het ko mende zomerseizoen in te voeren. De commissie ruimtelijke ordening in Veere heeft zich inmiddels al unaniem positief over het voorstel uitgelaten. Nadat de gemeenteraad het groene licht heeft gegeven, begint een uitge breide inspraakprocedure. Zo wordt woensdag 27 februari een inspraak avond gehouden. De plaats en het aanvangstijdstip daarvan zijn nu nog niet bekend. VLISSINGEN - Het buurthuis 'Alde gonde' in Vlissingen begint dinsdag 5 februari met een wekelijkse klaverjas avond. Dit is gerealiseerd op initiatief van de wijkbewoners. Belangstellen den kunnen iedere dinsdagavond van af 20.00 uur in het buurthuis terecht. OOST SOUBURG - In het buurthuis 'De Zwaan' in Oost-Souburg wordt woensdag 30 januari de maandelijkse thema-ochtend voor vrouwen gehou den. Centraal staat dit keer het the ma 'Beroep - huisvrouw'. Mevrouw Strayer van de Stichting huishoudelijke- en consumentenvoor lichting uit Tilburg houdt dan een inleiding. Zij gaat ondermeer in op de rolverdeling binnen een huishouden, de beleving van een huisvrouw en de maatschappelijke rol van de huis vrouw. Na afloop van haar praatje is er gelegenheid tot het stellen van vragen en een discussie. De thema ochtend begint om 9.15 uur en duurt tot 11.15 uur. Er is kinderopvang aanwezig. |jST De gemeente Hulst is van om een caravan aan te kopen de familie Lawartin uit Hulst, familie bewoonde tot 15 januari huurwagen van de gemeente ^t. Deze woonwagen stond op het pterrein van het woonwagen- |p nabij Hulst. Een felle uitslaan- hrand veranderde die dag de jjnruimte van de familie in een [nde puinhoop. Bij de brand wer- twee caravans, die naast de 0i) wagen stonden, eveneens be- Idigd. [de aankoop van de nieuwe woon- len is een bedrag gemoeid van po gulden. De kosten die met de tchaf gemoeid zijn verwacht de jeente terug te krijgen uit de ver van de caravan, lankoop van de wagen zal door de jeenteraad van Hulst besproken pen tijdens de raadsvergadering [donderdag 31 januari. Verder zul- Be raadsleden zich buigen over het [stel van burgemeester en wethou- 'i om een gemeentegarantie te ver- kken aan enkele tennisverenigin- in de gemeente. Zo willen de iisverenigingen 'Hulster Am bt' uit Hulst en 'Smash' uit Sint- fteen greenset-banen vervangen gravel-banen. Met het uitbreken |de kunststofbanen en de aanleg de nieuwe gravel-banen is een dbedrag gemoeid van circa bO gulden. De Hulster tennisver- hng wil tevens haar clublokaal treiden. Ook hiervoor moet een elte gefinancierd worden. 'Hul- Ambacht' betaalt 20.000 gulden fcigen middelen. Raadsvergadering in het Hulster jhuis begint donderdag om 19.00 3SINGEN Bij de gemeentepoli- Vlissingen zijn in de periode van bt 23 januari de volgende voorwer- aangegeven: 1 paar bruine da- handschoenen, 1 zwarte hand- met inhoud, bruin knipmes, 3 pels aan Marlboro hanger, 1 zeis- pel, 1 lange sleutel aan geel label, 2 els aan ring 1 met groen randje, schoudertasje, damesbril en een pond dameshorloge, de gemeentepolitie te Oost-Sou- 5 sleutels, klein zwart tasje met fud, linnen tas met boeken en Inkleding. Ihet asiel te Vlissingen: cocker- fiiel, cyperse kater en rode poes. CANT De Eerste Zeeuwse fccross Vereniging Axel (EZFVA) te Kreekcrossers uit Westdorpe pen zondag een indoorcross in de ege bij Heikant. Daar kan van tot 12.00 uur worden ingeschre- |De eerste manches beginnen di- na de trainingen om 13.00 uur. De ege is tijdens deze crosswedstrij- verwarmd. Martin Dix tussen twee bejaarden. VLISSINGEN - De Vlissinger Martien Dix wil zijn opvangcentrum voor hulpbehoevende bejaarden aanzienlijk uitbreiden. Op dit moment biedt Huize Dix plaats aan achttien tot negentien bejaarden. Na de uitbreiding zullen er tussen de veertig en vijftig plaatsen zijn. De uit breidingsplan- nen dreigen volgens Martien Dix echter 'in het honderd te lopen' door de totstandkoming van het bestemmingsplan Scheldebuurt, omdat de panden die Dix voor de vergroting van zijn opvangcentrum wil gebruiken, daarin worden bestemd als woning. Het zal overigens nog geruime tijd volgens Dix geen problemen duren voor de uitbreiding en de daarmee gepaard gaande verbou wing zijn gerealiseerd. Martien