Canada beperkt zeehondenjacht Dalende ïypotheek rente...??? LoodsenakRoord leidt tot salariseisen bij Rotterdamse ambtenareft BRAILLE-POSTZEGE 'Gereformeerde Kerke' in Z-Afrika tegen apartheid Vrijstelling minima van reinigingsrecht is tegen de wet RIENK KAMER IN DE VS TOT 16 MAANDEN CEL VEROORDEELD OOK TIJDELIJKE VERLAGING AFGEWEZEN Ruim duizend mensen in Peru verdwenen Rapport: vrouwen nog steeds minder beloond Spannend 7. 3% Spookvrachtauto ramt woning NOOR WEGEN HAL VEERT IMPORT Dood Eerste westelijke toegang tot Sowjet-databank PZC/binnen-buitenland nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten WOENSDAG 23 JANUARI 1985 TOtKlXftV.' OTTAWA REUTER- De jaarlijkse zeehondenjacht in Canada zal dit jaar link worden beperkt, maar niet worden gestopt. Dat heeft de Canadese minister van visserij, John Fraser, meegedeeld. Reden voor de verminderde vangst is het inzakken van de markt voor zeehondenhuiden door het protest van milieu-activisten. ge zeehondenjagers kregen vorige week te horen dat de enige Canadese onderneming, die huiden opkoopt voor export, dit seizoen niets nodig heeft. Volgens het bedrijf speelden de protesten van actievoerders daarbij een rol. Zonder bijzonderheden te geven verklaarde de bewindsman dat de Canadese regering bekijkt hoe nieuwe markten voor zeehondenhuiden kunnen worden ontwikkeld. Premies niet hoger door uitstel stelselwijziging tVan onze Haagse redactie) DEN HAAG - Het uitstel met een half jaar van de invoering van een nieuw stelsel van sociale zekerheid zal niet leiden tot hogere premies. Minister Ruding (financiën) en staatssecertaris De Graaf (sociale zaken) hebben dat dinsdag in de Tweede Kamer gezegd. Maar ook een voorstel de premies per 1 juli te verlagen, werd door de bewindslieden afgewezen. Ruding en De Graaf bevestigden dat nen leiden tot een premieverlaging teruggesluisd naar de Schatkist. De door het niet doorgaan van de stelsel- ïerziening per 1 juli de inkomsten van iet algemeen werkloosheidsfonds met 1,1 miljard extra toenemen. Dat ;omt omdat het fonds de uitkering irachtens de wet werkloosheidsvoor ziening (WWV) nog niet moet betalen, maar dat de schatkist dat blijft doen ;ot de herziening een feit is. De meevaller voor het fonds zou kun- .ONDEN (ANP) - In de afgelopen wee jaar zijn in een afgelegen streek n Peru meer dan 1.000 mensen ver- iwenen, nadat daar de noodtoestand was afgekondigd. Dit heeft het ooms-katholieke persbureau KNA ;emeld. Het bureau haalt een verklaring van ie mensenrechtenorganisatie Amnes- ,y International aan, waarin staat dat inder de verdwenen mensen ook -rouwen en kinderen waren. Verder rijn enkele honderden personen door eden van de militaire politie gearres- eerd en daarna gedood, sommigen na e zijn gemarteld. Volgens Amnesty viel het begin van deze wandaden door de politie samen met een offensief van het Peruaanse eger tegen de maoïstische guerrilla beweging „Sendero Luminoso" (Lich- end pad) in de provincie Ayacucho. Het doden van gevangenen door rege ringstroepen is sindsdien regel. De ijken worden vaak in greppels langs de kant van de weg gegooid. Op de ijken heeft men bij herhaling sporen pan marteling aangetroffen en één ichotwond aan het hoofd. GENEVE (RTR) - In veel industrie landen krijgen vrouwen nog steeds banen van lager niveau tegen gerin gere betaling dan mannen, ondanks allerlei wetten die erop zijn gericht ben te beschermen tegen discrimina tie. Dit heeft de Internationale Arbeidsor ganisatie (ILO) in een artikel in het World Labour Report bekendge maakt. In het artikel wordt opge merkt dat de denkwijzen van ouders en leraren meisjes nog