DE NACHTWACHT IN ZUIVERE REUZEL Landbouwschap vormt platform oplossing mestproblematiek Voortdurend attent zijn op werking gemeenteraad nodig PZC/ provincie ET GEBRUIK VAN BESTAANDE WEGEN BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSTOESPRAAK: Onderwijsdebat JOVD Zeeland in Goes GROEP OVERLEGPARTNER "hema-avond over kveeverdienerswet rtVRIJDAG 25 JANUARI 1985 13 Dienst voor jong en oud in Kloetinge BURGH s: OES Het rijk, de provincie Zeeland en de gemeente Westerschouwen hebben in beginsel vereenstemming bereikt over het Schouwse tracé voor de Dammenweg. Voor een belangrijk eel wordt voorshands gebruikt gemaakt van bestaande wegen (met name de Kraaiesteinse- ^eg). Het natuur- en recreatiegebied Schelphoek wordt gespaard. Te zijner tijd, als de erkeersontwikkelingen daartoe aanleiding geven, zal een geheel nieuwe rijksweg aangelegd orden, ten zuidoosten van de Kraaiesteinseweg, door het polderland. De overeenstemming een compromis tussen het standpunt van de provincie Zeeland (zoveel mogelijk gebruik ïaken van bestaande wegen) enerzijds, en het rijk en de gemeente Westerschouwen (nieuwe eg maken) anderzijds. ueuwe rijksweg Burgemeester Goes: reorganisatie van hulpverlening gaat stiekem en traag hiflflrtJ'IEDE >yCHEtPHO£K »UJI6H - Haa«5T6D£ 2J£RJKZ*fI 4 5UUIS Oud-slager Kras bij zijn meesterwerkm wording. Meesterwerk GOES - De JOVD Zeeland houdt vrijdag 1 februari een onderwijsde bat met een politiek forum in Goes. Voor dit forum zijn drie tweede ka merleden uitgenodigd van de drie grote partijen. Het forum bestaat uit de heer M. Beinema (vvd), J. Franssen (wd) en de heer G. A. Q. Niessen (PvdA). Tijdens het debat worden onder meer zaken besproken als de actuele pro blematiek met betrekking tot het onderwijs. Het debat wordt gehouden in café 'Baarends', Voorstad 17 in Goes en begint om 20.30 uur. KLOETINGE In de hervormde kerk van Kloetinge wordt zondag een dienst voor jong en oud gehouden. Voorganger is ds. C. den Engelse uit Renesse. Het thema van de dienst is 'Waar gaat het eigenlijk over?'. Het koor en combo Vox Maris uit Yerseke verleent muzikale medewerking. De diens* begint om 10.00 uur. i Als het schilderij helemaal af is, kan de vernis er op worden gesproeid. Die vernislaag geeft aan het schilde rij bovendien nog een dieptewer king. Voor de heer Kras begint de tijd te dringen. Zijn Nachtwacht moet - met een onwerkbare zomer voor de deur - eind oktober af zijn. Dan krijgt het werk een ereplaats op de grote internationale slagers- vakbeurs, die rond die tijd wordt gehouden in het Jaarbeurscomplex in Utrecht. Voor het zover is, moet de heer Kras nog heel wat werk verzetten. Zijn Nachtwacht is na melijk 4.20 meter lang en 3.60 me ter hoog. Om nog enigszins uit de voeten te kunnen, heeft hij het werkstuk onderverdeeld in acht grote panelen. Drie er van bedek ken precies de langste muur van zijn werkkamer... Over de vraag hoe hij het schilderij straks wil vervoeren, heeft hij nog niet al te zeer nagedacht. Ook staat nog niet vast, hoe te zijner tijd de ruim 16 meter lange lijst om het werkstuk moet worden bevestigd. Wel heeft de heer Kras al gepiekerd over een oplossing wanneer hij in tijdnood dreigt te komen. „Dan vraag ik gewoon aan een oud-colle ga of ik van de zomer in zijn koel ruimte mag komen werken", zegt hij laconiek. Het is duidelijk dat zijn eengezins woning in Middelburg niet de ideale plek is om het reusachtige schilderij leuk te laten uitkomen. Ook het slagersmuseum is niet gebouwd op het herbergen van zo'n kolossaal stuk. De heer Kras hoopt dan ook, dat zich straks in Utrecht iemand zal aandienen die de Nachtwacht van hem zou willen kopen. Mocht dat niet lukken, dan zal hij eens voorzichtig polsen of de gemeente Sas van Gent misschien belangstel ling heeft voor zijn Nachtwacht. Want hoewel de heer Kras geruime tijd heeft doorgebracht in Etten- Leur en Middelburg, maakt hij er geen geheim van dat zijn hart nog steeds aan dat Zeeuws-Vlaamse dorp is verpand. In de van