Dix heeft zichzelf vijf jaar de tijd gege ven om de aan het huidge pension grenzende panden aan te kopen. Die mogelijkheid bestaat volgens hem beslist, mede door het feit dat de stichting voor maatschappelijke dienstverlening haar pand aan de Dr Ottestraat over enige tijd ver laat. Dix verwacht dat met zijn plannen een bedrag zal zijn ge moeid van ruim twee miljoen gul den. Huize Dix kwam begin vorig jaar in het nieuws toen de Raad van State het ministerie van wvc in het gelijk stelde met betrekking tot de afwij zende beschikking over erkenning van het opvangcentrum. Het ont breken van die erkenning levert geen problemen op voor de dagelijkse gang van zaken in het centrum. „Een erkenning zou de mogelijkheden voor opname ver groten. Het enige gevaar is dat het ministerie besluit dat we dicht moe ten, omdat je nu eenmaal zonder erkenning niet meer dan vier men sen boven de 65 jaar mag verzorgen. Maar voor een sluiting ben ik niet zo bang". Tekort Dat laatste houdt verband met het nog steeds bestaande gebrek aan plaatsen in verzorgingstehuizen. „Voor Der Boede zijn wel uitbrei dingsplannen, maar ik heb begre pen dat die niet voor 1986 worden gerealiseerd. En zelfs die uitbrei ding lost het tekort aan plaatsen niet op. De statistieken wijzen uit dat minstens tot het jaar 2000 pro blemen blijven bestaan op dat ge bied", aldus Martien Dix. De vrees voor sluiting is bovendien niet groot bij hem, omdat hij het gevoel heeft wel de steun van de gemeente te hebben om door te gaan met zijn werk. „In het ont- werp-bestemmingsplan Schelde buurt hadden onze huidige panden ook de bestemming wonen, maar toen ik daar over begon is die bestemming direct gewijzigd". Dat neemt niet weg dat Dix bezwaar schriften heeft ingediend tegen het bestemmingsplan, in verband met het ontbreken van de bestemming 'pension' voor de panden die hij voor de uitbreiding wil gebruiken en waarvan er al een in zijn bezit is. Omdat Dix sinds oktober van het vorig jaar vier personeelsleden in dienst heeft, onder wie een gediplo meerd verpleegster, is Huize Dix nu stageplaats voor leerlingen van de stichting opleidingen dienstver lenende beroepen in Middelburg en de MBO-school Ter Welle in Goes. Dat heeft het volgens Dix mogelijk gemaakt het bewonersaantal uit te breiden van vijftien naar achttien. De Kaai in Veere waar men zou moeten betalen om te parkeren. AXEL De kring Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de standsorganisa ties CBTB, CPB en CPJ houdt don derdag 7 februari in het Axelse cultu reel centrum De Halle een bijeen komst. Om 17.30 uur wordt daar een broodmaaltijd gehouden, nadat in de middaguren al enkele bedrijven zijn bezocht. Om 19.00 uur begint het avondprogramma, waarin mr. G. Smallegange een inleiding houdt over de landbouw in Rusland. Hij zal overi gens ook ingaan op de gasprijzen, de mestoverschotten en de graantekór- ten. Begroting V alkenisse heeft ruimte voor investeringen |I. De kinderclub, de VOS- en het volksdansen van de |ting club- en buurthuiswerk trekken de laatste tijd weinig kers. Er is nog wel volop be- telling voor de cursussen naai en knippen en textielbewerking. leek donderdagavond tijdens de illigersbijeenkomst van de ting. ergadering werd zeer druk be- Tijdens de bijeenkomst kwam voren dat de bakens moeten en verzet om de belangstelling bepaalde activiteiten te stimule- |De stichting wil echter voorko- jdat men in het vaarwater terecht van andere verenigingen. On- s de teruggelopen belangstelling de VOS-cursus voelen de vrijwil- toch voor een vervolgcursus. De en zullen binnenkort worden be en in het bestuur van de stich- Het kindertoneel heeft de laatste [op een laag pitje gestaan als g van gebrek aan vrijwilligers, iet er echter naar uit dat dat eem is opgelost, gezien de be stelling voor de vergadering en ote aantal aanmeldingen voor illigerswerk. Mevrouw Jakobsen zei zich in een aantal wensen van het college ten aanzien van in 1985 uit te voeren werken te kunnen vinden, maar daar nog wel enkele werken aan te will-en toevoegen. „De lijst kan wat ons be treft worden uitgebreid met de herin richting van straten in Koudekerke west, ter