A Z Gunstig beeld in Zeeland voor scholen kleine kernen 'ALS HAZEWIND NAAR ZEELAND KOMEN' Presidium buigt zich over behandeling kernenergienota SECRETARIS VAN PRODUKTSCHAP: STUNT MAN GEDOOD BIJ BOTSING MET TREIN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Automobilisten Problemen voor bussen en zwaar verkeer PAGINA 9 bekeurd IJspret Geen wateroverlast ONDANKS BASISSCHOOL VORMING zc r ZEELAND" WOENSDAG 23 JANUARI 1985 VLISSINGEN - De directie Zeeland van rijkswaterstaat heeft de Bagger- maatschappij Holland BV in Hardinxveld-Giessendam een belangrijk werk voor de aanleg van de Oesterdam in het oostelijk deel van de Oosterschelde gegund. De aannemingssom bedraagt 19.600.000 gulden, exclusief BTW. Het gaat om werkzaamheden die verband houden met de aanleg van het damvak Speelmansplaten II en het sluiten van het Marollegat, alsmede het aanpassen van de damvakken Zuid en Speelmansplaten I, gelegen in de gemeenten Bergen op Zoom, Reimerswaal en Tholen. Het werk bestaat voornamelijk uit het verwijderen van 1 miljoen kubieke meter weinig draagkrachtige specie, die zal worden opgespoten in een berging op de Molenplaat. Na het gereedkomen hiervan zal ongeveer 3 miljoen kubieke meter zand worden aangebracht in het aan te leggen damvak ter lengte van 3 kilometer. Het begin van de werken is gepland in het voorjaar. Medio 1986 moet het werk gereed zijn, waardoor het werkeiland in de Oosterschelde, met de in aanbouw zijnde schutsluis - de zogenaamde Berge Diepsluis - verbonden zal zijn met Zuid-Beveland. Vervolgens rest nog de verbinding met Tholen; het Thoolse Gat moet nog worden afgesloten. Dat zal in oktober 1986, met behulp van zand, gebeuren. Daarvoor is het noodzakelijk dat de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding n dag wordt gesloten. Voor het werk in Zuidbevelandse richting zal onder meer de slijkopzuiger 'Mercurius' worden ingezet, met een totaal geïnstalleerd vermogen van 5100 PK, aldus de Baggermaatschappij Holland. Deze ultramoderne zuiger - eind vorig jaar overgedragen door scheepswerf Stapel in Spaarndam - is voorzien van een geheel geautomatiseerde baggerinstallatie. De in de machinekamer opgestelde motoren en installaties worden vanuit een 'control-room' op afstand bediend. Gs: snel uitleg ministers over kernenergie nodig MIDDELBURG Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland wacht met smart op een nadere uitleg van de regeringsbeslissing tot de bouw van tenminste twee nieuwe kerncentrales en de daaraan gekoppelde voorkeur voor de vestigingsplaats Borssele. Die toelichting moet komen van de ministers drs G. van Aardenne (economische zaken) en dr P. Winsemius (ruimtelijke ordening en milieubeheer). „Van Aardenne en Winsemius moeten als de hazewind naar Zeeland komen", zei commissaris van de koningin dr C. Boertien dinsdag in een uitzending van het radioprogramma Echo - Politiek (KRO, Hilversum II). De commissaris stelde dat gedepu teerde staten met de twee bewindslie den 'goed moeten praten' over de motivering van de regering om de toepassing van kernenergie uit te breiden. Hij maakte duidelijk dat met name de eerste plaats die Borssele als bouwplek van de regering krijgt, een uitgebreide toelichting behoeft. Ove rigens toonde dr Boertien begrip voor de regeringskeus: „Op zichzelf is een zekere logica niet te ontzeggen aan de voorkeur voor Borssele". Hij liet we ten dat het gesprek met de ministers van veel belang is voor het opstellen van het uiteindelijke advies van het dagelijks bestuur aan provinciale sta ten. Boertien wilde geen mening geven over de uitbreiding van kernenergie en evenmin over de voorkeur voor Borssele ('noch instemming, noch af- Tijdens een wandeling over de Middelburgse bolwerken en genietend van het schouwspel van de schaatsende menigte op de vesten, waren de kennis sen afgelopen zondag onaf hankelijk van elkaar op het idee gekomen eens even bin nen te lopen bij die familie, wier woning uitzicht bood op het ijsprettafereel. Het was zo ongeveer de tijd dat de koffie bruin kon worden verondersteld en gezeten bij het raam zou er dan toch nog mooi de gelegenheid zijn om het gezellige buitengebeuren gade te slaan. Zo werd het plotseling nog een hele drukte in dat huis aan de Singel. De vrouw des huizes had er de handen vol aan. Bedrijvig was ze doende om vele