Turkse vereniging trekt mogelijk in Demerary Predikanten en pastores op bezoek bij Gieterij Aantal steunfraudezaken loopt de spuigaten uit PZC/ provincie ÏEP VERDEELT FONDS VAN 110 MILJOEN eroen Krabbé niet i voorstelling )e Halle in Axel Lezing over zure regen in Middelburg INDIEN FINANCIEEL HAALBAAR Rotterdammer (31) aangehouden wegens heroïnehandel Toekomst RECHTER EN AD VOCAA T MET ELKAAR EENS: foorstel gs tot ijdrage 17 mille er tin vakantieweken (ehandicapten Verbalisant 11 |EN HAAG - De Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) steken een bedrag in 8,7 miljoen gulden aan rijksgeld in de kosten die zijn gemoeid met de overstap van vijftig lar honderd procent rookgasontzwaveling bij de kolencentrale Borssele. Dit bedrag is ;omstig van in totaal 110 miljoen gulden die het Rijk de SEP heeft verleend voor de lokgasontzwaveling. Extra kerkdienst in Sint-Annaland RIJDAG 25 JANUARI 1985 Borssele krijgt 8,7 miljoen oor rookgasontzwaveling ;htl 'erl I I ïaJ len| r<x ia; (Van onze Haagse redacteur) de industriële grootverbruikers als gevolg van de maatregelen die de drie centrales moeten nemen om alsnog van vijftig op honderd procent ont zwaveling over te gaan, een eis die het Rijk aan de elektriciteitsproducenten heeft gesteld in het kader van de strijd tegen de zogenaamde zure regen, die bossen en gebouwen aantast. n dat bedrag is 70 miljoen bestemd tariefsverhogingen voor de indus- iële grootverbruikers op te vangen, miljoen voor de ontzwaveling bij [orssele, Amer en Nijmegen en 10 iljoen ter compensatie van kosten or gedeeltelijke rookgasontzwave- die tevergeefs zijn omdat nu illedig ontzwaveld moet worden lor de verschillende elektriciteits- oducenten. nd oktober vorig jaar was er nog rake van een bedrag van 20 miljoen ior Borssele, maar toen was de SEP g in onderhandeling met minister n Aardenne van economische za- u..*n over het totaalbedrag voor de drie ntrales. Er is nu overeenstemming reikt over de dertig miljoen, waar in de centrales in Amer en Nijmegen spectievelijk 11 en 10,3 miljoen krij- bel k 01 kt. rpe ani ïrp SLI PR ave r 0 VA rne na Je tra e SEP acht dit totaalbedrag te ag, maar er is eenvoudigweg niet eer. Tot een hoger bedrag wilde de inister niet gaan, en waar niets is, irliest de keizer zijn recht", aldus n woordvoerder van de SEP, die er wees dat er nog lichte verschuivin- n mogelijk zijn in deze verdeling, inister Winsemius van milieubeheer eft nog zeer onlangs in een brief aan SE® Tweede Kamer medegedeeld, dat <vn :t totaalbedrag nader door de SEP Ri iderling verdeeld zou worden, id e SE P-woord voerder zei, dat het ijk ook nog eens een bedrag van tien iljoen gulden ter beschikking heeft 'flsteld als schadevergoeding voor de vergeefse kosten die al waren ge- aakt voor een rookgasontzwaveling in vijftig procent bij de Amercentra- en die in Nijmegen. Hij zei dat de XEL DE acteur Jeroen Krabbé il vandaag, vrijdag, niet optreden in voorstelling 'Het dagboek van An- Frank' in Axel. Krabbé is eerder ïze week in het ziekenhuis opgeno- en. Zijn vervanger is Hans Pauwels. voorstelling in het cultureel cen- um 'De Halle' begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De oorzaken en effecten van zure regen zullen woensdag 30 januari op het kan toor van de Provinciale Water staat in Middelburg, centraal staan in een spreekbeurt van prof. ir. A. Adema van de Wage- ningse Landbouw Hogeschool (LH). Tevens gaat hij in op de rol van ammoniak in de verzu ring en wat daartegen kan wor den gedaan. Namens het transferbureau van de LH zal de heer J. den Braban der ingaan op de mogelijkheden om eenvoudig en snel toegang te verkrijgen tot de kennis van uni versitaire en wetenschappelijke instellingen. Rondom de inlei dingen is er gelegenheid voor het stellen van vragen en en ruimte voor discussie. Belangstellenden voor deze bij eenkomst kunnen zich aanmel den bij het Economisch Techno logisch Instituut Zeeland in Mid delburg. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. we dertig miljoen naar rato van de ge raamde kosten over de drie centrales is verdeeld. In de genoemde brief aan de Kamer schrijft Winsemius. dat het Rijk ten- slotte een bedrag van zo'n 70 miljoen y 0€K01flSt gulden over heeft ter ondervanging van de eventuele tariefsverhoging van MIDDELBURG - De Turkse Werknemers vereniging Middelburg krijgt mogelijk de be schikking over het al geruime tijd leegstaan de pand Demerary in Middelburg. Burge meester en wethouders van Middelburg hebben dit voorgesteld aan de commissie accommoda ties, die dinsdag 29 ja nuari vergadert in het Middelburgse stadhuis. Of de vereniging inder daad naar het histori sche gebouw aan het Oostkerkplein in Mid delburg verhuist, hang vooral af van de finan ciën die met de huur en de inrichting van het pand gemoeid zijn. Over deze kwestie moet nog worden gepraat tussen de gemeente Middel burg en de Turkse Werk nemersvereniging. Daarom kon voorzitter Kadir Kilinc donder dagavond over de finan ciële aspecten nog niet veel zeggen. Mochten de financiële perikelen worden opge lost, dan is de organisa tie zeer blij met het nieu we onderkomen, waar in het verleden een am bachtencentrum was ge vestigd. Momenteel be schikt de vereniging over een ruimte aan de Eigenhaardstraat in Middelburg. In dat ge bouw zijn een gebeds ruimte en een klein kan toortje ondergebracht. Het ruimtegebrek is daar evenwel zo groot, dat de werknemersver eniging al haar andere activiteiten verspreid over een groot aantal plaatsen in de stad moet laten afspelen. Deze activiteiten, die straks mogelijk alle maal kunnen worden ge bundeld in Demerary, zijn de jongerenclub, de kinderclubs, de Turkse bibliotheek, de cursus alfabetisering voor Tur ken, de lessen Turks voor Nederlanders, de cursus naaien voor Turkse vrouwen, de vrouwencontactbij een komsten, de huis werkklas voor Turkse jongeren en dergelijke. In de nieuwe huisves ting zou het aantal bij eenkomsten per activi teit, dat nu nog laag ligt in verband met ruimte problemen, drastisch kunnen worden uitge breid. Vooral voor de cursus Turks voor Ne derlanders bestaat zo veel belangstelling, dat een leerlingenstop is in gesteld. Tot de cursis ten horen onder meer personeelsleden van de Gemeentelijke Sociale Dienst, leraren, verlos kundigen en mensen die meer willen weten van Turkije en de Turkse cultuur. Kadir Kilinc wees er nog eens op, dat de financië le kant van de zaak hem zorgen baart. De vereni ging krijgt weliswaar een subsidie, maar dat is bij lange na niet genoeg om rond te komen. „Bo vendien zitten veel Tur ken op het minimum loon. Voor die mensen is het dus heel erg moeilijk om een forse eigen bij drage aan onze vereni ging te betalen. Ook is een aantal Turken werk loos geraakt. Van hun uitkering kan er ook niet veel meer voor onze vereniging af', zo zei hij. De gesprekken en on derhandelingen met de Turkse Werknemersver eniging Middelburg wor den vanuit het gemeen tebestuur geleid door wethouder A. Berg- shoeff. Hij was gister avond niet bereikbaar en kon zodoende niet ingaan op het verloop en de uitkomst van het overleg. Mocht echter tezijnertijd blijken, dat de tarieven in lijn liggen met het buitenland, dan zal ook deze 70 mil joen worden aangewend voor de rookgasontzwavelingsprojecten in Borssele, Amer en Nijmegen, hetgeen algemeen doorwerkt en volgens de minister tot een prijsverlaging zal leiden. Het bedrag van 70 miljoen is volgens de bewindsman zo groot, omdat speci fiek de industriële grootverbruikers zich geen extra prijsverhogingen kun nen veroorloven, gezien hun interna tionale concurrentiepositie. In totaal dus een bedrag van 110 miljoen gulden van het Rijk voor de elektriciteitscentrales, omdat de door Winsemius in het Indicatief Meerja renprogramma Lucht voorgenomen milieumaatregelen in ons land met name peperduur uitvallen voor de kolencentrales die alsnog volledig moeten ontzwavelen. Een verhoging van de