bevordering van de verkeers veiligheid en voor het creëren van speelruimte voor de jeugd. Daarnaast zou meer ruimte gemaakt kunnen worden voor het welzijnsprogramma, activiteiten voor achterstandgroepen en emancipatiewerk", aldus mevrouw Jakobsen. Met de door de PvdA/PPR- fractie voorgestelde maatregelen kan volgens mevrouw Jakobsen een post onvoorzien worden gecreëerd die ook mogelijkheden biedt voor de realisa tie van een ruimte voor zaalsporten, zo zei zij. De PvdA/PPR-fractie bleek, in tegen- stelleing tot de WD-fractie niet over tuigd van het nut van bedrijventerrei nen in Valkenisse. Het overschot aan bedrijventerreinen in Nederland is groot, zo hield mevrouw Jakobsen de raad voor. „Daar waar het nog kan moeten we zeer terughoudend zijn met investeringen in deze terreinen". De heer A. Dommisse (sgp) wilde in dit verband van het college weten of zich al serieuze kandidaten voor het bedrijventerrein 'Karreveld' in Kou- dekerke hebben gemeld. Hij gaf ver der te kennen dat wat de SGP betreft de reconstructie van het tweede deel van de Nieuwstraat en de Tramstraat prioriteit hebben. Uit verschillende betogen bleek de ongerustheid die bij de raadsfracties bestaat ten aanzien van bezuinigin gen op de rijksuitgaven. Die onge rustheid was voor de heer J. W. de L. Jakobsen-Huibregtse. Regt (vvd) aanleiding er voor te pleiten eventuele rijksbezuinigingen door te voeren naar alle posten van de begroting. „Ook op de kleine pos ten. Gemeentelijke belastingen moe ten niet of minimaal worden ver hoogd", zo zei hij, „Veel bewoners in onze gemeente hebben het financieel toch al moeilijk". Gezien de begro tingspositie van Valkenisse en de te verwachten kortingen door de over heid, komt de WD-fractie niet met eigen plannen, zo bleek verder uit de woorden van de heer De Regt. CDA-fractieleider A. Lampert was niet erg tevreden over de wijze waarop b en w de begroting sluitend hebben gemaakt, zo bleek uit zijn beschou wingen. Zoals gemeld vertoonde de primitieve begroting een tekort van ruim 87.000 gulden; later, via een wijzigingsvoorstel, werd dat omgebo gen in een saldo onvoorzien van ruim 133.000 gulden. „Wij hadden het juis ter gevonden wanneer die voorstellen gelijk waren verwerkt", aldus de heer Lampert, „U mag er toch van uit gaan dat de raadsleden een notitie in de begeleidingsbrief waarin deze eerste wijziging zou zijn verwoord, ook se rieus gelezen en bestudeerd zouden hebben". Daarmee reageerde hij op de opmerking van b en w in de begelei dingsbrief dat deze manier van werken was gekozen om de raadsle den nauwer te betrekken bij de be leidsoverwegingen die tot het wegwer ken van het tekort moetmoesten lei den. De heer Lampert zei verder in de begroting meer ombuigingen te con stateren, dan daadwerkelijke bezuini gingen. Alle fracties gingen in hun beschou wingen in op het van kracht worden van de nieuwe kampeerwet. Me vrouw Jakobsen vroeg in dat kader naar de gevolgen daarvan voor Val kenisse en vroeg om een beleidsnota ten aanzien van campings. De heren Lampert en De Regt spraken hun waardering uit voor het feit dat b en w steeds getracht hebben te bewerk stelligen dat het aantal eenheden voor minicampings op tien wordt gesteld, in plaats van de vijf die volgens de nieuwe kampeerwet zijn toegestaan. De VVD'er De Regt sprak de hoop uit dat er in de toekomst toch nog wegen blijken te zijn om dat te bereiken. De raadsfracties bleken zich te kun nen vinden in het door b en w uitge stippelde beleid. De beschouwingen beperkten zich verder bij de verschil lende hoofdstukken uit de begroting tot opmerkingen en het betuigen van instemming. Het voorstel van b en w met betrek king tot de vaststelling van de herzie ning van de exploitatie-opzet voor bestemmingsplan De Vliedberg kreeg niet de instemming van mevrouw Jakobsen en de heer P. Holtring (pvda/ppr). Mevrouw Jakobsen vond het verschil tussen de grondprijs voor halfgesloten bebouwing en vrijstaan de bebouwing te klein. „Dat verschil is niet in overeenstemming met de prijzen die gelden in andere bestem mingsplannen", zo zei zij. Burgemees ter S. Francke zei echter dat van 3,60 per vierkante meter redelijk