slaapkamer tot atelier herschapen werkruimte van de heer Kras liggen verschillende afbeeldin gen van de originele Nachtwacht. Een aantal daarvan is zelfs verdeeld in allerlei hokjes, waarmee de oud slager een betere vlakverdeling wil bereiken. Maar de echte Nacht wacht, in het Rijksmuseum in Am sterdam, zag hij nog nooit. „Nee, eerst wil ik dit afmaken, dan pas ga ik kijken..." Koen van Dijen Wie graag olieverfschilderijen maakt, maar opziet tegen de kosten van de vele tientallen tubetjes verf, kan nog iets leren van de Middelburger H. F. Kras. Deze slager in ruste vervaardigt al 25 jaar schilderijen uit varkensvet. Onvervalste, zuivere reuzel moet het zijn, dat voor een paar kwartjes per kilo bij nagenoeg alle slagerijen te koop is. Daarmee zet de heer Kras taferelen neer, die niet van met olieverf geschilderde illustraties te onderscheiden zijn. Momenteel is de 63-jarige Middelburger bezig met zijn absolute meesterwerk: De Nachtwacht van Rembrandt. En dat nog wel op ware grootte... 'rincipe-akkoord over het ichouws tracé Dammenweg Oud-slager Kras zegt de enige in Nederland te zijn die deze hobby beoefent. Hoewel, van hobby wil hij niet weten. „Vroeger, op de slagers vakschool, hoorde dit gewoon bij de opleiding. Iedereen leerde het toen. Maar ik ben de enige die er mee verder is gegaan". De heer Kras neemt dan ook liever het woord vrije tijdsbesteding in de mond. Schilderen met vet is een seizoenge bonden liefhebberij. Tussen april en oktober moet de heer Kras zijn palet, kwasten en emmer met vet noodgedwongen aan de kant zetten. Door de wat hogere temperaturen wordt de reuzel dan zó dun, dat het van zijn kwasten druppelt voor het op de hardboardplaten kan worden aangebracht. En 's winters zit Kras met het probleem, dat het varkens vet soms keihard is. Maar daar hepft hij wat op gevonden. Met de föhn van zijn vrouw blaast hij de klom pen vet warm, zodat ze dan wél te gebruiken zijn. Omdat Kras niet kan terugvallen op ervaringen van andere 'vetschil- ders', heeft hij alle problemen zelf moeten oplossen. In het verleden zat hij wel eens met vetschilderijen, die in warme tijden begonnen te smelten. Ook begonnen sommige vetschilderijen na verloop van tijd een minder aangenaam luchtje te verspreiden. „Het was me al gauw duidelijk, dat ik de vetlagen moest afdekken met een soort lak. Ik heb toen van alles geprobeerd. Eerst spoot ik nagellak op de schilderijen, maar dat hielp niets. Toen probeer de ik het met haarlak, maar dat was ook niks. Ik heb ze besproeid met vernis, maar dat droogde niet. Ten slotte kwam ik via via in contact met de tekenzuster uit een klooster in Etten-Leur. Zij heeft me een vernis op waterbasis aangeraden. Dat bleek het ei van Columbus". De heer Kras is afkomstig uit Sas van Gent. Daar dreef zijn vader een slagerij. Zo rolde hij automatisch in het vak. Hij bezorg de het vlees uit de slagerij onder meer in Gent, waar hij onder ande re de directrice van de Opera in Gent onder meer tot zijn klanten- Eén van zijn eerste vetschilderijen, een portret van de redder Dorus Rijkers, was indertijd het pronk stuk van een regionale midden- standsbeurs. Het portret viel in de smaak bij een slager uit Frankrijk, die het nu nog in zijn zaak heeft staan. Het procédé van het schilderen met vet is tamelijk eenvoudig. Wanneer de reuzel vrij smeuig is, kan het zonder meer op een ondergrond worden aangebracht. Die onder grond moet wel van hout zijn; de heer Kras gebruikt bij voorkeur hardboard. De reuzel kan met een heel klein beetje verf uit een tubetje worden gekleurd. De inhoud van een kleine tube olieverf is voldoen de voor een kilo vet. Zelfs voor een reusachtig werk als de Nachtwacht gebruikt de heer Kras in totaal maar drie kilo vet. Voordat met het schilderen kan worden begonnen, moet de onder grond eerst worden ingetekend. Vervolgens kunnen de lagen reuzel worden opgebracht. Pas bij de vier de laag begint het vet te 'dekken'. jtorm vLOcDxeniM vim kring mocht rekenen. De echtgeno te van de heer