produktiekosten van die cen trales - en daarmee gepaard een ta riefsverhoging voor de grootverbrui kers - is „zeer ongewenst", aldus Win semius. De afgelopen jaren hebben aange toond hoe belangrijk het is dat de elektriciteitstarieven in Nederland in de pas lopen met die in het buiten land, schrijft de minister tenslotte. VLISSINGEN - De Rotterdamse poli tie heeft donderdag de 31-jarige Rot terdammer G. B. F. aangehouden op verdenking van heling en handel in verdovende middelen. De aanhouding gebeurde op verzoek van de Vlis- singse gemeentepolitie en houdt ver band met de aanhouding in december van het vorig jaar van de Vlissinger M. T. Die wordt eveneens verdacht van handel in verdovende middelen. De Rotterdammer F. is inmiddels weer op vrije voeten. De groep predikanten en pastores kreeg een rondleiding door de gieterij. MIDDELBURG - Een groep van 22 predikanten en pastores uit nagenoeg alle plaatsen op Walcheren heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Gieterij in Middelburg. Het bezoek, georganiseerd door de Dienst Industriële Samenleving vanwege de Kerken (DISK), had tot doel te bespreken hoe kerk en werk bij elkaar kunnen worden betrokken. Onder leiding van industriepastor Jan Scheffers uit Middelburg wis selden de predikanten en pastores van gedachten met de staf en met een delegatie uit de ondernemings raad van het bedrijf. Twee jaar geleden hing het voortbe staan van de Gieterij ten gevolge van het RSV-drama aan een zijden draad. Dankzij de stappen van de gemeente Middelburg en de steun van de Zeeuwse bevolking kon de Gieterij worden gered. Staf en on dernemingsraad van de Gieterij -die nu een zelfstandig leven leidt- blik ten samen met de kerkelijke verte genwoordigers op deze periode te rug. Uit de verschillende gesprekken werd ook duidelijk, dat de kerken daadwerkelijk betrokken moeten zijn bij de zorg om de kwaliteit van de samenleving. Volgens de heer Scheffers houdt dat in, dat kerken de persoonlijke nood van mensen -bijvoorbeeld als gevolg van het verlies van hun baan- niet naast zich neer mogen leggen. Ook moe ten de kerken in een strijd om behoud van werkgelegenheid -zoals in '83 bij de Gieterij- niet afwachten, maar partij kiezen. Verder moeten ze hart hebben voor de wijze waarop arbeid, inkomen en zeggenschaps verhoudingen worden verdeeld. Uit mededelingen van de staf en de ondernemingsraad van het bedrijf werd duidelijk, dat de kerken bij de gang van zaken rond de Gieterij betrokken moeten blijven. De toekomst biedt weliswaar betere perspectieven dan in het verleden maar is nog altijd niet zonder meer rooskleurig te noemen. Daarvoor is de Gieterij nog teveel afhankelijk van produkten die elders worden vervaardigd. De Gieterij levert im mers hoofdzakelijk halffabrikaten, en geen eindprodukten. Door die afhankelijkheid wordt de Gieterij beperkt in zijn mogelijkheden. Toch bestaat, aldus de heer Scheffers, alom tevredenheid over de redelijk gevulde orderportefeuille en over de langzaam groeiende werkgelegen heid bij het Middelburgse bedrijf. Zowel de staf als de ondernemings raad en de pastores en predikanten noemden het bezoek een zinvol ini tiatief. De bezoekers vonden het tevens prettig eens met eigen ogen te kunnen zien onder welke omstan digheden in het bedrijf wordt ge werkt. „Met het bezoek is weer eens duide lijk geworden, dat we elkaar weten te vinden; zowel in slechte als in goede tijden", stelde de heer Schef fers afrondend. IDDELBURG - Het dagelijks be- uur van de provincie wil - bij wijze n uitzondering - maximaal 17.000,bijdragen in de kosten van t jaar te organiseren vakantiewe- n voor gehandicapte bejaarden, n voorstel aan provinciale staten in die strekking volgt op een ver- ek van het Provinciaal Overleg- en Si nenwerkingsverband Ouderen- nden in Zeeland (POSO). 