te vinden, omdat voor een vrijstaande woning nu eenmaal meer grond nodig is. AXEL De bewonerscommissie van de Axelse componistenbuurt (wijk 2) denkt er niet aan het bestuur van de regionale Zeeuws-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW) te vragen een schadevergoeding uit te ker^n aan de bewoners van enkele tinetal len woningen in die buurt. De bewo nerscommissie, aldus voorzitter Chr. Ollebek, is zeer verbaasd over de brief, die de Axelse FNV-afdeling deze week over de schadevergoeding heeft verzonden. Maar volgens de bewonerscommissie in wijk 2 is er helemaal geen sprake van enige schade aan de woningen. Gewezen wordt op het feit, dat de onderhoudsbeurt tot in de kleinste details met de bewoners is doorge- sporken en dat er wat betreft eventue- KOUDEKERKE - De recreatiecom missie van de gemeente Valkenisse vergadert maandag 28 januari over een aantal voorstellen van b en w met betrekking tot de verlening van subsi dies aan de WV's in Koudekerke en Zoutelande. De commissie bespreekt verder een voorstel tot aansluiting van de strandpaviljoens op de druk- riolering in het buitengebied. De ver gadering wordt gehouden in het ge meentehuis in Koudekerke en begint om 19.30 uur. Ie schade goede afspraken zijn ge maakt. Ollebek: „De aannemer zou die schade betalen. Die is verantwoor delijk en er trouwens ook voor verze kerd. Bovendien is er tot nu toe niemand geweest die ook maar één cent schade heeft geclaimd". In die brief werd deAxelse bewoners commissies gevraagd bij het bestuur van de woningbouwverenging te be pleiten om de bewoners van 120 wo ningen alsnog een schadevergoeding van 600 gulden uit te betalen. Die vergoeding zou een tegemoetkoming zijn in de kosten, die de bewoners zouden hebben moeten maken na de uitvoering van een normale grote on derhoudsbeurt. De bewonerscommissie betreurt de brief van de FNV des te meer omdat daarmee wordt getornd aan het goede overleg met de woningbouwvereni ging. De commissie vindt de brief, die overigens was ondertekend door voor-, zitter J. Vink, dan ook niet pleiten voor FNV-secretaris J. van Schaik. Die is tevens dagelijks bestuurslid van de woningbouwvereniging. AXEL De afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de VARA houdt vrij dag, 25 januari, een prijskaarting in de Bredabar in Axel. Spelsoorten zijn bieden-zonder-roem en jokeren. Er wordt gespeeld om vleesprijzen. De kaarting begint om 20.00 uur en staat ook open voor niet-leden. MIDDELBURG - Op de dag van zijn benoeming, vrijdag 1 februari, opent de adjunct-directeur L. van der Hoest, de vernieuwde keuken van De Vliedberg in Middelburg. Deze school is een dependance van de christelijke nijverheidsschool De Waayenburg, waaraan de heer Van der Hoest vanaf die datum is verbonden. De uitgebreide keuken moet de lessen voor de leerlingen die aan de MDGO een CCD-opleiding volgen perfectio neren. Tot op heden was het maar behelpen geblazen. Bereidden de vol gers van het onderwijs voor civiel en consumptief technische diensten bij voorbeeld een gerecht in frituurvet, dan kon de hele school meegenieten. Een uiterst moderne afzuigkap - aldus dekaan mevrouw W. Post - moet onge wenste geurtjes uit het gebouw hou den. Verder is er ook nog een tweede kookketel met een capaciteit van 25 liter geinstalleerd en is de electrische bedrading verbeterd. Omdat de leerlingen van het middel baar beroepsonderwijs goed voorbe reid moeten worden op hun taak, is de leskeuken ook uitgebreid. Voorheen verdrongen de zeventien leerlingen zich rond de ketels op een oppper- vlakte van plus minus 25 vierkante meter. Nu kunnen ze de lessen volgen en in praktijk brengen op een oppper- vlakte van 54 vierkante meter. De schoolleiding wil ook de buiten wacht laten kennis nemen van de vooruitgang binnen De Vliedberg. Daarom wordt donderdag 7 februari een open huis gehouden. Ouders, toe komstige leerlingen en andere belang stellenden kunnen De Vliedberg aan de Koudekerkseweg bezoeken tussen 13.30 en 16.30 uur en tussen 19.00 en 21.30 uur. De leerlingen zorgen tijdens het open huis voor zelfgemaakte snacks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15