Kras kwam uit Zuiddorpe, waar zij zeer goed be vriend was met Marie-Cécile Moer dijk. De heer Kras bracht de toen nog jonge zangeres in contact met de Gentse Opera-directrice, wat het begin van Marie-Céciles zang carrière betekende. Ook nu nog zijn de heer en mevrouw Kras regelma tig te gast in huize Moerdijk in het Brabantse Leende. In Sas van Gent hield vader Kras zich in zijn vrije tijd bezig met het boetseren van figuren uit varkens vet. Daarmee viel hij op slagersvak beurzen regelmatig in de prijzen. Na verloop van tijd kreeg de heer Kras een eigen slagerij in Etten-Leur. SEftOOS- KSRKf et tracé behoort tot rijksweg 57 (in e wandeling de Dammenweg ge- aamd). Het onderdeel waarover nu :n akkoord is bereikt, moet de weg ver de stormvloedkering in de Oos- rscheldemonding soepel laten aan- uiten op het Schouwse land en d e aar aanwezige verkeerswegen. In wanneer de weg over de pijler- am voor het autoverkeer openge- eld kan worden, moeten ook de ansluitende wegen op Schouwen- uiveland en Noord.-Beveland gereed jn. Over de route op Noord-Beve nd bestond geen verschil van in- cht: in de Onrustpolder was er des- jds al planologisch een tracé aange ven en dat wordt nu gewoon ge bigd (al is er minder land nodig, ndat er eenautoweg komt en geen itosnelweg). et maken van een keus op Schou- en-Duiveland had meer voeten in de irde. Rijk en gemeente hadden voor- ur voor een geheel nieuwe weg. De -ovincie stond op het standpunt dat bruikmaking van onder meer de raaiesteinseweg de beste oplossing as (de gemeente zette daar vrees )or geluidshinder en beperking van dorpsuitbreiding tegenover). Er is gekozen voor een oplossing waar- j de weg vanaf de stormvloedkering delijk wordt aangesloten op het staande wegennet (Cauersweg en raaiesteinseweg). De verbinding in richtingen Rotterdam en Zierikzee dan gewaarborgd. geen stormachtige ontwikkeling van het verkee verwacht rondom de stormvloedkering. Hij ging er dan ook vanuit dat op korte termijn geen nieuwe weg nodig zal zijn. Littooij beklemtoonde dat het tracé dat nu als eindfase is gekozen, hetSchelphoek- gebied spaart en voor ongeveer de helft gebruik maakt van bestaande voorzieningen. Hij vertelde dat gede puteerde staten binnenkort uitvoerig opening van zaken zullen geven in de statencommissies voor verkeer en wa terstaat en voor ruimtelijke ordening. Dan zullen ook de alternatieven op een rij gezet worden en het eraan gekoppelde grondbeslag. Met de georganiseerde landbouw is over de gekozen oplossing geen voor overleg gevoerd. Van die zijde is verzet te verwachten tegen plannen die beslag leggen op agrarische grond. Voorzitter L. van Gastel van de kring Schouwen-Duiveland van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij (ZLM), erkende weliswaar dat aanpassing van bestaande wegen noodzakelijk is (onder meer opdat het plaatselijk verkeer zonder pro blemen mogelijk blijft). „Het afstaan daarvoor van een grote oppervlakte goede landbouwgrond met daarnaast een schadelijke kaveldoornsijding is voor ons niet te accepteren," aldus Van Gastel. centrumgemeente, op allerlei gebied. Als voorbeelden noem de mr. Blanken onder meer voorzieningen op het gebied van onder wijs, openbaar vervoer, gezondheidszorg en be- winkeling. Hij voegde er aan toe dat de Zeeland- brug ook economisch een belangrijke trans portader is naar Rotter dam. De burgemeester stelde dat financiële barrières, zoals tolhef fing, voor het regionale en interregionale ver keer zo snel als maar mogelijk is moeten wor den geliquideerd of ten minste verkleind. „Het verder ontwikkelen van de centrumfunctie van Goes, ook op econo- |i een later stadium, als de ontwik- ling van het verkeer het nodig aakt, zal een nieuwe rijksweg wor- |sn aangelegd door de polder, paral- 1 aan de Kraaiesteinseweg. Dit deel opt vanaf de stormvloedkering aar de provinciale weg 52 tgen asten van Haamstede. Vandaar zal ze provinciale weg worden uitge huwd tot een tweestrooks autoweg |i vloeiend aansluiten op de