steeds zodanig beïnvloeden dat die niet kiezen voor beroepen die nog steeds worden ge zien als „typische mannenberoepen". Vrouwen kiezen eerder letteren of geesteswetenschappen dan wiskunde of natuurwetenschappen. Daardoor zijn vrouwen in de technische studie richtingen op universitair niveau sterk ondervertegenwoordigd. van 2 procent. Maar dit positieve effect valt weg op 1 januari 1986 wanneer de stelselherziening defini tief zal worden doorgevoerd. Dan zou den de premies juist weer omhoog moeten. Om een 'jo-jo-effect' te vermijden heeft het kabinet besloten de premies op 1 juli niet te wijzigen. Er moet nog worden bekeken hoe de meevaller voor het fonds kan worden (Advertentie) s s L Bij de Bouwfonds RenteKeuze Hypotheek daalt de rente mee. U zet de rente pas vast als u het moment gunstig acht. Zonder voorwaarden. Zonder kosten. En.altijd, dus ook na het tekenen van de hypotheekakte. Inlichtingen Bouwfonds-infocentrum Middelburg, Korte Delft 2, (01180)2 71 58. Of bij uw verzekeringsadviseur of makelaar. twee bewindslieden zeiden in ant woord op mondelinge vragen van de kant van de PvdA dat extra bezuini gingen, als gevolg van het uitstel van de stelselherziening, niet nodig zijn. Het uitstel van de stelselherziening (die neerkomt op een integratie van WW en WWV) wordt veroorzaakt door dat de wetsontwerpen niet op tijd gereed zijn gekomen. Dezelfde staatssecretaris verklaarde in antwoord op een tweede serie vra gen van de kant van de PvdA dat de eis van de rechtbank om voor 1 maart mannen en vrouwen gelijk te behan delen in de WWV een 'ontoelaatbare druk' betekent op het wetgevingspro ces. Vandaar dat het kabinet besloten heeft in hoger beroep te gaan. Hij wees er verder op dat ondanks deze juridische kwesties het kabinet met veel spoed aan een nieuw wets voorstel inzake de gelijke behande ling heeft gewerkt. Het voorstel ligt inmiddels voor advies bij de Raad van State. Daarna gaat het naar de Ka mer. De Graaf weigerde veel te zeggen over de inhoud van het wetsvoorstel. Wei liet hij weten dat alle niet- kostwinners (vooral vrouwen) met terugwerkende kracht tot 23 decem ber recht zullen krijgen op een WWV- uitkering. Deze extra kosten zullen betaald worden door de invoering van een 'referte-eis' (wachttijd) voor alle nieuwe gevallen. Voor mensen jonger dan 35 jaar zal er voorts op de duur van de uitkering (nu nog twee jaar) gekort worden. ROTTERDAM (ANP) - Ambtenarenbonden in Rotterdam gaan begin februari tijdens het re guliere overleg met de gemeente over de ar beidsvoorwaarden van gemeente-ambtenaren (het zogenoemd georga niseerd overleg) aan zienlijke salarisverho gingen vragen voor die ambtenaren die in onre gelmatige- of continu diensten werken. Volgens bestuurder S. Dorenbosch van de grootste ambtenaren bond Abva/Kabo moet zijn organisatie die eis wel op tafel leggen, nu de 160 gemeentelijke ha venloodsen een bruto salarisverhoging krijgen die varieert van 350 tot 470 gulden per maand Deze verhoging is weer een gevolg van de over eenstemming die min ster Smit-Kroes met de Vereniging de Neder landse Loods VNL begin januari na een korte ak- tie van de loodsen be reikte over een onregel matigheidstoeslag van ongeveer 950 gulden per maand. De onregelmatigheids toeslag zal voor de Rot terdamse havenloodsen lager uitvallen omdat hun salarisniveau ge middeld hoger lag dan dat van de 800 rijkslood- sen. Het college van burge meester en wethouders van Rotterdam heeft na het akkoord tussen de minister en de VNL la ten weten zeer tegen haar zin in te stemmen met een evenredige toe slag voor de loodsen in gemeentedienst. Het college kon