bakjes troost over het gezelschap te verspreiden. Toen haar man zag dat ze voor de zoveelste keer met twee kopjes uit de keuken kwam, vond hij het tijd om haar even bestraffend toe te spreken. Ze had toch van hem zo'n mooi groot dienblad gekregen met Sinterklaas? Waarom ge bruikte ze dat dan niet? Dat scheelde toch een hoop op en neer gedraaf? Ta, dat wist zij ook wel. Maar natuurlijk was het dienblad uitgerekend op het moment van deze invasie nergens te vinden. De jonge dochter bracht uit komst. ,fds jullie het dienblad zoeken: dat is daar hoor!", zei ze en ze wees uit het raam naar de besneeuwde bolwerk- helling, vanwaar tientallen kinderen met hun sleetje naar beneden kwamen suizen. Tussen die kinderen bevond zich ook haar broertje, dat bij gebrek aan een slee gezeten op het dienblad aan de afdaling deelnam. En hij lag nog vóór ook! keuring'). Of de bouw van één of meer nieuwe kernenergiecentrales goed is voor Zeeland, kon hij niet aangeven ('dat moeten we komende week afwe gen'). De commissaris merkte op dat veel Zeeuwen ongetwijfeld goed met WISSENKERKE Bij een snelheids controle op het kruispunt Hoveijn bij Wissenkerke zijn dinsdag 10 automo bilisten bekeurd wegens te snel rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 146 kilometer per uur. De maximum snelheid op dat punt is 70 kilometer per uur. De snelheidscontrole werd tussen 16.00 en 17.00 uur uitgevoerd door de groep Kortgene van de rijks politie, in samenwerking met de ver- keersgroep. DEN HAAG (GPD) - Het kabinetsstandpunt over de elektriciteitsvoor ziening tot het jaar 2000 komt binnenkort op het Binnenhof aan de orde. Het presidium van de Tweede Kamer zal gaan bespreken, zo deelde voorzitter Dolman dinsdagmiddag mee, op welke manier de nota waarin de bouw van ten minste twee kerncentrales wenselijk wordt geacht, in parlementair verband dient te worden behandeld. Dolman zei dit naar aanleiding van een vraag die PSP-vertegenwoordi- ger Willems stelde bij de regeling van werkzaamheden. Willems zei dat het stuk door zes ministers is ondertekend, onder wie die van buitenlandse zaken. Daarom zou het niet juist zijn als de behandeling „automatisch" in handen komt van één vaste Kamercommissie, zoals die voor economische zaken of milieu. Dolman zei dat het overigens alle betrokken commissies vrij staat initiatieven te ontplooien. Maar hij was het wel met de vragensteller eens dat een zorgvuldige procedure moet worden gevolgd. Daarom beloofde hij dat het presidium (dagelijks bestuur) van de Kamer zich over deze zaak zal beraden. een tweede kerncentrale kunnen le ven. „Er zijn er ook die er grote moeite mee hebben". In de uitzending werden ook de frac tievoorzitters van de drie grootste partijen in de Zeeuwse staten onder vraagd door presentator Ab Pilgram. De CDA'er J. Roose onderstreepte dat zijn fractie zich eenstemmig gebon den acht aan het partijprogramma, waarin nieuwe kerncentrales voors hands worden afgewezen, in het bij zonder ook vanwege het afvalpro bleem. Ook C. van Zanten van de PvdA betoogde dat haar fractie una niem tegen nieuwe kerncentrales is. Ze beklemtoonde dat de NV Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) zonder goedkeuring van pro vinciale staten niet in staat is een kerncentrale aan te vragen. De VVD'er L. Elenbaas stak de liberale voorkeur voor meer kernenergie niet onder stoelen of banken. Hij wees op de bezwaren die kleven aan almaar nieuwe kolencentrales. De voor- en nadelen van kolencentrales zijn vol gens hem onvoldoende afgewogen ten opzichte van kerncentrales. De drie fractievoorzitters dachten verschillend over het verlenen van een douceurtje aan Zeeland, als con amore meegewerkt wordt aan meer kernenergie. Roose zag aanleg van een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde niet als een extra voordeel. Van Zanten toonde zich wars van 'ongelijkwaardige koe handel'. Elenbaas vond een vaste oeververbinding wel een aardige toe gift. De fractievoorzitters C. van Zanten, PvdA (links), L. Elenbaas, VVD (tweede van rechts) en J. Roose, CDA rechtsin gesprek met presentator Ab Pilgram van het radioprogramma Echo - Politiek. De Oude Domburgseweg in Domburg die in verband met de 'opdooi' is afgesloten voor voertuigen met een asdruk die hoger is dan 1,2 ton. MIDDELBURG - Het Zeeuwse platteland heeft veel te lijden