bestaan- rijksweg 57 ten noorden van Se- oskerke. Langs het tracé zullen Jjorzieningen worden getroffen voor :tsers en ander langzaam verkeer, >or zover dat niet langs andere egen kan worden afgewikkeld. T. Bakker, hoofd afdeling planstu- e voor wegen en oeververbindingen n rijkswaterstaat Zeeland, liet don- :rdag desgevraagd weten dat de kozen oplossing in elk geval ervoor irgt dat gelijk met de pijlerdamweg aansluitende verbindikngen bruik- lar zijn. Hij maakte duidelijk dat zo ioedig mogelijk begonnen worden et de (planologische) voorbereidin- :n voor de nieuwe weg, die Bakker 1 eerstkomende jaren overigens nog |et ziet verschijnen. Littooij, medewerker van de pro- Inciale griffie, zei dat de provincie Bij het Schouwse tracé voor de Dammenweg wordt voor een belangrijk deel gebruik gemaakt van bestaande wegen, met name de Kraaiesteinseweg. EINKENSZAND Het vrouwen- intact Heinkenszand houdt een the- a-avond over de wet tweeverdie- irs. Daarin komen vragen aan de 'de zoals: „Moet ik over het geld dat verdien nu extra belasting beta- |n?" en „Werkt deze wet emancipatie de hand of juist niet?" De bijeen- bmst is maandagavond 28 januari op 1.00 uur in het ontmoetingscentrum Stenge te Heinkenszand. GOES Burgemeester mr. W. Blanken van Goes vindt dat de reorganisatie van de hulpverle ning in Midden- en Noord-Zee land te stiekum en te traag verloopt. Hij betreurt het dat een publieke discussie hierover almaar uitblijft. Daarbij gaat het hem in het bijzonder om de gevolgen van de opheffing van de organisatie bescherming be volking (BB) en het aanwijzen van de brandweer als nieuwe kern van de hulpverlening. Blanken maakte hierover op merkingen tijdens de donder dag in Goes gehouden raadsver gadering. De eerste burger van de Ganze- stad wees op de oprichting van de districtsgezondheidsdienst (DGB) en de voortvarendheid waarmee deze organisatie thans van de grond komt. Hij vond dat de reorganisatie van de hulpver lening hieraan een voorbeeld kan nemen. Een werkgroep van burgemeester is ermee bezig. Mr. Blanken merkte op dat de voor bereidingen wat al te lang bin nenskamer blijven. Dat achtte hij niet goed voor het komende besluitvormingsproces. „Het gaat erom dat een evenwichtig patroon wordt ontwikkeld in de hulpverleningssector. Dat eist een open discussie binnen de regio over te nemen organisato rische maatregelen. Daar is nog steeds het wachten op", aldus Blanken. GOES De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap gaat een overlegplatform in het leven roepen voor behandeling van de mestproblematiek. Doel van hert platform, dat voor de gehele provin cie moet opereren, is enige lijn te brengen in de Zeeuwse bijdrage in de oplossing van het landelijke mest- overschottenprobleem. Volgens de gewestelijke raad, onlangs in verga dering bijeen te Goes, kan het plat form onder meer dienen als overleg partner van de mestbanken (die in overschotgebieden als bijvoorbeeld Noord-Brabant zijn opgericht, om de mesthoop elders te slijten). Het overleg zal naar de mening van gewestelijke raad onder meer betrek king moeten hebben op de kwaliteit van de mest die in Zeeland kan wor den afgezet. Ook de wijze en het moment van aanvoer van de mest moeten worden besproken. Het plat form kan tevens optreden als overleg partner van bijvoorbeeld de provincie en gemeenten in planologische proce dures vanwege de tussenopslag van de te verwerken mest. De provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw heeft onlangs becijferd dat er in Zeeland vanuit overschotge bieden jaarlijks een hoeveelheid van ongeveer een half miljoen kubieke meter mest kan worden verspreid. Er is een nationaal overschot van circa achttien miljoen kubieke meter. In de vergadering van de gewestelijke raad werd ook de voorgenomen ophef fing van het districtskantoor Middel burg van de directie landbouw en voedselvoorziening besproken. De raad kon daarmee instemmen, onder voorwaarde dat op Walcheren in de toekomst wel zitdagen zullen worden gehouden. De