niet anders, aldus de tekst van een gemeentelijk persbe richt van dinsdag, om dat de Rotterdamse ha venloodsen zich berie pen op oude afspraken waarbij de salarislijn van de rijksloodsen zou worden gevolgd. Afspra ken over andere roosters voor de loodsen en het terugbrengen van het fuctioneel leeftijdsont slag van 60 naar 55 jaar (zoals bij de rijkslood sen) acht het college niet wenselijk gezien de strijdigheid met het ge meentelijk beleid. ALMERE (GPD) - Een onbestuurde vrachtauto heeft maandagnacht rond vier uur een wijk in Almere Haven op stelten gezet. De wagen reed viji bomen en twee lantaarnpalen omver, waarna het gevaarte een woning ramde. De schade was enorm, nie mand raakte gewond. Diverse omwonenden maakten bij de politie melding van de spookauto. Deze legde ruim tweehonderd meter in een rechte lijn af voordat hij tegen het huis tot stilstand kwam. De gea larmeerde agenten constateerden dat de vrachtauto afgesloten was. Het stuur zat in het stuurslot. De eigenaar van de vrachtwagen, een 37-jarige man uit Bunschoten, verklaarde dat vermoedelijk de startmotor spontaan is aangeslagen. Twee maanden gele den zou dat ook al eens gebeurd zijn. Een technisch onderzoek van de poli tie moet de juiste oorzaak nog uitwij zen. AMSTERDAM (ANP) In een grote stofwolk eindigde dinsdag het bestaan van de grootste pijler van de voornalige Hembrug. Het geweld van een lading springstof was ook deze stenen kolos teveel. AMSTELVEEN (ANP) - Staatssecretaris Scherpenhui- zen van Verkeer en Waterstaat ontving dinsdag uit de kaken van blindegeleidehond Sunny op de dag van uitgifte de eerste exemplaren van een postzegel met braille-opdruk. De postzegel is ontworpen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Gelei dehondenfonds (KNGF). De overdracht vond plaats in het nieuwe complex van het KNGF in Ouderkerk, waar het fonds tegenwoordig zelf honden fokt. en opleidt. Als reactie op een vorig jaar door blinden en slecht zienden gehouden onderzoek naar hun positie in het verkeer, kondigde de staatssecretaris een voorlich tingscampagne aan om de overige weggebruikers te wijzen op het gevaar dat slechtzienden en blinden lopen. Het resultaat van het onderzoek baart de staatssecretaris zorgen. Een kwart van de automobilisten reageerde onjuist op de visueel gehandicapte oversteker en een kleine tien procent kon alleen door een noodstop ongelukken voorkomen. POTCHEFSTROOM (GPD/RTR) - De nationale synode van de Zuidafrikaan- se 'Gereformeerde Kerke' (GK) heeft een aantal besluiten genomen die elke vorm van discriminatie verbieden. De synode van de 'Gereformeerde Kerke' heeft verklaard dat ras, volk of kleur geen enkele maatstaf voor het lidmaatschap van de kerk mag zijn en dat dus niemand op grond hiervan mag worden gediscrimineerd. dinsdag gezegd in een interview met het Noorse dagblad Verdens Gang. De synode heeft zich ook uitgespro ken tegen elke vorm van discrimina tie in Zuid-Afrika in het algemeen en onderschrijft de Verklaring van de Rechten van de Mens. Tevens heeft de synode waardering uitgesproken over het verslag van de internationale Ge reformeerde Oekomenische Sinode (GES) over de mensenrechten, waarin ook de toestand in Zuid Afrika kri tisch wordt besproken. Vooral dit laatste is van belang, om dat de zogeheten Brede Moderatuur van de Nederduitse Gereformeerde Kerk (NG-Kerk) de grootste blanke kerk onlangs het besluit heeft geno men uit de GES te treden vanwege dit verslag. Noorwegen zal de import uit Zuid- Afrika dit jaar met vijftig procent verminderen wegens de apartheidspo litiek van de Zuidafrikaanse regering. Dit heeft de minister van