't en met vorig jaar werden deze kantieweken georganiseerd door n commissie van de Zeeuwse Vrou- nraad. Ze werden bekostigd uit de en bijdrage van de deelnemers en |t de opbrengst van de Zeeuwse 'llecte. Nu deze collecte is weggeval- kon de Zeeuwse Vrouwenraad de rantwoordelijkheid voor dit project t langer dragen. Het POSO-Zee- d is bereid de organisatie óp zich te men, maar de financiering is nog n probleem, aangezien ook geen roep kan worden gedaan op andere dsen. Omdat het niet zker is dat 'g tijdig vóór de organisatie van de kantieweken in 1985 een structure- oplossing voor het tekort kan wor- n gevonden, is een beroep op de 'ovincie gedaan. Gs willen de pro- ciale bijdrage onttrekken aan het lzijnsfonds. Het voormalige ambachtencentrum Demerary. MIDDELBURG Steunfraude was weer even aan de orde op de zitting van de politierechter in Middelburg. Donderdagmiddag moest zich daar voor een man verantwoorden uit Sas van Gent die aan inkomsten vijfdui zend gulden had verzwegen, terwijl hij in het genot was van een uitke ring. En er ontstond bij de behande ling van die zaak een soort principië le gedachtenwisseling tussen politie rechter mr G. H. Nomes en de jonge advocaat mr Asselbergs, die vanuit andere vertrekpunten toch tot dezelf de conclusie kwamen: het loopt in Nederland met de steunfraude de spuigaten uit. De ongelijkheid in benadering bleek toen de politierechter tegen E. M. zei: „Het aantal steunfraudezaken neemt toe, u wilde van twee walletjes eten". Advocaat mr Asselbergs had in zijn pleidooi een andere visie: niet het aantal steunfraudezaken neemt toe, zo vond hij, maar er komt meer boven water, omdat de controle door de aanstelling van opsporingsambtena ren is aangescherpt. Overigens vond mr Asselbergs dat de controleur wel met overdreven dienstijver aan de slag was gegaan want zijn cliënt werd in het voorjaar van 1984 betrapt, SINT ANNALAND - In het kerkge bouw van de gereformeerde gemeente aan de Weststraat in Sint-Annaland wordt donderdag 31 januari een extra kerkdienst gehouden. Voorganger is ds D. Rietkerk uit Moerkapelle. De dienst begint om 19.30 uur. JURIDISCHE BIJSCHOLING VOOR MILIEUAMBTENAREN GOES De Zeeuwse bestuursaca- demie in Goes levert vandaag, vrij dag, de eerste, speciaal voor de opsporing van milieudelicten opge leide ambtenaren af. In totaal ze ventien cursisten krijgen het diplo ma 'opsporingsambtenaar bijzonde re delicten' (OBD). Zij zijn werk zaam bij gemeenten, waterschappen en de provinciale waterstaat. Vanaf 1 januari 1986 mogen alleen over heidsambtenaren met een OBD-di- ploma op zak nog mensen aanhou den die in strijd handelen met mi lieuwetten als de hinderwet en de wet luchtverontreiniging. Het mi nisterie van justitie wil op deze manier voorkomen dat nog langer processen-verbaal bij de officier, van justitie terechtkomen die on deugdelijk zijn. Veel zaken worden hierdoor geseponeerd en verdach ten gaan vrijuit. Eén van de geslaagde studenten is P. Maljaars uit Nieuw- en Sint-Joos- land. Hij is in dienst bij het water schap Noord- en Zuid-Beveland als medeweker van de afdeling algeme ne juridische en bestuurszaken. Mal jaars zal zich, als hij eens tot opspo ringsambtenaar wordt benoemd bij het waterschap, alleen bezighouden met controle in verband met de wet verontreiniging oppervlaktewateren. Hij vat zijn taak bij voorbaat niet lichtvaardig op. „Je moet goed we ten waar je mee bezig bent", vertelt de ambtenaar, „en met deze cursus achter de rug kan je mensen tenmin ste met meer zelfvertrouwen tege moet treden". Een probleem waarmee een opspo ringsambtenaar zonder voldoende kennis van zaken wordt geconfron teerd, is, volgens de geslaagde, de angst voor het opmaken van een proces-verbaal. Maljaars heeft tij dens de cursus geleerd hoe een pro- ces-verbaal samengesteld moet wor den. Zo zijn de zintuiglijke waarnemingen van de verbalisant bij de beschrij ving van een overtreding van groot belang. Vrijwel iedere zin moet be ginnen met woorden als 'ik rook' en 'ik zeg'. „Ondanks het feit dat ik nu weet hoe het moet", zegt de water schapsambtenaar. „zal ik niet snel