van de dooi. Sinds dinsdagmorgen zijn veel binnenwegen afgesloten voor voertuigen met een asdruk die de 1,2 ton te boven gaat. Het openbaar vervoer ondervindt hinder van deze maatregel, terwijl de vuilophaaldiensten op het platteland hier en daar verstek moeten laten gaan. Oorzaak is de zogenaamde opdooi. worden gereden, loopt de route via Dat houdt in dat de bovenlaag van een weg ontdooid is, terwijl de on derlaag nog bevroren is. Door de druk van zware voertuigen kan er verschuiving optreden, hetgeen ern stige beschadigingen van het weg dek tot gevolg kan hebben. Wanneer de dooi flink doorzet kun nen de problemen binnen één of twee dagen opgelost zijn. Dat zei den gisteren woordvoerders van de verschillende waterschappen en an dere organen die verantwoordelijk zijn voor deze maatregelen. In Zeeuwsch-Vlaanderen is onthef fing verleend voor de meeste lijn diensten van de busmaatschappij zuid-west-Nederland (ZWN). Daar bij is wel de voorwaarde gesteld dat niet harder gereden mag worden dan twintig kilometer per uur. Lijn 2 (Breskens-Brugge) mag bij Eede niet de dorpskom inrijden en passa giers moeten daar op de provincia- leweg in- en uitstappen. Op Walcheren betreffen de afsluitin gen ook enkele belangrijke wegen die plattelandskernen met elkaar verbinden. Zo zijn de Oude Dom burgseweg tussen Oostkapelle en Domburg, de Mariekerkseweg tus sen Grijps- en Meliskerke en de Blauwpoortseweg tussen Melisker ke en Zoutelande voor alle voertui gen zwaarder dan 1,2 ton afgesloten. De lijnen 53 en 54 van de ZWN worden hierdoor gehinderd. Nu niet op de Oude Domburgseweg mag de provinciale weg tussen Domburg en Oostkapelle. Ook de Blauw- poortsweg tussen Meliskerke en Zoutelande is taboe. Een directe verbinding tussen die dorpen is daarom niet mogelijk. Dat lost de ZWN op door tussen Biggekerke en Zoutelande de bussen heen en weer de Kaasboerweg naar en van Melis kerke te laten berijden. In de dorps kom wordt bij de toren gedraaid waarna naar Zoutelande of Bigge kerke koers wordt gezet. Op Noord- en Zuid-Beveland onder vindt alleen lijn 29 (Rilland-Goes) van de Algemene Maatschappij Zeeland (AMZ) hinder van de inge vallen dooi. Want ter hoogte van Oostdijk neemt lijn 29 niet de dijk, maar rijdt via de Klinkerweg die onderlangs loopt. Op Schouwen- Duiveland ondervinden de chauf feurs van de ZWN geen noemens waardige hinder. Op Tholen is al leen wat overlast bij de busverbin ding tussen Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk. Rechtstreeks kan tussen beide dorpen niet gereden worden, er wordt omgereden via Poortvliet. De Zeeuwse boeren zullen niet met melkoverschotten of veevoederte korten geconfronteerd worden. Met de melkophaaldiensten is afgespro ken dat de verboden wegen zoveel mogelijk gemeden worden. Maar als het echt niet anders kan wordt ontheffing verleend. Hetzelfde geldt voor het vrachtverkeer dat verant woordelijk is voor de bevoorrading van de silo's van mengvoederbedrij- ven. Een rondgang langs de Zeeuwse waterschappen leerde gisteren dat er geen sprake is van een extreem hoog waterpeil, ook al zijn de nor male winterhoogten overschreden. „We malen met volle zeilen" aldus een woordvoerder van het Water schap Tholen. Soortgelijke gelui den kwamen van de andere water- schappenschappen en over het al gemeen was de verwachting dat het peil binnen één tot twee dagen weer tot de normale standen terug gebracht zal zijn. Flinke problemen verwachten de beheerders van de binnenwegen wanneer er onverhoopt een tweede vorstperiode komt. In dat geval zullen veel wegen schade oplopen door de bevriezing van het aanwezi ge dooiwater. Woordvoerder C. Krul van het Wegschap Walcheren daar over: „We hopen van harte dat de weerprofeten, die nieuwe vorst voorspellen, geen brood zullen eten". GOES De landelijke vereniging van kleine kernen waarvan een groot aantal gemeenten met minder dan TERNEUZEN Rechter-commissaris mr R. A. Fibbe in Middelburg stelt een gerechtelijk onderzoek in naar de fraude van de 57-jarige tandarts G. A. M. V. uit Terneuzen. Hij maakte het Algemeen Ziekenfonds voor West-Brabant en Zeeland de afgelopen vijf jaar ongeveer een miljoen gulden lichter door het indienen van onjuiste rekeningen. V. werd vrijdag aangehouden en opgesloten in het politiebureau van zijn woonplaats. Hij blijft voorlopig in bewaring, na dinsdag te zijn voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. De malversaties kwamen dit najaar aan het licht toen interne tandartsen van het ziekenfonds V. 