handel en scheepvaart. Asbjoern Haugstvedt, Heroïnehandel De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag wegens he roïnehandel de 46-jarige eigenaar van de Griekse Athens Bar in de Maas stad, Kostas K., veroordeeld tot ne gen jaar gevangenisstraf met aftrek. Bovendien verklaarde de rechtbank 200.000 gulden verbeurd, die K. bij zijn arrestatie op 19 juni vorig jaar bij zich had. De rechtbank achtte bewe zen, dat dit geld afkomstig was van de heroïnehandel. Een blanke politieman heeft dinsdag ochtend in een zwart woongebied in Zuid-Afrika een zwarte jongeman doodgeschoten. Dit gebeurde na ongeregeldheden op maandagavond, zo heeft de politie meegedeeld. De politieman schoot de jongeman dood toen hij hem wilde arresteren in zijn huis in de zwarte stad Beaufort. DEN HAAG (ANP) - Het besluit van de gemeen teraad van Driebergen - Rijsenburg om de echte minima vrij te stellen van het betalen van rei nigingsrechten is in strijd met de wet en is daarom vernietigd. Dat is in het Staatsblad meegedeeld. Het raadsbesluit is ver nietigd omdat een ge meenteraad volgens de wet alleen in individuele gevallen ontheffing mag geven aan mensen die de rechten niet kunnen betalen. De gemeente raad van Driebergen- Rijsenburg gaf onthef fing aan alle mensen die in aanmerking komen voor een eenmalige uit kering of die door de betaling van reinigings rechten onder de inko mensgrens komen voor mensen die recht heb ben op een eenmalige uitkering. Volgens de Kroon ko men alleen mensen in aanmerking voor een eenmalige uitkering die een inkomen hebben dat gelijk of lager is dan een minimuminkomen. De sociale voorzienin gen zijn gekoppeld aan het minimumloon en dat is voldoende om te voorzien in de noodza kelijke bestaanskosten. Volgens de Kroon is het duidelijk dat gemeente lijke heffingen waar aan wijsbare tegenprestaties tegenover staan tot de noodzakelijke bestaans kosten behoren en kan men niet zeggen dat ie mand met een inkomen gelijk aan het minimum loon deze heffingen niet kan betalen. WENEN (UPI) - Het door 17 landen opgerichte westelijke internationale instituut voor onderzoek naar toege paste systemen IIASA heeft als eerste westelijke instituut directe toegang gekregen tot gegevensbestanden van automatische Sowjetinformatiesys- temen. Dit overigens voor een proefperiode van zes maanden om de bruikbaar heid van het Sowjetsysteem te be proeven, aldus woordvoerder Jean- Pierra Ayrault van IIASA. Het gaat om gegevens betreffende politieke, economische en sociale wetenschap pen in de landen van het oostblok, zoals deze beschikbaar zijn in het internationale informatiesysteem MISON voor sociale wetenschappen van de socialistische landen. Het oostblok had al lang toegang tot westelijke gegevens via bedrijven en instellingen in Europa, maar tot dus verre kreeg een westelijke organisatie nooit toegang in het oosten. LOS ANGELES (ANP) - De federale rechter Richard Gadbois in de Ame rikaanse stad Los Angeles heeft de Nederlandse beleggingsadviseur Rienk Kamer (41) wegens zwendel veroordeeld tot een gevangenisstraf van zestien maanden met aftrek van voorarrest. Volgens de griffier van de rechtbank komt de Nederlander op 11 februari van dit jaar vrij. Hij zal dan worden overgebracht naar Ne derland. Kamer bracht ook een groot deel van zijn voorarrest door in België. Hij werd daar op 1 oktober 1983 op ver zoek van de Amerikaanse justitie gearresteerd. In juli vorig jaar ver huisde hij naar de gevangenis Termi nal Island nabij Los Angeles. Zijn medeverdachte Bernard Whitney kwam er af met een verblijf van een half jaar in een medische inrichting. Voor beide partners