met het opschrijfboekje klaar staan". Maljaars ziet een proces verbaal niet als doel op zich, maar als een middel om delicten te voor komen. Hij wil zijn verbaliserende taak dan ook koppelen aan voorlich ting over allerlei vergunningen en over wat wel en niet mag. De opleiding opsporingsambtenaar bijzondere delicten die drie maanden duurde, is met name gevolgd door mensen die een tgechnische oplei ding achter de rug hebben. Zij be schikken reeds over basiskennis van chemische stoffen en processen. Juri disch moesten deze ambtenaren bij geschaafd worden. Hun cursuspak ket bestond uit drie boeken: Taal gids voor politieambtenaren (voor het taalaspect van een proces-ver- baal) van C. Moerdijk, een algemeen deel 'Opsporingsambtenaar bijzon dere delicten' en één over milieuhy- giënerecht. Van de examenkandida ten wordt een globale kennis van de milieuwetgeving gevraagd en een ge degen kennis van bepaalde delen van het strafrecht en strafvordering. Naast het vergaren van theoretische kennis hebben de geslaagde cursis ten ook twee dagen praktijk achter de rug. Maljaars zal zijn werk uitsluitend verrichten in opdracht van zijn werkgever of desgevraagd van de officier van justitie. Bij het opma ken van een proces-verbaal kan hij als opsporingsambtenaar ook een schatting opnemen van het financië le voordeel dat de wetsovertreder heeft behaald door het zonder ver gunning lozen van zijn spullen. Het principe 'de vervuiler betaalt' kan dan tot uiting komen in de straf die de rechter de gedaagde oplegt. De heer Maljaars:,proces-verbaal geen doel, maar middel om delicten te voorkomen" terwijl de betrokken controleur pas enkele maanden later zijn officiële aanstelling kreeg. Verder kon hij aan voeren dat zijn cliënt de tweehonderd gulden per maand terugbetaalt aan de gemeente. Tegen die achtergrond liet de politierechter het maar bij een boete van 250,- en vier weken geheel voorwaardelijke gevangenisstraf. Offi cier van justitie mr Nijmeijer had vier weken geëist, waarvan drie weken voorwaardelijk. Betrokkene M. werkte in het voorjaar van 1984 als kelner in België in een café dat door zijn vrouw werd geëx ploiteerd. Zijn vrouw had derhalve ook inkomsten en zo had M. kans gezien de gemeentelijke sociale dienst van Sas van Gent voor vijfduizend gulden te benadelen. Vanuit Sas van Gent kwam een twee de signaal: een man had daar gedu rende enkele maanden inkomsten verzwegen van 350,- per week toen hij voor een circus reclameborden plaatste, deze repareerde en ook ac tief was in de plakploeg voor hét aanbrengen van de affiches, om men sen te werven voor een bezoek aan het circus. Overigens had R. C. het - afgezien van de affiches - niet al te bont gemaakt en daarom liet de officier het maar bij een eis van een geheel voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken. De politierech ter vonniste conform. Voor een inwoner van Hulst, de 27- jarige H. V. had de politierechter maar één redelijk advies: „Het moet eens een keer ophouden". De jongeman stond terecht voor een reeks van feiten en daarvoor kwam de officier tot een eis van vier maanden gevange nisstraf en één jaar rij-ontzegging. De politierechter deed daar een maand af door hem te veroordelen tot zes maan den gevangenis, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Mei vorig jaar had de man in Hulst een auto na teveel drankgebruik be stuurd in een periode dat hem de rijbevoegdheid was ontzegd, hij had een poging gedaan een tv-toestel te ontvreemden uit een sex-shop, in een café had hij een man bedreigd met een alarmpistool, in het ontmoetingscen trum Contrast in Hulst had hij allerlei apparatuur gestolen, augustus vorig jaar had hij een auto gestolen in Axel en in diezelfde maand had hij in Hulst de bloedproef geweigerd. Toen hij in Hulst vpèr rijden na teveel drankge bruik werd aangehouden gaf hij aan de politie toe veertig pilsjes te hebben gedronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11