raad stelde de adviesta rieven voor het loonwerk 1985 vast. Een twintigtal tarieven zijn verhoogd; de overige tarieven zijn gehandhaafd op het niveau 1984. De raad koos A. Doeleman uit Nieuwerkerk tot voor zitter (voor de periode 1985/1986) en W. Meere uit Rotterdam tot vice- voorzitter. GOES Het gemeente bestuur van Goes gaat bij provinciale staten met klem aandacht vra gen voor afschaffing of vermindering van het toltarief voor de Zee- landbrug. Met name economische overwe gingen spelen daarbij een rol, zo bleek donder dag uit opmerkingen van de Goese burge meester mr. W. Blan ken, tijdens de maande lijkse raadsvergade ring. Hij onderstreepte dat de Zeelandbrug voor Goes een verbinding van gro te betekenis is. De bur gemeester wees op de toenemende oriëntatie van Schouwen-Duive land op de Bevelandse misch gebied, is daar van sterk afhankelijk,' betoogde Blanken. Met nadruk zei Goes' eerste burger dat nieu we doorgaande wegen, via de weg over de stormvloedkering met name, niet aantrekkelij ker mogen zijn dan de route over de Zeeland- brug. Hij kondigde aan dat het dagelijks be stuur van Goes bij de provincie andermaal aan de bel gaat trekken, teneinde het tolpro- bleem uit de wereld te krijgen. Mr. Blanken no digde de raadsfracties uit hetzelfde te doen bij hun politieke geestver wanten op provinciaal niveau. GOES „Het is nodig - alleen al uit respect voor de burger, de kiezer - zorgvuldig en voortdurend attent te zijn op het functioneren van de ge meenteraad. Kritische beoordeling van de controlefuncties, de besluit vormingsprocedures, de omvang van de pakketten informatie en relevante gegevens, de vergadercultuur. Se rieuze afweging van de rol en de invloed van de raad in het verschijn sel van maatschappelijke processen. Bescheidenheid in de pretentie daar aan als overheid vorm te geven. En vooral: gebruik maken van het juri dische en democratische instrumen tarium om resultaatgericht de ge meente te besturen." Dit stelde de Goese burgemeester mr. W. Blanken donderdag in zijn nieuw jaarstoespraak tot raad en burgerij. Hij ging uitvoerig in op de positie van de gemeenteraad en de houding van dat college ten opzichte van de sa menleving. De eerste burger van de Ganzestad toonde zich voorstander van het terugbrengen van overheids bemoeienis. Hij wees er in dit verband op dat onder meer de 'bestuurlijke mentaliteit' een voorname rol speelt. Blanken constateerde dat de overheid in de besluitvorming te vaak kool en geit wil sparen; kiest voor vluchtge drag en het uitbannen van risico's. „Onder het motto van rechtsgelijk heid komt de individuele burger, of komen groepen burgers vaak in de klem, althans voelen ze zich te kort gedaan," meende de burgemeesiei. Mr. Blanken signaleerde een afne mende belangstelling van de burger in inspraakprocedures. Hij had daar begrip voor, gelet op het feit dat individuele belangen ondergeschikt worden gemaakt aan de algemene regels. Ook de bureaucratie speelt mee. „Het verenigingsleven en allerlei par ticuliere instellingen, toch al gehandi capt door terugvallende inkomsten en stijgende kosten, passen er langza merhand voor als het slachtoffer van de regelzucht van de gemeente op te draaien. Ik vind dat een betreurens waardige ontwikkeling, die bijstelling verdient," betoogde de burgemeester. Hij zag het als een opgave om als gemeente grote terughoudendheid te betrachten in de bemoeienissen met de samenleving. Blanken vestigde de aandacht op het brede scala aan activiteiten, dat zonder gemeentelijke ondersteuning wordt ontplooid. De burgemeester hield de raadsleden voor dat vandaag-de-dag van gemeen tebestuurders een nadrukkelijke maatschappelijke bestrokkenheid wordt verlangd. „Weten wat er leeft. Contacten onderhouden, belangstel ling tonen. Attent op ontwikkelingen elders. Dat voorkomt het bestuurlijk isolement en bevordert het aanzien van de gemeenteraad als bestuurscol lege." Burgemeester mr W. Blanken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13