in het American Land Program (ALP) geldt een proef tijd van vijf jaar. Kamer en Whitney bekenden begin december dat zij duizenden Europea nen hadden opgelicht met beleggin gen in Amerikaans onroerend goed. Voor de Amerikaanse wet hadden zij zich schuldig gemaakt aan samen spanning, postfraude en telegraaf- fraude. In ruil voor de bekentenissen bood de officier van justitie in Los Angeles aan niet meer te eisen dan drie jaar celstraf voor Kamer en een half jaar voor Whitney. Als Kamer begin februari in Neder land aankomt, zal hij niet worden gearresteerd, zo verklaarde de Am sterdamse persofficier mr. Wooldrik maandag desgevraagd. In Amster dam loopt een gerechtelijk vooronder zoek tegen Kamer. Hij wordt hier verdacht van oplichting, verduiste ring en valsheid in geschrifte. Kamer zelf is niet bang voor een Nederlandse strafzaak, zo heeft hij bij herhaling gezegd. De slachtoffers van Rienk Kamer, zijn absoluut niet te spreken over de manier waarop de Amerikaanse jus titie de zaak tegen de Nederlandse beleggingsadviseur heeft afgehan deld. Namens een dikke honderd ge dupeerde beleggers heeft de Hage naar Paul Geerling zich hierover per brief beklaagd bij de hoofdofficier van justitie in Californië. Geerling, die al een uitnodiging op zak had om in Los Angeles als getuige op te treden in het proces zei dinsdag tegen het ANP dat de hele zaak in Amerika hem lelijk is tegengevallen. De FBI en de Amerikaanse belasting dienst, die de jacht op Kamer uiterst fel hadden ingezet, hebben volgens hem in een later stadium de opdracht gekregen in te binden. De beleggers dreigen nu met lege handen achter te blijven, zo stelt de Hagenaar. Geer- lings, denkt dat de angst voor hoge proceskosten (omgerekend bijna 2 miljoen gulden ten laste van de Ame rikaanse overheid) redenis geweest voor de ommekeer in de Amerikaanse houding. Rechter Richard Gadbois motiveerde zijn vonnis door te zeggen dat de slachtoffers van de ALP-zwendel be ter af zijn als Kamer weer naar Neder land wordt overgebracht. Via civiele procedures zouden de investeerders hier dan de kans krijgen hun verdwe nen spaarcentjes terug te eisen. Vol gens Gadbois mag uit de lage straf maat zeker niet worden afgeleid dat hij de witte-boordencriminaliteit niet ernstig neemt. Geerling noemt de redenering van Gadbois pure flauwekul. Als een ge dupeerde er al in slaagt een proces te winnen heeft hij daarmee nog geen cent terug, aldus Geerling. De uitein delijke bestemming van de door de beleggers ingelegde gelden behoort namelijk nog steeds tot de best be waarde ALP-geheimen. BIRMINGHAM (AP) - Het gezin van de Engelsman George Thur- low vond de Amerikaanse televi sieserie St. Elsewhere zo span nend, dat zij ernaar bleven kij ken terwijl hun huis in brand stond. Toen de brandweer maandag avond bij het brandende huis van Thurlow arriveerde, stond de heer des huizes met zwaaien de armen bij de voordeur. Brandweerman Paul Cullen: "Ik vroeg hem waar de brand was en hij zei boven in een slaapka mer. Dus ik stuurde twee jon gens met zuurstofflessen naar boven. De rook ivas bijzonder dik." Toen ik vroeg of er nog iemand in huis was, zei hij zijn vrouw en twee dochters. Ik stuurde nog twee jongens naar binnen." "Zij vonden ze alle drie in de achterkamer, waar ze door de rook televisie keken. Een van de dochters zat een sigaret te ro ken." De drie vrouwen werden naar buiten gebracht. Na een half uur was de brand geblust. De hele tijd zat het gezin op het tuinmuurtje. "Toen het over was gingen ze weer naar binnen. Misschien om het eind van de aflvering te zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5