's praktijk onder de loep namen. Daarbij werden 150 patiënten opgeroepen. In 70 procent van de gevallen bleek er te zijn geknoeid met de declaraties. 4000 inwoners lid is, heeft de noodklok geluid over de laatste school in een dorp. In een notitie wijst de organisatie op de dreiging die uitgaat van de vorming van de basisschool per 1 augustus 1985. Het verlies van een school betekent, al dus de vereniging, een belangrijke aantasting van het leefklimaat van een kleine kern. Jonge gezinnen zul len er zich minder snel vestigen en ook andere voorzieningen komen hierdoor in het gedrang. In Zeeland bestaan op dit moment nog 61 'laatste' scholen, hiervan dra gen er 26 een bijzonder karakter. Zoals het nu lijkt zal er hiervan geen enkele verdwijnen. Dit is onder meer te danken aan de inspanningen van GrootwinkelbedrijfMiddelburg duikt fors onder broodprijs MIDDELBURG Het grootwinkel bedrijf Trefcenter in Middelburg gaat vanaf vandaag, woensdag, uit België ingevoerd brood verkopen voor 1,49, dat is 37 cent onder de Nederlandse minimumprijs van 1,86. Trefcenter kan dat doen, om dat voor produkten van over de grens geen minimumprijs geldt. Trefcenter maakt onderdeel uit van het grootwinkelbedrijf Maxis en is de enige vestiging van dit bedrijf in Zeeland. Het doorbreken van de bodemprijs voor brood geldt voor alle Maxis- vestigingen in Nederland. Be drijfsleider M. van Duin van Trefcen ter licht toe dat het grootwinkelbe drijf tegen bodemprijzen is. „Dit soort prijzen moeten in een vrije markt tot stand kunnen komen. Wij willen ons onderscheiden van de concurrent en streven ernaar de laagste prijzen te rekenen, maar wor den met bodemprijzen hierin geblok keerd door de overheid". De heer Van Duin verwacht geen maatrege len van de overheid. Ook zegt hij de bodemprijs voor brood blijvend te willen doorbreken. Het brood wordt door de eigen Maxis-organisatie uit België gehaald. Ondanks de lage prijs wordt er volgens de bedrijfslei der nog altijd winst gemaakt op het brood, zij het dat het om een kleine marge gaat. Het lijkt secretaris C. J. Booy van het Produktschap voor granen echter sterk dat Maxis met deze prijs zon der verlies werkt. „Dit is geen norma le prijs, een Nederlandse bakker kan daar niet voor werken", aldus Booy. Het gaat hier volgens hem dan ook eerder om een stunt dan om een permanente aanvoer van het Belgi sche brood, volgens - aldus Maxis - Nederlands recept. De Economische Controle Dienst (ECD) let volgens Booy scherp op dergelijke ontwikkelingen, omdat die weet wat op het spel staat. Booy doelt hier op de funeste gevolgen voor Nederlandse bakkers als de Maxis-stunt lange adem zou hebben. Op korte termijn noemt Booy de lage broodprijs „storend". de provincie. Middelburg, als toe zichthouder op het gemeentelijk on derwijsbeleid, heeft zelf een aantal criteria opgesteld voor de beoordeling van basisschoolplannen van gemeen ten. Zo is één van de vuistregels van staatssecretaris van onderwijs drs G. van Leijenhorst (bij minder dan drie kilometer afstand tussen twee kleine scholen opheffing van één) door de provincie Zeeland niet strak gehan teerd. G. van der Scheer, plaatsvervangend hoofd cultuur en onderwijs van de provincie, geeft aan dat Zeeland dit beleid heeft kunnen voeren, omdat staatssecretaris Van Leijenhorst de basisschool-operatie in goed overleg tot stand wil brengen. De landelijke bekostigingsregels waarvan het doel bezuinigen is, zijn, zegt de ambtenaar, niet als dictaten opgelegd. De provin cie die wettelijk het toezicht heeft op het openbaar onderwijs, heeft binnen de marges een eigen beleid kunnen uitstippelen. Een zeer belangrijke (Slot zie pagina 13 kol. 2) TERNEUZEN De 38-jarige A. van Zanten uit Philippine is dinsdagmid dag gedood toen hij met zijn auto tegen een goederentrein reed. Het ongeluk gebeurde rond 15.00 uur op de spoorwegovergang aan de Fin landweg in Terneuzen. De politie vermoedt, dat het slachtof fer de trein niet heeft gezien. Zijn auto botste in volle vaart op de buffer van een wagon. Van Zanten bleek bij aankomst in het Terneuzense Julia- naziekenhuis te zijn overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9